Drie informateurs Paars-2 Kabinet rekt grenzen Schiphol op voor doorgang voetbalkraker Soeharto naar huis vanwege onlusten Uitslagentombola parlementszetels irriteert Kamer 4 WEKEN 24' jl3( Vlissingse Sint Jacobskerk vernieuwd Boeing zuigt bijna kleuters in motor KokZalm en Borst moeten nieuwe coalitie smeden Westdorpe boekt eerste hittegolf Zakenlui kraken marktwerking Zie Mitsubishi. Arrestaties ruzie zwembad India tart wereld met nieuwe testen Sluisonderhoud dupeert truckers VOOR 15,00 JA, ik wil: 0' Zonnig Vrijwel strak blauwe luchten. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden bij een meest matige oostenwind. 241e jaargang no. 114 donderdag 14 mei 1998 losse nummers 1,75 pagina 9 t/m 13 EELDE - De Luchthaven Eelde neemt extra veilig heidsmaatregelen, omdat twee kinderen van drie en vier jaar gistermiddag tot de landingsbaan door drongen, tot vlak bij een vertrekkend vliegtuig. De bemanning van een Boeing 737 van Air Hol land moest een motor uit zetten om te voorkomen dat de kinderen in de draaiende machine wer den gezogen. Daarnaast werd de motor van een lesvliegtuig uitge zet, omdat de kleuters een klap van een propeller dreigden te krijgen Na door de vliegtuigbe manning te zijn gewaar- schuwd, ontfermde de ha venmeester zich over de kinderen. Zij waren zich van geen kwaad bewust en werden naar huis ge bracht. Volgens luchthaven-di recteur Van der Werf is ie dereen op Eelde zeer ge schrokken. „We hebben hekken om te verhinderen dat iedereen zo maar het vliegveld op kan wande len. Maar de kinderen zijn er in geslaagd tussen de spijlen door te kruipen." Om herhaling te voorko men, brengt de luchtha ven extra voorzieningen aan. Volgens directeur Van dei- Werf was de situatie niet ongevaarlijk, maar is geen sprake geweest van le vensgevaar. GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Koningin Beatrix benoemt vandaag PvdA-leider Kok, D66- lijsttrekker Borst en VVD- minister Zalm van Finan ciën tot nieuwe informa teurs. De koningin volgt daarmee het advies op van pre-informateur Klaas de Vries, die haar gisteren verslag uitbracht van zijn zes daagse missie. Borst wordt de eerste vrouwelij - ke informateur in de Neder landse politieke geschiedenis. Na de verkennende gesprekken onder leiding van De Vries moe ten Kok, Borst en Zalm onder zoeken of hun partijen tot over eenstemming kunnen komen over een regeerakkoord. Voor dit drietal is gekozen omdat ze in het eerste paarse kabinet hebben samengewerkt. De Vries komt in zijn eindrap port tot de conclusie dat noch PvdA en WD, noch D66 op voorhand voorwaarden stellen aan de vorming van een tweede paars kabinet. Afgesproken is dat geen enkel onderwerp taboe is. Alle betrokken partijen toon den zich aangenaam ven-ast door het onverwacht voorspoe dige verloop van de oriënteren de besprekingen. „Het gaat veel WESTDORPE - Zeeuws- Vlaanderen mag de eerste offici ële hittegolf van dit jaar op zijn naam schrijven. In Westdorpe steeg het kwik gisteren tot 31.2 graden en daarmee voldeed het station aan de weerkundige de- iinitie: vijf dagen een tempera tuur van tenminste 25 graden, waarvan drie boven de 30 gra- den. Sinds afgelopen zaterdag no teerde Meteo Consult in West dorpe de volgende maxima: 26.0,28.5,30.5,30.1 en 31.2 gra den. Andere delen van Zeeland voldeden niet aan de definitie. Zo kwam het kwik in Wilhelmi- nadorp gisteren weliswaar wel boven de dertig graden (31.3), I maar de voorgaande dagen was het op de Bevelanden volgens de officiële metingen niet warmer geweest dan 29.3 graden (zon- dag). In Vlissingen was het gisteren 28.8 graden. Landelijk gezien was er ook geen sprake van een hittegolf. Voor Nederland wordt de tem peratuur in de provincie Utrecht als gemiddelde geno men. Eenbetoger houdt bij onlusten in Jakarta de Indonesische vlag omhoog. foto Cho Sung-Su/EPA van onze redactie buitenland JAKARTA - Rellen en plunderingen in Ja karta hebben gisteren opnieuw mensenle vens gekost. Volgens inwoners van de Indonesische hoofdstad zijn zeker tien doden gevallen. Negen van hen zijn Chi nezen wier winkel of huis inbrand was ge stoken. De tiende is een demonstrant die omkwam in de buurt van de Trisakti Uni versiteit. President Soeharto breekt in verband met de gespannen situatie zijn bezoek aan Egypte af. De aandelenkoersen en de koers van dé roepiaop de beurs van Jakarta gingenfors omlaag. Soeharto, die een economische top in Egypte bijwoonde, liet vice-presi dent Jusuf Habibie een verklaring voorle zen waarin hij de Indonesiërs opriep hun kalmte te bewaren. Rellen braken uit tijdens een bijeenkomst ter nagedachtenis van de zes studenten. De politie maakte gebruik van traangas en rubberkogels, maar er zijn aanwijzin gen dat ze ook met scherp schoot. Bij de Trisakti Universiteit vielen een dode en negen ernstig gewonden. De studentenleiders hielden de driedui zend studenten van de universiteit in be dwang door ze binnen de hekken van de campus te houden. De studenten ver schansten zich in de universiteitsgebou wen. Speciale elitetroepen landden van uit helikopters op de campus om hun stellingen in te nemen. In de loop van de dag verspreidde de on rust zich naar andere delen van de stad. Zeker twintig auto's gingen in vlammen op. Enkele honderden betogers blokkeer den de autoweg van Jakarta naar het in ternationale vliegveld met twee uitge brande tankwagens. Daarna braken plunderingen uit in het zakendistrict Pangeran Tubagus Angke in het westen van de stad, op vijf kilome ter van de Trisakti Universiteit. De me nigte had het voornamelijk gemunt op winkels van etnische Chinezen, wier za ken in brand werden gestoken. Chinezen zijn vaak het doelwit van plunderaars omdat zij als relatief rijk worden be schouwd en de detailhandel beheersen. Relschoppers sleepten verder auto's van het merk Timor, eigendom van Soeharto's jongste zoon, uit de showrooms om ze op straat in brand te steken. De politie trad slechts sporadisch op. RTR/AFP/ANP zie ook pagina 5 We beloven ons bloed te geven beter dan we van tevoren had den gedacht. Als het zo door gaat, kan alles wel eens voor het einde van volgende maand zijn afgerond", aldus een ingewijde. De Vries was iets voorzichtiger: „Je hoeft de verkiezingspro gramma's maar naast elkaar te leggen om te zien dat er nog heel wat harde noten moeten worden gekraakt." Hij voegde er in één adem aan toe 'dat Kok, Borst en Zalm bestuurders zijn die hun vak hebben gemaakt van het oplossen van problemen'. Knelpunten De drie nieuwe informateurs moeten de grootste knelpunten tussen PvdA, D66 en VVD in kaart brengen. De partijen ver schillen nog over belangrijke zaken van mening als terug dringing van het financierings tekort, de toekomst van Schip hol en hei-vorming van het belastingstelsel. De Vries verwacht dat de tegen stellingen op niet al te lange ter mijn zijn te overbruggen. „Uit het feit dat de drie partijen een informateur leveren, spreekt de bereidheid te proberen er snel uit te komen", zei de voorzitter van de Sociaal Economische Raad. Over de verdeling van de minis tersposten zijn nog geen afspra ken gemaakt. Dit is opmerke lijk, omdat Borst diverse keren heeft laten weten dat D66. on danks het grote zetelverlies, niet voor spek en bonen meedoet. De Democraten willen in elk geval twee zware ministersposten binnen de zogenoemde zeshoek (Algemene Zaken. Financiën, Sociale Zaken, Economische Zaken, Volksgezondheid en Binnenlandse Zaken). GPD KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - Vijf topondernemers hebben gisteren de marktwerking in het openbaar vervoer gekraakt. Ze vinden dat het vervoerspro bleem in de Randstad juist door één organisatie moet worden opgelost, in plaats van ver voersbedrijven met elkaar te la ten concurreren zoals minister Jorritsma van Verkeer wil. De vijf hebben de nieuwe ver voersorganisatie die zij voor ogen hebben Deltametropool genoemd. Bij het plan zijn betrokken W. Dik van KPN. F. Goldschme- ding van Randstad, Shell-top- man C. Herkströter. Rabobank- baas H. Wijffels en R. Lubbers van HIM Fumess. Ze hebben hun ideeën uiteengezet aan de kabinetsformateur. De zakenlui willen dat het cen trale bedrijf het vervoer in de Randstad organiseert, zonder zelf personeel of bussen of trei nen te hebben. In hun visie rijdt een netwerk van sneltreinen over de bestaande sporen en deels over bestaand metrospoor. Snelbussen zorgen voor een ver binding met de overige dorpen. Dorpjes en wijken worden be diend met minibusjes. De fre quentie van de vervoersdien sten dient zeer hoog te zijn. ANP Advertentie Een aulo die verrast door én ruimte én luxe én prestaties? Dat kan. Zie de Galant stationwagon. Standaard met o.a. een luxueus mim interieur (geheel leder bij V6), 2 airbags en, vanaf de GLS volautomatische airco en ABS. Met 2.0 liter benzine- of turbodieselmotor met intercooler of 2.5 liter V6 benzinemotor. Bel voor 'n kennismaking 0800-0383. De Galant stationwagon is er vanaf 47.195,-. Prijs incl. BPM/BTW. cxcl. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Hoofddorp. Leaseprijs v.a. f 1.045,- per maand (e.xcl. BT\V. 48 mnd/20.000 km). Wijzigingen voorbehouden. Met 3 jaar Mtdtigarantie/Inter-Euro Service. Imp.: MMSN B V (023) 55 55 222. Mitsubishi Dealer Lease (070) 51 51 151. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren een gebaar gemaakt naar de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond (KNVB). Schiphol mag van de regering volgende week woensdag ne gentig extra supportersvluch- ten verwerken. De finale van de Champions League tussen Real Madrid en Juventus kan daar door volgens plan gespeeld wor den in de Amsterdam Arena. Het doorgaan van die prestigi euze voetbalwedstrijd op Ne derlandse bodem heeft volgens de KNVB de afgelopen dagen aan een zijden draadje gehan gen. Gistermorgen kreeg de1 bond tijdens een overleg in het Hilton Hotel bij Schiphol van de Europese voetbalbond UEFA het mes op de keel gezet. Als de vervoersproblemen niet zouden worden opgelost, zou de finale aan Nederland voorbijgaan. De problematiek had te maken met de milieuoverlast x-ond Schiphol. Die heeft de luchtha ven in een keurslijf gedrongen van 380.000 starts enlandingen. Die zogenaamde slots waren allemaal al vergeven. Extra vliegtuigen met Spaanse en Ita liaanse supporters, zelfs met de voetballers en hun gevolg, wa ren niet welkom op de Amster damse luchthaven. Dat werd pas de afgelopen week in volle hevigheid duidelijk. Gistei'middag gaf het kabinet na veel gesoebat toestemming voor maximaal negentig vluch ten extra. Ze vallen onder de uitzondei-ingen die ook voor vluchten van bevriende staats hoofden of militaire vluchten worden gemaakt, aldus een woordvoerster van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Ze benadrukte dat het om een uitzondering gaat uit vrees voor dreigende problemen met de AMSTERDAM - Enkele tientallen jongeren raakten gisteravond slaags met de politie in het Flevoparkbad in Amsterdam-Oost. Drie jongeren werden gearres teerd. Twee vechtende jongens werden door het personeel het bad uitgezet, waarna zich een gi'oep van 25 jongeren in het parkbad verzamelde. Een van hen drukte een bad meester door een raam, waardoor de man snijwon- den opliep. ANP India heeft gisteren de wereld getaii, door opnieuw twee kem- pi-oeven te nemen. Diverse landen legden New Delhi al sanc ties op vanwege de onverwachte testen afgelopen maandag. Gisteren ontploften nog eens twee nucleaire bom- men in Rajahstan. Hiermee is het kerntestprogram- ma voorlopig afgerond, aldus de Indiase regering. De ti-anspoi-torganisatie EVO maakt zich zorgen over de ge volgen voor het wegveivoer van het onderhoud aan bniggen en sluizen op het Kanaal Gent-Terneuzen. Door werkzaam heden op de na een schadevaring al gedeeltelijk buiten ge- bxnik gestelde Middensluis in Temeuzen moeten vrachtwagens dei-tien weken lang omrijden via de j kanaalbrugbij Sluiskil- feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; dossier: 9,11 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23 en 25 openbare orde. GroenLinks vroeg voor de toekomst garan ties van de minister dat de exti-a vluchten voor de finale een uit zondering zijn. F x-actievooi-ziter Rosenmöller wil daax-over mi nister Joi-ritsma in de Tweede Kamer aan de tand voelen. Woordvoerder van Boxtel van D66 is blij dat de wedsti-ijd door kan gaan, maar sprak wel van 'gemarchandeer met milieu- grenzen'. De PvdA vindt dat het laatste woord over de exti-a 20.000 vluchten die Schiphol eerder dit jaar kreeg, nog niet is gespro ken. De negentig extx-a vluchten gaan daar gewoon vanaf, wil PvdA-woordvoex-der Van Gij zel. WD-wooi-dvoei'der Te Veldhuis is blij dat 'het bi-andje is geblust' al vond hij het wel 'heel erg dat de hele BV Neder land nodig is geweest om negen tig vluchten, 0,023 procent van totaal, te organisei-en'. ANP zie ook pagina 2 en 3 door Harm Harkema DEN HAAG - Het CDA in de Tweede Kamer krijgt toch 29 ze tels, iiadat eerder deze week de Kiesraad nog had vastgesteld dat de christen-democraten daarvoor onverwacht tientallen stemmen tekort kwam. De WD, blij omdat ze daardoor onver wacht een 39-ste zetel in de schoot kreeg geworpen, moet die restzetel nu weer inleveren. Dat komt door fouten bij het stembureau in Gramsbergen en het hoofdstembureau in Zwolle, die gistei-middag werden ont dekt. Aangezien absolute dui delijkheid over de zetelverde ling pas volgende week vrijdag van de Kiesraad is te vei-wach- ten, blijft bij de beëdiging van de 150 leden van de Tweede Ka mer dinsdag één zetel onbezet. Deze gaat waarschijnlijk naar het CD A-Kamerlid Reitsma, die maandag nog te horen kreeg dat hij niet terug kon keren. WD'er Otto Vos, die vorige week zijn spulletjes in de Kamer al aan het inpakken was, en maandag ver- heugd weer mocht uitpakken, moet nu wederom de verhuisdo zen pakken. In de Tweede Kamer is geërgerd gereageerd op deze uitslagen tombola. ..Kunnen ze eigenlijk wel tellen", vroeg WD-leider Bolkestein zich af. CDA'er Reitsma: „Dit is bij de wilde spinnen af." Een verontwaardigde en onge lovige Vos vond „dat dergelijk gesol niet mogelijk moet zijn." De woordvoerder van Bolke stein zei echter d^t de WD zich waai'schijnlijk bij de nieuwste uitslag zal neerleggen. De enige mogelijkheid om nog wat te doen is het aanvragen van een hei-telling van alle stemmen. Dat is teveel werk. Op grond van de voorlopige uit slag die bekend werd op de avond van de verkiezingen zou de WD 38 zetels krijgen en het CDA 29. Onder andei'e wegens foutjes in Tilburg kwam de Kiesraad maandag tot de con clusie dat de laatste restzetel met enkele tientallen stemmen verschil door de WD was ge wonnen en ingeleverd zou moe ten worden door het CDA Ver volgens stelde de Kiesraad de definitieve uitslag vast. Gistermiddag ontdekte loco burgemeester Houben van het Overijsselse Gi'amsbergen dat de uitslagen van drie van zijn vier stembureaus in de gemeen te niet waren doorgegeven aan het Zwolse hoofdstembui'eau. Het hoofdstembureau zag dit vexwolgens over het hoofd. De biljetten uit Gramsbergen blij ken het CDA honderden stem men meer te geven, genoeg voor de laatste restzetel. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 71 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1