Middelburger wil wonen in oase PZC PZC Vrijwillig winkelier in Ter Mantelinge Vrouwenpolder se Dagen druk r zeeland 13 leefbaarheid haalbaar door hoogwaardige industrie Voetbaltoernooi Schelde Groep Biologische hapjes op imkerij Poppendamme S o* G t 'Ai .1 fit. mensenwerk Zwemwater Zeeland gekeurd Bediening bruggen over Kanaal Boete voor onverzekerde motor Discoganger met glas gestoken Twee jaar cel voor dealer Niet genoeg leden in vergadering voor fiat Kust VVV Walcheren vrijdag 22 mei 1998 ;oor Edith Ramakers IJIDDELBURG - In een stad in ei sn groen-blauwe oase voelt de if- Middelburger zich het meest op 0 njn gemak. Dat toekomstbeeld it jat het Utrechtse bureau BKR n- woensdagavond aan Middel burgers voorhield, kreeg de noeste steun. Het gaat te ver om Je deur voor toerisme en indu- c-jirie wagenwijd open te zetten. «Een forse kier biedt een uitste lend vestigingsmilieu voor n kwalitatief hoogwaardige be i-drijven en maakt tegelijkertijd ar bet woon- en leefklimaat op g, Walcheren aantrekkelijker. Met drie ver doorgevoerde sce wilde BKR zoveel moge- el lijk signalen van burgers krij- over de gewenste rol en positie van Middelburg in 2030. Daarin werd als extra aan dachtspunt de ontwikkelingen ran De Mortiere en het Sta- lionsgebied meegenomen, BKR voerde de scenario's ex- reem clooi-, om helder te krijgen wat de Middelburger wilt. Dat leidde in sommige gevallen tot Irritatie. „U maakt van scenario ic dx-ie een karikatuur. We probe- i- ren in een rolstoel het station te bereiken om vandaar met een rsboemeltje naar Gent te gaan. Daar is eindelijk iets van cul tuur te vinden. De enige moge- lijkheid voor een uitje in de buurt, is om varkensfokkerijen te bezoeken. Ik vind dat ook in dat scenario toerisme een grote re kans had moeten krijgen", reageerde een bezoekster. Een ander vulde aan dat het voor de tand ligt dat intensieve veehou derij direct tot weerstand op roept. ,,U had ook biologisch dynamische landbouw in dat model kunnen opnemen." Desondanks kon het derde sce- J nario op weinig waardering re- VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep houdt zaterdag 6 juni het jaarlijkse voetbaltoer nooi op het sportpark aan de Irislaan in Vlissingen. Het toernooi is bestemd voor medewerkers van het bedrijf en is vrij toegankelijk voor pu bliek. De eerste aftrap is om 9.00 uur, de prijsuitreiking om 16 uur. POPPENDAMME-Het Biolo gisch Platform Walcheren pre senteert zich vandaag, vrijdag, op de bijenmarkt van Imkerij Poppendamme in Poppendam me bij Grijpskerke. Bezoekers kunnen proeven van biologi sche producten als notencake, eieren, groenten en appelsap. In het Biologisch Platform Wal cheren, dat vorig jaar is opge richt, werken vijf bedrijven uit de groente-, en fruitteelt, akker bouw, veeteelten pluimveehou derij samen. ..Het Platform is een referentiekader voör onder nemers die erover denken om op een biologische bedrijfsvoering over te gaan. We villen laten tien dat biologisch ondernemen een goed alternatief is", zegt Theo Sinke, voorzitter van het Platform. De bedrijven van het Platform gebruiken geen producten die schadelijk zijn voor het milieu. pe bijenmarkt valt samen met de viering van het eeuwfeest van ,de Groep Zeeland van de Ver eniging tot Bevordering der Bij enteelt in Nederland. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl kenen. Middelburg trekt zich terug binnen haar eigen muren. Het wordt een prachtig muse umstadje, waarin jongeren geen vertier en werk kunnen vinden. De schouwburg kan een dorps huis worden en het museum hoeft er nooit te komen, want bezoekers zijn er toch niet. Toe leverende bedrijven en diensten voor de havens van Rotterdam en Antwerpen vestigen zich el ders. In Goes, Terneuzen, Ber gen op Zoom en Roosendaal bij voorbeeld. Het inwonertal daalt van 45.000 naar ongeveer 37.000. Subsidiestromen In visie twee wordt het land schap een handje geholpen. Walcheren krijgt de natuur te rug van voor de inundatie van 1944. Een kleiboslandschap met zanderige kreekruggen, een zuiveringsmoeras, veenland- schappen. Het Rijk honoreert de lef van Middelburg met subsi- diestromen. Toeristen komen voor natuur en rust en er ont staat een hoogwaardige woon omgeving. Door de ontwikke ling van de telematica hoeven ondernemers niet meer dicht bij hun werk te wonen. Kwalitatief hoogwaardige, milieuvriende lijke bedrijven vestigen zich in bedrijvenparken. Pendelbussen rijden af en aan naar toeristi sche attracties. Er openen grandcafés, moderne winkels, exclusieve restaurants. Zonder de samenwerking met Vlissin gen kan dit plan niet doorgaan. In de vingeroefening, zo noemde presentator Leen Vergeer deze tweede ronde, daagde hij de deelnemers uit om onderdelen van de scenario's te kiezen die hen het meest bevielen. „Dan zou ik uit het eerste scenario de railverbinding die alle plaatsen langs de Walcherse kust aan doet. aan willen halen. Dat is een heel goed idee." Ook de groei, waarbij Middelburg een dynamisch centrum wordt met veel uitgaansgelegenheden voor jong en oud, prikkelde en kele sprekers. Over een paar andere punten van scenario één bestond min der enthousiasme. „Het is nog nooit vertoond dat het indu strieterrein zelfs dooi-loopt tot iets ten westen van Ellewouts- dijk. Dat is een zeldzaam land schap, dat mag niet verpest worden." 4$ m f-4 - nf Deklimmuurwasintrekbij de jeugd. foto Lex de Meester door Maurits Sep VROUWENPOLDER - Alle toegangswegen naar Vrou wenpolder zaten op Hemel vaartsdag volledig verstopt. Het dorp was met de auto nau welijks in of uit te komen. Par- keerplekjes waren slechts met de grootst mogelijke moeite en een grote dosis geduld te vin den. Oorzaak waren de jaar lijkse Vrouwenpolderse Dagen. Op de braderie die rondom de kerk was opge bouwd, werden goede zaken gedaan. Het weer werkte donderdag zowel tegen als mee. Na enkele weken stralende zon en hoge temperaturen, was het giste ren voor het eerst een stuk fris ser. Het zomerjack was geen overbodige luxe. Daardoor was het echter wel aangenaam toeven op de braderie. Zelfs schuifelend tussen de honder den bezoekers werd het niet te warm. Bovendien zou het op een hete dag waarschijnlijk minder druk zijn geweest, wat de zaken geen goed had ge daan. De klimmuur die was opge bouwd, was vooral in trek bij de jeugdige bezoekers. Maar ook bij de boekenkraam ble ven veel mensen wat langer staan. Vooral de werken - oud en nieuw, dik en dun - over Zeeland waren in trek. De folklorevereniging Walacra verkocht Zeeuwse babbelaars. De opbrengst ging naar de Ver eniging Vrienden van Tinca. Veere heeft al jaren een hechte band met dit Roemeense dorp je. Ieder jaar vertrekt een transport naar Tinca. De Vereniging Vrienden van Tinca zelf was ook present op de braderie. In de kraam wa ren Roemeense souvenirs te koop zoals porseleinen beeld jes en houten doosjes. Een fo toreportage in de kraam gaf een goed beeld van Tinca en de hulp die de afgelopen jaren door Veere is verstrekt. door Josette van Velzen Absolute topper is de reep melkcho- cola met hele hazelnoten", lacht Els Minderhoud vanachter de toon bank van Het Winkeltje in verzorgings centrum Ter Mantelinge in Domburg. „Een goede tweede de fles Fanta. En verder prijken in de top vijf koekjes, tandpasta/Steradent en sinaasappels." Het Winkeltje is er voor de bewoners van het zorgcentrum, maar ook hun fa milie en ander bezoek behoren tot de cliëntèle. Het assortiment bestaat uit min of meer alledaagse levensbeno digdheden: van koekjes en snoepjes tot broodbeleg, van zeep tot schoenveters en tandpasta en steradent, van schoon maakmiddelen tot frisdrank en wens kaarten. De waren staan keurig en overzichtelijk uitgestald. Elk artikel is voorzien van een duidelijke prijs, die in grote cijfers op de planken is aange bracht. Vorige maand was de feestelijke opening van de nieuwe winkel in Ter Mantelinge. „We waren hard aan uit breiding toe", zegt Minderhoud, de drijvende la-acht achter deze voorzie ning. „Als erin de vorige ruimte iemand met een rolstoel of een mevrouw in vol ornaat klederdracht binnenkwam, dan moest ik er uit. Je had daar de schappen met koopwaar, de toonbank en nog een paar kratten voor de lege flessen en dan kon er eigenlijk niets meer bij." Open tafel Zorgcentrum Ter Mantelinge biedt plaats aan 66 bewoners met een gemid delde leeftijd van 86 jaar. De gebouwen die op een prachtige locatie in be schermd natuurgebied aan de rand van Domburg liggen, voldoen niet meer aan de nonnen van deze tijd. Er zijn plan nen om het verzorgingscentrum binnen een jaar of vier elders te huisvesten. Toch worden nu nog diverse ideeën uit gewerkt en verbeteringen doorgevoerd. „Zo zijn de gebouwen onlangs aan de buitenkant opgeknapt en worden initi atieven als de 'open tafel' en de realisa tie van de nieuwe winkel nog enthousi ast opgepakt. Ik vind dat een soort eerbetoon aan de huidige bewoners", verklaart manager Joost Zielstra. „De uitbreiding van de winkel gebeurde op verzoek van de cliëntenraad. Els had ook herhaaldelijk aangegeven dat ze te vaak dingen niet had en 'nee' moest ver kopen door plaatsgebrek. Dit was een soort rook- en vergaderruimte van het personeel. Die hebben we opgegeven en vervolgens omgetoverd tot winkel." Voor de bewoners is het heel plezierig om in het centrum zelf een winkeltje te hebben. Daardoor zijn ze voor wat sim pele boodschapjes niet per se op fami- Els Minderhoud in Het Winkeltje van verzorgingshuis Ter Mantelinge in Domburg. lie, vrienden of personeel aangewezen. Bovendien wil het zorgcentrum graag stimuleren dat mensen, die dat nog kimnen, zo veel mogelijk dingen zelf doen en blijven doen. Bij de benodigd heden gaat het vooral om alledaagse dingen als frisdrank, eens iets anders voor op brood, iets lekkers bij de koffie voor als er bezoek komt, schoonmaak- en toiletartikelen en wenskaarten. Supermarkt Sinds drie jaar is Minderhoud de motor achter het winkeltje in Ter Mantelinge, waar haar moeder één van de bewoon sters is. Els begon haar assortiment met koekjes en snoepjes. Daar kwam al snel zeep en afwasmiddel bij. „En ik kreeg vragen naar allerlei dingen die ik niet had. Maar dan verzekerde ik dat ik daar wel aan kon komen. Ik kocht het in de supermarkt en de dag erna was het dan hier." Zo breidde ze haar assortiment allengs uit. „En af en toe haal ik nu ook nog wel eens iets ergens anders voor ie mand", verklapt ze. Met de nieuwe ruimte is ze in haar nop jes. „Ik kan nu bijvoorbeeld ook wat kleine cadeau-artikelen verkopen. Daar is veel vraag naar. En ik heb plaats voor de dingen die hier bij de 'Bezige Bij', de bezigheidstherapie, in elkaar worden geknutseld De winkel is drie ochtenden per week van half tien tot elf uur open. De bewo ners kunnen ook een boodschappen- briefje voor Els in haar brievenbus stoppen. „Die leeg ik voor half tien en later op de ochtend bezorg ik het dan. Ik heb zo'n vijf vaste klanten, die heel slecht ter been zijn en waar ik altijd op de kamer kom. Maar verder willen we zo veel mogelijk stimuleren dat mensen zelf naar de winkel komen." Gemiddeld heeft de winkel rond de tien klanten per ochtend. „Ja, en de mensen komen vaak niet alleen voor de bood schapjes, maar juist ook om een gezellig praatje te maken", vertelt Els. Eens per maand houdt ze 'uitverkoop'. Dan gaat alles wat tegen het eind van de houd baarheidsdatum zit. in de aanbieding. „Dan is het best drukker, hoor. Maar ik houd niet zo heel veel over, omdat ik ook niet zoveel tegelijk inkoop. Bestellijst Elke vrijdag maakt Minderhoud de be stellijst op. Die gaat naar Der Boede, wordt verwerkt en op maandag wordt foto Dirk-Jan Gjeltema de bestelling afgeleverd. Der Boede koopt centraal in voor de wónkeltjes van de drie Walcherse zorgcentra, Ter Mantelinge, Der Boede en 't Gasthuis. De laatste twee tehuizen zijn een stuk groter en de winkeltjes worden daar dan ook door betaalde krachten ge rund. Els doet het op vrijwillige basis en in haar eentje. Ze heeft een vaste vervang ster voor als ze een keer niet kan of met vakantie is. „Ik vind dat fijn, want zo weetje precies wat er omgaat. Ik ken de bewoners en heb zo'n beetje in mijn hoofd zitten wat mensen kopen. Als ie mand in een week al voor de derde keer. om een pak papieren zakdoeken komt. weet ik dat hij die al lang heeft. Ze ver geten dat zelf soms. Of ik merk bijvoor beeld bij die meneer, waatlk altijd twee flessen Spa kom brengen, dat ze alle maal in de koelkast staan en dat hij heel weinig drinkt. Dan geef ik dat door aan de verpleging. Mensen zitten hier ten slotte, omdat ze niet meer voor zichzelf kunnen zorgen. Dus moet je goed op let ten. Met name de sociale functie van de winkel vind ik heel belangrijk. En je komt nog eens onder de mensen. Ik zou het niet graag willen missen." BRUSSEL - De Europese Commissie heeft het zwemwater op een aantal plaatsen in Zeeland niet goedgekeurd. Woensdag is voor de vijftiende keer een rapport over het jaarlijkse kwa liteitsonderzoek geopenbaai-d. De Zeeuwse kustwateren en binnenlandse plassen die niet aan de norm voldoen of die niet worden gecontroleerd zijn: Amemuiden: Veerse Meer, Oran jeplaat: Domburg: Oosterschelde, Roompot; Schouwen-Dui- veland: Greveli'ngenmeer, Den Osse; Schouwen-Duiveland: Oosterschelde, Hoek van Ouwerkerk; Reimerswaal: Wester- schelde. Bath. Tholen: Oosterschelde, Gorishoek; Borsele: Stelleplas, Heinkenszand. Ten opzichte van voorgaande on derzoek is er sprake van een verbetering. Meer dan 90 procent van de badplaatsen aan zee voldoet aan de Europese mini mumeisen. Met de binnewateren is het minder goed gesteld. ANP MIDDELBURG - De bedieningstijden van de bruggen over het Kanaal door Walcheren worden met ingang van 24 mei voor het wegverkeer aangepast aan de tijden van het open baar vervoer. Ook wordt rekening gehouden met de spitstij den in het wegverkeer. De reguliere bediening van de bruggen van maandag tot en met zaterdag is van zes uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Op zondagen is de bediening tussen 10.00 en 19.00 uur, met een ruimte marge in de vakantieperiode, die is gesteld tussen 14 juni en 16 september en rond Pasen, Pink steren en Kerstmis; dan zijn de bedieningstijden tussen negen uur 's morgens en negen uur 's avonds. De brugwachters kun nen bij vertragingen in het openbaar vervoer en bij onver wachte grote drukte op de wegen afwijken van de bloktijden. MIDDELBURG -Een 22-jarige inwoner van Krabbendijke is woensdag door kantonrechter mr. B. Doorewaard Boekhout in Middelburg veroordeeld tot een boete van 450 gulden. De man had in december 1996 een motor gekocht terwijl hij nog niet in het bezit was van een rijbewijs. Omdat hij geen motor- rijbewijs had kon hij ook geen verzekering afsluiten. Hier door stond de motor, die wachtte op een opknapbeurt onver zekerd bij hem thuis. De officier van justitie had een boete van 660 gulden geëist. De man kon de kantom-echter ervan over tuigen dat het om een misverstand ging. Hij werd pas veel te laat ingelicht dat hij het kentekenbewijs kon schorsen. Daar om ging de kantonrechter uiteindelijk akkoord met het trans actiebedrag. De man is inmiddels in het bezit van een rijbe wijs en heeft een andere motor gekocht. WESTKAPELLE - Een 21-jarige man uit Oost-Souburg is woensdagnacht in Westkapelle met een glas in zijn nek gesto ken. Dat gebeurde rond vijf uur, in discotheek De Hooizolder. Het slachtoffer moest zich door een dokter laten behandelen. De dader is onbekend. MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Vlissingen moet van wege drugshandel twee jaar achter de tralies. Dat vonnis heeft de rechtbank in Middelburg gisteren uitgesproken. De man begon in 1995 weer in cocaïne te handelen, direct nadat hij een vorige veroordeling had uitgezeten. De handel ging door tot februari dit jaar. De rechtbank veroordeelde de man tot een celstraf van anderhalf jaar plus een half jaar voor waardelijk, én gaf hem een half jaar extra omdat hij in de proeftijd van de vorige straf in de fout was gegaan. Bovendien moet de Vlissinger vijfduizend gulden aan de Staat betalen: dat is de winst die de man volgens de rechtbank heeft gemaakt met de drugshandel. door Nicole Kluijtmans DOMBURG - Dc fusie van de vier plaatselijke VW's tot de Kust VW Walcheren komt deze maand niet rond. Net als in Vee re en Westkapelle is in Domburg een tweede vergadering nodig om een definitief besluit te kun nen nemen over de aanstaande fusie in juli. Maandagavond waren tijdens de ledenvergade ring in Domburg niet genoeg le den aanwezig. Volgens de statu ten is voor de besluitvorming minstens tweederde van het aantal leden nodig. Toch is het volgens de bestuursleden geen kwestie van geringe betrokken heid van de leden bij de organi satie. Integendeel. „Tweederde van het aantal le den. In ons geval betekent dat dat vierhonderd van de zeshon derd leden moeten komen opda gen. Dat is haast onmogelijk", zegt J. Troy, voorzitter van de VVV Domburg/Oostkapelle en lid van het sectiebestuur. „Bo vendien woont het merendeel van onze leden niet in Domburg of Oostkapelle, maar in België of Duitsland." De voorzitter was tevreden over de opkomst. De harde kern, zo'n vijftig leden, was zoals altijd present. „In het verleden had den we nog wel eens honderd twintig leden in de zaal, maar dat was nog in de tijd van dat de WV een kleine club was. De VW Domburg en Oostkapelle zijn pas kortgeleden gefuseerd. Dat de opkomst sinds cle laatste fusie is gedaald heeft volgens Troy niets te maken met de be trokkenheid van de leden. „Al onze leden adverteren in onze gids of doen mee aan promotie campagne, terwijl ze dat hele maal niet verplicht zijn. Wat dat betreft zijn ze wel degelijk be trokken bij het VW." Veranderingen De voorzitter verwacht niet dat de organisatie na de fusie nog verder van de leden af komt te staan. „De sectie blijft immers bestaan en komt twee keer per jaar bijelkaar. En de dagelijkse contacten verlopen voorname lijk via het kantoor. En de balies in Domburg en Oostkapelle blij ven bestaan. Er verandert be hoorlijk wat, maar als het goed is merken de leden er niets van. Ook I Ovaa, voorzitter van de WV Zuid-west Walcheren is die mening toegedaan. „Als de or ganisatie goed in elkaar steekt ben ik niet bang dat de betrok kenheid van de leden wegebt, De plaatselijke ledenvergade ringen blijven bestaan." Zijn afdeling moet nog stemmcri over de fusie dat gebeurt op 28 mei. In tegenstelling tot de an dere drie VW's in Veere is vol gens de statuten van de VW Zuid-west Walcheren geen quo rum nodig voor de besluitvor ming over de fusie. Hoogst waarschijnlijk zou anders ook in Zoutelande een tweede ver gadering nodig zijn geweest. Want de situatie hier verschilt nauwelijks met Domburg/Oost kapelle. In de statuten van de nieuwe Kust VW Walcheren wordt overigens wel vastgehou den aan het quorum bij belang rijke beslissingen. Volgens Troy een goed besluit. Want al is een quorum in de praktijk nooit haalbaar, het is democratisch gezien de enige juiste manier. Samenwerking Al binnen een paar jaar zullen, de leden van de nieuwe kust WV weer een belangrijk besluit moeten nemen. Dan gaat het over een fusie of samenwerking met de ovexóge twee VW's op Walcheren. De samenwerking op Walcheren is overigens al in een zo vergevorderd stadium dat wordt gesproken over de opheffing van de Streek WV. Walcheren Promotie. Dit over legplatform voor promotie-ac tiviteiten stamt nog uit de tijd dat er tien VW's op Walcheren waren. De VW's Westkapelle en Veere/Vrouwenpolder stemmen 9 juni opnieuw over de fusie. Op 4 juni komen de leden van Dom burg/Oostkapelle weer bijel kaar. OOST-SOUBURG Rommelmarkt - Buurtvereni ging van Duyvenvoorde houdt morgen, zaterdag, van 10 tot 16 uur een rommelmarkt in de schuur aan de Middelburgse straat. VLISSINGEN Kijkavond gestolen fietsen - Mensen van wie de fiets of bromfiets is gestolen, kunnen maandagavond 25 mei in het Vlissingse politiebureau aan dg Molenstraat gaan kijken of hun tweewieler is teruggevonden. De kijkavond van op Walcheren gevonden (brom)fietsen begint om 19.00 uur. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13