Laudrup houdt het voor gezien Succes veroorzaakt een totale gekte HVV'24 wacht op meer versterking Jan Ullrich bijna zeker in Zeeland Deen stopt bij landskampioen Ajax Kucera ramt Muster van de baan Bergkamp mist wellicht Cupfinal Van Wely aan kop in tweekamp Alle voetbalcursisten geslaagd Laurent Dufaux wint opnieuw Jeugdploeg TVM in Zottegem van onze sportredactie VLISSINGEN - De kans is heel groot dat Tour-winnaar Jan Ullrich op zaterdag 23 mei meedoet aan de Delta Prof ronde. Dat heeft voorzitter Piet Louwerse gisteravond la ten weten. „Voor negentig procent is het zeker." Het Duitse Telekom, Ullrichs ploeg, heeft in elk geval al toe gezegd te komen. Louwerse: „Die contracten zijn al onder tekend." Gisteren werd bekend dat de Ronde van Keulen, één van de oudste semi-klassiekers in Duitsland, op zondag 24 mei niet doorgaat wegens het ont breken van voldoende finan ciële middelen. Volgens Jan Ullrich, dieinKeulenzijnren- tree zou maken na een trai ningskamp van drie weken in het Zwarte Woud, doet dat de Duitse wielersport geen goed. De Delta Profronde zou daar door op 23 mei evenwel over een nóg sterker deelnemers veld kunnen beschikken. Piet Louwerse: „Het wegvallen van de Ronde van Keulen is zonder meer gunstig voor ons." De Goesenaar weet hoe het is. wanneer een wedstrijd niet doorgaat door geldge brek. Vorig jaar moest 'zijn' ronde door tekort aan financi en van de kalender worden ge haald. „De één z'n dood, is de ander z'n brood," zegt Lou werse, die twee weken voor de start 21 ploegen op de start- lijst heeft staan. Naast de Telekom-formatie verschijnen bijvoorbeeld Ra bobank, TVM en waarschijn lijk ook Italiaanse ploegen als Polti en Mapei aan de start. Louwerse maakt zich enigs zins zorgen over de komst van Jeroen Blijlevens, die zich de ze week tijdens de Vierdaagse van Duinkerken blesseerde. Als het meezit, is de wielren ner uit Gilze-Rijen volledig hei'steld op 23 mei. van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax wilde hem als dertienjarige al con tracteren maar Michael Laud rup kwam pas toen hij 33 was. Na een jaar bij de Amsterdamse landskampioen houdt de Deen het voor gezien. De mogelijk heid om nog een jaar bij Ajax te blijven voetballen heeft hij af gewezen. Laudrup stopt. Naar zijn eigen zeggen op het hoogte punt van zijn carrière met nog een bekerfinale tegen PSV en het WK in het vooruitzicht. „Het voetbal heeft mij gebracht n at ik wilde, ook het laatste jaar Ajax", zo liet de linksbuiten gisteren in een toelichting op zijn besluit weten. „Ik kan mijn loopbaan afsluiten bij een fan tastische club en in een fantas tisch elftal". Laudrup zegt dit seizoen genoten te hebben van Ajax' spel en de manier waarop de titel is gepakt. ,Ik heb altijd voor het team ge speeld", zegt Laudrup. „Een prachtige breedtepass geeft mij meer voldoening dan een ge makkelijke goal". In het blad meldt Laudrup ook dat hij terugkeert naar Dene marken. Buiten Kopenhagen Michael Laudrup laat hij een huis bouwen. Na vijftien jaar huurwoningen wil hij nu eens zijn 'eigen' onderko men. Die stap zet hij ondanks het feit dat hij Nederland niet als 'buitenland' ziet en het in Amsterdam erg naar zijn zin zegt te hebben. Het voetbal bij Ajax noemt hij 'puur'. „De bal doet het werk. Mijn ploeggeno ten begrijpen mij en de coach vraagt niet te veel van me". Al hoewel Michael Laudrup zegt zich niet echt moe te voelen, er kent hij wel dat hij per wedstrij d geen 25 sprints meer de open ruimte in kan trekken. „Op mijn leeftijd moet je meer met de her senen spelen dan met je li chaam". In dit verband vraagt hij zich ook af of hij het WK li chamelijk nog wel aankan. Over zijn besluit om nu te stop pen merkt hij op: „Ik wil vermij den dat ik een slecht jaar door maak. Dat zou echt tegen het patroon ingaan." Michael Laudrup speelde ach tereenvolgens voor Brondby, FC Kopenhagen, Lazio Roma, Ju- ventus, Barcelona, Real Madrid en Vissel Kobe (Japan). Hij speelde daarnaast 96 interlands voor Denemarken waarin hij 36 goals scoorde. Met Juventus werd hij in 1986 Italiaans kampioen. Bij Barce lona haalde hij vier titels (1991- 1994). Met Real Madrid werd hij in 1995 kampioen. De Spaans bekerwerdin 1992 metBarcelo- na gewonnen net als de Europa Cup 1 en de Europese supercup. Met Juventus won hij in 1985 de Wereldbeker. GPD Karol Kucera viert zijn zege op Thomas Muster in Hamburg. foto Michael Probst/AP van onze sportredactie HAMBURG - Thomas Muster had nog wel zulke goede hoop op het bereiken van de halve eindstrijd bij het hoog aange schreven tennistoernooi van Hamburg. De werkelijkheid was, zoals vaker, anders. Ka- rol Kucera ramde de Oosten rijkse optimist vrijdag van de baan. De ontluistering van de 'oude' Muster kwam even snel als onverwacht. De Slowaak won in een dik uur met 6-3 6- 2. In de halve finale staat Kucera zaterdag tegenover Albert Costa. De Spanjaard, eengra- velspecialist en dus thuis 'am Rothenbaum', rekende, ook in hoog tempo, af met de Frans man Fabrice Santoro, de be dwinger van Richard Kraji- cek. Costa, dit jaar nog bij geen enkel toernooi zover ge komen, wachtte ook nauwe lijks een uur op zijn eerste matchpoint: 6-3 6-4. In Rome wees de Amerikaanse Venus Williams 17) haar zus j e Serena (16) nog even haar plaats. Via 6-4 6-2 drong 'seni- ora' op Foroltalico door tot de halve finale. De eerste ont moeting tussen de twee dit jaar, bij de Australian Open, kende hetzelfde onderscheid. Ook in de Italiaanse hoofd stad irriteerde dat Serena zichtbaar. Maar er was ver schil. „In Melbourne speelde ik nog duidelijk tegen mijn zusje, nu tegen een willekeuri ge tegenstandster", zei de jongste. Martina Hingis, als eerste ge plaatst, had weinig moeite met een andere tiener, de Rus sin Anna Koernikova. De Zwitserse won zoals ze wilde maar gebruikte iets meer kan sen op de beslissing dan haar lief was. Pas bij het zesde wed- strijdpunt was het raak. SID LONDEN - Dennis Bergkamp speelt volgende week zaterdag waarschijnlijk niet de Cup-final met Arsenal tegen Newcast le. Coach Wenger verklaarde donderdag dat de kans dat de Nederlander meedoet hooguit dertig procent in. „Ik ben pes simistisch", liep hij. Bergkamp heeft last van een blessure aan de hamstring. Hij miste afgelopen zondag ook de kampioens wedstrijd van Arsenal tegen Everton. Het ziet er desondanks niet naar uit dat het WK voor Bergkamp in gevaar komt. Oranje verzamelt twee dagen na de Cup-Final in Hoenderloo. ANP BREDA - Schaakgrootmeester Loek van Wely heeft in de prestigieuze tweekamp tegen Jan Timman de leiding geno men. In het Stadskantoor van Breda won de Tilburger giste ren de tweede partijVan Wely speelde met zwartHij leidt na twee van de tien partijen met 11/2 - 1/2. In de onderlinge par tijen tussen Van Wely en Timman lijkt het er op dat de zwart- speler meestal de beste kansen heeft. Ook dit keer werd op die regel geen uitzondering gemaakt. Timman stelde zich tegen Van Wely's Najdorf-variant van het Siciliaans bescheiden op, maar bereikte geen voordeel. Een nogal lichtzinnige loperuït- val op de 17e zet bood Van Wely de mogelijkheid om de stelling met een schijnoffer te openen. De witte koning raakte onbe schermd en al na 22 zetten vreesden de fans van Timman het ergste. De angst was terecht Van Wely spelend voor eigen pu bliek, maakte geen fout. ANP ZEIST - Alle zestien deelnemers aan de cursus Coach Betaald Voetbal zijn geslaagd. De KNVB heeft de cursisten daarvan gisteren op de hoogte gesteld. Met dat diploma kunnen de zes tien als hoofdtrainer aan de slag in het betaald voetbal. Van de zestien deelnemers is Jan van Dijk al als hoofdtrainer werk zaam. Hij is interim-coach van FC Groningen en met ingang van het nieuwe seizoen trainer/coach van de club. De bekend ste cursisten zijn de oud-internationals John Metgod (assis tent-trainer bij Feyenoord) en Jan Wouters (trainer van het tweede van Ajax). Dolf Roks uit Dreischor (assistent-trainer bij Sparta)en Fred Rutten (tweede trainer bij FC Twente) wa ren op de reservelijst geplaatst en zijn toegelaten tot de nieu we cursus, die komend seizoen van start gaat.De lijst met ge slaagden: Frans Adelaar. Toon Beijer, Stanley Brard, Jan van Dijk. Wim Dusseldorp, Henk Duut. Ron Eisen. Gert Kruys, Henny Lee. Dwight Lodeweges, John Metgod. Jan Olde Riekerink. Edo Öphof, Henk Wisman, Jan Wouters en Arie van der Zouwen. ANP VEYSONNAZ - Laurent Dufaux verkeert in blakende vorm. De Zwitser uit de wielerploeg Festina won gisteren de derde etappe in de Ronde van Romandië. Dufaux, ook al de sterkste in de proloog en de eerste rit, verstevigde door zij n succesvolle solo zijn leidende positie in het algemeen klassement. Zijn voorsprong, twee dagen voor het einde, bedraagt 45 seconden op de Italiaan Francesco Casagrande. AFP VLISSINGEN - De juniorenploeg van TVM/Farm Frites zal zondag deelnemen aan de vierde Trofee der Vlaamse Arden nen in het Belgische Zottegem. De wedstrijd gaat over 120 ki lometer en in het parkoers zijn tien beklimmingen rondom Zottegem opgenomen, waaronder het 1800 meter hoge Ger- aardsbergen. De rit geldt als voorbereiding op de Driedaagse van Axel, die over veertien dagen verreden wordt. Voor de jeugdige ploeg komen Richard Slabbekoom, Danny Langen- berg, Mario de Ritter, Evert Doedee, Lex Luteijn en Tuur Ver- donck. Wim Jansen met Celtic op drempel van kampioenschap De spelers van Celtic krijgen maandag 70.000 gulden bijgeschreven op hun bankrekening als zij dit weekeinde kampioen-worden. Celtic moet vandaag zaterdagin eigen huis St. Johnstone verslaan, als concurrent Rangers geen misstap maakt bij Dundee United. De club van Wim Jansen staat op de laat ste speeldag één punt voor op Rangers, de nieuwe club van Dick Advocaat. Regi Blinker begint op de bank, Henrik Larsson staat, zoals het hele seizoen trouwens, in de basis bij Celtic. De topscorer van Celtic heeft met 14 goals een grote bijdrage gehad aan de eventuele landstitel. In Schotland gaat ove rigens alleen de kampioen door naar de Champions League, de nummer twee speelt in het toernooi om de UEFA Cup. Het succes van Celtic, waarvoor Wim Jansen verantwoordelijk is, heeft een totale gekte veroorzaakt onder de aanhang van de club in de Schotse hoofd stad-Alle beschikbare (45.000) seizoenkaartenvoor hetvolgend seizoenzijn nu al verkocht. Ook in Canada en Amerika heeft de beoogde kampioen van Schotland grote supportersclubs. In Toronto kijken vanmiddag 2000 geëmi greerde Celtic-fans via een satelliet naar de kampioenswedstrijd. door Marcel van der Kraan 1LASG0W - Zijn ontvangst in Schot and, vorig jaar zomer, was ronduit be- chamend. Een gebrek aan respectvoor lijn carrière, smalende krantenkoppen n wantrouwende fans. 'Wim who??' :n nog erger, die achterpagina in het grootste en hardst schreeuwende och tendblad The Sun: 'Wim was de op één na grootste ramp na Hiroshima'. Ze trapten hem ermee op zijn ziel, al liet lij dat nooit merken. Het antwoord wam op het veld. Tien maanden later igt de Schotse voetbalwereld aan zijn oeten. Wim Jansen kan Celtic van- niddag in een uitverkocht Parkhead- tadion (50.000 toeschouwers) kampi- >r Jen maken en - voor de katholieke sup- •orters nog veel belangrijker - de over- ieersing van de protestantse rivaal Jlasgow Rangers beëindigen. Oud-speler Charlie Nicholas, ex-inter- lational en nu columnist in Schotland, loopt dat het feest in de hoofdstad niet j. ledorven zal worden door een zenuw- i: azinking van de Celtic-spelers. „Vori- e week had het al moeten gebeuren. s "oen gaf Celtic vijf minuten voor het a inde van de wedstrijd tegen Dunferm- line de zege weg. Het is nog nooit zo ipannend geweest in de Schotse com- letitie. De spelers lopen op hun tenen n de tienduizenden fans van Celtic ebben nachtmerries dat we het wéér iet zullen halen. Al negen jaar achter Ikaar is Rangers kampioen geworden. Vè zij n er nu zo dicht bijdenken ze. Als iet nu niet lukt, lukt het de volgende ien jaar ook niet meer." fim Jansen predikt echter de rust bin- ien zijn club. De gelijkmaker van vori- eweek kwam uit het niets. „Een goal ie opeens viel, had niets te maken met enuwen of een slecht optreden van oijn ploeg. We bereiden ons net zo voor r is anders, dan moet het lukken." n de pers zal de ex-coach van Feye- 'oord de hemel in worden geprezen. Ze lullen hem op de schouders slaan en oepen dat hij de redder is van het ehotse voetbal. Maar wie Wim Jansen lent, weet dat die loftuitingen hem net zo weinig zullen doen als destijds de kritiek. Jansen verandert nooit, blijft altijd en overal die nuchtere Hollandse coach. Toekomst Voor de Schotse media is hij een on doorgrondelijk mens gebleken. Inter views weigerde hij, behalve het verplichte praatje voor en na een wed strijd. Verder liet hij zich door niemand verleiden tot een diepgaand gesprek. En om geen scheve gezichten te krijgen, hield hij dat ook vol bij de Nederlandse journalisten. „We zijn een jaar verder, maar niemand weet hoe Wim Jansen in elkaar steekt en wat hij straks gaat doen," zegt Brian Scott, sportredacteur van de Schotse Daily Mail. „De man laat niets los over zijn toekomst, maar wij weten zeker dat hij de club gaat verlaten. En dat be treuren we, want Jansen heeft er hier echt iets moois van gemaakt." Scott erkent dat hij en zijn collega's honderdtachtig graden zijn omgesla gen ten opzichte van de Nederlander, van wie ze in het begin zelfs dachten dat hij zijn haar liet permanenten. „Misschien is het ook de bekrompen heid van de Schotten geweest. De fans was beloofd dat Bobby Robson zou ko men. Die deed het niet en toen stond Jansen opeens voor hun neus. Niemand kende hem, niemand wist wie hij was." Bij The Sun probeerden ze daar gauw achter te komen. De heren lieten de Schotse opvolger van Wim Jansen bij zijn laatste Japanse club San Frecce Hiroshima, Eddie Thomson, roepen dat Jansen een ramp had veroorzaakt bij die club. De krant vertaalde dat weer in net zo'n grote ramp als destijds de atoombom,Het werd gezegd en opge schreven, haalt Rodger Bailey van The Sim de schouders op. „Mensonterend om zoiets te schrijven? Ik heb Jansen er nooit iets over horen zeggen. Boven dien zijn we als krant achter hem gaan staan, toen bleek dat hij wel grote kwa liteiten had." Het is de makkelijkste weg om te scoren bij het grote publiek. Als The Sun Jan sen was blijven aanvallen, zou de krant Wim Jansen kan vandaag met Celtic kampioen worden door in eigen huis te win nen van St. Johnstone. Celtic staat op de laatste speeldag één punt voor op Ran gers. foto Cor Vos/GPD zich belachelijk hebben gemaakt bij de fanatieke aanhang van Celtic. „De journalisten in Schotland hadden hun huiswerk beter moeten doen," zegt Keith Jackson van de Daily Record. Hij werkt voor de grootste krant van Schotland en had het geluk dat hij met Celtic in Nederland op tournee was toen Jansen werd aangesteld. Jackson: „Ik merkte in Nederland hoe veel respect iedereen voor hem had. Dat was een teken dat hij vakman schap bezit. De spelers hadden na een paar dagen ook al door dat hij een bij zonder getalenteerde coach was en nog is. Want ze lopen stuk voor stuk met hem weg. En om op die kop terug te ko men in The Sun, weet je wat pas een ramp is? Als Jansen Celtic weer ver laat..." De eerste hoofdprijs had Wim Jansen met Celtic al in het najaar te pakken, toen hij de League Cup veroverde. In de UEFA Cup werd de ploeg in oktober uitgeschakeld door Liverpool, maar het optreden van de Schotten had zo'n diepe indruk gemaakt dat iedereen vanaf dat moment achter de nieuwe trainer stond. „Celtic hanteerde jaren een speelstijl van rennen en vliegen," zegt Bailey. „Het elftal speelde vreselijk aanval lend, kreeg veel goals tegen maar dacht dat het wel goed kwam als Celtic er maar eentje meer maakte dan de tegen stander. Jansen heeft de verdediging helemaal opnieuw neergezet. Daar is hij begonnen met bouwen. Dat heeft de grote ommekeer teweeggebracht." Komeet Voor de fans van Celtic was het een ver ademing om te zien dat de ploeg weer opgewassen bleek tegen het machtige Rangers. „Jansen is het beste dat het Schotse voetbal in de afgelopen tien seizoenen is overkomen," zegt Keith Jackson namens de Daily Record. „In het begin begrepen de spelers hem niet helemaal. Celtic stond na een paar wedstrijden ook zes punten achter op Rangers. Maar toen heeft Jansen alle spelers bij elkaar geroepen en heeft hij ze op een ochtend precies verteld hoe hij het wilde hebben en hoe hij wil dat het elftal voetbalt. Daarna is de club als een komeet omhoog geschoten." In Schotland werden jarenlang miljoe nen uitgegeven aan dure spelers. De fi losofie van de (Schotse) coaches bleef echter onverandei-d. Nu Celtic Wim Jansen aan het roer heeft staan wordt het geld niet meer in een bodemloze put gegooid. Toch heeft hij nog bescheiden ingekocht op de transfermarkt. Henrik Larsson kwam van Feyenoord, Regi Blinker (tegenwoordig bankzitter) kwam van Sheffield Wednesday en Craig Burley was de duurste aankoop (7,5 miljoen gulden) uit de stal van Ruud Gullit bij Chelsea. „Wim Jansen wilde ook Pierre van Hooijdonk hebben," weet de Daily Re cord. „Maar die transfer is geblokkeerd door het bestuur." Het is volgens Keith Jackson een van de redenen waarom Jansen de club de rug zal toekeren. „Een andere reden moet de slechte samenwerking met de alge meen manager, Jock Brown, zijn. Jan sen heeft er nooit iets over gezegd, maar wij weten dat het niet botert tussen die twee. En dat ligt meer aan Brown dan aan Jansen." The Sun schrijft dat Jansen naar Real Madrid vertrekt. Hij is daar een van de twee kandidaten om Jupp Heynckes op te volgen. Anderen vermoeden een ver huizing naar Liverpool. Jackson:„Jan sen heeft in de twee Europa Cup-duels diepe indruk op de mensen van Liver pool gemaakt. Roy Evans wordt daar in de zomer aan de kant geschoven en Jansen ziet de Engelse Premier League wel zitten. En als hij dat niet doet, wordt hij bondscoach van het Neder lands elftal. Weet je, ik zal hem mis sen..." GPD HW werd kampioen in de derde klasse. Gisteravond hield de club een kampioensreceptie. foto Charles Strijd door Maarten Wijffels HULST - Ko Stoutjesdijk draait er niet omheen. De oe- fenmeester van kersverse tweedeklasser HW'24 geeft toe dat het voor zijn club tot nu toe niet meevalt om ver sterkingen binnen te halen. „Ik had verwacht dat twee ti tels op rij de nodige aantrek kingskracht zouden opleve ren, maar in de praktijk blijkt dat een tikje tegen te vallen. Ik krijg af en toe het vermoeden dat spelers op dit moment niet naar HW dur ven komen", zei Stoutjesdijk gisteravond op de kampi oensreceptie van de Hulste naren. Ruim drie weken voor het sluiten van de transferperio de heeft HW - vblgend sei zoen voor het eerst sinds 1994 weer actief in de tweede klasse van het zondagvoet bal - zich inmiddels verze kerd van de komst van drie nieuwe spelers. Marvin Ha melink komt van Terneuzen, Eddy van de Bossche werd gehaald van het Belgische Gerda St. Niklaas en Tristan van den Acker verruilt Axel voor H W. Als het aan trainer Ko Stoutjesdijk had gelegen, was de lijst met nieuwelin gen inmiddels al een stuk5 langer geweest. „We zijn al een tijdje intensief aan het speuren naar versterkingen, maar het blijkt een hele klus spelers naar hier te halen. Ik krijg af en toe de indruk dat jongens die wij benaderen bij voorbaat denken dat ze geen kans maken op een basis plaats. En dus komen ze niet." Over namen van mogelijke nieuwkomers wilde Stoutjesdijk tijdens de rede- lijk bezochte receptie niet uitwijden. Wie in elk geval niet naar Hulst komen zijn Wouter de Nijs van STEEN en Dominique Verlinde van Sluiskil. „Dat die twee spe lers niet komen, is een grote teleurstelling", erkende de Thoolse oefenmeester. „Vooral Verlinde had ik er graag bi jgehad, maar hij ging liever met Sluiskil in de vijf de klasse voetballen. Die keuze moet je respecteren, maar begrijpen, doe ik het eerlijk gezegd niet. Nijskens Ook de naam van Angelo Nijskens ging gisteravond weer rond in Hulst. Het is geen geheim dat de beleids bepalers bij HW graag zou den zien dat de aanvaller zijn carrière afsluit bij de club waar hij ooit begon. Hoewel Stoutjesdijk de komst van Nijskens onhaalbaar acht, hield voorzitter Gerard van de Voorde de deur wagenwijd open. „Het zou een attractie zijn als Angelo Nijskens hier kwam spelen. Wij willen daar ook graag orxze nek voor uitsteken, maar zolang hij met Hoek in gesprek is, on dernemen wij fatsoenshalve geen initiatieven. Mochten Nijskens en Hoek er echter niet uitkomen, dan zullen we zeker een poging wagen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23