Heerenveen kansloos bij Ajax Nieuwenhuijse haakt teleurgesteld af Vermeulen is een oude voetbalrot Jeroen Blijlevens mist Giro na val Richard Krajicek kan weer naar huis isÉtlsi SSÉ -•SSrfi l8l| SÉpfej ll| Luc Nilis wil snel vertrekken bij PSV Nationale bekerfinale wordt een echte topper Dufaux blijft aan leiding in Romandië Naudts: Nieuwenhuijse is een prima trainer De Russische tiener Anna Kournikova versloeg in het toernooi in Rome haar Kroatische tegenstandster Iva Majoli. foto Maurizio Brambatti/EPA van onze sportredactie AMSTERDAM - Voor het eerst sinds jaren gaat de finale van de nationale bekerstrijd tussen de twee toonaangevende clubs van Nederland, Ajax en PSV. Als laatste kwalificeerden de Am sterdammers zich donderdag avond voor de eindstrijd. Ze hadden zoals verwacht geen moeite om in de Arena af te re kenen met Heerenveen, 3-0. De Friezen, eindelijk weer vol ledig, misten hun eerste kans om Europa binnen te stappen. Dat hoeft geen drama te zijn, er vol- van onze sportredactie MONTREUX - Fabio Baldato heeft de tweede etappe van de Ronde van Romandië gewon nen. De Italiaanse wielrenner was na een rit over 183,8 kilo meter van Saignelégier naar Montreux de snelste sprinter in een kopgroep van 48 man. Baldato, vorige week ook al de beste in ,.Rund um den Henni- ger Turm", bleef zijn landge noot Davide Rebellin en de Zwitser Markus Zberg net voor. In de algemene rangschikking veranderde aan kop niets. De Zwitser Laurent Dufaux bleef leider vóór landgenoot Alex Zülle. De Rus Alexander Gontsjenkov zegevierde donderdagmiddag in de derde rit van de Vierdaagse van Duinkerken. Alexander Vinokoerov uit Kazachstan werd de nieuwe leider in het klassement. Hij verdedigde later op de dag bij de individuele tijdrit over 24 kilometer in en rond Boulogne- sur-Mer zijn rose trui met suc ces. De Oekraïnse prof Sergej Gontsjar won die etappe. DPA gen er nog twee. Bijvoorbeeld in een extra wedstrijd tegen FC Twente, volgende week donder dag in Zwolle, kunnen ze alsnog een plaats in het Europa Cup II- toemooi verdienen. De zoge naamde „kleine" finale tussen de verliezers van de halve eind strijd is nodig omdat de echte gaat tussen twee clubs (Ajax en PSV) die internationaal in de Champions League spelen. De nieuwe kampioen direct, de ou de (PSV) in de kwalificatie.Hee renveen probeerde in de Arena bijna op een zelfde wijze voor een stunt te zorgen als FC Twen te - tevergeefs - vorige week bij PSV. Met een soort anti-voetbal. Heerenveen speelde op papier met drie, maar in de praktijk met één (Van Nistelrooy) spits Coach De Haan was kennelijk geschrokken van de afstraffing (7-2) enkele weken terug in competitieverband bij Ajax. Eerder was FC Twente in Eind hoven de middenlijn ook niet overgekomen. Het had in elk geval tot gevolg dat het duel qua kijkspel niet hoogstaand was. De eerste helft was zonder snelheid en verras singen. Ajax had een overwicht, maar was nauwelijks gevaar lijk. Heerenveen speelde op ei gen helft en vond het al voldoen de dat het niet te veel kansen weggaf. Uiteindelijk scoort Ajax, dat de finale bereikte door vier thuis wedstrijden te winnen, in dat soort duels toch wel en dat ge beurde nu na 39 minuten. Litmanen was weer eens de doelpuntenmaker. Hij schoot beheerst in nadat Babangida na een pass van Oliseh op klassieke wijze de achterlijn haalde. Toen al kon men bevroeden dat de wedstrijd was beslist. Heerenveen moest de taktiek aanpassen maar had daarvoor niet het vermogen. Het duurde daarom ook niet lang voordat Ajax definitief afstand nam. Arveladze was de schutter van nummer twee. Litmanen en Witschge speelden een belang rijke rol in de voorbereiding. Wonderschoon Vervolgens brak show-time aan. Ajax' derde was wonder schoon. Ronald de Boer passte vanuit de middencirkel, de diepgaande Blind tikte de bal over doelman Vonk zonder dat het speeltuig de grond raakte, Het was het hoogtepunt van de avond. Wie weet voor Blind het beslissende zetje om er toch nog maar een seizoen aan vast te knopen. Waarschijnlijk mede daarom werd hij prompt uitge roepen tot man of the match. Ajax - Heerenveen 3-0 (1-0). 39. Lit manen 1-0, 56. Arveladze 2-0, 65. Blind 3-0. ScheidsrechterBossen. Toeschouwers: 35.000. Gele kaart Arveladze (Ajax), Houttuin, Hans- ma, Klompe (Heerenveen). ANP van onze sportredactie HAMBURG - Richard Krajicek heeft zich niet weten te plaatsen voor de kwartfinale van het ten nistoernooi in Hamburg. De Ne derlander, zevende geplaatst, verloor zijn partij voor de derde ronde tegen de Fransman Fa- briceSantoro in twee sets: 5-7 6- 7. De tiebreak in de tweede set ging met 7-3 verloren. Michael Chang verloor eerder op de dag verrassend in de twee de' ronde met 3-6 7-6 2-6 van de Spanjaard Francisco Clavet, die op zijn beurt later ten onder ging tegen de Slowaak Kucera. De als tweede geplaatste Brit Greg Rusedski verloor in de der de ronde met 4-62-6 van de Kro aat Goran Ivanisevic, zestiende op de lijst. In de derde ronde van het vrou wentoernooi in Rome kwam het einde voor de Spaanse Conchita Martinez (zevende geplaatst), de Amerikaanse Monica Seles (zesde) en de Kroatische Majoli (achtste). Martinez verloor van de Amerikaanse Serena Wil liams (2-6 2-6), Seles van de Franse Sandrine Testud (2-6 6-4 5-7) en Majoli van de Russische Anna Koernikova (3-6 6-3 2-6). SID Hoek-trainer moet plaatsmaken voor routinier Frans Vermeulen door Frits Bakker HOEK - Het onvermijdelijke is gèbeurd: Adriaan Nieuwen huijse stapt aan het eind van dit seizoen op als trainer van Hoek. Frans Vermeulen uit Prinsen beek is in de afgelopen weken benaderd en vastgelegd als hoofdtrainer voor het nieuwe seizoen. Voorzitter John Bra- venboer van Hoek zei gisteren dat zijn club een trainersstaf met een hoofdtrainer en een as sistent had willen aanstellen. „We wilden graag naar een con structie met Frans Vermeulen als hoofdtrainer en Adriaan Nieuwenhuijse als tweede trai ner, maar over dat tweeman schap viel met Nieuwenhuijse niet te praten." Het nieuws van de trainerswis sel was al uitgelekt, maar werd gisteravond pas aan de spelers groep van Hoek meegedeeld. Frans Vermeulen had de benoe ming bij zijn club dinsdagavond al wereldkundig gemaakt. De mededeling kwam voor Adri aan Nieuwenhuijse niet meer als een verrassing. „De verhalen over een nieuwe trainer gingen al langer rond. Je moet als trai ner overal rekening mee hou den, maar ik ervaar het wel als een teleurstelling." De contacten tussen Frans Ver meulen en Hoek zijn al gelegd na de winterstop, toen de club in een fase zat met tegenvallende resultaten. „Ik werd na de uit wedstrijd tegen Kozakken Boys al gebeld door allerlei mensen", vertelt Nieuwenhuijse. ,,Op de tribune zaten bij die wedstrijd nogal wat trainers: Dick Buite laar, Theo de Jong, Frans Ver meulen. Daarna zijn de geruch ten op gang gekomen, dat Hoek een nieuwe trainer zocht." Adriaan Nieuwenhuijse neemt over twee weken afscheid van Hoek in een sfeer van wantrou wen en achterdocht. Nieuwen huijse: „Ik was al eens bij het bestuur en de technische com missie geweest voor de wed strijd tegen Scheveningen. Daar ben ik heel slecht uitgeko men. Er was alleen maar kritiek naar mij toe. Het verwijt was vooral dat ik te hardnekkig zou zijn in mijn houding om aan de speelwijze vast te houden. Ik kon het weerleggen, maar er werd nauwelijks geluisterd." Buitenspelers John Bravenboer onderschrijft die kritiek op het systeem, waarmee Nieuwenhuijse het elftal liet spelen. „We hebben heel vaak aangegeven dat het zo niet verder kon, maar er viel niet over te praten. Dat is geësca leerd in een serieus meningsver schil. Wij, de technische com missie en het bestuur, wilden dat Hoek weer ging spelen met twee spitsen en snelle buiten spelers. Toen dat in de afgelopen weken noodgedwongen toch werd doorgevoerd, ging het in eens weer veel beter lopen. Dat bevestigt wat wij hebben be doeld met een aanpassing van het systeem." Volgens Nieuwenhuijse is dat niet de reden voor de kritiek, die hem uiteindelijk zo zwaar werd aangerekend, dat er een nieuwe trainer is aangesteld. „Als ik met één spits had gespeeld, had iedereen geroepen: waarom spe len we niet met drie spitsen, dat doen alle clubs toch in die hoofdklasse? Zo gaat dat nou eenmaal. Dat heeft me bij Hoek mijn kop gekost." John Bravenboer: „Ik betreur het niettemin dat Adriaan niet is ingegaan op een aanbod van ons. Wij hebben hem het volgen de voorgelegd: we trekken Frans Vermeulen als hoofdtrai ner aan voor één jaar en jij loopt een jaartje mee om te kijken. Want Frans Vermeulen is een toptrainer en ik ga ervan uit dat je van zo'n man heel veel kunt leren. Wij hebben de indruk ge kregen dat de stap van Kruinin- gen naar Hoek voor Adriaan Nieuwenhuijse iets te groot is geweest. Hij was er nog niet aan toe." Hoek ging in dat aanbod nog iets verder. John Bravenboer: „We wilden Frans Vermeulen voor één jaar vastleggen en Nieuwenhuijse nu een contract voor drie jaar aanbieden. Dus voor één jaar als assistent en de volgende twee seizoenen als hoofdtrainer. Dat heeft hij ge weigerd, er was niet over te pra ten." Adriaan Nieuwenhuijse: „Ik zou wel heel ongeloofwaardig zijn geworden als trainer, als ik daarmee akkoord was gegaan. En wacht even: dat aanbod werd ook pas later gedaan. Eerst draaiden ze eromheen. Ze kwamen met het verhaal van een technisch coördinator, die de technische commissie zou leiden. Ik zei: oké, maar ik blijf training geven, de opstelling maken en leiding geven vanuit de dug-out. Toen kwam het wa re verhaal boven: nee, nee, zei Bravenboer. Frans Vermeulen wordt de hoofdverantwoorde lijke voor alles. En ik zou dus as sistent worden." „Ik wil wel het respect in mezelf bewaren, want ik geloof in me zelf. Ik blijf ook heilig geloven in het systeem dat we hebben gespeeld, met vastzetten en op jagen van de tegenstander. Er zijn genoeg variaties te beden ken om dat aan te passen aan de situatie van een wedstrijd. Ik vind ook dat we bewezen heb ben dat we dat aankunnen." John Bravenboer: „Toch was het risico te groot om zo door te gaan. Het is toch te gek dat we met dit materiaal nog moesten vrezen voor degradatie? Het komt ook niet alleen uit het be stuur, ook spelers hebben aan gegeven dat we zo niet verder konden. Wat niet wil zeggen dat Nieuwenhuijse een slechte trai ner is hoor." Adriaan Nieuwenhuijse voelt zich door het naderende ontslag niet beschadigd. „Ik ben wel te leurgesteld, want het is jammer dat ik mijn werk niet mag afma ken. Hoek heeft voor volgend jaar gevraagd om in de andere hoofdklasse te mogen spelen. Ik ben ervan overtuigd dat ze met het materiaal dat er staat en dat er komt in die klasse kampioen kunnen worden. Daar had ik graag aan mee willen helpen." Op de dag na zijn ontslag kreeg Adriaan Nieuwenhuijse al een aanbieding van een andere club. „Ik ben er niet op ingegaan, want ik laat eerst even alles op me afkomen. En ik denk eerlijk gezegd dat ik een jaartje lekker ga voetballen, in een lager elftal bij Kruiningen. Daarna wil ik verder als trainer, als het even kan op het hoogste amateumi- veau." van onze sportredactie LOKEREN - Patrick Naudts heeft altijd al een uitgesproken mening gehad over zijn trainer bij Hoek. „Hij is een prima trai ner en een tof mens", zegt de aanvoerder over Adriaan Nieu wenhuijse, die de club aan het eind van dit seizoen verlaat. Het besluit van de trainerswissel heeft Naudts overvallen. „Ik had het nu niet meer ver wacht, wel in de weken na de winterstop. Maar je ziet hoe snel het kan gaan in voetbal. Van daag is het zo, morgen weer an ders. We hebben in de eerste we ken van het seizoen fantastische wedstrijden gespeeld. Toen riep iedereen: wat een elftal, wat een trainer... Daarna hebben wat van onze sportredactie MEERLE - Jeroen Blijlevens kan niet deelnemen aan de Giro d'Italia. De sprinter moet ver stek laten gaan wegens een breuk in het handwortelbeentje en een barst in de elleboog van de linkerarm. Hij moet veertien dagen rust houden. De Giro be gint volgende week zaterdag in Nice. De Brabander uit de TVM-ploeg liep de blessure dinsdag op tij dens de eerste etappe van de Vierdaagse van Duinkerken. De Nederlander was betrokken bij van onze sportredactie BRUSSEL - Luc Nilis wil zo snel mogelijk vertrekken bij PSV. Dat heeft zijn Belgische manager Van Lee in een Belgi sche krant laten weten. Volgens de zaakwaarnemer hebben Tot-s tenham en Blackburn al serieu ze interesse getoond. „Luc wil zich in alle rust voor bereiden op het komende WK", zei Van Lee in Het Belang van Limburg. „Daarom willen we voor 18 mei zekerheid hebben stomme punten laten liggen, kwam er gemor binnen de ploeg en zijn we verder weggezakt," „En zo begint het te rommelen, onder de spelers en bij de ach terban. Ik heb het nooit anders meegemaakt. Win je niet, dan loop je als speler de premies mis en is alles verkeerd. Het systeem deugt niet meer, de goeie spelers worden niet meer opgesteld. Meestal wordt de trainer daar het slachtoffer van." „Ik kan me voorstellen", zegt Naudts, „hoe het verder tot een breuk is gekomen. Het bestuur heeft een visie, de trainer ook. Als dat niet meer klikt, heb je een probleem. Je voelde het ge woon aankomen dat er iets ging gebeuren." een massale valpartij. „Ik heb de val met mijn elleboog probe ren te breken. Ik voelde meteen dat het mis was, maar ben toch doorgereden, 's Avonds zijn fo to's gemaakt", vertelde Blijle vens donderdag thuis. De linkerhand van de onfor tuinlijke wielrenner is in het gips gezet. Over twee weken moet hij terug naar het zieken huis. Blijlevens verwacht niet dat de uitschakeling gevolgen heeft voor de Tour die in het tweede weekeinde van juli in Dublin begint. ANP over zijn nieuwe club." De ma nager benadrukte dat Nilis een maand geleden nog niets van een vertrek bij PSV wilde weten. „Maar het team dreigt nu uiteen te vallen. Uit sportief oogpunt is de kans daarom nu groot dat Luc bij PSV vertrekt." Het contract van Nilis loopt in Eindhoven door tot medio 2000. Voorzitter Harrij van Raaij heeft echter laten weten dat de Belgische international weg mag, mits een goede prijs op ta fel komt. ANP/RTR smm - - m Frans Vermeulenrook aan het bestaande voetbal en boekte daarna tal van successen bij de amateurs. foto Boyd Smith van onze sportredactie PRINSENBEEK - De 54-jari- ge voetbaltrainer Frans Vermeulen stond ooit voor de keuze: een baan als full-time trainer bij NAC, of een maat schappelijke carrière als uit voerder bij een bouwbedrijf. De Brabander uit Prinsenbeek koos voor dat laatste, maar combineert de baan al twintig jaar met het trainersschap bij amateurclubs. Frans Vermeulen, die volgend seizoen trainer wordt bij Hoek, is een oude voetbalrot. Hij maakte dertien jaar deel uit van de eerste selectie van NAC, waar hij als middenvel der en verdediger onder meer heeft gespeeld met Peter van de Merwe, Daan Schrijvers en Jan van Gorp. Na zijn aktieve carrière was hij twee jaar assistent bij NAC, eerst onder Leo Canjels, daar na onder Bob Maaskant. En vanaf die tijd is Vermeulen het amateurvoetbal ingegaan. Hij trainde eerst Beek Vooruit, toen vier jaar TSC, drie seizoe nen NAC, tien jaar Halsteren en nu één jaar VES'35. Met Halsteren haalde Vermeu len de mooiste successen. De Brabantse club haalde het kampioenschap in de hoofd klasse in 1992 en stond in de landelijke bekerfinale voor amateurs in De Kuip. Halste ren verloor de finale van Ar gon. Vermeulen ziet in Hoek een nieuw avontuur. „Ik weet uit dat het een prachtige club is, maar ik wil na zo veel jaren ook wel eens het zaterdagvoet bal leren kennen." „Ik vind het alleen wel verve lend voor Nieuwenhuijse, want hij had al bijgetekend. En tenslotte is het toch een col lega van me. Ik had het liever anders gewild." Frans Ver meulen zegt dat er overigens met hem nooit is gesproken over een tweemanschap. „Ik weet niets van een aanbod aan Nieuwenhuijse om assistent te worden. Dat is met mij in elk geval niet besproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49