Oostburg stopt lokken bedrijven SPECTACULAIR VOORDEEL PZC Eerste steen voor groter en luxueuzer Vremdieke Kleine starters onderdak op bedrijventerrein Eede Hydro Agri Sluiskil treft aanvullende milieumaatregelen E. van den Hooven wordt nieuwe rector De Rede Terneuzen Oostburg zoekt geld voor uitvoering opera zeeland z 16 Premie op arbeidsplaatsen nieuwkomers verleden tijd 1.500,- gratis accessoires 750,- korting SEAT IBIZA 1.6 SPORT SEAT CORDOBA 1.6 SE SEAT TOLEDO 1.6 SE (100 pk) zaterdag 9 mei 1998 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg zal nieuwe bedrijven in de toekomst niet meer lokken met een vette premie op elke ar beidsplaats die zij meebrengen. Dat voorkomt volgens burge meester G. Noordewier dat de gemeente in een vervelende po sitie wordt geplaatst en dat an dere gemeenten redeneren dat Oostburg bedrijven 'wegkoopt'. Een investeringssubsidie of le ning kan pas worden gegeven wanneer de bedrijven de nodige werkgelegenheid te bieden heb ben. Noordewier zei dit vrijdag in de commissie financiën naar aan leiding van een financiële bij drage van twee ton voor het nieuwe bedrijf Compact Stel ling in Oostburg en een achter gestelde lening van honderd vijftigduizend gulden. De burgemeester vond deze 'deal' zuiverder dan wat er in het ver leden gebeurde. Toen werd bij voorbeeld Prolion vijftiendui zend gulden in het vooruitzicht gesteld per te realiseren ar beidsplaats. Samenspel leerlingen muziekschool HULST- In het Baudelooge- bouw te Hulst wordt dinsdag 12 mei een openbare presentatie gehouden van een viertal sa- menspelgroepen van de Zeeuw se Muziekschool. Het gaat om het A-ensemble Klarinet onder leiding van An- ne-Marie Jansen-Hoefeijzers, het Blokfluitensemble onder leiding van Loes Dingemans, het Kamermuziekensemble on der leiding van Annemie Swin- nen en het gevorderde B-ensem ble Klarinet. Met dit informele optreden wil len de ensembles laten horen wat ze in de afgelopen periode hebben ingestudeerd. Het te spelen repertoire is heel gevari eerd. Naast werk van Bach en Mozart staat ook het lichte gen re op het progi-amma. De aan vang van deze gratis toeganke lijke openbare presentatie is om 19.00 uur. Volgens hem zijn bedrijven ook meer gebaat bij een snelle reac tie van de gemeente in de vorm van bouwgronduitgifte of ver gunningverstrekking, dan met extra geld. „Men wil weten waar men aan toe is. Dat hebben ze veel liever. Voor de gemeente biedt het bovendien het voor deel dat we in één keer klaar zijn." Vreugde De commissieleden toonden zich vrijdag verheugd over de vestiging van het 'veelbeloven de' assemblagebedrijf. Wel vroeg R. Jacobs (CDA) zich af of Oostburg wel aan de vraag naar arbeidskrachten kan voldoen en waarom niet is gekozen voor een lening waarbij de gemeente meer invloed kan uitoefenen en niet het risico loopt het bedrag kwijt te zijn. PvdA'er J. Wielak ker vond dat de hoogte van de subsidie wel in relatie moest staan tot het aantal arbeids plaatsen. Alternatief Op de vraag'van Jacobs naar een alternatief voor de achterge stelde lening antwoordde Noor dewier dat de ondernemer dit pertinent niet wil. „Het product is zijn idee, hij wil het helemaal zelf doen, zonder zeggenschap van wie dan ook." Wethouder L. Wille vulde daarbij aan dat dit inderdaad betekent dat de ge meente een zeker risico loopt: het bedrijf begint pas met aflos sen als het een zeker bedrijfsre sultaat heeft bereikt. Hij voerde daarnaast aan dat de arbeidskrachten misschien niet alleen in Oostburg of West- Zeeuws-Vlaanderen te vinden zijn, maar ook in andere regio's moeten worden gezocht. De op merking van Wielakker werd door de collegeleden ónder- schreven. Billboards De aanschaf van drie billboards voor de bedrijventerreinen Stampershoek en Deltahoek voor bijna 41.000 gulden (exclu sief BTW) vonden de commis sieleden J. Provoost (WD) en A Verhage (D66) wel erg prijzig. Verhage vond dan ook dat bur gemeester en wethouders dit eigenlijk in de vorm van een voorstel hadden moeten presen teren, in plaats van een medede- door Marcel Modde TERNEUZEN - Het bestuur van de stedelijke scholenge meenschap De Rede in Terneu zen heeft de 36-jarigeE. van den Hooven uit Spijkenisse be noemd tot rector. Van den Hooven is nu nog 'onderwijsma nager' bij het Thorbecke Voort gezet Onderwijs (TVO) in Rot terdam. Zijn aanstelling moet nog worden bekrachtigd door de medezeggenschapsraad en het college van burgemeester en wethouders in Terneuzen, maar volgens waarnemend rector drs. J.J. van Kampen is dat slechts een formaliteit. Het personeel is inmiddels geïnformeerd over het bestuursbesluit. De bedoeling is dat Van den Hooven nog vóór de zomerva kantie zijn werkzaamheden op De Rede begint. Houdt zijn hui dige werkgever echter vast aan de officiële opzeggingstermijn van drie maanden, dan treedt de nieuwe rector met ingang van het nieuwe schoolseizoen aan. Het TVO in Rotterdam is net als De Rede een fusieschool. Het in stituut beschikt naast de hoofd vestiging in het centrum van Rotterdam over een dependance elders in de havenstad en een voorpost in Nieuwerkerk aan de IJssel. Het TVO telt zo'n zeven tienhonderd leerlingen, vijf honderd meer dan De Rede. Manager Van den Hooven is momenteel verantwoordelijk manager voor de sector voorbereidend be roepsonderwijs, handel en ad- minstratie. Vóór de fusie in 1994 werkte hij binnen die tak voor namelijk als docent. Ook was hij tot voor kort enige tijd waarne mend directeur van één van de sectoren binnen het Zadkine College (een regionaal oplei- Vernielingen aan auto's SLUIS - Een 33-jarige man uit Sluis ontdekte vrijdag toen hij bij zijn geparkeerde auto terug kwam, dat de rechterbuiten- spiegel vernield was. Ook een 53-jarige autobezitter uit Oostburg deed aangifte van een vernieling aan zijn auto. Toen hij vrijdag bij zijn voertuig in de Nieuwstraat te Oostburg terugkwam, zag hij dat het lin- kervoorspatbord gedeukt was. ling. Provoost had er op zich geen moeite mee dat Oostburg •borden plaatst om zich wat meer in de markt te zetten, maar vond wel dat de gemeente dan coulanter moest zijn voor be drijven die ook een bord langs de kant van de weg wilden plaatsen. Gedeputeerde G.L.M. de Kok legt, geholpen door de langstwonende bewoonster P. Lantsheer-Reink- houd (97) de eerste steen voor het gerenoveerde verzorgingshuis. foto Charles Strijd door Bianca Abrahamse TERNEUZEN - Sinds april staat een gedeelte van het Hoek se bejaardenverzorgingshuis Vremdieke al in de steigers voor de renovatie, maar vrijdag werd de symbolische eerste steen ge legd door gedeputeerde G.L.M. de Kok van de provincie Zee land de langstwonende be woonster P. Lantsheer-Reink- houd (97). De Hoekse woont in oktober 25 jaar in Vremdieke en zal als eerste één van de ver nieuwde kamers betrekken. De Kok sloeg met zijn komst twee vliegen in één klap. Hij opende gisteren meteen de dagopvang in het Terneuzense verzorgings huis Bachten Dieke aan de Ko- ninginnelaan. In het verzorgingshuis Vrem dieke aan de Hoekse Irisstraat worden 73 kamers uitgebreid met een zogeheten 'natte cel'. Iedere kamer wordt voorzien van een douchegelegenheid- Voor de renovatie wordt de ge hele voorpui ruim drie meter naar de straatkant verzet. Ook krijgt het verzorgingshuis een tweede - grotere - lift, waar bed den in kunnen worden vervoerd. Bovendien krijgt Vremdieke er drie huiskamers bij. De totale kosten voor het project bedra gen bijna vier miljoen, waar de provincie 660 duizend gulden aan bijdraagt. De rest van het bedrag wordt uit eigen midde len gefinancierd. Dagopvang In het Terneuzense verzorgings huis Bachten Dieke opende De Kok de dagopvang, waar vijf 'dagen per week gemiddeld zo'n vijftien ouderen te vinden zijn. „Daar kunnen zelfstandig wo nenden terecht voor een zinvol le dagbesteding", vertelt mede directeur J. de Zeeuw. „Je moet denken aan activiteiten als een kopje kofEie drinken of een spel letje. Het ontlasten en verma ken van mensen is het werk van de dagopvang." Zijn collega L. van Driel drong er bij De Kok op aan om gehoor te geven aan de aanvraag voor subsidie om huiskamers in Bachten Dieke te bouwen. Deze ligt al twee j aar in het provincie huis. De realisatie van de dagopvang heeft vier maanden in beslag ge nomen. Er is een tweede verdie ping in de recreatiezaal ge bouwd. De helft van de kosten - één ton - is door de provincie be taald. De directeuren van beide ver zorgingshuizen toonden zich te vreden met de dagopvang en de renovatie. Van Driel: „De dag opvang in Terneuzen is prachtig geworden. Het werd na 25 jaar bovendien hoog tijd dat de be woners van Vremdieke wat meer ruimte kregen. Een eigen douche is iets waar de bewoners heel blij mee zullen zijn. Ze wil len ook privacy." dingscentrum) in Rotterdam, waarmee hij de verantwoorde lijkheid had voor het onderwijs aan tweeduizend cursisten. Van den Hooven zei gisteren in een reactie zijn werk in Terneu zen als een uitdaging te zien. „Niet alleen omdat De Rede ook met fusies te maken heeft gehad, maar vooral omdat er nogal wat onder-wijskundige vernieuwin gen staan aan te komen. Dat is altij d interessant om aan te pak ken." Vóór zijn sollicitatie was hij nimmer in Terneuzen of Zeeuws-Vlaanderen geweest. Als reden voor zijn reactie op de vacature geeft hij de 'boeiende advertentie' van De Rede. Met de aanstelling van Van den Hooven komt een einde aan een lange periode van onrust binnen De Rede. Die begon met de ziek te en het latere definitieve ver trek van rector G. Hulscher. Hem werd vooral in de richting van het onderwijzend personeel van het voormalige scholenge meenschap Petrus Hondius (met De Vaart gefuseerd tot De Rede) een slechte communicatie verweten. Zijn functie werd sinds oktober 1996 waargeno men door Van Kampen. Selectie Op de vacature zijn twintig re acties binnengekomen. Als na drukkelijke voor-waarde was opgenomen dat de kandidaat van buiten De Rede moest ko men, teneinde een herhaling van de eerdere problemen te voorkomen. Na de selectie ble ven er drie kandidaten over (al- alen niet uit Zeeland), waarvan Van den Hooven volgens het be stuur- de beste papieren bleek te hebben. In het nieuwe bedrijfsverzamelgebouw in Eede kunnen kleine startende bedrijven kantoor- en opslagruimte huren. foto Charles Strijd door Pascalle Cappetti EEDE - Over niet al te lange tijd hoeven kleine startende bedrijven niet meer gelijk een groot pand neer te zetten om nieuwe bedrijfsactiviteiten te kunnen ontplooien. In Eede verrijst momenteel het eerste bedrijfsverzamelgebouw van Zeeuws-Vlaanderen waarin zij een zelfstandige unit met kantoor- en opslagruimte kunnen huren. Op het bedrijventerrein De Vlaschaard kunnen starters, doorstarters of bedrijven die bijvoorbeeld een dependance, vlak bij de grens, willen be ginnen, terecht. Aanvankelijk was het de bedoeling van pro jectontwikkelaar Gilden In vestments uit Oud-Gastel om dit voorjaar eerst vier units te bouwen en daarna, bij vol doende belangstelling, nog eens vier units te realiseren. Er trad echter vertraging in de bouw op, toen de gemeente Sluis-Aardenburg begin dit jaar de vereiste infrastructuur nog niet had aangelegd. De Rabobank Aardenburg-Eede, initiatiefnemer van het pro ject, besloot daarop om het ge bouw dan maar in één keer neer te zetten. De Rabobank viert dit jaar zijn honderdja rig bestaan en wil dat in Eede graag vieren met de opening van het bedrijfsverzamelge bouw. Volgens N. Rosseel van de Rabobank loopt de bouw, medegefinancierd door de ge meente, de provincie en de Europese Unie, inmiddels voorspoedig. Vanaf eind mei begint de actieve werving en publiciteit richting potentiële ondernemers. Belangstellen den hebben zich wel gemeld. „Maar je kunt merken dat het nieuw voor de mensen is. Ze wachten af totdat er iets staat." Wanneer het gebouw wordt opgeleverd, is nog niet bekend. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat nog eens bekij ken waar de garantiesubsidie van 25.000 gulden vandaan moet komen voor de uitvoering van de opera Riders to the Sea in de botenloods van Standfast in Breskens. Wethouder L. Wille beloofde dit naar aanleiding van kritiek van R. Dekker (VVD) in de commissie financi en. Die had er grote moeite mee dat Oostburg hiervoor tienduizend gulden wil halen uit de begro ting van de vismijn. De WD'er- vond het niet gepast om geld dat is bedoeld voor de instandhou ding van de vismijn, te gebrui ken voor een dergelijk evene ment. Wille vond de dekking te recht vaardigen vanwege de grote promotionele waarde van de opera voor de visserij. Hij voer de aan dat de mijnmeester ak koord is gegaan. Toen PvdA'er J. Wielakker en CDA'er R. Ja cobs zich bij Dekker aansloten, beloofde Wille de financiering nog eens tegen het licht te hou den om een ander potje te vin den. De wethouder financiën gaf de commissieleden gelijk toen deze zich kritisch uitlieten over de aanleg van een nieuwe speeltuin voor de peuterspeel zaal in Zuidzande. D66'er A Verhage stak de hand ook in ei gen boezem. „We zijn wat slor dig geweest en hebben destijds de tekeningen niet goed beke ken." Hij doelde op de grond- verkoop van het terrein aan een particulier. Daardoor kwam het oude speeltuintje in het ge drang. J. Provoost (WD) reken de voor dat de verkoop van de Ook H. Groosman (D T) was geen voorstander van een 'hek senjacht'. Volgens Wille is het echter- geen zaak van de ge meente, maar de bevoegdheid van de provincie om op te treden tegen reclame langs de kant van. de weg. Jeugdkoren zingen samen in Breskens BRESKENS - De jeugdkoren in Zeeuws-Vlaanderen houden zondag 17 mei voor de eerste keer een grote jeugdkorendagin de Samen op Weg-kerk in Bres kens. Het idee is afkomstig van de kinderkoren Sjarim uit hoek en Fortissimo uit Breskens. Aan het Jeugd Lente Concert verle nen daarnaast de Gregoriaan- tjes uit Axel, kinderkoor Joy uit Zaamslag en jongerengroep Link uit Hoek hun medewer king. Het programma begint om 14.30 uur met een optreden van kin derkoor de Gregoriaantjes. De Axelaartjes zingen onder meer Laat zingen de mensen en de Wereld is een toverbal. Kinder koor Joy brengt onder meer Kom en zie en Is de deur nog op slot? ten gehore. Link zingt En gelstalige nummers zoals Some Where en Circle of Life. Na de pauze is het de beurt aan Fortis simo met Zo maar een liedje en Er is een heer. Sjarim sluit de zangmiddag af met nummers als Nu is het tijd en Jaloers. door Conny van Gremberghe SLUISKIL - Kunstmestfabri- kant I-Iydo Agri Sluiskil heeft de voorbije vier jaar de lozingen van verontreinigd afvalwater met 90 procent teruggebracht. Daarnaast daalde het energie verbruik per ton product met 40 procent en kon de uitstoot van verzurende stoffen met 70 pro cent worden gereduceerd. De komende vier jaar wil HAS verder gaan met het terugdrin gen van de uitstoot van schade lijke stoffen. In het nieuwe be drijfsmilieuplan van het bedrijf, dat binnenkort wordt beoordeeld door Gedeputeerde Staten van Zeeland, is een nieuw pakket aan maatregelen opgenomen om dat doel te be reiken. Het uitvoeren van de maatrege len gaat het bedrijf vele miljoe nen guldens kosten. Ineens alles uitvoeren zou echter funest zijn voor de concurrentiepositie van HAS op de toch al overspannen kunstmestmarkt, vandaar ook dat het bedrijf zaken stap voor stap wil realiseren en wel in nauw overleg met de overheden. De overheden en de chemiesec- tor zouden dan ook een deel in de totraalkosten moeten dra gen. HAS heeft de fabriek in Sluiskil sinds eind jaren '80 ingrijpend gemoderniseerd. Door deze kostbare ingrepen konden niet alleen de vervuilende zaken worden aangepakt, maar wist het bedrijf ook de productieca paciteit zowat te verdubbelen. De meest voor de hand liggende milieumaatregelen werden ge nomen, maar de resterende ver- zuringsbronnen (met name de ureum prilltoren en de beide salpeterzuur-fabrieken) bleven nog even buiten schot. Op dit moment is nog niet geheel duidelijk hoe deze vervuilings bronnen technisch het beste kunnen worden aangepakt. Ge dacht wordt aan het behandelen van de afgasstromen in de prill toren via een enorme wasser Voor- de salpeterzuurfabrieken zou kunnen worden gedacht aan een toepassing van kataly sator, waarin stikstofgas wordt 'afgebroken. Ook moet nog g zocht worden naar een manier om de uitstoot 'van lachgas (N20) verder terug te dringen, Het kunstmestbedrijf zal bij nieuwbouwactiviteiten op het eigen terrein - in tegenstelling tot vroeger - bodembescher- mende maatregelen treffen. Daarnaast is in samenspraalt met Rijkswaterstaat een onder zoek gestart om de lozingen van proceswater- te verminderen door dat water efficiënter te ge bruiken. Mogelijk zou ook c buurman van HAS, de Cokesfa- briek ACZ, het afvalwater van de kunstmestfabriek kunnen gebruiken. TERNEUZEN Rommelmarkt - De ligplaats- school en peuterspeelzaal Groe ne Zwaan aan de Van der Peijl- straat in Terneuzen houd! woensdag 13 mei tussen 14 en li uur een rommelmarkt. D« stands zijn onder meer uitgerusl met kleding en huisraad. Van de opbrengst wordt spelmateriaal voor de kinderen gekocht. grond de gemeente uiteindelijk maar zesduizend gulden heeft opgeleverd. „Dit verdient niet de schoonheidsprijs", zo gaf Wille toe. De verplaatsing van de peuter speelzaal van de Breij delstra at naar de Stadhouderslaan stuit te niet op problemen. Wel von den de commisieleden dat de ge meente nieuwe ontwikkelingen rondom de voormalige Prins Willem Alexander-school eerst moest afwachten, voordat zij maatregelen neemt om de ver keersoverlast ter plaatse te be perken. Bij aankoop van een jonge gebruikte Seat (max. 1 jaar oud) of Dit zijn ex-company cars welke door ons met 1 jaar garantie verkocht worden 1997 - 20.000 km stuurbekr., sportinterieur, achterspoiler, getint glas, startonderbreker, radiovoorbereiding, metallic lak Nieuwprijs 29.500,- NU 25.950,- 1997- 20.000 km stuurbekrachtiging, metallic lak, achterspoiler, getint glas, startonderbreking, radiovoorbereiding Nieuwprijs 31.500,- NU 26.950,- 1997 - 20.000 km, stuurbekrachtiging, cen trale deurvergrendeling, elek. ramen voor, getint glas, startonderbreker, radiovoorbereiding, metallic lak Nieuwprijs 37.000,- NU 30.950,- Keuze uit 125 auto's - ANWB gekeurd AUTOBEDRIJF Autobedrijf Industrieweg 31, Vlissingen, Tel. 0118-415220 isingen, Tel. 0118-415220 Utfto

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 72