Thermphos nog niet verkocht Ml Eerste witte goud van koude grond Zadelzwam in zomerzon Geheugen 'r11™ Zeeuwen halen brons in bouw wedstrijd CDA'er Siem Buijs verzamelde 4000 voorkeurstemmen Onderhandelingen over afstoten Hoechst-dochter slepen al maanden voort Aanhoudingen in moordzaak Terneuzenaar Verlovingsmunt Beatrix brengt Duitser geluk zeeuwse almanak 52221 Gerard Joling door Ben Jansen VLISSINGEN - Het is Hoechst tot dusver niet gelukt haar fos- forbedrijf Thermphos in Vlis- singen van de hand te doen. Al enkele maanden zijn onder handelingen aan de gang met Albright Wilson, fabrikant van onder meer fosfaten, f osf or- producten en acrylaten, die zijn hoofdkantoor in het Engelse Birmingham heeft. Het was de bedoeling dat de gesprekken over de overname van Therm phos eind januari al zouden zijn afgerond. Strak Hoechst stelde eind vorig jaar een strak programma op om haar verzelfstandigde f osf orbe- drijf van de hand te doen. De in vesteringsbank Morgan Stanley benaderde vijftien mogelijk ge- interesseerde ondernemingen. Serieuze kandidaten werden vervolgens in de gelegenheid gesteld zich nader in de organi satie van Thermphos, zijn marktpositie en zijn boeken te duiken. Daarna konden de on derhandelingen over de ver koop beginnen. Dit traject had uiterlijk 31 januari tot beslis singen moeten leiden. Het is onduidelijk wat de oor zaak is van de stagnatie in het af stoten van Thermphos. Direc teur C. Sadowski heeft de on dernemingsraad deze week meegedeeld dat de onderhande lingen 'met een potentiële ko per' nog steeds voortduren. Aangenomen wordt dat die kandidaat Albright Wilson is. De overname van Thermphos is al eerder afgeketst. Hoechst had in het voorjaar van 1997 al een principe-overeen komst met het Israëlische che miebedrijf Rotem gesloten over vergaande samenwerking. De gesprekken over de verkoop van Thermphos passen in het streven van Hoechst zich uit sluitend te richten op activitei ten in de sfeer van toegepaste bio-wetenschappen, zoals far macie. gewasbescherming en zaaigoed. De traditionele che Advertentie) Been kwijt bij arbeidsongeval in Rilland RILLAND - Een 36-jarige man uit Krabbendijke is vrijdagmid dag ernstig gewond geraakt toen hij tijdens landbouwwerk- zaamheden in de Frederikapol- der in Rilland met zijn voet in een frees terechtkwam. Daarbij werd zijn been geamputeerd. Onder begeleiding van twee po litieauto's is de man pèr ambu lance overgebracht naar het zie kenhuis in Bergen op Zoom. Later is hij per helikopter naar het VU-ziekenhuis in Amster dam vervoerd. Zijn toestand was volgens de politie vrijdag avond stabiel. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar het ongeval. Schouwen door Bianca Abrahamse SINT KRUIS - De oogst van de Zeeuws-Vlaamse asperges komt lang zaam op gang. Na het koude seizoen wordt het witte goud, van oorsprong een zonneproduct, mondjesmaat uit de grond gehaald. L. Onghenae is aspergeteler, in Sint Kruis en al ruim een week bezig met het oogsten van de witte groente. „Het gaat nu nog in kleine hoeveelhedenmaar als het wat warmer wordt, trekt de oogst wel aan. De hoofdmoot wordt in de maanden mei en juni geoogst. Handwerk De aspergeteler te'elt de groente voor het zesde jaar en heeft met familie en bekenden zijn handen vol aan de oogst. „Het is handwerk. Er moet goed opgelet worden, wanneer je de asperges uit de grond haalt. Net voordat hij zijn kopje helemaal bovensteekt, moet hij eruit. De restaurants zijn niet tevreden met asperges die blauwe kopjes hebben, omdat ze boven de grond gegroeid zijn. Dat ziet er niet mooi genoeg uit. Met het groene broertje heb je dat niet, die wor den juist bovengronds geteeld. Ze zijn ook heel anders van smaak." Het zwaartepunt van de aspergeteelt ligt in Brabant en Limburg. Onghenae: „Je hebt zandgrond nodig, en de teelt in deze streek is kleinschalig. Ik verbouw twee hectare asperges en heb dit jaar' uitgebreid met nog twee hectare. Pas in het vierde jaar kan je echt profiteren van de oogst. Er zijn in verhouding niet veel aspergetelers in Zeeuws-Vlaande- ren." De meeste telers zijn te vinden in Sint Kruis, Zuiddorpe, Sluis, Koewacht en Absdale. bezuinigen Z1ERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet miljoenen guldens bezuinigen. Indien geen bezuinigingsmaat regelen worden getroffen, zit de gemeente in het jaar 2002 met een tekort van ruim vijf miljoen. Dat komt vooral doordat Schouwen-Duiveland de ko mende jaren minder geld van het Rijk krijgt. Eén van de consequenties daar- an is, dat er voorlopig geen fi- tanciële ruimte is om de thea- erproblematiek op Schouwen- luiveland op te lossen. Het ichoolzwemmen wordt ge schrapt. Bovendien zullen de jemeentelijke belastingtarie ven per jaar met drie procent tijgen. Dat blijkt uit de voor- aarsnota van het dagelijks ge- neentebestuur van Schouwen- Duiveland. Advertentie Zaterdag 16 en zondag 17 mei van 12 tot 17 uur Subaru All wheel drive Show rijden met Caravan of met de beroemde '555' Autobedr. Vermeulen Heinkenszand. Tel. 0113-561812. door Esme Soesman GOES - Arnold Flipse, tweede jaars leerling metselen van de Bouwopleiding Zeeland (BOZ) in Goes, heeft brons bemachtigd bij de Nationale Beroepenwed- strijden in de bouw. In de cate gorie timmeren won Hennie van Maldegem uit Gapinge even eens een derde plaats. De jury maakte deze uitslag vrijdag middag in Nieuwegein bekend. Alleen de nummers een en twee gaan door voor de Euroskills; de wedstrijden op Europees ni veau. Beide Zeeuwen vallen buiten de boot, maar mogen zich in ieder geval een jaar lang derde in hun vak in Nederland noemen. „Jammer? Natuurlijk, het zou mooi zijn met de Euro pese wedstrijden mee te doen, maar ik denk wel dat dat vrese lijk zwaar zal worden. Zelf ben ik al blij zo ver gekomen te zij n reageert Van Maldegem kort na het bekend worden van de uit- Ook Flipse knijpt zich in z'n handen met de derde prijs. „We kregen een pittig werkstuk als opdracht. We moesten een muui- metselen waar een G uitstak, een rollaag in zat en waar een trappetje schuin uitkomt. Maar één van ons was helemaal klaar. Hij is ook als eerste geëindigd", aldus Flipse. Van Maldegem kreeg de opdracht voor zijn kie zen een kap van een dak na te bouwen. De deelnemers in beide bouwcategorieën kregen in to taal 22 uur de tijd om hun op dracht uit te voeren. Dat deden zij in poules van zes man. Ook tegelzetters waren in Nieuwe gein van de partijechter zonder Zeeuwse vertegenwoordiging. mie wordt afgestoten of in ver zelfstandigde ondernemingen ondergebracht. In verband daarmee zijn vorig jaar na een reorganisatie voor de Vlissingse productie-activiteiten van Hoechst in drie afzonderlijke BV's gevormd. door Richard Hoving VLISSINGEN - Siem Buijs heeft van alle Zeeuwse kandi daten voor de Tweede Kamer verkiezingen na RPF-lijsttrek- ker Leen van Dijke de meeste stemmen vergaard. Ruim vierduizend CDA-kiezers brachten afgelopen woensdag hun stem uit op de inwoner van Goes. Zeven Zeeuwen stonden op min of meer verkiesbare plaatsen. Samen waren ze goed voor 13.304 stemmen. De Middel burger Van Dijke verzamelde ruim 6600 van de 7354 Zeeuwse RPF-stemmen achter zijn naam. De WD'er Jan te Veld huis (VVD) uit Middelburg volgt na Van Dijke en Buijs op grote afstand met 720 voorkeurstem- Na de formatie Jan Geluk uit Schuddebeurs, nummer 28 op de kandidaten lijst voor de WD, kreeg 614 stemmen. D66 kandidaat Joke Jorritsma uit Middelburger wist zich gesteund door 546 kie zers. De PvdA-achterban in Zeeland stemde 484 keer op Gerrit Schoenmakers. De oud wethouder van Middelburger stond op een 49e plaats op cle kandidatenlijst en weet pas na de formatie zeker of hij in het parlement plaats mag nemen. Ad Koppejan uit Zoutelande (37e op de kandidatenlijst voor het CDA) kreeg 223 voorkeur stemmen. De dx-ie Zeeuwse kandidaten van Nederland Mobiel verza melden 270 van de bijna 1200 stemmen die in Zeeland op de partij werden uitgebracht. De nummer drie van Nederland Mobiel, Hei-man Souer uit Goes, kreeg 182 stemmen. Nummer 8 Lex de Coninck uit 's Heer Abts- kerke was goed voor 63 stem men. Zijn plaatsgenoot Ary Bleijie (nummer 25) kreeg 25 stemmen. Op de hoogst geplaatste AOV- kandidaat uit Zeeland, Leen van Doorn uit Scherpenisse, werden 64 stemmen uitge- bracht. TERNEUZEN - Het recherche team van de politie Flevoland dat de moord onderzoekt op de vijftigjarige Terneuzenaar J. van den Boomgaard, heeft vrij dag vier verdachten aangehou den. Het gaat om mannen in de leef tijd van 23, 32 en 47 jaar uit Le lystad, Almere en Heemskerk. De verdachten zij n nog de zelfde dag voorgeleid aan de officier van justitie en in verzekering gesteld op het politiebux-eau voor verhoor. De mannen is moord en doodslag ten laste ge- legd. Het levenloze lichaam van de Terneuzenaar werd 5 apiil door toevallige passanten gevonden in een bosschage nabij het ob- sex-vatorium Robert Morris in de omgeving van Lelystad. Van den Boomgaard bleek met een vuurwapen om het leven te zijn gebracht. De politie houdt rekening met een afrekening in het criminele circuit. (Advertentie) Veel buiten de provincie? In heel Nederland kunt u tegen lokaal telefoontarief internetten! Bel voor meer informatie met: ZEELANDNET de provider die meer doet! telefoon: 0113-377770 door Jacques Cats VLISSINGEN-De tachtigjare Duitser Johannes Schlagkamp uit Minister wil koningin Bea trix graag laten weten dat hij opa is geworden. Vincent is de naam van de boreling. Fijn voor Schlagkamp, zal men denken. Maar worden er niet vele man nen opa na de geboorte van evenzovele Vincenten? Stimmt, vindt de bejaarde Duitser. Maar met zijn kleinzoon is toch iets meer aan de hand. Vrijdag 10 september 1965. Prinses Beatrix brengt met haar verloofde een bezoek aan Mid delburg. Langs de route een uit gelaten publiek, dat reikhal zend uitkijkt naar de nieuwe aanwinst Claus von Amsberg. Het verloofde paar beant woordt vanuit de Rolls Royce Cabrio hartelijk wuivend de spontane reacties. Een late Duitse toerist met een kleine peuter op zijn schouders wringt zich in de rijen naar vo ren om zijn zoontje in de gele genheid te stellen een bosje gele rozen aan het verloofde paar te geven. De prinses moet er bijna voor gaan staan om het boeketje aan te nemen. Ze laat het niet bij een bedankje, maar stopt het vier jaar oude baasje een ter ge legenheid van de verloring aan gemaakte gouden munt toe, on der het toevoegen van enkele woorden met deze strekking: 'Zult u ooit in ongeluk zijn, los dit dan als onderpand bij mij in'. Als de Rolls weer optrekt blijft een glunderende vader op de stoeprand achter. „Das war die Sensation des Tages", roept hij naar zijn vrouw. Het is het jongetje zeer goed ge gaan. „Misschien kwam het wel omdat ik van die munt een han gertje heb laten maken, zodat mijn zoon die als talisman kon dragen", mijmert de vader van toen, de opa van nu. Het kindje op de arm werd kort geleden zelf pa. Uitgerekend op Koningin nedag. Vincent is de naam. De hoogbejaarde Johannes Schlagkamp: „Ik zou graag ko ningin Beatrix onder de aan dacht willen brengen hoeveel geluk die door haar geschonken munt heeft gebracht." Advertentie (Advertentie) INRICHTING VERAS ASS.KANTOOR MIDDELBURG Uitgevoerd door: Kapelle. tel. 0113-344151 Grandioze feestavond met optreden van vrijdag 22 mei Aanvang: 21.00 uur in het Familierestaurant. Kaarten: 10,per persoon. Reserveer snel, want VOL=VOL! Telefoon: 0113-374200 Mar tap alderseweg I, Kamperland door René Schrier OVEZANDE - De eerste echt lekkere voor jaarsdag en daar staat een knots van een pad destoel. Het blijkt een zadelzwam te zijn. Als een eigenwijs protest tegen de koude en natte weken die achter ons liggen prijkt de zwam van enkele decimeters in diameter op de stronk van een omgezaagde boom aan de Landweg in Ovezande. Wie in de veronderstelling verkeert dat het na jaar het seizoen van de paddestoelen is, kan zich bij het legioen der leken vervoegen. Dat blijkt wel uit de woorden van paddestoelen- deskundige Albertina Jacobs uit Kapelle, pro vinciaal consulente van de Nederlandse Myco- logische Vereniging. Het komt wel voor, legt ze uit, dat op excursies in een natte julimaand een aantal van vijftig tot zestig soorten wordt ge teld. De soortenrijkdom is echter sterk afhan kelijk van de weersomstandigheid. Wat de zadelzwam betreft, die is meestal op boomstronken of wonden van bomen of op zie ke bomen te vinden. Daar kan hij dan jaren achtereen terugkeren. Een diameter van 50 centimeter is niet zo bijzonder. Net buiten Ovezande staat er een in de berm. Een voor- jaarszwam dus. Lichtbruin van kleur te stralen in de eerste echte zomerzon. foto Willem Mieras De jonge vrouw trof de vroe gere buurvrouw aan op de Middelburgse weekmarkt. „Hé, hoe is het ermee?", in formeerde zij belangstellend. „Ach', reageerde de oudere dame, z'n gangetje, zullen we maar zeggen". En vervolgens stak ze een verhaal af, dat samengevat handelde over de met het vorderen van de leeftijd toe- nerhende gebreken. Vooral het geheugen begon haar lelijk in de steek te la ten. Maar daar had ze inmiddels pilletjes voor gekregen. Jam mer van dat bijkomende pro bleempje, stelde de bejaarde dame vast: „Ik vergeet ze vaak in te nemen. Dat komt omdat ik ze niet weet te lig gen. En dan denk ik bij het zoeken: wat zoek ik nou toch weer." Lachend namen de twee af scheid. Nog één keer draaide de oude vrouw zich om. Het klonk verontschuldigend, toen ze het nariep: „Hoe was uw naam ook weer?" v-K; Aspergeteler Onghenae oogst de eerste aspersges van liet seizoen. foto Charles Strijd (Advertentie) NEW DAILY: MEER VOLUME VOOR MINDER GELD I Leaseprijs van I fl 399,- per maand informeer naar de voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13