Landbouw botst weer met natuur voor 40-plusser PZC Werkloosheid val Terugblik op het oude Krabbendijke Met Havenfront Kortgene wil het maar niet vlotten Landinrichting St-Philipsland klaar zeeland b14 Boeren in Borsele dreigen medewerking aan projecten op te zeggen Aantal werkzoekenden Zeeland licht gedaald Gemeenteraad tegen uitbreiding van Kats Comité Baraolt steekt handen uit de mouwen voor medische zorg vrijdag 8 mei 1998 door René Schrier HEINKENSZAND - De geor ganiseerde landbouw in Borsele heeft gedreigd medewerking aan natuurvriendelijke projec ten te beëindigen. De oude te genstelling tussen natuur en landbouw werd donderdag weer opgerakeld in de gemeen teraadsvergadering van Borse le. Zowel een vertegenwoordi ger van de georganiseerde landbouw als de fractie van de VVD ging op die toer. Wethou der P. J. Vollaard (PvdA) waar schuwde dat deze tegenstelling niet opnieuw opgeklopt mag worden. Als dat gebeurt, voor spelde hij, zullen de conflicten zeker toenemen. Aanleiding tot dat dreigement van de landbouw, uit de mond van M. van 't Westeinde die ge bruik maakte van de inspraak mogelijkheid, is het ontbreken van een convenant dat erop ge richt is de verzuring van land bouw- en natuurgebieden in Borsele tegen te gaan. B en W hadden - evenals de landbouw - wel zo'n convenant op willen stellen, maar andere partijen zoals natuurbeschermingsorga nisaties en vertegenwoordigers van verschillende ministeries weigerden. Om toch de Interim- wet ammoniak en veehouderij goed uit te kunnen voeren, heb ben B en W een verordening op gesteld waardoor aanvankelijk zestien bedrijven in hun be drijfsvoering zouden worden beperkt. Donderdag was een wijziging van die verordening aan de orde, waarin het aantal gedupeerde bedrijven tot vijf was terugge bracht. Dat ging Van 't Westein de niet ver genoeg. Hij had het over 'boertje pesten' omdat het ging om bedrijven die kleiner zijn dan vijf hectare. Hij riep de gemeentebestuurders op te ko men tot een situatie waarmee alle betrokken partijen tevre den kunnen zijn. Uitvoerig Het kersverse WD-raadslid S. M. Vermue-van 't Westeinde deed er nog een schepje boven op. Ze constateerde dat de Ver eniging tot Behoud van Natuur- monumenten spelbreker is geweest in een poging een con venant van de grond te krijgen en nu door het college van B en W wordt beloond. Ze vei*loor zich vervolgens in een uitvoerig betoog waarin ze er zaken bij haalde als de Heidelberggroep, het regeringsbeleid, CAO-on- derhandelingen, de afscheids speech van een Tweede-Kamer lid en de opkomst bij de verkiezingen. Vervolgens con stateerde ze dat de meerderheid van gemeenteraadsleden mak kelijk over de inkomensproble- matiek van boeren heenstapt, omdat die raadsleden ieder jaar automatisch prijscompensatie bij hun inkomen krijgen. Dat ging burgemeester J. L. M. Mandos te ver. Hij vond dat daarmee de integriteit van de raadsleden ten om-echte in twij fel werd getrokken. Ook vond hij de gemeenteraadsvergade ring niet de plaats voor een algemene economische be schouwing over onder meer het regeringsbeleid. Vollaard voegde daaraan toe dat de positie van de betrokken boeren niet wordt aangetast, omdat er niet wordt getornd aan de bestaande situatie. Verder gaf hij aan dat er wel degelijk mogelijkheden zijn voor die boeren, bijvoorbeeld door om schakeling, om er een gezond bedrijf op na te kunnen houden, al erkende hij dat het vinden van een oplossing niet gemak kelijk zou zijn. Oppositierol Vermue-van 't Westeinde kwam met voox-keursstemmen in de gemeenteraad, mede dankzij steun vanuit de landbouw. Ze trok donderdag met haar optre den de oppositierol vanhet CDA naarzich toe. Volgens haarishet niet 'in' om voor de boeren te pleiten en tegen de natuur: „Het is gemakkelijker en goedkoper om voor het belang van de na tuur te kiezen in plaats van de landbouw." In een poging de belangen van de boeren voor de volle 100 pro cent veilig te stellen diende de CDA'erC. R.Nieuwenhuijseeen amendement in met als doel de verordening voor verzuxingge- voelige gebieden (de zogenaam de schraallanden) in haar ge heel in te trekken. Dat kreeg de steun van de WD. Maar bij de hoofdelijke stemming waren al leen de zeven CDA- en WD- stemmen niet voldoende. De SGP/GPV/RPF-fractie toonde zich een waardig coalitiepart ner en ondersteunde - net als D66 en PvdA - het college. Uiteindelijk werd het voorstel van B en W met de vijf gedu peerde bedrijven aangenomen met alleen de vijf stemmen van het CDA tegen. Argument van de WD: als we tegen hadden ge stemd was wellicht de verorde ning niet gewijzigd en wai-en er zestien bedrijven gedupeerd. Leden van vrouwenvereniging Dorcas. door Esme Soesman KRABBENDIJKE - Een tikje beschadig de foto's afgewisseld met prenten van per fecte kwaliteit. Het boek Krabbendijke in vroeger tijden, samengesteld door Leen Moerland en Annette Kuiper-Timmer man, biedt aan de hand van zo'n negentig foto's een visuele wandeling door het Krabbendijke van weleer. Niet alleen het lang veivlogen vei-leden is op gevoelige plaat vastgelegd. Een foto van het stationsgebouw genomen in 1988 en de prille ontwikkeling in 1965 van het winkelcentrum op het Dorpsplein maken eveneens deel uit van het boek. Het me rendeel van de prenten gaat echter vei-der in de tijd terug. Het boek opent met een ansichtkaart uit 1900, waarop het Dorps plein met het pi-ominente gebouw Hotel de Koophandel en de oude muziektent is te zien. Gebouwen Gebouwen vormen een rode draad in de publicatie. Met name de panden die door de jaren heen met enige regelmaat zijn vastgelegd laten zien hoeveel er is veran derd. Zo geven twee foto's van de Doips- sti'aat, genomen in 1910 en I960, een dui delijk beeld van wat er - omwille van het vei-keer - zoal is verandex-d. Debeklinkex-- de weg begrenst door een rij bomen heeft plaatsgemaakt voor een recht stuk weg dek met stoep. Woningen in de gehuchten Gawege en Luchtenburg zijn eveneens in de publicatie opgenomen. Hoewel in min dere mate kan daarnaast kennis worden gemaakt met vele (oud)inwoners van Krabbendijke. De foto's - veelal voorzien van namen - laten schooljeugd, werkende en poserende mensen zien. De in kleder dracht gehulde leden van vrouwenvereni ging Dorcas (zie foto) is daar een voorbeeld van. Dokter Geill die, zich vex*- plaatsend met paai'd en wagen, veel bete kende voor het dorp is één van de andere gepoili'etteerden. Het fotoboek van uitgeverij Deboektant Oostvoox-ne schetst door de afbeeldingen en korte teksten een globaal beeld van het Krabbendijkse verieden. Exemplaren zijn verkrijgbaar bij boekhandel Van Velzen in Krabbendijke. door Richard Hoving MIDDELBURG - Ouderen zijn oververtegenwoordigd in de groep die langer dan drie jaar als werkzoekende staat inge schreven. Uit een analyse van de bestandeix van de verschillende regionale arbeidsbureaus blijkt dat de afstand van de ouderen tot de arbeidsmarkt groot is. Ruim veertig procent van alle werkzoekenden die staan inge schreven bij bureaus in Zeeland en op Goeree-Overflakkee is 40 jaar of ouder. Volgens cijfers van Arbeids voorziening Zeeland stonden op 1 april jongstleden bijna 5300 mensen van 40 jaar of ouder in- geschi'even als niet werkende werkzoekenden (NWW). Het aandeel van ouderen in het tota le NWVV-bestand in de regio Zeeland, waartoe ook Goeree- Overflakkee behooxt, is niet groter dan het gemiddelde in Nederland (40,7 procent). Bin nen de regio is er wel sprake van duidelijke verschillen. Landelijk In 12 van de 21 gemeenten is het aandeel van ouderen gx-oter dan gemiddeld. In Hulst, Oostflak- kee en Middelharnis maken ou deren meer dan de helft van het bestand van de arbeidsbureaus uit. In de vier Zeeuwse steden, Texmeuzen, Vlissingen, Goes e Middelburg, ligt het aanh mannen en vrouwen van veerti: jaar en ouder dat werkt zoek: lager dan het landelijk gemid delde. Langdurig Veel van de oudex-en bhj ven lan gere tijd zonder wex'k. In de ca tegorie 'korter dan een jaaj ingeschreven' komen werkzoe- kenden van boven de veertij jaar nauwelijks voor. Een groot deel van de ouderen:! goed opgeleid; de oudere man- nen nog iets meer dan de ouder, vimxwen. In vergelijking me, het totale NWW-bestand valto; dat oudex-en vaker dan jongere: een hogere beroepsopleiding i een wetenschappelijke scholin; hebben gehad. Congres Onder de titel 'Een nieuw, eeuw, een nieuw personeelsbe- leid' houdt Arbeidsvoorziening Zeeland op donderdag 28 mi een congres over employabilu. en leeftijdsbewust personeeh beleid. De bijeenkomst in d Stadsschouwburg is met nam bedoeld voor wex-kgevex-s. 0; het congres worden onder met praktische tips gegeven voc een effectief en betaalbare inze van huidig personeel en va werkzoekenden uit alle leef tijdscategorieën. door Richard Hoving MIDDELBURG - De werkloos heid in de regio Zeeland is in het eerste kwartaal van 1998 licht gedaald. Op 1 april stonden 13.023 personen als niet wer kende werkzoekeixden inge schrevenbij een van de regiona le arbeidsbureaus in Zeeland of op Goeree-Overflakkee. Ten op zichte van eind december 1997 betekent dit een daling met ruim 450 werklozen. Volgens Arbeidsvoorziening Zeeland is de aanzienlijke stij ging van het aantal werkzoe kenden in de afgelopen vijf jaar teniet gedaan. De werkloosheid is voox-al gedaald in de bouw, horeca en onder sociaal- en ge neeskundig personeel. In de sec tox-en metaal en landbouw e: onder het kantooxpersoneé daalde de werkloosheid even eens. Dat was niet het geval bi de ovex-ige beroepsgx-oepen. Koploper In absolute aantallen uitgi dmkt is Schouwen-Duivelas koploper met een afname 116D e gemeenten Tholen (-65 Middelburg (-53) en Oostburg 52) volgen. In percentages isc daling van het aantal werkloze het gi-ootste in de gemeen! Dirksland, 15 procent. In Ge* dereede, Kapelle, Axel, Huk Reimex-swaal en Goes was ine eerste drie maanden van 19! sprake van een lichte stijgi: van de groep werkzoekenden door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Het wil maar niet vlotten met het Be stemmingsplan Havenfront Kortgene. Donderdag, tijdens een verga- dex-ing van de commissie Ruim telijke Ontwikkeling, Economie en Recreatie van de gemeente Noord-Beveland in Wisserxker- ke, werden toch wel wat zuch ten geslaakt. De exploitatie overeenkomst is nog steeds niet ondexlekend omdat de belang hebbende pax-tijen die met het college om de tafel zitten, het maar niet eens kunnen worden. Bovendien vex-wacht burge meester M. Evex-aers geen volle-- dige goedkeux-ing van het plan door Gedeputeerde Staten. Voorzichtig uitgaande van ge deeltelijke goedkeuring, wilde hij toch niet pessimistisch zijn. „Over de hooflijnen van het plan, dat er daar wat moet ge beuren en de ontwikkelings richting, daarover bestaat geen enkel vex-schil van mening. Een gedeeltelijke onthouding zou betrekking hebben op de voor schriften en de invulling van de voormalige landbouwhaven. Op zich is dat helemaal geen ramp want de gemeente zou dan een jaar de tijd krijgen om het Bestemmingsplan te wijzigen naar de wensen van de px-ovin- cie." De commissie, die al lang niet meer vrolijk wordt van Haven front, waarover al jaren wordt gekibbeld, drong nog maar eens aan op enige haast achter de on dertekening van de exploitatie- ovex-eenkomst. In januari van dit jaar werd Everaers al op pad gestuurd om die klus snel te kla ren maar de ondex'handelaars wisselen en daarmee ook de in zichten. Echt kans op een snelle overeenkomst is er, blijkens de uitlatingen van de burgemees ter, niet. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Uitbreiding van de dorpskern Kats ten be hoeve van woningbouw zit er niet in. De gemeenteraad van Noord-Beveland wil dat niet. Burgemeester M. Everaers gooi de de uitbreidixxg van Kats in zuidwestelijke richting donder dag, tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ontwikkeling, economie en re creatie, in de groep maar de groep zei 'nee'. SGP-raadslid A van der Maas vond dat eerst het langbeloofde Stx-uctuurplan voor Noord-Beveland en de no titie Volkshuisvesting maar eens moet worden vastgesteld. A Oudshoorn van Noord-Beve- lands Belang wees erop dat de pi-ovincie nieuwbouw door uit- bi'eiding in de plattelandsge meenten tegenhoudt. De raadscommissie was van mening dat geen verwachtingen moeten worden gewekt bij eventuele belangstellenden. In Kats is geen bouwgrond meer maar het doxp leent zich uitste kend voor inbreiding en dorps vernieuwing zoals de provincie die in het Streekplan beoogt. In de kern Kats staan nog veel hxii- zen die recreatief worden be woond. Volgens Oudshoom zal de vraag naar bouwgrond zich, als de gemeente duidelijk is over het niet toestaan van uitbrei ding, vanzelf verleggen naar plaatsen binnen de bestaande contouren van het doxp. Charme Kats ontleent zijn aantrek kingskracht niet aan de mooie mogelijkheden in de periferie maar aan de stex-ke sociale sa menhang en de kleinschalige chaxme van de dorpsuitleg. Komt daarentegen het praatje in de wereld dat de gemeente overweegt een bouwplannetje te ontwikkelen, dan krijgt ie dereen zin om daar te bouwen. Gedeputeex-de Staten zouden waarschijnlijk goedkeuring aan het plan ontlxouden, waax-door Noord-Beveland opnieuw met gefrustreei'de aspirant-grond- kopers zou komen te zitten. Geen uitbreiding voor Kats dus, maar alle kansen op dorpsvei'- nieuwing. De Bruintjeskreek. foto Willem Mieras door René Schrier SINT-PHILIPSLAND - Alles bij elkaar heeft het nog behoorlijk lang geduurd, de ruilverkaveling Sint-Philipsland. Op 30 mei 1980 werd hij aangevraagd en bijna op de kop af achttien jaar later wordt de ruilverkavelingscommissie ontbonden en bedankt voor de moeite. Wat de commis sie achterlaat is een landinrichtingspro ject dat zonder veel problemen en discus sie kon worden uitgevoerd. „Het landschap is niet veel veranderd en dat was ook niet de bedoeling. Het was en het is gewoon een grootschalig landbouw gebied. De kromme kreken liggen er nog en het karakter is hetzelfde gebleven", vex-telt H. Jonkers, medewerker inrich ting van de Dienst Landelijk Gebied (DLG). De agrariërs op het noord-Zeeuwse eiland hebben de ruilverkaveling destijds aan gevraagd. Het zou een verkaveling met een administratief karakter worden. Dat gaf al aan dat het gebied niet al te ingrij pend op de schop moest. Weliswaar be schikten ze wel over gx-ote kavels, maar het kon altijd nog beter, zo redeneerden de betrokken boeren. Het resultaat is nu dat iedere landbouwer ten minste één kavel minder heeft en in pi'incipe kan beschik ken over even veel grond als vóór het pro ject. „Dat lijkt een marginaal resultaat", vertelt Jonkex-s, „maar op Sint-Philips land praten we wel over bedrijven van veertig tot honderd hectare. Dat is toch vrij fors. Het landinrichtingsproject kwam hier eigeixlijk neer op puzzelen met weinig grote stukken. Normaal is het puz zelen met veel kleine stukken grond." Dorpsbos Ook al is het project uiteindelijk allemaal vlot verlopen, er rest een kleine wanklank. Aanvankelijk was het name lijk de bedoeling bij Sint-Philipsland een dorpsbos aan te leggen. D at lukte niet om dat de grond die daarvoor nodig was niet vex-woiven kon worden. Hetzelfde geldt voor de uitbreidi ng van het Bos van Klom- pe. Een lange voorbereidingstijd mag dan voordelen hebben, het kan ook negatieve effecten opleveren. Zo is de Bruintjes kreek in het kader van het project op nieuw ingelicht. Was dat gebeurd onder de huidige inzichten dan zou het natuur gebied rond de kreek ongetwijfeld veel groter geweest zijn. Overigens zijn er in het px'oject wel maatregelen genomen die goed zijn voor de natuurontwikkeling. Zo is het terrein van de eendenkooi met vier hectare vergroot en er is een afvoer van landbouwwater om de Bruintjeskreek heen geleid. Dat laatste werk heeft het waterschap betaald en de ruilverkave lingscommissie heeft het uitgevoerd. Andex-e werkzaamheden die in het kader van de milverkaveling zijn uitgevoerd zijn de aanleg van nieuwe sloten, nieuwe dammen, opritten en drainage. Verder is op een aantal plaatsen, bijvoorbeeld langs de Noorddijk en de Noordweg, de berm verbx'eed. Ook zijn er ten behoeve van re creanten picknick-sets geplaatst, evenals vogelobsex-vatiehuisjes. Afscheid De totale kosten van het project bedroe gen 915.000 gulden. Het was aanvanke lijk geraamd op 1,3 miljoen gulden, maar door het wegvallen van twee stukken bos en doordat het werk wat goedkoper kon worden uitgevoerd bleek het eindbedrag lager uit te vallen. De kosten zijn gedra gen door de agrariërs, het waterschap, de provincie Zeeland en het Rijk. Zo droegen de gezamenlijke eigenaren 218.000 gul den bij. Het project besloeg een opper vlakte van 1900 hectare. Vxijdag 12 juni is er een afscheidsbijeenkomst voor de ruil verkavelingscommissie. Die is in 't Veer huis te Anna Jacobapolder. door Esme Soesman GOES - Het comité Baraolt, een initiatief van de Christelijk Ge reformeerde Kerk in Goes, maakt zich sterk voor medische zorg in het Roemeense plaatsje Baraolt. Aanvankelijk werd het comité opgericht met als doel het streekziekenhuis op te knappen. Met aandacht voor zi geunerkinderen en voor huis- en tandartspraktijken breidt de organisatie haar werkterrein geleidelijk aan uit. De Chx-istelijk Gereformeerde Kerk in Kerkwerve vestigde be gin jaren negentig de aandacht op de erbarmelijke toestand in Baraolt. De bewoners van deze streek gelden - door het feit dat ze Hongaarstalig zijn - als min derheidsgroep. „Ze worden niet echt gesteund door de overheid en Kerkwerve onderhield hier over contact", schetst secretaris van de pr-werkgroep H. J. Scherrenburguit 's-Gx-a venpol der het prille begin. Een aantal leden van de Goese kerk hielp mee hulpgoederen naar Baraolt te vervoeren. Daar sprong de slechte staat van het ziekenhuis in het oog. „Alles moest geschil derd worden, de elektx-iciteit en het sanitair moesten worden vervangen en zelfs op de opera tiekamer ontbrak het aan goede verlichting", stelt Scherren- burg. Ook de wasruimte bleek niet meer om het lijf te hebben dan een roestige trommel. „Je zag hetverschil niet meer tussen vuile en schone was." Gratis Reden voor de Goese kerkleden de handen ineen te slaan. In zes jaar tijd werd het streekzieken huis volledig gerenoveerd. Be drijven leverden gratis of tegen geringe vergoeding materialen. Vrijwilligers brachten twee tot drie weken van hun zomeiva- kantie klussend in Baraolt door. „Daarna zijn we niet gestopt. We blijven medische materialen aanlevei'en en zetten ons in voor de eerstelijnszorg", bevestigt Scherrenburg. Dit laatste houdt in dat het co mité zich ten doel heeft gesteld de zeven huis- en tandax-tsprak- tijken in de omgeving drastisch aan te pakken. Bovendien is voor de zigeunerbevolking rondom Baraolt een kindere- vangelisatiekamp opgezet. „Die zigeunerkinderen worden een tijdje in een kamphuis on dergebracht, onder begeleiding van Roemeense theologiestu denten. Ze krijgen een pakkf met wat kleding, een tandei borstel en andere goederen en: zijn er eens uit." De ene activiteit lokt de ande: uit. Toch hebben de comitéled; niet het gevoel een bodexxilo; put te spekken. „Je ziet mete het resultaat van je werk i mensen zijn er erg blij mee. Aai vankelijk hadden ze de inste ling vanxxit het oude regime a leen maar iets te doen als: opdracht kregen, maar nu zie dat ze de boel zelfstandig ga: onderhouden." Vanaf maand: 18 mei collecteert het comité de gemeente Goes. Actie voor terugkeer van klaar-overs HEINKENSZAND - Oud; van schoolkinderen uit Heir kenszaxxd hebben donderdaj avond in de Borsel gemeenteraadsvergadering 31 handtekeningen en een stap tekening van de kinderen aai geboden. Ze protesteerd; daarmee tegen het weghali van de klaar-overs uit het cc trum van Heinkenszand, na reconstructie van de Dorp straat. Volgens woordvoerster 1 Steenbakker heeft de reed structie de straat er niet veilig op gemaakt. Het is volgens hs al enkele malen gebeurd dat it nauwenxood ongevallen v« komen konden worden. vroeg zich af wie besloten b dat de klaax-overs rxiet meerc I cüg waren. Wethouder P. J. Vollaard (Pvq zei dat de maatregel was ges men in overleg met de coördif. tor van de klaar-ovei-s. I j merkte op dat de reconstruc! nog niet helemaal was afgerot1 maar erkende dat de situs: niet optimaal was. Vollaard si de sclxuld voox-al op de fiets; en automobilisteix die volgs hem geen verantwoord gebtf van de ruimte maken. De nif we situatie wordt niet als vei! ger ervaren, merkte hij op. De wethouder zegde toe dal een gesprek komt met de coön nator van de klaar-overs, dec ders en de gemeente onx nog ft te bezien wat er het beste k gebeuren. Misschien dat in ift geval de klaar-óvers tij de- weer terug moeten komen, st gex-eerde hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 38