Misbaksels met stamboom PZC Alternatieve dokters krijgen greep op kat en hond Rashonden hebben vaak afwijkingen reportage 31 zaterdag 9 mei 1998 Homeopathie en acupunctuur worden nu ook vaker op huisdieren toegepast. Wanneer dierenartsen met lege handen staan, zien baasjes van doodzieke honden en katten alternatieve geneeskunde als laatste redmiddel. De wetenschap staat argwanend, maar machteloos aan de zijkant. Op de faculteit diergeneeskunde van de Rijksuniversiteit in Utrecht is de kogel door de kerk. Vanaf juni kunnen studenten voor de eerste keer het vak Homeopathie en Acupunctuur volgen. Dat is geen overbodige luxe. Dierenartsen worden steeds vaker geconfron teerd met vragen over alternatieve geneesmiddelen, omdat het aantal eigenaars van huisdieren dat veel heil van deze methoden verwacht fors groeit. Studenten moeten daarop worden voorbereid; toe komstige dierenartsen leren echter met name kritisch te kijken naar homeopathie en acupunctuur. Wel licht dat ze het boekje 'De kleine dierengids, homeopathische eerste hulp' moeten bestuderen. Er staan tips in tegen kwalen zoals bijvoor beeld peesblessures, prostaataan doeningen, piasbuisverstoppin gen, vergiftigingen, oogirritaties en verwondingen. Bij een hond of kat met reisziekte luidt het advies om het dier twee uur voor de tocht een kleine maal tijd te geven: de maag mag niet te leeg en niet te vol zijn. Een huisdier met koorts moet regelmatig veel en vers water drinken. Vogel Het Elburgse bedrijf Biohorma is voornemens tegen dit soort ziekten een grote serie homeopathische diergeneesmiddelen te gaan produ ceren onder de naam Alfred Vogel. Deze bekende Zwitserse homeo- paat ontwikkelde recepten voor mensen en die zijn al jarenlang po pulair. Niet alleen medicijnen van Vogel worden verkocht. Meer dan de helft van alle huisartsen schrijft regelmatig een homeopathisch middel voor en iedere drogist heeft een flink assortiment tegen vaak voorkomende kwaaltjes zoals griep, verkoudheid en spierpijn. Vanuit de gedachte 'wat goed is voor de baas is ook goed voor het huisdier' worden alternatieve we gen bewandeld om zieke dieren gezond te maken. Dat kan met ho meopathie, acupunctuur, biologi sche voeding waarin kruiden zoals zeewier en brandnetel zitten, en met vitaminemiddelen. „Mensen hebben hooggespannen verwachtingen van de diergenees kunde, maar er zijn nog volop aan doeningen waarvoor wij geen op lossing kunnen bieden", zegt prof. dr. Ad Rijnberk, hoogleraar in de interne geneeskunde voor gezelschapsdieren aan de Rijksuni versiteit Utrecht. „Wanneer die renartsen ziekten niet kunnen ver helpen, zoeken mensen naar een alternatief." Kosten en moeite worden niet gespaard, omdat een huisdier voor veel eigenaars een ge- lij kwaardige metgezel is die recht heeft op even veel aandacht en zorg als een mens. Rijnberk waar schuwt: „Uit wetenschappelijke onderzoeken blijkt dat homeopa thie en acupunctuur geen heilzame werking hebben." De belangrijkste kritiek xicht zich op het uitgangspunt van homeopa thie: de similia-regel. Die houdt in dat een bepaalde stof die bij gezonde mensen en dieren ziekte verschijnselen veroorzaakt, in ver dunde vorm de symptomen be- strijdt. Het middel zou de afweer van het lichaam stimuleren, waar door genezing inzet. Het is verge lijkbaar met een griepspuit. De gevaarlijke stof arsenicum bijvoor beeld wordt vrij regelmatig in de homeopathie toegepast. Een grote dosis veroorzaakt bij een huisdier diarree en braken. Door een minus cuul druppeltje arsenicum in een grote hoeveelheid water en alcohol op te lossen en vervolgens flink te schudden, moeten de kwalen ver dwijnen. Het is een theelepeltje ar senicum in een oceaan van water en alcohol gooien. Wetten „Homeopathische verdunning spot met de wetten van de natuurkun de", zegt Rijnberk. Hij bedoelt dat de moleculen van een toegevoegde stof door verdunning niet meer in het middel aanwezig zijn. „Hoe kan een stof werken als die in een fles niet meer voorkomt", vraagt de professor zich af. Verklaring Ondanks dit bezwaar bestaan er voorbeelden van genezing, maar daar heeft Rijnberk een logische verklaring voor. „Dat zijn gedeel telijk incidentele gevallen die waarschijnlijk te danken zijn aan het placebo-effect: het idee dat een gezond middel wordt ingenomen, verricht het wonder.Dat geldt niet voor dieren. Zij hebben geen benul van medicijnen en venvachten niet dat ze van de vies smakende tablet beter worden. Homeopatisch suc ces in de diei-enwereld is daarom niet te verwachten. Kruidendrankjes, biologische voe ding en vitaminetabletten zouden volgens sceptici soms wel positief wrerken. Wanneer hond of kat ech ter te veel vitamine A en D krijgt, bestaat de kans op nier- en bot- klachten. Rijnberk vertelt: „Vaak vergeten homeopaten dat sommige ziekten, zoals een griep, vanzelf overgaan. Eventuele genezing wordt dan beschouwd als overwin ning van de alternatieve genees kunde." In de homeopathie draait het niet alleen om geneesmiddelen. Een al ternatief werkende dierenarts be steedt veel tijd aan het intake-ge sprek. De hond, kat, vogel of cavia wordt geobserveerd en ondertus sen praat de dierenarts met de baas over het karakter van zijn huisdier: de zogenoemde holistische benade ring. ..Klachten hangen altijd sa men met het karakter van het dier en daarnaast is het hele lichaam van belang voor het oplossen van een kwaal", verduidelijkt dieren arts Eric van Laarakker. Hij is ge specialiseerd in manuele therapie, homeopathie en acupunctuur „Bij manuele therapie probeer ik met mijn handen uitstralende ener gie van het dierenlichaam op te vangen. Kennis van de organen is ook belangrijk. Een nierprobleem bijvoorbeeld heeft te maken met angst en een kleinzerig dier krijgt het vaak aan zijn hart: het kan niet tegen pijn en trekt continu de aan dacht. Wetenschappers zullen hier wel om lachen, maar de vraag naar alternatieve geneesmethoden groeit sterk, en dat zijn vaak hoger opgeleide mensen. Iemand die een afspraak maakt, moet rekenen op een wachttijd van bijna twee maanden." Laarakker zegt dat nogal wat die renartsen homeopathie bedrijven, hoewel ze daarvan te weinig ver stand hebben. „Er zit veel kaf on der het koren. Toepassen van ho meopathie en acupunctuur vraagt veel kennis en inzet; een normale dierenpraktijk ernaast doen, is on mogelijk. De beste manier om een goede homeopaat te vinden, is luis teren naar ervaringen die andere mensen hebben opgedaan. „Daar naast is het belangrijk dat een arts een intensief intake-gesprek houdt. Bij acupunctuur moeten de naalden zeer zorgvuldig worden geplaatst, want te vaak zetten collega's naalden lukraak in het li chaam. Alternatieve genezing ver eist een serieuze instelling en aan pak." Alex van Hoof Teckels krijgen - ook als ze officiële papieren hebben - dikwijls een stevige hernia. en modetrends zijn mensen de laatste de cennia steeds meer rashonden uit gaan kiezen. Dat zijn dieren waarvan met name de uiterlijke kenmerken zijn neergelegd in een rasstandaard. Dat betekent dat ook in Zuid-Afrika uw uitmuntende retriever door de kenner feilloos herkend zal wor den. Maar het fokken op uiterlijke ken merken gaat ten koste van het dier. Het zal gemiddeld de helft korter leven dan zijn niet als ras herkenbare soortgenoot. Stond moeder nog met de kop in de vuil nisbak toen vader de nakomeling verwek te, dan heeft u gegarandeerd een hond die met gemak 15 tot 20 jaar wordt." Dat de rasvereniging in positieve zin. in vloed kan uitoefenen op de gezondheid van het ras, staat vast. Zo heeft de rasver eniging van de doberman een ernstige oogafwijking bijna volledig onder con trole gekregen. Ook bij de berner sennen- hond is het tij door ingrijpen van de ras vereniging in positieve zin gekeerd. Met name de mannetjes van dit ras waren vaak zeer agressief. „Maar daarvan is nu bijna geen sprake meer", aldus Cramer. De club van Duitse herders is wereldwijd al jarenlang bezig het fokmateriaal door strenge selectie op gezondheid en karak ter te verbeteren. Maar wie de zaak wil flessen, gaat ongestraft zijn gang. Verkla ringen dat de ouderdieren HD-vrij zijn, zijn in het buitenland te koop. Geld speelt overigens in de fokkerij een belangrijke rol. Veelbelovende en prijswinnende hon den wisselen in dit circuit voor tiendui zenden guldens van eigenaar Films, tv-series en reclamespotjes met be paalde honden hebben funeste gevolgen voor het ras. De Disney-dalmatiërs zijn vertederend, een echte zwart gestipte dal- matier staat niet bekend om zijn vriende lijkheid. En dank zij commissaris Rex staat de Duitse herder weer bovenaan de toptien van de meest verkochte rashon den in 1997. Daarbij wil de schijn nog wel eens bedrie gen. Vleesgeworden speelgoedbeesten als de cairnterrier zijn niet gefokt om op schoot te liggen. Integendeel- Ze zijn be doeld om zelfstandig, onder de grond, op leven en dood te vechten met schadelijke roofdieren als bunzings en vossen. Dat-ie niet zo gehoorzaam is en er niet voor te rugdeinst zijn tanden te zetten in de baas, is geen wonder. Maar in veel gezinnen wel een probleem. En soms gaat het echt fout. Voor de agres sieve pitbullterriër geldt inmiddels een fokverbod in Nederland. Jarenlang was er met deze hond niets aan de hand. „Tot dat een stel idioten zich ermee ging be moeien en het i-as in de criminele hoek te rechtkwam", zegt Cramer. Volgens hem kan dat met elk ander ras gebeuren. Als voorbeeld noemt hij de Braziliaanse dog. Een verdedigingshond pur sang, en toch een echt huisdier. Maar iedere vreemde die binnen een straal van 30 meter komt, kan rekenen op een agressieve begroeting. „Maar dat betekent niet automatisch dat je dit ras dan zomaar moet gaan verbie den." Deze week maakte het ministerie van landbouw maatregelen bekend tegen ras sen die als agressief bekend staan. De Utrechtse biologe Doreen Planta, als gastdocente gedragstherapie verbonden aan het IPC in Barneveld, heeft in op dracht van het ministerie een test ontwik keld waarmee agressieve karaktereigen schappen worden aangetoond. Met de test kan uiteraard een gedragsgestoorde re- triever worden onderzocht, maar hij is vooral bedoeld voor vechthonden als de Argentijnse dog, American Staffordshire en de fila Brasileiro. Het onderzoek be staat uit 43 deeltesten en neemt een half uur in beslag. Als de hond in zes of meer van de 43 situaties aanvals- of bijtgedrag vertoont, krijgt het dier een fokverbod. Jaap Nuijten Naast een 'APK-keuring' voor bijtgrage honden, wordt binnen afzienbare tijd een checklist gepubliceerd waarop alle aangeboren afwijkingen van populaire viervoeters staan. Want wie weet bijvoorbeeld dat leuke gezinshonden als de golden retriever en de spaniel door erfelijke afwijkingen uiterst agressief kunnen zijn. Dat de Engelse bulldog een wandelende medische encyclopedie is en de ogen van een pekinees er spontaan uit kunnen floepen. Totdat de lijst verschijnt lopen toekomstige baasjes nog steeds een grote kans een kat in de zak te kopen. In de diergeneeskunde wordt geen middel onbeproefd gelaten om honden met heup - en botafwijkingen weer op de been te krijgen. Pitbull stroomstoot aan een erectie geholpen moeten worden, is nog het minste. Jongen kunnen alleen ter wereld komen via de keizersnee. De dieren hebben structureel ernstige gebitsafwijkingen, misvormde staarten en poten Bovendien zijn ze kort ademig, zeker bij hogere temperaturen. In de misvormde romp kunnen de longen niet goed functioneren. Voor het derde jaar zijn meestal gewrichtsoperaties noodzakelijk aan alle vier poten. Het lij den duurt in de regel niet zo lang, want oud worden ze niet. De fokker zal de koper in de meeste geval len niet wijzen op deze rasproblemen. Net zo min als de fokker van de golden retrie ver ('leuke gezinshond en zo lief voor kin deren') vooraf zal melden dat het dier agressief kan zijn en met gewrichtspro blemen kampt. En dan hebben we het nog niet over de gebreken van de chow-chow. De problemen met de ogen zijn zo groot dat vaak al op jeugdige leeftijd een opera tie nodig is. Cramer heeft nog een aansprekend voor beeld: de chihuahua, een Mexicaans dwergras dat ook in Nederland voorkomt. „Een fokker zal nooit vertellen dat je er met dit ras moet opletten dat ze hun kop niet stoten. Ze worden namelijk gefokt op een zo klein mogelijk lijf. De kop kan niet kleiner door de grootte van de hersenen. Omdat de fontanel door het formaat van de hersenpan niet sluit, komen ernstige schedelproblemen voor. Als het dier zijn kop stoot, loop je dan ook het risico dat daarna de hersentjes door het koppie gaan drijven." Nederlanders geven per jaar duizen den guldens uit aan de aanschaf van een rashond. In veel gevallen zijn ze daar na nog eens hetzelfde bedrag kwijt aan de dierenarts. Ondanks de stijgende aan schafprijzen ontbreekt in veel gevallen de garantie dat de nieuwe pup vrij is van ziekten en afwijkingen. Sterker, steeds meer Nederlandse rashonden lijden aan steeds meer erfelijke ziekten en gebreken. De Raad van Beheer op Kynologisch ge bied gaat binnenkort proberen daar wat aan te doen. Honden van serieuze fokkers krijgen dan speciale stambomen. Een pup is geen wasmachine. Op dat laat ste artikel, vaak goedkoper in aanschaf, geeft de leverancier garantie. Veel fok kers geven niet thuis als het schattige pupje uitgroeit tot een rashond met ge breken. Want dat een groot aantal ras honden in Nederland tot de dagelijkse klanten van de dierenarts behoort, is be kend. „Het is bijzonder ergerlijk", vindt prof. Dirk Boon, hoogleraar dierenrecht aan de Universiteit van Utrecht, „dat in onze samenleving zo veel rashonden rondlopen met erfelijke gebreken." Vogeltjesmarkt Om een rashond met gebreken aan te schaffen, hoeft niemand af te reizen naar België. Vroeger was de vogeltjesmarkt van onze zuiderburen in Antwerpen be rucht. Wie een hond met ziekten wilde aanschaffen, kon daar goedkoop terecht. Tegenwoordig is er de 'Kommercie-plak' langs de snelweg tussen Antwerpen en Gent. Schreeuwerige teksten maken re clame voor commerciële puppy-farms. Die hebben gemiddeld zo'n vijf- tot zes honderd rashonden op voorraad. De broodfokkers leveren probleemloos pups van zestig tot zeventig rassen. De fokkers nemen nauwelijks tijd zich om de jonge dieren te bekommeren. Het resultaat: honden met ernstige gedragsstoornissen. Frans Cramer, docent zoö-techniek en diergedrag aan het Cursuscentrum Die- renverzorging Barneveld (CDB). „Als je zeker wilt zijn dat je hond alle ras- en ge dragsafwijkingen vertoont die in de boekjes voorkomen, dan ben je bij dit soort broodfokkers in België aan het juis te adres." Maar ook in Nederland groeien jonge hondjes op in het grote grijze fokcircuit, in donkere boerenschuren en stille ach terkamertjes. Wat ouder geworden blij ken ze in het gezin niet te handhaven en worden ze vaste klant van heropvoeder Martin Gaus. Cramer heeft het cynisch over 'honden met stamboom, inclusief een certificaat dat garandeert dat alle ziekten engedragsstoornissen gratis meegeleverd zijn'. Hoe populairder het ras, hoe groter het grijze circuit, zegt Cramer. Een ander voorbeeld. Buurvrouw Jans heeft een lief teckeltje met stamboom en hoogstwaarschijnlijk een stevige hernia. Een van de veelvoorkomende afwijkin gen van dit ras. Kennissen zeggen dat haar teckeltje nog liever en huiselijker wordt als ze een nestje heeft gehad. Ook de dierenarts adviseert voor sterilisatie een nestje; vooral handig voor hem, om dat daarna de sterilisatie makkelijker is uit te voeren. Dus gaat ze naar haar nicht die ook een teckel heeft, een reu, met stamboom. Het teefje werpt een ogen schijnlijk 'gezonde' vierling. Maar de kans is groot dat er weer vier teckels met een ernstige hernia op de wereld zijn ge zet. De Raad van Beheer op Kynologisch Ge bied, de instantie die in Nederland stam bomen voor honden uitgeeft, probeert het grijze circuit weliswaar in te dammen, maar komt vooralsnog niet verder dan een strenge controle op de raszuiverheid van de hond. Meer dan toezien op het na leven van de wettelijke regels kan de Raad van Beheer dan ook niet. Daar komt in de toekomst wel verande ring in, zegt Cramer met stelligheid. „Straks kun je bijvoorbeeld aan de stam boom zien of een fokker aan alle criteria heeft voldaan." De belangrijkste daarbij is hoe het staat met de opvoeding van de jonge hond. Om gedragsstoornissen te voorkomen, moet de socialisatie van het jonge dier namelijk al worden opgepakt door de fokker zelf. De basis van het ka rakter (sociaal gedrag, omgaan met men sen) wordt voor een belangrijk deel al in de eerste zes weken gelegd. Veel brood fokkers, maar ook buurvrouw Jans, ko men daar niet aan toe. „En dat wordt straks zichtbaar op de stamboom. Die De vogeltjesmarkt in Antwerpen was lange tijd hét adres voor de aankoop van honden met verborgen gebreken. foto archief Wim Riemens De pitbull was een aardige hond, tot fokkers een vechtmachine van hem maakten. krijgt dan een bepaalde kleur en dat bete kent voor de koper: oppassen", aldus Cra mer. Pekinees De serieuze rasverenigingen in Neder land doen er inmiddels alles aan het grijze circuit in te dammen. Kopers van een ras hond moeten vaak een verklaring onder tekenen waarin ze beloven niet met de door hen gekochte hond te gaan fokken, voordat de hond de voor het ras specifieke testen heeft ondergaan. Maar niemand die dat controleert. Het kopen van een puppy bij een fokker die aan alle door de rasvereniging gestelde eisen voldoet, be tekent niet automatisch dat het dier ge zond is. In toenemende mate worden die renartsen geconfronteerd met moeilijk te genezen ziekten van het afweersysteem, vachtproblemen en allergieën. Bovendien heeft ieder ras zo zijn eigen specifieke afwijkingen. Een van de gevol gen van het feit dat veel rassen ooit zijn ontstaan door het selecteren van honden met gebreken. Neem nou een pekinees. Bekend is dat dit ras zeer ernstige oogpro blemen heeft. „De dieren zijn gefokt om op een kat te lijken", legt Cramer uit. „Maar dat lukte niet helemaal en toen is men ook gaan fokken op een ondiepe oog kas. Het resultaat is in feite te gek voor woorden. Want er ontstond door de ondie pe oogkas samen met erfelijke oogafwij kingen een sterk verhoogde druk op de oogbol met als gevolg dat ze er bijna uit- f loepen. Pak een pekinees dan ook nooit te stevig in zijn nekvel. Je loopt dan de kans dat de ogen er spontaan uitspringen en er aan zes spieren en een zenuw bij hangen. Een ander extreem voorbeeld is de Engel se bulldog. Dat volwassen mannetjes van dit ras nauwelijks zelfstandig kunnen pa ren en soms letterlijk met behulp van een Rasstandaard Volgens Cramer spelen de keurmeesters van rashonden een grote rol bij het al of niet uitbannen van dit soort specifieke ras-ziekten. „Als een keurmeester tijdens een tentoonstelling bijvoorbeeld de meest extreme huidplooien van een bloedhond gaat belonen met een prijs, dan is dat vra gen om problemen. Daar gaat de fokker namelijk mee aan de slag. En juist door die huidplooien ontstaan voor het dier (pijnlijke) afwijkingen." Prof. Boon: „Met de toegenomen welvaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31