Beleid rond Brogum onder vuur Huurhuis is nu marktproduct PZC Terugblik op het oude Krabbendijke Werkloosheid va voor 40-plusser zeeland Werkloosheid eerste kwartaal licht gedaald D66, PvdA en VVD maken wethouder Berrevoets-Ringelberg harde verwijten Twee jaar cel voor poging tot moord Comité Baraolt steekt handen uit de mouwei voor medische zorg Komst toezichthouders op Schouwen uitgesteld vrijdag 8 mei 1998 Leden van vrouwenvereniging Dorcas. door Esme Soesman KRABBENDIJKE - Een tikje beschadig de foto's afgewisseld met prenten van per fecte kwaliteit. Het boek Krabbendijke in vroeger tijden, samengesteld door Leen Moerland en Annette Kuiper-Timmer man, biedt aan de hand van zo'n negentig foto's een visuele wandeling door het Krabbendijke van weleer. Niet alleen het lang vervlogen verleden is op gevoelige plaat vastgelegd. Een foto van het stationsgebouw genomen in 1988 en de prille ontwikkeling in 1965 van het winkelcentrum op het Dorpsplein maken eveneens deel uit van het boek. Het me rendeel van de prenten gaat echter verder in de tijd terug. Het boek opent met een ansichtkaart uit 1900, waarop het Dorps plein met het prominente gebouw Hotel de Koophandel en de oude muziektent is te zien. Gebouwen Gebouwen vormen een rode ciraad in de publicatie. Met name de panden die door de jaren heen met enige regehnaat zijn vastgelegd laten zien hoeveel er is veran derd. Zo geven twee foto's van de Dorps straat, genomen in 1910 en 1960. een dui delijk beeld van wat er - omwille van het verkeer - zoal is veranderd. De beklinker- de weg begrenst door een rij bomen heeft plaatsgemaakt voor een recht stuk weg dek met stoep. Woningen in de gehuchten Gawege en Luchtenburg zijn eveneens in de publicatie opgenomen. Hoewel in min dere mate kan daarnaast kennis worden gemaakt met vele (oud)inwoners van Krabbendijke. De foto's - veelal voorzien van namen - laten schooljeugd, werkende en poserende mensen zien. De in kleder dracht gehulde leden van vrouwenvereni ging Dorcas (zie foto) is daar een voorbeeld van. Dokter Geill die, zich ver plaatsend met paard en wagen, veel bete kende voor het dorp is één van de andere geportretteerden. Boekhandel Het fotoboek van uitgeverij Deboektant Oostvoorne schetst door de afbeeldingen en korte teksten een globaal beeld van het Krabbendijkse verleden. Exemplaren zijn verkrijgbaar bij boekhandel Van Velzen in Krabbendijke. door Richard Hoving MIDDELBURG - Ouderen zijn oververtegenwoordigd in de groep die langer dan drie jaar als werkzoekende staat inge schreven. Uit een analyse van de bestan den van de verschillende regio nale arbeidsbureaus blijkt dat de afstand van de ouderen tot de arbeidsmarkt groot is. Ruim veertig procent van alle werk zoekenden die staan ingeschre venbij bureaus in Zeeland en op Goeree-Overflakkee is 40 jaar of ouder. Volgens cijfers van Arbeids voorziening Zeeland stonden op 1 april jongstleden bijna 5300 mensen van 40 jaar of ouder in geschreven als niet werkende werkzoekenden (NWW). Het aandeel van ouderen in het tota le NWW-bestand in de regio Zeeland, waartoe ook Goeree- Overflakkee behoort, is niet groter dan het gemiddelde in Nederland (40,7 procent). Bin nen de regio is er wel sprake van duidelijke verschillen. In 12 van de 21 gemeenten is het aandeel van ouderen groter dan gemiddeld. In Hulst, Oostflak- kee en Middelharnis maken ou deren meer dan de helft van het bestand van de arbeidsbureaus uit. In de vier Zeeuwse steden, Terneuzen, Vlissingen, Goes en Middelburg, ligt het aan mannen en vrouwen van veer jaar en ouder dat werkt zo- lager dan het landelijk gent delde. Langdurig Veel van de ouderen blijven k gere tijd zonder werk. In dec tegorie 'korter dan een jj ingeschreven' komen werkzo kenden van boven de veen jaar nauwelijks voor. Een groot deel van de ouderen goed opgeleid; cle oudere ms nen nog iets meer dan de oudf vrouwen. In vergelijking n het totale NWW-bestand valti dat ouderen vaker dan jongen een hogere beroepsopleiding een wetenschappelijke scholi hebben gehad. Congres Onder de titel 'Een nieui eeuw, een nieuw personeels! leid' houdt Arbeidsvoorzieni Zeeland op donderdag 28 c een congres over employable en Leeftijdsbewust personei beleid. De bijeenkomst in de Sta; schouwburg is met name b doeld voor werkgevers. Op congres worden onder me praktische tips gegeven va een effectief en betaalbare inz van huidig personeel en vi werkzoekenden uit alle Ik tij dscategorieën. door Richard Hoving MIDDELBURG - De werkloos heid in de regio Zeeland is in het eerste kwartaal van 1998 licht gedaald. Op 1 april stonden 13.023 personen als niet wer kende werkzoekenden inge schreven bij een van de regiona le arbeidsbureaus in Zeeland of op Goeree-Overflakkee. Ten op zichte van eind december 1997 betekent dit een daling met ruim 450 werklozen. Volgens Arbeidsvoorziening Zeeland is de aanzienlijke stij ging van het aantal werkzoe kenden in de afgelopen vijf jaar teniet gedaan. De werkloosheid is vooral gedaald in de bouw, horeca en onder sociaal- eng neeskundig personeel. In de se toren metaal en landbouw: onder het kantoorpersoni daalde de werkloosheid eve eens. Dat was niet het geval! de overige beroepsgroepen. In absolute aantallen uitg drukt is Schouwen-Duivela: koploper met een afname 11 116. De gemeenten Tholen (-&: Middelburg (-53) en Oostburg 52) volgen. In percentages isj daling van het aantal werklozi het grootste in de gemeen Dirksland, 15 procent. In Go dereede, Kapelle, Axel, Hul Reimerswaal en Goes was in: eerste drie maanden van 19, sprake van een lichte stijgt van de groep wex'kzoekenden. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Zware kritiek op het beleid voor Bro gum, Podium voor muziek en theater in Zierikzee, kreeg cul tuurwethouder P. W. Berre voets-Ringelberg (CDA) don derdagavond te verdragen in de vergadering van de commissie Maatschappelijke Aangelegen heden. De wethouder werd onder vuur genomen door de fracties van D66, PvdA en WD. De kritiek richtte zich op het veel te lang uitblijven van een reactie op het door Brogum ingediende werk plan en op de uiteindelijke me dedeling daar geen geld voor be schikbaar te hebben. Brogum stond niet op de agen da, maar kwam toch aan de ox-de naar aanleiding van een reactie door de wethouder zelf op een brief, waarin melding wordt ge maakt van de voorgenomen sluiting van Brogum als er in derdaad geen enkele financiële steun komt voor het aantrekken van een professionele program- meur. „Schandelijk, ik heb er geen an der woord voor, zoals deze groep enthousiaste mensen in de kou is gezet", reageerde C. J. Geluk (D66). Zij vroeg zich af waar de Eerste klus voor Ridder Nelli BRUINISSE - Nelli Cooman verricht vanavond, vrijdag, haar eerste taak als Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De inwoonster van Nieuwer- kerk mag om 19.30 uur de ope ning verrichten van het ver- bouwde en uitgebloeide bedrijf Ooms Installatie in Bruinisse. Cooman. meervoudig Neder lands, Europees en wereldkam- pioené op de 60 meter sprint (indoor), is vorige week in Zie rikzee geridderd. OOSTERLAND Musical - Leerlingen van de openbare basisschool Ooster burcht in Oosterland voeren vrijdagavond 15 mei de musical Wouw op. De uitvoering wordt gegeven in het dorpshuis. De aanvang is om 19.30 uur. gemeente nou eigenlijk mee be zig is. „Moet Brogum dan maar sluiten, moet de hele zaak maar opgedoekt?" Geluk zei geen ge noegen te nemen met de mede deling dat er geen geld is voor Brogum. A van den Berge (PvdA) wilde weten of er ooit overleg is ge weest en op welk niveau, of er ooit terugkoppeling naar B en W is geweest en waarom alles zo lang is blijven liggen. Ook over theater Mondragon hoorde Van den Berge alarmerende gelui den en hij vroeg zich af of de wethouder wel bereid is de cul turele voorzieningen op Schou- wen-Duiveland open te houden. J. van den Bos (WD) verklaarde de wethouder geen schoon heidsprijs toe te kennen voor haar Brogumbeleid en zei ver der de toegezegde nadere mede- lingen in de commissievex-gade- ring van juli af te wachten. Cultuurnota C. Legemaate (CDA) was het eerxs met Berrevoets dat er eerst een cultuurnota moet komen om op grond daarvan voor Brogum besluiten te kunnen nemen. C. Flikweert (SGP/GPV) deelde die mening. Wethouder Berrevoets speelde op haar beurt de bal terug naar de commmissie. Tijdens de be handeling van de begroting was het werkplan van Brogum ook al bekend en als de raad daar geld voor vrij had willen maken, had daar binnen de commissie discussie over gevoerd kunnen worden, zo stelde ze. Ze erkende niet meteen inhoudelijk gerea- geex-d te hebben toen Brogum in februari vorig jaar het werk plan px-esenteerde. „Als kers verse wethouder rol je ook haast van je stoel als er om twee a drie ton wordt gevraagd", aldus Ber revoets. Ze gaf aan, dat de gemeente Schouwen-Duiveland geen po- diumbeleid heeft en om aan zo'n beleid invulling aan te kunnen geven, moet er eerst een cul tuurnota komen. Eén goede voorziening op Schouwen-Dui veland acht zij overigens beter dan twee noodlijdende podia. BexTevoets liet weten dat het college natuurlijk waardering heeft voor de plannen van Bro gum, maar voegde eraan toe: „Waar geen geld is, verliest de keizer zijn recht." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 22-jari ge Texneuzenaar wegens poging tot moord op een zwakbegaafde man veroordeeld tot een gevan genisstraf van tweeënhalf jaar, waarvan een half jaar voor waardelijk. De dader moet bovendien een schadevergoeding van ruim twaalfduizend gulden betalen aan het slachtoffer. De Temeuzenaar heeft samen met een negentienjaxage man uit Sas van Gent in januari dit jaar de zwakbegaafde man, die de bijnaam 'Knorretje' droeg, mee genomen naar een rustige plek op het industrieterrein in Ter- neuzen. Daar heeft het tweetal de man zwaar mishandeld en met een mes gestoken. De twee daders hadden het idee dat 'Knorretje' geld van hen had achtexgeliouden. De negentienjarige mededader moet nog een psychologisch on derzoek ondergaan; een psychi ater heeft in elk geval al vastge steld dat hij ten tijde van het misdrijf verminderd toereke ningsvatbaar moet zijn ge weest. Weer vandalen aangehouden in Zierikzee ZIERIKZEE - De politie Schou wen-Duiveland heeft opnieuw een aantal jongeren aangehou den op verdenking van vernie lingen. Het gaat om vier inwo ners van Zierikzee in de leeftijd van zestien tot achttien jaar. In de nacht van woensdag op donderdag richtten zij onder in vloed van alcohol en softdrugs vernielingen aan in het haven- toiletgebouw aan 't Luitje in hun woonplaats De politie hield het viertal ter plaatse aan. De verdachten hebben volgens de politie bekend. Zij zullen de schade, ongeveer duizend gul den, moeten betalen. De zaak wordt verder afgewikkeld via het Haltbureau. OOSTERLAND Rommelmarktspullen - Leden van de Nederlandse Hex-vormde kerk in Oostexiand halen zater dag 16 mei spullen op voor de jaarlijkse midzomernachtrom- melmarkt die dit jaar gehouden wordt op woensdag 5 augustus. Wie eerder of later iets af wil af staan kan bellen met Peter Beije 0111-642996 of Wim Ouwens 0111-641729. door Esme Soesman GOES - Het comité Baraolt, een initiatief van de Christelijk Ge reformeerde Kerk in Goes, maakt zich sterk voor medische zorg in het Roemeexxse plaatsje Baraolt. Aanvankelijk werd het comité opgericht met als doel het streekziekenhuis op te knappen. Met aandacht voor zi geunerkinderen en voorhuis- en tandartspraktijken breidt de organisatie haar werkterrein geleidelijk aan uit. De Christelijk Gereformeerde Kerk in Kerkwexve vestigde be gin jaren negentig de aandacht op de erbaimelijke toestand in Baraolt. De bewoners van deze streek gelden - door het feit dat ze Hongaarstalig zijn - als min derheidsgroep. „Ze worden niet echt gesteund door de overheid en Kerkwerve onderhield hierover contact", schetst secretaris van de pr- werkgroep H. J. Scherrenburg uit 's-Gravenpolder het prille begin. Een aantal leden van de Goese kerk hielp mee hulpgoe deren naar Baraolt te vervoeren. D aar sprong de slechte staat van het ziekenhuis in het oog. „Alles moest geschilderd worden, de elektriciteit en het sanitair moesten worden vervangen en zelfs op de operatiekamer ont brak het aan goede verlichting", stelt Scherrenburg. Ook de was ruimte bleek niet meer om het lijf te hebben dan een roestige trommel. „Je zag het verschil niet meer tussen vuile en schone was." Reden voor de Goese kerkled: de handen ineen te slaan. Inz* jaar tijd werd het streekzieke: huis volledig gerenoveerd. Bi drijven leverden gratis of tegi gexinge vergoeding materials Vrijwilligers bx-achten twee t> drie weken van hun zomen: kantie klussend in Baraolt da „Daarna zijn we niet gestoj We bhj ven medische materia!: aanleveren en zetten ons in vo de eerstelijnszoi'g", bevesti: Scherrenburg. Dit laatste hou: in dat het comité zich ten do heeft gesteld de zeven huis-t tandai-tspraktijken in de omg; ving drastisch aan te pakke Bovendien is voor de zigeune bevolking rondom Baraolt kinderevangelisatiekamp gezet. „Die zigeunerkinder? worden een tijdje in een kam; huis ondergebracht, onder bf geleiding van Roemeense thee logiestudenten. Ze krijgen ee pakket met wat kleding, tandenborstel en andere goed: ren en ze zijn er eens uit. Resultaat De ene activiteit lokt de andei uit. Toch hebben de comitélf den, volgens hun woordvoerde niet het gevoel een bodemloi put te spekken. „Je ziet metee het resultaat van je werk e mensen zijn er erg blij mee. Aat vankelijk hadden ze de instel ling vanuit het oude regie alleen maar iets te doen als opdracht kregen, maar nu zie; dat ze de boel zelfstandig gas onderhouden." Vanaf maands 18 mei collecteert het comité i de gemeente Goes. door Peter van den Belt ZIERIKZEE - De komst van vier toezichthouders op Schou wen-Duiveland is enkele weken uitgesteld. In eerste instantie zouden zij iix mei berginnen met hun werkzaamheden. Dat wordt nu half juni. Toezichthouders zijn een soort stadswachten, die in de zomer ingezet zullen worden aan de kust en tussen 15 september en 15 mei aan de oostkant van Schouwen-Duiveland. Hun ta ken bestaan uit het verlenen van service aan toeristen, het pre ventief aanwezig zijn, bijvoor beeld op grote pai'keerterre: nen, en het aanspreken va mensen op laakbaar gedrag. Tot het uitstel van de installaü van de toezichthouders is beslc ten omdat de opleiding lange duurt en later is begonnen. De vier toezichthouders opere ren in de zomermaanden vanu: een pand in Renesse en buik het toeristenseizoen vanuit Zie rikzee. Zij werken met nar' overdag en in de vroege avonc uren. De toezichthoudex-s kc men allen van Schouwen-Dt veland en konden aan wei worden geholpen door de Hf* Inschakeling Werkzoekenden door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De in Zierikzee gevestigde Woningbouwver eniging Beter Wonen bestaat vijftig jaar. Dat wordt vrijdag 15 mei gevierd met een feeste lijke bijeenkomst in de Vier schaar van het voormalige stadhuis aan de Meelstraat in Zierikzee. Een moment om stil te staan bij een halve eeuw volkshuisvesting op Schou wen-Duiveland, maar ook een gelegenheid om vooruit te kij ken. De ontstaansgeschiedenis van Beter Wonen wijkt af van die van veel andere woningbouw corporaties in den lande. „De meeste zijn ontstaan uit de vakbeweging of uit de ker ken", weet Betei'-Wonendirec teur ir. Ph. H. van Doorne. In Zierikzee was het bakke- xijgrondstoffenfabriek Zee- landia die aan de wieg van de woningbouwvereniging stond. Net als de mensen achter Phi lips en Hevea was de directie van het Ziexikzeese bedrijf naarstig op zoek naar geschik te huisvesting voor het perso neel. Dat mondde in 1948 uit in de oprichting van Beter Wo nen. Met de komst in 1975 van Van Doome als eerste direc teur maakte Beter Wonen zich los van Zeelandia. Soberheid Sobei'heid en doelmatigheid waren destijds de sleutelwoor den. Van Doorne: „We zaten in een ontzettend strak keurslijf. Alles was door de centrale overheid vastgelegd in x-egels: huurprijs, huurverhogingen, maten en indeling van huizen. En als je van die regels al wilde wijken, moest je daar echt slag voor leveren. Er moest gewoon zoveel mogelijk gebouwd wor den voor zo weinig mogelijk geld, maar de overheid keek al leen naar wat het op de korte termijn kostte en niet naar wat het ons bouwers/verhuurders op lange termijn aan onder houd kostte." Taai volhardend in de strijd wast de Betei-Wonendirecteur, ondanks de minieme ïnimte die de overheid hem bood, nieuwe ideeën door te voeren. „Wij behoorden tot de eerste bouwers die werkten met arxkerloze spouwmuren waardoor je rijtjeshuizen veel minder gehorig maakt - en hardhouten kozijnen." Eind jaren zeventig begon het tij te keren. PvdA-staatssecretaris J. L. N. Schaefer van Volks huisvesting dacht niet in aan tallen woningen maar stelde mens en woonomgeving cen- traal. Dat resulteerde in een uniek px'oject van Beter wonen in Zierikzee: de renovatie van de straten in het Havenkwax-- tier waarbij toentertijd xnoderne architectuur werd toegepast in een historische omgeving. Voor Van Doorne was de afronding van dat pro ject in 1997 een mijlpaal in de geschiedenis van Beter Wonen. Anno 1998 is flexibiliteit vol gens Van Doorne het trefwoord voor de toekomst van de wo ningbouwvereniging. De tijd dat mensen dolblij waren met wat voor huurhuis dan ook is voorbij. Van Doorne: „Een wo ning is een marktprodukt ge worden. Vergelijk het maar met de manier waarop je een auto koopt. Als het je niet be valt zoek je door naar iets an ders." De woningbouwvereni- ging probeert zo goed mogelijk op die vex-anderende mentali teit van de consumenten én hun zich wijzigende behoeften in te spelen. Ééngezinswonin gen zijn passé. „Tegenwoordig bouwen we levensloopbesten- dig; woningen die geschikt zijn voor alle generaties." Servicewoningen Woonomgeving exr dienstver lening worden in de toekomst voor Beter Wonen nog belang rijker dan ze nu al zijn. „Steeds meer mensen willen ook als ze ouder worden in hun eigen huis blijven wonen. Daarom moe ten we zorgen dat er een goede zoi-g-infrastructuur op Schou wen-Duiveland komt", stelt de Betex-Wonendirecteur. Hij doelt daarmee op de groeiende behoefte aan woonzorg- en sexvicewoningencomplexen, die wat Van Doorne betreft overal op Schouwen-Duive land mogen verrijzen. Toename De toename van het aantal mensen dat de huuxwoning vaarwel zegt en inruilt voor een koopwoning ziet Van Doorne niet als een bedreiging. „Op Schouwen-Duiveland woont eenderde van de mensen in een huurwoning en de x-est in koopwoningen. Steeds meer jonge mensen ko pen huizen, maar daar staat te genover dat veel ouderen, mensen boven de zeventig jaar, hun eigen huis verkopen en hun levensavond in een huur woning doorbrengen. Ik denk rxiet dat per saldo het aantal huurders minder wordt." Het kantoor van Beter Wonen aan het Calandplein. Volgend jaar verhuist de woningbouwvereniging naar het voormalig belastingkantoor aan het Kerkhof. o j, f°t0 Pieter Honhoff). Beter Wonen viert vijftigjarig bestaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 46