Voer voor computerstrateeg PZC Dracula op cd-rom Nieuwe Internet-ster Spelen met Grondwet wetenschap en techniek 47 computertaal E-mail niet altijd razendsnel TV Update extra kijkersservice puzzei postzegels s s SLAND 3500« 6' M fr zaterdag 9 mei 1998 Noem een spel op cd-rom Dracula en je schept verwachtingen. Je zou misschien verwachten dat je door middel van het toetsenbord of de joystick de bloedzuigende hoofdrolspeler naar de nek van een slapend slachtoffer moet sturen. In werkelijkheid was de middeleeuwse Transsylvanische prins Vlad, waar het personage Dracula op is gebaseerd, helemaal geen figuur zoals in de films wordt voorgesteld. Je bent niet zomaar een veldheer. Er komt nog heel wat bij kijken. In een overzichtsscherm kan de speler zien hoe hij er als Dracula financieel voor staat en of zijn soldaten nog een extra training nodig hebben. foto Ruben Oreel Graaf Vlad was hooguit nog bloeddor stiger dan in zijn tijd gebruikelijk was. Hij maakte er een gewoonte van zijn vijanden nadat hij ze verslagen had, op lange spiezen te steken. Zijn bijnaam is dan ook Vlad de Spietser. De Wereldgames cd-rom, uitgegeven door TLC Domus, is wat dat betreft histo risch meer verantwoord dan de vele speel films uit Hollywood. De cd bevat een intro waar met een dun en allesbehalve over tuigend stemmetje de graaf wordt voor gesteld als een opstandeling die dapper strijd voert tegen de Turken die zijn land (Wallachië, tegenwoordig een gedeelte van Roemenië) binnenvallen. Dracula is een een strategie/simulatie- spel. Je ziet de soldaten van Vlad van bo ven terwijl ze met handbogen, zwaarden, kruisbogen, kanonnen en stormrammen forten en torens proberen te veroveren. Als je de ene provincie in je macht hebt kun je je terrein uitbreiden of wachten tot de bezetters - de Turken - weer een aanval wagen. De speler kruipt in de huid van de Roe meense veldheer en deelt commando's uit. De soldaten reageren met een onderdanig 'zoals u beveelt heer'. Je stuurt een aantal kruisboogschutters vooruit - voor de ze kerheid - of je rent met je hele leger op de vesting af. Het is aan de speler om de meest effectieve strategie uit te denken. Trainingen Zo bloeddorstig als de originele Vlad is het spel niet. Alhoewel. Al tijdens de trai ningen in de eigen provincie verandei'en de verslagen soldaten op het beeldscherm in een wat vormeloos hoopje vlees en bloed. Maar de speler mag niet na iedere Door de eenvoudige vormgeving in Dick Bruna-stijl is de Zeeuwse Inter netpagina over het fenomeen Bal ge schikt voor zowel volwassenen als kin deren. Sinds enige tijd schittert er een nieu we ster op Internet, zo luidt de aan kondiging van Anita en Klaas van Urk uit Hoek op een geboortekaartje. Deze ster is het fenomeen Bal. Zoals de naam al zegt góat de pagina over een bal. De naamgever van de site beleeft diverse avonturen met zijn vrienden voetbal en tennisbal. Op het Internetstripverhaal beleeft hij een leuk feestje, waarbij geknoeid wordt met taart. Onderaan de pagina bestaat de mogelijkheid onder meer avonturen op cd-rom te bestellen zoals kerst-, gehakt- en softbal. Door de een voudige lay-out in Dick Brunastijl en de absurdistische verhalen is de pagina geschikt voor zowel volwassenen als kinderen. Bezoekers die gegrepen wor den door het verhaal kunnen lid worden van een fanclub, artikelen bestellen en commentaar leveren op de site. Naast de avonturen van Bal zijn op de overwinning het verslagen leger op sta ken spietsen. Natuurlijk wint graaf Dracula niet altijd. Tussen de slagen door zijn er korte maar fraaie filmpjes te zien van forten in on weersbuien of, in het geval van een verlo ren strijd, een onheilspellende aanblik op een galg waaraan meerdere soldaten van je eigen leger zachtjes in de wind op en neer schommelen. Er zijn verschillende manieren om de kans op een ovei-winning te vergroten. De speler kan zijn soldaten bijvoorbeeld een extra training geven of beter bewapenen. Dit kost natuurlijk wel goud en de staats kas van Dracula heeft wel degelijk een bodem. Gaat het goed met de economie? Hoe staat de landbouw erbij? Al met al komt er meer bij kijken dan me nigeen zou denken en het spel voorziet rij - kelijk in allexiei opties, al is het niet alle- pagina andere rariteiten te vinden. In het kader van vaderdag.is het absurdis tische verhaal van het Zeeuwsch Weesje geschreven. Een tranentrekker van je welste over een jongetje dat te vonde ling wordt gelegd en door een boosaar dige wereld in de steek wordt gelaten. Door het sprookje heen staan er verwij zingen naar de sites van onder andere de Anonieme Alcoholisten, het Amster damse pandjeshuis en de zeehonden crèche van Lenie 't Hart. Het gedeelte ADHM Direct is een persiflage op Ama zing Discoveries, waar de lezer allerlei 'nuttige' zaken kan bestellen, zoals een Epibreerset, een faxverstoorder en de video Faces of Dying Computers. Al met al een bijzonder leuke site van Zeeuwse makelij. Ben Oerlemans De avonturen van Bal zijn te vinden onder: http://people.zeelandnet.nl/bal/mdex.htm E-mail is het meest succesvolle onder deel van wat Internet genoemd wordt. In enkele seconden zend je een brief van een paar kantjes naar iedere plek op de aarde. Goedkoper en stukken sneller dan de gewone post die in Internetjargon wat denigrerend snailmail (slakkenpost) wordt genoemd. Maar zo snel als het licht gaat een e-mailtje lang niet altijd. Een e-mail-bericht is niet meer dan een brief, omgezet in een computertaal die door telefoonlijnen verstuurd kan wor den. Signalen door telefoonlijnen zijn electrische stroompjes. E-mail gaat door een telefoonlijn met de snelheid van het licht, driehonderdduizend kilometer per seconde. Het lijkt daarom logisch dat een bericht een fractie na verzending op de plaats van bestemming aankomt. Tóch komt het voor dat een bericht pas uren na dat het werd verzonden binnenkomt. „Het gebeurt niet vaak meer, maar soms duurt het inderdaad wat langer", denkt prof. dr. R M. E. de Braa. De Braa is hoog leraar Informatica aan de Technische Universiteit in Eindhoven. „Een ooi-zaak van vertraging zou kunnen zijn dat mail- servers moeite hebben om contact met el kaar te leggen. Dat kan bijvoorbeeld ge beuren als het heel erg druk is en er op dat moment veel e-mails verstuurd worden." Wanneer iemand een e-mail stuurt, gaat het bericht eerst naar de computer van de eigen internetprovider die de post ont vangt: de mailserver. Direct daama wordt de post doorgezonden naar de mailserver van de provider van de geadresseerde Anders dan bij het bezoeken van sites zijn er niet talloze andere computers bij be trokken. Ongevraagd Spam kan volgens De Braa ook voor ver traging zorgen. Spam is reclame die onge vraagd naar duizenden tegelijk wordt ge stuurd. Een opdracht om zoveel berichten te verwerken en door te sturen kan erg veel tijd vergen van een mailserver waar door deze tijdelijk overbelast of bijna overbelast kan raken. Om vertraging van e-mail te voorkomen is het verstandig om niet rond 5 uur 's mid dags post te versturen omdat dan veel mensen op het werk nog even de post con troleren. Het is rond die tijd extra druk voor de Nederlandse mailservers. Guido van der Heijden maal even duidelijk. Dracula - het beeld van de bloedzuigende acteur even opzij zetten - is voor de computerstrategen een interessant spel, dat er prima uitziet voor de prijs van 69,95. Guido van der Heijden Om Dracula te kunnen spelen wordt een com puter met een Pentium 90 Mhz, 32Mb RAM, Wmdows 95 en minimaal 20 Mb beschikbare schijfruimte aanbevolen. Wie in televisieland dreigt te verdwa len kan gebruik maken van de Inter netsite TV Update. Via deze pagina kan men binnen 24 uur vooruit kijken naar het aanbod van zesentwintig tv-zenders: pu bliek, commercieel, binnen- en buiten lands. Er kunnen overzichten gemaakt worden van de categorieën nieuws, jeugd, films, amusement, sport, muziek en so aps. Ook is het mogelijk om een twee-uur tij dslot op te vragen. De redactie breidt de service de komende weken uit met infor matie over de nasleep van de verkiezingen en de kabinetsformatie. TV Update is een gratis service van de sa menwerkende programmabladen Avro- bode, Mikro Gids, NCRV-gids, Televizier en TV Studio. Via de site is ook zeven da gen per week direct bekend welke onder werpen in actuele tv-programma's op het scherm komen. Waar mogelijk wordt ver wezen naar Internetsites met aanvullen de informatie. Wijzigingen in aanvangs tijden en complete programmaschema's van publieke en commerciële omroepen zijn eveneens op te vragen. Vanuit de site zijn ook de pagina's van de aangesloten omroepen eenvoudig op te vragen. Ben Oerlemans TV Update is te vinden onder: http://www.tv- update.nl Het lijkt allemaal zo vanzelfsprekend: je bent vrij om te gaan waar je wilt, niemand mag je post openmaken of je huis binnenkomen, je mag schrijven wat je wilt en iedereen mag zijn eigen school kie zen. Grondrechten, zoals ze verankerd liggen in onze Grondwet, die 150 jaar ge leden door Thorbecke werd opgesteld. Omdat we dat allemaal zo gewoon vinden is onder auspiciën van het ministerie van Binnenlandse Zaken een computerspel gelanceerd om jongeren attent te maken op wat er allemaal in die Grondwet staat. Het is slechts één van de activiteiten voor jongeren in het kader van die 150 jaar Grondwet. Jeugd Het spel, Labyrint geheten, is speels en duidelijk op de jeugd gericht. Maar de ou deren in de doelgroep, 12- tot 18-jarigen, zal het niet veel zeggen: daar is het wel wat te kinderachtig en eenvoudig voor. De opzet is duidelijk: de speler kruipt in de huid van een gabber, een politicus, een manager, een journalist of een milieu-ac tiviste en zoekt naar zij n/haar grondrech ten, die door buitenaardse wezens zijn af gepakt. De 23 grondrechten zijn verstopt in vijf ruimten en elk personage moet zijn specifieke rechten op de aliens zien te her overen door snelle mini-spelletjes te win nen. De overal rondzwermende aliens stellen vragen en een goed antwoord doet ze verdwijnen. Het spel is te spelen vanaf cd-rom (tegen vijf gulden verzendkosten te bestellen) of op Internet (www.kunstbende.nl/vande- grondaf/labyrint). Op deze site kunnen de deelnemers de andere spelers tegenko men en ook met elkaar 'chatten'. Wie aan het eind van de maand de hoogste score heeft wint een pittige prijs (voor de maand mei duizend gulden aan cd-bon- nen). Labyrint werd onlangs bij de officiële start van Bevrijdingsdag bij het Vredes paleis in Den Haag gepresenteerd. In de loop van dit jaar volgen nog enkele mani festaties rondom het spel (en de Grond wet), onder meer via de maandelijkse competitie, op het forteiland Pampus en een slotspektakel. Wie niet via Internet kan spelen kan de cd-rom, waarin de Grondrechten ook in tekst nog uitgebreid staan beschreven, bestellen door vijf gulden over te maken op gironummer 625 9217 t.n.v. Van de grond af! in Amsterdam onder vermel ding van cd-rom en het postadres. Will de Raaff Labyrint. Van de grond af! minimum systeem eisen: 486DX-66, 16MB RAM15MB vrije ruimte, scherm 640x480-256kleuren, muis, cd- romspeler en/of Intemet-toegang. In het spel voor jongeren Labyrint, dat ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Grondwet is uitgebracht, kruipt de speler in de huid van een gabber, politicus of jour nalist en gaat hij op zoek naar zijn grondrechten, die door buitenaardse wezens zijn af gepakt. F A A R G O L Y T C A D R R E K E W K M O O B T E R G A R D E N 1 E R S 1 O T T R E L E O P S O M T O N E N T 1 E E L O E C R N R J B E H M E P R E E A E E S O M C R P P R T M T R K 1 T D S U U E S P N E E A E A N S R D E O E 1 L R M M N A M R E O V T S L E N R 1 L E M K O R A T E T E E S H K T ,C O B P R R S O M T R K S P E R K M G 1 H A E R IJ R E S A L L N C K A R E G N A H E B E 1 S M R U E 1 T E N G A M F BEHANGER BOOMKWEKER BOTANIST DACTYLOGRAAF FILMPRODUCENT GARDENIER GRAVEUR HERDER KAMERMEISJE KERKMEESTER LANDMETER LASSER MAGNETISEUR MARKTKOOPMAN MELKBOER MINISTER PORTIER PREMIER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omge keerd of schuin. Sommige lettors worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vor men dan regel voor regel van bo ven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 ALVLISSINGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een WV- bon van 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van vol gende week. RECTOR SCHILDER SCHOENMAKER SPOELER SUPPOOST TELLER VOERMAN IJSCOVENTER OPLOSSING:De prijswinnaars van het cryptogram van afgelopen za terdag zijn: P.J. de Klerk, Walra- venstraat 17, Nw. en St. Joosland (VVV-bon 50,-). De VW-bonnen van 25,- gaan naar: J. Sijbinga, Arnelaan 3, Terneuzen, C.J.M. Schreurs, J. v.d. Capellelaan 30, Vlissingen en M. Jasperse, B. de Langestraat 9, Veere. De prijzen worden zo spoedig mo gelijk toegezonden. Hoewel de Skandinavische landen in 1989 besloten om de twee jaar met zogenoemde Noord se zegels te komen zijn er nu toch weer drie jaar verstreken (1995) sinds deze gemeenschappelijke emissie op de markt is gebracht. Drie keer achter elkaar (1991, 1993 en 1995) was het thema van de pan-Noordse zegels 'toerisme', voor dit jaar is voor scheepvaart gekozen. Zoals gebruikelijk staat als herkenningsteken het logo van de Noordse postadministraties op de zegels: een posthoorn met een uit vijf delen bestaande beker. In de loop der jaren - de eerste Noordse emissie dateert van 1956 - is het aantal deelnemende lan den gegroeid van vijf naar acht. Waren vanaf het begin bijna elke keer Denemarken, Finland, Noor wegen, IJsland en Zweden pre sent, in 1989 sloot Faroer zich daarbij aan en sedert 1991 zijn ook Aland en Groenland van de partij. Inmiddels zijn al enkele Noordse zegels uitgegeven. IJsland beet op 5 maart het spits af. Op zegels van 35,00 kr. en 45,00 kr. worden gesti leerde (zeil)schepen verbeeld. Noorwegen volgde 20 april met twee zegels in waarden van 3,80 en 4,50 kr. (oplage van beide zegels 5 miljoen). De 3,80 kr.-zegel toont de S/S Homelen bij Naeröy op weg naar Gudvangen (eind vorige eeuw) en over de 4,50 kr.-zegel vaart de catamaran Kommandö- ren. Finland presenteerde 7 mei twee zegels. Op een 3,20 Fmark-zegel de Poolexpeditiedriemaster Vega (bij een overwintering in Pitlekai- /Siberië) en op een 2,80 Fmark-ze- gel het marineschip (dat ook in poolgebieden kan worden ingezet) Aranda. Van beide zegels is de op lage 2 miljoen stuks. Aland bracht 8 mei zijn Noordse zegel in roulatie. Op een zegel van 2,40 Fmark (oplage 500.000 stuks) staat de ferry M/S Isabella van de Viking Line in de haven van Ma- riehamn. Ook Zweden houdt het 14 mei bij één zegel. Afgebeeld wordt op een rol-zegel van 6 kr. het pleziervaar tuig Albatros in het Stockholmse havengebied Stadsgarden. Denemarken geeft 28 mei zijn Noordse zegel uit. Wanneer Faroer en Groenland ei-mee komen is nog onduidelijk. Daarover in één van de volgende rubrieken meer. Dan tevens aandacht voor andere emissies in de Skandinavische landen. O SUOMI FINLAND Zoals opgemerkt verschenen de eerste Noordse emissies in 1956. Denemarken, Finland, Noorwe gen, IJsland en Zweden gaven elk twee zegels uit waarop vliegende zwanen (Cygnus cvgnus - Anati- dae). In 1961 volgde de tweede editie. Finland en IJsland lieten verstek gaan en alleen Denemar ken, Noorwegen en Zweden kwa men met één zegel met een gesti leerd vliegtuig in de wolken. De derde editie volgde pas in 1969. De 'oude' vijf gaven zegels uit met vijf zeilboten, het symbool voor de Noordse landen naar een afbeel ding op een munt uit de oudheid die bij Birka in Zweden was ge vonden. In 1973 kwamen de vijf met zegels waarop het Noordse Huis in Reykjavik/IJsland prijkte en in 1977 stonden vijf waterlelies op de zegels. Voor het eerst ver scheen toen ook het embleem van de Noordse postadministraties. Het motief op de Noordse zegels was tot en met de emissie van 1977 identiek. Dat idee werd in 1980 losgelaten (net als in 1973 bij de Europa/CEPT-zegels) en men ging over tot een gemeenschappelijk thema. De thema's van de edities die vanaf 1980 volgden waren: 1980, kunsthandwerk; 1983, toe risme: 1986, partnersteden; 1989, klederdrachten (in dat jaar deed Faroer ook voor het eerst mee); 1991, toerisme (erbij kwamen Aland en Groenland); 1993. toe risme; 1995, toerisme en voor dit jaar is dus voor scheepvaart geko zen. Stempelnieu ws - In de periode van 21 april tot en met 13 juni worden in stempelmachines van vier ex peditieknooppunten en twee sor- teercentra bijzondere stempel- vlaggen gebruikt met de tekst: Zomerpostzegels Ouderenpostze- gels. De stempelvlaggen zijn voor de zes machines identiek: in de omranding van de vlag is een ge stileerde zon opgenomen met drie stralen, een variatie op het logo van het Fonds Zomerzegels. De vlaggen worden gebruikt in de machines van de expeditieknoop punten Amsterdam, 's-Gravenha- ge, 's-Hertogenbosch en Rotterdam, en de sorteercentra Nieuwegein (Utrecht) en Zwolle. Hero Wit aömmistotie zlï'i-jjyetiiit'j ejjjj 200 0 Anno öomini •"1455 week

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49