Markt geen flop maar aanwinst PZC Maatschappelijk werk begint spreekuren in wijksteunpunten Picknicktafel op proef in Sandenburg Plannen voor eigen museum Westkapelle Hek joodse begraafplaats vol symboliek Forse straf voor herhaald autorijden zonder papieren zeeland w 14 Ondernemers Middelburg wijzen kritiek op reconstructie af Vlissingers willen betere beveiliging binnenhavens vrijdag 22 mei 1998 door Edith Ramakers MIDDELBURG - Als het aan de Stichting Kultureel Werk Mid delburg (SKWM) ligt, wordt er teruggepakt op een oude, ver trouwde formule. In de wijk moeten burgers zich weer pret tig gaan voelen. En dat kan, zo als in de jaren tachtig gebeurde, door meer hulpverleningsdien sten in de wijken onder te bren gen. De Wijk Ondersteunings Punten (WOP's) spelen daarin een centrale rol, zodat de bur gers meer bij hun wijk betrok ken raken. Want, zegt Hans Vergeer van het SKWM: ,,Als je investeert in aandacht in de burger, krijg je ook dat de burger zich in zal zet ten om de wijk leefbaar te hou den. Het klinkt misschien wat wollig, maar we plukken er nu de wrange vruchten van dat in de jaren tachtig de opbouwwer kers zijn weggesubsidieerd. Zij signaleerden heel vroeg proble men, speelden door wat er leef de onder de mensen en stuurden ze door naar de diensten waar ze hulp konden halen. Met het wegvallen van de opbouwwer kers, zakte ook hun netwerk in elkaar. Burgers raakten stuur loos." In Middelburg draaien intussen vijf WOP's. Naar tevredenheid, maar het kan nog veel beter. Wat Vergeer miste was het maat schappelijke werk. Daarin komt maandag 25 mei verande ring. Het WOP in Dauwendaele houdt als eerste bureau in Mid delburg een spreekuur maat schappelijk werk. Het is een ex periment dat ongeveer één jaar duurt en waarvoor Henk Hid- ding, algemeen maatschappe lijk werker van Stichting Thuis zorg Walcheren, het spreekuur in zal vullen. „Maar het is meer dan een spreekuur. De wijkbe- middelaar kan ook mensen naar mij doorsturen", vult Hidding aan. Wijktafel Ook zal hij bij het overleg van de wijktafel worden betrokken. Daarin nemen de wijkbemidde- laar, vertegenwoordigers van de wijkvereniging, huurdersver eniging, het SKWM, enkele kleinere organisaties, de wijk- politie en de wethouder zitting. ,,We zullen daarin vanuit onze eigen achtergrond de ontwikke ling van een wijk bekijken. Wi kunnen problemen voorblijven, escalaties voorkomen en inspt len op wat er leeft in een buurt", verklaart Vergeer. Ongeveer twee maanden gele den schoof de wijkpolitie al bij de WOP's aan. De politie legt ook meer nadruk op het werk in de wijken „In feite volgt de poli tie dezelfde beweging: ze waren vroeger in de wijk vertegen woordigd, ze trokken daaruit weg en nu is de wijkzorg weer ingevoerd", geeft Hidding aan. Tot genoegen van Vergeer. „Want waar het omgaat, is om de kwaliteit van het samenleven te verbeteren. Daarom is het be langrijk dat de politie fysiek in de buurt aanwezig is. Hoe vaak horen we niet dat mensen zich niet goed voelen, niet welbevin den. De individualisering van de maatschappij heeft als ne veneffecten dat er een kille sa menleving ontstaat. Sommigen hebben hulp nodig om aan die veranderende maatschappij te wennen. Met het maatschappe lijk werk verbreedt het WOP de hulp en krijgt het een meer waarde voor de burgers." Studentendebat in Hogeschool VLISSINGEN - Studenten en scholieren kunnen op 28 mei in de Hogeschool Zeeland in Vlis- singen deelnemen aan het stadsdebat over Vlissingen. Ei zal gepraat en gediscussieerd worden over de thema's Werken, Wonen, Welzijn, Verkeer en Ver voer. Deelnemende studenten en scholieren krijgen aan de hand van deze thema's in een viertal workshops een aantal stellingen voorgelegd. De stellingen zijn de basis voor discussie en het uitwerken van ideeën, conclu sies of aanbevelingen aan de ge meente Vlissingen. De workshops zullen worden afgewisseld met optredens van de Zeeuwse band Blof. Het de bat begint om 13.00 en duurt tot 17.00 uur. Aan het eind van de middag zullen in het Atrium van de hogeschool de resultaten van de workshops aan de gemeente worden gepresenteerd. Wethouder Leny Poppe-de Looff (rechts) serveerde koffie en bolussen aan de nieuwe picknicktafel. foto Dirk-Jan Gjeltema doorMaurits Sep MIDDELBURG - „De nieuwe Markt is geen flop maar een aanwinst voor Middelburg. Het is een schitterend plein." Dat zegt voorzitter Henk Boers van de Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM). De vernie tigende kritiek die RPF/GPV, AOV/Unie 55+ en D66 maan dagavond in de raadsvergade ring lieten horen, is slecht ge vallen bij de ondernemers. „De Markt een flop? Dat gaat me wel erg vei'. En dat vinden al le ondernemei'S. We hebben een riant plein gekregen dat aan de moderne eisen is aangepast. "De ondernemers maken zich vooral boos over de uitwerking die de opmerkingen van de drie oppo sitiepartijen in den lande kun nen hebben. Boers: „Mensen lezen dat de Markt een flop is geworden. Dat is niet goed voor Middelburg." RPF/ GPV-fractievoorzitter L. M. Luitwieler sprak maan dagavond over een 'herbestra ting in plaats van een herinrich ting'. „Ach, 's winters is het Rembrandtplein in Amsterdam ook kaal en leeg. Dat is een pro bleem waar elk plein mee kampt. Bovendien moet de toe gezegde waterpartij er nog ko men", verklaart Boers. Dat de ondernemers positief Lespakket Halt tegen 'stoer gedrag' MIDDELBURG - Stoer gedrag leidt in veel gevallen tot vernie lingen en vormen van geweld. Intimidatie, frustratie, pestge drag en vandalisme zijn vaak het gevolg van dit gedrag. Om hier iets aan te doen heeft het Regionaal Halt Buro Walcheren voor het basisonderwijs een les pakket samengesteld. De lespakketten worden gratis aangeboden aan het basison derwijs op Walcheren. Het les pakket bestaat uit drie lessen van veeidig minuten voor groep zeven en acht. Aan het eind van de lessen is er een prijsvraag voor de leerlingen. Drie win naars kunnen een dagreisje winnen. zijn over de nieuwe Markt mag verrassend worden genoemd. In de aanloop naar de herinrich ting leverden ook zij regelmatig stevige kritiek op de plannen die erlagen.De onderhandelingen tussen gemeente en onderne mers zijn niet altijd goed verlo pen", beaamt Boers. Er moet in zijn ogen echter een onder scheid worden gemaakt tussen de vraag of de Markt mooi is ge worden en de vraag of de Markt is geworden wat was beloofd. „De Markt is niet geworden wat wij hadden gevraagd. Dat klopt. Wij wildenmeerfun-elementen. Die hebben we niet gekregen en dat betreuren we. Maar dat wil niet zeggen dat wij uiterst onte vreden zijn", legt Boers uit. „We hebben ook een hoop dingen wel gekregen. Zoals een enkele rij bomen in plaats van een dubbe le rij, de moderne en functionele verlichting, de verlichting in de vloer die naar boven toe op de bomen schijnt, en op niet al te lange termijn verdwijnen de huidige kiosken. Terrassen Hij wijst er verder op dat de ho recazaken aan de noordkant van de Markt nu al dankbaar gebruik maken van de moge lijkheid hun terrassen te vergro ten. „Dat geeft echt een uiterst aantrekkelijk, levendig beeld. Het is jammer dat de zuidkant nog niet meedoet, maar dat is des ondernemers." Boers is het wel eens met de waarschuwende woorden van de oppositie in de raad naar wethouder M. L. Strous als het de besprekingen met de onder nemers voor de heiinrichting van de winkelstraten betreft. „Wij hopen dat de gemeente als zij de binnenstad gaat herin- richten, beter overleg met ons voert dan tot nu toe het geval is geweest bij de Markt. De inrich ting van de Markt was zuiver een politiek besluit. De raad stelde het geld beschikbaar. Gaan we straks de winkelstra ten heiimichten, dan wordt het een ander verhaal. Wij betalen als ondernemers mee aan die herinrichting. En niet gering: 2,5 miljoen gulden. Wie meebe taalt, praat mee. Wij rekenen daarom op een zeer intensief overleg." Boers heeft daar alle vertrouwen in: Er zijn duide lijke signalen afgegeven dat dat ook gaat gebeuren." door Michelle Middendorp VLISSINGEN - De bewoners van de San denburg kunnen sinds woensdag buiten picknicken. De gemeente Vlissingen heeft de straat op verzoek van de buurtbewo ners een picknicktafel gegeven. De buurt bewoners en de sectie Beplantingen van de gemeente hebben de tafel gezamenlijk op zijn plaats gemonteerd. Maar voor het zover was, moesten de buurtbewoners de gemeente wel beloven zorg te dragen voor eventuele vervuiling, geluidsoverlast en vandalisme. Volgens Dolf Martherus, woordvoerder van de straat, is het de bewoners er alles aan gelegen dit te doen. De tafel staat tot het eind van de zomer op proef in de straat. Is er toch overlast dan wordt hij weer weggehaald. „Vandalisme en dat en wat niet kan. De bewoners in de wijk Bossenburgh moeten uit hun slachtoffer rolkruipen. Je moet niet klagen dat het zo erg is in gevallen van overlast, maar jon geren en elkaar aanspreken op gedrag." Martherus ziet de picknicktafel als een goed experiment om te bewijzen dat een straat sociaal kan zijn. „De wijk Bossen burgh staat bekend als probleemwijk. Als er iets gebeurt, dan gebeurt het meestal wel in deze wijk. Hier kan alles: van van dalisme tot drugsoverlast. Als Sanden burg laat zien dat het anders kan en ande re straten volgen het goede voorbeeld, dan zou dat de hele wijk ten goede komen." Om alvast een zet in de goede richting te geven, serveerde wethouder Leny Poppe- de Looff koffie en bolussen aan de nieuwe picknicktafel. soort zaken zijn geen natuurrampen of een toevalligheden die je overkomen", zegt Dolf. „Het zijn zaken die je toestaat. Daarom moeten er duidelijke afspraken in de wijk gemaakt worden over wat wel Met de plaatsing van het hek is de restauratie van de joodse begraafplaats in Middelburg afgerond. foto Lex de Meester door Ab van derSluis MIDDELBURG - De restauratie van de joodse begraafplaats in Middelburg is klaar. Kunstenaar Appie Drielsma uit Maastricht kwam woensdag persoonlijk kijken hoe de door hem gemaakte bronzen toegangsdeuren werden opgehangen. De Israëlische ambassadeur in Nederland, Y. Gal en burgemeester mr. L. H. B. Spahr van der Hoek onthullen de deuren volgen de week woensdag. Centraal op de twee bronzen deuren staat een Davidsster, het symbool van de joodse staat. Op de rijkelijk versierde spijlen staan ondermeer in het Hebreeuws de na men van de twaalf stammen Israels: Juda, Simeon, Ruben, Levi, Issakar, Benjamin, Zebulon, Gad, Aser.Dan, Jozef enNaftali. Verder zi jn er specif i ek j oodse fragmenten in verwerkt, zoals een tekst die gebruikt worden tijdens de ceremonie van een be grafenis. Ook de namen van Middelburgers, dié veel betekend hebben voor de joodse ge meenschap in Zeeland, staan op de spij len. De aandachtige kijker ziet onder meer de naam van Aad Vos (secretaris van de Stichting Synagoge Middelburg). „Als je eenmaal kijkt, dan blijf je kijken", ver zekert Drielsma. „Ik heb hier heel veel af fectie mee, met deze plek. Ik kom hier vaak kijken." De plaatsing van de bronzen toegangs deuren betekent de kroon op het opknap- werk aan de begraafplaats, de enige her innering aan dc Portugese joden die zich al voor 1600 in Middelburg vestigden. Kenmerkend zijn de liggende grafstenen met Spaanse en Portugese opschriften, Een aantal stenen heeft fraaie ornamen ten. De inundatie van Walcheren in '44 be schadigde de stenen. Met geld van de gemeente Middelburg en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is de begraafplaats opgeknapt. Voor het afsluitende hekwerk en de twee bronzen toegangsdeuren werd geld ingezameld. De grootste bijdrage kwam van de Mond riaan Stichting. Andere sponsors waren de Stichting VSB Fonds, de Stichting K. F Hein Fonds, de Stichting Bouwcul- tuurfonds Zuid Nederland en de Janivo Stichting. Vanaf 27 mei is in de synagoge achter de Herenstraat een kleine expositie te zien van foto's van diverse joodse begraaf plaatsen in Zeeland. De serie is gemaakt door de Haagse fotograaf Van Dijk. door Nicole Kluijtmans WESTKAPELLE - Wellicht krijgt Westkapelle binnenkort ook een museum. Er zijn verge vorderde plannen voor het opzetten van een eigentijds At- lantikwall Museum in het Pol derhuis aan de Zuidstraat. Ge dacht wordt aan een museaal kijk-, doe-huis voor jongen oud. Een werkstichting of werkco- operatie zal het nieuwe museum moeten exploiteren. Het muse um zou zichzelf moeten kunnen bedruipen met de inkomsten uit entreebewijzen, éen museum winkeltje, enige horeca en spon soring. Dit heeft een speciale ambtelijke werkgroep bedacht. De aankoop van het Polderhuis aan de Zuidstraat in Westkapel le was een van de laatste daden van het voormalige gemeente bestuur van Westkapelle. Ge lijktijdig werd besloten dat de bestemming en het gebruik van het Polderhuis (voorheen in ge bruik door het waterschap) zou worden gewijzigd. Een deel zou door de Woningstichting Wal cheren worden verhuurd als woonhuis. Verder zou de Thuis zorg Walcheren er een kantoor gedeelte krijgen. De loods zou worden omgebouwd tot uitruk- post voor de vrijwillige brand weer. De woning en de loods staan echter leeg en verpauperen. De Thuiszorg kan eventueel wor den ondergebracht in het Dienstencentrum. En de brand weercommandant heeft al aan gegeven dat het geen verschil uitmaakt of de uitrukpost is ge huisvest in de Zuidstraat of de Rookstraat. Wel zal dan de hui dige post aan de Rookstraat ingrijpend moeten worden aan gepast. De commandant pleit ervoor dat het geld dat Westka pelle had uitgetrokken voor het opknappen van de loods (50.000 gulden) opzij wordt gezet voor door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Maatregelen die het waterschap Zeeuwse Ei landen bij de Koopmans- en Vissershaven wil treffen om Vlissitfgen te beschermen bij hoge waterstanden in de zomer periode, zijn onvoldoende. De Vlissingers ir. N. Kloet en M. A van Es gaan de minister van Verkeer en Waterstaat vragen actie te ondernemen. Sinds eind augustus 1996 zijn Kloet en Van Es bezig allerlei overheidsinstanties ervan te overtuigen dat de bescherming van de Vlissingse binnenstad het treffen van de nodige voor zieningen aan de huidige uit rukpost op termijn. Voor de gemeente Veere is in fi nancieel opzicht het gebouw verkopen aan de hoogstbieden de koper de gunstigste oplos sing. De werkgroep vindt echter dat gezien het maritiem histo risch verleden van Westkapelle er genoeg thema's te bedenken zijn voor een bezoekerscentrum of museum met wisselexposi ties. Bovendien is het gebouw, gelegen op een pleisterplaats met voldoende parkeergelegen heid in de buurt, uitermate ge schikt als museum. Studie De werkgroep stelt voor om de stichting Atlantikwall Museum Walcheren met eventuele ande re participanten een haalbaar heidsstudie te laten opstellen. Hiervoor zal de gemeente bij de Innovatie Coöperatie Walche ren die innovatieve dagrecrea- tieve voorzieningen wil bevorderen pleiten voor een projectsubsidie. De uitkomsten van het onderzoek dienen voor 1 oktober aan de gemeente te worden voorgelegd. De com missie economische zaken was dinsdag overwegend positief over dit plan. Schoenen gestolen uit bestelbus VLISSINGEN - Uit een bestel auto die geparkeerd stond op de Spuistraat in Vlissingen zijn woensdagavond 65 paar sport schoenen gestolen. Dat gebeurde in de vooravond. Wie de schoenen heeft gestolen, is niet bekend. Evenmin is dui delijk hoe de dief de auto heeft opengemaakt. niet zou deugen. Aanleiding vormde het onverwacht hoge water in de nacht van 28 op 29 augustus 1996. De keersluis naar de Vissershaven (nu een jachthaven) stond open. Het water kwam tot aan de rand van de kade. De sluis is uiteindelijk toch gesloten door een water schapsmedewerker. Kloet en Van Es voelen zich me de-verantwoordelijk voor deze situatie, omdat zij aan de basis stonden van het behoud van de Koopmans- en Vissershaven. Rijkswaterstaat wilde die ha vens in eerste instantie afsluiten in het kader van de Deltawer ken. De oude stadshavens ble ven gehandhaafd dankzij een actiecomité, met onder anderen Kloet en Van Es. Brandweer Na de vloed van eind augustus 1996 hebben zij bij de gemeente, het waterschap, Rijkswater staat Zeeland en de provincie aan de bel getrokken. Van Es en Kloet willen dat de permanent parate brandweer de verant woordelijkheid krijgt voor het plaatsen van schotbalken bij de Koopmanshaven. Sluisperso- neel van de provincie in Vlissin gen - ook permanent aanwezig - zou verantwoordelijk moeten worden voor de noodbediening van de keersluis bij de Vissers haven. Onlangs heeft de provincie die ideeën officieel van de hand ge wezen. Het waterschap moet Vlissingen beschermen bij hoog water en daar hoort de bedie ning van de sluis bij, aldus het provinciebestuur. Dat wil de provincie niet veranderen, 'ze ker niet omdat het waterschap maatregelen treft om een herha ling van de situatie in augustus 1996 te voorkomen'. Bij de keersluis naar de Vissers haven komt een automatisch meldsysteem, dat bij een te hoge waterstand een signaal over brengt naar een medewerker van het waterschap. Het Hydro- Meteo Centrum Zeeland in Mid delburg zal dan meestal al een waarschuwing hebben gegeven. Dat centrum houdt het water ook in de gaten voor de Ooster- schelde-kering. Sneller Kloet en Van Es vinden dat niet genoeg.,Zij blijven bij hun voor stel om brandweer- en sluisper- soneel in te schakelen, omdat die sneller inzetbaar zouden zijn. In het stormseizoen speelt dit niet, omdat de keersluis dan permanent dicht is. door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - „Zo raak ik mijn woning en mijn brood kwijt. Dat kimt u mij net zo goed het land uitzetten." Zo reageer de een boze 35-jarige Vlissinger woensdag nadat hij de veroor deling van kantonrechter mr. B. Doorewaard Boekhout had aangehoord. De man, van Yoe- goslavische afkomst, was vorig jaar betrapt terwijl hij reed zon der rijbewijs en in een onverze kerde auto. Hiervoor kreeg hij een forse straf. Naast een boete van 825 gulden, hangt hem een celstraf van twee weken boven het hoofd en mag hij vier maanden niet rijden. Dat wil zeggen dat hij binnen kort ook geen rijexamen mag doen. Zijn voertuig werd ver beurd verklaard. Het was niet de eerste keer dat de man voor onverzekerd rijden moest voor komen. Vorig jaar werd hij hier voor ook al door de kantonrech ter in Breda veroordeeld. Nieuwsgierig Dit keer was de nieuwsgierig heid van een oplettende agent de aanleiding voor de rechts zaak. Onderweg naar zijn werk in Kruiningen reed de verdachte met twee collega's de agent voorbij op de A58. De agent had het kentekennummer geno teerd. Bij controle bleek dat de auto niet verzekerd was. Via informatie van collega's el ders in het land kwam de agent er ook achter dat de kenteken houder, een Yoegoslaaf uit Drachten, niet meer in het land was. Deze man was een zoge naamde 'katvanger' die landge noten, die geen Nederlands rij bewijs hebben, tegen betaling helpt door auto's op zijn naam te laten zetten. Hierop besloot de agent op onderzoek uit te gaan. Hij trof de bewuste auto en de bezitter aan bij een bedrijf in Kruiningen. Premie De auto, die overigens ook niet APK-gekeurd was, werd in be slag genomen. De man ontkende echter dat de auto onverzekerd was. Dat verhaal hield hij vol bij de kantonrechter. Hij had zijn premie betaald en kon zelfs een groene kaart voorleggen. Ook beweerde hij dat niet hij, maar een collega had gereden. Helaas was die college op bezoek bij zijn zieke moeder in Zweden zo dat hij niet kon getuigen. Doorewaard Boekhout vond de feiten bewezen. „Het valt mij op dat u tijdens het verhoor met geen woord gerept heeft over uw collega. Hei lijkt u goed uit te komen dat hij plotseling naar Zweden moet. Helaas kan ik niet zien of u de waarheid spreekt of niet", aldus de kan tonrechter. Hij vond de combi natie van feiten echter door slaggevend en volgde de eis van officier van jusitie mr. R. T. C. N.. Jeuken. De man die beweerde de auto nodig te hebben voor zijn werk verliet verontwaardigd de zaal. Bedrijven spelen toernooi in Heinkenszand HEINKENSZAND - Dertien Zeeuwse bedrijven treden van daag (vrijdag) op het sportpark in Heinkenszand tegen elkaar aan. Het voetbaltoernooi begint om 17 uur, de finale is rond 20.30. uur. Deelnemende bedrijven zijn, Moret, Ernst Young (vestigin gen Terneuzen en Middelburg),, Bouwbedrijf Rijk uit Heinkens zand, Houtbedrijf Van Riesen uit Goes, PTT Telecom Goes,, PTT Post, Lamb Weston Meijer uit Kruiningen, Total Raffina-, derij Nederland (Vlissingen)^ Roem van Yerseke, ONTOP uit Middelburg, Café Midcity uit Goes, restaurant De Blauwe- Reiger en de Rabobank uit, Heinkenszand en electriciteits- bedrijf EPZ (Borssele). Politie bekeurt 109 hardrijders MIDDELBURG - Bij snelheids controles op Walcheren zijn woensdag 109 automobilisten betrapt op te hard rijden. De meeste overtredingen vonden, plaats op de Koudekerkseweg- in Middelburg. Daar reden 53 mensen harder dan de toegestane tachtig kilo meter per uur. Op de Gerbran- dystraat in Vlissingen negeer den 29 bestuurders de limiet van. vijftig kilometer per uur. In Vrouwenpolder' reden op de Vrouwenpolderseweg 25 auto-, mobilisten harder dan tachtig. Op de Mariekerkseweg in Grijpskerke flitste de radar] twee keer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 14