OURANT Borst voorzichtig over zorg-CAO Sinn Fein kiest massaal voor vrede riÜÜR FOTOSERVICE n Zon helpt bouwers Schouws strohuis Eerste slachtoffers van modderramp in Italië begraven 4 WEKEN 27! 14' m- HHUHHHHIH I Bespotte rijkswachters durven niet meer te bekeuren Onderhandelaars komen na marathonzitting tot akkoord Treinen Noorden vanmorgen in de war door staking Israëlische Dana wint Songfestival Onrust in Indonesië houdt aan Record Landelijke Fietsdag Passanten negeren verkrachting Jerrel Hasselbaink in Oranje Oppositie wint in Hongarije VOOR 15,00 JA, ik wil: Bijna tropisch Flinke zonnige perioden. Matige wind uit oost tot noordoost. Maximumtemperatuur 25 tot 29 graden. 241e jaargang no. 111 maandag 11 mei 1998 losse nummers 1,75 Kodak Royal Print GLANSAFDRUK FOTO VERSCHOORE Goes Vlissingcn Middelburg (nieuw adres: Lange Delft 115) Hulst Temeuzen Zicrikzee Ecten-Leur^J van onze redactie buitenland BRUSSEL - Leden van de Bel gische Rijkswacht zijn sinds de affaire Dutroux, en vooral na diens ontsnapping eind april, zo vaak slachtoffer van spot en hoon dat ze liever geen bekeu ringen meer uitschrijven. Jan Schonkeren, voorzitter van de kleinere Rijkswacht- bond SFBR, stelde zaterdag dat de rijkswachters in hun da gelijkse omgang met de gewo ne burgers zich vaak schamen en verbijsterd zijn over de reac ties. „Bij de minste tussenkomst krijgen ze opmerkingen als, hebben jullie niets beter te doen of kunnen jullie Dutroux niet gaan vangen. Ze worden bespot en uitgelachen." Schonkeren zegt dat de frus tratie dermate groot is dat een aantal een afkoelingsperiode wil waarin geen processen- verbaal worden opgemaakt voor verkeersovertredingen. „De SFBR steunt deze actie niet, maar heeft er wel begrip voor." Tegenover de krant Het Volk zei de woordvoerster van de Rijkswacht dat de leiding geen weet heeft van afspraken met betrekking tot het niet verbali seren. „Maar als die er zijn, is dat onaanvaardbaar en moet daar onmiddellijk mee worden gestopt." ANP zan onze redactie binnenland UTRECHT - De vakbon den en de werkgevers in de zorgsector hebben gister middag na een marathon vergadering een akkoord bereikt over een nieuwe CAO voor het ziekenhuis wezen. De 380.000 werknemers in de ziekenhuizen, verpleegtehui zen, psychiatrische instellingen en de gehandicaptenzorg krij gen een loonsverhoging van 4,35 procent. Het akkoord van de onderhan delaars betekent dat de acties in gezondheidszorg zijn opge schort. Minister Borst van Volksgezondheid reageerde zondag via een woordvoerder zeer terughoudend. „De minister is natuurlijk blij er nu een CAO is maar zij schort verdere reacties voorlo- >ig op tot de bonden hun leden lebben geraadpleegd. Voor zij iets zegt over de financiële kan ten wil zij de CAO nauwkeurig bestuderen," aldus de woord voerder. De bonden zullen him leden ad viseren met het akkoord in te stemmen. Het resultaat dicht bij de eis van 4,5 procent die zij op tafel hadden gelegd. De laatste ronde van de onderhandelingen heeft ongeveer 25 uur in beslag genomen, van zaterdagmorgen elf uur tot zondag rond het mid daguur. De nieuwe zorg-CAO loopt van 1 april dit jaar tot 1 april 1999. De salarissen gaan op 1 april met 3,6 procent omhoog. In de cember krijgen de werknemers een eindejaarsuitkering van 0,75 procent. Volgend jaar wordt deze uitkering structu reel. De onregelmatigheidstoe slag voor zon- en feestdagen gaat omhoog. De salarissen van leerling-verpleegkundigen gaan met 10 procent omhoog. Werkgevers en werknemers zijn verder een pakket maatregelen van ongever 200 miljoen gulden overeengekomen om het werken in de gezondheidszorg aantrek kelijker te maken. Verbetering van de kinderopvang kost al leen al 40 miljoen. Bonden en werkgevers vinden UTRECHT - De staking onder treinpersoneel in het Noorden, vanmorgen van 5 tot 9 uur, gaat definitief door. De Nederlandse Spoorwegen zijn niet ingegaan op het ultimatum van de spoor wegvakbonden FSV en WMC, dat zondag om 18.00 uur afliep. Door de staking van bij deze bonden aangesloten machinis ten en conducteurs wordt voor al het treinverkeer ten noorden van Zwolle in de vroege ochtend ontregeld. Een groot aantal trei nen vanuit Groningen en Leeu warden valt uit. Ook elders in het land kan dat gevolgen heb ben, terwijl ook na afloop van de actie de gevolgen ervan volgens NS nog enige tijd kunnen door werken. De staking is door spoorweg vakbonden FSV en WMC uit geroepen omdat de leden tegen de overgang zijn van NS-perso- neel naar Noordned, een nieuw noordelijk vervoersbedrijf waarin NS, streekvervoerder Veonn en een nog te bepalen derde partner samengaan. De nieuwe vervoersonderne ming zou op 1 juni volgend jaar van start moeten, maar de beide bonden vinden dat te vroeg. Zij vinden de onzekerheden voor het personeel nog te groot en ei sen dat NS zich uit Noordned te rugtrekken omdat de politieke besluitvorming erover nog on duidelijk is. De bonden vrezen dat de continuïteit van het openbaar vervoer in de noorde lijke provincies in gevaar komt. De NS zijn niet van plan zich uit Noordned terug te trekken. Met drie andere vakbonden, FNV, CNV en VHS, bereikten NS eer der al een akkoord over de over gang van NS-personeel naar Noordned. ANP door Andries Molengraaf OUWERKERK - De bouwers van het unieke strohuis in Ouwerkerk konden het zaterdag niet beter treffen. Het rustige en warme zomerweer was perfect voor het 'inmetselen' van de strobalen in het hou ten casco. Bij regen zou de bouwstart uit gesteld zijn. „Ik heb 'm de laatste weken best wel ge knepen, met dat slechte weer", zei toe komstig bewoner en initiatiefnemer Jan Sonneveld kort voor de eerste strobaal be vestigd werd. „Regen was een ramp ge weest. Als het stro vochtig wordt, ben je alle voordelen ervan kwijt." Die voordelen zijn volgens Sonneveld enorm. Stro regelt de vochthuishouding en zorgt voor een natuurlijke luchtcircu- latie zonder dat het tocht. Ook isoleert het goed. Het leem dat uiteindelij k op de stro- wanden gespoten wordt, zou bovendien desinfecterend werken. Gevaar voor brand is er niet, althans niet meer dan bij een 'normaal' huis. „Leem houdt veel te gen en die strobalen zijn praktisch on brandbaar. Die zijn zo hard samengeperst dat er helemaal geen zuurstof meer in zit. Als de 'strozetters' - studenten, vrijwilli gers, familieleden en bouwvakkers - flink doorwerken, is het inmetselen eind deze maand klaar. „Dan kan het leem erop", al dus projectleider Jan Steenks van de Stichting Strobouw. De buitenwanden van het huis zullen met kalkspecie wor den bedekt. Het dak, dat een meter buiten de muren uitsteekt om inregening te voorkomen, is van staal. De bedekking ervan is wel na tuurlijk. „Er komt sedum op te staan, een vetplantje dat niet gesnoeid hoeft te wor den en waar ook nauwelijk onkruid tus sen kbmt", aldus Sonneveld. Onder de vloer, die ook van leem zal zijn, liggen goed isolerende kleikorrels. Het strohuis in Ouwerkerk, waarvoor de provincie Zeeland 10.000 gulden subsidie beschik baar heeft gesteld, is niet het enige in Ne derland. In Hierden, bij Harderwijk, staat ook een huis van stro. foto Pieter Honhoff door Hans Geleijnse LONDEN - Er is gisteren in de Ierse hoofdstad Dublin geschie denis geschreven. Dat vond al thans Sinn-Feinleider Gerry Adams nadat zijn partij met een overweldigende meerderheid steun gaf aan het nieuwe vre desakkoord. Adams was een en al glimlach nadat zeker 95 procent van de 350 gedelegeerden met opgesto ken hand had aangegeven dat Sinn-Feinafgevaardigden straks zitting mogen nemen in een 'Brits' parlement, de nieuwe Noordierse Assemblee. Twaalf jaar geleden brak Sinn Fein - met de IRA op de achter grond - al met de regel dat het Ierse parlement taboe was voor ware republikeinen. Het besluit van gisteren gaat verder. Ook de Noordierse protestanten erken den dat gisteren. „Dit was een gigantische stap voor ze", zei Ulster Unionist Ken Maginnis. „Hoe ze het ook willen uitleg gen, ze werken nu mee in de structuur van een gescheiden Ierland. Bovendien erkennen ze nu het onontkoombare falen van de 'gewapende strijd' van de republikeinse beweging". Adams had nauwelijks tegen stand te duchten. Integendeel, dankzij de welwillende mede werking van de Ierse en Britse regeringen kon hij het levende bewijs van zijn politiek ten to nele voeren: een aantal voor een dag uit Ierse en Noordierse ge vangenissen vrijgelaten IRA- terroristen. Ovatie Hun optreden zorgde voor emo ties en enthousiasme. Er werd gehuild, geschreeuwd, geklapt. De in 1976 wegens 16 moorden en meer dan 50 bomaanslagen in Engeland tot in totaal 2000 jaar gevangenisstraf veroor deelde bende 'Balcombe Street Four' kreeg een tien minuten durende staande ovatie. Na deze heldenontvangst kon het vredesakkoord voor Sinn Fein niet meer stuk. Met de ver zekering van Adams dat de 'nieuwe fase in onze strijd een tussenstap is op weg naar het onwrikbare doel, de eenwor ding van Ierland' gingen de stemkaarten omhoog. In de roes van het moment pro duceerde Adams ook bemoedi gende woorden voor de Noord ierse protestanten. De Britse minister voor Noord- Ierland Mo Mowlam was opge togen. „Hulde aan het leider schap van Adams. Dit voorspelt veel goeds voor de Noordierse toekomst", zei ze zondag. Maar er blijven nog genoeg wolken aan de horizon. Adams veegde de Unionistische eis tot ontwa pening van de IRA van tafel. Dana International viert haar overwinning. foto Louisa Buller/AP van onze redactie buitenland BIRMINGHAM - De Israëlische Dana Interna tional heeft zaterdag in Birmingham met het liedje Diva de 43e editie van het Eurovisie Song festival gewonnen. Edsilia Rombley eindigde voor Nederland als vierde niet het liedje Hemel en Aarde. Imaani (Groot-Brittannië) werd tweede met Where are you?, Chiara uit Malta bereikte de derde plaats met The one that I love. Edsilia betrad als achttiende van de 25 deelne mers het Eurovisie-toneel. De kijkers bepaalden, voor het eerst, voor het grootste deel de uitslag, doordat zij per telefoon op hun favoi'iet konden stemmen. Televoting werd eerder al gebruikt bij het Nationale Song festival, in Europees verband was het de eerste keer. De kijkers hadden enkele minuten de tijd voor het stemmen. Vervolgens rekende de com puter uit aan welk land zij de punten hadden uit gedeeld. Op grond van de uitslag van vorig jaar - Mrs. Einstein eindigde als 22e - zou Nederland dit jaar buiten de boot zijn gevallen. Maar op grond van het gemiddelde van 44,75 punten over de afgelopen vijf jaar plaatste ons land zich toch. ANP De officiële puntenuitslag: 1. Israël 172, 2. Groot-Brit tannië 166, 3. Malta 165, 4. Nederland 150, 5. Kroatië 131, 6. België 122, 7. Duitsland 86, 8. Noorwegen 79,9. Ierland 64,10. Zweden 53,11. Cyprus 37,12. Portugal 36, 13. Estland 36, 14. Turkije 25, 15. Finland 22, 16. Spanje2117. Polen 19,18. Slovenië 17,19. Macedonië 16, 20. Griekenland 12, 21. Slowakije 8, 22. Roemenië 6, 23. Hongarije 4, 24. Frankrijk 3, 25. Zwitserland 0. zie ook pagina 4 Een oproep van president Soeharto aan de Indonesi sche studenten om de rust te doen weerkeren heeft geen effect gesorteerd. In Jakarta (foto) en in andere steden werd za terdag opnieuw r betoogd. dat het kabinet het nu ook mo gelijk moet maken dat er geen verhoging van de werkdruk op treedt en de zorg op peil blijft. Voor het verminderen van de werkdruk zullen ze zich geza menlijk met een aantal voor stellen tot de politiek wenden. Minister Borst beloofde ruim een week geleden extra geld op tafel te leggen als een 'markt conforme' CAO tot problemen op de werkvloer zou leiden. Werkgeversonderhandelaar H. Klein Breteler „de politiek moet zijn beloften op dit punt nu nakomen". Het PvdA-Kamerlid Oudkerk is 'blij en verheugd' over de CAO. „Maar ik verbaas me er wel over dat het zo lang heeft moeten du ren voor hij er was." Oudkerk vindt het akkoord van zondag een hele goede CAO, 'beter eigenlijk dan ik had ver wacht'. WD-zorgwoordvoerder in de Tweede Kamer Van Blerck schortte zondag haar reactie op. „Ik ben natuurlijk blij dat hij er is maar verder kan ik er niet veel over zeggen tot ik de relevante stukken heb gezien", aldus Van Blerck. D66 en PvdA waren zondag niet voor commentaar bereikbaar. ANP zie ook pagina 4: achtergronden en Zeeuwse reacties. ROTTERDAM - Voorbijgangers hebben vrijdagavond in hartje Rotterdam niet ingegrepen toen een 19-jarig meisje werd ver kracht door twee mannen. Hoe wel het meisje om hulp schreeuwde, reageerde volgens de politie niemand van de langslopende voorbijgangers. Het slachtoffer liep omstreeks half elf vanaf het metrostation Churchillplein over de West- blaak toen ze door twee mannen werd aangesproken. Ze reageer de niet en liep door. Plotseling werd het meisje door de twee mannen een portiek ingetrok ken. Eén van de mannen hield het meisje vast terwijl de ander zich aan haar vergreep. Op dat moment liepen verschillende mensen voorbij. ANP De 25e editie van de Landelijke Fietsdag heeft een recordaan tal deelnemers opgelevei'd. Aan het jaarlijkse fietsfestijn za terdag deden 250.000 mensen mee, ongeveer 50.000 meer dan vorig jaar. Ook in Zeeland deden velen mee aan de jubileum-editie. Jerrel Hasselbaink (rechts op de foto) is de enige de butant in de WK-selectie van het Nederlandse voet balelftal. Naast de keuze voor topscorer van Leeds United is de keuze van Ed gar Davids opvallend. Bondscoach Guus Hid- dink nam de middenvel der na de ruzie op het EK weer in 4 Q genade aan. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20. Hij benadrukte dat 'tactiek en strategie' van Sinn Fein konden worden bijgesteld in het Ücht van politieke veranderingen en onze groeiende invloed". En het leiderschap zal bij het referen dum over het nieuwe Noordier se bestuur campagne voeren voor een ja-stem, maar de ka meraden die daar anders over dachten mochten gerust tegen stemmen. En boze IRA-dissidenten zijn er. Een nieuwe groep, vermoedelijk 50 man sterk, heeft onder de naam 'de ware IRA' dit weekein de al een visitekaartje afgege ven met de beschieting van een politiebureau. GPD van onze redactie buitenland SARNO - Italië heeft gisteren afscheid van de eerste slachtof fers van de modderramp die het zuiden van het land vorige week trof. In het stadion van Sarno waren duizenden Italianen bij een voor de staatsbegrafenis. Dramatische taferelen speelden zich af op het voetbalveld waar 95 lijkkisten waren neergezet met de stoffelijke overschotten, onder meer van tien kinderen. Tijdens de kerkdienst in de open lucht raakten veel nabestaan den overmand door verdriet. Sommigen vielen flauw. President Oscar Luigi Scalfaro en premier Romano Prodi woonden de ceremonie bij die werd voorgegaan door bisschop Gioacchino Illiano van Nocera. De aanwezigen applaudiseer- den toen hij de 22-jarige Rober to Robustelli noemde, die vrij dag na drie dagen levend uit de modder is gehaald. Na de mis zijn de doden bijgezet op een gedeeltelijk door de vloed gespaard gebleven terrein achter het kerkhof van Sarno. Met de staatsbegrafenis is nog lang geen einde gekomen aan de gevolgen van de natuurramp die vorige week Zuid-Italië trof. Het dodental is dit weekeinde opgelopen tot 119 en zal nog verder stijgen. Het aantal ver mist varieert tussen enige tien tallen en vierhonderd mensen. BOEDAPEST - De conservatie ve oppositie heeft gisteren bij de eerste ronde van de Hongaarse parlementsverkiezingen forse winst geboekt. Volgens de eer ste, voorlopige resultaten be haalden de twee belangrijkste oppositiepartijen samen ruim 43 procent van de stemmen. De links-liberale regeringscoa litie van premier Gyula Hom haalde 40 een verlies van bij na 14%.De Jonge Democraten (Fidesz-MPP) werden met 29% de grote winnaar. In 1994 haalde deze partij 7%. Horn's socialis tische partij (MSZP) verloor licht, maar bleef met 32% de grootste. De liberale coalitiege noot SZDSZ ging van 20% naar 8%. De populistische Partij van Kleine Boeren kwam met 14% als derde uit de bus. GPD Nog steeds zoeken duizenden reddingswerkers en vrijwilli gers naar overlevenden. Ze heb ben de afgelopen dagen in het noodgebied bijna duizend men sen gered. Staatssecretaris Franco Barberi van Burger- scherming zei op de Italiaanse tv dat het vele weken kan duren voordat de modder is opge ruimd en alle doden zijn gebor gen. RTR/AFP/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1