Leger posteert zich in Jakarta Gerecht trapt Belgen op ziel door vrijlating Dutroux te gelasten 4 WEKEN Massale plunderingen in Indonesische hoofdstad r Soeharto laat rookgordijn op over opgeven macht VACATURES* Voorlichter Justitie schoffeert Sorgdrager VOOR 15,00 24° 11° 04 Zonnig Zonnig, later op dag vanuit het oosten enige sluierbewolking. Maximumtemperatuur 23 tot 25 graden. !41e jaargang no. 115 vrijdag 15 mei 1998 osse nummers 1,75 VAN DER ENDT AUTOSCHADE Aniundsenweg 8 Goes (achter Gévier) tol. 0113-270810 Bloedbad bij herdenking Israël fan onze redactie buitenland IAKARTA - De Indonesi- che regering heeft giste- n; en in Jakarta tanks en mntservoertuigen de traat op gestuurd in een loging de zich uitbreiden- le onlusten in de stad te jedwingen. loewel de hoogste militaire :ommandant van Jakarta, ge- ïeraal-majoor Syamsudin, op- iep tot hard optreden tegen rel- hoppers, maakten de troepen ;een aanstalten tot ingi'ijpen. President Soeharto, die gisteren Voorbereiding voor evacuatie Nederlanders JAKARTA - De Neder landse ambassade heeft Nederlanders in Jakarta gisteren a angera den volksoplopen te mijden en uit de buurt van de grote universiteiten te blijven. Er worden voorbereidin gen getroffen voor een eventuele evacuatie, maar minister van Buitenland se Zaken Van Mierlo zei dat het moment daarvoor nog niet is aangebroken. Het ministerie vaardigde gisteren een negatief reisadvies voor Indonesië uit. In en rond Jakarta wo men, tussen de 2000 en 2500 Nederlanders. Daar naast zijn ongeveer 3000 Nederlanders in Indone sië op vakantie. GPD 'osfor gevonden op strand bij Mshoek )ISHOEK - Op het strand bij Mshoek is gisteren het uiterst irandbare fosfor gevonden. )e politie sluit niet uit dat er meer fosfor op het strand igt. Ze waarschuwt strandgan- ;ers om het spul niet op te pak- ;en, maar direct de politie te waarschuwen. 'osfor ontbrandt spontaan als iet in contact komt met zuur- itof. Het gaat daarna niet meer uit. De enige mogelijkheid om osfor te doven is om het onder e dompelen in water. Zelfs dan iuurt het nog geruime tijd. Fos- or komt in verschillende vor- nen voor: staafvormig en in de deuren rood en geel. het fosfor werd ontdekt toen de Exposlosieverx Opruimings- iiensteen granaat ophaalde die bij opspuitwerkzaamheden op het strand aan de oppervlakte was gekomen. Het projectiel was twintig centimeter lang en ïad een diameter van vijf centi meter. Maandag waren op de zelfde plek ook al drie granaten door de EOD onschadelijk ge maakt. Advertentie Ook op financieel gebied profiteert u van onze voorsprong Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een Opel Omega vanaf 1130,- per maand een bezoek aan Egypte afbrak, kwam vannacht aan op een mi litair vliegveld. Volgens oogge tuigen was het op weg naar het vliegveld rustig. Soeharto werd verwelkomd door zijn vertrou weling Habibie en legertopman Wiranto. In Jakarta heerste gisteren een volstrekte chaos. Boven de stad hingen dikke rookwolken van banden, auto's, winkels en hui zen die plunderende menigten in brand hadden gestoken. Hier en daar leverden ordetroepen slag met oproerkraaiers, maar op veel andere plaatsen was geen politie te zien en konden plunderaars hun gang gaan. Volgens onbevestigde berichten zijn bij de onlusten van de afge lopen drie dagen zo'n twintig mensen gedood of vermist ge raakt. Het leger zei dat vier mili tairen zijn omgekomen. Het gebouw van het ministerie van Sociale Zaken, dat wordt geleid-door Soeharto's oudste dochter Siti Hardiyanti Ruk- mana was zwartgeblakerd. Ook het huis van Indonesie's rijkste man, de etnisch-Chinese miljar dair Liem Soei Liong, die nauwe banden heeft met Soeharto, werd bekogeld en in brand ge stoken. Het leger trad meer op de voor grond. In het zakencentrum van de stad, in de buurt van het pre sidentiële paleis, werden twaalftal pantserwagens ge posteerd. In de wijk staan ook veel overheidsgebouwen. Ook bij een universiteit waar werd gedemonstreerd stonden pant- sexwagens. Ondanks de chaos zei minister van Defensie en legercomman dant generaal Wiranto dat de si tuatie 'onder controle' was. „De strijdkrachten treden altijd in het belang van de bevolking op", zei hij ter verdediging van het besluit om pantserwagens in de stad te stationeren. Wiranto zei dat er geen plannen waren om een uitgaangsverbod voor Jakarta af te kondigen. Voedsel Waar niet werd geplunderd stonden mensen in de rij om zo veel mogelijk voedsel in te slaan. Overigens bx-andden bij de rellen verscheidene super markten af. Het was moeilijk de ongeschonden gebleven win kels te bereiken omdat veel wegen waren gebamcadeerd. Het plunderen en brandschat ten begon na afloop van een gro te, maar vx-eedzaam verlopen herdenkingsdienst voor de zes studenten die dinsdag door de politie bij de Trisakti-universi- teit wei-den doodgeschoten. We derom moesten vooral etnisch- Chinese middenstanders het ontgelden. Gisteren spoedden tientallen van hen zich naar het vliegveld om de stad uit te vluchten. Sommigen zochten hun toevlucht in vijfsteiTenho- tels. RTR/GPD/AP zie ook pagina 2 Inwoners van Jakarta gaan aan de haal met dozen uit geplunderde winkels en verbranden auto's. foto Choo Youn-Kong/EPA Rellen in Indonesische hoofdstad Jakarta van onze redactie buitenland JAKARTA - Tienduizenden de monstranten in Jakarta eisten gisteren het aftreden van Soe harto. En de Indonesische presi dent bediende hen op hun wen ken. Althans, zo leek het. In Cairo verklaarde de presi dent zich bereid af te treden als het volk hem niet meer ver trouwt. Ook zei hij dat hij niet zal proberen aan te blijven door het leger in te zetten. Hiermee leek hij de betogers tegemoet te komen. De eerste deceptie voor de criti ci van de president kwam toen minister van Buitenlandse Za ken Alatas even later tegen sprak dat Soeharto het over af treden had gehad. Daarna mex-kten waarnemers op dat de president ook had gezegd dat een eventueel aftreden moet ge schieden volgens de grondwet. Dat maakt de kans op aftreden op kox-te termijn uiterst gering. Parlementaire leiders verklaar- den na Soeharto's woorden dat ze een debat willen over zijn op merkingen. Dat het parlement de president tot een vertrok dwingt, is onwaarschijnlijk. De 1.000 leden tellende raadgeven de assemblee wordt gedomi neerd door Soeharto's Golkar- pax-tij. Amien Raisde moslimleider die onlangs op het aftreden van Suhax-to heeft aangedrongen, reageex-de sceptisch op de nieuwsberichten en zei te gelo ven dat de opmex-kingen van de president niet meer dan 'politie ke cosmetica' waren. AP Priester met GSM zet mis op stelten BERG - Het bisdom Roermond heeft na een incident in Berg en Ter blij t priesters verboden een zaktelefoon te dragen terwijl ze de mis opdragen. Zaterdag x-inkelde tijdens het uitdelen van de hostie een zak telefoon. Het geluid kwam on der de kazuifel van de hulp-pas toor Hij droeg in de bomvolle kerk de kelk over om het ge- spx-ek te beantwoorden. Veel pa rochianen klaagden over het incident, anderen zagen er de humor van in. GPD (Advertentie) MORGEN IN DEZE KRANT!! door Paul Koopman BRUSSEL - België heeft giste ren met ongeloof en onbegrip gereageerd op het nieuws dat de raadkamer in Neufchateau de vrijlating heeft gelast van staatsvijand nummer één: de 41-jarige zedenmisdadiger Mare Dutroux. Geheel onver wacht besloot de raadkamer dat de voorlopige hechtenis van Dutroux, die al sedert augustus 1996 in de gevangenis van Aar len verblijft, niet langer ver lengd kan worden. De autohandelaar uit Marcinel- le wordt vei-dacht van de moord op zijn compaan Weinstein, de ontvoei-ing, verkrachting en moord van vier meisjes en de ontvoering, gijzeling en ver krachting van de meisjes Laeti- tia Delhez en Sabine Daerden. Het Openbaar Ministerie heeft direct beroep aangetekend te gen het arrest van de raadka mer, dat vooralsnog niet de daadwerkelijke vrijlating van Dutroux tot gevolg heeft. De ze denmisdadiger blijft tenminste tot maart 2002 achter de tralies, in verband met een eerdere ver- ooi'deling wegens de verkrach ting van vijf minderjarige meis jes in de periode vóór 1989. Dutroux werd in 1989 veroor deeld tot 13,5 jaar gevangenis straf, maar kwam voorwaarde lijk vexwroegd vrij omdat hij zich in zijn cel voorbeeldig had gedragen. Zijn voorarrest duur de toen drie jaar, een voor Euro pese begrippen uitzondei-lijk lange periode. De beslissing van de raadkamer heeft het toch al geschonden vertrouwen van de Belgische bevolking in het gerecht op nieuw geschokt. Op 23 april leidde de kortstondige ontsnap ping van Dutroux uit het ge rechtsgebouw van Neufchateau al tot enorme publieke veront waardiging. Minister van Justi tie Van Parys beloofde gisteren dat hij er 'persoonlijk op zou toezien' dat Dutroux niet op vrije voeten komt voordat hij door het Hof van Assisen is ver oordeeld. Het proces dient op zijn vroegst eind dit jaar. Hechtenis Omdat het onderzoek naar de affaii'e-Dutroux zo lang aan sleept, wordt de voorlopige hechtenis van de hoofdverdach ten een steeds heikeler zaak. De vooxJopige hechtenis van mede verdachte Michel Nihoul werd vorig jaar al wegens onvoldoen de hard bewijs opgeheven. Dat Nihoul nog gevangen zit, is te danken aan een eerdei-e veroor deling wegens fraude met lief dadigheidsgelden in de stich ting SOS Sahel. Belgische landelijke politici reageei'den scherp afkeurend op de beslissing van de raadkamer. SP-voorzitter Van Velthoven noemde het nieuws 'onbegxtjpe- lijk'. CVP-fx-actieleider Tant zei dat Neufchateau een 'verkeerd signaal' had afgegeven. De liberaal Venvilghen. voor- zitter van de paxdementscom- missie die de zaak-Dutroux onderzocht, sprak van een 'mox*- bide en gevaarlijk spel, dat moeilijk aan de bevolking is uit te leggen'. Agalev-partijvoor zitter Lozie vindt dat het ge recht de bevolking heeft 'gepro voceerd'. Kamerlid Annemans (Vlaams Blok) wees er op dat de beslissing een 'enorme schok' betekent voor Dutroux' slacht offers. GPD Bij de hei'denking van vijftig jaar Israël zijn gisteren negen Palestijnen gedood en ongeveer viei'honderd Palestijnen ge wond geraakt. Isx-aëlische soldaten openden het vuur toen een betoging in de Gazastrook uit de hand dreigde te lopen. Finse bouwkunst in Rotterdam De Finse architect Alvar Aalto (1898-1976) vexwierf wereld faam met ontwexpen, waarin zacht vloeiende lijnen en lichte krommingen de boventoon voeren. In de golvende lijnen zag hij symbolen van kracht en energie. Het Nederlands Architectuur Instituut in Rotterdam herdenkt de Finse ontwerper met een overzichtsexpositie. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11,12,13,14,15 en 16; zeeland: 17,19,21,23 en 25; sport: 27, 28,29 en 31 door Peter de Knegt DEN HAAG - A Stordiau, di recteur voorlichting Justitie en daarmee rechterhand en ver trouwelinge van minister Sorg drager, intimideert en manipu leert haar personeel, geeft op dictatoriale wijze leiding en schoffeert haar eigen minister op brute wijze. Ook heerst er on der haar leiding een bloeiende cultuur van selectief lekken naar de pers en wordt bij fouten vanuit het ministerie van Justi tie de schuld zo veel mogelijk bij andere departementen gelegd. Onderzoekers spreken van een krankzinnige toestand die tot op de dag van vandaag voort duurt. Dat blijkt uit een intern rapport van de xïjksrecherche. De rijks- i-echerche deed het onderzoek dit voorjaar naar aanleiding van een lek naar de media over het functionei-en van voormalig IND-directeur Na-wijn. Tijdens dit onderzoek hep de rijksre cherche tegen een enorme berg klachten van voorlichters aan. Het rapport van de rijksrecher che was onder vuur te komen liggen, nadat secretaxis-gene- raal H. Borghouts van het de partement om een reactie was gevraagd op de stevige kxitiek. Kort daarna wilde Sorgdrager plotseüng opheldering van het college van procureur-gene raals over de uiterst negatieve rappoi-tage over Stordiau. Sorgdrager zegt geen opdracht voor het rijksrechercheonder zoek te hebben gegeven. Als di recte baas van Stordiau heeft Borghouts eveneens zijn ver wondering over het onderzoek uitgesproken. Volgens de rijks- rechéi'che zelf is het onderzoek naar het functioneren van de Directie Voorlichting gedaan als vervolg op een ander onder zoek. Sorgdrager gaf zelf al eerder ex- (Advertentie) pliciet aan dat de rijksrecherche naast mogelijk straf rechtelijke zaken ook organisaties onder de loep dient te nemen als zaken echt niet deugen. Stordiau ver wijst voor een reactie op de forse kritiek naar haar baas Borghouts. Deze meent dat in ieder geval een deel van de kri tiek op Stordiau en haar staf ou we koek is en dat hij inmiddels verbeteringen heeft aange bracht. GPD zie ook pagina 2 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: GRASMAAIEN ZONDER AFVAL? Dat kan met de unieke Toro Recycler GROENLEER GOES Tuinmachine specialist ALBERT PLESMANWEG 5. GOES TEL. (0113)-212820 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 71 214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1