URANT Vliegverbod nekt voetbalfinale PZC'krullebatè Dreigement bond wordt NS te gortig Opschudding na kernproef India Prominenten eisen vertrek van Soeharto Meikever rukt op rond Hulst 4 WEKEN UEFA dreigt Amsterdam eindstrijd van Champions League te ontnemen Koewachtse truck rijdt in op file: dode en gewonden Beraad Israël Ajax plukt vruchten beursgang Optimisme over komst Paars-2 11 Kop is eraf voor tunnelbouwers Jansen neemt ontslag bij Celtic VOOR 15,00 JA, ik wil: 26° |15U NO 2 Aanhoudend zonnig Vannacht droog en helder. Minima rond 15 graden. Morgen zonnig en droog. Maxima omstreeks 25 graden. 241e jaargang no. 112 dinsdag 12 mei 1998 losse nummers 1,75 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen door Ronald Frisart JAKARTA - Vooraanstaande critici van het Soeharto-be- wind eisten gisteren dat het Raadgevend Volkscongres (MPR) de Indonesische presi dent afzet. Ook zou de MPR het mandaat van vice-president B. J. Habibie moeten intrekken. Moslimleider Amien Rais riep Soeharto op terug te treden om bloedvergieten te voorkomen. Ruim veertig oud-ministers en gepensioneerde generaals be tuigen in een gisteren uitgege ven verklaring steun aan het protest van de studenten. Die eisen al sinds half februari snelle politieke en economi sche hervormingen. Tot de 'Groep van 28 Oktober' be hoort ook Ali Sadikin, gene raal in ruste en oud-gouver neur van Jakarta. De groep is bezig een nationaal comité te vormen om het stre ven naar hervorming te coördi neren. Moslimleider Amien Rais zegt aan een soortgelijk gezelschap te werken. Hij is voorzitter van de 28 miljoen le den tellende sociaal-culturele organisatie Muhammadiyah. Begin dit jaar stelde hij zich zelf beschikbaar voor het pre sidentschap. Rais noemde gis teren bij een bijeenkomst het kabinet dat na Soeharto's her verkiezing in maart is aange treden 'het corruptste in het universum'. Amien richtte zich ook tot de lagere rangen van de strijdkrachten (ABRI). Hun ge zinnen hebben het door de cri sis net zo moeilijk als andere gewone Indonesiërs, zei hij. ABRI heeft volgens de moslim leider twee opties: „De eerste familie (Soeharto, red.) verde digen of de belangen van het volk beschermen." President Soeharto verblijft deze week in Cairo voor de top van vijftien ontwikkelingslan den (G-15). GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Euro pese voetbalunie (UEFA) heeft gisteren bij monde van secretaris-generaal Gerhard Aigner gedreigd Amsterdam de finale van de Champions League te ontnemen. Rond de wedstrijd tussen Real Madrid en Juventus, die op 20 mei in de Amstedam Arena moet worden gespeeld, zijn proble men over het vervoer ontstaan. Luchthaven Schiphol mag geen extra charters opvangen, waar door de teams en hun supporters via omwegen naar Amsterdam moeten reizen. Aigner belde gisteren Harry Been, algemeen directeur van de KIN VB, om hem op de hoogte te stellen van het voornemen. „Aigner zei me dat dit een on houdbare situatie is", aldus Been. „Volgens hem zetten de clubs de UEFA onder zware druk. Ze willen liever een thuis- en een uitwedstrijd spelen dan onder deze omstandigheden naar Amsterdam te komen." De KNVB vroeg gistermorgen door Marcel Modde minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat om tijdelijke ont heffing van de beperking van het aantal vluchten. De be windsvrouw besloot later op de dag echter dat er geen extra ruimte komt; het maximum van 380.000 vluchten blijft over eind. Staatssecretaris Terpstra (Sport) nam gisteravond con tact met Jorritsma op om tot een oplossing te komen. De KNVB vreest nu ook voor het Europees kampioenschap in 2000, dat in samenwerking met wordt georganiseerd. ANTWERPEN - Een vrachtwa gen van het transportbedrijf F. Vermeirse uit Koewacht is maandag betrokken geraakt bij een ernstige filebotsing op de snelweg lussen Antwerpen en Hasselt. Daarbij kwam een be stuurder van een personenauto om het leven. Vier andere be trokkenen, onder wie mogelijk ook de chauffeur van de vracht wagen, raakten licht gewond. Het ongeluk gebeurde rond half der 's middags ter hoogte van Hasselt. Door wegwerkzaam heden was er bij de versmalling een file ontstaan. De precieze toedracht was gisteren nog niet duidelijk, maar de Rijkswacht gaat er vooralsnog vanuit dat de vrachtwagen het langzaamrij- dende verkeer voor hem te laat heeft opgemerkt. Daardoor ramde de chauffeur twee perso nenauto's en reed hij over een derde auto heen. De inzittende van die laatste auto overleefde de botsing niet. Volgens een woordvoerder van Belgische autoriteiten was duidelijk aangegeven dat er wegwerkzaamheden aan de gang waren. De elektronische detectieborden functioneerden naar behoren en ook de automo bilisten waarschuwden elkaar met de alarmlichten voor de na derende file, aldus de zegsman. De vrachtwagen was onderweg voor de Terneuzense bouwhan- del De Hoop. Het ging om één van de twee wagens van Ver- meirsen die met cement continu in dienst rijden van De Hoop en daarom ook de naam van de fir ma uit de Scheldestad dragen. Op het moment van het ongeluk was de vrachtauto ongeladen. Directeur F. Vermeirsen werd gisteravond door de Rijkswacht op de hoogte gesteld van de bot sing. Hoe de toestand van zijn chauffeur was, wist hij nog niet. WASHINGTON - De Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Albright, spreekt morgen in Washington met pre mier Netanyahu van Israël. Zij stelt een reis naar Europa uit. De twee zullen spreken over manieren om de meningsver schillen tussen de Israëliërs en de Palestijnen uit de weg te rui men. Albright belde ook de Pa lestijnse leider Arafat. RTR door Barend Pelgrim HULST - In Hulst en omge ving is sinds eind vorige week sprake van een kleine bevol kingsexplosie onder meike vers. In verschillende wijken van Hulst vlogen de insecten in het weekeinde met tientallen rond. Toeval is dit niet, want 1998 stond van tevoren reeds aangemerkt als meikeverjaar. Bovendien was er in de afgelo pen vijftien jaar al een gestage groei van de keverpopulatie te zien. Van de jaren zestig tot in de ja ren tachtig was de ronkaert, zoals het diertje vroeger in het Land van Hulst genoemd werd, volledig verdwenen. „Na 1960 werden er steeds meer insecten- en onkruiddo- dende middelen gebruikt", verklaart Eddy Taelman van de Insektenwerkgroep van Natuurbeschermingsvereni ging De Steltkluut. „Vrijdag avond werd ik echter gebeld door een man uit de Frederik Hendriklaan in Hulst, die meldde dat zijn tuin vol met meikevers zat. Daarna was het voor Taelman, die de jaarlijkse waarnemin gen verzamelt en archiveert, nauwelijks meer bij te houden. In het natuurgebied van Staatbosbeheer aan de Linie- dijk werden er zeker twintig uit een nachtvlinderval ge haald en zondagavond telde de insectenkenner maar liefst 270 stuks. „De meikever komt voor volgens een driejarig pa troon. De ontwikkeling van ei tot volwassen kever duurt na melijk drie jaar. Aangezien 1995 het laatste topjaar was met 311 waarnemingen had den we wel venvacht dat dit een goed jaar zou zijn, maai" het is echt abnormaal, zo veel ineens. Ik heb er niet meer zo veel gezien sinds mijn jeugd." Engerlingen Voor 1940 zorgde de meule- naar of mulder, want zo was de benaming van deze kever in de volksmond, regelmatig voor overlast bij boeren, maar daar is op dit moment geen sprake van. Toen kwam het voor dat engerlingen, de larven van de meikever, complete oogsten opvraten. Mevrouw W. Goffau van de Plantenziektenkundige Dienst in Wageningen, die de laatste twaalf jaar de ontwik keling van de meikever in Ne derland nauwkeurig heeft ge volgd, denkt niet dat er in het Zeeuws-Vlaamse sprake is van overlast. „Deze insekten kunnen volledige velden om ploegen. We hebben eigenlijk nog nooit klachten of meldin gen uit Zeeland gehad, want de meikever komt in Neder land voornamelijk voor op ho ger gelegen zandgronden als de Utrechtse Heuvelrug, de Achterhoek, Noord-Brabant en de duinen bij Haarlem en Heemstede." Taelman: „De meikever gedijt hier goed door de losse zand grond. Rond Hulst en langs de rijksgrens worden de meeste gesignaleerd." foto Charles Strijd door Ron Kragten UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen hebben gistermid dag het overleg met de vakbon den over een nieuwe CAO voor het reizigersbedrijf opgeschort. Aanleiding is de algemene sta king waarmee de Spoorweg vakbond FSV heeft gedreigd. De NS-directie en de andere vakbonden (FNV, CNV en VHS) wilden duidelijkheid van de on derhandelaars van de FSV maar kregen die onvoldoende. FSV-leden in Groningen en Friesland hebben hun hoofdbe stuur gevraagd de NS-directie opnieuw een ultimatum voor te leggen. Als NS reizigers door gaat met de voorbereidingen voor een regionaal openbaar vervoerbedrijf in Friesland (Noordned) willen zij dat er vol gende week een landelijke sta king komt. Die zal dan plaats vinden op 20 mei. Inmiddels heeft de algemene ledenvergadering van de Ver eniging Voor Machinisten en Conducteurs (1900 leden) al be sloten op 20 mei actie te gaan voeren als de plannen voor Noordned ongewijzigd blijven. Deze niet erkende bond, die niet mee mag doen aan het CAO- overleg, was gisteren een van de organisatoren van de staking in Friesland en Groningen. Voor zitter J. Amdts stelt de reizigers voor volgende week een 24-uurs staking in het vooruitzicht. De Nederlandse Spoorwegen zitten erg met de nieuwe sta kingsdreiging in hun maag. Vol gens woordvoerster I. de Zaaijer is het onmogelijk om te reageren omdat de FSV wel van alles roept maar niets op papier heeft gezet. „Pas als we een ultima tum binnen hebben kunnen we Ajax heeft gisteren ruim honderd miljoen gulden verdiend met de beursgang van het voetbalbedrijf. Bestuursleden en spelers waren aanwezig toen het aandeel-Ajax voor het eerst een notering aan de Amsterdamse effectenbeurs kreeg. De spelers hebben een gedragscode onderte kend die hen verbiedt met voorkennis te handelen Been: „Ik zit in een weinig com fortabele positie. De mensen zien de implicaties niet in. Mil jardenmensen kijken naar de fi nale van de Champions League. Ik kan slechts hopen dat de ver antwoordelijke mensen de ko mende dagen inzien dat het an ders moet. Eerder stelde de luchthaven Eelde voor dat Spaanse suppor ters zouden vertrekken vanaf het Groningse vliegveld. Gede puteerde Staten van de provin cies Drenthe en Groningen keerden zich hier gisteren tegen. Groningen Airport wilde de vluchten met fans buiten de re guliere openingstijden laten plaatshebben. In antwoord op vragen van de CDA-Statenfractie zei de Drentse gedeputeerde H. Weg- gemans dat nachtvluchten van af Eelde niet zijn toegestaan, met uitzonderingen, zoals me dische vluchten. Afgelopen vrijdag kondigde de Vereniging van Omwonenden Luchthaven Eelde (VOLE) een kort geding aan waarmee ze wil voorkomen dat duizenden sup porters van Real Madrid na de finale vanaf Eelde vertrekken. ANP DEN HAAG - D66 lijkt minder hoge eisen aan deelname aan een nieuw kabinet te stellen dan zij aanvankelijk suggereerde. Dit bleek gisteren in de gesprek ken die informateur De Vries had met de verschillende frac tievoorzitters. Na afloop waren PvdA VVD en D66 optimistisch over een tweede paars kabinet. D66 zei na de Tweede-Kamer verkiezingen aan een nieuw ka binet te willen meedoen als de gekozen burgemeester onder deel wordt van het regeerak koord en het budget voor volks gezondheid jaarlijks met 2 procent groeit. Na het gesprek van D66-leider Borst met De Vries werd duidelijk dat de par tij eerder een wensen- dan een eisenpakket op tafel legt. PvdA en VVD lieten eerder weten niet te moeilijk te zullen doen over de wensen van D66, mits ze niet te gek werden. GPD zie ook pagina 2 In de Terneuzense Westbuitenhaven is maandagmiddag de eerste duizend ton zand gelost, bestemd voor de bouw van de Westerscheldetunnel. Het zand was door zandzuiger Ronny W. van de bodem van de Westerschelde gehaald en kwam via het overslagschip Terra op een lopende band terecht. Naast zand worden binnenkort ook andere bouw materialen en grint via de lopende band aangevoerd. Afgelopen zaterdag werd hij kampioen met Celtic, gisteren diende Wim Jansen zijn ontslag in bij de Schotse club. In het driejarig contract dat de Nederlandse voetbaltrainer vorig jaar tekende, nam hij een clausule op dat hij na één jaar kon vertrekken. Daarvan maakte de Rotterdammer ge bruik. Reden van Jansens vertrek was onenigheid Q met de clubleiding. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13,15 en 17; sport: 18 en 19 Kaartspelende NS'ers gisteren tijdens de treinstaking in Friesland. foto Paul Janssen/GPD juristen daar naar laten kijken en bezien of we de rechter kun nen inschakelen om de staking te verbieden." Met de dag wordt nu ook duide lijker dat sprake is van een hef tige ruzie tussen enerzijds de vakbonden FNV en CNV en an derzijds FSV. De eerste twee vinden actie voeren volstrekt overbodig omdat ze met de NS- directie goede afspraken heb ben kunnen maken voor de overgang van NS-personeel naar het nieuwe bedrijf. Boven dien is afgesproken dat iedereen gewoon in dienst van de spoor wegen blijft als Noordned als gevolg van politiek ingrijpen niet mocht doorgaan. Het verschil van inzicht heeft inmiddels ook al geleid tot een breuk bij de nu opgeschorte CAO-onderhandelingen. FNV en CNV trekken daarbij samen op en de FSV staat geïsoleerd. Volgens een woordvoerder van de FSV wordt wel gepoogd het bondsconflict niet te laten over slaan naar de werkvloer van de NS. Zo werden gisteren machi nisten en conducteurs die een trein wilden rijden in het noor den niet tegengehouden. „We weten dat we met elkaar verder moeten", zei een woordvoerder. GPD van onze redactie buitenland NEW DELHI - De vrees voor een nieuwe fase in de wapen wedloop tussen India en Pakis tan is sterk toegenomen door de drie nucleaire proeven die India gisteren heeft uitgevoerd. Met de ondergrondse testen presen teert de nieuwe Indiase regering het land nadrukkelijk als atoommacht en waarschuwt zij buurland en aartsvijand Pakis tan. De Verenigde Staten bezinnen zich op mogeüjke sancties tegen New Delhi en vragen de Pakis taanse regering zich terughou dend op te stellen. Washington vreest dat een wapenwedloop, gezien de voortdurende span ningen tussen de twee landen, kan leiden tot een verwoestende oorlog. President Clinton brengt later dit jaar een bezoek aan India. De mededeling van de Indiase premier Vajpayee dat zijn land in de woestijn van Rajasthan drie ondergrondse kemproeven had gedaan, sloeg in als een bom. Hoewel de premier bij het aantreden van zijn minder heidskabinet in maart al had aangekondigd van plan te zijn zijn land van kernwapens te voorzien, had niemand ver wacht dat hij zo snel een begin zou maken met de uitvoering van zijn dreigement. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Gohar Ayub Khan, zei niet ven-ast te zijn over de kernproeven. Hij verklaarde dat het Westen India niet nadrukkelijk genoeg heeft gewaarschuwd en dat zijn land zich het recht voorbehoudt om 'alle mogelijke maatregelen' te nemen voor de-eigen veiligheid. Waarnemers sluiten niet uit dat Kahn daarmee zinspeelt op de nucleaire mogelijkheden van zijn land. Het Pakistaanse kabi net komt bijeen om zich op de si tuatie te beraden zodra premier Nawaz Sharif is teruggekeerd van een economische top in Ka- zachstan. Waarnemers denken dat India in staat is snel kernbommen te maken en vex-moeden dat het land al over die wapens be schikt. Datzelfde geldt voor Pa kistan. In 1974 nam India al een geslaagde proef met een kérnla- ding. Pakistan heeft nog geen kernproeven gedaan, maar test te vorige maand wel met succes een langeafstandsraket die ge schikt is voor kemladingen. Het overwegend hindoeïstische In dia en het grotendeels islamiti sche Pakistan voerden al drie oorlogen tegen elkaar sinds zij in 1947 onafhankelijk wei-den van Groot-Brittannië. Twistap pel was de aanspraak van beide landen op regio's zoals Jammu en Kashmir. New Delhi weigert het verdrag van de Verenigde Naties op het verbod op kernproeven te teke nen. Pakistan daarom ook niet, uit vi-ees anders militair het on derspit te delven bij een nieuwe confrontatie. DPA/RTR/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 J per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 71 3214 000002 MÊÊÊiÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊtMm ÜMHÜ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1