Waterkwaliteit ver onder de maat De mooiste SieMatic keukens voor elk budget Nieuwe politiebureau Goes krijgt vorm Kinderkermis open geschoten Zeehonden in zand in Oostkapelle Toeristisch Zeeland kent rustig verloop van Hemelvaartsdag SieMatic Te veel zware metalen, stikstof en fosfaat zeeuwse almanak Nerveus Zeelandbrug twee nachten gestremd voor verkeer Vrouw (68) overlijdt drie dagen na ongeval foto Lex de Meester door Maurits Sep OOSTKAPELLE - In de Heem- tuin van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle liggen de komende weken drie zeehon den van zand: twee volwassen dieren en een jong dat drinkt bij de moeder. Ze zijn gemaakt door Co van Driel, beeldend kunste naar te Gent, maar geboren in Terneuzen. Hij is geholpen door Karin Claeys, eveneens beel dend kunstenaar in Gent. Voor de zandsculpturen is gebruik gemaakt van plaatzand en van speciaal zand dat in het Bra bantse Cuyk voorkomt en een vierkante korrel heeft. Dat zand plakt beter, aldus Van Driel. Geen eenvoudige klus, merkt Van Driel op over het beeldhou wen in zand van zeehonden. ,,Die dieren zijn machtig mooi, ze zijn bijna niet na te maken." Speciale gereedschappen heeft hij niet gebruikt. „Wat krabber tjes, maar vooral mijn tien gebo den hè. Die werken zo lekker. Verder een schop voor het grote werk en water natuurlijk. Het zand moet je goed doordrenken. Het is belangrijk om de zeehon den, zolang ze blijven staan, ook iedere dag wat water te geven." Het Zeeuws Biologisch Museum heeft Van Driel gevraagd de zandsculpturen te maken voor Zeeland Natuurmaand. Boven dien heeft het museum een ex positie ingericht over zand. „We kenden hem nog van toen hij en kele jaren geleden sculpturen heeft gemaakt bij het Green White Hotel in Oostkapelle", zegt directeur B. van de Hoef. Van Driel zegt vooral in de zo mer veel opdrachten te krijgen voor zandsculpturen. Volgende week begint hij in Koksijde. „In verband met het Smurfenfesti val ga ik daar een gigantische slapende smurf maken, die te gen het duin op een rode hand doek, vanzand met gravel, ligt." Zwaargewond hert uit zijn lijden verlost GOES - De politie heeft gister avond bij het hertenkamp in Goes-Zuid een zwaargewond hert uit zijn lijden verlost. Het dier had zich gespiest op het hekwerk. De dierenarts wilde de bok in eerste instantie nog een kans geven. Hij diende het dier antibiotica toe. Maar toen het dier was losge maakt bleken de verwondingen veel ernstiger waren dan ver moed. Men besloot het dier uit zijn lijden te verlossen. Na en kele mislukte pogingen met een verdovingsgeweer, maakte een schot uit een politiepistool een einde aan het leven van het hert. door Maurits Sep VLISSINGEN - Zeeland heeft dit jaar een rustige Hemel vaartsdag beleefd. Volgens de politie was het op de wegen niet overmatig druk. Ook de veer diensten konden het aanbod goed aan. Volgens R. ter Heide van het Bureau voor Toerisme Zeeland kwamen vooral ver- blijfstoeristen naar Zeeland. De dagjestoeristen lieten het door het mindere weer afweten. R. Soer, secretaris van Recron Zee land, liet weten dat de accom modaties langs de kust vrijwel allemaal vol zaten. Het drukst was het op de weg van Goes richting Noord-Beve land. Daar stond het verkeer woensdagavond vanaf Goes- Zuid een tijdlang vast. Donder dag moest daar volgens een woordvoerster van de politie Oosterscheldebekken stapvoets worden gereden. Bij het binnen rijden van Middelburg moest het verkeer al snel aanschuiven voor de Schroebrug. Direct na de brug loste de drukte zich on middellijk op. De diverse evenementen in Zee land brachten veel fietsers en auto's op de weg. Dorpen als Vrouwenpolder, waar de Vrou- wenpolderse Dagen vandaag de laatste dag ingaan, slibden daardoor dicht. Tot problemen is het volgens de politie evenwel nergens gekomen. In Zeeuws- Vlaanderen sprak de politie over een 'vrij rustige dag', op Walcheren was het 'gezellig druk'. De Provinciale Stoom boot Diensten (PSD) konden volgens een zegsman alle voer tuigen gewoon''meenemen. Hij verklaarde het ontbreken van wachttijden onder meer door het gebruik van de dubbeldeks veerboten. „De stroom kwam langzaam op gang en bleef de hele dag door gaan", zei Ter Heide, terugblik kend op Hemelvaartsdag 1998. De verwachting over hoeveel toeristen naar Zeeland zouden komen, was matig: 250.000 mensen. Ter Heide: „Misschien dat het iets meer wordt, omdat het weer, gezien de slechte voor spellingen, achteraf is meege vallen. Als dat gerucht het land ingaat, komen er misschien nog meer mensen deze kant op. Maar de 300.000 halen we niet. Dat gebeurde in 1994 voor het laatst." Vaker vrij Zulke uitschieters doen zich nauwelijks meer voor. Ter Hei de: „Het uitbundige van tien jaar geleden is er niet meer bij. De mensen hebben vaker vrij. Daardoor zijn ze niet meer af hankelijk van Hemelvaart en Pinksteren." R. Soer van Recre- on zeeland was het daarmee eens. Hij wees er bovendien op dat mensen langer afwachten. „Vroeger reserveerden ze ruim van tevoren. Ongeacht het weer kwamen ze dan ook. Dat is nu niet meer zo." De campings aan de kust 'zaten; redelijk vol, vakantiehuisjes waren er woensdag nauwelijks meerte krijgen, aldus Ter Heide. „Die moest je echt met een lampje zoeken." Volgens Soer was de bezettingsgraad van de zogenoemde B-locaties, wat verder landinwaarts gelegen, 80 tót 95 procent. „Wij zijn in het algemeen niet ontevreden", be sloot de secretaris van Recron Zeeland. wij uw keuken kookklaar kunnen installeren. Loopt u eens binnen? KF.IIKI'jVS rVTERIEIRBOl W woonvfzier zeeland fov Grenadiemeg 17a, Industrieterrein Arnestein I (naast Praxis), Middelburg, tel.: 0118 61 37 04 door Marten de Jongh GOES - De bouw van het nieu we politiebureau in Goes vor dert gestaag. De buitenmuren van de aanbouw staan overeind. Werklieden zijn bezig met het storten van vloeren op de bo venverdieping. Gaat alles vol gens plan dan betrekt de politie in het Oosterscheldebekken het nieuwe districtsbureau rond de jaarwisseling. Met aanbouw en renovatie van het oude pand aan de Valckeslotlaan is een bedrag gemoeid van 7,2 miljoen gulden. In verband met de werkzaam heden verblijft de politie sinds vorig najaar in het voormalige kantoor van de Regionale Wo ningbouwvereniging Samen werking (RWS) aan de Naere- boutstraat. De uitbreiding aan de Valcke slotlaan was dringend noodza kelijk in verband met ruimtege brek. De vernieuwde, sobere huisvesting voldoet aan alle ei sen. De nieuwbouw wordt geïnte greerd met het oude pand. Het bureau moet onderdak bieden aan zo'n honderdtwintig men sen. Een opmerkelijk verschil met de oude situatie is dat er geen cellen komen. De politie in Goes beschikt straks enkel nog over zogeheten ophoudkamers waar arrestanten maximaal zes urn- mogen worden vastgehou den. Bij de gevangenis in Mid delburg verrijzen nieuwe poli tiecellen. Hoofdaannemer van het bouw project is aannemersbedrijf Kok uit Bergen op Zoom. Archi tectenbureau Swinkels, Pas- schier. Bonneur en Westelaken uit Rotterdam leverde het ont werp. Binnenkort wordt het hoogste punt bereikt. Onze collega verdient zijn geld met het wereldgebeu ren. Avond aan avond speurt hij op zijn beeldscherm naar nieuws uit alle windstreken. Die collega heeft ook een kat - Bibi genaamd - en dit dier heeft nooit enige belangstel ling aan de dag gelegd voor ivat. er zich buiten de achter tuin afspeelt. Tot de dag van gisteren. Sinds het aftreden van Soe- harto loopt de poes bij elke nieuwsuitzending onrustig heen en weer. Want op Soe- harto volgt onherrroepelijk de naam van de nieuwe presi dent Habibie. En daar wordt een kat ner veus van, keer op keer aange sproken te worden door vol slagen onbekendenHa Bïbïe! I door Richard Hoving MIDDELBURG - De kwaliteit van het Zeeuwse water is ver onder de maat. Zowel grond- als oppervlaktewater be latten te veel zware metalen, stikstof ;n fosfaat. Ook de helderheid van het d- Kater laat te wensen over. Dat blijkt uit 1( Je Regionale watersysteemrapportage die in opdracht van de provincie Zee- land is uitgevoerd. Tussen 1993 en 1995 zijn op tweehon verschillende locaties in de pro vincie, verdeeld over het jaar, vier wa- [ermonsters genomen. In meer dan de helft van alle monsters bleken de con centraties kwik, cadmium, zink en ko per nog fors boven de grenswaarden voor het jaar 2000 te liggen. De ver spreiding van zware metalen en arseen is zo hoog dat het volgens de opstellers van de rapportage moeilijk wordt om binnen twee jaar aan de grenswaarden te voldoen. Bij ongeveer driehonderd monsters zijn niet alle zware metalen geanaly seerd. „Dit geeft een positiever beeld dan dit waarschijnlijk in werkelijkheid het geval is", aldus de onderzoekers. De Zeeuwse binnenwateren kregen in de onderzoeksperiode een overvloedi ge hoeveelheid meststoffen te verwer ken. Op een enkele uitzondering na ble ken de concentraties stikstof en fosfaat in de monsters ruim boven de grens waarden te liggen. De oorzaken die hiervoor worden genoemd in de rap portage zijn bemesting van het land en de aanwezigheid van zoute kweldat de voedingsstoffen in diepere lagen met zich meevoert. Het water had door de aanwezigheid van stikstof en fosfaat op meer dan zes tig procent van de onderzochte locaties minder dan de landelijk vastgestelde 40 centimeter doorzicht. Het aantal monsterlocaties dat voldeed aan de grenswaarde voor chlorofyl bedroeg ongeveer 50 procent. De Regionale Watersysteemrapporta ge verschijnt dit jaar voor de eerste keer. Naast zware metalen en vermes ting komen onderwerpen als verzilting, zoet water, natuur en water, verdroging en zuurstof bindende stoffen aan de or de. De rapportage geeft nog geen volledig beeld van de kwaliteit van het water in de provincie Zeeland. Daarvoor is het aantal monsters dat is genomen nog te beperkt en de onderzoeksperiode te kort. De meeste gegevens zijn afkom stig van de verschillende Zeeuwse wa terschappen. Volgens gedeputeerde A M Dek (CDA, milieu) zal de monito ring de komende jaren verbeterd en verbreed worden. „De aandacht kan dan ook gaan naar nieuwe aspecten zo als ecologie, inrichting en peilbeheer." Ondanks de huidige beperkingen ziet Dek een belangrijke meerwaarde in het opstellen van de eerste Regionale wa tersysteemrapportage. De gegevens- winning en verwerking worden op el kaar afgestemd en de resultaten zijn onderling vergelijkbaar. De eerste vol ledige rapportage verschijnt mogelijk in het jaar 2000. MIDDELBURG - De Zeeland- jrug wordt in de nacht van maandag 25 op dinsdag 26 mei eu van dinsdag 26 op woendag mei tussen twaalf uur 's nachts en vijf uur 's morgens voor het wegverkeer afgesloten, n la die tijd wordt het werk aan de n proefmarkeringen op de brug voortgezet. Het karwei kon niet worden geklaard in de eerdere afsluitingen. De proefmarke ringen lopen vooruit op de re constructie van de Zeeland- brug, die voor volgend jaar is voorzien. Het verkeer wordt op de toelei- dende wegen en bij de brug verwezen naar de alternatieve route: de weg over de storm vloedkering Oosterschelde. Al leen voor ambulances en andere hulpdiensten wordt de brug tij dens de stremming vrijgegeven. ZIERIKZEE - De 68-jarige vrouw die zaterdag op het fiets- pad bij de rotonde in Zierikzee legen een paaltje reed en daar hoofdletsel bij opliep, is dins dag rond middernacht aan haar verwondingen overleden. i De vrouw, afkomstig uit Zierik zee, fietste met haar man vanuit Schuddebeurs naar Zierikzee toen zij het paaltje dat aangeeft dat het fietspad tweerichtings verkeer wordt, over het hoofd zag. De vrouw kwam ten val en moest met hoofdletsel opgeno men worden in het ziekenhuis van Zierikzee. Omdat haar toe stand verslechterde, werd zij naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam overgebracht. Daar is zij in de nacht van dinsdag op woensdag overleden. „Het fietspad daar is behoorlijk breed", aldus een politiewoord voerder. „Maar als je even ver keerd met je hoofd neerkomt, en je loopt inwendige bloedingen op, kan het zo gebeurd zijn." Advertentie Het nieuwe bureau moet onderdak bieden aan zo'n honderdtwintig mensen. foto Willem Mieras Wij maakten voor u al een voorselectie uit duizenden keukenvarianten. Onze riante showroom toont u permanent een groot aantal keukens in opstellingen zoals ze bij u thuis zouden kunnen staan. SieMatic keukens in alle prijsklassen, 't Is als een keukenbeurs. U doet er de beste ideeën op! Behalve dat, kunt u er ontdekken hoe Voordat de kinderkermis officieel werd geopend mocht de schooljeugd van Burgh-Haamslede een uurtje proefdraaien. foto: Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Met twee ferme kanonschoten verrichtte wethouder C. W. Veerhoek woensdagmiddag de officiële opening van kinderkermis 't Kraayenest in Sport- en recreatiecentrum Wester- schouwen. Het waren verlossende knallen voor de kinderen, die deze middag waren uitgeno digd om te komen proefdraaien. De toe spraken golden voor hen als saaie onder breking van hun kermispret. Hun antwoord op de schoten was dan ook een luid gejoel en een run op de kermisat tracties. Een blijk van enthousiasme waar geen speech tegenop kon. Er is veel te doen in 't Kraayenest: grote kruip-en sluipdoor springkussens, klimwand, trampoline, skelters, safarispel, schiettent, bibberspi- raal, tafeltennis, sjoelen en rij den op grote fietsen met slagen in de wielen. Veerhoek sprak als wethouder van recrea tie van de gemeente Schouwen-Duive- land en ook als voormalig voorzitter van de Stichting Renesse, die het sport-en re creatiecentrum exploiteert. De spoit in dit centrum is goed ingevuld, meent Veerhoek. met de installatie van de kinderkermis krijgt nu ook die recreatie- poot meer inhoud. Als wethouder was hij vooral ook blij met de realisatie van deze elk-weer-voorziening speciaal voor kin deren. „Inderdaad beter om er in de zomermaan- j den heel veel kinderen plezier te laten be- leven in plaats van de oorspronkelijke tennishal vrijwel ongebruikt te laten lig gen", vindt Lesley Wolters, manager van het Sport-en recreatiecentrum. Boven dien kan de tweede sportzaal nog voor in door-tennis worden ingericht. De naam 't Kraayenest voor de kinderker- mis werd gekozen uit een grote serie in- I zendingen. De achtjarige Roelanne Koo- man uit Renesse kreeg als winnares een gratis seizoenkaart. Individueel Design

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11