Auto's moeten wijken voor fietsen l\el$ë SPECTACULAIR VOORDEEL PZC Meimarkt brengt Dreischor bijeen Milde straf voor man uit Heinkenszand met te losse handjes Zeeuwse Bibliotheek wordt verbouwd voor drie miljoen gulden Seniorenraad breed gedragen zeeland 16 Goes realiseert op Grote Markt met kleine ingreep 140 nieuwe stalplaatsen 1.500,- gratis accessoires of 750,- korting SEAT CORDOBA 1.6 SE SEAT TOLEDO 1.6 SE (100 pk) SEAT IBIZA 1.6 SPORT zaterdag 9 mei 1998 door René Schrier GOES - Als het aan het college van burgemeester en wethou ders van Goes ligt, verdwijnen nog voor de zomer twee rijen au to's van de Grote Markt in Goes om plaats te maken voor fietsen. Op de plaats van achttien auto's kunnen ongeveer 140 fietsen staan. Het gaat om de twee rijen auto's direct voor het postkan toor. Volgens wethouder C. R. M. M. Linssen (CDA, bin nenstadszaken) was er aan een uitbreiding van de fietsenstal ling in het centrum niet te ont komen. „Het is het gevolg van ons beleid dat er op gericht is zo veel mogelijk gebruik te maken van de fiets. Maar dat levert me teen het probleem van de stal ling op." Om na te gaan wat er het beste aan dat probleem gedaan kan worden kwamen het gemeente bestuur en debetrokken ambte naren in feite met het ei van Co lumbus. Linssen: „We kwamen tot de conclusie dat de meeste fietsen in feite niet in fietsklem- men staan, maar gewoon op hun standaard. Daarom hebben we besloten geen rekken te plaat sen, want dan heb je weer het probleem dat je die steeds moet verwijderen als er wat op de Markt te doen is. Er komt ge woon een plat wegdek van bij- Demonstratie bierbrouwen SINT ANNA TER MUIDEN - Het Bierbrouwers- en Wijnma- kersgilde Het Vlaemsche Duin verzorgt vandaag, zaterdag, een demonstratie bierbrouwen in het streeklandbouwmuseum Agrimuda in Sint Anna ter Mui den. Iedereen weet wel hoe hij of zij een biertje moet drinken, maar hoe het goedje wordt gemaakt, is velen nog onbekend. De de monstratie vindt plaats in het kader van de tentoonstelüng Van gerst tot gerstenat. Leven in de brouwerij die vanaf die da tum in het landbouwmuseum wordt gehouden. Het gilde toont tussen 13.00 en 17.00 uur de verschillende stadia van bier brouwen. voorbeeld tegels waarop fietsen goed gestald kunnen worden, met op enige afstand van elkaar grote beugels. Die moeten voor komen dat er auto's op die plaat sen worden neergezet. Tussen die beugels kunnen de fietsen staan. En als het moet, voor de kermis of zo, kunnen de beugels met speciale sleutels van hun plaats worden gehaald." Het probleem van de fietsen stalling op de Grote Markt houdt de Goese politiek al enige tijd bezig. Aanvankelijk was er sprake van een bewaakte fiet senstalling, maar het op te rich ten wachthuisje voor de bewa ker stuitte op bezwaren van gemeenteraadsfracties. Nu komt Linssen dus met een alter natief plan. Om tegemoet te komen aan wensen vanuit de horeca zullen van de bestaande stalling voor het postkantoor enkele plaatsen af gaan. Maar veel zullen dat er niet zijn. „Die stalling staat er nog maar een jaar en gaat zeker niet weg", al dus de wethouder. Locaties Overigens zoeken B en W de op lossing voor het stallingpro bleem niet alleen op de Grote Markt. Het ziet er naar uit dat de bestaande stallingen met klem men op de Oostsingel en bij de Stenen Brug worden uitgebreid en dat er nieuwe stallingen ko men in het Kolveniershof en na bij Albert Heijn. Momenteel wordt gestudeerd op definitieve oplossingen voor die locaties. Hét grote probleem in Goes is dat er wel meer ruimte voor fiet senstallingen kan komen, legt Linssen uit, maar dan gaat dat ten koste van de autoparkeer plaatsen. Dus daar moet eerst een oplossing voor gezocht wor den. Zo overwegen B en W mo menteel om op piekmomenten zoals de zaterdag en de koop avond de parkeerruimte achter het stadskantoor ter beschik king te stellen. Daar kan dan in ieder geval weer een veertigtal auto's terecht. Het wachten is echter op uitvoering van de plannen voor het Bekhof of eventueel voor de locatie van garage De Groene aan de Anje lierstraat. Ook zal nog wat worden gedaan aan een meer economische belijning van het Molenplein, zodat daar ook meer auto's op kunnen. door Richard Hoving MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wordt de komende drie jaar in grijpend verbouwd. Voor een bedrag van drie miljoen gulden moeten de entree en de inrich ting een dynamischere uitstra ling krijgen. De verbouwing is volgens pu blic relations medewerker S. W. Beth noodzakelijk omdat het gebouw aan de Kousteensedijk 'sleetse plekken vertoont'. „De verwarmingsinstallatie is aan vervanging toe en de vloerbe dekking dateert nog van de ope ning in 1985." De huidige in richting past ook niet bij het nieuwe beleid dat de Zeeuwse Bibliotheek heeft uitgestippeld, zegt Beth. „Het voornemen de bibliotheek om te vormen tot een multimediaal kennis- en cultuurcentrum moet ook in de aankleding en presentatie ge stalte krijgen." Fasen De verbouwing wordt in drie fa sen uitgevoerd. Begin juni wordt een begin gemaakt met de begane grond. De ingang van de Mosterdmolen in IJzendijke IJZENDIJKE - Het IJzendijkse Streekmuseum West-Zeeuws- Vlaanderen Presenteert heeft haar collectie uitgebreid met de mosterdmolen van de IJzen dijkse mosterdmaker Johan van Haele. Het symbool van het am bacht van de vroegere kleine zelfstandige geeft de huidige tentoonstellingen in het muse um, 'Aloys Dellaert, een apar- ten' en 'Uit Oma's Keuken', wat extra pit. De mosterd van de IJzendijke- naar Peet van Haele die in de Rozemarijnstraat woonde, was tot ver buiten de IJzendijkse straten bekend. De man bracht de mosterd per fiets aan huis voor twee cent per potje. Het kleinschalige mosterdbe drijfje van Peet werd overgeno men door zijn zoon Johan van Haele. Het geheim van Van Hae le's mosterd zat in de mosterd molen. Het mosterdzaad werd vermalen tussen een ronddraai ende en vastliggende molen steen. De mosterdmolen en bijbeho rende attributen zijn te zien in het museum aan de Markt. bibliotheek wordt verplaatst richting de Kousteensdijk. In het verlengde van de nieuwe en tree komt een zogenoemd lees- café. „Bezoekers wordt de mo gelijkheid geboden een krantje te lezen en een croissantje te eten", aldus de pr-medewerker. Door de komst van het leescafé verhuist de expositieruimte naar de kelder van het gebouw. Het plan om een kleine boek handel in de Zeeuwse Biblio theek te vestigen is definitief van de baan. De opzet die de bi bliotheek in gedachten had bleek commercieel niet interes sant. De inname- en uitgiftebalies worden vervangen omdat de werkomstandigheden voor het personeel niet in overeenstem ming zijn met de eisen die de Ar- bowet stelt. Op een centrale plaats op de begane grond, rond het trappenhuis, wordt een in formatieplein ingericht met fol ders en naslagwerken. „Vanaf het plein moet in één oogopslag duidelijk worden waar de be zoeker wat kan vinden in het ge bouw", licht Beth toe. In de tweede fase wordt de nieu we expositieruimte in de kelder ingericht. In de laatste fase van de verbouwing komen de eerste en tweede verdieping aan de beurt. De plannen die hiervoor op stapel staan zijn niet zo in grijpend. De vloerbedekking wordt vervangen en de opstel ling wordt enigszins gewijzigd. Kosten De kosten voor de verbouwing worden op drie miljoen gulden geraamd. De financiering komt volledig voor rekening van de Zeeuwse Bibliotheek. „Doortij- dig geld te reserveren en een beetje te sparen hebben we de begroting rond gekregen"', al dus Beth. De directeur van de bibliotheek dreigde onlangs nog met sluiting in de ochtenduren omdat de instelling de financië le gevolgen van de invoering van de 36-urige werkweek niet kon opvangen. Uiteindelijk kwam het niet zover omdat de provincie een eenmalige bijdra ge van 50.000 gulden toezegde. Het verzoek om financiële steun voor de gevolgen van de ar beidstijdverkorting staat vol gens Beth niet haaks op de kost bare verbouwing. „Het gaat om twee verschillende geldstro men. Het geld dat opzij wordt gelegd voor vervanging kan niet ongestraft worden ingezet voor de post personeelskosten." Bij aankoop van een jonge gebruikte Seat (max. 1 jaar oud) Dit zijn ex-company cars welke door ons met 1 jaar garantie verkocht worden Orgaan wil 'adviseren, stimuleren en initiëren door Ali Pankow ZIERIKZEE - Schouwen- Duiveland heeft sinds vrijdag officieel een Seniorenraad. De raad, die in het leven is geroe pen om de gemeente van advies te dienen over oude- renzaken, werd gisteren geïn stalleerd. Dat gebeurde tij dens een druk bezochte bijeenkomst in het gemeente huis, waar een convenant werd ondertekend. De Seniorenraad vertegenwoor digt alle ouderengroeperin- gen op het eiland. Wethouder R W. Berrevoets- Ringelberg sprak van een 'heuglijke dag' en een 'feeste lijke bijeenkomst'. Zij meent dat de Seniorenraad een be langrijke rol kan spelen voor het gemeentelijk ouderenbe leid. De oprichting van de raad is het resultaat van nauwe sa menwerking tussen ANBO, CNV-senioren, FNV-uitke- ringsgerechtigden en Oude ren, de Protestants Christelij ke Ouderenbond, de Stichting Vrijwilligers Overleg Zorg sector, het Comité Senioren dag, de gemeente Schouwen- Duiveland en de Stichting Welzijn Ouderen, alle ver enigd in de Stuurgroep Oude renbeleid. Wisselwerking Berrevoets gaf aan, dat er sprake zal moeten zijn van een wisselwerking. Voor de ge meente biedt de Seniorenraad de mogelijkheid beleidsvoor nemens vooraf te toetsen. Op haar beurt kan de raad met ei gen initiatieven komen, De wethouder verzekerde, dat het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland het ad viesorgaan als een uiterst seri euze gesprekspartner be schouwt. H. Asma, één van de initiatief nemers, ziet de Seniorenraad als een 'stimulerend, advise rend en initiërend hulpmid del'. Het adviesorgaan telt dertien leden. Asma bedankte alle betrokkenen in de Stuur groep Ouderenbeleid voor de eensgezinde samenwerking tijdens de voorbereidingen. Dankwoorden waren er ook voor R. L. van der Weide van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland. Van der Weide treedt als adviseur toe tot de Seniorenraad, even als A de Wit, die dat namens de gemeente Schouwen-Dui veland doet. Het convenant werd namens de gemeente ondertekend door wethouder Berrevoets en door drie leden van de Stuur groep Ouderenbeleid, Asma, J. Hendrikse en H. J: Klatter. De Seniorenraad vergadert minstens viermaal per jaar. Die bijeenkomsten zijn open baar. Wethouder P. W. Berrevoets-Ringelberg en H. Asma van de Seniorenraad tekenen de overeen komst. foto Dirk-Jan Gjeltema Een deel van de opbrengst van de Meimarkt in Dreischor is voor het Foster-Parentskind Diana. door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. P. M. Hopmans kwam gisteren in de strafzaak tegen een twintigjari ge man uit Heinkenszand tot een milde uitspraak. Voor twee mishandelingen werd de ver dachte veroordeeld tot een boe te van vijfhonderd gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Voor een po ging tot zware mishandeling vond hij dat er ontslag van rechtsvervolging moest volgen. Volgens de politierechter was er op 14 februari in Heinkenszand sprake geweest van een bedrei gende situatie. De verdachte had zijn mes had getrokken toen hij ingesloten werd door een groep jongeren. Een van zijn be lagers liep een steekwond op. Het beroep op noodweer door raadsman nir. Van de Bent werd door de politierechter gehono reerd. „Hij heeft geen kans meer gezien om te ontsnappen", mo tiveerde hij zijn beslissing. Die stelling werd onderschreven door twee getuigen. Officier van justitie mr.J. M. Va- lente meende het tegendeel. Hij achtte de poging tot zware mis handeling wel bewezen. „U had weg kunnen rennen, maar dat past niet bij uw houding. "De of ficier eiste vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van 500 gulden. Ook vond hij dat twee slachtoffers recht hadden op een schadever goeding van in totaal 485 gul den. Hopmans besloot echter dat alleen één van twee slacht offers 175 guldenschadevergoe ding moest krijgen. De aanleiding tot het incident vormde eerder die avond een mishandeling in de plaatselijk? jongerensoos. De verdachte had een opmerking („Is dat de thee doek van je moeder") geplaatst over een hoofddoek van een de vrijwilligers van de soos. Daar op ontstond een woordenwisse ling met de vrijwilliger, waarna de verdachte een klap uitdeelde. Inmiddels waren anderen voor het slachtoffer opgekomen. Ze gooiden met barkrukken en gla zen in de richting van de ver dachte, toen deze met zijn vrien din en diens zus naar buiten ging. Eenmaal buiten stortte zich een aantal jongeren op hem. De verdachte vertelde dat hij na zes weken varen die avond was thuisgekomen. „Ik had nog een mes in mijn broek zitten, Normaal heb ik dat nooit bij me. Ik hoorde dat ze me wilde pak ken. Ik heb gedreigd met het mes, maar ik heb geen stekende bewegingen gemaakt. Handjes te los In november vorig jaar had iemand een klap gegeven, om dat hij het zat was dat de man al vijf maanden de zuster van zijn vriendin lastig viel. Bovendien had hij zich druk gemaakt over het feit dat de man met zijn scooter dwars door de tuin en te gen de voordeur van de woning was aangereden. De politierechter kon zich de opwinding over het stalkings- gedrag wel voorstellen. „Maan mag niet voor eigen rechter spe len." Valente had zich eerder al afgevraagd of zijn handjes niet te los zaten. Keuze uit 125 auto's - ANWB gekeurd M Autobedrijf iLjtlM Industrieweg 31, Vlissingen, Tel. 0118-415220 door Peter van den Belt DREISCHOR - Basisschool De Klimop uit Dreischor houdt om het jaar een Meimarkt. Vrijdag was het weer zover. De op brengst is bestemd voor de aan schaf van boeken voor de schoolbibliotheek, software voor de computer, maar vooral voor een goed doel. De verkoop van tweedehands spullen, een spellencircuit voor kinderen en nog tal van andere activiteiten moesten geld in het laatje brengen voor Diana. Dat is een door de school, via Foster Parents, geadopteerd meisje uit Colombia. Zij is inmiddels acht j aar en op het schoolplein waren foto'swan haar te zien. De kinderen van de school zijn zeer betrokken bij hun markt. Zo werden er spullen gemaakt voor de cadeaukraam en bakten de meisjes van groep acht appel taart voor de verkoop. De oud ste kinderen speelden gisteren bovendien voor ober. Door het fraaie zomerweer liepen zij zich de benen onder het lijf vandaan met cola, up en andere versna peringen. Rommelmarkt De bezoekende ouders hadden vooral belangstelling voor de rommelmarkt en de kraam met kruiden, struiken en plantjes. De jongere generatie vermaakte zich met spellen als bussen gooi en, vissen, ezeltje prik en levend mens-erger-je-niet. Minder al ledaags waren de demonstratie met politiehonden en de spoed cursus EHBO voor een piek. Volgens schoolhoofd Cees van de Vreugde gaat het niet alleen om de opbrengst alleen. „De Meimarkt is ook een sociaal ge beuren. Het hele dorp is er een beetje bij betrokken. De belang stelling is altijd goed, maar we doen dit om de twee jaar omdat we de mensen niet willen over voeren. Volgend jaar houden we weer een sponsorloop." STEENBERGEN - De vereni ging Natuurmonumenten houdt zaterdag 16 mei een excursie door de Dintelse Gorzen langs het Krammer-Volkerak. Liefhebbers van het groene le ven en buitenlucht kunnen zich Excursie Gorzen om 10.00 uur melden bij het sluisje in Benedensas, aan de monding van de Steenbergse Vliet tussen Dinteloord en Steenbergen. Daar wacht ëen gids van Natuurmonumenten hen op. Deelnemers moeten laarzen dragen en zorgen voor voldoende proviand. De excur sie door de Dintelse Gorzen duurt zeven uur. foto Dirk-Jan Gjeltema 1997 - 20.000 km stuurbekrachtiging, metallic lak, achterspoiler, getint glas, startonderbreking, radiovoorbereiding Nieuwprijs 31.500,- NU 26.950,- 1997 - 20.000 km, stuurbekrachtiging, cen trale deurvergrendeling, elek. ramen voor, getint glas, startonderbreker, radiovoorbereiding, metallic lak Nieuwprijs 37.000,- NU 30.950,- 1997 - 20.000 km stuurbekr., sportinterieur, achterspoiler, getint glas, startonderbreker, radiovoorbereiding, metallic lak Nieuwprijs 29.500,- NU 25.950,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 64