Gemeente zet mes in uitgaven Feest bij de peuterspeelzaal Hoechst-dochter Thermphos nog niet aan de man intra Noordgouwe werkt aan nieuwe muziektent CDA'er Siem Buijs verzamelde 4000 voorkeurstemmen Hogere belastingen, schoolzwemmen geschrapt, geen geld voor nieuw theater Gerard Joling 0113-374200 WÊÊÊmmÊÊÊmÊÊÊÊÊÊm Aanhoudingen in moordzaak Terneuzenaar Verlovingsmunt Beatrix brengt Duitser geluk zeeuwse almanak Geheugen zeeland zaterdag 9 mei 1998 door Willem van Dam ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet miljoenen guldens bezuinigen. Indien geen bezuinigingsmaat regelen worden getroffen, zit de gemeente in het jaar 2002 met een tekort van ruim vijf miljoen. Dat komt vooral doordat Schouwen-Duiveland de ko mende jaren minder geld van het Rijk krijgt. Eén van de consequenties daar van is, dat er voorlopig geen fi nanciële ruimte is om de thea- terproblematiek op Schouwen- Duiveland op te lossen. Het schoolzwemmen wordt ge schrapt. Bovendien zullen de (Advertentie) Veel buiten de provincie? In heel Nederland kunt u tegen lokaal telefoontarief internetten! Bel voor meer informatie met: ZEELANDNET de provider die meer doet telefoon: 0113-377770 (Advertentie) door Ben Jansen VLISSÏNGEN - Het is Hoechst lot dusver niet gelukt haar fos- forbedrijf Thermphos in Vlis- singen van de hand te doen. Al enkele maanden zijn onder handelingen aan de gang met Albright Wilson, fabrikant van onder meer fosfaten, fosfor- iroducten en acrylaten, die zijn loofdkantoor in het Engelse Birmingham heeft. Het was de bedoeling dat de gesprekken over de overname van Therm phos eind januari al zouden zijn afgerond. Hoechst stelde eind vorig jaar een strak programma op om haar verzelfstandigde fosforbe- gemeentelijke belastingtarie ven per jaar met drie procent stijgen. Dat blijkt uit de voorjaarsnota die het dagelijks gemeentebe stuur van Schouwen-Duive land vrijdag presenteerde. Daaruit rijst een vrij somber beeld. Schouwen-Duiveland (jaarlijkse begroting: ruim 100 miljoen gulden) dreigt over vier jaar te worden geconfronteerd met een gat van bijna 5,2 mil joen. Om dat te dichten wil het dagelijks gemeentebestuur een ombuigingsoperatie in gang zetten, die per jaar één miljoen gulden oplevert. Hoe het reste rende tekort van 1,2 miljoen moet worden opgevangen weet het college nog niet. Deson danks noemt wethouder G. J. W. van der Salm (PvdA; financiën) de financiële positie van de ge meente 'niet alarmerend'. Pijnlijk Het dagelijks gemeentebestuur denkt dit jaar de bezuinigingen grotendeels te kunnen halen uit Been kwijt bij arbeidsongeval in Rilland RILLAND - Een 36-jarige man uit Krabbendijke is vrij dagmid- dag ernstig gewond geraakt toen hij tijdens landbouwwerk- zaamheden in de Frederikapol- der in Rilland met zijn voet in een frees terechtkwam. Daarbij werd zijn been geamputeerd. Onder begeleiding van twee po litieauto's is de man per ambu lance overgebracht naar het zie kenhuis in Bergen op Zoom. Later is hij per helikopter naar het VU-ziekenhuis in Amster dam vervoerd. Zijn toestand was volgens de politie vrijdag avond stabiel. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar het ongeval. (Advertentie) Zaterdag 16 en zondag 17 mei van 12 tot 17 uur Subaru All wheel drive Show rijden met Caravan of met de beroemde '555' Autobedr. Vermeulen Heinkenszand. Tel. 0113-561812. (Advertentie) INRICHTING VERAS ASS.KANTOOR MIDDELBURG °o" Uitgevoerd door: O Kapelle. tel. 0113-344151 (Advertentie) Grandioze feestavond met optreden van vriida<r 22 mei Aanvang: 21.00 uur in het Familierestaurant. Kaarten: 10,per persoon. Reserveer snel, want VOL=VOL! Telefoon: Mariapolderseiueg 1, Kamperland besparingen binnen het ge meentelijk apparaat. Volgens burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs is het streven van het college er voorlopig op gericht het huidige voorzieningenni veau in de gemeente zoveel mo gelijk te handhaven. Toch valt aan pijnlijke ingrepen niet te ontkomen. Zo wil het college een streep halen door het schoolzwemmen. Dat levert een jaarlijkse bezuiniging van on geveer 165.000 gulden op. Volgens het dagelijks gemeente bestuur is een verhoging van de gemeentelijke belastingtarie ven onvermijdelijk. Met de meeropbrengsten wil het colle ge ruimte scheppen voor nieuw beleid. Het gaat om een stijging van drie procent per jaar. Die verhoging komt bovenop de eer der voorgenomen inflatiecor rectie van 2,5 procent. Niet dramatisch Burgemeester Asselbergs meent echter, dat daarover niet al te dramatisch mag worden ge daan; vergeleken met andere ge meenten in Zeeland heerst op Schouwen-Duiveland nog een betrekkelijk mild belastingkli maat. Via enkele kunstgrepen hoopt het college van burgemeester en wethouders de komende jaren toch uitvoering te kunnen geven aan een aantal grotere projecten die op stapel staan. Zo wil het dagelijks gemeentebestuur in vesteringen in de museumhaven financieren via een verhoging van de toeristenbelasting. Ook drijf van de hand te doen. De in vesteringsbank Morgan Stanley benaderde vijftien mogelijk ge- interesseerde ondernemingen. Serieuze kandidaten werden vervolgens in de gelegenheid gesteld zich nader in de organi satie van Thermphos, zijn marktpositie en zijn boeken te duiken. Daarna konden de on derhandelingen over de ver koop beginnen. Dit traject had uiterlijk 31 januari tot beslis singen moeten leiden. Onderhandelingen Het is onduidelijk wat de oor zaak is van de stagnatie in het afstoten van Thermphos. Direc teur C. Sadowski heeft de on dernemingsraad deze week meegedeeld dat de onderhande lingen 'met een potentiële ko per' nog steeds voortduren. Aangenomen wordt dat die kandidaat Albright Wilson is. De overname van Thermphos is al eerder afgeketst. Hoechst had in het voorjaar van 1997"al een principe-overeenkomst met het Israëlische chemiebedrijf Ro- tem gesloten over vergaande sa menwerking. De gespi"ekken over de verkoop van Thermphos passen in het streven van Hoechst zich uit sluitend te richten op activitei ten in de sfeer van toegepaste bio-wetenschappen, zoals far macie, gewasbescherming en zaaigoed. De traditionele che mie wordt afgestoten of in zelf standige bedrijven onderge bracht. In verband daarmee zijn vorig jaar na een reorganisatie voor de Vlissingse productie activiteiten van Hoechst drie BV's gevormd. Ton de Vlieger bij het model van de muziekkiosk. door Peter van den Belt NOORDGOUWE - De oude muziektent van Noordgouwe moet terugkomen. Een werkgroep streeft er naar om het dorp vol gend jaar weer aan een muziektent te hel pen. Het begin is er al: een schaalmodel. De komende maanden zullen de initia tiefnemers proberen voldoende geld bij een te krijgen om hun ideaal te verwezen lijken. De houten muziektent stond van 1909 tot 1953 in de centrum van Noordgouwe. Na de watersnoodramp is de tent verdwenen en vorig jaar vatte de dorpsraad het idee op een replica te bouwen. Ook na een in tensieve speurtocht bleken de bouwteke ningen niet meer boven tafel te krijgen. Ton de Vlieger uit Schuddebeurs besloot toen op basis van oude foto's een schets te maken. Die schets diende weer als lei draad voor een nieuwe bouwtekening. De Vlieger zette zich op basis daarvan aan de fabricage van een schaalmodel. De mu ziektent werd op eenvijfde van de norma le grootte gemaakt. Zonder de tierelantij nen die er aan horen, zonder zinken dak, maar wel 'echt' genoeg om de inwoners van Noordgouwe en Schuddebeurs een goede indruk te geven van wat ze kunnen verwachten. „De reacties waren zeer en thousiast. Vooral bij oudere mensen bracht het zien van de muziektent veel herinneringen boven", vertelt De Vlieger die minimaal honderd uur werk stak in het bouwen van het model. Tijdens de Boerenlanddag op 27 juni, zal het schaalmodel te zien zijn. Dan ook wordt een verloting gehouden, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de bouw. In totaal is 68.000 gulden nodig om de mu ziektent er weer net zo uit te laten zien als in vroeger tijden. De werkgroep heeft subsidies aange vraagd bij het Anjerfonds Zeeland (15.000 gulden), de gemeente Schouwen- foto Dirk-Jan Gjeltema Duiveland (10.000 gulden) en de Stichting Renesse (15.000 gulden). Wil Alkemade van de werkgroep en voorzitster van de dorpsi'aad Noox-dgouwe heeft goede hoop dat dat geld ook beschikbaar komt. Wat dat betreft wordt maandag een belangrij ke dag. Dan besluit de Stichting Renesse over de subsidieaanvraag. Het restex-ende bedrag moet komen uit een inzameling onder de bevolking van Noordgouwe en sponsox-ing door eilandelijke bedrijven en instellingen. Alkemade: „We willen ook een boekje publiceren over de geschiede nis van muziektenten. In Nederland is er namelijk geen een dezelfde." Binnen een paar maanden hoopt de wex-k- groep de bouwvergunning binnen te heb ben. In de wintermaanden worden de de len afzonderlijk geproduceerd en kan de fundering voor de muziektent aangelegd wox-den. Het streven is de muziektent op de Boerenlanddag van 1999 officieel in gebruik te nemen. door Inge Heuff SCHARENDIJKE - Feest wordt het zaterdag 16 mei in peuter speelzaal De Kokkel in Scha- rendijke. Die bestaat 25 jaar en dat willen het bestuur en de twee vaste leidsters vieren. Met de peuters. De hele dag is er voor hen, hun ouders, broertjes, zus jes, klantjes van weleer en ande re genodigden vaxi alles te doen. Peuterspeelzaal De Kokkel is een van de oudste peutex-speel- zalen van Schouwen-Duive land. „Misschien is die van Zie- xikzee net wat ouder", peinst leidster Engeline Sparnaay. „Maar wij zijn in elk geval de eerste die het viext." Wethouder P. W. Berrevoets-Ringelbei'g zal de feestdag officieel openen, waarna om 11.00 uur het feest- progx'amma begint. De organisatoren hebben ge probeerd alle oud-leidsters en ex-bestuursleden uit te nodi gen. Collega Gisela de Looze- Kraane vertelt dat dit nogal een klus was. „Misschien dat we nog iemand hebben vei-geten, maar iedereen is natuurlijk welkom." Er zijn die dag spelletjes te doen, er woixlen zelfgemaakte spulle tjes verkocht, de kinderen mo gen ballonnen oplaten en er is een kindervoox-stelling. de gaten houden. Dat we signa- leren als het achter blijft in zijn of haar sociaal-emotionele of motorieke ontwikkeling. We bieden de kinderen een behoor lijk gestructureerde ochtend aan, waarin ze ook aan groeps activiteiten meedoen." Niet alleen het werk is veran derd, ook de salariëring. Was dat vroeger een soort vergoe ding, sinds 1996 ontvangen de leidstei's een salai'is volgens de welzijns-CAO. „Daar heeft het bestuur zich hard voor ge maakt", vertelt Engeline Spai-- naay. „We zijn heel blij met dit bestuur, dat staat vierkant ach ter ons." Beide leidstei's merken in hun werk dat alles sneller moet. er is bij de ouders steeds minder tijd om met de kinderen iets samen te doen. Kinderen zitten daar door bijvoor-beeld meer voor de televisie. „Niet dat we daar di rect conclusies aan verbinden, maar we merken dat er minder met ze gepuzzeld wordt of dat er liedjes thuis worden gezongen", zegt Gisela de Looze-Kraane. Engeline Spamaay vult aan: „Ouders komen zelfs vx-agen of ze bepaalde liedjes van ons kun nen leren die de kinderen 's och tends hebben gezongen. En dan zijn dat echt de gewone ouder wetse kleuterliedjes die ieder een toch zou moeten kennen." Oppas Spamaay is nu negen jaar leid ster bij De Kokkel en in die j aren heeft ze toch het gevoel dat het vak is verandei'd. „Vx-oeger was je eerder een oppas die de kinde ren lekker liet spelen. Nu wordt er van ons verwacht dat we ook de ontwikkeling van een kind in gaat het college ex-van uit dat de plannen voor de uitbi-eiding van de vissershaven in Bi-uinisse. de jachthaven Zierikzee en de voorgenomen bodemsanering van Emulsion uitgevoerd wor den. Een nieuwe theatervoorziening zit er vooiiopig echter niet in. Een beslissing daarover (x-eno- vatie Mondi-agon* of nieuw bouw) wordt door het college van burgemeester en wethou ders op de lange baan gescho ven: naar 2003. door Richard Hoving VLISSINGEN - Siem Buijs heeft van alle Zeeuwse kandi daten voor de Tweede Kamer verkiezingen na RPF-lijsttrek- ker Leen van Dijke de meeste stemmen vergaard. Ruim vierduizend CDA-kiezex-s brachten afgelopen woensdag hun stem uit op de inwoner van Goes. Zeven Zeeuwen stonden op min of meer verkiesbare plaatsen. Samen waren ze goed voor 13.304 stemmen. De Middel burger Van Dijke vei-zamelde ruim 6600 van de 7354 Zeeuwse RPF-stemmen achter zijn naam. De WD'er Jan te Veld huis (WD) uit Middelbux-g volgt na Van Dijke en Buijs op grote afstand met 720 voox-keux-stem- Na de formatie Jan Geluk uit Schuddebeurs. nummer 28 op de kandidaten lijst voor de WD. kreeg 614 stemmen. D66 kandidaat Joke Jorritsma uit Middelbui-ger wist zich gesteund door 546 kie- zex-s. De PvdA-achterban in Zeeland stemde 484 keer op Gerrit Schoenmakers. De oud wethouder van Middelburger stond op een 49e plaats op de kandidatenlijst en weet pas na de formatie zeker of hij in het pai'lement plaats mag nemen. Ad Koppejan uit Zoutelande (37e op de kandidatenlijst voor het CDA) kreeg 223 voox-keur- stemmen. De drie Zeeuwse kandidaten van Nederland Mobiel vei-za- melden 270 van de bijna 1200 stemmen die in Zeeland op de partij werden uitgebx-acht. De nummer drie van Nederland Mobiel, Herman Souer uit Goes, kreeg 182 stemmen. Nummer 8 Lex de Coninck uit 's Heer Abts- kerke was goed voor 63 stem men. Zijn plaatsgenoot Ary Bleijie (nummer 25) kx-eeg 25 stemmen. Op de hoogst ge- plaatste AOV-kandidaat uit Zeeland, Leen van Doom uit Schex-penisse. werden 64 stem men uitgebracht. TERNEUZEN - Het recherche team van de politie Flevoland dat de moord onderzoekt op de vijftigjarige Terneuzenaar J. van den Boomgaard, heeft vrij dag vier verdachten aangehou den. Het gaat om mannen in de leeftijd van 23, 32 en 47 jaar uit Lelystad. Almere en Heems kerk. De verdachten zijn nog de zelfde dag voorgeleid aan de officier van justitie en in vex-zekering gesteld op het politiebureau voor verhoor De mannen is moord en doodslag ten laste ge- legd. Het levenloze lichaam van de Terneuzenaar werd 5 april door toevallige passanten gevonden in een bosschage nabij het ob servatorium Robex-t Morris in de omgeving van Lelystad. Hij bleek met een vuurwapen om het leven te zijn gebracht. De politie houdt x-ekening met een afrekening in het criminele cir cuit. In vex-band met het onderzoek hee ft het i'echercheteam ook na speuringen verricht in Terneu- zen. Volgens woordvoerster G. Nijland van de politie Flevo land is het bij dergelijke zaken gebruikelijk dat ook in de leef omgeving van het slachtoffer wordt gezocht naar eventuele spox-en die kunnen bijdragen aan het oplossen van het mis drijf. Of daai'bij ookbelangirjke aanwijzingen zijn aangetroffen, die kunnen leiden tot mogelijk meerdei'e aanhoudingen, kon Nijland gisteren niet zeggen. door Jacques Cats VLISSINGEN-De tachtigjare Duitser Johannes Schlagkamp uit Munster wil koningin Bea trix graag laten weten dat hij opa is'geworden. Vincent is de naam van de boreling. Fijn voor Schlagkamp, zal men denken. Maar worden er niet vele man nen opa na de geboorte van evenzovele Vincenten? Stimmt, vindt de bejaarde Duitser. Maar met zijn kleinzoon is toch iets meer aan de hand. Vrijdag 10 september 1965. Px-inses Beatrix brengt met haar verloofde een bezoek aan Mid delburg. Langs de route een uit gelaten publiek, dat x-eikhal- zend uitkijkt naar de nieuwe aanwinst Claus von Amsberg. Het verloofde paar beant woordt vanuit de Rolls Royce Cabrio haxdelijk wuivend de spontane reacties. Een late Duitse toei'ist met een kleine peuter op zijn schouders wringt zich in de rijen naar vo ren om zijn zoontje in de gele genheid te stellen een bosje gele x-ozen aan het verloofde paar te geven. De prinses moet er bijna voor gaan staan om het boeketje aan te nemen. Zelaathetnietbij een bedankje, maar stopt het vier jaar oude baasje een ter ge legenheid van de verloving aan gemaakte gouden munt toe, on der het toevoegen van enkele woox"den met deze strekking: 'Zult u ooit in ongeluk zijn, los dit dan als onderpand bij mij in'. Als de Rolls weer optrekt blijft een glunderende vader op de stoeprand achter. „Das war die Sensation des Tages", i'oept hij naar zijn vrouw. Het is het jongetje zeer goed ge gaan. „Misschien kwam het wel omdat ik van die munt een han- geitje heb laten makèn, zodat mijn zoon die als talisman kon dx-agen", mijmeil de vader van toen, de opa van nu. Het kindje op de arm werd kort geleden zelf pa. Uitgex-ekend op Koningin nedag. Vincent is de naam. De hoogbejaarde Johannes Schlagkamp: „Ik zou graag ko ningin Beatrix onder de aan dacht willen brengen hoeveel geluk die door haar geschonken munt heeft gebracht." (Advertentie) NEW DAILY: MEER VOLUME VOOR MINDER G^CD Truck Service Zeeland Kapelle 0113-342840 Auto Service Terneuzen Terneuzen 0115-618888 Peuterspeelzaal De Kokkel is een van de oudste peuterspeelzalen van Schouwen-Duiveland. foto Pieter Honhoff De jonge vrouw trof de vroe gere buurvrouw aan op de I Middelburgse weekmarkt. „Hé, hoe is het ermee?", in- I formeerde zij belangstellend. „Ach', reageerde de oudere dame, „z'n gangetje, zullen l wemaar zeggen". j En vervolgens stak ze een verhaal af, dat samengevat handelde over de met het vorderen van de leeftijd toe nemende gebreken. Vooral het geheugen begon haar lelijk in de steek te la ten. Maar daar had ze inmiddels pilletjes voor gekregen. Jam mer van dat bijkomende pro bleempje, stelde de bejaarde dame vast: „Ik vergeet ze vaak in te nemen. Dat komt omdat ik ze niet iveet te lig gen. En dan denk ik bij het zoeken: wat zoek ik nou toch weer." Lachend namen de twee af scheid. Nog één keer draaide de oude vrouw zich om. Het klonk verontschuldigend, toen ze het nariep: „Hoe ivas uw naam ook weer?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 61