3ostburg zoekt goede ambtenaren Sekshuis Kuitaart is er één te veel Sommige zaken zijn nu eenmaal TOP-secret PZC PZC Droomtijd met de aboriginals tussen de rode rotsen Ia zeeland 13 erk hoopt zich op door gebrek aan gekwalificeerde kandidaten voor vacatures Chocoladedief Zilveren anjer voor Zeeuw Zeeuwse kippeninvasie Toiletten voor Walcherse kust Transferium gaat weer open leranium markt n Terneuzen vrijdag 8 mei 1998 ior Pascalle Cappetti ISTBURG - De gemeente stburg heeft grote moeite om Idoende gekwalificeerd per- neel te vinden voor haar amb- jjke afdelingen. Vacatures jven soms lange tijd open !3n. De afdeling volkshuis- iling, ruimtelijke ordening en lieu hijvoorbeeld, kampt met b personeelstekort waardoor ivragen voor bouwvergun- igen langer blijven liggen dan iruikelijk. e afhandeling van bouwaan- 1 jgeix duurt op het ogenblik aiddeld tussen de drie en vier randen. Dat is een hele lange ivoor mensen die het liefst rdaag nog willen beginnen t bouwen, beseft wethouder Bolijn-Hertzberger, maar het cegemeente nog altijd gelukt ibinnen de wettelijke termijn a dertien weken te blijven, irmaal duurt een dergelijke ocedure gemiddeld tussen de bten tien weken, rzaak van de trage behande- gis een tijdelijke onderbezet- g van de afdeling, zo zei zij nderdag in de commissie pla- [ogie op vragen van PvdA- adslid Hamelijnck. Dat legt Igens Bolijn een zware claim de wel aanwezige ambtena- i Het is volgens haar niet mo- iijk om tijdelijk iemand in te iren om de achterstanden weg werken, omdat het al zo lastig (Advertentie) aV óe \a9eï is om openstaande vacatures in gevuld te krijgen. Bovendien gaat het hier om mensen die een bepaalde opleiding moeten hebben. Ambtenaar bouwen en wonen M. de Paauw voerde aan dat de gemeente daarnaast veel tijd kwijt is aan slecht onder bouwde bouwplannen. Goede plannen, die geen aanvullingen of nader onderzoek vereisen, kunnen al in vier weken worden afgewikkeld. Camping Camping Elzenhof in Cadzand mag van de commissie uitbrei den. De leden hadden donder dag geen moeite met de voorge stelde vergroting van de camping aan de Badhuisweg tot tien hectare en de inrichting met ruimere standplaatsen. Wel vroegen zij in de exploitatie overeenkomst een beplantings plan op te nemen. Wanneer de raad volgende week akkoord gaat, is het wachten alleen nog op de goedkeuring van de pro vincie. Een positief advies ging ook uit naar de bestemmings wijziging voor een deel van het perceel van het bedrijf Trako Techniek in Cadzand. Ook hier drongen de commissie leden erop aan dat het bedrijf de bedrijfsgebouwen enigszins aan het oog onttrekt door het aanbrengen van beplanting. Wethouder Bolijn zei dat de ge meente dit in het overleg met de ondernemer zal inbrengen, maar dat zij dit - in tegenstelling tot industrieterreinen - niet kan verplichten. „Maar je mag ver wachten dat wanneer wij onze medewerking verlenen, het be drijf daar op zijn beurt iets te genover stelt", oordeelde zij. De nieuwe bestemming van twee panden aan de Dorps straat in Hoofdplaat - een kap salon en café met horeca-appar- tementen - kreeg eveneens de instemming van de fracties. TERNEUZEN - Het stelen van een reep chocolade leverde een 80-jarige inwoner van Terneu- zen donderdagmiddag een dag vaarding op. De Temeuzenaar was al eerder met justitie in aanraking ge weest, en kreeg daarom meteen een dagvaarding van de politie. Het vermeende sekshuis in Kuitaart. foto Charles Strijd door René Hoonhorst KUITAART - Een nieuw seks huis aan de Hulsterweg in Kuitaart moet, als het aan bur gemeester en wethouders van Hontenisse ligt, binnenkort zijn deuren al weer sluiten. Het college houdt vast aan het be leid niet meer dan vijf seks clubs in de gemeente toe te staan. Ook als het bordeelver bod over enige tijd uit het Wet boek van Strafrecht wordt ge haald, alleen de Eerste Kamer moet nog officieel akkoord gaan, denkt het dagelijks be stuur van Hontenisse nieuwe sekshuizen buiten de deur te kunnen houden. Burgemeester T. Steenkamp kondigde donderdag aan dat waarschijnlijk bestuurs dwang tegen de eigenaar van Hulsterweg 137 zal worden ge bruikt. De gemeente was er al eerder, onder meer via adver tenties in regionale huis-aan- huisbladen, op geattendeerd dat er een nieuwe seksclub ac tief was. Een officieel politierapport gaf de Hontenisser burge meester donderdag de zeker heid dat inderdaad een nieuwe seksclub werd uitgebaat. „Het pand aan de Hulsterweg heeft de bestemming woonhuis, dus de eigenaar is in overtreding als het als bedrijfspand wordt gebruikt", verklaarde Steen kamp. Aanvraag Een aanvraag voor bestem mingsplanwijziging zou in dit specifieke geval geen enkele kans maken bij de gemeente raad, zegt de burgemeester. „We hebben als gemeentebe stuur eerder de afspraak ge maakt dat Hontenisse niet meer dan de vijf bestaande seksclubs zal toelaten. Eind jaren tachtig heeft de Raad van State ons gelijk gegeven. Voor een kleine gemeente als Hontenisse is een aantal van vijf sekshuizen al veel, oor deelde de Raad destijds." De eigenaresse van het Kuit- aartse woonhuis, die zelf geen commentaar wil geven, is ove rigens helemaal niet van plan om bestemmingsplan wijzi ging aan te wagen, verklaart haar fiscaal-juridisch advi seur A van Himme. „Mijn cli ënte heeft een gewoon woon huis, waar zij af en toe kamers verhuurt. Wat de huurders op die kamers doen is hun zaak." De advertenties waarin wordt gesproken over 'ondeugende stoeipoezen' die 'u ontvangen in een rustige privésfeer kent Van Himme niet, maar doen volgens hem niets af aan de status van woonhuis. Burge meester Steenkamp twijfelt aan die lezing maar stelt for meel dat hij de 'zaak in het col lege zal bespreken'. „Ook als we dan besluiten om bestuurs dwang toe te passen, kan daar volgens de normale procedu res bezwaar tegen worden ge maakt." Drie jaar geleden slaagde het college er nog in een seksclub langs de provin ciale weg bij Vogelwaarde te laten sluiten. Het schrappen van het bordeelverbod uit de wet zal Hontenisse niet nopen om het beleid aan te passen, verwacht Steenkamp. „Wij hebben al sinds jaren regels voor de bestaande sekshuizen en we blijven als gemeente na tuurlijk de mogelijkheid hou den om zelf het aantal etablis sementen te reguleren via plaatselijke verordeningen." Een aantal jaren geleden gin gen er in de Hontenisser raad ook stemmen op voor een 'uit sterfconstructie' voor het ex ploiteren van sekshuizen. Zo gauw als een exploitant zijn zaak opdoekte, zou de club op houden te bestaan. Steen kamp: „Dat ligt juridisch waarschijnlijk een stuk moei lijker, omdat die panden al als club in gebruik zijn." DEN HAAG - Prins Bernhard reikt donderdag 25 juni in het koninklijk paleis in Amsterdam een Zilveren Anjer uit aan Middelburger drs. A Vos. Vos krijgt de onderscheiding voor zijn inspanningen voor de restauratie van de synagoge van Middelburg. Vos zorgde dat de ruïne op de monumentenlijst kwam en wierf fondsen voor de restauratie ervan. Mede dankzij zijn inzet kan de synagoge weer worden gebruikt voor erediensten, sociale activiteiten voor de joden en culturele evenementen voor een breder pu bliek. Vos ijvert nu voor het herstel van de Portugees-Israëli tische begraafplaats in Middelburg. Zilveren Anjers worden sinds 1950 toegekend aan mensen die zich vrijwillig hebben ingezet voor cultuur of natuurbehoud in Nederland, de Nederlandse Antillen of Aruba. Het Prins Bei-nhard Fonds is het fonds voor cultuur en natuurbehoud. Behalve Vos krijgen nog vier anderen de onderscheiding uit gereikt. DEN HAAG - Demissionair minister J. van Aartsen (Land bouw) overlegt met pluimveehouders en de veevoederindu strie om een eventuele kippeninvasie in Zeeland te voorko men. Hij geeft de sector wel zelf de kans om ongebreidelde groei te gen te gaan. In Zeeland neemt hij nu zelf geen maatregelen. Ex- zijn volgens hem niet zo veel bouwvergunningen voor kippen- stallen afgegeven. Op korte termijn zal de Zeeuwse pluimvee- stapel daarom niet sterk gx-oeien, laat hij Gi-oenLinks Kamer lid M. Vos weten. Zij vreesde een kippeninvasie in Zeeland. Volgens de Zeeuwse Milieufederatie vragen veevoederfabri kanten aan Zeeuwse akkei-bouwers om op grote schaal pluimvee te houden. Evenals Vos vindt Van Aartsen een fikse groei van het aantal kippen in Zeeland ongewenst. Zeeland is een schoon gebied, er is geen mestoverschot en dat wil Van Aartsen graag zo hou den. KOUDEKERKE - Op negen parkeerterreinen langs de Wal cherse kust komen toiletten. Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Veere willen met deze extra voorzieningen de kwaliteit van de parkeerterreinen oppeppen. De toiletten worden geplaatst bij wijze van proef. Ze blijven het hele sei zoen staan, van 7 mei tot 1 oktober. Het gebruik is gratis. De parkeerterreinen waar de wc's komen, bevinden zich aan de Galgeweg, Strandweg en Verlengde Dishoekseweg bij Koudekerke, de Valkenissewegbij Biggekerke, de Randduin- weg en Duinweg bij Oostkapelle, de J. Tooropstraat in Dom burg en Oranjezon en de Fort den Haakweg bij Vrouwenpol der. RENESSE - Het recreatietransferium in Renesse gaat weer open. De megaparkeerplaats waar automobilisten gratis hun auto kwijt kunnen om - eveneens gratis - met bus, elektrokar of paardentram naar de stranden, de campings of het dorp te gaan, is vanaf zaterdag 16 mei weer in bedrijf. Als gevolg van de opening veranderen de busroutes in Renes se. Alle bussen rijden vanaf volgende week weer via het trans ferium. De belangrijkste wijziging ten opzichte van het suc cesvolle beginjaar 1997 is dat het aantal transportlijnen is teruggebracht van vijf naar vier. om overlappingen te voorko men. Ook de bewegwijzering is verbeterd, zodat toeristen die Re- nesse voor het eerst aandoen het transferium ook weten te vinden. Het transferium, dat in het leven is geroepen om de verkeersdrukte in en om Renesse te geleiden en in te dammen, telt 900 parkeerplaatsen. Het is dagelijks van 10.00 tot 19.30 uur in bedrijf en sluit pas weer op 14 september. ERNEUZEN - Tuinliefheb- ers die hun tuin wat willen op- olijken, kunnen op de zater- igen 9,16 en 23 mei terecht op jaarlijkse geraniummarkten. oemisten en tuincentra uit de meente Terneuzen zullen de rie zaterdagen een ruim assor- ment uitstallen, e geraniummarkt op 9 mei in Hoekse Koudepolderstraat ijt het spits af in de reeks. Als anouds is het festijn gecombi- eerd met een voorjaars- en fnmelmarkt. Belangstellen- en kunnen tussen 8.00 uur en 1,00 uur terecht. De tweede iarkt in de rij is gepland op 16 lei op de Terneuzense Markt an 8.00 uur tot 16.00 uur. Op de arkeerplaatsen bij het winkel- entrum Zuidpolder op 23 mei orden de buitenplanten van 00 uur tot 16.00 uur uitge lid. iibliotheekboeken- In de bi- aotheek van Kloosterzande orden vandaag, vrijdag, afge- :hrev en boeken verkocht. Be- sngstellenden kunnen hiervoor ■recht tijdens de openingsuren, an 14.00-17.00 uur en van 8.00-20.00 uur. LOOSTERZANDE REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115)694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Marcel Modde Ze hadden ervoor gewaarschuwd. Ex- zou een nieuwe wind gaan waaien in Terneuzen. De bezem moest door de porseleinkast in het achterkamertje. Maar dat de scherven ook de eigen men sen zou kunnen verwonden, daar was bij TOP nog niet bij stilgestaan. Het de- buut-optreden van wethouder Jo Baart heeft binnen het college voor een hoop onrust gezorgd, zo zeer zelfs dat hij fiks de oren is gewassen door zijn WD-col- lega Krijn van der Hoofd én burge meester Ron Barbé. Want als de wet houder op deze manier verder gaat, daxx zou dat de gemeente volgens hen wel eens geld kunnen kosten. De kat werd vorige week de bel aangebonden door WD-fractievoorzitter Willem de Zeeuw. Raadslid sinds 1978, zelf vier jaar wet houder geweest, nestor van de raad. En juist die vleesgeworden bulk aan irva- ring zette in de eerste reguliere raads vergadering in de nieuwe samenstel ling nadrukkelijk vraagtekens bij de eensgezindheid in het huidige college. „Een basisgemeente als Ternexxzen kan zich geen onenigheid in het dagelijks b estuur p ermiterenEr staat hier zoveel te gebexrren. Wij hebben als opdracht op ons genomen nieuwe bedrijven en inwoners aan te trekken. Alleen al in dat licht is het van wezenlijk belang dat er binnen het college wordt samenge werkt. Een vex-keerde uitstraling van de poli tiek op de bxiitenwacht kan funest zijn. Dat betreft ook de portefeuilles van de collegeleden. Je kunt als wethouder grensoverschrijdend bezig zijn binnen je eigen aandachtsgebied, maar wan neer het aankomt op politiek gevoelige kwesties zoals de nieuwbouw van het politiebureau, dan moet je de eigenlijke portefeuillehouder niet voor de voeten lopen. Dat werkt contra-productief. Zéér contra-productief mag ik wel stel len." Is het dan wel zo'n slimme zet ge weest om TOP binnen de coaltie te halen? Barbé heeft de dag 7ia de raadsverkiezingen duidelijk ge maakt grote moeite te hebben met het aantreden van de nieuwe par tij, in verband met de continuïteit van het bestuur. „Dat is dan zijn privé-meixing. Daar gaat hij niet over. Verschillende partij en, ook de WD, hadden in him verkie zingsprogramma de voorkeur voor een afspiegelingscollege opgenomen. De mocratischer kan het niet. Zonder TOP zou de coalitie uit dextien zetels be staan. Mét, vier meer. Dan heb je hoe dan ook toch een aanmerkelijk bredere basis rond de besluitvorming. Ook al is het misschien af en toe contre-coeur. Maar dat betekent van de andere kant ook dat je in den beginne voorzichtig moet zijn met het doen van bepaalde Willem de Zeeuw, fractievoorzitter WD-Terneuzen: „Zolang sommige zaken binnen het college nog niet zijn uitgekristalli seerd, praat je er niet over." foto Charles Strijd uitspraken in het openbaar Met de par tij op zich heb ik vooralsnog geen moei te. Alleen de manier waarop bestuuxiij- ke zaken worden gepresenteei'd, zou de gemeente schade kunnen bei'okkenen. Zelfs zozeer dat het ten koste kan gaan van andere projecten. Ik kan me niet voorstellen dat TOP, zo ambitieus als ze zich naar de burgerij toe hebben opge steld in de campagne, daar op uit is. Sommige zaken op de B en W agenda zijn nu eenmaal TOP-secret, zolang ze binnen het college nog niet helemaal zijn uitgekristaliseex-d. Daar praat je niet over." Ariël Meeusen, de man achter de schermen van TOP, wordt al gek scherend de vijfde wethouder genoemd en Baart zijn buik- spreekpop. Hoe valt dat binnen de coalitie? ..Het is - binnen de Terneuzense poli tiek in ieder geval - ongebruikelijk dat de voorzitter van een partij zich op de vooxgrond zet en regelmatig bemoeit met de lijnen die door de raad worden uitgezet. Stel je voor dat de voorzitter van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van de WD zich de ene dag laat gelden in Hulst, een week later z'n bemoeienis loslaat in Sluis-Aardenburg en zo de hele x*egio. Dat is ondenkbaar! De frac tie heeft een eigen verantwoordelijk heid, ze moet haar i*ug i-echthouden. Ik vind zijn opstelling in deze niet zuiver. Maar het gaat mij te ver om hem een dermate gewichtige positie toe te dich ten. Dat zou z'n arrogantie alleen maar stimuleren." Hoe kun je als coalitie voorkomen dat de locomotief straks echt 07it- spoord? Er zijn binnen het college zelfs al geluiden dat, indien Baart zich nog een keer dermate verga loppeert. hij publiekelijk wordt 'gefileerd'. „Voor zover mij bekend is het in de na oorlogse jaren in Terneuzen nog maar één keer voorgekomen dat een wethou der werd gedwongen op te stappen. In 1975, PvdA-wethouder P.J. Huijbrecht. Hij kreeg een motie van wantrouwen aan z'n broek wegens zijn dubieuze aandeel in de bestuursverkiezing van de woningbouwvereniging. Maar dat is echt een aller-uiterste maatregel, die in dit geval nog niet aan de orde is. Ik mag aannemen dat het signaal wat door dezen en genen is afgegeven, nu wel duidelijk is overgekomen." En anders? „Het heeft geen zin daar op vooiuit te lopen. Voor Terneuzen is het noodzake lijk dat de rust in het bestuur wordt her vonden. Er zit nogal wat ruis in de at mosfeer, die moet ex-uit. Je moeten laten zien dat je een hecht blok vormt. Wij worden als bestuurder op dei-gelijke misstanden aangesproken. Dat is nooit De Zeeuws-Vlamingen Saskia Henderikse en Marc van den Broecke trékken een jaar lang door Australië. Ze proberen als 'werkende toeristen' zoveel mogelijk van dit werelddeel, dat ook bekend staat als Down Under, te zien. Eenmaal per veer tien dagen houden ze de PZC-lezers op de hoogte vmi hun be levenissen. Ditmaal in The Red Centre: rood za/ul en rode rot sen, doordrenkt met 20.000 jaar aboriginalgeschiedenis. en Saskia Hendonkse The Red Centre. Nu we door het binnenland van Austra lië rijden, zien we waarom dit gebied zo genoemd wordt. Het landschap wordt gedomineerd door rood zand en rode rotsen. Ook wordt het gebied wel be schouwd als een geologisch mu seum. Sporen van oeroude geologische processen zijn dui delijk terug te vinden in berg kammen, drooggevallen rivie ren, oude oceaanbodems en merkwaardige rotsen. De meest bekende van deze rot sen is Ayer's Rock. De aborigi- nalnaam is Uluru, wat 'grote rots' betekent. Met zijn hoogte van 348 meter en omtrek van x-uim negen kilo meter is de mo noliet al van ki lometers afstand in het vlakke, droge landschap waar te nemen. We kwamen naar het binnen land om deze be roemde monoliet te bekijken. Wat we zagen was meer dan een rots: 20.000 jaar aboriginalge schiedenis en cultuur. Volgens de aboi'iginals was de aarde vroeger vlak en vormloos. Voor vaderlijke wezens, iij de vorm van i-euzenkangoex-oes, -slan gen, -vissen, en dergelijke, cre- eerden de huidige vormen in het landschap en schiepen alle le vende wezens. Deze creatiepe- riode wordt vaak vertaald als 'Dreamtime'. Voor aboriginals is deze periode echter allesbe halve een droom. Voor hen is het Tjukurpa, de traditionele wet. Deze wet verklaart het bestaan en is de leidraad voo.r het dage lijkse leven. De kermis over hoe met het land, de dieren, de plan ten en de mensen om te gaan. wordt van generatie op genera-: tie doorgegeven in de vorm van Tjukurpa. Waterplaats De aboriginals wisten op unieke wijze in hax-monie met de natuur te leven. In het dx~oge, onher- bex-gzame gebied trokken ze van waterplaats naar waterplaats. De waterplaatsen trokken ook diex-en aan, waar door de abori ginals op werd gejaagd. Door x-egelmatig verder te trekken voorkwamen ze dat een gebied overbejaagd wex'd. Met vuur konden ze uit een gebied weg- tx-ekken; de begroeiing werd verbrand. Dit in de wetenschap dat vruchtbaar land zou ont staan met nieuwe begroeiing. Na een bepaalde periode keer den ze op die plaats tei-ug om te jagen op dieren, zoals kangoe- ï-oes en emoes, die door de jonge scheuten aangeti-okken werden. Verder beschikten de aborigi nals over een uitgebreide kennis op het gebied van eetbare plan ten. Op deze wij- ze leefden groe- rt pen aboriginals 20.000 jaar in het woestijngebied rond Uluru. Tot vijftig jaar gele- den. Toen kwa men ze voor het eerst in aanra king met westerlingen: missio narissen, goudzoekers en avon turiers. Vervolgens vestigden ook veeboeren zich in het ge bied. Dooroverbegrazingveiio- ren de aboriginals hun voedsel bronnen. Geleidelijk aan werden de aboriginals van hun land verdreven. Ze weren ver jaagd of geboeid afgevoerd naar missieposten om 'beschaving' bijgebracht te worden. Toeristen In de jaren zeventig wilden de aboriginals het gebied terug wat hun ooit ontnomen was. In 1976 maakte een nieuwe wet het mogelijk hun land terug te ei sen. In 1985 werd hun band met Uluru erkend en het land werd aan hen overgedragen. Nu leidt Tjukurpa het gebied: de kennis van de aboriginals wordt actief gebruikt om het nationale park te beheren. Veel toeristen ko men om de rots te bekijken en te beklimmen. Ze gaan voorbij aan 20.000 jaar aboiiginalgeschie- denis en cultuur. Ze hebben Uluiu bezocht, niet gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 55