Werkloosheid val voor 40-plusser PZC Herstel poort kost Hulst miljoenen Miljoenen voor kreken Westdorpe zeeland Terugkeer naar arbeidsmarkt met de jaren moeilijker Aantal werkzoekenden Zeeland licht gedaald Cel en tbs voor verkrachting Twee jaar voor moordpoging Agressieve Sassenaar gepakt Drie maanden voor bedreiging Anderhalf jaar cel voor dealer Compact Stelling zorgt voor vijfendertig banen in Oostburg Zorgloketten zijn gewilde vraagbaak Bestuur Kust VVV maakt frisse start vrijdag 8 mei 1998 door Richard Hoving MIDDELBURG - Ouderen zijn oververtegenwoordigd in de groep die langer dan drie jaar als werkzoekende staat inge schreven. Uit een analyse van de bestanden van de verschillende regionale arbeidsbureaus blijkt dat de afstand van de ouderen tot de arbeidsmarkt groot is. Ruim veertig procent van alle werkzoekenden die staan inge schreven bij bureaus in Zeeland en op Goeree-Overflakkee is 40 jaar of ouder. Volgens cijfers van Arbeids voorziening Zeeland stonden op 1 april jongstleden bijna 5300 mensen van 40 jaar of ouder in geschreven als niet werkende werkzoekenden (NWW). Het aandeel van ouderen in het tota le NWW-bestand in de regio Zeeland, waartoe ook Goeree- Overflakkee behoort, is niet groter dan het gemiddelde in Nederland (40,7 procent). Bin nen de regio is er wel sprake van duidelijke verschillen. In 12 van de 21 gemeenten is het aandeel van ouderen groter dan gemiddeld. In Hulst, Oostflak- kee en Middelhamis maken ou deren meer dan de helft van het bestand van de arbeidsbureaus uit. In de vier Zeeuwse steden, Temeuzen, Vlissingen, Goes en Middelburg, ligt het aantal mannen en wouwen van veertig jaar en ouder dat werkt zoekt lager dan het landelijk gemid delde. Veel van de ouderen blijven lan gere tijd zonder werk. In de ca tegorie 'korter dan een jaar ingeschreven' komen werkzoe kenden van boven de veertig jaar nauwelijks voor. Een groot deel van de ouderen is goed opgeleid: de oudere man nen nog iets meer dan de oudere vrouwen. In vergelijking met het totale NWW-bestand valt op dat ouderen vaker dan jongeren een hogere beroepsopleiding of een wetenschappelijke scholing hebben gehad. Congres Onder de titel 'Een nieuwe eeuw, een nieuw personeelsbe leid' houdt Arbeidsvoorziening Zeeland op donderdag 28 mei een congres over employability en leeftijdsbewust personeels beleid. De bijeenkomst in de Stadsschouwburg is met name bedoeld voor werkgevers. Op het congres worden onder meer praktische tips gegeven voor een effectief en betaalbare inzet van huidig personeel en van werkzoekenden uit alle leef tijdscategorieën. door Richard Hoving MIDDELBURG - De werkloos heid in de regio Zeeland is in het eerste kwartaal van 1998 licht gedaald. Op 1 april stonden 13.023 personen als niet wer kende werkzoekenden inge schreven bij een van de regiona le arbeidsbureaus in Zeeland of op Goeree-Overflakkee. Ten op zichte van eind december 1997 betekent dit een daling met ruim 450 werklozen. Volgens Arbeidsvoorziening Zeeland is de aanzienlijke stij ging van het aantal werkzoe kenden in de afgelopen vijf jaar teniet gedaan. De werkloosheid is vooral gedaald in de bouw, horeca en onder sociaal- en ge neeskundig personeel. In de sec toren metaal en landbouw en onder het kantoorpersoneel daalde de werkloosheid even eens. Dat was niet het geval bij de overige beroepsgroepen. In absolute aantallen uitge drukt is Schouwen-Duiveland koploper met een afname van 116. De gemeentenTholen (-65), Middelburg (-53) en Oostbuig (- 52) volgen. In percentages is de daling van het aantal werklozen het grootste in de gemeente Dirksland, 15 procent. In Goe dereede, Kapelle, Axel, Hulst, Reimerswaal en Goes was in de eerste diie maanden van 1998 sprake van een lichte stijging van de groep wei'kzoekenden. Om in aanmerking te komen voor een provinciale subsidie voor de Keldermanspoort moet Hulst zelf diep in de beurs tasten. foto Charles Strijd door René Hoonhorst HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst ver wachten pas volgende week dinsdag een definitieve beslis sing te nemen over de vraag of de Keldermanspoort binnen kort vóór restauratie wordt voorgedragen. Hulst moet het provinciebestuur vóór 13 mei laten weten of het in aanmer king wil komen voor 4,5 ton aan subsidie. Om de vroegere Dobbele of Bollewerckpoort (tegenwoordig bekender als Keldermanspoort) op te knap pen moet de gemeente zelf ech ter diep in de buidel tasten. Voor een totale opknapbeurt is zo'n 2,5 miljoen gulden nodig en Hulst heeft de miljoenen niet voor het oprapen. Aan de andere kant roept het college al jaren dat herstel van de Keldercnanspooit, nu de restauratie van de basiliek zijn voltooiing nadert, de hoogste prioriteit heeft. Ook in alle plannen die de af gelopen tijd ontwikkeld zijn - onder meer over de bewinke- ling (projectontwikkelaar BAM) en de toeristische ont wikkeling (onderzoeksbureau Spitsbergen) - is voor de histo rische poort steeds een hoofd rol weggelegd De opgeknapte land- en wa terpoort uit het begin van de zestiende eeuw moet de ver bindende schakel worden tus sen de wallen en het Hulster (winkel)centrum. Subsidies Het dagelijks bestuur van Hulst is daarnaast al jaren be zig om te bezien of subsidies voor het opknappen van de poort kunnen woi'den verkre gen. Landelijk en Europees heeft dat tot nu toe nog niets concreets opgeleverd en de door de provincie in het voor uitzicht gestelde bijdrage valt een paar ton tegen: 4,5 in plaats van 7,5 ton. Het niet aanvaarden van de subsidie betekent echter dat er minstens vijf of zes jaar voor- bijgaan alvorens Hulst op nieuw voor provinciaal monu- mentengeld in aanmerking komt. Zo lang kunnen de plan nen voor het opknappen van de Hulster binnenstad niet wachten en bovendien gaat de aftakeling van de Kelder- manspooi-t intussen gewoon dooi'. Wethouder P. Wëemaes (cul tuur en toexrisme) weet dat be ter dan wie ook, maar hij durft donderdag toch nog geen defi nitief uitsluitsel te geven. ,.We wei'ken momenteel uit alle macht aan allexiei berekenin gen. We doen ons uiterste best om een gedegen financiexingsop- zet te maken, maar twee mil joen is voor een gemeente als Hulst natuui'lijk wel een enorm bedrag. Slagen we er echter nu niet in om geld voor de pooit vrij te maken dan kunnen heel wat ideeën voor langei'e lijd de ijs kast in. De komende dagen laten we alle mogelijkheden nog eens de revue passeren en maken we een finale afweging. Nadat we. zoals beloofd, eei'st de ge meenteraadsleden hebben geïnformeerd, zullen we ver volgens volgende week ons standpunt naar buiten bren gen." MIDDELBURG - Twee jaar cel en tbs; dat is de straf dii rechtbank in Middelburg een 33-jarige man uit Temen heeft opgelegd. De man heeft in mei vorig jaar zijn echtgei met zijn vuist en een doucheslang verkracht. Daarbij waj uiterst gewelddadig te werk gegaan. Zelf had de man tijd een eei'dere ï-echtszitting verklaard dat hij wel vaker 1 fucking' met zijn vrouw had bedreven, maar hij ontkende er sprake was van dwang. Na de verkrachting in mei vi jaar was de vrouw echter in paniek naakt naar het politie reau gerend. De opgelegde straf is gelijk aan de eis. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een j arige Terneuzenaar wegens poging tot moord op een zwak gaafde man vei'ooi'deeld tot een gevangenissti-af van twee half jaar, waaiwan een half jaar vooi-waardelijk. De da moet bovendien een schadevergoeding van ruim twaalfc zend gulden betalen aan het slachtoffer. De Terneuzen heeft samen met een negentienjarige man uit Sas van Gen januai-i dit jaar de zwakbegaafde man, die de bijnaam 'Kn retje' droeg, meegenomen naar een rustige plek op het in strieterrein in Terneuzen. Daar heeft het tweetal de n zwaar mishandeld en met een mes gestoken. De twee dad hadden het idee dat 'Knorretje' geld van hen had achter houden. De negentienjarige mededader moet nog een psyc logisch onderzoek ondergaan; een psychiater heeft in elk val al vastgesteld dat hij ten tijde van het misdrijf vermind toerekeningsvatbaar moet zijn geweest. SAS VAN GENT - De politie hield woensdagavond in A een 26-jarige Sassenaar aan die eerder op de avond in z woonplaats een 51-jarige plaatsgenoot had mishandeld man had opmerkingen gemaakt over zijn rijgedi'ag. De jei dige Sassenaar pikte dit niet en sloeg erop los, waarna hij z met zijn auto uit de voeten maakte. De politie wist hem te ai terhalen in Axel. Hij mocht na verhoor donderdag gaan. MIDDELBURG - Omdat hij een groot deel van zijn misdi ven in België heeft gepleegd, vindt de rechtbank in Midd burg dat een 34-jarige man uit Gent daarvoor in Nederls niet kan woi'den vervolgd. Tegen de man was twee wekenj leden een gevangenissti-af van anderhalf jaar geëist wegi de bedreigingen met de dood die hij tegen zijn vrouw schoonfamilie in Temeuzen heeft geuit. Ook drong de offic van justitie aan op een psychologisch onderzoek, in verba met het gevaar dat de man zou kunnen vormen voor z vrouw. De rechtbank veroordeelde de man slechts voor een van dei verse gevallen van bedreiging waarvoor hij was aangeklaaj Dat dreigement leverde de man een celsti-af van vier ma: den, waarvan een maand voorwaardelijk op. MIDDELBURG - Hij was vorig jaar de gevangenis nog n uit, of hij begon alweerte dealen. Bovendien was hij al divei keren verooi'deeld voor de handel in harddrugs. De ï'echtba woog deze omstandigheden mee in het vonnis dat hij gistei uitsprak tegen een dertigjarige Terneuzenaar: anderhalf j; cel. De man heeft vorig jaar van mei tot en met oktober harddrugs gehandeld. Volgens de officier had hij daam 37.200 gulden voordeel behaald; geld dat hij zou moeten' rugbetalen aan de Staat. Maar de rechtbank geloofde de Ti neuzenaar, die zei dat het voordeel veel kleiner was gewee Het precieze bedrag was niet vast te stellen, zei de rechtbai daarom werd het maar afgemaakt op 5000 gulden. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg heeft met het binnen halen van het bedrijf Compact Stelling voor nieuwe werkgele genheid in West-Zeeuws- Vlaanderen gezorgd. Vijfender tig personen kunnen aan het eind van het jaar in de te bou wen assemblagehal van volau tomatische voorraadsvstemen op het bedrijventerrein Stam- pershoek in Oostburg terecht. De verwachting is dat de werk gelegenheid binnen vijf jaar groeit naar tachtig tot honderd arbeidsplaatsen. Compact Stelling, een innova tief, milieuvriendelijk bedrijf dat zich richt op klanten in de logistieke sector, zet computer- bestuurde magazijnstellingen in elkaar, volgens een door di recteur N.J.R van Rijn bedacht principe, analoog aan de beken de kubus van Rubik of het puz zeltje waarbij je één open vakje hebt om alle andere blokjes in een bepaalde volgorde te plaat sen. Het systeem werkt met be weegbare aangedreven vloeren waardoor pallets met een geva- rieei'de belading willekeurig en op elk moment kunnen worden tei'uggevonden of gelost. Grote voordelen voor bedrijven die een dergelijk systeem inzet ten, zijn de ruimtebesparing van zestig tot zeventig pirocent (gangpaden tussen de stellingen zijn overbodig), de veiligheid (diefstal is nagenoeg onmoge lijk), de korte lijn tussen pro- duktie en opslag en daardoor de vermindering van transportbe- wegirigen en de inzet van mens kracht. Proefopstelling Een proefopstelling die vanaf 14 april in Oosterhout staat, toont volgens marketingmana ger R. Jonker aan dat het pro- dulct 'veelbelovend' is. Die kansrijkheid bewees ook een marktonderzoek in opdracht van de provincie door het Inno vatie Centrum Zeeland. Vanuit distributiecentra, met name in de voedings- en witgoedindu- stine, de scheepvaart voor con taineropslag. en de transpoit- sector voor toepassing in vrachtwagens is inmiddels be langstelling getoond. De keuze voor Oostburg had volgens Van Rijn, directeur van het ingenieurs- en adviesbureau Van Rijn Industriële Pirojekten, te maken met zijn emotionele band met Zeeuws-Vlaanderen - hij woont vijftien jaar in Hulst - en met de snelle reactie van Oostburg. De locatie vormt bo vendien een prima uitvalsbasis voor transport per schip vanuit Breskens of Zeebrugge en biedt mogelijkheden tot nauwe sa menwerking met toeleveran- ciei's, zoals Unitron. Dit kan nog eens extra werkgelegenheid op leveren. Met het ai'beidsbureau is inmiddels contact opgeno men voor de weiving van - laag geschoold - personeel. Impuls Burgemeester G. Nooi'dewier en manager economische ontwik keling F. van den Hemel zien de vestiging van het bedrijf als een belangrijke impuls voor Oost bux-g. „Hiermee wox-dt beves tigd dat Oostburg zich steeds meer kan profileren als een uitei-mate geschikte vestigings locatie voor - startende - onder nemingen met een innovatief kax-akter. De complexvox-ming door de vestiging van bedrijven als Van de Vijver-Cammaei-t, Vex-straeten/Fundex, Unitron, Prolion en Zeeland Wind Tech nology wordt erdoor versterkt." De commissie financiën buigt zich morgen, vrijdag, over het vei-stx-ekken van een investe ringssubsidie van twee ton en een achtergestelde lening van 150.000 gulden. De gemeente wil de benodigde zesduizend vierkante meter grond verko pen voor zeventig gulden per vierkante meter. Het bedrijf heeft nog eens zesduizend vier- kante meter voor maximaal vijf jaar in optie genomen. De com missievergadering begint om 14.00 uux'. KOEWACHT Biljartkainpioen - J. van Hoeve is de nieuwe kampioen van de biljax-tclub van de ouderenbond in Koewacht. De leden wex-kten het afgelopen seizoen in twee series een ondei'linge competitie af. Als overwinnaars op het groene laken kwamen J. van Hoeve en W. Raes uit de bus. In de beslissingswedstrijd eiste Van Hoeve uiteindelijk de kam pioenstitel op. Tijdens een fees telijke bijeenkomst in gemeen- schpascentrum De Vlaschaard werden de prijzen uitgereikt. De komende maanden kunnen de ouderen recx-eatief biljarten. De competitie begint weer in sep tember Om het leefmilieu in de waterpax-tijen weer te herstellen moet in totaal 220.000 kubieke meter slib van de kreekbodems gehaald. foto Strijd door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Het waterschap De Drie Ambachten wil in juli beginnen met het uitbaggeren van de Canisvliet-en Mo lenkreek bij Westdorpe. In totaal dient 220.000 kubieke meter slib van de kreek bodems gehaald te worden om het leefmi lieu in de waterpartijen weer te herstellen. De bagger wordt geborgen in een acht hectare groot depot nabij de Belgische grens, waarop - als de specie eenmaal is ingeklonken - bos wordt ingeplant. Het baggerkarwei vormt het sleutelon derdeel van het project Canisvlietse kreek en Molenkreek. Met dat px-oject, dat in to taal ruim 10 miljoen gulden gaat kosten, willen waterschap, Staatsbosbeheer, de gemeente Sas van Gent en andere overhe den bereiken dat de natuurwaarden in het Westdorpse krekengebied niet alleen worden gewaai'borgd voor de toekomst, maar zelfs worden uitgebreid. Om dat te bex-eiken zullen alle landbouw gronden tussen de Vissersverkorting en de Sint-Anthony-kade, alsmede tussen Mo lenkreek en Canisvlietse kx-eek, worden aangekocht door het Rijk en worden toe gevoegd aan het reservaatsgebied. Bescherming Met de grondaankopen, die momenteel voor meer dan de helft van het gebied zijn afgerond, hopen de instanties de beide kreken een betex-e bescherming te bieden tegen bedreigingen van buitenaf (vervui ling door landbouwactiviteiten, lozingen door België en kwelstx-omen ónder de ka naaldijk dooi"). Tevens kan door de aan koop van de gronden de oude verbinding tussen de twee kreken weer worden her steld. Dijkgraaf drs. H. Eversdijk van De Drie Ambachten benadrukte gisteren tijdens een informatiebijeenkomst in het party centrum De Vlaanderen in Sas van Gent waar zo'mn vijftig mensen op afkwamen, het unieke karakter van het project. „Het waterschap heeft zich tot nu toe hoofdza kelijk bezig gehouden met waterbeheer, liet is voor het eerst dat we meedoen in een natuux-herstelplan van deze omvang. We dragen voor 12 px-ocent mee in de kosten en dat is in de historie van ons schap toch iets bijzonders", zei hij. Bureauhoofd watex-kwaliteit F. Maenhout van het schap ging na de inleiding van de dijkgraaf uitvoexdgin op het project en de achtergronden ervan. Het project beoogt zoveel mogelijk de ingrepen van de ka naalverbreding uit 1862 ongedaan te ma ken. Toen wei'd een groot deel van de Canisvlietse kreek gedempt en werd de verbinding met de Molenkreek verbro ken. Verslechtering Sindsdien - en zeker in het laatste deel van deze eeuw - is de toestand van de kreken alleen maar verslechterd. Het water werd troebel, op de bodem groeide een enorme sliblaag en bodemwroetende vissen als karpers en bi'asems kregen vrij spel. Lo zingen vanuit België via de Reigei'skil op de Canisvlïet en via ovei'storten in West dorpe op de Molenkreek deden de water kwaliteit van de wateren geen goed. De gezamenlijke overheden willen nu al lereerst de sliblaag van soms twee meter dikte uit de kreken halen, vervolgens gaat het waterpeil in beide kreken wat om hoog, wordt er een apart peilregime voor het hele gebied ingevoerd en zal de Rei- gerskil ontkoppeld worden. De kreken worden dan via nieuwe waterlopen en buizen onder de provinciale weg door met elkaar in verbinding gesteld. De ongewenste vissoorten worden met sleepnetten uit de kereken gehaald en an dere soorten worden weer.uitgezet. Land bouwactiviteiten zullen vervolgens - zo dra de grondaankopen allemaal x'ondzijn - niet meer in de omgeving van de kreken plaatsvinden. De meeste kosten gaan zit ten in de grondaankopen (5 miljoen) en het baggeren. Alle benodigde middelen zijn nog niet vergaard, maar Eversdijk had er goede hoop op dat vei'schillende subsidieverzoeken gehonoreerd zullen worden. Bezinkbassin De gemeente Sas van Gent via een andei'e weg een bijdrage aan het natuurherstel in en om de kreken. Het is de bedoeling dat dit jaar in het centrum van Westdoxpe een bergbezinkbassin wox-dt aangelegd. Met dit bassin kan het aantal ovex-stox-ten (het lozen van rioolwater op de Molenkreek) met 66 procent worden teruggebracht. De aanleg van het bassin aan de Bei-nhai'd- straat kost de gemeente zo'n 1,2 miljoen gulden. Het natuurherstelplan voor de kx-eken moet tegen de eeuwwisseling volledig zijn uitgevoerd. door Wout Bareman TERNEUZEN - De achttien zorg-loketten, die vier zieken fondsen in de Euregio Schelde- mond hebben geopend, hebben de afgelopen maanden vele tientallen grensbewoners en grensarbeiders van advies ge diend. De zorgverzekeraars be sloten de loketten in hxm werk gebied een half jaar geleden te openen om hun 'klanten' weg wijs te maken in het administra tieve doolhof, waarin ze als ver zekerden terecht kunnen komen zodra ze de grens over wippen om er te werken of er gebruik te maken van de zorgvoorzienin gen. Het initiatief van OZ Zorgver zekeringen (het 'ziekenfonds' in Zeeuws-Vlaanderen, West-Bra bant en Rijnmond) en in Vlaan deren de Christelijke Mutuali teiten en de Socialistische en Liberale ziekenfondsen loopt min of meer vooruit op de nieu we regels voor grensoverschrij dende gezondheidszorg, die binnen nu en pakweg een jaar van kracht worden. Aanpassing van de Europese en nationale regelgeving is moge lijk geworden na de uitspraak - voi'ige week - van het Europese Hof van Justitie dat patiënten zonder toestemming vooraf ge bruik moeten kunnen mak van de medische voorziening in een ander Europees land. Z dra de lidstaten hun nationé wetgeving daarop hebben afg stemd, vervalt de papier rompslomp waaxmee die gren overschrijdende zorg nu vai nog gepaard gaat. Ombudsfunctie De achttien Euregio-zox-gloke ten proberen de zaken vo grensbewoners en grensarbt ders nu al een stuk te versimp len. De lokettisten bekleden et soort ombudsfunctie. Ze dient hun klanten - zo blijkt uit et inventarisatie - van advies 1 administratieve piroblemen, 1 algemene problemen op h vlak van de x-egelgeving, in siti aties met financiële gevolge voor de verzekerden, geve antwoord op de meest uiteenlt pende informatieve vragen va verzekerden, werkgevei's en ai deren, beantwoorden vrage over de verschillen i n wetgevir en vex-strekken informatie ovt de meest uiteenlopende aspet ten van de gezondheidszoi over de grens. In totaal behandelden de Euri gio-zorgloketten de afgelope zes maanden 119 kwesties. E medewei-kers van de lokette hebben speciale cursussen ge volgd om kennis te vergaren. door Frank Gijsel IJZENDIJKE - Voorzitter mr. J. Hage van de Kust VVV Zeeuws- Vlaanderen kon donderdag avond tijdens de algemene ledenvergadering in het Mau- ritshof in IJzendijke de fakkel overgeven aan een nieuw, veer- tienkoppig bestuur. Zes leden vertegenwoordigen de verschillende bedrijfstak ken, zes leden de deelnemende kernen van de gemeente Oost burg, aangevuld met een onaf hankelijke vooi-zitter in de per soon van A Zabel en één lid namens de gemeente Oostburg. Nadat vorig jaar gesignaleerd werd dat de Kust VW te vaak amateux-istisch te werk ging en er daardoor de nodige proble men ontstonden, wex*d eind ja- nuaiï een voorbereidingsgroep onder leiding van drs. A Zabel en G. van Daele aan het werk ge zet om een eerste aanzet te ge ven voor een beleidsvisie. D voorbereidingsgroep wist i korte tijd een gedegen herstruc turering ter tafel te krijgen, di gisteravond gedragen wen door een meerderheid van d aanwezige leden. De vex-eniging kan nu op ec: modei-nere leest te werk gaai met de drie hoofdtaken: de in formatieverstrekking aan di toerist en recxeant, de promoti- en de mogelijkheid van pro ductvemieuwing. Het nieuwe bestuur kreeg vat de vergadering verder de op dracht mee de aanzet te gevet tot een beleidsvisie, de opze van kantoren en pei'sonele be zetting en toe te wei'ken naai een nieuw contributieregie ment. Daarin moeten dé econo mische belangen van de ver schillende bedi'ijfstakken zi goed mogelijk tot uitdrukking komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 56