Schippersbeurs is verleden tijd Schrik en sympathie in kunstbos Smitsschorre PZC Modern levensgevoel krijgt een inhoud in Ochtendkroniek Huiseigenaar moet meer gaan bijdragen aan het waterschap Kookkunst wekt leeshonger zeeland zaterdag 9 mei 1998 z 14 VEILINGHUIS B. WITTE kunst cultuur Binnenvaarders in Terneuzen gelaten na besluit minister Jorritsma GOES, 't Beest 'Ochtendkroniek', van Peer Witten- bols, door Theatergroep De Federa tie, met o.a. Juul Vrijdag, Hans Hoes en Monic Flendrickx. Kostuums van Dorien de Jonge, decor van Matt Vermeulen. Regie van Rob Ligthert. door Willem Nijssen Theatergroep De Federatie is een gezelschap in de, groei, en Peer Wittenbols is een toneel schrijver die steeds interessan tere stukken schrijft. Van zijn teksten moet geen natuurlijke dialoog worden verwacht, van zijn stukken geen klassiek ge bouwd drama. Maar wél slaagt Wittenbols erin om uit zijn bij vlagen absurdistische teksten een waarachtige sfeer van ont hechting op te roepen. Het mo derne levensgevoel, dus. In Ochtendkroniek is de familie Tocht aan boord van een Rijn cruiseschip om met die reis een huwelijksjubileum te vieren. Het is nacht, iedereen hoort te slapen,, maar niemand doet dat. Dochter Caro kan niet slapen omdat er kennelijk sleet zit in haar huwelijk met Bruin. En misschien ook wel omdat ze zwanger is. Tijdens het versie ren van de trap naar de hut van haar ouders, valt ze lelijk. De zoon Heen (de symboliek in de namen is opzichtig) is ruste loos; hij ontmoet op het pro menadedek een al te willige hos tess, maar kennelijk is er iets dat hem ervan weerhoudt de ty pisch mannelijke reacties te vertonen. In plaats daarvan is hij sarcastisch, en nukkig. Bo ven in de hut gaat het ook al stroef. Moeder Tocht heeft een nare droom over een verdrin king en wil daarover praten. Va der Tocht is alle aanstellerij beu en wil niets liever dan slapen. Hij rekent erop, dat er „morgen heel groot het woord 'Onge dwongen' boven de dag zal han gen." Genoeg stof al voor een existen tialistisch drama, waarin de woorden van Sartre („De hel, dat zijn de anderen") de langs elkaar schuivende dialogen tot aan het verzadigingspunt door drenken. En daar komt nog' een drama bijCaro blijkt door haar val een miskraam gehad te heb ben. En die zo felbegeerde zwangerschap was blijkbaar- voor alle Tocht-leden een lang verwachte reddingsboei. Nog niemand dan de aanstaande ou ders weet van het onheil, dat all een loden wolk boven het lang zaam oplichtende dek hangt. Het is niet gemakkelijk or voortdurend bij de woorden stroom betrokken te blijven. E: zitten grappen in, maar mee) nog venijn. Venijn, dat alleei maar broeit. Er is geen houvas aan conflictstof, er is niets dai dreigend onheil. En toch luk het die woorden - samen met he grijze en metalige van het deca - een steeds manifestere sfeer t| scheppen. Als moeder Tocht nj de nodige scheldkanonnade! eindelijk aan dek verschijn! eindigt het stuk onverwacht maar heel sterk - in haar ver haal. Dat gaat over een tv-pro: gramma waarin een uur lang at leen maar huilende manna werden vertoond. Zonder eei woord. Nauwgezet beschrijfta hoe een traan naar beneden rok langs zo'n mannenwang, en da plots: donkerslag. Dankzij een bizarre maar tod indringende tekst en het inge houden, stereotyperende maa toch krachtige spel groeit er eei climax. Waarin eenzaamheid e zinloosheid een inhoud krijgei Ochtendkroniek is geen stuk 01 met hart en ziel door gegrepent worden, maar wel een stuk dó indringend genoeg is om nogrt te kunnen klinken. (Advertentie) ANTIEK VEILING Kijkdag: 21 mei van 14 tot en met 21 uur. Veiling: 22 mei vanaf 13.30 uur. Locatie: Hotel Arneville Buitenruststraat 22 Middelburg. Ca. 600 kavels: meubelen, goud, zilver, Zeeuwse schilders, porselein, etc. Voor info: VLASMARKT11, IVI'BURG Tel.: 0118-614105 door Harmen van der Werf GOES - De gewone belasting betalers en bedrijven moeten meer aan het waterschap gaan betalen, landbouwers en eige naren van natuurterreinen min der. Een commissie van de Unie van Waterschappen, de lande lijke organisatie van water schappen, heeft dit voorstel ge daan. Het voorstel beoogt het belas tingsysteem van de water schappen te vereenvoudigen. Dit heeft ook gevolgen voor de bestuurssamenstelling, al zijn die minder ingrijpend. De Unie van Waterschappen wil een andere verdeling van de wa terschapslasten, omdat het hui dige belastingstelsel erg inge wikkeld is. Er wordt momenteel gewerkt met vijf verschillende belastingcategorieën. De door de Unie ingestelde com missie onder voorzitterschap van de Friese dijkgraaf E. Tog- tema wil terug naar twee cate gorieën: eigenaren en gebrui kers. Gemeenten Ook gemeenten hanteren die in deling bij de onroerend-zaak- belasting (ozb). Volgens de ad viescommissie Togtema wordt het daardoor mogelijk de ozb met de nieuwe waterschapsom slag te innen, wat veel innings- kosten kan schelen. Een gevolg van de voorstellen van Togtema is dat de eigenaren van woningen 4,6 procent ofte wel landelijk 125 miljoen gul den meer moeten gaan betalen. Huurders zien daarentegen hun aandeel dalen met 3,4 procent oftewel 95 miljoen gulden. De lasten van bedrijven stijgen met 155 miljoen (5,8 procent). Veel geld Landbouwers en eigenaren van natuurterreinen zijn nu verhou dingsgewijs veel kwijt aan het waterschap. Zij profiteren van het nieuwe systeem. Landelijk komt dat neer op een voordeel van 190miljoen gulden (6,9 pro cent). De commissie-Togtema onderkent dat de lastenver schuivingen 'redelijk fors' zijn, maar 'niet onoverkomelijk'. Zo vergaand als de voorstellen van Togtema zijn over de water schapsbelastingen, zo weinig ingrijpend zijn de gevolgen voor de bestuurssamenstelling van waterschappen. De gewone be lastingbetalers krijgen volgens het advies de helft van alle ze tels, de bedrijven een kwart e: landbouwers en natuurbeheer ders ook een kwart. De commissie heeft geen uit spraak gedaan over het kiesstel sel. Bij de waterschappen wordt met personenlijsten gewerkt en met partijlijsten, zoals bij poli tieke verkiezingen. Dat leidt bij kiezers nogal eens tot verwar ring. „Over de invoering van een las tenstelsel bij de waterschappen heeft de commissie geen mening gegeven", laat een woordvoer ster van de Unie van Water schappen weten. „Zij heeft zich voornamelijk met financiën be ziggehouden." Pachters Gevolg van het kiessysteem dal de commissie-Togtema voor stelt is in elk geval dat de cate gorie pachters uit het water schapsbestuur zal verdwijnen, In het bestuur van het water schap Zeeuwse Eilanden (Mid den- en Noord-Zeeland)zijn die al niet meer vertegenwoordigd In het bestuur van het toekom stige waterschap Zeeuws; Vlaanderen krijgen zij twee van cle dertig zetels. De voorstellen van de advies commissie worden de komende maanden besproken met verte g'enwoordigers van de water schappen, de provincies, hel Rijk en belangenorganisaties: In het naj aar volgt een definitief rapport. De commissie gaat er van uit dat invoering van de ver anderingen zeker enkele jaren in beslag neemt. (Advertentie) PLOEG STOFFEN door Wout Bareman TERNEUZEN - De stemming op de kade van de Oostelijke Kanaalarm in Terneuzen is ge laten. Van actiedreiging is in de verste verte geen sprake. Een groepje schippers - oud en jong - bespreekt de beslissing van minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat om de toerbeurt Noord-Zuid versneld op te hef fen op gedempte toon. Geen felle woordenwisselingen, geen priemende vingers. De schippers zijn actiemoe en lij ken zich bij het besluit van de minister neer te léggen. Ze te kenen, volgens een jonge schipper die nog enige vecht lust toont, daarmee tegelijker tijd hun eigen doodvonnis. „Want we worden straks ver malen door de verladers en be vrachters. Dit is het moment waarop ze likkebaardend heb ben gewacht", zegt hij ('nee, geen naam, dat vindt mijn bank niet leuk'). „Dankzij de Noord-Zuid waren we als klei ne en grotere schippers in ieder geval nog verzekerd van een bodemtarief en daarmee van een droge boterham. Maar als op 1 december de markt hele maal wordt vrijgegeven, kun je er donder op zeggen dat de kleintjes als eersten het loodje leggen. De tarieven kelderen gegarandeerd met een procent of twintig, dertig. Tot die tijd heb je nog de bescherming van de beurs; daarna is er niets meer." Oproep Schippersvoorman Gosse Kroon van de Algemene Schip pers Vereniging (ASV) roept vrijdagochtend op de beurs in Terneuzen - 'demeest strijdba re beurs van Nederland'- nog eenmaal op tóch nog in actie te komen tegen het onrecht. Hij herhaalt het keer op keer: „Be sef nu toch dat dit het definitie ve einde is. Het verhaal is over. We zijn weer terug in de tijd van vóór 1933, toen we ook al werden uitgebuit, toen de schippers in het café zaken moesten doen met de bevrach ters." Hij wil nog eenmaal - het klinkt wanhopig - verzet tegen het be sluit van Jorritsma het vervoer over water, zowel binnen Ne derland (via het systeem van de Evenredige Vrachtverdeling) als naar België en Frankrijk (Noord-Zuid) te liberaliseren. Waarom is Nederland weer roomser dan de Paus, vraagt een oudere Terneuzense schip per zich af. Tussen neus en lip pen vertelt hij dat hij z'n 'spits' van 430 ton heeft aangeboden voor de sloopregeling. Een collega ('noem mij maar Aalberse'): „Waarom roomser? Omdat wij als groepje van vijf duizend schippers niet meetel len. De verladers maken de dienst uit. Kijk naar Frankrijk en België. Daar werken ze rus tig naar die fatale datum van 1 januari 2000, waarop de markt helemaal moet worden vrijge geven, toe. Maar in Nederland - toch het belangrijkste binnen- vaartland - kiezen we voor de rigoureuze aanpak: de schip persbeurs vervroegd weg, de oudere, kleinere schippers sa neren en hup, wéér een stukje sociale bescherming uit de weg geruimd." Geen risico Wat haar voorgangers niet luk te, regelt minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat nu zonder tegenstand van beteke nis. De schippersbeurzen gaan op 30 november dicht. Precies dertien maanden eerder dan op Europees niveau was afgespro ken. Jorritsma riskeerde niets. Ze pleegde vooraf overleg met de binnenvaartorganisaties en haar Franse en Belgische colle ga's. De Fransen haalden de schouders op, de Belgen dron gen nog wel aan op een fasege wijze afbouw, maar namen vervolgens een 'brugdag' en de vertegenwoordigers van de binnenvaart... die vonden het, gezien de marktontwikkeling, beter de hele zaak nu maar di rect vrij te geven. Immers, de keiharde concurrentiestrijd was toch al losgebroken. Particuliere schippers hebben zich - met de liberalisering van de marlet in zicht - al verenigd in kleine commerciële samen werkingsverbanden, die in on derhandelingen met de verla ders en bevrachters pogen een toch nog redelijk tarief uit het vuur te slepen. In de woorden van de oudere schipper - 'pas gesaneerd' - aan de bar van het schipperscafé in Terneuzen: „Ze draaien elkaar nu al de nek om. En naar de kleintjes wordt tóch niet geluisterd, dus..." Oorlog In 1933 moest de binnenlandse Evenredige Vrachtverdeling de markt ordenen. Toen, in '75, toenmalig staatssecretaris Mi chel van Huiten die 'noodwet' wilde schrappen, werd het oor log. Echt oorlog! Schippers blokkeerden massaal alle Ne derlandse vaarwegen. In Ter neuzen - 'de eeuwige brand haard van de schipperij- werd de Toerbeurtvereniging Noord-Zuid opgericht, een ini tiatief van de schippers omniet alleen de binnenlandse markt, maar ook de buitenlandse, de finitief te 'reguleren'. Gosse Kroon, vele malen leider van blokkades, vrijdag: „Het ver haal is over." Hij kreeg een ap plausje, dat wel... Ridette Martens heeft voor het boek Kook kunst een kleine ets van een stokvis ineen stuk krant verpakt. foto Lex de Meester Verplichte kost voor bibliofielen en smulpapen door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Niet alleen smakelijke gerechten, ook boe ken doen mensen soms het wa ter in de mond lopen. Door de inhoud en vormgeving kan een publicatie zo'n leeshonger op roepen, dat degene die haar ziet niet kan wachten. Dit moet me teen verslonden worden! Kook kunst, oude recepten heden daagse kunst uit Zeeland is zo'n boekje dat kunstliefhebbers, bi bliofielen en smulpapen héél gulzig maakt. Het boek is in een genummerde oplage van zeshonderd exem plaren uitgegeven ter gelegen heid van het project Aan tafel, waarmee zes Zeeuws-Vlaamse musea vanaf vandaag (zater dag) tot eind oktober door mid del van exposities aandacht besteden aan verschillende fa cetten van eten en drinken in Zeeland. Kook kunstmeldt het colofon, is een samenwerkings project van twee elftallen Zeeuwse kunstenaars - elf uit Zeeuws-Vlaanderen en elf van de overkant - en de Middelburg se uitgeverij decreet. Iedere kunstenaar kreeg een oud Zeeuws recept aangereikt met het verzoek dat als uitgangs punt te nemen voor een kunst werk. Recepten en kunstwerken zijn naast elkaar afgebeeld, maar daarmee is eigenlijk nog niets gezegd. Stuk voor stuk zijn de maaltijdbeschrijvingen en hun verbeelding zeer bijzonder, maar de manier waarop ze zijn samengebonden en vormgege ven maakt echt een verrukkelijk geheel. Het boekje is in feite het drieëntwintigste kunstwerk, verwaardigd door Ramon de Nennie en Els Clement, de drij vende krachten achter uitgeve rij decreet. Klakkers Als Zeeuws kookboek is de pu blicatie heel aardig, zij het dat sommige beschrijvingen wat summier zijn. Er is een aantal verrassende gerechten opgeno men, onder meer uit boeken als Eenen seer schoonen ende ex- cellenten Coc-boeck (Dor drecht, 1601), Rotid de tafel der Romeinen en Kezanse kost, ge rechten, levensgewoonten, uit drukkingen en spreektaal in het land van Cadzand omstreeks 1900. Wat te denken van Ro meinse erwten met inktvis, Klakkers (wentelteefjes) of Paptaarten? Andere recepten zijn waarschijnlijk uit monde linge overlevering opgetekend, soms heel droog-komisch. Bij de benodigdheden voor Kreukels staat 'een fiets' vermeld, wantze moeten bij paalhoofden van het strand bij Breskens, Groede of Cadzand worden gehaald. De kunstenaars hebben de re cepten op verschillende manie ren verbeeld. Vaak wordt de naam van een gerecht zo letter lijk mogelijk genomen. De foto's van Anda van Riet Karina Leijnse, de keramiek van Bas van Damme, de houten sculp tuur met pruimen van Margreet Leijdekker en de schilderijen van Sabijn Laterveer brengen precies in beeld wat de kunste naars voor zich moeten hebben gezien bij respectievelijk de ge rechten Boerenjoeng'rs, Prut- telpot, Konijn met pruimen en Drollen (bolussen). Anderen hebben een verhalende benadering gekozen, zoals Dave Meijer met een spotprentachti ge illustratie bij een recept voor Bierpap, en Bregje de Heer en Rianne Lannoye met verhalen bij Gestoofde juun en Ovenkoe ken. Sommige kunstwerken zijn uitklapbaar of op de bladzijden geplakt. Eric Brandts heeft een diskette bijgevoegd, Ridette Martens heeft een kleine ets van een stokvis in een stuk krant verpakt. Het aanstippen van de ze voorbeelden doet onrecht aan het werk van degenen die onge noemd blijven. Elke bladzijde van Kook kunst biedt een aan gename verrassing. Dit boek is verplichte kost voor wie van ko ken, kunst en/of Zeeland houdt. Kook kunst, oude recepten heden daagse kunst uit Zeeland, uitgeverij decreet, Middelburg/Waterland kerkje, prijs: 25,- De schippers lijken zich bij het besluit van de minister om de toerbeurt af te schaffen neer te leggen. Binnenvaartschepen aan de kade in Terneuzen. kunstproject geweest", laat hij via een pamflet weten. De kun stenaar heeft naast het reclame bord de fundamenten voor een droomwoning gelegd. De na tuur moet daar de komende ja ren haar gang gaan en daarmee het landschapswerk verande ren in 'een overwoekerd funda ment van onze tegenstrijdige meningen', stelt Deij zich voor. Troef GedeputeerdeJ. G.vanZwieten komt als verantwoordelijke voor volkshuisvesting regelma tig in aanvaring met Zeeuws- Vlaamse bestuurders die meer woningen in hun gemeenten willen bouwen. Voor een woon wijk in Smitsschorre zou hij nooit toestemming geven, maar het kunstbos heeft zijn grote sympathie. Dat natuur en kunst op 'zo'n geweldige manier met elkaar harmoniëren' treft de ge deputeerde het meest. Volgens Van Zwieten heeft Axel een toe- ristisch-culturele troef in han den waarvoor mensen in de na bije toekomst 'van heinde en verre' naar Zeeuws-Vlaanderen komen. Naast de gemeente Axel, de kunstenaars, het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen (TBZ) en Staatsbosbeheer (de eigenaar van het terrein) komt het bedrijfsleven veel eer toe, zegt TBZ-voorzitter R. Ruules. Door de verstrekking van gratis materiaal en menskracht staan er kunstwerken in het bos die - als er normaal opdracht voor was gegeven - één tot anderhal ve ton per stuk kosten, rekent Ruules voor. Alle kunstwerken staan ook beschreven in het boekje Axel, een beeld van een werkelijkheid. Gasfles Burgemeester W. de Graaf over handigde Van Zwieten gisteren het officiële eerste exemplaar. In het boekje zijn alle kunstwer ken die in de gemeente Axel langs de openbare weg of in openbare gebouwen staan be schreven. Ook 'beelden' die niet tot de kunst worden gerekend, staan in het boekje. Het meest opmerkelijk is een wit stalen vorm voor de Cito-garage, die een openvallend bloemblad lijkt te symboliseren. Het is ech ter niet meer - maar ook niet minder - dan het overblijfsel van een metalen gasfles, die ex plodeerde bij een grote brand in januari '87. Een eigentijds her denkingsmonumentje. foto's Charles Strijd Kunstcriticus Nico Out geeft uitleg bij een van de kunstwerken in het Axelse Smitsschorrebos. foto Charles Strijd worden afgemaakt of zelfs wor den geplaatst, even mooi vindt. Maar elk werk laat je wel even nadenken over zaken waar je anders niet zo snel was opgeko men, stelt kunstcriticus N. Out. Het Plan Smitsschorre Axel van de Axelse kunstenaar H. Deij lokte het afgelopen jaar waar schijnlijk de meeste reacties uit. Het levensechte reclamebord voor '251 droom woningen' schrikte veel wandelaars af. De meesten vonden het bord zelf afstotelijk en kwamen met de voor de hand liggende opmer king 'is dit nou kunst?'; anderen wezen op de mooie bouwlocatie in de natuur en weer anderen waren bang dat het Smitsschor- re-terrein echt voor woning bouw zou worden gebruikt. Deij zelf was blij met alle uitingen van genoegen en ongenoegen. „Door uw reactie te geven, bent u onbewust onderdeel van het door René Hoonhorst AXEL - Een jaar geleden bij de opening van de Zeeland Na- tuurmaand was het nog bedoeld als een tijdelijk experiment. On der de noemer Landschaps kunst-Kunstlandschap werd een aantal kunstwerken in het Axelse Smitsschorrebos ge plaatst. Van het begin af aan lie ten velen weten dat het zonde zou zijn om de landschapsbeel den na een tijdje weer weg te ha len. En bijna een jaar later heeft Axel, dat zichzelf toch al graag afficheert als dé Zeeuwse kunst gemeente, nu officieel een kunstbos. Kunstenaars, bestuurder^, be drijfsleven én bezoekers zijn verguld met het elftal kunst werken dat 'de confrontatie met de natuur aangaat'. Niet dat ie dereen elk kunstwerk, waarvan enkelen overigens nog moeten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 70