Italianen durven weer in de trein Nieuwe aardverschuivingen Zuid-Italië PZC Deens parlement breekt staking Dodelijke sleutelhanger buitenland Verdachte seriemoorden opgepakt Celstraf voor Belgische blauwhelm wegens wangedrag in Somalië Pakistaanse bisschop pleegt zelfmoord bij rechtbank Clinton bemoeit zich niet met Iers referendum Homocontact mag in Roemenië Arsenicum bij Spaans reservaat Ontwerper Coca Cola-merk dood Denemarken vóór 'Amsterdam' Havel nog week in ziekenhuis Servië weigert Gonzalez als bemiddelaar Kosovo Man schiet rechter dood vrijdag 8 mei 1998 door Eelco van der Linden ROME - De Italiaanse politie is ervan overtuigd dat de man die zij woensdag in Genua heeft ge arresteerd, de seriemoordenaar is die de afgelopen weken een ware angstgolf veroorzaakte onder treinreizigers aan de Ita liaanse Rivièra. Tijdens een groots opgezette persconferen tie werd gisteren niet zonder trots verteld dat onder meer een DNA-test voor belangrijk be wijs heeft gezorgd. De 47-jarige verdachte is in het verleden met de politie in aan raking geweest vanwege op lichterij en ontvoering en wordt omschreven als 'psychisch la biel'. De man wordt ervan be schuldigd in de afgelopen twee maanden vier prostituees en twee agenten van een beveili gingsbedrijf te hebben ver moord. Hoewel de twee vrou wen die op respectievelijk 12 en 18 april de dood vonden tijdens een treinreis officieel nog niet tot de slachtoffers van de man worden gerekend, gaat de poli tie ei-van uit dat hij ook deze moorden heeft begaan. „Ik zou mijn zus nu met een gerust hart op de trein zetten naar Venti- miglia", zei gisteren met brede lach een van de officieren van de 'carabinieri'. Italië's militaire politie. De verdachte kon worden gear resteerd mede dankzij een teke ning die was gemaakt op basis van de beschrijving van een transseksueel die op wonder baarlijke wijze aan de moorde naar was ontsnapt. Even ervoor waren de twee beveiligings agenten vermoord. Ook maakte de overlevende melding van een donkerblauwe Mercedes, die in derdaad gevonden is. Bij een huiszoeking vonden de agenten een revolver van het- door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Belgische para commando Dirk Nassel is giste ren door het militair gerechts hof veroordeeld tot twaalf maanden cel (waarvan zes voor waardelijk) voor wangedrag tij dens een VN-missie in Somalië in 1993. Nassel deed daar een Somalisch meisje 'cadeau' aan zijn maten, die haar vervolgens verkrachtten. Ook dwong de para een jongetje, een moslim, tot het eten van varkensvlees. Naast de celstraf wordt Nassel voor vijf jaar zijn burgerrechten ontnomen, wat een baan bij de overheid vrijwel onmogelijk maakt. Ook moet hij ruim acht honderd gulden boeten betalen aan het Centrum voor Gelijke Kansen en Racismebestrijding. Het is voor het eerst dat het mili- van onze redactie buitenland tair gerechtshof racistisch ge drag bestraft. Het wangedrag van de para's veroorzaakte vo rig jaar veel opschudding toen de Belgische media erover pu bliceerden. Naast het verhaal over de verkrachting wez-den er foto's getoond hoe de Belgische blauwhelmen tijdens hun hu manitaire missie een Somalisch jongetje boven een vuurtje 'roosterden'. De krijgsraad veroordeelde Nassel eind maart tot drie maanden voorwaardelijk voor zijn aandeel in de misstanden. Tegen dit vonnis ging zowel de para zelf, de krijgsauditeur als het Centrum Racismebestrij ding in beroep. Het militair hof komt nu tot een zwaarder von nis. De drie maten van Nessel die het meisje 'cadeau' kregen worden door het hof niet be straft. GPD zelfde type is als waai-mee de moorden zijn gepleegd. De twee vrouwen zijn verder door een zelfde sooi-t revolver om het le ven gebracht als de prostituees. Alle slachtoffers wai-en, alsof het een executie betrof, door het hoofd geschoten. Het DNA dat de politie had weten te achter halen via de stukjes vel van de moordenaar die de transseksu eel na de worsteling onder zijn nagels bleek te hebben, komt overeen met dat van de verdach te. GPD WASHINGTON - De Ameri kaanse president Clinton ziet af van het bezoek dat hij aan Noord-Ierland en Ierland wilde brengen, enkele dagen vóór de volksraadplegingen over het vredesakkoord. Dat is donder dag meegedeeld door woord voerder McCurry van het Witte Huis. Clinton wil op geen enkele wijze nadelige invloed uitoefenen op de politieke situatie in het ge bied. Maar hij verheugt zich over de 'enorme publieke steun' voor het vredesakkoord voor Noord-Ierland, aldus de woord voerder. Ex-senator George Mitchell, de architect van de vredesregeling, had Clinton na de totstandko ming van het akkoord op Goede Vrijdag gevraagd vóór de volks stemmingen een bezoek aan Noord-Ierland te brengen. Dat zou hebben gekund na de top van de G-7-industrielanden en Rusland in Birmingham van 15 tot 17 mei. Maar de president wilde het besluit laten afhangen van de adviezen van de Ierse premier Bertie Ahern, zijn Brit se ambtgenoot Tony Blair en de partijen in Noord-Ierland. De kiezers in Noord-Ierland en in de Ierse republiek spreken zich op 22 mei in twee afzonder lijke volksraadplegingen uit over het vredesakkoord. RTR/AFP/ANP SOFIA - Een verkoopster toont twee modellen van een Bulgaars mini-pistooltje in de vorm van een sleutelhanger, waarover in de Verenigde Sta ten opschudding is ontstaan. Het wapen meet net zeven bij één centimeter en kan twee .32-patronen afvuren. Als trekker fungeert een knopje, de ring is de veiligheidspal. De Amerikaanse luchthavenau toriteiten hebben alarm ge slagen over de dodelijke sleu telhanger, die te koop is voor omgerekend veertig gulden. De autoriteiten hebben extra veiligheidsmaatregelen geno men om het pistooltje op te sporen. Het is eerder opgedo ken in Griekenland, Engeland en in Australië, maar nog ner gens in de VS. Beveiligingspersoneel heeft de opdracht gekregen op ver dachte sleutelhangers te let ten. foto Dimitar Deinov/AP LAHORE - Een rooms-katho- lieke bisschop heeft bij een Pa kistaanse rechtbank zelfmoord gepleegd uit protest tegen de terdoodveroordeling van een christen. De 62-jarige John Jo seph had woensdagavond een gebedsbijeenkomst georgani seerd voor Ayub Masih, die ver oordeeld is wegens belediging van de profeet Mohammed. Na de samenkomst leidde de bisschop van Faisalabad een demonstratieve processie naai de rechtbank waar Masih on langs is veroordeeld. Joseph schoot daar een kogel door z'n hoofd, zo meldde de politiechef van Sahiwal, in de provincie Punjab, gisteren. Vooi-dat de bisschop tot zijn daad kwam, hield hij volgens getuigen een pleidooi voor eenheid tussen christenen en moslims. Ook had hij hen via een brief in een krant opgei'oepen te protes- teren tegen de Pakistaanse wet op de godslastering. De brief is gisteren in het dagblad Dawn gepubliceerd. Na de zelfmoord van de bisschop was het enige tijd onrustig in de stad, zeiden inwoners van Sahiwal. Activist Joseph stond in Pakistan be kend als activist voor de men senrechten. Hij was sinds 1984 bisschop van Faisalabad (aarts- bisdom Lahore). Joseph zette zich in voor het lot van vervolg de katholieken en protestanten. Zo nam hij twee veroordeelde christenen na hun vrijspraak in februari 1995 in bescherming tegen aanslagen. Later hielp hij hen naar Duitsland te vluchten, zo meldde de evangelische stichting Open Doors donder- van onze redactie buitenland ROME - Het aantal doden door het noodweer in het zuiden van Italië is gestegen tot 55. De door hevige regen ontstane modderlawines hebben in to taal mogelijk aan veel meer dan honderd mensen het leven gekost, meldde de Italiaanse televisie. Onder de circa 125 vermisten zijn zes artsen en verpleegsters van het onder modder bedolven ziekenhuis in Sarno. Sarno, dat al het zwaarst was getroffen, kreeg donderdag te kampen met een nieuwe aard verschuiving. Er zijn daar meer dan 3 0 doden geteld en 61 mensen worden nog vermist. Ongeveer tweeduizend men sen in het getroffen gebied, de streek Campania rond Napels, zijn dakloos. De verwoestende modderstromen sleurden rots blokken, auto's en bomen mee en persten zich door nauwe straten van de stadjes in het ge bied. Vier mensen die werden ver mist zijn gisteravond levend aangetroffen in de kerk van Sarno. Eerder op de dag wer den twee bejaarden gered in Sarno en in Quindici. Zij wa ren twee dagen in hun woning ingesloten geweest. De vier overlevenden hadden him toevlucht gezocht in de San Michele-kerk toen de modderstroom vanuit de heu vels op het dorp afkwam. Zij werden ontdekt en meegeno men door militairen die zich een weg baanden door de soms metershoge modderlaag. Een man bekijkt de resten van zijn huis in Sarno, dat door de modderstromen is verwoest. Ruim 3.000 hulpverleners van het Italiaanse leger, de brand weer en de politie zoeken met honderden vrijwilligers naar slachtoffers. Ze hebben daar bij de beschikking over twintig helikopters. Sinds de televisie de beelden heeft vertoond van een oude vrouw die met een redder in een helikopter wordt gehesen, noemen de Italianen de reddingswerkers 'engelen uit de hemel'. De regering heeft in het gebied de noodtoestand uitgeroepen om de hulpverlening te verge makkelijken. Minister Giorgio Napolitano van Binnenlandse Zaken noemde de overstro mingen tijdens een bezoek aan getroffen dorpen 'een be schaafd land onwaardig'. Hij zei eerder dat er 'krachtdadig moet worden gehandeld' en dat 'het geen tijd is voor twist gesprekken'. foto Franco Castano/AP In het gebied waar de Napoli- taanse maffia de Camorra nauw samenwerkt met de au toriteiten, is de modderstroom volgens waarnemers ook ver oorzaakt door slechte plan ning, ongecontroleerde bouw en een gebrek aan afvoerkana len. A1VP/AFP/RTR (Advertentie) C dag. Overbodige luxe? Chrysler Neon 1.8i De veroordeelde Masih (25) zat sinds oktober 1996 vast, nadat hij Mohammed, de stichter van he islam, in het openbaar zou hebben beschimpt. Belediging van de islam is in Pakistan ver boden. Op overtreding van de wet staat de doodstraf. De omstreden wet dateert uit 1985, toen de militaire dictator Zia UI Haq het land regeerde. Religieuze minderheden en Mensenrechtenorganisaties hebben de wet herhaaldelijk veroordeeld. In Pakistan is 4% van de 124 Miljoen inwoners christen of lid van een andere niet-islamiti- sche religie. AFP/RTR/ANP CHRYSLER Neon. Een goed uitgeruste auto is geen overbodige luxe. In de Chrysler Neon is er dan ook alles aan gedaan om het u naar de zin te maken Sterker nog, de Neon is ongetwijfeld een van de meest complete auto's in z'n klasse. Met standaard o.a airconditioning, centrale deurvergrendeling met afstandsbediening, elektrisch bedienbare ramen en spiegels, lederen stuurwiel, stuur bekrachtiging, twee airbags en een krachtige 1.8 motor of een 2 0 motor met auto maat. Ca 'ns voor een proefrit naar de Chryslcr-dealcr en ontdek dat we niets teveel hebben gezegd The spirit of america on wheels. Chrysler BOEKAREST - De Roemeense regering heeft donderdag be sloten homoseksualiteit niet langer te bestraffen. Het kabinet ging akkoord met het schrappen van het artikel in het Wet boek van Strafrecht dat homoseksuele contacten verbiedt. Het besluit volgt op toenemende kritiek uit het buitenland op de discriminatie van homoseksuelen in het Oost-Europese land. Organisaties als Amnesty International en de Raad van Europa en Nederlandse politici drongen de afgelopen jaren herhaaldelijk aan op legalisatie. Op homoseksuele contacten stond Roemenië een celstraf van maximaal vijfjaar, In de praktijk kon iedere Roemeen de poli tie vragen om een homoseksueel stel op te sluiten, zelfs als het contact in een hotelkamer of privé plaatshad. AFP/ANP MADRID - Twee weken na de milieuramp in Zuid-Spanje hebben onderzoekers in de buurt van het natuur- en vogelre servaat Donana grote hoeveelheden arsenicum gevonden. Dit meldde gisteren de Spaanse krant La Vanguardia. Arsenicum of rattenkruid is uiterst giftig. De wetenschappers vonden een zeer hoog gehalte van het spul in de gifstromen van de pyrietmijn Aznacollar. Daar stroomde vorige week vervuild water weg bij het belangrijkste vogelreservaat van Europa. Het arsenicum is volgens de onderzoekers, die werk ten in opdracht van de regering, niet alleen afkomstig uit de mijn. Zij vermoeden dat er ook sprake was van illegale stor tingen. DPA/AFP NEW YORK - Een van de toonaangevende ontwerpers uit de Verenigde Staten, J. Gordon Lippincott. is overleden. Het bu reau van de Amerikaan ontwierp de wereldberoemde logo's van Coca Cola en het soepenmerk Campbell's. De ontwerper stierf eind vorige maand op 89-jarige leeftijd in North Haven bij New York, zo meldde de New York Times gis teren. Samen met Walter Margulies richtte hij in 1943 een ei gen bedrijf op. Behalve met logo's voor talrijke grote bedrij ven hield Lippincott zich bezig met het ontwerpen van auto's en andere industrieproducten. In 1952 kreeg zijn firma de op dracht het interieur van de Nautilus te bedenken, de eerste door atoomenergie voortgestuwde duikboot ter wereld. DPA KOPENHAGEN - Het Deense parlement is gisteren met een grote meerderheid akkoord gegaan met het Verdrag van Am sterdam van vorig jaar juni. Met 92 stemmen voor en 22 tegen keurde het parlement de maatregelen goed die de integratie van de Europese Unie moet versterken en de toetreding van nieuwe lidstaten mogelijk dient te maken. Op 28 mei kan de Deense bevolking zich in een referendum uitspreken over het Verdrag van Amsterdam. Uit een opinie peiling blijkt dat 47 procent van de Denen van plan is 'ja' te- gen het verdrag te zeggen en 33 procent 'nee'. AP PRAAG - De Tsjechische president Vaclav Havel is moe, maar zijn gezondheidstoestand is bevredigend. Dat hebben artsen en Havels wouw Dagmar gisteren gezegd, een dag nadat Ha- vel uit Oostenrijk terugkeerde naar Praag. Havel zal ongeveer een week in het militaire ziekenhuis van Praag blijven, waarna hij thuis nog enige tijd rust zal houden, zei het hoofd van het artstenteam dat de president begeleidt, Miroslav Cerbak. Als er geen complicaties optreden kan Ha- vel volgens Cerbak half juni weer aan het werk. De 61 -j arige Havel onderging op 14 april tij dens zij n vakantie in Oostenrijk een spoedoperatie wegens een darmperforatie, die gepaard ging met buikvliesontsteking. AP van onze redactie buitenland BELGRADO - Servië wil Felipe Gonzalez ontvangen als gezant van de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE), maar sluit bemidde ling in de kwestie Kosovo uit. Dat is gisteren meegedeeld door een officiële Servische woord voerder in Belgrado. De betrekkingen met de OVSE waren in 1992 opgeschort bij het begin van de oorlog in Bosnië. Eerder meldden bronnen van de Europese Commissie in Brussel gisteren dat Joegoslavië's presi dent Milosevic mogelijk de Spanse ex-premier Gonzalez aanvaardt als bemiddelaar in de kwestie Kosovo. De Russische onderminister van Buitenland se Zaken Ivanov had woensdag na een gesprek met verklaard dat de president overweegt in ternationale bemiddeling te aanvaarden in het conflict. De Kosovo-Albanezen, die zich willen afscheiden van Servië, hebben steeds aangedrongen op internationale bemiddeling. Van zijn kant heeft Belgrado tot nu toe internationalisering van de kwestie afgewezen. Maar Milosevic staat onder druk. Hem wachten eventueel economische sancties en een slepende guerrilla-oolog om Kosovo. De VS waarschuwden gisteren nog dat zij geen 'nieuw Bosnië' dulden en de NAVO be studeert militaire opties om overslaan van het conflict naar buurlanden op de Balkan te voorkomen. RTR/AFP/ANP rr Neon van 37.995,- Pr i I6V LE vanaf 37.995, en mklaar maken en verwijderingsbijdrage Lease vanaf 948,- 0347 367850 of Chrysler Nederland B.V, 0347-363400. Wijzi I lexcl. BTW en brandsi irbehouden Op Interne Afgebeeld Chrysl htlp /Vwww.chrysl van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - Het Deense parlement heeft donderdag avond de noodwet aanvaard die na elf dagen een eind moet ma ken aan de staking die langza merhand het hele land platlegt. De stakers voeren actie voor een zesde week vakantie. De maat regel die de actie moet beëindi gen, werd in het parlement aan genomen met 95 tegen twaalf stemmen bij tien onthoudingen. De Deense regering paste in 1977 en 1985 dezelfde taktiek toe.Die houdt in dat de regering een door haar gekozen oplos sing voor een arbeidsconflict bij wet oplegt aan partijen. De half miljoen stakers werd opgedra gen de staking nog diezelfde avond te beëindigen op straffe van boetes. Aangezien het van daag een feestdag is in Dene marken zal dat echter niet eer der dan maandag gebeuren. De door de regering opgelegde oplossing houdt geen zesde week vakantie in, maar twee ex tra vakantiedagen voor elke werknemer en nog eens drie voor werkers met kinderen on der de veertien jaar. Twee van die dagen gelden voor 1998, een voor 1999. De werkgevers krij gen van de regering compensa tie voor de kosten. De stakers, afkomstig uit aller lei sectoren, brachten het land aan de rand van de afgrond. De benzine was vrijwel op, waar door het personenvervoer en de bevoorrading steeds moeilijker werd, De winkels hadden daar door de laatste dagen vrijwel niets meer op de schappen. RTR/ANP van onze redactie buitenland ESSEN - Een man heeft don derdag een Duitse rechter dood geschoten in diens kamer in:de rechtbank van Essen. De dader bracht vervolgens zichzelf om het leven. De 69-jarige dader werd vol gens het ministerie van Justitie van Noord-Rijnland-Westfalen in Düsseldorf gedreven door wraakgevoelens en haat. Hij bracht de rechter om het leven met vier schoten uit een pistool van Russische makelij. Volgens een voorlopig onder zoek draait het drama waar schijnlijk om een oude rechts zaak. Zeventien jaar geleden werden de dader en diens echt genote wegens een nietige kwestie door de rechter tot een kleine geldboete veroordeeld. De man bleef justitie sinds het vonnis overstelpen met proces sen en verweerschriften. DPA/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5