COURANT Machtsstrijd over lot Soeharto Zeelandia-manager verbijsterd over orgie van geweld in Jakarta 1 Paars wil heikele onderwerpen meteen van tafel Verkeerd examenonderwerp geleerd Gouden Harp voor Freek 4 WEKEN Q Indonesische president houdt vandaag televisietoespraak Duizenden banen weg bij Fortis AR mm i Justitie VS pakt Microsoft aan Scherpere criteria kampeerwagens Etappezege Angel Edo in Giro 19 VOOR 15,00 JA, 22° 12° N 3 Zonnig Zonnig en droog. Op de westkust kans op zeemist. Noordelijke wind, 2-3 Beaufort. Middagtemperatuur 18-23 graden. 241e jaargang no. 118 dinsdag 19 mei 1998 losse nummers 1,75 Afscheid van het pluche pagina 3 van onze redactie binnenland UTRECHT - De leerlingen van het Amstel-lyceura in Amster dam kwamen verleden week bij het VWO-examen aard rijkskunde voor een onaange name verrassing te staan. Eén van de examenonderwerpen waarover zij zich op school hadden gebogen was Rusland. Maar dat hoefde voor het exa men niet. Wel internationalise ring, en dat hadden zij niet ge had, aldus het Landelijk Aktie Komitee Scholieren. Rusland stond vorig jaar wel op de lijst van examenstof, al dus een woordvoerder van het LAKS. Maar dat onderwerp was dit jaar ingewisseld voor internationalisering. Dat was op de Amsterdamse school niet doorgekomen. De school was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Tot nu toe kreeg het LAKS 1.250 klachten binnen over de eindexamens. Iets minder dan verleden j aar in dezelfde perio de. Gisteren waren er vooral klachten over het VWO-exa men natuurkunde. Te moeilijk en te lang, vonden veel VWO'ers. De examenlij n had drie kwartier na afloop van het examen al zestig klachten bin nen. Het aantal klachten over economie II dat VWO-leerlin- gen vorige week donderdag voorgeschoteld kregen, spant tot nu toe de kroon. Daarover kreeg het LAKS 400 klachten. Er werden begrippen bekend verondersteld, die niet in de ge raadpleegde leerboeken vóór kwamen. Delingscalculatie- methode, bijvoorbeeld. ANP examenrubriek op pagina 15 door Ronald Frisart JAKARTA - Binnen de In donesische politiek-mili- taire elite is een machts strijd losgebarsten over het lot van president Soe harto. Vandaag zal Soe harto het Indonesische volk via de televisie toe spreken. De Indonesische parlements voorzitter Harmoko verklaarde gistermiddag dat Soeharto weg moet. 's Avonds noemde gene raal Wiranto, de commandant van de strijdkrachten, dat een individuele uitspraak van Har moko zonder wettelijke grond. Vandaag overlegt parlements voorzitter Harmoko met de vier fractieleiders. Verwacht wordt dat ze Soeharto gezamenlijk zullen wagen terug te treden. „De voorzitter van het parle ment en zijn plaatsvervangers hopen op eenheid van de natie en dat de president met wijsheid zal aftreden", aldus Harmoko in de verklaring die hij gistermid dag aflegde in het parlements gebouw. Daar stonden toen on der toeziend oog van militairen UTRECHT - De overname van de Generale Bank door het financiële con cern Fortis gaat ten koste van circa drieduizend ba nen. Tussen de vijf- en ze venhonderd bankfilialen zullen hun deuren moeten sluiten, voor het overgrote deel in België. Dat zei Fortis-bestuurder H. Hielkema gistermid dag in een toelichting op het bod van Fortis op de Generale Bank. Het Utrechts-Brusselse con cern, waartoe MeesPier- son, VSB Bank en Amev behoren, heeft ruim 22 miljard over voor de grootste Belgische bank. Hielkema wilde geen cij fers noemen, omdat nog onbekend is hoe de activi teiten van Fortis en de Ge nerale Bank in elkaar worden geschoven. Eer dere schattingen van Bel gische vakbonden over het banenverlies noemde Hielkema echter 'een heel eind in de goede richting'. Fortis heeft de bonden meegedeeld geen ge dwongen ontslagen te verwachten. De banenre ductie is mogelijk via na tuurlijk verloop. Inclusief de werknemers van de Ge nerale Bank telt Fortis 62.000 medewerkers. Desalniettemin maken de vakbonden zich ernstige zorgen over de gevolgen van de overname voor de Fortis-medewerkers. De Dienstenbond CNV voor ziet 'grootscheepse bewe gingen' waarbij over de toekomstige structuur van Fortis 'nog menig rob bertje zal worden gevoch ten'. GPD zie ook pagina 7 Advertentie1 VRIJ DAG 22 mei zijn onze kantoren te Middelburg en Goes gesloten /fccountants-eri /dviesgroep Rjkse al urenlang tegen de vijfduizend studenten te demonstreren. Een delegatie van de betogers werd tot het parlement toegelaten. D e afvaardiging bood een petitie aan waarin werd aangedrongen op een buitengewone vergade ring van het Raadgevend Volks congres (MPR) om Soeharto's mandaat in te trekken. Dat zelfs Harmoko er openlijk op aandrong dat het staats hoofd na 32 jaar terugtreedt, kwam als een donderslag bij heldere hemel. Harmoko gold jarenlang als trouw Soeharto- bondgenoot. Als parlements voorzitter is hij nummer drie in de hiërarchie, na de president en vice-president Habibie. Tevens leidt hij regeringspartij Golkar. Voorwaarden Waarnemers achten het uitge sloten dat Harmoko zijn verkla ring heeft afgelegd zonder voor afgaand overleg met Soeharto. Aangenomen wordt dat achter- de schermen wordt onderhan deld over de voorwaarden waaronder Soeharto zich terug trekt. Vermoedelijk wil de presi dent dat de strijdkrachten niet verdeeld raken, dat zijn beleid van economische ontwikkeling wordt voortgezet en dat de machtswisseling volgens de wettelijke regels verloopt. Harmoko heeft de bevoegdheid een buitengewone vei-gadering van de MPR bijeen te roepen. Zo'n bijeenkomst van het man daat van president en vice-pre sident intrekken. Afgelopen maart koos de door Soeharto ge controleerde MPR hem voor zijn zevende ambtstermijn van vijf jaar. Tevens werd B.J. Habibie tot vice-president benoemd. De commandant van de strijd krachten (ABRI) annex minister van defensie, generaal Wiranto, verklaarde gisteravond dat de strijdkrachten een raad vormen die aan hervormingen gaat wer ken. Daarin zouden ook verte genwoordigers van universitei ten en critici van het bewind moeten worden opgenomen. Wiranto waarschuwde dat de door Piet Kleemans JAKARTA - „Ik heb het Chili van Pinochet meegemaakt, maar dit is erger. Dit slaat alles. Plundering en brandstichting is aan de orde van de dag." F. Kas- bergen, general manager van de vestiging van de Zierikzeese bakkerijgrondstoffenfabriek Zeelandia in Jakarta, is verbijs terd over wat er om hem heen gebeurt. De Zeelandia-fabriek is inmiddels uit voorzorg geslo ten. Kasbergen ziet de toekomst met angst en beven tegemoet. De spanning in Indonesië loopt steeds verder op. „De situatie is bijzonder instabiel en onvoor spelbaar" stelt de Zeelandia- man. Hij heeft zijn appartement in Jakarta inmiddels verlaten en zijn intrek genomen in Hotel Imperia. Dat ligt in een wat rus tiger omgeving. „Iedereen is erg bezorgd. Er gebeuren heel on Indonesische dingen. Er worden vrouwen aangerand en ver kracht. En dat in een Moslim land. Er zijn ook al twee toeris ten vermoord." Kasbergen zag van dichtbij hoe de vlam in de pan sloeg in de In donesische hoofdstad. „Ander halve steeg verder is een depart ment store, zo'n hele grote supermarkt, compleet geplun derd en vervolgens in brand ge stoken. Als je dan die rookwol ken zo dichtbij ziet, voel je je echt niet veilig meer. Het is hier compleet uit de hand gelopen." Kasbergen durft de straat nog wel op, maar echt veilig voelt hij zich niet. „Pas ging ik van de fa briek terug naar huis met zo'n jeepje; onderweg werd ik twee keer aangehouden en één keer aangevallen. Dan is het een kwestie van volgas achteruit en hopen dat er niemand achter je auto loopt." De Zeelandia-fabriek in Tange rang bij Jakarta is ook al be laagd door woedende Indone siërs. Een steen vloog door de ruiten. „Maar dat is peanuts vergeleken met wat er op andere plaatsen gebeurt. We hebben dat raam meteen gerepareerd, een Indonesische vlag over het logo gehangen en de luxaflex dichtgedaan, alsof er niemand in de fabriek was. Ik heb wel van 's ochtends tien uur tot 's avonds zeven uur vanachter de luxaflex de zaak in de gaten gehouden. Uiteindelijk zijn al onze werk nemers veilig thuisgekomen, maar er waren er wel die wacht ten tot het donker was. De volkswoede richt zich in In donesië vooral op Indonesiërs van Chinese komaf. Het mana- AMSTERDAM - Conamus en Burna Stemra reikten gister avond in het Amsterdamse Carré de Gouden Harpen uit. Deze hoogste onderscheiding voor musici, die zich in hun carrière op een bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt in de Nederlandse lichte muziek, ging onder an deren naar zanger en cabare tier Freek de Jonge. foto Jasper Juinen/ANP gementteam van de Indonesi sche vestiging van Zeelandia bestaat voornamelijk uit Chine zen. Kasbergen: „Die zijn echt bang en die proberen we ook zo snel mogelijk uit de gevarenzo ne te halen." De Chinese min derheid heeft het in het roerige Jakarta zwaar te verduren. Op zich te verklaren, meent Kas bergen, want zij domineren in het zakenleven van Indonesië. De doorsnee Indonesiër is arm, de Chinese zakenlieden zijn rijk. Kasbergen neemt zeker heidshalve de wijk. Hij vertrekt per vliegtuig naar Singapore om van daaruit door te reizen naar de Philippijnen waar de Zierik zeese multinational ook een vestiging heeft. „Iedereen wil hier weg. Ik hoop dat het alle maal goed afloopt." Contacten De Zeelandia-fabriek in Tange rang wordt door een eigen vei ligheidsdienst bewaakt. Zee- landia-directeur drs. P. Schotte houdt vanuit Zierikzee dage lijks de vinger aan de pols. „Wij hebben goede contacten in In donesië." De fabriek blijft voor lopig dicht. De handelsafdeling draait door. „Die wordt suf ge beld om spullen, want overal is gebrek aan. Maar we leveren niets zelf af. Klanten die wat no dig hebben komen het zelf afha len. En dat gaat heel onopval lend, door van die mannetjes op de brommer." i T V tec grote voor morgen aangekon digde demonstraties niet uit de hand mogen lopen. De Nederlandse ambassade ried gisteren de naar schatting dui zend in Indonesië achtergeble ven Nederlanders aan het land te verlaten. Wie om dringende redenen toch blijft, doet er goed aan woensdag thuis te blijven, aldus het advies. Voor morgen hebben de studenten en mos limleider Amien Rais grote ac ties aangekondigd. GPD zie ook pagina 2 De Amerikaanse minister van Justitie, Janet Reno (m), pakt via een antitrustrechtszaak softwareproducent Microsoft aan. De kwestie draait om het Internet-zoekprogramma dat Microsoft heeft ingebouwd in zijn nieuwste compu- terbesturingsprogramma, Windows 98. Met dat U laatste programma domineert het concern de markt. Voor de motorrijtuigenbelasting zijn de normen voor een kampeerwagen aangescherpt. Een simpel gaspitje en een bedje volstaan niet meer om in een laag tarief te vallen. Heel wat eigenaren van wat voorheen nog een kampeer- wagen heette werden onaangenaam verrast door een forse naheffing. De tweede etappe van de Ronde van Italië is gisteren gewonnen door de Spanjaard Angel Edo. De 27-jarige renner uit de Kel- me-ploeg was na de rit van Alba naar Imperia, over 162 kilome ter, in de massasprint de snelste. De Zwitser Alex Zülle, winnaar van de proloog, blijft leider in het klassement. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; sport: 18 en 19. van onze parlementsredactie DEN HAAG - PvdA WD en D66 hebben in hun streven naar een snelle formatie besloten de ze week meteen de moeilijkste onderwerpen bij de kop te pak ken. Nadat al vandaag wordt gesproken over de centen, wor den morgen de heikele onder werpen bestuurlijke vernieu wing, Schiphol en file-aanpak besproken. Daarmee worden direct de on derwerpen besproken die de drie partij en het meest verdelen Met name de bestuurlijke ver nieuwing en Schiphol gelden als onderwerpen die een eventueel twreede paars kabinet nog in de weg kunnen staan. Voor D66 gelden het referendum en de ge kozen burgemeester als de be staansredenen van de partij en als onmisbaar in een regeerak koord. De WD heeft grote pro blemen met beide, de PvdA twijfelt. Schiphol moet wat de WD be treft veel meer ruimte krijgen om te groeien, ter-wijl PvdA en D66 daarover eerst de lopende onderzoeken af willen wachten. Bij de file-aanpak kiest de WD voor uitbreiding van de autowe gen, PvdA en D66 zien meer in een beter openbaar vervoer. De voortvarende aanpak in het begin van de formatie moet snel duidelijkheid geven over cle le- Besmet serum in 7 ziekenhuizen DEN HAAG - In zeven zieken huizen in Nederland is gebruik gemaakt van het bloedplasma uit Engeland waarin zich moge lijk eiwitten bevonden van een donor met de ziekte van Creutz- feld-Jacob. Zoals gemeld is het verdachte plasma gebruikt voor het ma ken van scans bij longpatiënten. In totaal zouden 350 patiënten, zonder dat zij dit wisten, in aan raking zijn gekomen met het Engelse bloedproduct. Volgens het ministerie van VWS is het gebruikt in het VU-ziekenhuis in Amsterdam, het AZU in Utrecht, het AZ Groningen, Het Deventer Ziekenhuis, De Heel in Zaandam en de Zwolse zie kenhuizen Sophia en Weezen- landen. GPD vensvatbaarheid van Paars 2. Lukt het niet in deze eerste be spreking overeenstemming te bereiken, dan is duidelijk dat de drie partijen toch te ver van el kaar verwijderd zijn geraakt. Lukt het wel, dan kan eind juni een nieuwe regering worden ge- installeerd. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002 Indonesische studenten juichen op het dak van een bus na de oproep van Harmoko aan Soeharto af te treden. foto Ke m a IJ uf ri/E PA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1