Douane vist naar hasj op Zeeuwse wateren Containerteam bestrijkt havens in deze bijlage p reportage zaterdag 9 mei 1998 De berichten komen met een zorgwekkende regelmaat in de krant. Ze reppen van over water aangevoerde en in het Zeeuwse stroomgebied onderschepte partijen verdovende middelen.De narcotica is met veel meest vreemde plekken, tussen of in tropische uitgeholde balken. gevoel voor vindingrijkheid verstopt op de groenten, in een ballasttank, soms ook in De douane doet de vondsten in of rond de haven van Vlissingen. Daar wordt het spul meestal in scheepscontainers aangetroffen. Maar ook daar buiten worden opzienbarende ontdekkingen gedaan. Soms krijgt de douane de drugs op een pi'esenteerblaadje aangereikt. Zoals vorig jaar in de jachthaven van Veere ge beurde, toen een op uiterst knullige wijze een vaartuig vol hasj werd gelost Op klaarlichte dag. In het zicht van op het dek van hun plezierboot zonnende vrije- tijdsvierders. Waarvan er één zo uitgesla pen was om de opsporingsinstanties te attenderen op de bedrijvigheid van het zeulen met pakken vanuit het scheepje naar een op de kade gereedstaand bestel busje. Controle op drugssmokkel vanaf het wa ter heeft, hoewel het streven erop gericht is intensiever tewerk te gaan, in Zeeland een hogere prioriteit gekregen. Na eerde re initiatieven in andere havens in het land brengt nu ook in Vlissingen en zo mo gelij k in Terneuzen een speciaal narcoti- nateam van de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst FIOD, enkele politie- disciplines en de douane drugsbendes in kaart. Daarmee wil men voorkomen dat drugscriminelen vrijuit gaan. Vegen Tot voor kort leidden in minder dan de helft van de gevallen drugsvondsten in scheepscontainers tot de aanhouding van verdachten. Bij zestig procent van de vangsten kwam de recherche niet verder dan het 'vegen' van drugscontainers. In vakjargon wil dat zeggen dat het op sporingsapparaat niet verder kwam dan tot het vernietigen van de gevonden drugs. Door gebrek aan geld en daarmee ook aan mankracht volgde er - hoe frus trerend voor de ambtenaren die kans had den gezien de verdovende middelen op te sporen - niet of nauwelijks onderzoek naar de organisatie die daar achter zat. Daar is, mede door internationale politie ke druk op Nederland om meer aan drugs bestrijding te doen, verandering in geko men. Er kwam bij de FIOD extra personeelsca- paciteit beschikbaar om in teamvei'band mensen in te zetten. De foxmatieplaatsen zijn inmiddels verdeeld over de plaatsen waar de drugs in hoofdzaak het land bin nen komt. Eerder al kwamen activiteiten op gang op Schiphol en in de havens van Amsterdam en Rottex'dam. Inmiddels hebben de regiopolitie Zeeland, de politie te water, Koninklijke Marechaussee en Belastingdienst (FIOD en douane) een sa menwerkingsverband getekend. Daarin is formeel de werkwijze geregeld van wat wordt aangeduid als een HARC-team, voluit genoemd Hit and Run Container team. Als het nodig is kan, op last van jus titie, binnen een uur na aantreffen'van een verdachte container in de haven van Vlis singen, het onderzoek beginnen. Officier van justitie nxr. Jo Valente is blij dat er nu ook in Zeeland een HARC-team officieel aan het werk kan. Toen er elders in het land zxxlke speux-groepen actief wer- ken ontstond er een vex'schuiving en be gonnen ook andere havens, zoals die in Vlissingen, last te krijgen van containers met verdovende middelen. Daarop be gonnen opsporingsinstanties in dit ge west zelf met incidentele onderhoeken. Een ervan ging de geschiedenis in als WOK. genoemd naar de vondst in het Vlissingse havengebied van 40 kilo cocaï ne, vei'stopt in een scheepscontainer met aluminium wokkenHet onderzoek lever de vijf aanhoudingen op en voxxnissen van zeven jaar. Routes In Zeeland onderschepte cLrugstranspor- ten van over het water zijn veelal afkom stig uit Zuid-Amerika en Marokko. Maai er kunnen ook routes veranderen. Com missaris J.G. Den Rooijen, chef van de Zeeuwse politie-eenheid die zich bezig houdt met de bestrijding van de zware ge organiseerde criminaliteit, heeft het idee dat ook de route vanaf Zuid-Afrika inte- ressant gaat worden. Volgens Valente is het moeilijk om een be paalde trend te ontdekken in het via de watergrens Nedeiiand binnensmokkelen van drugs en andere goederen. „We heb ben als justitie en politie maar een be- pex-kt beeld. Ik heb geen idee hoeveel pro cent we pakken. Ik constateer wel dat de marktprijs niet verandert en dat is ver ontrustend." De officier van justitie verwijst in dit ver band naar een bij toeval ontdekte record hoe veelheid van bijna 1300 kg cocaïne in een bij Hansweexd aangetroffen schip, genaamd Fogo Isle, afkomstig van de An tillen. „Als je zo'n gigantische partij in be slag neemt moet er toch gebrek aan cocaï ne ontstaan enzou de prijs moeten stijgen. Maar die veranderde niet." Valente wil er de voorzichtige conclusie aan verbinden, dat er óf voldoende cocaïne is op de Ne derlandse markt óf dat de cocaïne niet be stemd is voor de Nederlandse markt en ons land alleen maar als tussenstation fungeert. „Ik denk aan een combinatie van beide." Een HARC-team wordt geformeerd als de douane op basis van voorinformatie of bij een controle van een schip op een zending verdovende middelen stuit. FIOD- woordvoerder J.P.M. Meijers: „Er komen heel veel zendingen Nederland binnen. Zo ook via het Vlissingse havengebied. De douane kan niet alles bekijken. Op basis van x-isico-analyse tracht men juist de meest verdachte zendingen voordat ze Nederland binnen komen in beeld te krij gen, Daarmee kan de voor de controle be schikbare capaciteit ook op de juiste plek worden ingezet." Kenmerkend voor de HARC-onderzoe- ken is dat ze beperkt van duur zijn: maxi maal vier tot zes weken. De onderzoeken dienen zich in pi-incipe te beperken tot de verzenders en de ontvangers van de drugscontainers. Vaak betreft dat afde lingen van één en dezelfde organisatie. Het blootleggen van een complete organi satie vei-gt maanden, zo niet jaren. Als echter blij kt dat de zaak verder moet wor- den uitgespit dan wordt die overgedragen aan andex-e rechercheteams. Korte klap HARC-onderzoeken komen beurtelings onder leiding van de FIOD en de Regiopo litie Zeeland op gang. „Nu is officieel ge worden wat we in het verleden al in de zelfde geest deden in een wat minder breed verband", meldt Den Rooijen. „Dat was vaak een korte klap. De gegevens die we opdeden hielden we vast om zodx-a er ruimte was mee verder te gaan. Maar dan waren er meestal weer andere prioritei ten." Als groot voordeel van het samenwer- kingsvei-band noemt regionaal FIOD- hoofd Meijex-s de vergroting van de totale deskundigheid door een bundeling van de bij de afzonderlijke opsporingsapparaten aanwezige kennis. Financieel recherche ren kan niet alleen leiden tot het vergaren van bewijsmateriaal voor gepleegde strafbare feiten. Met de beschikbare in- foimatie wox-dt het tevens mogelijk fisca le aanslagen te heffen of criminele win sten af te pakken via de Plukzewetgeving. Meij ers geeft het toe: als onderzoeken zich alleen zouden richten op via Vlissingen birmengebx-achte verdachte containers zou het opsporingsapparaat kunnen wor den vei*weten met de kraan open te dwei len. „De douane bewaakt de hele grens. Doen zij elders een positieve bevinding dan wordt die zaak bij de FIOD aange meld. Is er geen samenwerking mogelijk omdat de zaak buiten de HARC-conve- nantafspraken valt. dan zal de belasting dienst zelf het ondex-zoek draaien of wordt alles in het werk gesteld om een an dere opsporingsdienst in het land bereid te vinden zo'n onderzoek aan te pakken." Voor het hoofd van de zware georgani seerde misdaadbestx-ijding blijft er de wens van een grondiger aanpak dan al leen maar de HARC-aandacht voor con tainers in het Vlissingse en Terneuzense havengebied. Den Rooijen: „We zouden met dat team graag de hele provincie wil len bestrijken. Er gebeurt hier meer dan we aankunnen. Het mooiste zou zijn zo'n team permanent ter beschikking te heb ben." In dezelfde geest spreekt Valente zich uit: „Zeeland is voor tachtig procent grensge bied. Met al dat water kun je ook met klei ne boten verdovende middelen aan land brengen. Plet was gewoon toeval dat er vorig jaar in de jachthaven van Veere een partij van 15 00 kg hasj kon worden onder schept." Maar ook voor andere goederen als sigaretten, drank en grondstof voor de vervaardiging van XTC-pillen vormt de Zeeuwse kust een interessant smokkelge- bied. Systeem Valente: „We hadden graag een systeem ontwikkeld om ook in de Zeeuwse jacht havens en andere buitengebieden onder zoek te kunnen doen. Door een nijpend gebrek aan mensen kunnen de HARC-ac- tiviteiten niet verder worden uitgebreid." Tijdens een bezoek van de Tweede Ka mercommissie voor Binnenlandse Zaken heeft het opsporingsapparaat onlangs op meer aimslag aangedrongen, zodat de controle kan woi'den uitgebreid tot stuk goed en de kleine vaart. „Maar politieca paciteit blijft een schaars goed." Hoewel opsporingsinstanties elkaar ook zonder convenant weten te vinden, is Va lente toch content met de schriftelijk vastgelegde samenwerking. „Met dat convenant is precies omschreven wie wat inbrengt. Voor die tijd moest je veel verga- deren en soms zelfs bedelen." De officier van justitie heeft de verwachting op jaar basis vier tot vijf HARC-onderzoeken te kunnen uitvoeren. Het is de bedoeling dat het Zeeuwse zich tevens zal richten op mi lieuverontreinigende producten. „Op dat gebied is er een grote markt aan het ont staan." In het kader van het Schengenakkooi-d is het opsporingsapparaat in Zeeland met België in gesprek over grensoverschrij dende criminaliteit. Aan beide kanten is de wil aanwezig om zaken gezamenlijk aan te pakken. Dat dat niet op HARC- teamgebied gebeurt heeft te maken met verschillen in het strafrechtelijk systeem. In Nederland is de officier van justitie be last met de leiding van een onderzoek. In België wordt die functie door de onder zoeksrechter vervuld. Valente: „Dat bete kent dat zo iemand zich minder aan af spraken kan binden dan leden van het Openbaar Ministerie. Een ander punt is dat het OM na het IRT-onderzoek en de bevindingen van de commissie Van Traa op bepaalde terrreinen van de opsporing terughoudender en beperkter zijn gewor den. De Belgische collega's hebben die ontwik kelingen niet meegemaakt. Daar heersen nog wat ruimere opvattingen." Jacques Cats Bij de controle op binnenkomende goederenstromen let de douane er niet alleen op of er drugs, drank of sigaretten worden gesmokkeld, maar ook of er sprake is van acticviteiten in strijd met de wet op beschermde uitheemse dieren en planten. Aan boord van schepen w orden monsters genomen en hutten en ruimen geinspecteerd. Intensief onderzoek naar drugssmokkel in scheepcontainers vormt sinds kort een nieuw speerpunt. fotografie Dirk-Jan Gjeltema Aan tafel met koningin Wilhelmina Fotorubriek: aan de kust André Bos komt nooit meer los van de Bijlmerramp Geen zee te hoog voor Engelandvaarder Hans Kahn Hardrijders zijn na kettingbotsing te achterhalen Hond met stamboom blijkt vaak kat in de zak Shimon Peres ziet toekomst voor Israël én Palestina Miss Kosova werpt haar schoonheid in de strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25