Verkoop kerk heikele kwestie Epilepsie moet uit isolement Hulst-Zuid heeft nieuwe wijkraad Personeel Hogeschool steunt bezuinigingen Uitstoot broeikasgas kan fors omlaag met gebruik kernenergie GS voor parallelweg Drieschouwen-Hulst zeeland Hervormd Terneuzen stelt besluit uit Middelburger ontloopt werkstraf vanwege slechte gezondheid Bedreiging echtgenote en zoon kost Vlissinger werkstraf van 100 uur woensdag 13 mei 1998 door Bianca Abrahamse TERNEUZEN - De centrale kerkenraad van de Terneuzense hervormde gemeente is er nog niet uit welke kerk de gemeente gaat afstoten of welke andere maatregelen getroffen moeten worden om financieel het hoofd boven water te houden. De kerkenraad zou maandag avond beslissen over de af te stoten kerk, maar na bijna vier uur vergaderen kon de knoop nog niet worden doorgehakt. De kerkenraad stelt het besluit uit door Richard Hoving VLISSINGEN - Het personeel van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen stemt in met de be zuinigingsplannen van het col lege van bestuur. Het vertrek van naar schatting veertig tijde lijke krachten is volgens de voorzitter van de Hogeschool Raad, het hoogste medezeggen schapsorgaan binnen de onder wijsinstelling, onvermijdelijk. De Hogeschool Zeeland moet de komende jaren twee miljoen gulden bezuinigen omdat de jaarlijkse bijdrage van het Rijk afneemt. Het college van be stuur denkt dit verlies groten deels te kunnen compenseren door het aantal personeelsleden terug te brengen. De Hogeschool Raad, die vanaf het begin betrokken is geweest bij het opstellen van de bezuini gingsplannen, ziet geen andere mogelijkheid dan akkoord te gaan met het vertrek van een deel van de tachtig personeels leden die middels een jaarcon tract aan de onderwijsinstelling zijn verbonden. „De Raad zit niet te wachten op het instorten van de Hogeschool Zeeland", aldus voorzitter M. L. van der Maas. tot maandag 18 mei. Dan moe ten de uitkomsten van enkele onderzoeken bekend zijn. „Zo wel op financieel vlak als op an dere terreinen moet nog goed worden bekeken of er geen an dere mogelijkheden zijn. Nie mand van de hei-vormde ge meente wil de kerk afstoten, maar de kerkenraad staat met de rug tegen de muur", zegt voorzitter ds. C. van Alderwe- gen van de kerkenraadverga de ring. De Terneuzense hei-vormde ge meente is drie kerken rijk. De Het vertrek van waarschijnlijk veertig tijdelijke krachten, van wie het contract op 1 september afloopt, brengt de kwaliteit van het onderwijs niet in gevaar, denkt Van der Maas. Veel van de zogenoemde inleen- krachten werken volgens hem in deeltijd en bovendien veelal in ondersteunende functies. „De afspraak met het college van bestuur is dat het contract van mensen die direct betrok ken zijn bij langlopende onder wijsprojecten wel wordt ver lengd." De driehonderd vaste perso neelsleden hoeven niet te vrezen voor hun baan. Hun aandeel op het totale personeelsbestand wordt door natuurlijk verloop teruggebracht. Gelaten Het personeel van de vestiging aan de Edisonweg is gistermid dag tijdens een besloten bijeen komst geïnformeerd over de be zuinigingsplannen Volgens Van der Maas is de boodschap van het college 'ge laten ontvangen'. „Het onder wijs is lange tijd bevoorrecht geweest, maar iedereen beseft nu wel dat ook op de Hogeschool Zeeland maatregelen moeten worden genomen." Goede Herderkerk in de Konin- ginnelaan of de Grote Kerk in de Noordstraat kunnen van de lijst worden geschrapt. Buiten dis cussie staat de Opstandings- kerk in de Bellamystraat. In die kerk houden de hervormden sa men met de gereformeerden hun diensten. Actiegroep Het kerkbestuur heeft een lichte voorkeur- voor het afstoten van de Grote Kerk in de Terneuzense Noordstraat, omdat dit gebouw in de nabije toekomst zes ton onderhoud vraagt. In de her vormde gemeente is daar veel weerstand tegen. „Afstoten van dat gebouw zou een groot deel van de financiële problemen op lossen, maar het kerkbestuur- heeft geen oog voor andere mo gelijkheden. Het zou wel een heel makkelijke oplossing zijn", vertelt K. Herrebout, lid van de actiegroep voor het behoud van de Grote Kerk. De groep hield onder de hervormde gemeente leden onder meer een handteke ningenactie. Herrebout ziet wel wat in het gebruik van de kerk voor cultu rele en sociale doeleinden. „Nu worden er al concerten in ge houden. Misschien kan het een soort ontmoetingsplaats wor den voor mensen die in de socia le problemen zitten." Belangstelling Ook Van Alderwegen bena drukt het belang van de kerk. „Maar het is ook een belangrijk deel van de tekorten die wij heb ben", waarschuwt hij. „Zo'n ri- goreuze maatregel is nooit pret tig, dus we moeten samen met de actiegroep zoeken naar een an dere manier waarop de kerk be houden kan worden". De hervormde gemeente is in gesprek met de Terneuzense Volle Evangelie Gemeente Be- réa over de Goede Herderkerk. B. Gijsel, woordvoerder: „Het is nog in een pril stadium, maar de hervormde gemeente staat ze ker niet onwelwillend tegen over onze belangstelling voor het gebouw in de Koninginne- laan." door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Het openhouden van de kerncentrale Borssele tot 2014 en het bijbouwen van een lichtwaterreactor van zeshon derd megawatt zou zorgen dat Nederland jaarlijks twee mega ton koolstofdioxide minder uit stoot. Dit blijkt uit een scenario van het Energieonderzoeks Cen trum Nederland dat gisteren werd gepresenteerd tijdens een symposium in Den Haag van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs, afdeling voor kerntech niek. De kerncentrales vervan gen dan immers gasgestookte centrales die wel het broeikas gas C02 uitstoten. ECN moest van het ministerie van VROM diverse mogelijkhe den voor het terugdringen van de uitstoot van koolstofdioxide onderzoeken. De bedoeling is dat in 2010 tien procent minder van dit gas wordt uitgestoten dan in 1990. In dat jaar werd in Nederland 173 megaton kool stofdioxide de lucht ingeblazen. VROM wilde niet dat ECN kern energie beschouwde in de sce nario's Het ministerie vreesde te veel weerstand, aldus R. Ybe- ma van ECN. In Nederland stuit kernenergie immers op protest, vooral vanwege de afvalproble men. Aangezien de directie van ECN zelf wilde weten wat de rol van kernenergie kon zijn, heeft zij die mogelijkheid toch beke ken. Kernenergie Kernenergie kost veel geld. Als de overheid echter de uitstoot van kooldioxide belast, wordt het gebruik van kernenergie maar ook van waterkracht en biomassa financieel des te aan- trekkelijker, aldus Ybema. De doelstelling om de uitstoot van C02 in 2010 fors te vermin deren, afgesproken bij de we reldmilieuconferentie in Kyoto vorig jaar, is technisch haalbaar maar alleen met een stevig be leid. bleek al uit eerdere presen taties. Dan moet er wel worden bespaard op het energiege bruik. Dat kost de overheid vol gens het ECN geld, omdat zij die vermindering financieel moet stimuleren. Ook zou de kool stofdioxide die wordt geprodu ceerd, moeten worden afgevan gen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 53-jarige man uit Middelburg is in maart vorig jaar veroordeeld tot hon derd uur werkstraf, maar ont loopt alsnog zijn straf. De offi cier van justitie eiste gisteren twee maanden cel omdat hij die werkstraf niet heeft uitgevoerd, maar de Middelburgse politie rechter mr. W. P. M. ter Berg zag in de gezondheidsproblemen van de verdachte een reden om hem te laten gaan. De termijn van de werkstraf verlengen had eveneens geen zin. Er was geen passend werkte vinden voor de gehandicapte man. die in een rolstoel op de zit ting verscheen. De uitspraak is in het strafrecht opmerkelijk. De politierechter motiveerde zijn beslissing als volgt. „Voor opgesteld: een straf moet wor den uitgevoerd, want anders heeft het strafrecht geen zin. Maar dit is een uitzonderlijk ge val. De man heeft in een korte periode twee hartaanvallen ge had en moet nog worden geope reerd aan beide benen.." Niet alleen de politierechter zat in zijn maag met de verdachte. Ook officier van justitie mr. H. I den Hartog had zich eerder af gevraagd of de Middelburger wel naar de gevangenis kon; verder wilde ze weten of hij niet bij een sociale werkplaats ge plaatst kon. Den Hartog vond dat de man zijn straf moest krij gen voor de vernieling, bedrei ging en fraude waarvoor hij eer der was veroordeeld. Daarom vroeg ze de zaak aan te houden. De Grote Kerk in de Terneuzense Noordstraat. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim HULST - De vorming van een nieuwe wijkraad Hulst-Zuid is rond. Begin april was het besluit nog aangehouden omdat de vijf aspirant-bestuursleden een be tere geografische spreiding van het aantal bestuursleden wil den. De vijf kandidaten waren allen woonachtig aan de Steen- sedijk en dat zou te weinig draagkracht voor de wijkraad betekenen. De wijkraad Hulst-Zuid beslaat Fietsersbond wil snel daden zien van de kustgemeenten door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Zeeuwse kustgemeenten moeten werk maken van extra voorzieningen voor fietsers. De fietsersbond ENFB, afdeling Zeeland, heeft hen deze week in een brief nog eens herinnerd aan een onder zoek dat de ENFB vorig jaar uit bracht. Uit dat onderzoek bleek dat fietsers slecht aan hun trek ken komen langs de kust. Vorig jaar toonde de ENFB een reeks knelpunten aan. De stal lingsruimten voor wielrijders zijn langs de kust vaak te klein en er zijn nauwelijks bewaakte fietsenstallingen. Een aantal fietspaden is te smal en over woekerd met brandnetels. Er ontbreekt een samenhangend fietsnetwerk. En automobilis ten rijden fietsers op veel plaat sen 'in de wielen'. De ENFB vroeg de kustgemeen ten Veere, Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland, Vlissin gen, Oostburg en Sluis-Aarden- burg actie te ondernemen. Vlak voor het zomerseizoen aan breekt, constateert cle fietsers bond dat het 'akelig stil' is ge bleven. Opporren De recent verzonden brief moet de gemeenten weer wat oppor ren. 'Want het gaat erom dat het fietsen aan de Zeeuwse kust daadwerkelijk veiligex-, comfor tabeler en aantrekkelijker wordt gemaakt', schrijft de ENFB. Concreet vraagt de fiet sersbond de kustgemeenten welke maatregelen zij hebben uitgevoerd en welke zij in petto hebben. het gebied vanaf de Gentse- poort richting Van der Maelste- deweg, het Tragel, de Steense- dijk, de Zoetevaart, de Stationsstraat en -plein en de Absdaalseweg. Een oproep aan alle bewoners uit de wijk resul teerde in de aanmelding van zes personen, zodat de formatie rond is. Volgens de kersverse voorzitter W. Haulez wil de stichting Wijk raad-Zuid zich sterk maken voor het woonklimaat en ook voor de verkeersveiligheid in het gebied. Beterschap De vorige wijkraad had er in ok tober van het vorige jaar het bijltje bij neergegooid, omdat het overleg met de gemeente he lemaal niets opleverde. Inmid dels heeft het college van burge meester en wethouders het nieuwe bestuur van Hulst-Zuid beterschap toegezegd. Het bewijs daarvoor leverde het gemeentebestuur maandag avond, want op een bij eenkomst waren burgemeester A Kessen, de wethouders R Weemaes en W. Kayser, gemeentesecretaris H. Edink en hoofd stads- en dorps ontwikkeling G. Totté aanwe zig. De bewoners van Hulst-Zuid spraken hun bezorgdheid uit over het te verwachten bouw- verkeer als gevolg van het pro ject Milock aan de Steensedijk. Wethouder Kayser liet weten dat de gemeente alle huizen aan de Steensedijk met scheuren aan de buitenkant zal fotogra feren, zodat er voldoende be wijsmateriaal is wanneer pan den te lij den zouden hebben van het af- en aam-ijden de vracht verkeer. Vrachtverkeer Verder drongen de bewoners aan op een verbod voor door gaand zwaar vrachtverkeer op de Steensedijk, vroegen ze de gemeente om betere straatver lichting, de verbetering van- het fietspad aan de Zoetevaart en een zebrapad op de kruising Van derMaelstedeweg - Zoetevaart. Volgens diverse bewoners van het plan Tragel zou er in hun wijk een hangplek voor jonge ren moeten komen. Voorzitter Haulez liet weten wel wat in dat plan te zien, maar dat voorstan ders dan wel met ideeën voor een plaats en uitvoering moeten komen. De praktijk leert dat mensen een dergelijke verzamelplaats liever niet voor hun eigen deur willen. door Anouk Mommer SINT LAURENS - „Epilepsie is nog steeds een taboe. Veel mensen durven er niet voor uit te komen dat ze aan de ziekte lijden. Ze schamen zich er voor", zegt MargreetMaljaars, voorzitter, contactpersoon en gespreksgroepleidster van de afdeling Zeeland van de Epi lepsie Vereniging Nederland (EVN). De organisatie helpt mensen om de ziekte te accep teren en ermee om te gaan: „Ons doel is om mensen te hel pen om epilepsie een plaats te geven in hun leven. Om het niet meer centraal te stellen." De EVN is een patiënten-be langenvereniging voor men sen met epilepsie en direct be trokkenen, zoals ouders en partners. In juni bestaat de or ganisatie twintig jaar. Zeeland heeft ongeveer 175 le den. „De laatste jaren groeit het aantal leden gestaag, maar het kan altijd beter. We probe ren meer leden actief te ma ken. We hopen dat ze vaker een stukje schrijven in het blad van onze afdeling, Luctor et Emergo. Maar dat is heel moeilijk. Veel mensen durven niet voor hun epilepsie uit te komen", zegt de voorzitster. Als voorbeeld haalt ze aan: „Een man uit Goes had zich opgegeven voor een gespreks groep. Hij belde me op en vroeg 'er is toch niemand uit Goes bij, hè?' Hij wilde alleen mee doen als de rest uit Tholen kwam. In zijn woonplaats durfde hij niet voor zijn ziekte uit te komen. En naar sommige leden moeten we post opsturen in een blanco enveloppe, zon der het logo van de EVN." Kortsluiting Margreet Maljaars heeft zelf epilepsie. Het is een complexe aandoening, waarbij een soort kortsluiting onstaat in de her senen. De plek waar die kort sluiting ontstaat, bepaalt het soort aanval dat iemand krijgt. Die aanvallen kunnen variëren van een paar secon den het bewustzijn verliezen tot een grote aanval die ge paard gaat met stuiptrekkin gen en schuim op de mond. ,,Ik heb alle veel voorkomende varianten ".vertelt Margreet Maljaars. „Op mijn veertiende heb ik hersenvliesontsteking gehad. Op mijn zestiende ben ik voor het eerst gaan men strueren en toen is alles begon nen. In mijn geval had het ook met hormonen te maken." Margreet Maljaars merkt dat mensen met epilepsie vaak wat uit hun isolement komen door het contact met de patiëntenvereniging. foto Lex de Meester Door de epilepsie moest Mal jaars in 1992 stoppen met wer ken. Ze was maatschappelijk werkster bij deKinderzorg. De neuroloog maakte haar toen attent op de EVN. Sindsdien maakt ze zich hard voor de or ganisatie. Het belangrijkste doel van de vereniging is mensen met epi lepsie te leren omgaan en zor gen dat hun leven niet meer om de ziekte draait. „En ook dat ouders en partners niet meer overbezorgd zijn. Het is voor hen vaak nog moeilijker dan voor degene met epilepsie. Als ik bijvoorbeeld een grote aan val heb gehad, ga ik slapen en na een tijdje sta ik al dan niet chagarijnig weer op en ga ver der met mijn bezigheden. Mijn man is dan erg ongerust en dat duldt ik niet. Alles is gericht op degene die epilepsie heeft, maar wie zorgt er voor mijn man?" Angst Contacten met lotgenoten is het belangrijkste dat de ver eniging haar leden biedt. Dat gebeurt onder andere bij de ge spreksgroepen. De deelnemers bepalen zelf waarover tijdens die bijeenkomsten wordt ge sproken. Vaak gaat het over angst, bijvoorbeeld voor een volgende aanval. ..Het grootste pluspunt van de Epilepsie Vereniging Neder land is de ervaringsdeskun digheid. Leden hoeven elkaar niet uit te leggen wat er aan de hand is. Iedereen weet uit er varing waar hij of zij over praat." Naast de bijeenkomsten van de gespreksgroepen verzorgt de organisatie ook thema- avonden. De eerstvolgende vindt op 16 september plaats in Oostburg en gaat over medi cijnen en bijwerkingen. De voorzitster geeft ook samen met penningmeester Margo Dekkers voorlichting over epi lepsie en de EVN aan scholen, vrouwenbewegingen en de EHBO, Voor zichzelf vindt Margreet Maljaars het belangrijkste dat ze contactpersoon is. Ze biedt een luisterend oor aan mensen die hun verhaal kwijt willen. Per week krijgt ze gemiddeld vijf of zes telefoontjes van mensen die behoefte hebben om over epilepsie en de bijko mende problemen te praten. „We merken dat mensen die lid zijn van de EVN, vrijer over epilepsie praten en wat meer risico's durven nemen. Daar door komen ze uit hun isole ment. Ze durven bijvoorbeeld weer boodschappen te doen. Veel mensen durven niet meer op straat te komen, omdat ze bang zijn voor een aanval of omdat ze daar in het verleden een aanval hebben gehad." De vereniging is nog lang niet waar ze zijn wil. „We willen dat mensen meer begrip krij - gen voor epilepsie. Het is voor iemand met de aandoening bijvoorbeeld erg moeilijk om aan een baan te komen." Maljaars benadrukt: „En we willen dat huisartsen beter be kend worden met epilepsie. Ze weten er vaak te weinig vanaf. Ze schrijven soms medicijnen voor die iemand al lang heeft gehad of weigeren een medi cijn voor te schrijven dat ie mand nodig heeft na een grote aanval." door Conny van Gremberghe AXEL - Gedeputeerde Staten zijn dinsdag akkoord gegaan met voorgenomen aanleg van een parallelweg langs de N258, tussen Drieschouwen, zuidelijk van Axel en de Derde Verkor ting. Na verwezenlijking van de weg is het voor het landbouwverkeer mogelijk om zonder op door gaande wegen te komen tussen Zwartenhoek en Hulst te rijden. De aanleg van de parallelweg is onderdeel van het project De Ruit Oost-Zeeuws-Vlaanderen, dat er op gericht is de verkeers veiligheid tussen de plaatsen Westdorpe, Terneuzen, Hulst en Terhole te verbeteren. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de aanleg van het eerste deel van de parallel weg langs de rijksweg en wel het gedeelte tussen Zwartenhoek en Drieschouwen. Dit wegdeel is zuidelijk van de rijksweg geprojecteerd. Het deel waarvoor het provinciebe stuur gisteren het sein op groen zette, komt noordelijk van de rijksweg te liggen. Daarvoor is bewust door de plannenmakers gekozen, omdat de aanleg van de weg dan beter past binnen de ruilverkaveling die in het ge bied rond Axel speelt en het plan Waterspil van het water schap De Drie Ambachten wat momenteel in uitvoering is. Overigens is nog niet duidelijk of de Eerste en Tweede Verkor ting bij Axel op de parallelweg worden aangesloten of gewoon weg worden afgesloten. Tegen het laatste waren tijdens in- spreekavonden in Axel vorige maand bezwaren ingediend. De gemeente Axel en de werkgroe pen binnen het Ruitproject ne men hierover binnen afzienbare tijd een beslissing. De aanleg van de weg wordt geraamd op 2,5 miljoen gulden. De geza menlijke overheden, verenigd binnen het Ruit-project, zullen de kosten voor rekening nemen. Met de eigenlijke aanleg wordt eind dit jaar begonnen. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 62-jarige man uit Vlissingen wilde er gis teren op de zitting van de Mid delburgse politierechter niets van weten dat hij zijn vrouw en zijn zoon met een mes had be dreigd. „Ik ben altijd een goede vader geweest." Officier van justitie mr. H. I. den Hartog zag voldoende bewijs in de verklaringen van de familie en de slachtoffers. Ze eiste hon derd uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke cel straf. Politierechter mr. W. P. M. ter Berg gaf de man de geëiste straf. Ook hij was ervan over tuigd dat de verdachte zijn vrouw en zoon ernstig had be dreigd. „U zult zichzelf altijd onschuldig blijven vinden, want u wilt niet inzien dat uw wouw en kinderen al die jaren door u zijn mishandeld. Dit leidde tot dit familiedrama." De dochters van de verdachte hadden op 25 juli vorig jaar ge zien dat hun moeder in de woon kamer het mes op de keel werd gezet. Dat het ernst was, onder streepte hun vader met de woor den: „Ik snij je in stukjes en gooi je in de vuilnisbak." Bij de twee de confrontatie, met de zoon die het gezin te hulp wilde komen, had hij gedreigd met een mes. De man had zijn zoon toegeroe pen „ik vermoord je." Mishandeling De vrouw en haar kinderen zou den gedurende de dertien jaar dat het gezin in Nederland verblijft voortdurend het slachtoffer zijn geweest van mishandeling. De wouw had nooit aangifte gedaan, omdat ze haar familie met te schande wil de maken. „Hij verbood me soms dagen achtereen te eten en te drinken", had ze tegenover de politie verklaard. De verdachte ontkende de beschuldigingen. De 'leugenachtige' verklarin gen zouden om een wraakactie gaan, omdat zijn echtgenote en kinderen dachten dat hij stie kem met een andere vrouw in Marokko was getrouwd. Vol gens de officier was de bedrei ging een escalatie van eerdere spanningen binnen het gezin. De man woont inmiddels alleen en heeft sinds het incident geen contact meer met zijn wouw en kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 53