Ziekenhuis krimpt nog verder in Sneller lopen met nieuwe knie door project De Honte Veulen Donja trekt de aandacht Vliegende schoonheden in de kas Personeel Emergis voert druk verder op lid raad bestuur noemt sluiting kraamafdeling in Zierikzee nog maar begin Uitgaanswereld bleek goede afzetmarkt voor Schouwse drugsdealers zeeuwse almanak Dieren PZC vrijdag 8 mei 1998 [door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - De slui ting van de kraamafdeling is nog maar het begin van een verdere inkrimping van specia lismen in het ziekenhuis in Zie rikzee. Het bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen heeft onderzoeksbureau KPMG opdracht gegeven twee a drie scenario's op te stellen om op de locaties Goes en Zierikzee tot Drie vliegende brigades tegen zwartvisserij door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Er moeten drie vliegende brigades komen die het zwartvissen tegengaan. Proeven in Friesland en Noord- Holland zijn zo succesvol dat minister J. van Aartsen (Visse rij) de controle-ambtenaren in het hele land wil inzetten. De zwartvisserij is in die twee ge bieden met zestig procent ver minderd. Van Aartsen stelde controleurs in 1996 aan omdat de politie te weinig tijd heeft voor controles op de binnenvisserijDe specia- leambtenaren gaan na of vissers wel over de verplichte visdocu- menten beschikken en of ze zich houden aan de minimummaten voor vis. Er komen drie brigades, in elke regio van de Algemene Inspec tiedienst een. Elk team telt vier opsporingsambtenaren. Van Aartsen stelt de brigades voor drie jaar in. Daarna moet de samenwerking lussen de AID en de politie zo zijn verbeterd dat de speciale controleteams niet meer nodig zijn. een zo optimaal mogelijke ver deling te komen. Die mededeling deed C. J. Broertjes, lid van de raad van bestuur van de Oosterschelde ziekenhuizen donderdagavond in Brouwershaven tijdens een vergadering van de commissie Maatschappelijke Aangelegen heden van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Geen twijfel Broertjes kwam op uitnodiging van wethouder P. W. Berre- voets-Ringelberg om te reage ren op de motie die de gemeente raad tegensluiting van de kraamafdeling heeft ingediend. „Ik denk dat het nog wel vaker nodig zal zijn, dat ik hier toe lichting kom geven," gaf Broer tjes te kennen. Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat ook Schouwen-Duiveland gecon fronteerd gaat worden met de landelijke tendens van concen tratie van specialismen en dras tisch teruglopende opname duur. KMPG komt nog voor de zomer met twee of drie scenario's als resultaat van een onderzoek, in het kader waarvan ook met de gemeente Schouwen-Duive land gesprekken worden ge voerd. Aan die scenario's zal een werkconferentie worden ge wijd. Thuis bevallen De uitslag van een onderzoek door een commissie van drie hoogleraren betreffende de slui ting van de kraamafdeling in het ziekenhuis in Zierikzee wordt binnen twee weken ver wacht. Dat onderzoek is, vol gens Broertjes, vooral gericht op alternatieven voor het thuis be vallen en poliklinische beval lingen op Schouwen-Duiveland nu de tweede lij nsverloskunde in het ziekenhuis in Zierikzee- definitief gesloten is. De com missieleden toonden zich vooral verbolgen over de slechte com municatie naar de burgers toe. door Marcel Modde TERNEUZEN - Het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen begint in september met een speciaal project voor orthopedische pa tiënten. Onder de noemer 'geza menlijk herstelplan' is een me thodiek uitgedacht waarmee de kwaliteit van de geleverde zorg kan worden verbeterd en die bovendien leidt tot een aanmer kelijke verkorting van de be- handelduur. Het project is ontwikkeld in de Verenigde Staten en wordt sinds eind maart met succes toegepast in het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch. Zeeuws-Vlaande ren is het tweede ziekenhuis binnen Europa waar het project van start gaat. Het betrokken personeel van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren werd donderdag op een eerste informatiebijeenkomst geïnformeerd over de inhoud van het gezamenlijk herstel plan. De opzet is bedoeld voor patiënten die een volledige heup- of knieprothese nodig hebben. In verband met de lange wachttijd in de grensregio wij ken veel patiënten uit naar Bei- Om die 'vlucht' tegen te gaan, is (met ingang van 24 juni) tevens een derde orthopeed aan getrokken. Krukken De behandeling begint met een uitgebreide voorlichting over de ingreep en de nazorg. Ook wor den de patiënten voor de opera tie door een fysiotherapeut ge traind in het lopen met krukken of in het aanleren van specifieke revalidatie-oefeningen en wordt de thuiszorg geregeld. Volgens orthopedisch chirurg en voorzitter van de project groep drs. A Corbeij is uit de reeds opgedane ervaringen met het project gebleken dat 'een goed geïnformeerde patiënt minder angsten kent en sneller van de operatie herstelt'. De patiënten krijgen de be schikking over een eigen 'huis kamer'. Corbeij. „Belangrijk in het project is het benadrukken vim het gezond zijn van de pati ent. Ze zijn niet ziek, maar heb ben een mankement aan de heup of knie dat is verholpen. Het verblijf in de huiskamer met lot genoten en de straks mogelijke coaching door familieleden ge durende de opnameperiode, draagt hi ertoe bij." Er wordt gezamenlijk gerevali- KERKWERVE - Vier Belgische werkpaarden en het veulen Don- ja in een weiland aan de Heuvelsweg bij Kerkwerve bieden een mooi tafereel. De merries en het veulen zijn eigendom van de fa milie Van der Wekken. „We houden deze paarden vooral uit lief hebberij en zetten ze.af en toe ook voor de landbouw in", vertelt Rianne van der Wekken. De dieren waren dit jaar ook van de partij bij het straorijden in diverse kernen op Schouwen-Duiveland. Het veulen is inmid dels een kleine maand oud. Haar moeder, de merrie Claudia houdt haar in de wei nauwlettend in de gaten en waakt ervoor, dat de overige drie paarden niet te dicht in de buurt van haar Donja komen. foto Pieter Honhoff deerd. Omdat de 'groepsge- dachte' binnen deze aanpak een belangrijk aandeel inneemt, is het volgens chirurg ook van be lang dat 'groepsgewijs' wordt geopereerd. „We denken daarbij aan drie tot zes ingrepen op één dag. Om te beginnen één dag in de week en in een later stadium twee dagen. De rest van de week wordt het reguliere operatie schema afgewerkt." Het strak ke schema kan volgens Corbeij worden gehaald door een inter ne reorganisatie en verbetering van de efficiency. Resultaten De eerste resultaten in Den Bosch zijn bemoedigend, stellen Corbeij en dagelijks projectlei der M. van Oyen. De opname duur voor 'herstelplanpatiën ten' is daar teruggebracht van vijftien naar zes dagen. De or thopedische afdeling van het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren staat in nauw contact met de collega's van het zogeheten Bosch Medicentrum en wordt in de gelegenheid gesteld van de daar opgedane ervaringen te profiteren. Het gezamenlijk herstelplan is gebaseerd op de ideeën van de Amerikaanse or- thopedisch-chirurg J. Barret en is daar de afgelopen twaalf jaar inmiddels ingevoerd in 125 zie kenhuizen. Het project is door L. Faro van de firma Ortomed (leverancier van gewichtspro thesen) aangepast aan de Ne derlandse situatie. Dolfijn Reneé redt het niet NEELTJE JANS - De gestreepte dolfijn Renée kan niet wennen op Neeltje Jans. Omdat ze te lang onderzoekend aan het wa teroppervlak bleef is haar rug huid uitgedroogd en is ze voor behandeling teruggebracht naar het Dolfinarium in Har derwijk. Renée spoelde vorig jaar aan in Renesse. Gestreepte dolfijnen worden vrijwel nooit in de Noordzee worden gesignaleerd. Na een herstelperiode in het Dolfinarium zou ze zich in het opvangbassin op Neeltje Jans voorbereiden op terugkeer naar zee. Ook het gezelschap van de bruinvis Ids, die op 1 mei in het opvangbassin arriveerde, bleek voor Renée geen stimulans orn vaker te duiken. De vlinderkas van familie Antes uit Kwadendannne is een nieuw onderdeel van siertuin Berkenhof. Honderden vlinders in Kwadendamme foto's Willem Mieras door Esme Soesman KWADENDAMME - Zo'n honderd kleurige vlinders, variërend van pages tot de hand- grote uilevlinder, zweven door de warme kas. Schoonheid in veelvoud op grijpbare afstand; regelmatig strijkt een onbevreesd exemplaar op een passerende schouder neer. De vlinderkas van familie Antes uit Kwadendamme is een nieuw onderdeel van siertuin Berkenhof. Met Zeeland Natuur- maand in juni wordt de kas officieel ge opend, maar nu al zijn bezoekers welkom. In de kas is het goed toeven voor vlinders. Met een temperatuur tussen 20 en 25 graden en een uitgekiende luchtvochtigheid heb ben de dieren het prima naar hun zin. Een keur aan tropische nectargevende planten vormen het voedzame decor. Bijvoeding wordt geregeld door her en der neergelegd finit en bakjes gevuld met honing en water. „Ik dacht: de plantenverzameling heb ik al. Dan komen de vlinders vanzelfblikt eige naar Johan Antes op zijn oorspronkelijke visie terug. Als klein kind probeerde hij al pagevlinders die hij aantrof in de natuur te vangen. Zijn slachtoffers prikte hij aan de muur, tot groot ongenoegen van zij n moeder. Stage Het houden van levende vlinders is - zo weet hij nu - een stuk moeilijker. Dus liep hij sta ge in het dierenpark in Emmen en verdiepte zich in het vlinderleven. Met hulp van de werkgroep Waardevol Cultuur Landschap (WCL) kregen de plannen verder vorm. In febrtiari ging Antes daadwerkelijk aan de slag, vanaf begin mei opende de familie de kas voor bezoekers. In de tussenliggende tijd werden vanuit Engeland poppen aan geleverd, waaruit vlinders grootgroeiden. Ook de tuin rondom de kas is met beleid aangelegd. De daar neergezette planten zijn aantrekkelijk voor inheemse vlindersoor ten. „Maar alles moet nog verder doorgroei en. De kas is voortdurend in ontwikkeling", vertelt echtgenote Leny Antes. Haar man vult haar aan. „In augustus wil ik een show van bijzondere kuipplanten op zetten en het streven is rond die tijd een ko- ninginnepage binnen te hebben. De planten daarvoor kweek ik nu al." Paradijs Belangstellenden kunnen flink wat tijd doorbrengen in de tuinen van Berkenhof. Rondom de kas heeft eigenaar Antes - tot vorige jaar slager in Goes - een lap grond van een hectare omgetoverd tot een waar tuinparadijs. Een schelpenpad voert de be zoeker door verschillende typen tuinen, waaronder een oosterse tuin en een moeras. Verscholen tussen het groen staan stenen pronkstukken; ontmoetingen met oude mo lenstenen en arduiner ornamenten zijn geen uitzondering in de tuin. Tussen de bedrijven door kan even uitgerust worden in de koff ie- schenkerij. Dochter Colinda en zoon Jeroen dragen hun steentje aan het bedrijf bij. De familie is nog steeds niet uitgedacht. „Dat stopt niet. Zo lang ik gezond blijf wil ik hier nog jaar en dag van genieten", stelt de gepassioneerde buitenman Antes. Maar ook in de schenkeri j gaat de ontwikkeling dooi". Zo kunnen men sen in de zomermaanden op afspraak te recht voor een maaltijd bestaande uit streekeigen ingrediënten. Berkenhof is zes dagen in de week geopend tussen 10.00 en 20.00 uur. Voor groepsrond leidingen kan een afspraak gemaakt wor den via: 0113 - 649643. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie mr. C. J. Oldenburger heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen drie ver dachten gevangenisstraffen van achttien tot vierentwintig maanden geëist. Alle verdach ten waren vorig jaar betrokken bij de handel in cocaïne. Een 33- jarige man uit Hellevoetsluis hoorde voor het dealen in hard drugs en het houden van een hennepkwekerij de zwaarste straf - twee jaar - eisen. De officier eiste vervolgens te gen een 35-jarige man uit Burgh-Haamstede twintig maanden, waarbij ze de ver koop en het bezit van wapens (stroomstootwapen, alarmpis tolen. boksbeugel) zwaarder aanrekende dan zijn rol bij het dealen. Hem werd ook nog han del in valse merkkleding verwe ten. Voor een 37-jarige man uit Renesse, die bij de handel in co caïne en nepkleding betrokken was, had ze een eis van achttien maanden in petto. De opbrengst van het dealen werd (gedeelte lijk) gebruikt om drugs te ko pen. Alle drie waren ze ver slaafd aan cocaïne. Renesse Het drukke uitgaansleven van Renesse vormde volgens de offi cier tijdens de zomermaanden een ideaal afgezetgebied voor cocaïne. De oudste verdachte was voor zijn drugsactiviteiten in Renesse nog niet zo lang gele den veroordeeld. „Als er handel in zit, dan is hij erbij betrok ken", zei Oldenburger. De twee Schouwse mannen wisten van de hoed en de rand. De 33-jarige verdachte uit Hel levoetsluis voorzag ze regelma tig van drugs. Hij vertelde na zijn verslaving aan softdrugs te zijn overgestapt op cocaïne, maar hij bestreed dat hij in een periode van anderhalf jaar in harddrugs heeft gehandeld. „Die is korter geweest. Ik ben sinds september meer cocaïne gaan gebruiken. Ik heb aan ken nissen verkocht om in mijn on derhoud te kunnen voorzien." Bij een huiszoeking in Helle voetsluis werd eind januari dit jaar zeventig gram cocaïne aan getroffen, nadat in zijn auto een kleinere hoeveelheid was ont dekt. De officier sprak van een grootschalige handel. „Het is flauwekul dat hij zegt de cocaï ne voor eigen gebruik nodig te hebben. Elk weekend werd er gereden naar vijftien tot zeven tien klanten. Dit heeft hem twaalfduizend gulden opgele verd", zei ze. Raadsman mr. P J. Silvis was het oneens met de eis. „Waar slaat dit op? Het zijn gissingen en veronderstellingen. Dit is stemmingmakerij van de offi cier van justitie." Silvis kwam vervolgens met een rekensom metje ten aanzien van de 12.800 gulden vermeende drugs win sten. „Zelf heeft mijn cliënt elke dag een gram nodig. Dat kost 100 gulden. Dan heeft hij 128 keer gebruikt. Dat is de logica. Hij heeft zijn probleem opge bouwd", meende de raadsman. „Maar hij heeft een blanco strafblad. Zo iemand laat je niet opsluiten", verzekerde hij. De rechtbank doet op 20 mei uitspraak. Klassiekerdag Oldtimers MIDDELBURG - In samenwer king niet Miniatuur Walcheren houdt de Stichting Evenemen ten Middelburg (SEM) op zater dag 23 mei in Middelburg de Oldtimer Klassiekerdag. Op het Abdijplein en het Molen water zijn meer dan honderd klassieke auto's te zien. In Mini atuur Walcheren staan model auto's. Boven de stad vliegen drie oude vliegtuigjes. De Oldti mer Klassiekerdag begint om 10.00 en duurt tot 17.00 uur. door Mieke van der Jagt KLOETINGE - 'Het is zondag 7 mei' staat er op de spandoeken. Op hetrotondetjebij het psychi atrisch ziekenhuis van Emergis in Kloetinge rijdt een man of twintig, gestoken in witte jassen en oranje petjes, rondjes op fiet sen en brommertjes. De auto mobilisten moeten hen voor rang geven en daardoor ontstaan kleine files' aan alle kanten. Dat geeft de actievoer ders van Emergis de gelegen heid pamfletten door de raam pjes aan te geven. Ze vragen aandacht voor hun acties. Loonsverhoging en ver mindering van werkdruk, daar gaat het om. „U zult er best iets van merken" schrijven de actie voerders en hun bonden AB- VA/KABO. CFO en NU'91. „Maar het kan niet meer an ders." Aan de actie doen alle afdelin gen van Emergis, dat nagenoeg de hele geestelij ke gezondheids zorg in Zeeland omvat, mee. Be halve de RIAGGS waar geen verplegenden en verzorgenden werkzaam zijn. Het zijn met na me de mensen op de werkvloer verplegenden en verzorgenden in de psvchistrische voorzienin gen en groepsleiders bij be schermd wonen, die vinden dat hun lonen in de pas moeten lo pen met die in de overige secto ren. Zwaartepunt Ze willen er 5 procent bij en ver mindering van de werkdruk, die door bezuiniging op bezuining almaar hoger wordt. Dat heel Emergis meedoet, betekent ac tie in Kloetinge, Goes, Terneu- zen, Middelburg en Zierikzee, maar het zwaartepunt ligt in Kloetinge waar ook de het psy chiatrisch ziekenhuis in Kloe tinge, waar ook de actieverga dering werd gehouden. Dooie mus Cinthy Meulblok, CFO-regio- bestuurder voor Zuidwest-Ne derland, hield de actievoerders voor dat ze zich niet blij moeten laten maken met een dooie mus. „De werkgevers willen wel dat de acties meteen ophouden, kondigen wel aan weer rond de tafel te willen gaan zitten, maar voorlopig hebben we geen enkel uitzicht op een principe-ak koord. De druk moet dus voor lopig op de ketel blijven." Freek Sikkema van Emergis, lid van het actiecomité, toonde zich tevreden over het verloop van de actie. Wat er verder nog zal ge beuren is afhankelijk van de ontwikkelingen. „Als de werk gevers morgen aan al onze eisen tegemoet komen, stoppen we meteen. Maar ik vrees dat dat niet zo zal zijn. We blijven actie voeren maar met beleid." Voorlopig houdt het actiecomité er rekening mee dat dinsdag een nieuwe vergadering moet wor den belegd. Ook die zal met wat toeters en bellen worden om hangen om de aandacht van het publiek af te dwingen. Veel patiënten en bewoners van de Zeeuwse geestelijke gezond heidszorg-voorzieningen toon den zich donderdag solidair met het verplegend personeel. Een moeizaam gevecht is het, tegen dat muizenduo. Die Middelburgse ambtenaar be sloot, nadat hij de twee die ren gewaar was geworden, tot de aanschaf van een flinke portie muizentarw'e. Volgens een mededeling op de var pakking zouden muizen na het nuttigen ervan heerlijk gaan slapen en niet meer ont waken. Het leek hem een diervriendelijke oplossing van zijn probleem. De muizen dachten daar an ders over. Zij gaven de voor keur aan een pak spritsen en deden daarmee voldoende energie op om in de nacht veel tijd te steken in de ver vulling van hun kerntaak: trippelen. De man dacht na en kocht een klem. Waar hij zelf in raakte. Met zijn rechterwijs vinger. Hij heeft het nu thuis en op kantoor erg zwaar In zijn woning voelt hij de minach ting van zijn huisdieren te gen wil en dank. En achter zijn computer kan hij ook al niet meer goed met zijn muis overtoeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43