pestuur Terneuzen ergert buren Oogje toe voor brugklassers Gent voorspelt internationale rol Scheldetunnel Sneller lopen met nieuwe knie door project De Honte Vliegende schoonheden in de kas Personeel Emergis voert druk verder op zeeuwse almanak Dieren Opnemen gemeentelijke herindeling in college-programma wekt wrevel Een moeizaam gevecht is het, tegen dat muizenduo. Die Middelburgse ambtenaar be sloot, nadat hij de twee die ren gewaar was geworden tot de aanschaf van een flinke portie muizentarive. Volgens een mededeling op de var pakking zouden muizen na het nuttigen ervan heerlijk gaan slapen en niet meer ont waken. Het leek hem een diervriendelijke oplossing van zijn probleem. De muizen dachten daar an ders over. Zij gaven de voor keur aan een pak spritsen en deden daarmee voldoende energie op om in de nacht veel tijd te steken in de ver vulling van hun kerntaak: trippelen. De man dacht na en kocht een klem. Waar hij zelf in raakte. Met zijn rechter wijs vinger. Hij heeft het nu thuis èn op kantoor erg zwaar. In zijn woning voelt hij de minach ting van zijn huisdieren te gen wil en dank. En achter zijn computer kan hij ook al niet meer goed met zijn rnuis overweg. ZEEUWS-VLAANDEREN PZC zeeland vrijdag 8 mei 1998 door Wout Bareman TERNEUZEN - Brugklassers zijn er in deze provincie minstens een paar dui zend. Maar échte brugklassers...dat is maar een ploegje van pakweg honderd. Het zijn de jongens en meisjes van de scholen voor voortgezet onderwijs in Ter- neuzen, die dagelijks in peloton uit Phi lippine, Hoek en Biervliet naar school fietsen. Sinds de zuidelijke brug van de Middensluis in Terneuzen na een schade- varing buiten gebruik is. worstelen ze met een immens probleem. Omrijden via de noordelijke brug kost tijd. En voor wie ge wend is volgens een strak schema te leven, te fietsen en te studeren, is dat omrijden pure tijdverspilling. Dus duiken ze dage lijks met z'n allen onder de slagbomen van de kapotte brug door om een stukje af te steken. Rijkswaterstaat zou die 'overtre ding' kunnen dwarsbomen door de twee brugdelen open te draaien, maar dat ge beurt niet. Een woordvoerder van dienst- kring Zeeuws-Vlaanderen: ,,Ach, dat zou kunnen... We laten het oogluikend toe. Half mei voeren we een noodreparatie uit aan de brug. Daarna kan het verkeer - uit gezonderd vrachtwagens - er weer over. En tot die tijd hebben we die overtredin gen even niet gezien. foto Charles Strijd door Wout Bareman GENT - De Westerscheldetun- nel gaat wel degelijk een be langrijke rol spelen als interna tionale verbinding. De Zeeuwse bestuurders hebben de tunnel bewust een regionale functie ge geven om het project sneller te kunnen verwezenlijken. Schepen D. Termont van de ha ven van Gent over het spel dat het Zeeuws provinciebestuur in de voorbereidingsfase heeft ge speeld: ..Had men de tunnel een nationale of zelfs internationale status gegeven, dan had 'Den Haag' het project waarschijn lijk op een tiende plaats van de prioriteitenlijst gezet. Als re gionale verbinding kwam de tunnel echter op nummer één." Slim Termont opperde dat donder dagavond tijdens de jaarverga dering van de Gentse Havenge meenschap. ..Onze Zeeuwse vrienden hebben het slim aan gepakt. moet ik zeggen. Maar uiteindelijk zal de Westerschel- detunnel wel degelijk een be langrijke rol gaan spelen als schakel in de verbinding tussen de haven van Rotterdam - denk maar aan de verwezenlijking van de tweede Maasvlakte - en Noord-Frankrijk. Vrachtver keer van en naar Rotterdam zal uiteindelijk eerder kiezen voor een snellere verbinding via bij voorbeeld de Dammenroute. De tunnel is niet minder dan de ro de loper voor 'Nederland Distri butieland'." Schepen Termont wees op de ge volgen, die de 'verhoogde sta tus' van de Westerscheldetun- nel-route, zal hebben voor het doorgaande verkeer in de Gent se Kanaalzone. In dat verband wees hij ook op de omvorming van de Expresweg tussen Ant werpen en Zelzate tot autoweg. Wanneer over een paar jaar de containerterminal op de lirxkex- Scheldeoever bij Doel in ge bruik wordt genomen, zal het containerverkeer over de weg voor de route via Zelzate kiezen. En ook de verbinding Zeebrug- ge-Kanaalzone zal voor extra druk zorgen, vreesde hij. Knooppunt „Zelzate wordt straks een gi gantisch verkeersknooppunt en dat is tot nu toe onvoldoende onderkend." Trouwens, de ver keersdruk op het hele Vlaamse Kanaalzone-gebied zal dermate toenemen, dat drastische maat regelen onontkoombaar zijn. Gelaten stelde Termont vast dat in het Ruimtelijk Structuurplan Vlaanderen met geen woord wordt gerept over het extra ver keersaanbod. met name uit noordelijke richting. Om tot een betere spreiding van het verkeer in de Kanaalzone te komen, be pleitte de havenschepen de bouw van een nieuwe tunnel on der het Kanaal Gent-Temeuzen die zou moeten worden aange legd in het hart van de Vlaamse Kanaalzone. Inspecteur-generaal J. P. Mat- thijs van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap waar schuwde dat het verkeer van en naar de Westerscheldetunnel zich mogelijk minder gemakke lijk via de oostelijke kanaaloe ver zal laten leiden. „We kunnen met z'n allen wel willen dat de vrachtwagenchauffeurs voorde oostelijke route via de Tractaat- weg en de Kennedvlaan kiezen, maar die laten zich niet dirige ren. Zeker niet zolang er bij Sluiskil geen tunnel ligt. Voorzitter A Van der Mueren van de Havengemeenschap vat te zijn vrees enigszins cryptisch samen. „Zonder een degelijk en goed overwogen mobiliteitsbe leid vrees ik dat bij de opening van de Westerscheldetunnel, de toenemende trafiek en de groei in en rond Gent 'vele wielen geen weg meer gaan vinden'." door Marcel Modde TERNEUZEN - Het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen begint in september met een speciaal project voor orthopedische pa tiënten. Onder de noemer 'geza menlijk herstelplan' is een me thodiek uitgedacht waarmee de kwaliteit van de geleverde zorg kan worden verbeterd en die bovendien leidt tot een aanmer kelijke verkorting van de be- handelduur. Het project is ontwikkeld in de Verenigde Staten en wox-dt sinds eind maart met succes toegepast in het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch. Zeeuws-Vlaande ren is het tweede ziekenhuis binnen Europa waar het project van start gaat. Het betrokken personeel van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren werd donderdag op een eerste informatiebijeenkomst geïnformeerd over de inhoud van het gezamenlijk herstel plan. De opzet is bedoeld voor patiënten die een volledige heup- of knieprothese nodig hebben. In verband met de lange wachttijd in de grensregio wij ken veel patiënten uit naar Bel gië. Om die 'vlucht' tegen te gaan, is (met ingang van 24 juni) tevens een derde orthopeed aan getrokken. Krukken De behandeling begint met een uitgebreide voorlichting over de ingreep en de nazorg. Ook wor den de patiënten voor de opera tie door een fysiotherapeut ge traind in het lopen met krukken of in het aanleren van specifieke revalidatie-oefeningen en wordt de thuiszorg gei-egeld. Volgens orthopedisch chirurg on voorzitter van de project groep drs. A Corbeij is uit de reeds opgedane ervaringen met het project gebleken dat 'een goed geïnformeerde patiënt minder angsten kent en sneller van de operatie herstelt'. De patiënten krijgen de be schikking over een eigen 'huis kamer'. Corbeij: „Belangrijk in het project is het benadrukken van het gezond zijn van de pati ent. Ze zijn niet. ziek, maar heb ben een mankement aan de heup of knie dat is verholpen. Het verblij f in de huiskamer met lot genoten en de straks mogelijke coaching door familieleden ge durende de opnameperiode, draagt hiertoe bij." Er wordt gezamenlijk gerevali deerd. Omdat de 'groepsge- dachte' binnen deze aanpak een belangrijk aandeel inneemt, is het volgens chirurg ook van be lang dat 'groepsgewijs' wordt geopereerd. „We denken daarbij aan drie tot zes ingrepen op één dag. Om te beginnen één dag in de week en in een later stadium twee dagen. De rest van de week wordt het reguliere operatie schema afgewerkt." Het strak ke schema kan volgens Cox'beij worden gehaald door een inter ne reorganisatie en verbetering van de efficiency. Resultaten De eerste resultaten in Den Bosch zijn bemoedigend, stellen Corbeij en dagelijks projectlei der M. van Oyen. De opname duur voor 'herstelplanpatiën ten' is daar teruggebracht van vijftien naar zes dagen. De or thopedische afdeling van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren staat in nauw contact met de collega's van het zogeheten Bosch Medicentrum en wordt in de gelegenheid gesteld van de daar opgedane ervaringen te profiteren. Het gezamenlijk herstelplan is gebaseerd op de ideeën van de Amerikaanse or- thopediseh-chirurg J. Barret en is daar de afgelopen twaalf jaar inmiddels ingevoerd in 125 zie kenhuizen. Het project is door L. Faro van de firma Ortomed (leverancier van gewichtspro thesen) aangepast aan de Ne derlandse situatie. Dolfijn Reneé redt het niet NEELTJE JANS - De gestreepte dolfijn Renée kan niet wennen op Neeltje Jans. Omdat ze te lang onderzoekend aan het wa teroppervlak bleef is haar rug huid uitgedroogd en is ze voor behandeling teruggebracht naar het Dolfinarium in Har derwijk. Renée spoelde vorig jaar aan in Renesse. Gestreepte dolfijnen worden vrijwel nooit in de Noordzee worden gesignaleerd. Na een herstelperiode in het Dolfinarium zou ze zich in het opvangbassin op Neeltje Jans voorbereiden op terugkeer naar zee. Ook het gezelschap van de bruinvis Ids, die op 1 mei in het opvangbassin arriveerde, bleek voor Renée geen stimulans om vaker te duiken. door Mieke van der Jagt KLOETINGE - 'Het is zondag 7 mei' staat er op de spandoeken. Op het rotondetje bij het psychi atrisch ziekenhuis van Emergis in Kloetinge rijdt een man of twintig, gestoken in witte jassen en oranje petjes, rondjes op fiet sen en brommertjes. De auto mobilisten moeten hen voor rang geven en daardoor ontstaan kleine files aan alle kanten. Dat geeft de actievoer ders van Emergis de gelegen heid pamfletten door de raam pjes aan te geven. Ze vragen aandacht voor hun acties. Loonsverhoging en ver mindering van werkdruk, daar gaat het om. ..U zult er best iets van merken" schrijven de actie voerders en hun bonden AB- VA/KABO, CFO en NU'91. „Maar het kan niet meer an ders." Aan de actie doen alle afdelin gen van Emergis, dat nagenoeg de hele geestelijke gezondheids zorg in Zeeland omvat, mee. Be halve de RIAGGS waar geen verplegenden en verzorgenden werkzaam zijn. Het zijn met na me de mensen'op de werkvloer verplegenden en verzorgenden in de psychistrische voorzienin gen en groepsleiders bij be schermd wonen, die vinden dat hun lonen in de pas moeten lo pen met die in de overige secto ren. Ze willen er 5 procent bij en vermindering van de werkdruk, die door bezuiniging op bezui- ning almaar hoger wordt. Dat heel Emergis meedoet, betekent actie in Kloetinge, Goes, Ter- neuzen, Middelburg en Zierik- zee, maar het zwaartepunt ligt in Kloetinge waar ook de het psychiatrisch ziekenhuis in Kloetinge, waar ook de actie vergadering werd gehouden. Dooie mus Cinthy Meulblok, CFO-regio- bestuurder voor Zuidwest-Ne derland, hield de actievoerders voor dat ze zich niet blij moeten laten maken met een dooie mus. „De werkgevers willen wel dat de acties meteen ophouden, kondigen wel aan weer rond de tafel te willen gaan zitten, maar voorlopig hebben we geen enkel uitzicht op een principe-ak koord. De druk moet dus voor lopig op de ketel blijven." Voorlopig houdt het actiecomité er rekening mee dat dinsdag een nieuwe vergadering moet wor den belegd. Ook die zal met wat toeters en bellen worden om hangen om de aandacht van het publiek af te dwingen. Astmafonds boos over roken in stemlokaal HULST - Ondanks het rookver bod is er woensdag toch gerookt in enkele stemlokalen. Het Astmafonds kreeg donder dag uit dxie gemeenten, waar onder Hulst, boze telefoontjes van kiezers. Hulst mag een brief op poten verwachten. Volgens het fonds waren het in alle drie gevallen leden van het stembureau die het rookverbod aan hun laars lapten .ANP De vlinderkas van familie Antes uit Kwadendamme is een nieuw onderdeel van siertuin Berkenhof. foto's Willem Mie ras loorConny van Gremberghe ERNEUZEN - De bestuurders ran de meeste Zeeuws-Vlaamse ■meenten storen zich aan het ;it dat het nieuwe dagelijkse estuur van Terneuzen in het DÜege-programma nadrukke- ijk de noodzaak van een ge- aeentelijke herindeling in de tgio heeft opgenomen. >oor dit te doen frusti-eert Ter- euzen, zo stellen de bestuxrr- ;ers van met name de kleinere ■meenten, al bij voorbaat de ntergemeentelijke samenwer- mg in de regio. Als Terneuzen stelt dat de ver dergaande decentralisatie van evoegdheden en taken nood- aakt tot herindeling van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten, jan zegt dat eigenlijk iets van [emeuzen. Klaarblijkelijk kan et Terneuzense ambtelijk ap paraat de nieuwe taken niet aan in wordt daarom gepleit voor ieiindeling. Wij hebben in Axel die problemen niet. We vinden het heexiijk om taken erbij te rijgen. Als ze in Terneuzen wil- en weten hoe wij daarmee om- aan, clan mogen ze ons bellen oor advies", sneert wethouder ,M. van Schaik van Axel. ügenaardig Hij vindt het buitengewoon ei genaardig dat Terneuzen de lerindelingsdiscussie weer aan irobeext te zwengelen. „Het noment komt niet gelegen. Ze- her als j e ziet dat op het vlak van ntergemeentelijke samenwer king de laatste tijd - na jax-en problemen - echt resultaat ge boekt wordt. Er wox-dt gewerkt ian een regionaal volkshuisves- Imgsplan, een regionale be- - dnjfsterreinenvisie, het sociaal verkvoorzierxingschap loopt prima, er wox-dt in de zorgsector goed samengewex-kt en het Sa menwerkingsverband Werk en Inkomen komt, langzaam maar zeker, ook van de grond. Het past momenteel niet om met dit soox-t plaagstoten op de proppen te komen", aldus Van Schaik. Ook wethouder ARJ. Roctus van Hontenisse vindt het 'nogal zot overkomen'dat Terneuzen weer aan herindelen denkt. „Het is niet wijs om dit in het collegeprogramma op te nemen. Wij willen graag met andere ge meenten samenwerken, maar als op deze manier door de gx-ootste gemeente de toon wordt gezet, dat is niet goed. Ik vind het dan ook onverstandig van de Terneuzensebestuux-ders om deze kwestie weer op de po litieke agenda te zetten." Kort door de bocht Zo denkt ook de Sasse CDA- wethouder P. A Bertram erover. „Terneuzen gaat wel erg koit door de bocht, maar ja, dat is ty pisch des Terneuzens. Vergeten wordt dat we midden in de pro cedure zitten om een nieuwe burgemeester aan te trekken. De commissaris van de konin gin heeft niet voor niets gezegd dat de nieuwe bingemeester van Sas van Gent een volle zittings- pexiode kan uitdienen. Hexin- delen is niet aan de orde. Ter neuzen moet dan ook niet een andere toon gaan zetten. Het zou goed zijn als het zogenaam de Philippine-beraad (de groep van kleine gemeenten) hier weer eens op zou reagex-en." Groot-Hulst-wethouder B. H. L. Picavet zei gistex-en dat in Hulst bij de college-onderhan delingen nog wel gespx-oken is over de herindelingsproblema- tiek, maar dat coalitiepartners (Groot-Hulst, WD en PvdA) het niet wijs vonden om daarover iets in collegeprogramma op te nemen. „Dat Terneuzen dat wel heeft gedaan, dat is voor x-eke- xxing van Terneuzen. Ik ga me daar verder niet over uitlaten. Komen we de komende jaren op het hexindelingsvlak weer hob bels tegen, dan zullen we dan wel zien hoe we die zullen ne men", zei Picavet. PvdA-wethouder A Stahl-He- melsoet, die in Terneuzen de college-onderhandelingen leid de, vond het nodig om het herin delingsstandpunt duidelijk op te nemen in het beleidspro- gramma. „De kwestie mag dan niet aan de orde zijn, mocht er binnenkort wel weer over ge- sproken worden, dan is ons standpunt meer dan duidelijk. We willen daar geen geheim van maken, temeer ook, omdat de Terneuzense x-aad zich in het verleden al heeft uitgesproken voor een herindeling. Dat standpunt staat nog steeds ovex-eind." Honderden vlinders in Kwadendamme door Esme Soesman KWADENDAMME - Zo'n honderd kleurige vlinders, variërend van pages tot de hand- grote uilevlinder, zweven door de warme kas. Schoonheid in veelvoud op grijpbare afstand; regelmatig strijkt een onbevreesd exemplaar op een passerende schouder neer. De vlinderkas van familie Antes uit Kwadendamme is een nieuw onderdeel van siertuin Berkenhof. Met Zeeland Natuur- maand in juni wordt de kas officieel ge opend, maar nu al zijn bezoekers welkom. In de kas is het goed toeven voor vlinders. Met een temperatuur tussen 20 en 25 graden en een uitgekiende luchtvochtigheid heb ben de dieren het px-ima naar hun zin. Een keur aan tropische nectargëvende planten vormen het voedzame decox-. Bijvoeding wox-dt geregeld door her en der neex-gelegd fruit en bakjes gevuld met honing en water. „Ik dacht: de plantenverzameling heb ik al. Dan komen de vlindex-s vanzelf"', blikt eige naar Johan Antes op zijn ooi-spx-onkelijke visie terug. Als klein kind probeerde hij al pagevlinders die hij aantx-of in de natuur te vangen. Zijn slachtoffers px-ikte hij aan de muur, tot groot ongenoegen van zijn moeder. Stage Het houden van levende vlinders is - zo weet hij nu - een stuk moeilijker Dus hep hij sta ge in het dierenpark in Enxmen en verdiepte zich in het vlinderleven. Met hulp van de werkgroep Waax-devol Cultuur Landschap (WCL) kregen de plannen verder vorm. In febx-uari ging Antes daadwerkelijk aan de slag, vanaf begin mei opende de familie de kas voor bezoekers. In de tussenliggende tijd werden vanuit Engeland poppen aan geleverd, waaruit vlinders grootgroeiden. Ook de tuin x-ondom de kas is met beleid aangelegd. De daar neergezette planten zijn aantrekkelijk voor inheemse vlindersoor ten. „Maar alles moet nog verder doorgroei en. De kas is voortdurend in ontwikkeling", vertelt echtgenote Leny Antes. Haar man vult haar aan.,In augustus wil ik een show van bijzondere kuipplanten op zetten en het stx-even is rond die tijd een ko- xxinginnepage binnen te hebbeix. De planten daax-voor kweek ik nu al." Paradijs Belangstellenden kunnen flink wat tijd doox-brengen in de tuinen van Bex-kenhof. Rondom de kas heeft eigenaar Antes - tot vorige jaar slager in Goes - een lap grond van een hectax~e omgetoverd tot een waar tuinparadijs. Een schelpenpad voert de be zoeker door verschillende typen txiinen, waai-onder een oosterse tuin en een moeras. Verscholen tussen het groen staan stenen px'onkstukken; ontmoetingen met oude mo lenstenen en arduiner ornamenten zijn geen uitzondering in de tuin. Tussendebedrijven door kan even uitgerust wox'den in de koff ie- schenkei-ij. Dochter Colinda en zoon Jeroen dragen hun steentje aan het bedxdj f bijDe familie is nog steeds niet uitgedacht. „Dat stopt niet. Zo lang ik gezond blijf wil ik hier nog jaar en dag van genieten", stelt de gepassioneerde buitenman Antes. Maar ook indeschenkerij gaat de ontwikkeling door. Zo kunnen men sen in de zomermaanden op afspx-aak te recht voor een maaltijd bestaande uit streekeigen ingrediënten. Berkenhof is zes dagen in de week geopend tussen 10.00 en 20.00 uur. Voor groepsrond leidingen kan een afspraük gemaakt wor den via: 0113 - 649643.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 53