Relschoppers slaan toe in Kuip Soeharto staat met het uur meer onder druk BUDGETPRINT Supporters struikelen in paniek over elkaar 4 WEKEN Magere fosforoogst bij Dishoek Wapens en drugs in beslag genomen bij grote grenscontrole VOOR 15,00 JA, ik wil: ieelandia sluit fabriek Jakarta Lebed verovert groot deel Siberië Vismijn moet samenwerken Derde titel voor Huizinga ?olitie verricht tientallen arrestaties bij bekerfinale Ajax-PSV dan verdrinkt n Goese Sas mm !41e jaargang no. 117 maandag 18 mei 1998 osse nummers 1,75 Zonnig Zonnig, met middagtemperaturen tot 21 graden. Wind uit N tot NO, 3-4 Bft. In de middag kans op lichte stapelbewolking. I FOTO H VERSCHOORE Goes Vlissingen Middelburg Hulst Temeuxen Zicrikiee Ecten-Leur^J van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Angst spreekt uit de ogen van het naar schatting zesjarige jongetje. Als de wiedeweerga heeft zijn vader hem zojuist van zijn zitplaats op vak W in de Kuip gesleurd. Op de vlucht voor een horde hooligans, die zich schoppend en slaand een weg baant over de pal langs het veld gelegen tribu ne. Op de achtergrond pronkt de KNVB- beker, maar niemand let erop. Het zijn de wildemannen die de aandacht trek ken. Het jongetje brengt het er dank zij het alerte optreden van zijn vader goed vanaf. Andere supporters hebben minder ge luk. Juist als het beginsignaal voor de wedstrijd Ajax-PSV klinkt, struikelen supporters in paniek over elkaar. Hui lende kinderen, mannen en vrouwen die bevend als een rietje de veiligheid opzoeken. Op de vlucht voor op hol ge slagen PSV'ers rollen sommigen van vijf meter hoog de tribune af. Als door een wonder brengen de meesten het er goed vanaf. Welkom in de Kuip, wel kom bij de finale van de Amstel Cup. Vak W, het is zondagmiddag door de or ganiserende KNVB speciaal gereser veerd voor de neutrale supporters. De bekerfinale hoort een feest te zijn. En omdat de KNVB nogal wat klachten kreeg dat alleen de aanhang van de fi nalisten de eindstrijd mochten bezoe ken, is er een 'neutraal vak' gereser veerd. Iets waarvan amokmakers uit Amsterdam en Eindhoven flink mis bruik maken. De supporters belagen elkaar, aanvan kelijk niet gehinderd door de politie. Als de gehelmde brigade eenmaal is ge arriveerd, stapt een brede jongen op de agenten af. „Veeg het vak toch leeg", roept hij naar een stoïcijns kijkende agent. „Het zijn maar vijftig PSV'ers Ik wil rustig voetbal kijken, maar daar komt niets van terecht." Een half uur later staat de man in de ca tacomben, getooid met een petje van voetbalvereniging Staphorst. Van de wedstrij d heeft hij nog geen seconde ge zien. „Met m'n vrienden heb ik 2,5 uur in de auto gezeten om deze wedstrijd te zien. We zijn geen fan van deze clubs, maar we willen gewoon een leuke mid dag beleven. Daar komt op deze manier niks van terecht. Mij zien ze niet meer bij het voetbal." GPD (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische, afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving De drie miljoen inwoners van het gigantische Siberische ge bied Krasnojarsk hebben een nieuwe gouverneur. Generaal b.d. Alexander Lebed heeft gisteravond in de tweede ronde een niet meer in te halen voorsprong genomen op zit tend gouverneur Zoebov. Rond middernacht stond JT Lebed op 56 procent tegen 40 procent voor Zoebov. De afslagen in de visserij moeten meer samenwerken. Ook kan een clustering van vismijnen nodig zijn ter versteviging van de concurrentiepositie op de internationale markt. Dat was de boodschap van de Stuurgroep Visafslagen zaterdag in Vlissingen. Mark Huizinga voltooide op het in Spanje een trilogie. De Zuid-Hollandse judoka werd voorde derde achtereenvolgen de keer Europees kampioen. Huizinga ontbeert nog succes op mondiaal niveau. Dat is zijn volgende JT richtpunt. O radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 15,16,17,18,19,20 en 21 VILHELMINADORP - De 47- arige A Wagemakcr uit Goes is laterdagavond verdronken in iet Goese Sas bij Wilhelmina- lorp. )e man ging rond zes uur samen net een vriend zwemmen in het juitenhaventje van de Ooster- cftelde, maar kwam terecht in en stroming. Het slachtoffer aakte in paniek. Pogingen van ijn vriend om hem uit de stro lling te trekken waren tever- ;eefs. 'ersoneel van de ambulance- iienst en een voorbijganger lebben de drenkeling naar de ;ant gehaald en geprobeerd lem te reanimeren. De man is laar het Oosterseheldezieken- ïuis in Goes gebracht, waar zijn verlijden werd geconstateerd. 5IERIKZEE - Zeelandia in Zie- l'j ikzee heeft vanwege de onlus- cn in Indonesië zijn fabriek in Tangerang bij Jakarta gesloten. iet als in Zierikzee produceert iteelandia in Indonesië ingredi- - inten voor het bakken van irood. De fabriek is een joint- - renture met een Chinese maat- ichappij. Volgens Zeelandia-di- ip ecteur P. Schotte kwam de P- veiligheid van het personeel in jevaar. „De productie in de fa- 3 iriek is donderdag stilgelegd." vF. Kansbergen, de Zeelandia- f vertegenwoordiger in Jakarta, 1zag zich genoodzaakt de zaak te n iluiten omdat op korte afstand 3- san de fabriek een supermarkt v rerd geplunderd. Kansbergen r is overigens de enige Nederlan- r. der die in de fabriek werkt. 3- De echtgenote van Kansbergen 1 komt zo spoedig mogelijk terug 3 naar Nederland. Kansbergen zelf blijft zo lang mogelijk. Ge- ï- durende de sluiting wordt de fa briek bewaakt door de eigen veiligheidsdienst en het mana gementteam, dat voornamelijk 1 uit Chinezen bestaat. In de fa- briek werken honderd mensen. De Mobiele Eenheid pakt een relschopper op. foto Phil Nijhuis/GPD door Ronald Frisart JAKARTA - De druk op presi dent Soeharto om af te treden, nam gisteravond met het uur toe. Jakarta leeft onder hoog spanning. De studenten hebben voor vandaag en woensdag gro te acties aangekondigd. Mos limleider Amien Ra is wil woensdag miljoenen mensen op been brengen met één eis: Soeharto moet op zeer korte ter mijn aftreden. Studenten van enkele tientallen Indonesische universiteiten ei sen dat het Raadgevend Volks congres (MPR) begint met de procedure om Soeharto af te zetten. De studenten willen niet dat hun actie op nieuwe rellen uitloopt. Daarom was vannacht nog onzeker of het plan vandaag doorgaat. Ook het leger wil nieuwe onlus ten voorkomen. Overwogen werd om de studenten met le gervoertuigen naar het parle mentsgebouw te brengen. Op 20 mei viert Indonesië Hari Ke- bangkitan Nasional, de Dag van bet Nationale Ontwaken. Het is dan negentig jaar geleden dat de vereniging Boedi Oetomo (Het Schone Streven) werd opge richt. Die oprichting in 1908 wordt beschouwd als de geboor te tegen het Nederlandse kolo niale gezag. Amien Rais rekent op steun van de strijdkrachten. Volgens hem is negentig procent van het In donesische volk de president meer dan beu. Steeds meer pro minenten keerden zich in het weekeinde tegen Soehai"to. Tegenover het Britse persbu reau Reuters verklaarde het vooraanstaande lid van de Golkarpartij Sarwono Kusum- aatmadja dat het staatshoofd en vice-president Habibie op zeer korte termijn moeten aftreden of daartoe moeten worden ge dwongen. Sarwono zegt dat hij contact onderhoudt met de man die na Soeharto wordt beschouwd als de machtigste in Indonesië: ge neraal Wiranto (51). Die is mi nister van Defensie en bevel hebber van de strijdkrachten. Volgens Sarwono zou Wiranto tijdelijk de macht van Soeharto moeten overnemen. Tegenstanders van de regering- Soeharto, onder wie politica Megawati Soekarnoputri en de moslimleiders Amien Rais en Abdurrahman Wahid, hebben diverse comités gevormd die streven naar vervanging van president en kabinet. Parlementsvoorzitter Harmoko zei zaterdag na een gesprek met Soeharto dat in het half maart benoemde kabinet wijzigingen zullen worden aangebracht. Voormalige medewerkers van Soeharto veegden de aankondi ging van tafel. „Te weinig en te laat", aldus oud-minister Frans Seda. Een groep gepensioneer de hoge militairen heeft zich eveneens van de president afge keerd. Onder hen is luitenant- generaal b.d. Kemal Idris (75), een held uit de strijd tegen het Nederlandse kolonialisme. Generaal Wiranto heeft gezegd dat het per ongeluk gebruiken van scherpe munitie heeft ge leid tot het doodschieten van studenten van de Trisakti Uni versiteit vorige week dinsdag. Dit weekeinde was het in Jakar ta overwegend rustig. De onlus ten van vorige week hebben meer dan 500 mensenlevens ge kost. De strijdkrachten pakten 1.027 plunderaars op. GPD zie ook pagina 4 foto Ruben O reel door Edith Ramakers DISHOEK - Met graafmachines is zaterdag en zondag een stuk strand van ongeveer driehon derd meter lengte bij Dishoek meters diep omgewoeld. Doel van de graafoperatie was het te rugvinden van fosfordelen. Het baggerschip Volvox Iberia van aannemer Van Oord ACV zoog vorige week acht fosforgrana- ten in de Sardijngeul op. Bij op- spuitingswerkzaamheden kwa men deze op het strand terecht. Burgemeester AC. de Bruijn van de gemeente Veere had een noodverordening uitgeschre ven, waardoor een deel van het strand bij Dishoek voor het pu bliek gesloten was. Wordt fosfor blootgesteld aan de lucht, dan gaat het branden. De Bruijn: „We willen elk risico voor de volksgezondheid vermijden. Want stel je voor dat iemand in het zand gaat graven en er toch nog een granaat wordt gevon den." De operatie leverde enkele mi- niscule stukjes fosfor op. Zeker voor paviljoenhouders had de ontdekking op een minder zon nig moment mogen komen. „Toch zag iedereen de noodzaak van de operatie in. Ook de mees te badgasten zochten zonder morren een andere plaats op. Vervelend was het wel. Maar als het vermoeden bestaat dat het niet meer veilig is om op het stand te komen, moet je actie ondernemen", zegt A Willem- stein, brandweercommandant van de gemeente Veere. 1- an onze redactie binnenland ig 1 - [OTTERDAM - De politie ïeeft voor, tijdens en na de lekerfinale tussen Ajax li PSV in de Kuip te Rot- erdam gisteren ruim ze- j_ entig mensen aangehou- jd len voor onder meer ipenlijke geweldpleging. ,n Ik roep alle betrokkenen op dit e oort walgelijkheden tegen te 'n aan", zei M. van Praag, voor- itter van Ajax en bestuurslid eiligheidszaken bij de KNVB, ia afloop van de wedstrijd. Hij irak een lans voor de persoons- ;ebonden clubcard, mét pasfo- n o. Juist deze zien de meeste ilubs in het betaalde voetbal *1 liet zitten. Het KNVB-bestuurslid opperde verder de clubcard gekoppeld moet worden met een meldings plicht voor veroordeelde voet balsupporters. Zo kunnen raddraaiers met een stadionver bod niet meer ongemerkt in een stadion glippen. De rellen in het stadion braken gisteren uit in het vak W. De har de kernen van PSV en Feye- noord hadden kaartjes voor dit deel weten te bemachtigen. Bij de opkomst op het veld van de elftallen van Ajax en PSV be gonnen ze het vak van de Ajax- fans te bekogelen. Ongehinderd konden ze hun gang gaan en de Amsterdammers onder vuur ne men. Losgerukte kuipjesstoelen vlogen in het rond. Er waren op dit moment geen stewards of ME'ers te bekennen. Het be trokken tribune-vak was het enige dat, merkwaardig genoeg, geen bescherming genoot. Het is een berucht vak. Ook de rellen tijdens Feyenoord-Tottenham Hotspur (1974), Nederland- Duitsland (1996) en Feyenoord- Manchester United (1997) ont stonden hier. Beschamend Voor de hoofdtribune speelden zich lugubere en beschamende taferelen af. Machteloos zag het ereterras toe hoe de horden el kaar bruut te lijf gingen. „Enge figuren met grote tatoeages ter roriseerden vrouwen en kleine kinderen", zei Van Praag. Door de paniek die op de vakken ont stond, vielen enkele licht ge wonden. Een deel van de sup porters besloot na de rellen in het stadion meteen te vertrek ken. Volgens Van Praag is het staken van wedstrijden niet de oplos sing. „Achter beide doelen zat de vaste aanhang van de clubs. Die mensen hebben zich goed gedragen. Moeten we die men sen straffen? Dat wil ik pas in het uiterste geval." Scheids rechter Jol zei ook niet te heb ben overwogen het duel stil te leggen. Hij vond de situatie niet zo bedreigend. Veiligheidsmanager Van Rhee van de KNVB stelde dat het gis teren ging om een zorgvuldig georganiseerde actie van voor namelijk Eindhovense suppor ters. Vijftig ervan konden later worden aangehouden. De ande ren zullen via video-banden worden opgespoord. Onrustig Ook voor de wedstrijd was het i n de omgeving van de Kuip al zeer onrustig. Een grote groep aan hangers van Feyenoord wist de Mobiele Eenheid te omzeilen en het station voor het stadion te bereiken. In één van de Ajax- treinen werd vlak bij station Zuid aan de noodrem getrok ken, waarna de inzittenden zich uit de voeten maakten. Plaatsvervangend korpschef C. Ottevanger van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond zei giste l-en blij te zijn dat burgemeester Peper de wedstrijd met drie uur had vervroegd. Volgens hem had het geweld veel erger kunnen zijn, als de finale om 18.00 urn- zou zijn begonnen. Hij wees er tevens op dat de politie de buik vol heeft van de rellen rond risi cowedstrijden. De politie zette voor de begelei ding van de wedstrijd onder meer rusgen pelotons mobiele eenheid in. Deze inzet kost een half miljoen gulden. ANP/GPD zie ook pagina 15 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Bij een groot schalige grensoverschrijdende drugscontrole in de Zeeuws- Vlaamse grensstreek zijn zater dag 57 mensen (vooral Belgen en Fransen) aangehouden. De Belgische politie controleerde 393 voertuigen en vond drie vuurwapens, een inbraakbuit en een keur aan verdovende middelen: 544 gram marihuana, 33 gram hasj, 8 gram psilocybi- ne, 2,2 gram speed, een gram co caïne, drie gram paddo's en vijf joints. Aan de actie namen 77 orde handhavers deel: elf politie mensen uit Zeeuws-Vlaande- ren, 58 politiebeambten uit België, twee Franse politiecoör- dinatoren vanuit Driebergen en zes douanebeambten uit Vlis singen. De Nederlandse politiemensen observeerden tussen twee uur 's middags en tien uur 's avonds in de gemeenten Hulst, Terneuzen, Sas van Gent en Sluis-Aarden- burg een aantal woonhuizen, waarvan het vermoeden be stond dat er drugs werden ver kocht. Zo gauw ze iets verdachts zagen, waarschuwden ze de Belgische collega's aan de grens. Overigens hadden niet alle 57 aangehouden personen drugs op zak. Er werden ook proces sen-verbaal uitgeschreven voor openbare dronkenschap, rijden onder invloed en het niet bij zich hebben van een geldig rijbewijs. Daarnaast deelden de Belgische agenten dertig bekeuringen uit voor verkeersovertredingen. Tevreden De verschillende politie- en douanediensten waren zeer te vreden over het verloop van de samenwerking, verklaarde po litiewoordvoerder T. Verkerke zondag. Het verbeteren van die samenwerking en het afstraffen en afschrikken van drugstoeris me zijn de belangrijkste doel stellingen van de grensover schrijdende coöperatie. De eigenaars en bewoners van de Zeeuws-Vlaamse panden van waaruit stimulerende middelen werden verkocht, zijn zaterdag niet direct aangepakt. Vérker- ke: „De bewijslast voor het ver kopen van drugs is zaterdag niet geleverd. Maar in het kader van de actie Houdgreep worden de verdachte panden zeker blij vend in de gaten gehouden en zo nodig aangepakt." Ook in andere provincies die grenzen aan België en Duitsland werden drugscontroles gehou den. De Nederlandse opspo ringsinstanties namen in totaal 25 kilo soft drugs, zesenhalve kilo hard drugs, 184 joints en duizend XTC-pillen in beslag. De politie van West-Brabant trof tien gestolen auto's aan. (Advertentie) Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1