Water sportsector flinke vervuiler colijn PZC O PZC Het kiezersvolk heeft gesproken, Paars moet het karwei afmaken zeeland ;15 Helft gecontroleerde bedrijven en jachthavens op Schouwen niet in orde Fietsexcursies langs zuidkust van Schouwen Expositie Tholen over reis jeugd naar Zweden BEVEILIGING Jb/ Dronken Duitser is huis kwijt Frauderen bijstand bestraft Werkstraf voor brommerdief Fietser gewond bij botsing Onbekende vernielt winkeldeur Vernielingen aan auto's Drankrijder bij nader inzien EEN TWEEDE RONDE BURGERPARTICIPATIE OVER SCENARIO'S VOOR MIDDELBURG zaterdag 9 mei 1998 door Piet Kleemans ZIERÏKZEE - Schouwen-Dui- reland kampt met forse milieu problemen in en om jachtha vens. Dat blijkt uit een onderzoek van het Korps Lan delijke Politie Diensten in sa menwerking met de regiopoli- Van de 24 onderzochte jachthavens, winterbergingen, havenontvangstinstallaties en scheepswerven bleek de helft niet in orde. Bij de controle werd een scala aan overtredingen geconsta teerd. Van de 24 inrichtingen bleken er acht niet over de juiste vergunningen te beschikken. Daarbij ging het om jachtha vens, innamepunten van afval stoffen en winterbergingen van jachten. Verder bleek uit het on derzoek dat in drie gevallen - bij een scheepswerf, een winter- berging en een herstelinrichting voor jachten - de vlag van de vergunning de lading niet meer dekte. Een groot aantal van de 45 ge constateerde overtredingen - veertig procent - heeft te maken met het niet voldoen aan de ver gunningsvoorschriften. In af- spuitplaatsen ontbreken in een aantal gevallen vloeistofdichte vloeren en vaak worden voor schriften voor de opslag van verf, accu's, chemicaliën en be strijdingsmiddelen met voeten getreden. Verder stuitten de controleurs op de situatie dat ongezuiverd bedrijfsafvalwater -met onder meer resten van be strijdingsmiddelen - direct op de riolering werd geloosd. Waterbodem Twaalf gevallen van bodemver ontreiniging werden geconsta teerd. Die was veroorzaakt door BURGH-HAAMSTEDE - De Vereniging Natuurmonumen ten verzorgt dit jaar zes fiets tochten langs de zuidkust van Schouwen. De eerste staat ge pland voor woensdag 13 mei. De excursieleider vertrekt die dag om 13.00 uur vanaf de poort van Slot Haamstede aan de Noord straat in Haamstede. onderhoudswerk aan schepen. In één geval bleek de waterbo dem zeer ernstig verontreinigd. Onder meer werden koper en PAK's aangetroffen. De exacte omvang van die bodemvervui ling is nog niet bekend. Dat wordt momenteel in kaart ge bracht. Om welke waterbodem het gaat willen de onderzoekers niet kwijt. Evenmin geven zij prijs welke bedrijven in de fout zijn gegaan. „Wij gaan hier niet met een beschuldigende vinger wijzen", is het commentaar van T. van der Linde van de afdeling Delta van het Korps Landelijke Politie Diensten. Tegen alle overtreders van de milieuregels wordt proces-verbaal opge maakt. De gemeente Schouwen-Duive- land stelt een stappenplan op voor de verdere afwikkeling van de uitkomsten van het onder zoek. Daarbij dient zij ook zich zelf niet te sparen. „We hebben als gemeente geen milieuver gunning voor de haven van Zie- rikzee, en dat kan natuurlijk niet," zegt haven-wethouder G. van de Velde-De Wilde. Zij ziet de uitkomsten van het onder zoek niet als een schok, maar wel als een stimulans om de teu gels in ieder geval niet te laten weren. „Dit onderstreept het belang van regelmatig controle ren." Volgens de onderzoekers heb- THOLEN - Wie wil zien wat j on- geren van de Thoolse jeugdsoos THJOS onlangs hebben ervaren tijdens een uitwisselingsproject met Zweedse jeugd kan op za terdag 16 mei terecht in het on derkomen van THJOS in ge meenschapscentrum Meulvliet in Tholen-stad. Daar zal de 'werkgroep Zweden' via een speciale expositie tonen hoe het uitwisselingsproject vorige maand is verlopen. Het ging om een tegenbezoek van de Thoolse jongeren aan Zweden, nadat de Zweedse jongeren vorig jaar Tholen bezochten. De expositie isdel6ete zien van 120 0 uur tot 16.00 uur. ben verschillende gecontroleer de en op fouten betrapte bedrij ven meteen maatregelen geno men om herhaling in de toe komst te voorkomen. Zo worden bodembeschermende voorzie ningen massaal toegepast, zij het dat daarbij vaak nog ver keerde materialen worden ge bruikt. Per geval wordt bekeken op welke termijn hercontroles uitgevoerd worden. (Advertentie) Inbraak Brand Toegangscontrole T.V.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging Winkeldiefstal Overval Erkend Uneto Beveiligings installateur [7o ALARMCROEP NEDERLAND Technisch Beveiligingsbedrijf 24-uurs meldkamer-service lewestraat 43 BEL: 0113-213720 goes/kloetinge KAMPERLAND - Een Duitse toerist had in de nacht van don derdag op vrijdag zoveel gedronken dat hij zijn eigen vakan tiewoning niet meer terug kon vinden. Nadat hij in Kamper land een biertje was gaan drinken keerde hij 's nachts terug naar vakantiepark De Schotsman, waar hij uren rond had ge lopen op zoek naar zijn huis. Ten einde raad belde hij om een uur of drie de politie. Die assisteerden de man door per auto de zoektocht voort te zetten. Na enkele rondjes door het park kon de woning diep in de nacht eindelijk worden gevonden. MIDDELBURG - Een 28-jarige vrouw uit 's-Gravenpolder is vrijdag door de Middelburgse politierechter confoim de eis veroordeeld tot 140 uur werkstraf. De verdachte had tussen april '92 en mei '95 gedurende twintig maanden steunfraude gepleegd. De vrouw genoot een bijstandsuitkering van de ge meente Goes, maar ze had in die periode verzuimd om inkom sten uit werk op te geven. Het nadeel was berekend op 30.000 gulden. De verdachte vertelde dat ze ten einde raad was. om dat haar man de uitkering gebruikte voor zij n gokverslaving. „Ik moet mijn kindertjes toch te eten kunnen geven", ver weerde ze zich. Overigens moet haar (ex)man voor steunfrau de later nog voor de politierechter verschijnen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter mr. J.P.M. Hopmans heeft vrijdag een 19-jarige Vlissinger veroordeeld tot 100 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Daarnaast moet de verdachte een cursus sociale vaardigheidstraining volgen. De man pleegde dit jaar twee inbraken - 19 januari en 20 februari - bij een fietsenwinkel in Middelburg. Bij de eerste inbraak stal hij een scooter. Toen hij wilde wegrijden bleek er geen benzine in de tank te zitten. La ter werden bij een huiszoeking onderdelen van bromfietsen en scooters aangetroffen. Op 20 februari brak hij bij dezelfde winkelier, die hij overigens goed kende, op identieke wijze (via het forceren van de voordeur) opnieuw inDit keer had hij zich voorbereid door benzine mee te nemen. Toen hij met de gestolen brommer buiten op de stoep stond, werd hij betrapt door de politie. VLISSINGEN - Bij een aanrijding op de Vlissingsestraat in Vlissingen is vrijdagmiddag een 79-jarige fietser licht ge wond geraakt. De man reed plotseling vanaf het fietspad de rijbaan van de Koudekerseweg op. Een 22-jarige automobi list uit Westkapelle kon de man niet meer ontwijken. De Vlis singer is met handletsel naar het ziekenhuis overgebracht. Beide voertuigen liepen schade op. VLISSINGEN - De deurruit van een winkel aan de Oude Markt in Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag door een onbekend gebleven man vernield. De vrij jonge man werd door een omstander betrapt en ontkwam in de richting van de Vrouwenstraat. De man droeg een leren jack en een witte sjaal. SLUIS - Een 33-jarige man uit Sluis ontdekte vrijdag toen hij bij zijn geparkeerde auto terugkwam, dat de rechterbuiten- spiegel vernield was. Ook een 53-jarige autobezitter uit Oost burg deed aangifte van een vernieling aan zijn auto. Toen hij vrijdag bij zijn voertuig in de Nieuwstraat te Oostburg terug kwam, zag hij dat het linkervoorspatbord gedeukt was. BURGH-HAAMSTEDE - De politie hield in de nacht van donderdag op vrijdag een 49-ja- rige drankrijder uit Burgh rond 1.15 uur aan op de Vroonweg in Haamstede. Hij kreeg een trans actie aangeboden van 390 gul den. ZIERÏKZEE Mini-instuif - Het CJV Samen Verder in Zierikzee houdt woensdagmiddag 13 mei in de grote zaal van gebouw de Drie- e! hoek in Zierikzee een mini-in stuif voor jongens en meisjes van vier tot en met zes jaar. Het programma biedt zang, dans, knutselen, schminken en diver sespelletjes. De mini-instuif be gint om 14.00 uur. Het streven van de ANBO belangen groep tot het verstrekken van een pas 65-plus is gericht op ongehuw de vrouwen vanaf zestig jaar. Ge huwde vrouwen vanaf die leeftijd krijgen die kortingspas al als hun echtgenoot 65 wordt. Dit in tegen stelling tot hetgeen vermeld stond in de rubriek 'de bestuurder' in de krant van vrijdag. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie Aan de vooravond van de Tweede Kamer verkiezingen waren er nog veel zwevende kiezers. Hét grote ver kiezingsdebat zou voor hen weieens be palend kunnen zijn. Wat kwam het best over: het dédain van Frits Bolkenstein, de bescheidenheid van Els Borst, het agressieve optreden van Paul Rosen- möller, de spanning van Jaap De Hoop Scheffer of de vaderlijke houding van Wim Kok? En: hoe komen de reacties van de politici op de verkiezingsuitslag over? Kruipt het CDA niet wat erg na drukkelijk in de slachtofferrol? Blaast D66 niet al te hoog van de toren met tien zetels verlies? Stelt het gerust dat de CD is geëlimineerd en H. Janmaat, notabe- ne beschermd door een allochtoon, op de vlucht slaat voor de pers? Of hebben mensen in de 24-uurs economie hele maal geen tijd meer om zich met poli tiek bezig te houden? „Ik in elk geval niet"zegt bakker H. ten Hove uit Nieuwerkerk. „Het is natuur lijk ook een kwestie van interesse. Als die er bij mij echt was, zou ik er wel tijd voor vrijmaken. Ik heb het ook veel te druk. Ik ben natuurlijk wel gaan stem men, maar naar de uitslag heb ik niet gekeken. Er kwam iemand in de winkel gebak kopen, omdat de WD gewonnen had. Toen dacht ik: 'nou dan hebben we d'r toch nog wat aan'." Ester Perquin, middelbare scholiere uit Zierikzee, heeft zich er wél stevig in verdiept. „Het was voor mij de eerste keer dat ik ging stemmen. Het debat heeft geen invloed meer op me gehad, want ik was niet zwevend meer. De keus tussen PvdA, GroenLinks en D66 heb ik eerst wel moeilijk kunnen maken. Ik kan me wel voorstellen dat D66 zich na deze uitslag laat horen. Ze hebben wel gelijk dat ze zich in Paars I niet genoeg hebben kunnen profileren. Ik vind het moeilijk om te zeggen of D66 weer in de regering moet komen. Enerzijds moet je naar de uitslag kijken, maar anderzijds geloof ik niet dat de kiezer D66 echt weg wil hebben. „Ik ben geen intensief meebelever van de totaalpolitiek", zegt D. Dool, gepen sioneerde in Burgh. „Ik houd me er vrij oppervlakkig mee bezig. Dat debat heb ik wel gevolgd, maar toen had ik mijn keus al gemaakt. Ik heb op de televisie ook naar de uitslagen gekeken en ik vond het een vrij gezapige toestand. Be halve dan die Paul Rosenmöller. Zo deed hij ook in het debat; dat gelijkheb berige, dat radicale - daar heb ik echt een hekelaan." N. Bakker uit Veere heeft dit jaar op D66 gestemd. De belangrijkste reden is de gezondheidszorg die haar aan het hart gaat. „Ik stemde ook op D66, om- Het volk heeft gesproken. dat ik Paars een tweede kans wil geven. En omdat ik niet wil dat D66 in de op positie gaat." De verkiezingsuitslagen hebben mevrouw Bakker niet ver baasd. „Waar ik blij om ben, is dat de CD uit de kamer is gegaan. De grote winst van de linkse partijen Groen Links en SP zag ik eigenlijk wel ook wel aankomen. Ik heb nog even getwijfeld of ik op GroenLinks zou stemmen. Zij maken zich sterk voor een goed open baar vervoer en ook dat gaat me aan het hart. Maar alleen goed openbaar ver voer was voor mij niet genoeg om op die partij te stemmen." M. Vergouwen uit Vlissingen heeft dit jaar op de winnende partij gestemd. Maar de winst van de PvdA geeft hem niet meer vertrouwen in de komende kabinetsperiode. „Of je nou een hond of een kat of Kok aanstelt als premier, ze maken er allemaal een potje van. Laten we daar maar eerlijk over zijn. De poli tiek belooft zo veel en er komt altijd maar weinig van terecht." De verkie zingsuitslagen hebben ook hem niet verbaasd. „Ik stem zo goed als altijd op de PvdA Acht jaar geleden heb ik een keer op de CD gestemd. Die zijn nu helemaal weg. Ik weet eigenlijk niet waarom ik toen mijn stem op die partij heb uitgebracht. Ik heb geen he kel aan buitenlandse mensen." De 86-jarige mevrouw A Castel uit Oost-Souburg heeft dit jaar haar stem niet uitgebracht. „Ik ben afhankelijk van hulp en vervoer. Zonder die hulp kom ik de deur niet uit. Maar ik heb er ook niet om gevraagd. Ik vbel me te oud om te stemmen en dat ene stemmetje van mij maakt toch niets uit. Het leven gaat zoals het gaatIk leef mij n eigen le ventje en zo gaat het wel." Blauw „Paars moet het karwei afmaken", vindt F. Provoost (68), sinds kort Goese- naar. „Dat is wel een slogan van een aantal kabinetten terug en van een an dere partijmaar toch is dat precies wat de kiezers hebben gezegd. Winst voor de PvdA winst voor de WD en, tja, ver lies voor D66, dat wel. Toch vind ik dat D66 ook in het kabinet moet. Ze slijpen naar twee kanten de scherpe kantjes er van af. Bovendien zitten er best goede mensen in. Zo'n Borst mag dan niet zo sterk zijn op volksgezondheid, maar het is toch een eei'lijk mens. Paars is wat mij betreft de goede kleur, al ben ik zelf altijd blauw geweest, liberaal dus." De Goese Angèle van de Velde (26) heeft zelf niet gestemd. „Ik was onverwacht een dag weg, de provincie uit. Bij de vo- foto Ruben Oreel rige verkiezingen heb ik op Gi'oenLinks gestemd en dat zou ik nu ook weer heb ben gedaan." Voor Angèle hoeft Gi'oen- Links niet per se in het kabinet. „Het zou wel goed zijn, maar ze doen het ook uitstekend in de oppositie. Het is niet zoiets als het CDA Die hoor je niet als er niets voor ze'te regeren valt." De aller grootste winst vindt de Goese het ver lies van de CD. Kiesgeheim Ook M. Polderman uit Kapelle vindt dat de kiezei's duidelijke taal hebben gesproken. „Als twee partijen uit een coalitie samen een meerderheid krij gen, heeft het volk gesproken." Zelf heeft ze niet op één van de drie coalitie partijen gestemd. Waarop wel, wil ze niet zeggen. „Dat is het kiesgeheim, daar ben ik een ouderwetse in." De Thoolse W. Mosselman (7 6) weet niet zoveel van rood, blauw en paai's. „Ik weet dat ze gewonnen hebben en dat het CDA verloren heeft. Maar ik weet ook dat de échte christelijke partijen veel meer kiezers hebben getrokken en daar ben ik oprecht gelukkig mee. Want het bewijst dat er steeds meer mensen zijn die het woord van God ook als uit gangspunt voor de politiek willen (Advertentie) DE TOEKOMST KRIJGT MEER VORM: U wordt van harte uitgenodigd voor de tweede ronde burgerpartici patie over de toekomst van Middelburg. Leidraad bij de discussie vormen drie denkbeeldige toekomstmodellen voor Middelburg, de zg. scenario's. De bijeenkomsten zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis voor mensen uit het bedrijfsleven: dinsdag 19 mei van 13.30 tot 15.00 uur; voor vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties: dinsdag 19 mei van 15.30 tot 17.00 uur; voor de raadsfracties: dinsdag 19 mei van 20.00 tot 22.00 uur; voor de jongeren: woensdag 20 mei van 10.30 tot 12.00 uur; voor de ambtenaren: woensdag 20 mei van 13.30 tot 15.00 uur; voor "lokaal deskundigen": woensdag 20 mei van 15.30 tot 17.00 uur; voor de inwoners van de gemeente Middelburg: woensdag 20 mei van 20.00 tot 22.00 uur. Professor Riek Bakker maakt met de mensen van haar Utrechtse bu reau BVR een toekomstvisie voor Middelburg. Een kwaliteitsatlas voor de hele stad met als horizon het jaar 2030, een visie op het te ontwikkelen Stationsgebied en de toekomst van het gebied De Mor- tiere; dat zijn de drie onderdelen van de opdracht die het gemeente bestuur heeft gegeven aan mevrouw Bakker. Kiezen voor Riek Bakker betekent kiezen voor een integrale aanpak, bestuurlijke moed en een open communicatie. Dat brengt voor dit project een geheel eigen werkwijze mee. Zo is er in februari een eerste ronde burgerparticipatie gehouden met ver schillende groeperingen om te peilen wat er bij de Middelburgse be volking leeft. In een "expertmeeting" hebben deskundigen met el kaar gedebatteerd over de lijn die Middelburg naar de toekomst uit moet zetten. Daarnaast is een projectgroep bestaande uit mensen van BVR, des kundigen van verschillende vakdisciplines en ambtenaren hard aan het werk gegaan om een integrale analyse samen te stellen. Een stuurgroep bestaande uit collegeleden en professor Riek Bakker geeft onder leiding van burgemeester Spahr van der Hoek sturing aan de verrichtingen van de projectgroep. De analyse leidt naar een aantal scenario's: één bepaald uitgangs punt wordt tot in het extreme doorgetrokken, zodat een denkbeeldig en volstrekt onrealistisch Middelburg ontstaat. Wat gebeurt er bij voorbeeld als we geen werkgelegenheid voor onze kinderen aantrek ken, als we alleen maar dure huizen bouwen of van Middelburg één groot pretpark maken? Uit dergelijke beelden worden de kansen en bedreigingen voor de stad duidelijk; er komen zaken boven water die anders misschien niet eens besproken zouden worden. Zo wordt een goede afweging van het eindadvies mogelijk gemaakt. Maar zo ver is het nog niet. Eerst worden de scenario's voorgelegd aan de verschillende groeperingen in de tweede ronde stadsdebat ten. Deze debatten worden geleid door Hilde Blank en Leen Verbeek vart BVR, die de aanwezigen zullen uitdagen tot een pittige discus sie. Een discussie, die door gebruikmaking van de scenario's concre ter zal zijn dan in de eerste ronde. Een aantal mensen wordt persoonlijk uitgenodigd om bij deze bij eenkomsten mee te komen praten. Dat neemt niet weg dat alle belang stellenden ook van harte welkom zijn. Alle bijeenkomsten zijn openbaar! Behoort u niet tot de doelgroep die op dat moment aan het woord is, dan kunt u plaatsnemen op de pu blieke tribune. Er zullen formulieren klaar liggen voor diegenen die liever schriftelijk hun mening uiten. Heeft u vragen of wilt u liever telefo nisch reageren: u vindt de mensen van bureau BVR in het kantoor van Bureau Ontwikke ling Middelburg, Koestraat 28, tele foon 0118 651575 (10-12 uur). De gemeente Schouwen-Duiveland moet ook zelf het boetekleed aantrekken. Voor de gecombineerde jacht/bedrijf shaven heeft ze geen milieuvergunning. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 63