Ruzie om huisvesting brandweer Klaar voor de examenkoorts PZC Trillen van bus zorgt voor overlast Oprichting regionaal coördinatiecentrum 'overbodige besluit' zeeland 17 Burgemeester Vlissingen dreigde voorzittershamer neer te leggen Wandelen bij volle maan Excuses rokende wethouder PZC-lezers raden zeteluitslag niet Zorgcentra claimen Zalmsnip Acties in ziekenhuis Walcheren Natuurexcursie schorrengebied St-Philipsland zaterdag 9 mei 1998 door Maurits Sep VLISSINGEN - Burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlis singen heeft vrijdagochtend ge dreigd af te treden als voorzitter van de Regionale Brandweer Zeeland. Hij deed dat op een bestuursver gadering in Vlissingen. „Als een meerderheid besluit dat we uit het project voor de Stromen poort moeten stappen, moet u op zoek naar een nieuwe voor zitter. En ik denk ook naar een nieuwe commandant", mopper de Van der Doef. Van der Doef was vooral woe dend op collegaburgemeester ir. J. L. M. Mandos van Borsele. Van hem kwam het voorstel zich als regionale brandweer terug te trekken uit dit project. De bouw van de Stromenpoort - het nieu we gebouw voor de Regiopolitie Zeeland, de Regionale Brand weer Zeeland, de Centrale Post Ambulancevervoer en de Stads gewestelijke brandweer Vlis- singen/Middelburg - gaat ruim 850.000 gulden meerkosten dan was begroot. De Borselse burge meester weigerde hiermee in te stemmen. „Hiervoor wil ik naar mijn raad toe geen verantwoor ding dragen." Mandos leverde niet voor het eerst ongezouten en fundamen tele kritiek op het project. „Ik doe dit bijna elke vergadering", erkende hij zelf en stelde nog maar eens: „De locatiekeuze is /olstrekt verkeerd, de projec topzet is fout en de voortduren de vertragingen zijn absoluut .AXEL - Staatsbosbeheer houdt maandag 11 mei in Axel een wandeling bij volle maan. Wie wil weten waarom de maan een bijzondere invloed heeft op de mens, waarom vleermuizen 's nachts vliegen en niet overdag, kan maandagavond vanaf 22.00 uur mee met de vollemaans- wandeling over Smitsschorre bij Axel. De duur van de wande ling is minimaal 2 uur. Aanmel den kan bij de Excursietelefoon Staatsbosbeheer 0117- 306069. onaanvaardbaar. Op alle pun ten blijkt dat men het niet in de hand heeft." Geen vertrouwen Met name de Regiopolitie Zee land, initiatiefnemer en grote voortrekker van de nieuwbouw, kreeg er duchtig van langs. Mandos: „Na alle ervaringen heb ik geen vertrouwen meer in de hoofdrolspeler. Planolo gisch, organisatorisch en bouw kundig is er nog niet één positief ding gebeurd. De informatie is nul, of kwalitatief onvoldoende om een goed beeld te vormen. Laten we niet meer de politie volgen, maar opnieuw beginnen en zelf aan de slag gaan." Ook de andere leden van het al gemeen bestuur hadden er grote moeite mee dat de Stromen- poort geen 5,8 maar 6,7 miljoen gulden gaat kosten. De eis van de Zeeuwse gemeenten dat de bijdrage per inwoner onder de gulden moet blijven, wordt daardoor niet gehaald. Die stijgt namelijk van 97,7 cent naar 1,10 gulden. Burgemeester drs. D. J. van der Zaag van Goes: „Het is volstrekt niet aanvaardbaar dat terwijl er nog niet een steen op een andere ligt, wat op zich al een schande is, dat bedrag al omhoog gaat. Het budget was taakstellend: per inwoner niet meer dan een gulden. Dat blijft zo. Punt uit." „We kunnen zo een aantal voor zieningen schrappen, maar dat zou stom zijn want die komen later toch weer terug. Ik vind het heel eerlijk en reëel van ons om u nu al te laten weten dat er meer geld nodig is. Overigens is het best mogelijk dat de tegen vallers meevallen", sloeg pen ningmeester burgemeester A Verbree van Reimerswaal terug. Een ander bureau voert momen teel een contra-expertise uit. „Bovendien hebben we niet de tijd om uit dit project te stap pen", brieste Van der Doef. „We kunnen niet in de huidige huis vesting blijven. De nieuwe moet in 2000 klaar zijn. Eruit stappen mag niet gehonoreerd worden." Op dat moment was al duidelijk dat Mandos geen meerderheid achter zich zou krijgen. Dat Van der Doef daarna toch nog dreig de op te stappen als een meer derheid van het bestuur zich achter Mandos zou scharen, was daarom in feite overbodig. Riet Breeuwer wijst de scheuren aan die door de trillingen zijn ontstaan. foto Ruben Oreel door Anouk Mommer MIDDELBURG - Bus 57 zorgt voor irrita tie in de Prins Mauritsstraat en de Oranje laan in Middelburg. Omdat de bus niet op straat kan keren, moet hij een omweg ma ken om terug te komen bij het eindpunt aan de Nasaulaan. Die omweg is het pro bleem. De bus moet door twee smalle stra ten met oude huizen. Dit zorgt voor zoveel trillingen dat ze schade veroorzaken aan de woningen. Riet Breeuwer uit de Prins Mauritsstraat in Middelburg verklaart dat er kieren ontstaan in muren en kozij nen en dat de gipsplaten in haar plafond aan het verzakken zijn. „Voordat ik het geluid van de bus hooi-, hoor ik het hier al kraken"vertelt de Mid delburgse. „Je hoort de schade gewoon. De trillingen zorgen voor kieren en ver zakkingen in mijn huis.Ze loopt naar bo ven en wijst op de overloop en in haar lo geerkamer de kieren aan. „Het is nu nog niet zo heel dramatisch, maar als het zo doorgaat wordt het steeds erger. Ook de gipsplaten verzakken." Een paar platen hangen iets lager dan de rest. „Alles sloot eerst goed aan. Ik heb vorig jaar mijn lo geerkamer en het halletje gedaan en alles dichtgemaakt en nu zitten er al scheurtjes in." Ze wilde nu gaan beginnen aan de slaapkamer, maar als de bus blijft rijden heeft het weinig zin, vindt ze. „Er moet nu iets gebeuren. Het gaat al jaren zo door. Er is tegen ons gezegd dat het een tijdelijke maatregel zou zijn." Tijdelijk De vervoersonderneming ZWN bevestigt dat. „Deze route is maar tijdelijk. Als de nieuwe wijk Veerse Poort, die achter het sportveld komt te liggen, klaar is, zal de buslijn ook naar die wijk gaan. Dan hoeft de bus niet meer te keren en zal de route niet meer langs de straatjes lopen", ver klaart R. Oosting, medewerker produkt netwerk en ontwikkeling van de ZWN. We weten dat de situatie aanleidi ng geeft tot klachten en dat de trillingen voor overlast zorgen. Ik kan me voorstellen dat er bij de bewoners een gevoel van onbeha gen bestaat zolang de bus daar rijdt. Bin nen nu en een paar jaar zal de wijk zover klaar zijn dat er ook wegen beschikbaar zijn voor busverkeer. Op dit moment kun nen we niets aan de situatie veranderen. De bus kan niet op een ander punt keren Volgens Breeuwer is de straat niet ge schikt voor een bus. „Hij is heel smal, er komt van twee kanten verkeer." Het grootste probleem is echter ook de groot ste deugd voor de straat. De verkeers drempels. „Die hebben we wel nodig, het eerste stuk van de Oranjelaan is best breed en er wonen hier kinderen. De drempels kun je niet weghalen, want dan scheurt iedereen door de straat, maar ze maken de door de bus veroorzaakte tril lingen wel erger." HULST - Wethouder W. Kayser biedt het Nederlands Astma fonds en een Hulsterse stemgerechtigde zijn welgemeende ex cuses aan. Als lid van het stembureau rookte Kayser woens dag in de hal van het stadskantoor een aantal sigaretten. Een astmapatiënte uit Hulst had last van de x-ook en diende een klacht in bij het fonds. Het Astmafonds schrijft Hulst, net als enkele andere gemeenten, een boze brief omdat er een lande lijk rookverbod voor alle stemlokalen gold. Kayser bekende vrijdag zonder meer schuld. Hij had er niet aan gedacht dat mensen last van de rook konden hebben in de grote kantoorhal. „Ik heb er geen moment bij stilgestaan. Als lid van een stembureau moet je dertien uur achter elkaar op je post blijven. Als straffe roker kun je in die tijd wel een sigaret- je gebruiken." De wethouder voerde tot zijn verdediging aan dat er in veel meer stembui-eaus in Nederland gerookt moet zijn. Hij kreeg al steun van collega P. Weemaes die vrijdag toegaf ook enkele sigaretten opgestoken te hebben. Kayser zal bij volgende vei-- kiezingen geen lid meer zijn van een stembureau. „Of er moet een regeling voor aflossing komen. Dertien uur achter elkaar achter een bureau zitten, past toch ook niet in de huidige Ar- bo-wet." VLISSINGEN - Niemand van de lezers van de Wegenerbla den die hun voorspelling over de uitslag van verkiezingen voor de Tweede Kamer inzonden, heeft de juiste zetelverde- ling geraden- De prijsvraag voor lezers leverde 1701 reacties op, waarvan 327 van PZC-lezers. Als Zeeuwse winnaars is het volgende drietal uit de bus gekomeneerste prijs J. C. Klap uit Vlissingen, tweede prijs S. de Lange uit Vlissingen en derde prijs D S. Goedegebuure uit Middelburg. Vooral de grote pax-tijen gooiden i-oet in het eten. Volgens de voorspelLing van de lezers zou de PvdA 40 zetels halen, de WD 35 en het CDA 34. Dat werden er respectievelijk 45.38 en 29. D66 zou op veertien en GroenLinks op elf zetels uitkomen (wat klopt met de verkiezingsuitslag). Ook de winst van SP met drie zetels (rijf in totaal) bleek goed voorspeld. GOES - De Zeeuwse zorginstellingen claimen de 'Zalmsnip' voor hun bewoners. De rijkscompensatie van honderd gulden voor gestegen gemeentelijke belastingen moet ook ten goede komen aan bewoners van verpleeghuizen en verzorgingshui- zen. Dat schrijft het Provinciaal Directieberaad Verpleeghui zen Zeeland in een brief aan alle Zeeuwse gemeentenVolgens het directieberaad is de Zalmsnip ook bedoeld voor bewoners van zorgcentra. Elders i n het la nd hebben gemeenten honderd gulden per ver pleegbed uitgekeerd. De Zeeuwse gemeenten kunnen niet achterblijven, vindt het beraad. De gemeenten wordt aange- i'aden de praktische uitvoeiïng in overleg met het betreffende zorgcentrum te regelen. VLISSINGEN - Het actiecomité in het ziekenhuis Walcheren houdt in de strijd voor een betere CAO volgende week acties en werkonderbrekingen. Personeel van de pyschatx-ische af deling PAAZ legt dinsdag 12 mei, de Dag van de Verpleging, het werk twee uur lang neer. Woensdag 13 mei worden mede werkers verzocht niet in het restaurant te eten, maar gebruik te maken van het lunchaanbod van buiten opgestelde kraam pjes. Personeel wordt opgei-oepen oud brood mee te brengen. De afdelingen Röntgen en Technische Dienst houden donder dag tussen 14 en 16 uur wei-konderbrekingen. Vrijdag zijn tussen 10 en 12 uur geen afspraken te maken op de poliklinie- ken. Het comité roept verder op tot het tijdelijk staken van commissie- en teamvergaderingen. Overleg over patiënten mag volgens het comité niet lijden onder de acties. Donderdag beginnen de examens in het voortgezet on derwijs. In Zeeland staan er 5.485 leerlingen voor in de startblokken. De PZC voIgt hun ervaringen van dag tot dag. Dat gebeurt adn de hand van een speciaal geformeerde 'klas' waarin alle schooltypen zijn vertegenwoordigd: vwo, havo en mavo/vbo. Achttien leerlingen, afkomstig van scholen uit Middelburg en Zierikzee, Goes en Oostburg doen er aan mee. Vandaag een eerste kennismaking. Meer dan vijfduizend Zeeuwse scholieren beginnen donderdag aan de eindexamens in het voortge zet onderwijs. De PZC volgt hun ervaringen op de voet. Dat gebeurt aan de hand van een speciaal ge formeerde klas met leerlingen uit scholen in Middelburg en Zierikzee, Goes en Oostburg. foto Ruben Oreel door Henk Postma VLISSINGEN - Opnieuw zwaait een leger van meer dan vijfduizend Zeeuwse scholie ren af naar universiteit, hoge school of middelbare beroeps opleiding. Maar daarvoor moet eerst nog wel even examen worden gedaan. Deze maand wordt die hobbel genomen. Havo- en vwo-leerlingen bij ten het spits af. Ze beginnen komende donderdag. Een paar dagen later, op maandag 18 mei, treden ook de mavo- en vbo-scholieren aan. Zo'n twee weken lang houden de exa mens hen in de ban. Tegen Pinksteren zit het er op, al thans voor degenen die naar volle tevredenheid slagen. Voor de anderen rest dan nog de mo gelijkheid om, zij het slechts in één vak, het examen over te doen. Overigens kan menig scholier de testcase als een formaliteit beschouwen. Schoolonderzoe ken en proefwerken hebben vaak al zo'n fraaie puntenlijst opgeleverd dat het wel erg gek moet lopen wil het misgaan. Dat geldt bijvoorbeeld vwo- leerling Petra de Regt (17) uit Heinkenszand. De Hogeschool Zeeland, waar ze economie en talen wil gaan studeren, kan nu al de ï'ode loper voor haar uit rollen. Petra begint aan het examen met negens voor Frans en Latijn, en scoort ook wat de rest betreft nauwelijks minder. Zelfs wanneer ze op het exa men niet verder komt dan al leen maar zware onvoldoen des, dan nog haalt ze fluitend haar diploma. Dat ligt even wat anders voor kandidaten als havo-scholiere Eline Broijl (17) uit Cadzand. Eline wil door naar het vwo om later medicijnen te kunnen stu deren. Tijdens de examens zal ze zich van haar beste kant moeten laten zien, wil dat stre ven geen averij oplopen. Want zowel voor Nederlands als eco nomie staat ze nog net niet vol doende. Niet iets om meteen van in de war te raken. Exa men-opgaven, weet ze, zijn doorgaans gemakkelijker dan schoolonderzoeken. Verslag Petra zowel als Eline keren de komende weken nog enkele ke ren in deze kolommen terug. Want ze maken deel uit van een speciaal geformeerde 'klas' van achttien Zeeuwse eindexa menkandidaten met wie de PZC dagelijks verslag zal doen van de slag om de diploma's in het voortgezet onderwijs. Voor sommigen is het meteen ook de laatste Zeeuwse klas. Eén op de drie deelnemers aan het 'klasje' trekt na het examen weg uit de provincie. De vwo'ers zwei-men vrijwel allemaal uit naar uni- vei-siteiten. En een deel van de havo-leex-lingen gaat elders aan hogeschool of academie studeren. Mathieu Wijffels (17) uit Wa terlandkerkje en Nynke van den Akker (17) uit Middelbui-g treffen elkaar komend jaar wellicht in Leiden. Want ze gaan daar alletwee biomedi sche wetenschappen studeren. Ilana Hoefnagels (18) uit Bres- kens vertrekt naar Uti-echt voor een universitaii-e studie psychologie, wat wellicht bete kent dat de popgroep Full Throttle haar als zangei-es ver loren ziet gaan. Het Middel burgse uitgaansleven zal Da vid Dudok van Heel (18) straks als stijldanser moeten missen. Hij maakt zich op om in Delft bouwkunde te studeren. Ook twee van de havo-leerlin gen houden Zeeland voor ge zien. Kathinka Polderman (17) uit 's-Heer Abtskerke wil de kleinkunst in, en probeert dat via de theaterschool. Vraag is alleen nog welke het wordt: die in Utrecht of die in Rotterdam. Wedstrijdzwemmend Zeeland kan straks opgelucht ademha len, want kampioen Martijn Buijsse (16) uit Oostburg, ver- trekt naar Eindhoven. Hij gaat er werktuigbouwkunde stude ren. Havo'er Jan Vandenberg (20) uit Wemeldinge blijft hier nog even. Aan de hogeschool in Vlissingen gaat hij manage ment, economie en rechten stu deren. Daarna wil ook hij naar de universiteit. Elsbeth van Exter (18) uit Hoek aast op een studie gezondheidsweten schappen of pedagogiek. De drie mavo-leerlingen blij ven nog een paar jaar op hun oude vertrouwde school om daar ook nog het havo-getuig schrift te halen. Daarmee kun nen ze dan naar de hogeschool: Imke Elstak 16uit Koudeker- ke om vei-der te lei-en voor bin nenhuisarchitect, Deva Beth- lem (18) uit Middelburg voor een heao-studie, en zij n school- genote Tubal Topal (16) om verpleegster of onderwijzeres te worden. De vbo'ers maken zich op om meteen een ordentelijk vak te leren. Jan-Paul Raria (16) uit Zierikzee wil de horeca in, om te beginnen als kok of of ober. Zijn schoolgenote Kim Berre- voets (17) wil schoonheidsspe cialiste worden, en Auke Wil lem Jongejeugd (16) uit Bruinisse wil als elektricien de toekomst tegemoet. Dat alle maal als het hen lukt het diplo ma te halen. Er zijn erbij voor wie één diploma niet genoeg is. Zoals Mathieu Wijffels uit Oostbui-g. Maandag wordt hij 18. En dat betekent dat hij al meteen tijdens de examens aan een nieuwe studie begint: auto rijden leren. COR DE JONGE door Maurits Sep VLISSINGEN - De Regionale Brandweer Zeeland heeft vrij dag besloten een Regionaal Co ördinatie Centrum (RCC) op te zetten. Het RCC komt er op uitdrukke lijk verzoek van de Zeeuwse commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder. Die had op zondag 4 januari een fax naar alle gemeentehuizen gestuurd om te waarschuwen voor een mogelijke storm. De burge- meesters ontvingen die fax niet, omdat het zondag was en de ge meentehuizen dus verlaten wa ren. Het algemeen bestuur van de Regionale Brandweer Zeeland vroeg zich vrijdag hardop af wat het nut van dit coördinatiecen trum is. De Zeeuwse burge meesters en de regionaal brand weercommandant W P. van Leersum hebben al herhaalde lijk verklaard dat de alarmering SINT-PHILIPSLAND - Na tuurliefhebbers kunnen op vrij dag 22 mei terecht in het na tuurgebied De Slikken van De Heen te Sint-Philipsland. Daar wordt door de stichting Het Zeeuwse Landschap een na tuurexcursie gehouden. De tocht begint om tien uur en voert door zeer,gevarieerd ge bied. Deelnemers lopen door hoge schorren die worden door sneden door grotendeels droog gevallen kreken en komen bos achtige vegetatie tegen, evenals lager struweel en grasland. In het begroeide gedeelte is de kans groot dat deelnemers oog in oog komen te staan met ruig- behaarde Schotse hooglanders. Verder zijn er bijvoorbeeld steltlopers, eenden en allerlei andere watervogels te zien. De tocht begint bij het informa tiepaneel dat is te vinden op zo'n vijfhonderd meter afstand van de T-splitsing die wordt ge vormd door de provinciale weg Steenbergen-Sint-Philipsland en de Philipsdam. Het paneel is te bereiken door vanaf de T- splitsing de secundaire weg te volgen in noordelijke richting. Deelnemers wordt aangeraden hoge laarzen aan te trekken. van de burgemeesters al ruim zeven jaar op deze manier - via de alanncentrales - verloopt. „Er hoeft ook niets te worden opgericht. Dit heeft alles te ma ken met window-dressing", be vestigde bestuursvoorzitter J. C. Th. van der Doef. Overbodig Het RCC is kortom een nieuwe naam voor iets dat al jaren be- 1 staat. „We nemen hier dus een overbodig besluit", stelde bur gemeester drs. D. J. van der Zaag van Goes vast. „Daar heb ik echt een bloedhekel aan. Bo- vendien kosten overbodige be sluiten meestal geld en dat vind ik pas echt zorgelijk." Volgens Van der Doef zijn voor het RCC echter geen nieuwe in vesteringen nodig. „Wij hebben steeds gezegd dat alles al goed is gex-egeld. De provincie heeft ge zegd dat zij zo'n mooi geforma- liseerd besluit niet heeft kunnen vinden. Wij hebben ons door ju- risten laten wijsmaken dat liet goed is dat nog eens expliciet vast te leggen. Alle oude rege lingen blijven gewoon van kracht. Het was inderdaad een schande geweest als we dit niet hadden geregeld, maar die schande is ons bespaard geble ven." Zuchtend ging het alge meen bestuur na deze uitleg maar akkoord met de instelling van het Regionaal Coördinatie Centrum. Schakel Het Regionaal Coördinatie Cen trum vormt bij rampen en zware ongevallen de schakel tussen de prdvinciaal coördinator ram penbestrijding, commissaris Van Gelder, en de zeventien- Zeeuwse burgemeesters. Het moet de informatievoorziening tussen de burgemeesters en de hogere overheden coördineren. Maatregelen die moeten worden getroffen voor de openbare orde en veiligheid worden eveneens in dit coördinatiecentrum voor bereid en uitgewerkt. Veiligheidshuis Het RCC is dageüjks bereikbaar via de alarmcentrale van de re gionale brandweer in Vlissin gen en via de meldkamer van de regiopolitie Zeeland in Middel burg Als over een paar jaar de politie en de brandweer aan de Stromenweg in Middelburg on der een dak zitten, is het RCC bereikbaar via de meldkamer in dat 'veiligheidshuis', de Stro- menpoort. Theater

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57