Spoor Axelse Vlakte in gevaar COLIJN PZC PZC Tweeverdieners hebben voor verse groenten echt geen tijd Eersteklassers adopteren monument zeeland 15 kansluiting op Belgisch net niet bovenaan prioriteitenlijst haven Gent Opfriscursus autorijden senioren Oostburg weert graffiti met kunst Legende Saeftinghe in strip Reünie De Meerpaal Terneuzen EEN TWEEDE RONDE BURGERPARTICIPATIE OVER SCENARIO'S VOOR MIDDELBURG i Demonstratie bierbrouwen BEVEILIGING zaterdag 9 mei 1998 OOSTBURG - Autorijden lijkt een vanzelfsprekendheid, maar het is een vaardigheid die door oefening op peil moet worden gehouden. Het steeds veranderende verkeersbeeld, toenemende verkeersdrukte en aanpassing van de verkeers regels, noodzaken de weggebruiker om zijn of haar rijvaar digheid en de kennis van de verkeersvoorschriften tijdig op te frissen. Daarvoor hebben de Anwb, Bovag en VVN het Broem (Breed Overleg Ouderen en Mobiliteit) opgericht. Samen on dersteunen en begeleiden ze vrijwillige rijvaardigheidsritten, speciaal voor vijftigplussers. De Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen uit Oostburg maakt daar gebruik van. Op maandag 11 mei kunnen vijftig plussers vanuit Den Hoekzak in Oostburg deelnemen de rij testen. Het programma omvat een half uur durende proefrit in eigen auto onder toezicht van een rij-instructeur, gevolgd door een theorieles en een test over de kennis van de verkeers voorschriften, afgesloten met een evaluatiegesprek- Tevens maakt een reactie- en ogentest deel uit van het testprogram ma. De werkgroep -25% van Duurzaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaanderen en de provincie Zeeland ondersteunen deze activiteiten met een subsidie. Voor deelname aan deze test kan men zich aanmelden bij de Stichting Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen. OOSTBURG - Kunstenaar Ludo de Paepe uit Sluisgaat bin nenkort aan de slag om het trappenhuis achter het gemeente huis in Oostburg te verfraaien. De schilder wil op de stenen muur in dezelfde kleuren als het stadhuis een soort glas-in- lood-afbeelding schilderen. Het karwei kost de gemeente Oostburg het luttele bedrag van ruim 1800 gulden. Dat is vol gens wethouder C. Bolijn-Hertzberger nog minder dan ge woon schilderwerk. En this is art, motiveerde ze donderdag in de commissie planologie. De muurschildering moet tevens een einde maken aan het graffiti-geklieder van jongeren op de muur. De donkere hoek onder het stadhuis oefent nu nog een enorme aantrekkings kracht uit op graffiti-spuiters. Wanneer het trappenhuis in de nabije toekomst bovendien beter wordt verlicht, durven de amateur-schilders vast niet meer zo snel, denkt Bolijn. De commissieleden vertrouwden er niet zo op dat jongeren de muur dan voortaan met rust zullen laten. Zij drongen erbij de wethouder om de afbeelding tevens graffiti-bestendig te ma ken en van een kraslaagje te voorzien. Bolijn verwachtte dat de rekening dan wel flink hoger uitpakt, maar beloofde te la ten berekenen hoeveel dit de gemeente extra gaat kosten. HULST-De werkgroep Van Bij Ons presenteert op vrijdag 15 mei 'De legende van 't verdronken land van Saeftinghe" in stripvorm. Het eerste exemplaar wordt aangeboden aan P. Weemaes, wethouder van cultuur van de gemeente Hulst. De strip is ge tekend door Marileen Vergouwen en de tekst is van George Sponselee. De presentatie vindt plaats in gemeenschapscen trum Den Dullaert te Hulst om 17.00 uur. TERNEUZEN - De Terneuzense openbare basisschool De Meerpaal in de Sloelaan is bezig met de organisatie van een reünie. Het is de bedoeling een bijeenkomst te organiseren waar oud-leerlingen, oud-leerkrachten, teamleden, mede zeggenschapsraadleden en ouderraadleden elkaar weer kun nen ontmoeten. De bijeenkomst is bedoeld voor iedereen die in 1993 of daar voor de school hebben verlaten. Belangstellenden voor de re- unie kunnen zich opgeven bij I.Ollebek (0115-619968) of naar De Meerpaal bellen. (Advertentie) DE TOEKOMST KRIJGT MEER VORM: U wordt van harte uitgenodigd voor de tweede ronde burgerpartici patie over de toekomst van Middelburg. Leidraad bij de discussie vormen drie denkbeeldige toekomstmodellen voor Middelburg, de zg. scenario's. De bijeenkomsten zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis voor mensen uit het bedrijfsleven: dinsdag 19 mei van 13.30 tot 15.00 uur; voor vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties: dinsdag 19 mei van 15.30 tot 17.00 uur; voor de raadsfracties, dinsdag 19 mei van 20.00 tot 22.00 uur; voor de jongeren: woensdag 20 mei van 10.30 tot 12.00 uur; voor de ambtenaren woensdag 20 mei van 13.30 tot 15.00 uur; voor "lokaal deskundigen": woensdag 20 mei van 15.30 tot 17.00 uur; voorde inwoners van de gemeente Middelburg: woensdag 20 mei van 20.00 tot 22.00 uur. Professor Riek Bakker maakt met de mensen van haar Utrechtse bu reau BVR een toekomstvisie voor Middelburg. Een kwaliteitsatlas voor de hele stad met als horizon het jaar 2030, een visie op het te ontwikkelen Stationsgebied en de toekomst van het gebied De Mor- tiere; dat zijn de drie onderdelen van de opdracht die het gemeente bestuur heeft gegeven aan mevrouw Bakker. Kiezen voor Riek Bakker betekent kiezen voor een integrale aanpak, bestuurlijke moed en een open communicatie. Dat brengt voor dit project een geheel eigen werkwijze mee. Zo is er in februari een eerste ronde burgerparticipatie gehouden met ver schillende groeperingen om te peilen wat er bij de Middelburgse be volking leeft. In een "expertmeeting" hebben deskundigen met el kaar gedebatteerd over de lijn die Middelburg naar de toekomst uit moet zetten. Daarnaast is een projectgroep bestaande uit mensen van BVR, des kundigen van verschillende vakdisciplines en ambtenaren hard aan het werk gegaan om een integrale analyse samen te stellen. Een stuurgroep bestaande uit collegeleden en professor Riek Bakker geeft onder leiding van burgemeester Spahr van der Hoek sturing aan de verrichtingen van de projectgroep. De analyse leidt naar een aantal scenario's: één bepaald uitgangs punt wordt tot in het extreme doorgetrokken, zodat een denkbeeldig en volstrekt onrealistisch Middelburg ontstaat. Wat gebeurt er bij voorbeeld als we geen werkgelegenheid voor onze kinderen aantrek ken, als we alleen maar dure huizen bouwen of van Middelburg één groot pretpark maken? Uit dergelijke beelden worden de kansen en bedreigingen voor de stad duidelijk; er komen zaken boven water die anders misschien niet eens besproken zouden worden. Zo wordt een goede afweging van het eindadvies mogelijk gemaakt. Maar zo ver is het nog niet. Eerst worden de scenario's voorgelegd aan de verschillende groeperingen in de tweede ronde stadsdebat ten. Deze debatten worden geleid door Hilde Blank en Leen Verbeek van BVR, die de aanwezigen zullen uitdagen tot een pittige discus sie. Een discussie, die door gebruikmaking van de scenario's concre ter zal zijn dan in de eerste ronde. Een aantal mensen wordt persoonlijk uitgenodigd om bij deze bij eenkomsten mee te komen praten. Dat neemt niet weg dat alle belang stellenden ook van harte welkom zijn. Alle bijeenkomsten zijn openbaar! Behoort u niet tot de doelgroep die op dat moment aan het woord is, dan kunt u plaatsnemen op de pu blieke tribune. Er zullen formulieren klaar liggen voor diegenen die liever schriftelijk hun mening uiten. Heeft u vragen of wilt u liever telefo nisch reageren: u vindt de mensen van bureau BVR in het kantoor van Bureau Ontwikke ling Middelburg, Koestraat 28, tele foon 0118 651575 (10-12 uur). IÉ SINT ANNA TER MUIDEN - Het Bierbrouwers- en Wijnma- kersgilde Het Vlaemsche Duin verzorgt vandaag, zaterdag, een demonstratie bierbrouwen in het streeklandbouwmuseum Agrimuda in Sint Anna ter Mui- den. g ledereen weet wel hoe hij of zij een biertje moet drinken, maar hoe het goedje wordt gemaakt, is velen nog onbekend. De de- E monstra tie vindt plaats in het kader van de tentoonstelling f kn gerst tot gerstenat. Leven in brouwerij die vanaf die da- ai him in het landbouwmuseum wordt gehouden. Het gilde loont tussen 13.00 en 17.00 uur verschillende stadia van bier brouwen. D 11ERNEUZEN t Expositie - In de bibliotheek in 5 terneuzen is tot en met 24 juni rien expositie te zien van beel- aï lend werk van kinderen die ■e leelnemen aan de kinderate- iers van de stichting Toon- 1 leeld. Het gaat om werk van o anderen tussen de 5 en 12 jaar, a n verschillende technieken. De entoonstelling is te bekijken ia ijdens de openingsuren van de penbare leeszaal. REDACTIE r ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Wout Bareman GENT - De spoorlijn die de Ax else Vlakte op de oostelijke oe ver van het Kanaal Gent-Ter - neuzen moet ontsluiten, dreigt ia de verdrukking te komen. De gemeenten in de Vlaamse Ka naalzone willen best meewer ken aan de aansluiting - ter hoogte van Zelzate - van die verbinding op het netwerk van de Belgische Spoorwegen (NMBS) maar de haven van Gent kent andere prioriteiten. Eén van de belangrijkste knel- Dunten voor Gent vormt het om- eiden van het spoor op de wes telijke kanaaloever in verband met de aanleg van het Kluizen dok, straks een belangrijke con current van de Axelse Vlakte. Het werk aan dat dok vordert lag. De Gentse havensche- ien D. Termont rekent erop dat iet eerste zeeschip in oktober of november volgend jaar aan de nieuwe kanaalkade kan afme ren. Is de omleiding op dat moment niet gerealiseerd, dan kost dat het Gentse Havenbedrijf zo'n 150 miljoen frank (ruim 8 mil joen gulden) aan inkomsten. Termont wacht dan ook met smart op de wijziging van het 'Gewestplan, die de omleiding mogelijk maakt. De Vlaamse re gering beslist daarover waar schijnlijk in november. Het Vlaams Gewest en de Belgische Spoorwegen hebben overigens wel al overeenstemming bereikt [over de aanleg van cle nieuwe spoorlijn en de kostenverdeling. De omleiding is een miljoenen zaak. En Gent heeft daarnaast op het gebied van de verbetering van het spoorwegnet rond de haven nog zóveel andere wen sen... De westelijke spoorverbinding rormt overigens niet alleen een belangrijke schakel in het goe derentransport van en naar de bedrijven in het Vlaamse deel van de Kanaalzone; het is ook de enige spoorwegverbinding met het achterland voor bedrijven (Dow Benelux, Cokesfabriek, Hydro Agri) in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone. Havenschepen Termont liet er, tijdens een bijeenkomst van de Gentse Havengemeenschap, geen misverstand over bestaan: „Wat de doortrekking van de oostelijke spoorlijn tot de Axel se Vlakte betreft is er sprake van een vergelijk tussen Gent, Zel zate en Wachtebeke. Maar het gaat wel om een miljoenenin vestering. En de vraag is of de NMBS er geld voor heeft. Ik zeg het eerlijk: wij kennen ook an dere prioriteiten." Wensen Termont herhaalde nog maar eens dat, als Nederland zoveel waarde hecht aan die oostelijke verbinding, daar heel wat te genover moet staan: de bouw van een vierde sluis bij Terneu zen in combinatie met de ver dieping van het kanaal tot 18 meter en het vervangen van de kanaalbruggen bij Sluiskil en Sas van Gent door een tunnel bij Sluiskil. Het zijn wensen, die ie dere Zeeuwse bestuurder zo langzamerhand uit het hoofd kent. Overigens gaat Rijkswaterstaat ervan uit dat de verbinding Ax else Vlakte-Zelzate pas na de eeuwwisseling kan worden aan gelegd. Verkeer en Waterstaat reserveerde er eerder al 43 mil joen gulden voor. Nog vijf jaar wachten vindt burgemeester drs. R. C. E. Barbé van Terneu zen - verkondigde hij eerder - echter veel te lang. Hij vindt dat de Axelse Vlakte daarvoor 'te veel potenties' heeft. De overdrachtsceremonie van tweede- aan eersteklasleerlingen van hetReynaertcollege in Hulst bij het in 1986 geadopteerde monument aan de Glacisweg in Hulst. foto Charles Strijd door Jean-Lou de Gucht HULST-„De herinnering aan de Tweede Wereldoorlog moet levend blijven, zodat we waak zaam zijn tegen iedere vorm van discriminatie. We moeten res pect hebben voor mensen die er anders uitzien of een andere godsdienst hebben." Deze woorden sprak loco-burge meester B. Picavet van Hulst gisteren bij de overdracht van de verantwoordelijkheid voor het in 1986 geadopteerde monu ment aan de Glacisweg te Hulst. Inbraak Brand Toegangscontrole T.U.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging Winkeldiefstal Overval ALARMCROEP NEDERLAND Technisch Beveiligingsbedrijf 24-uurs meldkamer-service bei .i*» LEWESTRAAT 43 BEL: 0113-213720 goes/kloetinge Ieder jaar dragen de tweede klasleerlingen van het Reynaertcollege te Hulst de ver antwoordelijkheid voor het mo nument over aan de eersteklas leerlingen. „We moeten ons bewust zijn van het vele om-echt in de wereld en jullie moeten daar een positieve bijdrage aan leveren. Eerbiediging van men senrechten is geen vanzelfspre kendheid", drukte Picavet de jongeren op het hart. De loco-burgemeester van Hulst vond het onterecht dat' jongeren een negatieve mening hebben over Duitsers. Hulst heeft volgens hem aan verzoe ning met de Duitsers meege werkt door z'n band met Mi- chelstadt. Rector AG. van Balen van het Reynaertcollege wees erop dat het belangrijk is dat erop school veel gepraat wordt over vrij heid. „De vrijheid die wij heb ben, is voor velen op deze aarde nog steeds niet gex'ealiseerd. Jongeren moeten zich dat goed realiseren. Het kan zeker geen kwaad om eens stil te staan bij de mensen die verdrukt wor den." Na de toespraken van de loco burgemeester en de rector gin gen de leerlingen van het Rey naertcollege in een stille tocht naar het monument aan de Gla cisweg. Na de bloemlegging werd er een minuut stilte in acht genomen. De overdracht van het monu ment werd besloten met het op laten van ballonnen met een vredesboodschap door de eer- stejaarsleerlingen. van onze regioredactie Sinaasappelen, lekker vers en sap pig. Vijftien voor vijf gulden." Een marktman die vol overgave zijn waar aanprijst, gezelligheid en verse groen ten en fruit. Een babbeltje met de marktmensen en de kraampjes af struinen naar koopjes. Voor veel Zeeuws-Vlamingen een wekelijks tafe reel. Moeders met kinderen en ouderen vormen de hoofdmoot van de bezoekers van de Zeeuws-Vlaamse weekmarkten. T. Maenhout, directeur van het Toeris tisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen vindt dat veel van dé Zeeuws-Vlaamse mark ten op andere tijdstippen moeten wor den gehouden. Markten in de avond uren en niet meer van acht tot vier tijdens kantooruren. Inspelen op de 24- uurs economie en daardoor de mensen met banen van acht tot vijf ook de kans geven om een 'rondje markt' te doen. Er moet volgens Maenhout rekening wor den gehouden met tweeverdieners en werkenden, die overdag geen inkopen kunnen doen. Volgens haar lopen vooral de vers markten, bijvoorbeeld de Terneuzense markten op woensdag en vrijdag, klan dizie mis door hun traditioneel pa troon. De mensen die tijdens de mark turen aan het werk zijn, vallen buiten de boot, aldus de directeur. De voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse afdeling voor de Ambulante Handel M. Westveer gelooft daar niet in. Het me rendeel van de klanten op de markten komt rond het middaguur. De meeste middenstanders hebben de deuren van hun winkels ook niet open in de avond uren en je moet toch in samenwerking met de winkels de klanten trekken, meent Westveer. Bovendien vindt hij ook dat marktlui bij verruiming van de markturen onnodig ontzettend lange dagen gaan maken, die volgens de marktman overigens geen extra omzet zullen opleveren. AI druk genoeg D. A Dierkx staat met groenten en fruit op de Zeeuws-Vlaamse markten en denkt er ook zo over. „Er komen echt niet meer klanten als je de markt op an dere tijden gaat exploiteren. Mensen die naar de markt willen, hebben vol doende gelegenheid tussen acht en vier overdag. De mensen die moeten wer ken. hebben toch ook een middagpauze en af en toe een vrije middag? Ik heb het al druk genoeg, het houdt niet op bij het kraam op de markt." „We werken van vijf uur 's morgens tot elf uur 's avonds", vult collega C. Pen ning hem aan. „Voor de markt moet al les gereed gemaakt worden en na de markt moet alles opgeruimd en klaar De Zuidpoldermarkt in Terneuzen. gezet worden voor de volgende dag. Je kramen langer open houden, is gewoon niet haalbaar. Wanneer moeten we dan slapen? Bovendien verspreidt het de kopende klanten alleen over de dag. Je hebt dus geen extra omzet, maar wel extra mankracht nodig", meent de am bulant handelaarster in bloemen en planten. Tweeverdieners „Tweeverdieners die jachtig leven, ko pen niet vaak op de markt", weet W. Pieters. De marktman die handwerkar- tikelen verkoopt, denkt dat zelfs de kramen met verswaren het niet drukker zullen krijgen als dc markten 's avonds open zullen zijn. Hij is ervan overtuigd dat het publiek dat na vieren bood schappen wil doen, niet om handwerk- artikelen zal komen. „De doelgroep die de markt heeft, is anders. Drukke men sen eten kant-en-klaar-maaltijden en hebben geen tijd om hun verse groente netjes schoon en klaar te maken." De Terneuzense A de Jonge is wij dag voor de eerste keer op de Terneuzense markt te vinden. „Eerst ging ik altijd op zaterdag naar Axel. waar ik woonde. Nu ben ik net twee weken verhuisd en moet nu naar de Terneuzense markt. Het is jammer dat het overdag op door deweekse dagen is, want als ik moet werken mis ik de markt hier. Het zou prettig zijn als ik uit mijn werk even langs de markt kon gaan. dat ze dus tot zon uur of zeven zouden blij ven staan „Maar de marktmensen moeten ook vrije tijd hebben", vindt M. L. de Jonge uit Terneuzen. Ze bezoekt beide mark ten in haar woonplaats regelmatig en vindt het onzin dat de markten langer open zouden moeten zijn Ook H. Klein vindt dat 'de marktmen sen al zoveel uren moeten draaien'. „De markten mogen zeker niet meegaan in de massa van de supermarkten en de hobbymarkten, die tot 's avonds laat open zijn", zegt de Terneuzense. Gezellig M. Passaro uit het Belgische Assenede brengt regelmatig een bezoekje aan de Zeeuws-Vlaamse markten en zou juist wel graag zien dat ze de markten in de avonduren kon bezoeken. Passaro: „Het is zo gezellig, die markten. Ik zou vaker gaan als ze langer open zouden zijn. Maar het is niet anders. Dan haal ik mijn spullen wel elders." foto Charles Strijd „Ik kan me voorstellen dat iedereen naar de markten wil. De kaas is lekker der dan uit de winkel. Als mensen met alle geweld naar de markten willen, dan gaan ze toch om zeven uur 's och tends", vindt M. de Blaeij. „Dan kan je hier ook terecht voor de verswaar." De Terneuzense gaat elke week naar de markt bij het winkelcentrum Zuidpol der en op woensdag regelmatig naar de Terneuzense markt. Terneuzenaar PC. de Visser is trouwe bezoeker van beide Terneuzense mark ten op woensdag en vrijdag. „Als de marktkramen langer open zouden blij ven, is het gewoon een verlegging van een gewoonte. Wil je boodschappen op de markt doen. dan moet je ook maar wat moeite doen om tussen zeven en vier te komen", vindt hij. De Terneuzense R. de Smet is het daar gedeeltelijk mee eens. Ze werkt in ploe gendiensten. „Het zou leuk zijn als de tijden verruimd zouden worden. Zo krijgen degenen die werken op gewone kantoomren ook een kans. Ik zie regel matig wel de kans om naar de markt te gaan, omdat ik onregelmatig een vrije dag heb. Maar niet iedereen kan daar van profiteren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 71