Justitie blij met milieurecherche gedupeerd door onlusten in Indonesië Toeristen PAAUWE PZC Dienstencentrum opent deuren Eis van zeventien maanden na plegen van openlijk geweld zeeland 15 bedrijven na controle gedwongen tot maatregelen om vervuiling te voorkomen Schorsingsverzoek voor WOV Bus wel in trek in Zeeland Visgrond België verboden gebied Nog te weinig vogelreservaten vrijdag 22 mei 1998 oor Richard Hoving LISSINGEN - Forse geldboe- e- a en hoge gevangenisstraffen ijn er nog niet uitgedeeld. Toch ijn milieu-officier van justitie 3- jr. T. de Lange en portefeuille- ouder milieu van de Regiopoli- ic Zeeland niet ontevreden ver de manier waarop politie, i- astitie en openbaar bestuur in eeland nu bijna een jaar door i- ïiddel van een handhavings- il eam samenwerken in het op ia poren van milieucriminaliteit óen rond bedrijven. Het onderzoeken van milieu- lelicten is ingewikkeld en tijd ovend", verzucht De Lange als em wordt gevraagd naar con- rete resultaten van het mi ll leuhandhavingsteam. Het 'li eam dat is opgericht op initia- i- ief van de officier van justitie n jn Goudswaard die bij de politie jelast is met portefeuille milieu, j sinds de zomer van 1997 be- ast met het opsporen van in- ichtingsgebonden milieucri- oinahteit. Dekemvanhetteam iordt gevormd door twee mi le ieurechercheurs. Afhankelijk an de aard en de omvang van ■en overtreding krijgen de re- hercheurs ondersteuning van aedewerkers van provincie, ge- aeenten en waterschappen, len tiental bedrijven heeft de ifgelopen achttien maanden iezoek gehad van het mi- leuhandhavingsteam. De ver- n ienkingen waren onder meer n ozing van afvalwater, herge- imik van vervuilde grond en en te hoge uitstoot van schade- ijke stoffen in de lucht. In een d antal gevallen is het onderzoek ifgerond en afgesloten. Tot een eroordeling voor de rechtbank heeft het nog niet geleid, erkent De Lange. Dat is volgens hem n ook niet het eerste doel van het d handhavingsteam. „Het milieu is niet gebaat bij hoge geldboe- n ies of forse gevangenisstraffen, Met een aantal bedrijven heb- it ben we een schikking getroffen - waarin de aanleg van voorzie- ■- ningenis afgedwongen waar het milieu beter van wordt." "Milieudelicten Het onderzoek naar het Terneu- zense afvalverwerkingsbedrijf eVerstraeten Verbrugge Mi tt lieubeheer, dat kort voor de op- n richting van het milieuhandha- evingsteam begon, is ruim een jaar nadat administratie tijdens een groots opgezette actie is on derzocht nog altijd niet afge rond. De Lange laat doorsche meren dat op korte termijn wordt besloten of deze zaak voor de rechter wordt gebracht. Nader ingaan op de details wil hij tot die tijd niet. De algemene veronderstelling dat het uitblij ven van een dagvaarding voor bepaalde bedrijven betekent dat justitie de zaak niet rond kan krijgen wijst De Lange van de hand. „Het is natuurlijk niet zo dat wij zonder enige aanlei ding een onderzoek instellen." Dat het vervolgens enige tijd vergt voordat de bewijsvoering rond is noemt de officier van justitie onvermijdelijk. „An ders dan bij het vervolgen van een inbreker biedt het wetboek van strafrecht voor het vervol gen van milieuovertreders niet één duidelijk artikel. De ingewikkeldheid van de mi lieuwetgeving is een van directe aanleidingen geweest voor het oprichten van het milieuhand- havingsteam. In het verleden werkten politie, justitie aan de ene kant en het openbaar be stuur aan de andere kant nogal eens langs elkaar heen. Provin cie en gemeenten stelde de normen voor de milieuvergun ningen vast zonder dat de hand havers hier in werden gekend. Bovendien ontbrak het de op sporingsambtenaren regelma tig aan voldoende technische kennis om handelend te kunnen op treden. „Door ambtenaren in te schakelen die voor het vast stellen van vergunningen i-egel- matig over de vloer komen bij bedrijven wordt dit ondervan gen", aldus Goudswaard. Zware criminaliteit De samenwerking binnen de driehoek politie, justitie en openbaar bestuur valt samen met de toegenomen aandacht die binnen het politiekorps wordt besteed aan milieucrimi naliteit. Goudswaard: „Het is een van de vier prioriteiten naast verkeer, criminaliteit en openbare orde en veiligheid." De politie concentreert zich be wust op de manier waarop be drijven met de milieuwetgeving omgaan, vervolgt de portefeuil lehouder milieu van de regiopo litie. „De stap naar zware en georganiseerde milieucrimina liteit is gauw gemaakt." De tevredenheid van de initia tiefnemers over het functione ren van het handhavingsteam staat haaks op de kritische ge luiden die vertegenwoordigers van het bedrijfsleven laten ho ren. Het machtsvertoon dat ge paard gaat met dieptecontroles wordt overbodig genoemd. Ook de geringe mate waarin reke ning wordt gehouden met eco nomische belangen wordt gehe keld. „Bedrijven mogen niet mopperen over de wijze waarop politie en justitie te werk gaan", reageert De Lange. „Natuurlijk kondigen we onze komst niet van te voren aan. Toch streven we er altijd naar om het be drijfsproces zo min mogelijk te verstoren." Het verwijt dat politie en justi tie geen oog hebben voor econo mische belangen trekt De Lange zich niet aan. „Bedrijven moe ten zich aan de regels houden zoals die in de vergunning zijn neergelegd. Dat weten ze drom mels goed." Bovendien, zo voegt hij eraan toe. gaat het in de on derzoeken niet om incidenten. „In de meeste gevallen is er sprake van verwijtbare fouten." De beschuldiging dat politie en justitie alleen oog hebben voor een vaste groep van bedrijven spreekt De Lange ook tegen. „We zijn nog niet overal ge weest, maar dat komt beslist. Het aantal handhavingsteams in Zeeland wordt binnenkort verder uitgebreid. Het huidige team, dat voornamelijk in Zeeuws-Vlaanderen actief is, krijgt tegenhangers op Walche ren en in de Oosterschelderegio. De uitbreiding van het aantal teams is geen overbodige luxe volgens De Lange. Hij schat dat slechts tien procent van de be drijven in Zeeland zich nauw gezet aan alle milieuregels houdt. „Tachtig procent laat het afhangen van de opstelling van de overheid. Als die niet op treedt worden de regels steeds een stukje verder opgerekt." De Lange praat deze houding niet goed, maar kan er wel enig be grip voor opbrengen. „Een be drijf is er nu eenmaal op uit om winst te behalen." De overige tien procent rekent de officier van justitie tot de categorie 'die de regels wel altijd zullen blij ven ontduiken'. Navolging De Zeeuwse aanpak van de mi lieucriminaliteit heeft inmid dels ook landelijk de aandacht getrokken. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft voorgesteld om de handha vingsteams landelijk in te voe ren. Tijdens een milieuconfe rentie volgende week maandag in Hotel Anion in Vlissingen re kenen De Lange en Gouds waard op bijval van medewer kers van politie, justitie en bestuurders van provincies en gemeenten uit de rest van het land. „Zonder arrogant te wil len zijn stel ik vast dat we in Zeeland goed bezig zijn", aldus De Lange. DEN HAAG - De Raad van State behandelt vrijdag 29 mei een verzoek van onder meer de Stichting Leefbaar Zeeland om het bestemmingsplan Borsele te schorsen. Het bestemmings plan maakt de aanleg van de Westerscheldetunnel mogelijk. Als de Raad van State het verzoek inwilligt, moet de bouw van de Westerscheldetunnel worden stilgelegd tot aan de defini tieve uitspraak in de zogeheten bodemprocedure. Die komt pas na september aan bod. Als de staatsraden de bezwaren in die procedure honoreren, moet de bouw definitief worden stilgelegd. Een eerder schorsingsverzoek, vorig jaar, hono reerde de Raad van State niet. Het argument destijds was dat geen spoed was geboden om het bestemmingsplan te schor sen; pas vanaf 1999 wordt er geboord ten behoeve van de tun nel. De NV Westerscheldetunnel is ondertussen gewoon aan het werk. Aan de Borselse kant wordt voorlopig alleen nog bodemonderzoek gedaan. Aan de Terneuzense kant ligt al een werkterrein. ZIERIKZEE - Het streekvervoer in Zeeland heeft in tegen stelling tot de landelijke ontwikkelingen sinds september 1996 een behoorlijke groei doorgemaakt. Vóór die tijd was er wel sprake van een daling, maar de toename van het aantal reizigers sinds de samenwerking tussen de ZWN Groep en de Nederlandse Spoorwegen (NS) anderhalf jaar geleden heeft dat meer dan goedgemaakt. Aansluitingen tussen bus en trein zijn verbeterd. Ook het gebruik van de Zeelandkaart in de bus stimuleerde de belangstelling. De stijging bedraagt vijf a zes procent sinds eind 1996. De laatste tijd stabiliseert het aantal busklanten, waarbij het weereen belangrijke rol speelt. Afge lopen winter bijvoorbeeld maakten minder scholieren ge-' bruik van de bus, omdat het redelijk goed fietsweer was. BRUSSEL - De Belgische visgronden binnen drie mijl van de kust worden bijna een jaar lang tot verboden gebied ver- klaard voor grote Nederlandse kotters. Tot 31 maart 1999 hebben alleen kleine Belgische vissersschepen toegang tot de kuststrook. Dit is het resultaat van overleg tussen de Belgi sche en Nederlandse autoriteiten. De Belgische minister van visserij Karei Pinxten heeft het akkoord woensdag bekendge maakt. Aanleiding waren protesten van Belgische tegen de komst van Nederlandse vissers die met hun veel grotere kot ters alle platvis voor de kust zouden wegvangen. Tot eind maart volgend jaar blijft de tong in de driemijlszone voorbe houden aan de kleine Belgische vissersschepen. Voorde visse rij op kabeljauwen garnalen verandert erniets. Een Belgisch- Nederlandse commissie moet de komende tijd onderzoeken welke structurele maatregelen er nodig zijn voor de kustvis serij. LUXEMBURG - Nederland blijft ernstig in gebreke bij het aanwijzen van beschermde vogelgebieden. Ons land voldoet daarmee niet aan de Europese Vogelrichtlijn. Deze uitspraak heeft het Europese Hof van Justitie in Luxemburg gedaan. De Europese Commissie sleepte Nederland voor het Europese Hof voor het niet nakomen van haar verplichtingen uit de Eu ropese Vogelrichtlijn. Elke lidstaat van de Europese Unie isl verplicht alle meest geschikte gebieden krachtens de richtlijn aan te wijzen. Ons land wees minder dan de helft van de in aanmerking komende gebieden aan. De belangrijkste vogel- gebieden in Nederland bestaan voornamelijk uit wetlands, waterrijke gebieden. Van de 75 wetlands is de helft nog niet' aangewezen als beschermd gebied. Dit geldt onder meer de Westerschelde, Grevelingen, IJsselmeer, Veluwemeer, Gel derse Poort en Lauwersmeer. Vogelbescherming Nederland hoopt dat ons land na het vonnis van het Europese Hof nu zal opschieten met de aanwijzing van vogelgebieden. ANP door Esme Soesman GOES - Niet tot de kopgroep behoren, maar wel een goede volger zijn. Dat is het motto waarmee het Administratief Dien stencentrum Zeeland (ADZ) de toekomst tegemoet treedt. Woensdag werd de Goese vestiging van ADZ aan de Stanleyweg, sinds oktober al in gebruik, officieel ge opend. Daaraan voorafgaand werd een symposium gehouden over de snelle ont wikkelingen binnen de grafische sector. Een telefoontje naar de hoofdvestiging in Vlissingen én een paar minuutjes geduld. Met de kleurenprint die vervolgens uit de machine in Goes kwam rollen, werd het Goese bedrijf officieel geopend verklaard. „Klanten kunnen via de computer hun opdrachten doorgeven. Die machine be staat al langer, het uitgebreide pc-net- werk is nieuw", licht vestigingsmanager H. Crijnen toe. Voor het Goese ADZ zijn de ontwikkelingen de laatste tijd hard ge gaan. Van eenvoudige kopieerservice groeide het bedrijf het afgelopen half jaar uit tot een datacommunicatiebedrijf waar klanten van idee tot verzending te recht kunnen. „Eigenlijk zijn we een beet je bij nul begonnen en hebben we in korte tijd heel veel ervaring opgedaan. Zowel qua gebouw als qua mogelijkheden zijn we veel groter geworden. We bieden klan ten bijvoorbeeld ook totaaloplossingen, zodat ze efficiënter te werk kunnen gaan." Die snelle ontwikkelingen zijn tekenend voor de branche. Om bij te kunnen blij ven, moeten '"grafische ondernemers voortdurend in de toekomst blikken. Een beetje terughoudendheid kan echter, vol gens directeur P.K. Cevaal van ADZ, geen kwaad. „We willen meegaan, maar ook weer niet te snel. We wachten meestal even de aanloopfase af tot eventuele kin derziektes er uit zijn. Bovendien moeten ontwikkelingen passen binnen het bereik van je bedrijf." Een prima onderwerp om over te filoseren met deskundigen uit de sector en dat was dan ook de basis van de lezingen die wer den gegeven door vertegenwoordigers van Digital Products Danka Nederland, het Innovatiecentrum Zeeland, Canon Nederland en dienstencentrum KVGO. Bezoekers bezichtigen het nieuwe onderkomen van het ADZ in Goes. foto Willem Mieras Beter af Vinke vindt dat Duitse Bali- gangers beter af waren. Hun reismaatschappij bood als vervanging voor het abrupt be ëindigen van het bezoek aan In donesië een rondreis door Thai land aan. De man uit St.Laurens toonde zich ook verbaasd over het repatriëren van Nederlan ders van Bali. „Daar was totaal niets aan de hand". Dat toch tot het terugvliegen van de vakan tiegangers was besloten had, al dus de OAD-woordvoerder, te maken met de afgifte van een negatief reisadvies voor geheel Indonesië en de juridische con sequenties bij het negeren van dit raad. De reizigers dienen er volgens Van der Heijden op bedacht te zijn dat ze weinig terugkrijgen. De retourvlucht, die het leeu wendeel uitmaakt van de to- taalkosten, is immers uitge voerd. OAD moet bovendien de kosten doorberekenen die het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft moeten maken voor het vorderen van een Boeing om de Nederlanders terug te halen. Van der Heijden spreekt van een 'twijfelachtig hoge prijs'. De oudere echtelieden Tazelaar uit Hoek keerden bijna een maand eerder dan de bedoeling was, weer in Zeeuws-Vlaande- ren terug. Ze waren vorig jaar ook in Indonesië. Nog wel in de onrustige periode van de ver kiezingen. Mevrouw: „Mensen zeiden toen tegen ons: hoe dur ven jullie? Nou, we hebben ge noeg gezien. Veel politie op straat en zo. En demonstraties. Maar toen had je niet zoveel rot tigheid". Mevrouw Tazelaar is achteraf wel blij weer thuis te zijn. Ze had niet graag in die ellende willen zitten. Bovendien: „Wij kunnen vijf keer terug kijken op fantastische Indonesiëreizen. We zijn zelfs op de plaats ge weest waar mijn man zeven maanden gelegerd is geweest in 1948. Het zag er nog precies zo uit. Dat was een hele belevenis. Daarom gaan we niet zitten mokken om die laatste keer". Linnengoed Het valt het echtpaar tegen dat er nu niéts meer is gekomen van een bezoek aan een ziekenhuis op Sumatra. De Hoekse familie zamelt gelden in voor het hospi taal, waar de Walcherse specia list Vaandrager regelmatig voor enkele weken operaties gaat uitvoeren. Het was de bedoeling dat de Tazelaars op hun rondreis op dat adres een hoeveelheid linnengoed zou afgeven. Me vrouw Tazelaar: „We hadden voor achttien kilo bij ons". Nu door de onlusten dat voornemen niet door ging konden de Taze laars anderen gelukkig kunnen maken met de goederen. „We hebben die spullen uitgedeeld onder de jongens die in ons hotel in Singapore werkten. Die heb ben het ook niet breed. Of ze het waardeerden? Ik heb nog nooit zoveel oogjes zien blinken". door Aector Dooms GOES - Een 21-jarige man uit Goes heeft zich volgens officier van justitie mr. R. Jeuken schul dig gemaakt aan openlijke ge weldpleging. Dat feit werd hem door de officier woensdag in Middelburg het zwaarst aange rekend. In zijn eis werd ook re kening gehouden met een dief stal met braak, wapenbezit en de recidive die de verdachte op het gebied van geweldsdelicten heeft. Hij eiste negen maanden gevangenisstraf. Daarnaast vroeg Jeuken om de tenuitvoer leggingvan acht maanden voor waardelijk, waarvoor hij nog in zijn proeftijd zat. In totaal dus 17 maanden zitten, terwijl de Goesenaar voor het hekje van de rechtbank ver klaarde via een project van de Sociale Dienst binnenkort aan de slag te kunnen gaan. Boven dien was hij door de geboorte van zijn zoon rustiger gewor den. Daarvan was op 25 april vorig jaar nog geen sprake. Groepen jongeren waren toen met elkaar slaags geraakt in de binnenstad van Goes. De vecht partijen bestonden uit twee ge-', deelten. Bij de tweede vechtpar-" tij liet de verdachte zich gelden. Hij gaf toe een man te hebben geschopt, omdat zijn hoog-; zwangere vriendin in haar ge zicht werd gespuwd. „Ze wilden mij pakken. Ik heb me daarop verdedigd." Getuigen hadden de man een knipmes zien trek ken. De stiletto werd enkele da gen later in beslag genomen. „Ik heb het mes pas na de vechtpar tij gekocht, omdat ik gehoord had dat ze me van kant wilden maken", vertelde hij. Volgens de reclassering was de man terug bij af. Raadsman mr. A Bals be riep zich op noodweer, omdat zijn cliënt zijn vriendin had wil len beschermen. Hij stuurde aan op een werkstraf. Jeuken putte uit de verklaringen in het dos sier die volgens hem overtui gend bewijs leverden. „Hij heeft zeker tweemaal geschopt, ter wijl het slachtoffer roerloos op de grond lag. De man werd daana in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis afgevoerd, maar het had ook slechter kun nen aflopen." Uitspraak: 3 juni. Advertentie door Jacques Cats VLISSINGEN - De onlusten in Indonesië hebben de vakantie- vreugde van honderden Neder landers danig getemperd. Ook inwoners uit Zeeland behoren tot de gedupeerden. Een echt paar uit Hoek kwam niet verder dan Singapore. Twee stellen uit Middelburg en St. Laurens za gen hun verblijf van drie weken op Bali teruggebracht tot enkele dagen. C. Vinke uit St. Laurens maakte zich op Bali tot spreekbuis voor een veertigtal Nederlanders die klaagden over de slechte com municatie van de zijde van touroperator OAD. „Wij waren dagenlang verstoken van alle informatie en moesten het heb ben van telefoontjes met Neder land en wat de televisie uit zond". Pasgetrouwd Het gezelschap toonde zich voorts gegriefd over de plompverloren mededeling van een OAD- hostess, dat de reis maatschappij zich niet verant woord achtte voor de ontstane schade en dat er niet op een ver goeding hoefde te worden gere kend omdat de verzekering in zo'n exceptioneel geval niet uit keert. Voor de vier samenreizen- de personen uit Middelburg en St.Laurens zou dat neerkomen op een tegenvaller van vijftien mille. Vinke nam het meteen op vöor medereizigers die jaren voor cle Indonesiëreis hadden gespaard. Tot de Baligangers die hun vakantie in duigen za gen vallen behoorde ook een aantal pasgetrouwde paartjes. Volgens directeur S. van der Heijden was het in de hectische situatie niet te voorkomen dat er tegenstrij dige informatie in om loop is gekomen en berichten op tv aanleiding gaven tot verwar ring en bezorgdheid. Van der Heij den b etreurt het bij de reizi ger onstane beeld, dat er zo wei nig voor de klanten werd ge daan, terwijl in Nederland een crisisteam druk in de weer was om ongeveer vijfhonderd men sen zo snel mogelijk terug naar Nederland te krijgen. Paauwe's pand is een stralend middelpunt in de wereld van zitmeubelen, eetkamers, kasten, slaapkamers, vloerbedekkingen en gordijnen. Wie op zoek is naar iets eigens kan hier eindeloos dwalen door alle stijlen, niveaus en klassen. Het voordeel van de wooncheque maakt het slagen extra verrassend! Marconistraat 15. Goes tel. 0113-220840 1NTEIM4EUBEL ...niet om dit pa ad. tv- 0/ïcn thuis wd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15