Netanyahu afwezig op conferentie Britse kiezers negeren stembus Rwanda schoffeert VN-chef Annan Rellen bij begrafenis bisschop buitenland zaterdag 9 mei 1998 Ross blijft bemiddelen Stroessner voert duiven in Brasilia Zelfmoorden na dood popster Afdaling Mir start eind juni PKK ontkent moord Palme Leeuw bijt dronken man Leider oppositie Nigeria vast Compleet wonen stoutenbeek Israëlische vrouw zegt eigenaar te zijn van grond ie Auschwitz Vredesakkoord Tsjaad Parlementariër verdwijnt met FPÖ-partijkas SPD'ers Saksen-Anhalt brengen landelijk topman Schroder in de problemen van onze redactie buitenland KIGALI - Rwanda heeft de af gelopen dagen tijdens het be zoek van VN-topman Annan herhaaldelijk minachting voor de volkerenorganisatie laten blijken. De leiders van het Afrikaanse land lieten An nan op allerlei manieren blij ken dat ze niet gediend zijn van de VN-bemoeienis en schoffeerden hun gast keer op keer. Rwanda heeft de Verenigde Naties niet nodig om zijn pro blemen op te lossen, verklaar de president Bizimungu vrij dag, vlak na het vertrek van Annan. De verhouding tussen de Rwandese regering in Kiga li en de VN is extra gespannen na nieuwe onthullingen dat de volkerenorganisatie in 1994 op de hoogte was van plannen voor de massaslachting onder Tutsi's en gematigde Hutu's. Annan was toen ondersecreta ris-generaal en verantwoor delijk voor de internationale vredeshandhaving. Kort nadat de moordpartijen waren begonnen, beval Annan de terugtrekking van het grootste deel van de VN-mili- tairen omdat de meeste landen niet de politieke wil zouden hebben gehad om de VN-taak in Rwanda te steunen. De mas saslachtingen kostten uitein delijk 800.000 Tutsi's en gema tigde Hutu's het leven. Ondiplomatiek De afgelopen twee dagen toonde de Rwandese leiding met ondiplomatiek gedrag haar ongenoegen over de ma nier waarop de VN met de pro blemen in het land omgaat. De leiders bruuskeerden Annan donderdag door niet te ver schijnen op een officieel diner ter ere van de VN-topman. Vrijdagochtend schoffeerden de Rwandezen Annan opnieuw, toen een groep over levenden met wie hij in een school had afgesproken niet kwam opdagen. Annan toog vervolgens naar een gedenkte ken voor de volkerenmoord in Nyanza, waar hij uitgejouwd werd. De plaatselijke bevol king vertelde hem dat zij zich toendertijd in de steek gelaten voelde. Donderdag moest Annan in het parlement al een lange ti rade aanhoren van de Rwan dese minister van Buitenland se Zaken Gasana. Die verweet de VN gefaald te hebben vóór, tijdens en na de massaslach ting van 1994. Vervolgens hield Annan een toespraak tot het parlement, waarmee hij 'wonden had willen helen'. Maar de Rwandese regering noemde zijn toespraak 'uiterst arrogant, ongevoelig en bele digend voor het volk' De Rwandese leiding had min stens excuses verwacht. President Bizimungu en vice- president Kagame ontvingen Annan uiteindelijk vrijdag in het presidentieel paleis in Ki gali. De VN-secretaris-gene- raal gaf Rwanda de verzeke ring dat het land geholpen zal worden bij het herstel en de opbouw van een tolerante sa menleving. Hij noemde zijn missie in het land 'niet gemak kelijk', maar vond niettemin dat hij alles had kunnen doen wat hij zich had voorgenomen. RTR/AFP/ANP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische premier Netanyahu heeft giste ren via een woordvoerder laten weten dat hij niet deelneemt aan de besprekingen over het Mid den-Oosten maandag in Was hington. Het is volgens hem on mogelijk alle problemen vóór die tijd op te lossen. De Verenigde Staten hebben echter nog geen definitieve af wijzing vanuit Jeruzalem ont vangen en geven de hoop op een vredesconferentie niet op. Vol gens een Amerikaanse woord voerder blijft gezant Dennis Ross in Jeruzalem bemiddelen, ondanks de weigerende hou ding van Netanyahu. Een woordvoerder van de Israë lische premier sloot niet uit dat Israël de besprekingen wil uit stellen. Washington was niet op de hoogte van het eventuele uit stel. Ross sprak gedurende ander half uur met Netanyahu, maar kon hem niet overhalen in Ame rika verder te onderhandelen over het vastgelopen vredespro ces. Ross was op verzoek van Netanyahu naar Israël gekomen om het overleg in Washington voor te bereiden. Volgens de Is raëlische televisie is Netanyahu geïrriteerd over uitlatingen van de Amerikaanse presidents vrouw Hillary Clinton, die zich heeft uitgesproken vóór de vor ming van een Palestijnse staat. Amerikaans plan De Verenigde Staten hadden Netanyahu en de Palestijnse president Arafat uitgenodigd in een poging het vredesproces vlot te trekken. Een overleg eer der deze week in Londen, waar bij de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Made leine Albright afzonderlijke ge sprekken voerde met de twee bewindslieden, leverde geen re sultaat op. Centraal in het overleg staat een Amerikaans plan, waarbij Isra el zich uit 13 procent van de Westelijke Jordaanoever moet terugtrekken. RTR/AFP ASUNCION - Ex-dicta tor generaal Alfredo St roessner volgt morgen de presidentsverkiezingen in Paraguay vanuit balling schap in Brazilië. De 85- jarige Stroessner werd ruim negen jaar geleden na een bewind van 35 jaar door collega-generaals uit zijn land verjaagd. Geen enkele Latijns- Amerikaanse dictator heeft in deze eeuw langer I ononderbroken over zijn land geregeerd dan St roessner, de zoon van een Duitse immigrant. Alle I partijen in Paraguay ach ten Stoessners terugkeer I wenselijk noch waar schijnlijk. Sinds Stroessner uitweek naar het buurland Brazi lië is vrijwel niets meer van hem vernomen. Eind vorig jaar stond hij een Paraguayaanse radio journaliste tetelefonisch te woord. „Voor zo ver ik kan, volg ik de politieke gebeurtenisen in Para guay." Hij prees zich ge lukkig dat hij nog een goe de gezondheid heeft. Stroessner slijt zijn oude dag in Brasilia en voert duiven in de parken van de Braziliaanse hoofd stad. Hij kijkt ook veel te levisie. ANP/EFE TOKYO - De dood van de Japanse popster Hideto Matsumoto afgelopen weekeinde heeft tot een ongekende emotionele uit barsting geleid. Het aantal zelfmoorden onder jonge fans van de muzikant steeg gisteren met het bekend worden van de dood van een 14 jaar oud meisje tot drie. Het meisje uit Hiroshima liet een brief achter waarin zij ver klaarde haar idool te willen volgen. Zij maakte zondag al een einde aan haar leven, maar dit werd pas gistex-en bekendge maakt. Tienduizenden diepbedroefde fans, bijna allemaal meisjes, betuigden donderdag de laatste eer aan de popster Hideto Matsumoto die zaterdag zelfmooi-d pleegde. Zijn band X Ja pan stond bekend om wilde haardracht, zware make-up en sociale bewogenheid. RTR MOSKOU - De procedui-e om het Russische ruimtestation Mir na afdalen en opbranden in de atmosfeer in de Stille Oceaan te laten storten begint eind juniDit gebeurt na het bezoek van het Amerikaanse ruimteveer Discovery op 5 juni. Dat heeft het Russische persbureau Itar-Tass gisteren be richt. De baan van MIR, die nu rand 400 kilometer hoogte schommelt, zal geleidelijk lager worden gebracht. In acht maanden zakt Mir tot 130 kilometer, waarna het complex naar de aarde kan worden gestuurd. Bedoeling is dat de modules verbranden door de wrijvingshit- te Het basisblok zal volgens berekeningen niet geheel ver branden en in een zeegebied ten oosten van Nieuw-Zeeland storten. Belga/ANP AN KARA - Een commandant van de radicale Koerdische Ar beiderspartij (PKK) is teruggekomen op zijn eerdere verkla ring dat de Zweedse premier Olof Palme in 1986 door de PKK is vermoord. Dat heeft de Turkse premier Mesut Yilmaz vrij dag bevestigd. Commandant Semdin Sakik, die in april door het Turkse le ger in Noord-Irak werd opgepakt, had gezegd dat PKK-leider Abdullah Ocalan persoonlijk opdracht had gegeven voor de moord op Palme. Palme had zich meermaals kritisch over de PKK uitgelaten en Zweden had verschillende PKK-rebellen aan Turkije uitgeleverd. Sakik legde de verklaring af voor de paramilitaire politie, maarniet bij de officier van justitie. AP BOEDAPEST - Een aangeschoten bezoeker van de dieren tuin van Boedapest dacht vrijdag kennelijk dat hij die grote poes maar eens moest aaien. Hij klom over het beveiligings hek en stak zijn arm door de tralies van het hok van de dertien jaar oude leeuw. De leeuw bracht hem zulke ernstige bijtwonden in de arm toe dat de artsen in het ziekenhuis het lichaamsdeel alleen nog maar konden amputeren. AP LAGOS - De leider van de voornaamste oppositiebeweging in Nigeria, de Verenigde Actie voor Democratie (UAD), is gister morgen op het vliegveld van Lagos gearresteerd. UAD-voor- man Olisa Agbakoba kwam net terug van een reis in het bui tenland. De UAD, een coalitie van 25 pro-democratische groepen, or ganiseerde op 1 mei een protestdag tegen het bewind van ge neraal Sani Abacha. Tijdens een betoging in Ibadan in het zuidwesten schoot de politie die dag zeven mensen dood. De militaire junta kondigde aan dat ze de organisatoren hard zou aanpakken. Sindsdien zijn er volgens de activisten al twintig mensen opgepakt. RTR/AFP Kofi Annan legt een krans bij het monument voor de slachtoffers van de Rwandese maasamoorden in Nyanza. Tijdens het bezoek werd de VN-chef gisteren uitgejouwd door de bevolking. foto Alexander Joe/EPA Wij (van Pot Stoutenbeek) zijn altijd vreselijk nieuwsgierig naar hoe u eet, drinkt, slaapt, luiert, leest, luistert. Naar hoe u vrienden ontvangt, studeert, zingt, puzzelt en knutselt. Naar hoe u bezig bent. Omdat we alles in huis hebben om daar het ideale decor voor te bouwen. Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89. Axel, Zeeuws-Vlaanderen.Telefoon (01151 56 20 10. SieMatic keukenstudio Ie verdieping. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Wij komen graag bij u thuis. van onze redactie buitenland JERUZALEM - Een Israëlische vrouw heeft gisteren tegen de Is raëlische krant Haaretz gezegd dat haar familie eigenaar is van een deel van de grond waar het vernietigingskamp Auschwitz opgebouwd is. De 63-jarige we duwe Tzipora Frank liet zien ze over documenten be schikt die dit bewijzen. „Mijn vader had er een teerfa briek", vertelde mevrouw Frank. „De fabrieksovens zijn later door het kamp gebruikt." Haar ouders hadden het feit nooit wereldkundig gemaakt. „Ik denk dat ze zo geschokt wa ren door de ontdekking dat zij de eigenaars waren van dit af schuwelijke oord dat ze hebben besloten nooit iemand hun ge heim te verellen." Ln het doden kamp zijn ook leden van hun ei gen familie omgekomen. Maar ze kreeg de geschiedenis toch nog van haar moeder te horen, kort voor deze stierf. Vlucht Tzipora Frank werd in 1935 in Polen geboren in het plaatsje Chrzanow, nabij Auschwitz. Toen de Duitsers in 1939 Polen binnenvielen, vluchtte de fami- le naar de toenmalige Sovjet- Unie. Eerst woonden ze in Sibe rië, later in Tadzjikistan. Na af loop van de oorlog gingen ze kortstondig naar Polen terug. Toen kwamen ze erachter wat er met hun grond, die na de Duitse invasie in beslag was genomen, was gebeurd. Vervolgens vestig den ze zich in Israël. Tzipora Frank zegt dat ze niets met haar bezit in Auschwitz te maken wil hebben. Wel wil ze voorkomen dat er nog meer ge bouwd wordt. AP van onze redactie buitenland voor de verwachte oliewinning in Tsjaad. Die moet over een paar jaar van start gaan. Het arme Sahel-land verwacht veel van de olierijkdom rond Doba waar de FARF actief is. In Tsjaad zijn, net als in andere Afrikaanse landen in de regio, gewelddadige spanningen tus sen het dominerende islamiti sche noorden en het christelijke of animistische zuiden. De FARF eist zelfbestuur voor het zuiden uit vrees voor de islami tische overheersing. RTR/ANP •N'DJAMENA - Rebellen in het overwegend christelijke zuiden van Tsjaad hebben vrijdag een vredesakkoord gesloten met de regering van president Idriss Deby. De Strijdkrachten voor Federa le Republiek (FARF) en de rege ring sloten een bestand en de FARF wordt erkend als een poli tieke partij. Het akkoord is van groot belang van onze redactie buitenland LONDEN - De verkiezingen voor gemeenteraden in Enge land draaiden donderdag uit op ten politieke flop. Bijna drie kwart van de kiezers meed de stembussen, een historisch dieptepunt. In sommige wijken kwamen de opkomstpercenta ges niet boven de vijftien, in hoofdstad Londen was een vleugje meer enthousiasme voor lokale democratie. Hier stemde een derde van de kiezers. Dit moet worden toegeschreven aan het gelijktijdig gehouden refe rendum over de vraag of Londen Veer een centraal stadsbestuur, in de vorm van een gekozen bur gemeester en gemeenteraad, moet krijgen. Een meerderheid van 72 procent vond van wel. Overigens was er nauwelijks een nee-campagne gevoerd. Premier Blair bleef echter la chen. „Ik ben opgetogen dat de Londenaren overtuigend 'ja' hebben gezegd", zei hij afgelo pen nacht. Blair maakte zo me teen een einde aan de al oplaai ende discussie of dit referendum wel rechtskracht had met zo'n lage opkomst. Voor Blairs La bour is de in 2000 te kiezen hoofdstedelijke burgemeester een spil in de plannen voor be stuurlijke decentralisering. Vice-premier John Prescott zocht de oorzaak in de lage op komst bij de tevredenheid onder de kiezers na een jaar Labour- regering.Daarmee negeerde hij opzichtig een algemene trend. Labour verloor in de 166 kies districten tientallen zetels en bleef steken op ongeveer 38 pro cent van de stemmen tegen 44 procent bij de algemene verkie zingen van vorig jaar. De conservatieven bleven met 32 procent stabiel, maar won nen in totaal 246 zetels. De Li beraal-Democraten, die het in lokale verkiezingen altijd beter doen, vergaarden 25 procent van de stemmen vergeleken met Pakistaanse politiemannen verjagen met geweerkolven christenen bij het huis van bisschop Jon Jo seph, die gisteren werd begraven. foto K.M.Chaudhry/AP WENEN - Een parlementslid van de Oostenrijkse rechts-na- tionalistische partij FPÖ is er vandoor mét secretaresse én de partijkas ter waarde van 26 mil joen gulden. Dat hebben Oostenrijkse bla den vrijdag gemeld. Het bijna klassieke financiële en seks schandaal heeft Haiders 'scho- ne-handen'-partij in grote pro blemen gebracht. Kort voordat het 46-jarige par lementslid Peter Rosenstingl een week geleden met de kas, en de secretaresse met de noorder zon vetrok, had partijleider Haider nog zevenhonderd men sen uit de partij gezet wegens kritiek op zijn leiding. Na het schandaal wil Haider nu de controle op de partijgelden verbeteren. Rosenstingl haalde volgens de bladen niet alleen miljoenen uit een partij fonds waarin derden geld inbrachten voor diverse projecten, maar ook uit de kas van een nauw met FPÖ gelieerde organisatie, waarvan hij zelf voorzitter was. DPA door Peter van Nuijsenburq BONN - De coalitie-onderhan delingen tussen de twee grootste partijen in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt, de SPD en CDU, zijn gisteren al na twee uur gestrand. Als aanleiding voor deze waar schijnlijk snelste schipbreuk in de parlementaire geschiedenis werd genoemd het verschil van opvatting over de manier waar op de rechts-extremistische Duitse Volksunie (DVU), twee weken geleden de grote winnaar van de deelstaatverkiezingen, moet worden aangepakt. Maar de werkelijke reden is volgens waarnemers dat de SPD niet met de CDU wil regeren en een door de ex-communistische PDS gedoogde minderheidsre gering wil vormen. Saksen-An halt is de afgelopen vier jaar al volgens dit zogenaamde Maag denburger model geregeerd. De SPD-fractievoorzitter kon digde na het vastlopen van de onderhandelingen aan een min derheidsregering te vormen die gedoogd zal worden door de PDS. Daarmee negeren de Maagenburger sociaal-demo craten de oekaze van hun lijst trekker voor de Bondsdagver kiezingen, Schroder. Schroder had aangedrongen op een coali tie met de CDU. Hij hoopte daarmee een herhaling van de campagne van vier jaar geleden te voorkomen, toen het bondge nootschap van de SPD met de PDS een van de belangrijkste wapens in het CDU-arsenaal bleek. De SPD verloor ondanks goede vooruitzichten voor de vierde achtereenvolgende keer van bondskanselier Kohl. De DVU kondigde gisteren aan dat de partij volgend jaar mee doet aan de verkiezingen voor het Europees Parlement. De partij beslist binnenkort of ze meedoet aan de Bondsdagver kiezingen. GPD KHUSH PUR - Duizenden christenen hebben vrijdag in Pakistan de begrafenis bijge woond van de rooms-katholieke bisschop John Joseph. Die pleegde woensdag zelfmoord uit protest tegen het doodvonnis tegen een medechristen. In de huiskerk van Joseph be wezen de diepbedroefde gelovi gen him laatste eer aan de bis schop van Faisalabad. Bij het huis van de bisschop joeg de po litie gisteren hardhandig chris tenen uiteen die naar het over brengen van de kist naar de kerk kwamen kijken. Joseph (62) schoot zichzelf woensdagavond buiten een ge rechtshof in Sahiwal dood. Hij protesteerde daarmee tegen de wet op de godslastering in Pa kistan. Op grond van die om streden wet veroordeelde een rechtbank de 25-jarige christen Ayub Masih eind vorige maand ter dood wegens belediging van de profeet Mohammed, de stich ter van de islam. De wetgeving dateert uit 1985, toen de militaire dictator Zia UI Haq het land regeerde. In Pakis tan is 4 procent van de 124 mil joen inwoners christen of lid van een andere niet-islamiti- sche religie. RTR/AFP Advertentie 18 in de vorige algemene verkie zingen. Zij veroverden de stad Liverpool op de socialisten. In zes andere gemeenteraden ver loren de Libdems de meerder heid. De meest voor de hand liggende verklaring voor het opkomst-fi asco is 'stembus-moeheid'. De gemeente- en wijkraden wor den elk jaar voor een derde 'ver verst', zodat de kiezers alleen al voor hun lokale bestuur ieder jaar op moeten draven. Daar komen dan nog de landelijke, Europese en (als gevolg van het districtenstelsel) tussentijdse stembusexercities bijGPD/- AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5