Terneuzen stelt parkeerbeleid bij Hoechst-dochter rhermphos nog niet aan de man P0OB" Eerste witte goud van koude grond Opa's en oma's in De Speelhoek CDA'er Siem Buijs verzamelde 4000 voorkeurstemmen Burgers binnenstad ervaren vergunningstelsel als geldklopperij Coördinatie subsidie aan bedrijven tussen Vlaanderen en zuidelijke provincies Gerard Joling Aanhoudingen in moordzaak Terneuzenaar Verlovingsmunt Beatrix brengt Duitser geluk IVECO zeeuwse almanak Geheugen door Marcel Modde IERNEUZEN - De gemeente Terneuzen krijgt steeds meer klachten over het parkeerbe leid. Met name het vergunning stelsel voor de binnenstad is aanleiding voor een hoop onvre de. Verantwoordelijk wethou der K. van der Hoofd (WD) erkent dat de inmiddels enkele jaren oude aanpak de nodige hi aten kent en eventueel op on derdelen aanpassing behoeft. ,Ik denk dat het goed is als we binnenkort alles eens goed op een rij zetten. We Streven ernaar in september met een volledige evaluatie te komen, inclusief een mogelijke aanpassing van de tarieven en het vergunning stelsel", aldus Van der Hoofd. De wethouder kent 'de verschil lende geluiden over het huidige parkeerbeleid. Formele klach ten zijn hem evenwel 'nauwe lijks bekend'. Discriminatie De klachten strekken zich uit van 'discriminatie' van de auto bezitters in de binnenstad (om dat inwoners elders in Terneu zen geen parkeervergunning nodig hebben), tot problemen met de bijbehorende parkeer- kaart. Daarbij zou er ook sprake zijn van slechte afspraken tus sen het gemeentelijk parkeer- bureau en de ambtelijke dienst, onder meer over de regels in ge val van verlies van het parkeer bewijs. Tevens heerst er ook nog steeds BRUSSEL - De Vlaamse pro vincies en de drie zuidelijke Ne- lerlandse provincies gaan voor- ;omen dat bedrijven overheden egen elkaar uitspelen om de leste subsidies in de wacht te liepen. De Vlaamse provincies •n Zeeland, Noord-Brabant en Jmburg zullen elkaar perma- oent op de hoogte gaan houden over hun subsidiebeleid. )at hebben de provinciebestu- en en de Vlaamse premier Van (Advertentie) Veel buiten de provincie? In heel Nederland kunt u tegen lokaal telefoontarief internetten! Bel voor meer informatie met: i ZEELANDNET de provider die meer doet! telefoon: 0113-377770 loor Ben Jansen USSINGEN - Het is Hoechst ot dusver niet gelukt haar fos- crbedrijf Thermphos in Vlis- ingen van de hand te doen. 11 enkele maanden zijn onder- andelingen aan de gang met dbright Wilson, fabrikant an ondermeer fosfaten, fosfor- iroducten en acrvlaten, die zijn oofdkantoor in het Engelse lirmingham heeft. Het was de ledoeling dat de gesprekken iver de overname van Therm- hos eind januari al zouden zijn fgerond. loechst stelde eind vorig jaar en strak programma op om aar verzelfstandigde fosforbe- Advertentie) Zaterdag 16 en zondag 17 mei van 12 tot 17 uur Subaru All wheel drive Show rijden met Caravan of met de beroemde '555' Autobedr. Vermeulen Heinkenszand. Tel. 0113-561812. (Advertentie) INRICHTING VERAS ASS. KANTOOR MIDDELBURG Uitgevoerd door: Kapelle. tel. 0113-344151 onvrede over de parkeermoge- lijkheden op de Markt, zo wordt aangegeven vanuit de onderne mersvereniging City Terneuzen. Veel ondernemers willen terug naar de oude situatie met meer plaatsen. Anderen hebben juist weer moeite met het vele 'blik', temeer omdat auto's na winkel sluiting regelmatig buiten de re guliere vakken worden gesta tioneerd. Geldklopperij Eén van de klagers stoort zich bovendien aan de 'geldkloppe rij' waartoe de gemeente zich zou verlagen. Scheldekade-be- woner H. Wullems kent de luxe van twee auto's. Hij moet daar voor afzonderlijk een vergun ning aanvragen, van 35 gulden per stuk. Onlangs verloor hij één van de kaartjes, die in het bijge leverde plastic houdertje op de ruit van zijn vijfde deur was be vestigd. Bij het parkeerbureau kreeg Wullems in eerste instan tie te horen dat hij geen kopie kon krijgen, in verband met mo gelijk misbruik van het origi neel door derden. Navraag bij de gemeente lever de hem echter een ander verhaal op. Een kopie was geen pro bleem, maar dat zou hem wel dertig gulden gaan kosten. Als reden werd opgegeven dat het ontvangen bedrag moest over eenkomen met het aantal uitge geven vergunningen. „Volgens mij een nogal dubieus argu ment", schrijft Wullems in een brief aan burgemeester en wet houders. Naar zijn idee kan in dat geval worden volstaan met een 'simpele notitie'. Verordening Ook noemt hij het onterecht dat bijna de volle mep moet worden betaald, op het moment dat het nieuwe vergunningjaar al voor een derde deel is verstreken. Het den Brande vastgelegd in een Code van Goed Nabuurschap, die ze vrijdag hebben onderte kend. Zij willen voorkomen dat bedrijven hun activiteiten over de grens gaan verplaatsen, om dat ze daar aantrekkelijker in vesteringsstimulansen kunnen krijgen. Een dergelijk geschuif van bedrijven vormt geen eco nomische stimulans, maar be- moeilij kt alleen maar de relaties tussen de overheden. De ondertekening van de code vond plaats ter gelegenheid van het politiek overleg dat jaarlijks plaatsvindt tussen Vlaanderen en de Zuid-Nederlandse pro vincies. De provincies zullen el kaar niet alleen van him subsi diesystemen op de hoogte hou den, maar ook van de wijze waarop de regels in de praktijk worden gehanteerd. Of deze af spraak in de praktijk goed werkt zal jaarlijks besproken worden. ANP drijf van de hand te doen. De in vesteringsbank Morgan Stanley benaderde vijftien mogelijk ge- interesseerde ondernemingen. Serieuze kandidaten werden vervolgens in de gelegenheid gesteld zich nader in de organi satie van Thermphos, zijn marktpositie en zijn boeken te duiken. Daarna konden de on derhandelingen over de ver koop beginnen. Dit traject had uiterlijk 31 januari tot beslis singen moeten leiden. Onderhandelingen Het is onduidelijk wat de oor zaak is van de stagnatie in het afstoten van Thermphos. Direc teur C. Sadowski heeft de on dernemingsraad deze week meegedeeld dat de onderhande lingen 'met een potentiële ko per' nog steeds voortduren. Aangenomen wordt dat die kandidaat Albright Wilson is. De overname van Thermphos is al eerder afgeketst. Hoechst had in het voorjaar van 1997 al een principe-overeenkomst met het Israëlische chemiebedrijf Ro- tem gesloten over vergaande sa menwerking. De gesprekken over de verkoop van Thermphos passen in 'het streven van Hoechst zich uit sluitend te richten op activitei ten in de sfeer van toegepaste bio-wetenschappen, zoals far macie, gewasbescherming en zaaigoed. De traditionele che mie wordt afgestoten of in zelf standige bedrijven onderge bracht. In verband daarmee zijn vorig jaar na een reorganisatie voor de Vlissingse productie activiteiten van Hoechst drie BV's gevormd. Aspergeteler Onghenae oogst de eerste aspersges van het seizoen. foto Charles Strijd door Bianca Abrahamse SINT KRUIS - De oogst van de Zeeuws- Vlaamse asperges komt langzaam op gang. Na het koude seizoen wordt het wit te goud, van oorsprong een zonneproduct, mondjesmaat uit de grond gehaald. L. Onghenae is aspergeteler in Sint Kruis en al ruim een week bezig met het oogsten van de witte groente. „Het gaat nu nog in kleine hoeveelheden, maar als het wat wanner wordt, trekt de oogst wel aan. De hoofdmoot wordt in de maanden mei en juni geoogst." De aspergeteler teelt de groente voor het zesde jaar en heeft met familie en beken den zijn handen vol aan de oogst. Handwerk „Het is handwerk. Er moet goed opgelet worden, wanneer je de asperges uit de grond haalt. Net voordathij zijnkopjehe- lemaal bovensteekt, moet hij eruit. De restaurants zijn niet tevreden met asper ges die blauwe kopjes hebben, omdat ze boven de grond gegroeid zijn. Dat ziet er niet mooi genoeg uit. Met het groene broertje heb je dat niet, die worden juist bovengronds geteeld. Ze zijn ook heel an ders van smaak." Het zwaartepunt van de aspergeteelt ligt in Brabant en Limburg. Onghenae: „Je hebt zandgrond nodig, en de teelt in deze streek is kleinschalig. Ik verbouw twee hectare asperges en heb dit jaar uitge breid met nog twee hectare. Pas in het vierde jaar kan je echt profiteren van de oogst. Er zijn in verhouding niet veel as pergetelers in Zeeuws-Vlaanderen." De meeste telers zijn te vinden in Sint Kruis, Zuiddorpe, Sluis, Koewacht en Absdale. door Jean-Lou de Gucht HULST-,.Grootouders denken nog altijd dat het zielig is als hun kleinkind op een kinder dagverblijf zit. Hun mening over een kinderdagverblijf komt echter voort uit onwe tendheid", zegt Petra Ferket. leidster van kinderdagverblijf De Speelhoek in Hulst. Om het vooroordeel van de grootouders te doorbreken, leek het de leidsters van het kinder dagverblijf een goed idee om een opa en oma-project te houden. Dit project houdt in dat opa's en oma's een uurtje op bezoek ko men, zodat ze kunnen zien wat een kinderdagverblijf nu pre cies inhoudt. Petra Ferket: „Grootouders kunnen nu met eigen ogen zien dat hun kleinkinderen hier he lemaal niet zielig zijn. Hun oor deel over een kinderdagverblijf is dan totaal anders. Na hun be zoek kunnen ze de belevingswe reld van hun kleinkind een stuk beter inschatten. Veel belangstelling Voor het project, dat twee we ken duurt, is veel belangstel ling. Dagelijks zijn er opa's en oma's op De Speelhoek te vin den. Gisteren waren dat opa en oma Van Vliembergen en oma Dey, die naar hun kleinkinderen Eline en Fabian kwamen kij ken. In eerste instantie stonden deze grootouders ook vreemd tegenover een kinderdagver blijf. Oma van Vliembergen: „Vroeger paste je zelf op de kin deren. Je wist dan ook niet pre cies wat een kinderdagverblijf inhield. Toen Eline naar De Speelhoek ging, had ik daar toch mijn twijfels over. Als je echter eenmaal weet hoe het (Advertentie) (Advertentie) Grandioze feestavond met optreden van vrijdag 22 mei Aanvang: 21.00 uur in het Familierestaurant. Kaarten: 10,per persoon. Reserveer snel, want VOL=VOL! Telefoon: 0113-374200 Maviapolderseweg 1, Kamperland verschuldigde bedrag van de kopie zou volgens de betrokken ambtenaar zijn opgenomen in de gemeentelijke verordening. Ondanks herhaalde verzoeken heeft Wullems de verordening echter nog niet kunnen inzien. Wullems vindt het nog te billij ken wanneer hem administra tiekosten in rekening worden gebracht, maar verder wil hij niet gaan. „Voor de vergunning, en dat is toestemming verlenen tot, volgens Van Dale, heb ik tenslotte al het daarvoor be paalde bedrag betaald. Dus der tig gulden voor een ander pa piertje vind ik nogal grof." door Richard Hoving VLISSINGEN - Siem Buijs heeft van alle Zeeuwse kandi daten voor de Tweede Kamer verkiezingen na RPF-lijsttrek- ker Leen van Dijke de meeste stemmen vergaard. Ruim vierduizend CDA-kiezers brachten afgelopen woensdag hun stem uit op de inwoner van Goes. Zeven Zeeuwen stonden op min of meer verkiesbare plaatsen. Samen waren ze goed voor 13.304 stemmen. De Middel burger Van Dijke verzamelde ruim 6600 van de 7354 Zeeuwse RPF-stemmen achter zijn naam. De WD'er Jan te Veld huis (WD) uit Middelburg volgt na Van Dijke en Buijs op grote afstand met 720 voorkeurstem men. Na de formatie Jan Geluk uit Schuddebeurs, nummer 28 op de kandidaten lijst voor de WD. kreeg 614 stemmen D66 kandidaat Joke Jorritsma uit Middelburger wist zich gesteund door 546 kie zers. De PvdA-achterban in Zeeland stemde 484 keer op Gerrit Schoenmakers. De oud wethouder van Middelburger stond op een 49e plaats op de kandidatenlijst en weet pas na de formatie zeker of hij in het parlement plaats mag nemen. Ad Koppejan uit Zoutelande (37e op de kandidatenlijst voor het CDA) kreeg 223 voorkeur stemmen. De drie Zeeuwse kandidaten van Nederland Mobiel verza melden 270 van de bijna 1200 stemmen die in Zeeland op de partij werden uitgebracht. De nummer drie van Nederland Mobiel, Herman Souer uit Goes, kreeg 182 stemmen Nummer 8 Lex de Coninck uit 's Heer Abts- kerke was goed voor 63 stem men. Zijn plaatsgenoot Arv Bleijie (nummer 25) kreeg 25 stemmen Op de hoogst ge- plaatste AOV-kandidaat uit Zeeland, Leen van Doom uit Scherpenisse, werden 64 stem men uitgebracht. TERNEUZEN - Het recherche team van de politie Flevoland dat de moord onderzoekt op de vijftigjarige Terneuzenaar J. van den Boomgaard, heeft vrij dag vier verdachten aangehou den. Het gaat om mannen in de leeftijd van 23, 32 en 47 jaar uit Lelystad, Almere en Heems kerk. De verdachten zijn nog de zelfde dag voorgeleid aan de officier van justitie en in verzekering gesteld op het politiebureau voor verhoor. De mannen is moord en doodslag ten laste ge legd. Het levenloze lichaam van de Terneuzenaar werd 5 april door toevallige passanten gevonden in een bosschage nabij het ob servatorium Robert Morris in de omgeving van Lelystad- Hij bleek met een vuurwapen om het leven te zijn gebracht. De politie houdt rekening met een afrekening in het criminele cir cuit. In verband met het onderzoek heeft het rechercheteam ook na speuringen verricht in Terneu zen. Volgens woordvoerster G. Nijland van de politie Flevo land is het bij dergelijke zaken gebruikelijk dat ook in de leef omgeving van het slachtoffer wordt gezocht naar eventuele sporen die kunnen bijdragen aan het oplossen van het mis drijf. Of daarbij ook belangrijke aanwijzingen zijn aangetroffen, die kunnen leiden tot mogelijk meerdere aanhoudingen, kon Nijland gisteren niet zeggen. hier toegaat, dan sta je er veel positiever tegenover.Oma Dey valt haar bij:„De verzorging is hier prima, hoor. Daar is echt niets op aan te merken." De Speelhoek herbergt drie groepen kinderen: de baby- groep (tot twee jaar), de peuter- groep (tot vier jaar) en de groep basisschoolleerlingen voor bui tenschoolse opvang (tot dertien jaar). door Jacques Cats VLISSINGEN-De tachtigjare Duitser Johannes Schlagkamp uit Munster wil koningin Bea trix graag laten weten dat hij opa is geworden. Vincent is de naam van de boreling. Fijn voor Schlagkamp, zal men denken. Maar worden er niet vele man nen opa na de geboorte van evenzovele Vincenten? Stimmt, vindt de bejaarde Duitser. Maar met zijn kleinzoon is toch iets meer aan de hand. Vrijdag 10 september 1965. Prinses Beatrix brengt met haar verloofde een bezoek aan Mid delburg. Langs de route een uit gelaten publiek, dat reikhal zend uitkijkt naar de nieuwe aanwinst Claus von Amsberg. Het verloofde paar beant woordt vanuit de Rolls Royce Cabrio hartelijk wuivend de spontane reacties. Een late Duitse toerist met een kleine peuter op zijn schouders wringt zich in de rijen naar vo ren om zijn zoontje in de gele genheid te stellen een bosje gele rozen aan het verloofde paar te geven. De prinses moet er bijna voor gaan staan om het boeketje aan te nemen. Ze laat het niet bij een bedankje, maar stopt het vier jaar oude baasje een ter ge legenheid van de verloving aan gemaakte gouden munt toe, on der het toevoegen van enkele woorden met deze strekking: 'Zult u ooit in ongeluk zijn, los dit dan als onderpand bij mij in'. Als de Rolls weer optrekt blijft een glunderende vader op de stoeprand achter. „Das war die Sensation des Tages", roept hij naar zijn vrouw. Het is het jongetje zeer goed ge gaan. „Misschien kwam het wel omdat ik van die munt een han gertje heb laten maken, zodat mijn zoon die als talisman kon dragen", mijmert de vader van toen, de opa van nu. Het kindje op de arm werd kort geleden zelf pa. Uitgerekend op Koningin nedag. Vincent is de naam. De hoogbejaarde Johannes Schlagkamp: „Ik zou graag ko ningin Beatrix onder de aan dacht willen brengen hoeveel geluk die door haar geschonken munt heeft gebracht." NEW DAILY: MEER VOLUME VOOR MINDER G^ED I Leaseprijs van fl 399,- per maand informeer naar de voorwaarden I Truck Service Zeeland Kapelle 0113-342840 Auto Service Terneuzen Terneuzen 0115-618888 Grootouders kunnen met eigen ogen zien dat een kind in een dagverblijf helemaal niet zielig is. foto Charles Strijd De jonge vrouw trof de vroe gere buurvromv aan op de Middelburgse weekmarkt. „Hé, hoe is het ermee?", in formeerde zij belangstellend. „Ach', reageerde de oudere dame, „z'n gangetje, zullen we maar zeggen" En vervolgens stak ze een verhaal af, dat samengevat handelde over de met het vorderen van de leeftijd toe nemende gebreken. Vooral het geheugen begon haar lelijk in de steek te la ten. Maar daar had ze inmiddels pilletjes voor gekregen. Jam mer van dat bijkomende pro bleempje, stelde de bejaarde dame vast: „Ik vergeet ze vaak in te nemen. Dat komt omdat ik ze niet weet te lig gen. En dan denk ik bij het zoeken: wat zoek ik nou toch iv eer." Lachend namen de twee af scheid. Nog één keer draaide de oude vrouw zich om. Het klonk verontschuldigend, toen ze het nariep: Hoe was uw naam ook weer?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 69