Werkloosheid val voor 40-plusser PZC Ineke met 561 stemmen in stadsraad Domburg Gasinstallaties caravans onveilig Gemeenteraad tegen uitbreiding van Kats W oningstichting Walcheren verhuist naar Koudekerke Twee jaar geëist voor drugshandel Raadsfracties eisen duidelijkheid over toekomst brandweer zeeland 14 Terugkeer naar arbeidsmarkt met de jaren moeilijker Aantal werkzoekenden Zeeland licht gedaald vrijdag 8 mei 1998 door Richard Hoving MIDDELBURG - Ouderen zijn oververtegenwoordigd in de groep die langer dan drie jaar als werkzoekende staat inge schreven. Uit een analyse van de bestanden van de verschillende regionale arbeidsbureaus blijkt dat de afstand van de ouderen tot de arbeidsmarkt groot is. Ruim veertig procent van alle werkzoekenden die staan inge schreven bij bureaus in Zeeland en op Goeree-Overflakkee is 40 jaar of ouder. Volgens cijfers van Arbeids voorziening Zeeland stonden op 1 april jongstleden bijna 5300 mensen van 40 jaar of ouder in geschreven als niet werkende werkzoekenden (NWW). Het aandeel van ouderen in het tota le NWW-bestand in de regio Zeeland, waartoe ook Goeree- Overflakkee behoort, is niet groter dan het gemiddelde in Nederland (40,7 procent). Bin nen de regio is er wel sprake van duidelijke verschillen. In 12 van de 21 gemeenten is het aandeel van ouderen groter dan Hobbyclub techniek voor meiden MIDDELBURG - Sociaal Kul- tureel Werk Middelburg (SKWM) begint dit najaar in Middelburg de technische club voor meisjes Technika 10. De club leert meisjes tussen tien en twaalf jaar met techniek om te gaan. Volgens de SKWM verandert de houding van meisjes ten opzich te van techniek als zij op een speelse manier leren omgaan met gereedschappen en materi alen als hout, metaal en kunst stof. Daarnaast vergroot het de keuzemogelijkheden van meis jes voor opleidingen na de basis school. In het gebouw van de sectie wijkgericht werk van SKWM aan de Arnelaan 57 in Middel burg. wordt op woensdag 13 mei een informatieavond gehouden over deze techniekclub voor meiden. De avond begint om half acht is bedoeld voor ouders en andere belangstellenden. gemiddeld. In Hulst, Oostflak- kee en Middelharnis maken ou deren meer dan de helft van het bestand van de arbeidsbureaus uit. In de vier Zeeuwse steden, Temeuzen, Vlissingen, Goes en Middelburg, ligt het aantal mannen en vrouwen van veertig jaar en ouder dat werkt zoekt lager dan het landelijk gemid delde. Veel van de ouderen blijven lan gere tijd zonder werk. In de ca tegorie 'korter dan een jaar ingeschreven' komen werkzoe kenden van boven de veertig jaar nauwelijks voor. Scholing Een groot deel van de ouderen is goed opgeleid; de oudere man nen nog iets meer dan de oudere vrouwen. In vergelijking met het totale NWW-bestand valt op dat ouderen vaker dan jongeren een hogere beroepsopleiding of een wetenschappelijke scholing hebben gehad. Onder de titel 'Een nieuwe eeuw, een nieuw personeelsbe leid' houdt Arbeidsvoorziening Zeeland op donderdag 28 mei een congres over employability en leeftijdsbewust personeels beleid. De bijeenkomst in de Stadsschouwburg is met name bedoeld voor werkgevers. Op het congres worden onder meer praktische tips gegeven voor een effectief en betaalbare inzet van huidig personeel en van werkzoekenden uit alle leef tijdscategorieën. *1 De bestuursleden van de nieuwe stadsraad Domburg werden gisteren gekozen. door Nicole Kluijtmans DOMBURG - Maar liefst vijfhonder deenenzestig Domburgers stemden op haar. Een dag na de verkiezingen van de Stadsraad Domburg is Ineke Sala-de Pagter (45) is nog stomverbaasd over haar populariteit. Omdat de stadsraad in oprichting dringend verlegen zat om vrouwelijke kandidaten meldde zij zich aan. Dat in de veronderstelling dat ze toch niet werd gekozen. „Er stonden zo veel actieve Domburgers op de kandida tenlijst. Gek dat net ik zo hoog geëindigd ben. Ik moet er even aan wennen." De geboren en getogen Domburgse trok veruit de meeste stemmen. Tussen haai en de volgende kandidaat J. E. van de Fliert, de secretaris van de Stadsraad in oprichting, lagen bijna honderdvijftig stemmen. Sala zoekt nog steeds naar mogelijke verklaringen. De meest voor de hand lig gende is haar werk. Samen met haar man bezorgt ze de post in Domburg. „De meeste Domburgers kennen me wel. Ik heb regelmatig een praatje met ze op straat. Maar de meeste contacten blijven oppervlakkig." Doorgeefluik Bestuurlijke ervaring heeft ze nauwe lijks. En van politiek moet ze ook niet veel hebben. „Wat mij betreft wordt de stadsraad zoveel mogelijk buiten de po litiek gehouden. Ik zie de stadsraad als een doorgeefluik. Het is een van de orga nen die de politiek moet duidelijk maken wat de bewoners willen en wat er speelt in Domburg. Van de andere kant kan de stadsraad ook een rol spelen bij de uit voering van besluiten die door de ge meente zijn genomen." Honkvast Waarvoor ze zich speciaal wil inzetten, weet ze wel: een leefbaar Domburg. „Ik ben nogal honkvast. Bijna heel mijn le ven woon ik in Domburg. Ik ben wel eens een tijdje weg geweest, maar op de een of andere manier kom ik altijd terug. Het is ook een heerlijke plek om te wonen. Ja, de verkeerssituatie is hier hopeloos, maar alleen in de weekeinden en het hoogseizoen. Maar we moeten er voor oppassen dat het niet gekker wordt. Dat door Richard Hoving MIDDELBURG - De werkloos heid in de regio Zeeland is in het eerste kwartaal van 1998 licht gedaald. Op 1 april stonden 13.023 personen als niet wer kende werkzoekenden inge schreven bij een van de regiona le arbeidsbureaus in Zeeland of op Goeree-Overflakkee. Ten op zichte van eind december 1997 betekent dit een daling met ruim 450 werklozen. Volgens Arbeidsvoorziening Zeeland is de aanzienlijke stij ging van het aantal werkzoe kenden in de afgelopen vijf jaar teniet gedaan. De werkloosheid is vooral gedaald in de bouw, horeca en onder sociaal- en ge neeskundig personeel. In de sec toren metaal en landbouw en onder het kantoorpex-soneel daalde de wei'kloosheid even eens. Dat was niet het geval bij de overige bei'oepsgroepen. In absolute aantallen uitge drukt is Schouwen-Duiveland koploper met een afname van 116. De gemeenten Tholen (-65), Middelburg (-53) en Oostburg (- 52) volgen. In percentages is de daling van het aantal werklozen het grootste in de gemeente Dirksland, 15 procent. In Goe dereede, Kapelle, Axel, Hulst, Reimerswaal en Goes was in de eerste drie maanden van 1998 sprake van een lichte stijging van de groep werkzoekenden. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Uitbreiding van de dorpskern Kats ten be hoeve van woningbouw zit er niet in. De gemeenteraad van Noord-Beveland wil dat niet. Burgemeester M. Everaers gooi de de uitbreiding van Kats in zuidwestelijke richting donder dag, tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ontwikkeling, economie en re creatie, in de groep maar de groep zei 'nee'. SGP-raadslid A van der Maas vond dat eerst het langbeloofde Structuurplan Weer vandalen aangehouden in Zierikzee ZIERIKZEE - De politie Schou wen-Duiveland heeft opnieuw een aantal jongeren aangehou den op verdenking van vernie lingen. Het gaat om vier inwo ners van Zierikzee in de leeftijd van zestien tot achttien jaar. In de nacht van woensdag op donderdag richtten zij onder in vloed van alcohol en softdrugs vernielingen aan in het haven- toiletgebouw aan 't Luitje in hun woonplaats. De politie hield het viertal ter plaatse aan. De verdachten hebben volgens de politie bekend. Zij zullen de schade, ongeveer duizend gul den, moeten betalen. De zaak wordt verder afgewikkeld via het Haltbureau. voor Noord-Beveland en de no titie Volkshuisvesting maar eens moet worden vastgesteld. A Oudshoom van Noord-Beve- lands Belang wees erop dat de provincie nieuwbouw door uit breiding in de plattelandsge meenten tegenhoudt. De raadscommissie was van mening dat geen verwachtingen moeten worden gewekt bij eventuele belangstellenden. In Kats is geen bouwgrond meer maar het doxp leent zich uitste kend voor inbreiding en dorps vernieuwing zoals de provincie die in het Streekplan beoogt. In de kern Kats staan nog veel hui zen die recreatief worden be woond. Volgens Oudshoorn zal de vraag naar bouwgrond zich, als de gemeente duidelijk is over het niet toestaan van uitbrei ding, vanzelf verleggen naar plaatsen binnen de bestaande contouren van het dorp. Kats ontleent zijn aantrek kingskracht niet aan de mooie mogelijkheden in de periferie maar aan de sterke sociale sa menhang en de kleinschalige charme van de dorpsuitleg. Komt daarentegen het praatje in de wereld dat de gemeente oveiweegt een bouwplannetje te ontwikkelen, dan krijgt ie dereen zin om daar te bouwen. Gedeputeerde Staten zouden waarschijnlijk goedkeuring aan het plan onthouden, waardoor Noord-Beveland opnieuw met gefrustreerde aspirant-grond- kopers zou komen te zitten. Geen uitbreiding voor Kats dus, maar alle kansen op dorpsver nieuwing. Gaskeurmeesler J. Kouters controleert de installatie va i een stacaravan op camping De Veerhoeve in Wolphaartsdijk. foto Willem Mieras Keurmeester schrikt van eerste onderzoek op camping door Marco van Barneveld WOLPHAARTSDIJK - Het is met de vei ligheid van de gasaansluitingen in de ge middelde caravan bar slecht gesteld. Wa terslangen die als gasleidingen worden gebruikt, doorgeroeste leidingen en lek ken vormen maar een hele kleine greep uit de lange lijst gebreken die gaskeurmees- ter J. Kouters tegenkomt in stacaravans op camping De Veerhoeve te Wolphaarts dijk. Zo'n beetje de helft van de ruim tweehonderd caravans aldaar krijgt van hem het predikaat afgekeurd. „Dat is echt heel veel. Ik ben er erg van geschrokken", zegt hij. De Veerhoeve is volgens Kouters de eerste camping in Zeeland waar gaéaansluitin- gen van caravans worden gekeurd. Aan leiding voor campingeigenaar R. Mulder om dat te laten doen vormt het feit dat hij recentelijk gasleidingen heeft laten leg gen. Mulder: „Dan hoeven mensen niet meer met gasflessen te werkenDie opera tie met de leidingen vormde een goede ge legenheid om gelijk alles te laten keuren Zware ongelukken met exploderende ca ravans zouden in Zeeland nog niet zijn voorgekomen, maar met jachten is dat bij voorbeeld al wel gebeurd. Sinds kort zijn, met het oog op de gevaren van ondeugelij- ke aansluitingen, voor nieuwe schepen en caravans gaskeuringen dan ook ver plicht. „We werken met EG-normen. En over een tijdje zal het ook voor oudere ca ravans verplicht worden. Zeker weten. De ANWB is er ook al mee bezig. Want het is gewoon levensgevaarlijk in sommige ge vallen. Het is echt een wonder dat er nog geen ongelukken zijn gebeurd." Klanten De brandweer is volgens de keurmeester ook erg pro-caravankeuring. Probleem is volgens Kouters echter dat veel camping eigenaars bang zijn dat het ze klanten zal kosten. Kouters: „Ik heb wel contact ge had met een paar andere campingeige naars in Zeeland, maar die zijn nog wat afhoudend.Volgens Mulder van De Veer hoeve is de vrees voor klantenverlies ech ter ongegrond. „Het kost mij ook geen klanten. Bovendien kost het je nog veel meer klanten wanneer het een keer fout gaat." Met de kosten voor reparatie van ondeug delijke -aansluitingen valt het volgens Mulder en Kouters ook erg mee. Mulder: „Dat gaat hoogstens om een paar honderd gulden. Want caravans zijn niet groot, dus je praat echt niet over lange leidingen." Weerstand Caravans die worden goedgekeurd krij gen een speciaal certificaat. Dat geldt drie jaar. Nu nog krijgt hij regelmatig negatie ve reacties van caravaneigenaars die het allemaal maar overdreven vinden. Toch denkt hij dat een eventuele verplichte gaskeuring snel ingeburgerd zal zijn. „Datzag je ook bij de APK-keuringen van auto's. In het begin was er ook weerstand, maar later vond iedereen het eigenlijk toch wel goed. Zo werkt het bij die gas keuringen ook. Want sommige mensen schrikken zich zelf ook kapot wanneer ze horen wat er allemaal aan mankeert. En wanneer ze het eenmaal in orde hebben, vinden ze dat toch wel prettig. En dan wil len ze ook graag dat de buren het toch ook maar in orde maken", zegt Kouters. Mul der vervolgens: „Het is toch eigenlijk bi zar. Wanneer mensen van huis wegrijden om op vakantie te gaan rijden ze soms een uur terug om het gas te controleren en wanneer ze eenmaal in de caravan zijn lijkt het niks meer uit te maken. door Maurits Sep OOST-SOUBURG - De Wo ningstichting Walcheren gaat verhuizen. De stichting heeft een boerderij met 17000 vier kante meter grond gekocht aan de Braamweg in Koudekerke. Daar worden een nieuw kantoor en een werkplaats gebouwd. Vanaf de oprichting in 1948 heeft de woningstichting haar basis gehad in Oost-Souburg. Voorzitter I. Ovaa van de Wo ningstichting Walcheren maak te de verhuis- en nieuwbouw- plannen donderdag bekend. „Wij zijn al jaren op zoek naar een andere locatie. We zitten nu aan de Burchtstraat in Oost- Souburg, midden in een woon buurt. Vanwege de strengere milieu-eisen, bijvoorbeeld ten aanzien van geluidsoverlast, zijn al enkele verbouwingen uitgevoerd. Daarom is het be sluit genomen te gaan verhui zen", legde Ovaa uit. Het probleem voor het bestuur was aan welke kant van het Ka naal door Walcheren een plek gevonden moest worden, hebben zevenhonderd wonin gen in Oost-Souburg en twaai; aan de andere kant van het ka naal, in de dorpen op Wa-lche- ren. Daarom is besloten aan d; andere kant een nieuw kantoc: te bouwen." Op 1 mei van dit jaar heeft d; Woningstichting Walcheren ee kavel van 17000 vierkante me ter gekocht aan de Braamwegi; Koudekerke. „Koudekerke Sr het meest centraal", verklaar Ovaa die keuze. Architect De komende drie weken word een architect aan het werk gez.; om de nieuwbouw te ontwe: pen. Om het nieuwe kantoorg de werkplaats te kunnen bon. wen, moet verder de bestem- ming van het perceel worden ge- wijzigd. Daarop rust nu ee agrarische bestemming. Ova: hoopt dat de nieuwbouw in he voorjaar van volgend jaar worden betrokken. Bij de Wo ningstichting Walcheren wer ken vijftien mensen. foto Dirk-Jan Gjeltema het leuk blijft in Domburg. Daar moeten we als stadsraad voor zorgen." Herhaaldelijk wijst ze er op dat ze niet in haar eentje de stadsraad vormt. De ove rige zes gekozen stadsraadleden zijn met hun bestuurlijke ervaring, hun betrok kenheid en hun enthousiasme minstens zo belangrijk. Wat zo bijzonder is, vol gens Sala, is de samenstelling van de stadsraad. De raad bestaat uit mensen van alle leeftijden en alle lagen van de bevolking. Donderdag, een dag na de verkiezingen, heeft de stadsraad al een bestuur geko zen. Ineke Sala is aangewezen als voor zitter van de stadsraad. Jan van der Fliert en Henk Geertse zijn respectieve lijk secretaris en penningmeester van de Stadsraad Domburg. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Vlissingen bleef giste ren voor de rechtbank in Mid delburg ontkennen een aantal jaren in cocaïne te hebben ge handeld. Voor officier van justitie mr. F. van Es was het zonneklaar. Hij refereerde aan een groot aantal getuigen die verklaarden hard drugs te hebben gekocht bij ver dachte. Enkele drugsverslaaf den spraken zelfs over drie, vier jaar. De officier achtte het dealen over de periode tussen april '95 en eind januari '98 bewezen en eiste tegen de Vlissinger een ge vangenisstraf van twee jaar. Daarbij kwam zes maanden ex tra vanwege een eerdere veroor deling voor drugshandel, waar van de proeftijd nog niet was afgelopen. Van Es tilde hier zwaar aan: „N uw veroordeling bent u gewoo doorgegaan met dealen." Oc; werd een ontnemingsvorderiq ingediend. Als het aan de o§ cier ligt betaalt de verdacte 32.500 gulden voor vermeend; drugswinsten aan de Staat. Uitkering Raadsman mr. E. Smit stelde4 rechtbank voor de vordering a te wijzen, omdat zijn cliëiï daarvoor niet voldoende draag kracht bezit. „Hij leeft van es gezinsuitkering en is er zelf nia rijker van geworden. Ik real: seer me dat de officier van justi tie het dossier niet beter gepit senteerd kan krijgen, maa enige nuance is hier op zij plaats. De hoeveelheden cocai ne zijn aanmerkelijk geringe geweest." De advocaat vroege detentie voor zijn cliënt te be perken. De rechtbank doet mei uitspraak. door Maurits Sep VLISSINGEN - De fracties van GroenLinks, AOV/Unie 55+, RPCU en D66 in Vlissingen ei sen 'absolute duidelijkheid' over de gang van zaken omtrent de vorming van een stadsgewes telijke brandweer met de ge meente Middelburg. Onder le den van de gemeenteraad circuleren volgens de fracties verschillende stukken met uit eenlopende gegevens. Zij stellen daarom vast onvolledig te zijn geïnformeerd. Voor aanstaande maandag willen zij beschikken over alle stukken die over de stadsgewestelijke brandweer gaan. Degene die de fracties de ge vraagde duidelijkheid moet verschaffen, is burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlis singen. Hij is binnen het dagelijks. gemeentebestuur eerstverantwoordelijke voor brandweerzaken en voorzitter van het algemeen bestuur van de Regionale Brandweer Zee land. GroenLinks, AOV/Unie 55+, RPCU en D66 verzoeken Van der Doef 'met klem' op hun schriftelijk ingediende vragen in te gaan. Grote onduidelijkheid blijkt er bij de fracties te bestaan over enkele financiële aspecten. Zij willen bijvoorbeeld weten of de uitgangspunten voor de vor ming van een stadsgewestelijke brandweer nog onverkort; van kracht zijn, namelijk meer kwa liteit voor minder geld. Verder willen zij weten of het klopt dat in Middelburg een andere be groting wordt gebruikt dan in Vlissingen en dat het verschil tussen beide in ieder geval 1,1 miljoen gulden bedraagt. Als dat waar is, zijn de fracties be nieuwd, naar de gevolgen hier van voor de gemeente Vlissin gen. Twijfels Ook over de personele gevolgen van de fusie bestaat verwarring. Er was toegezegd dat er geen ge dwongen ontslagen zouden val len, maar een nieuwsbrief van de brandweer heeft hierover twijfels gezaaid. De fracties vragen verder of op enig moment afspraken zijn ge maakt of beloftes zijn gedaan aan de huidige brandweercom mandanten van Middelburg (ing. A J. te Paske) en Vlissingen (D. G. Murre) over de benoe ming van een commandant voor het stadsgewestelijke korps, t verband hiermee willen zij we ten of het klopt dat noch Te Pas ke noch Murre de nieuwe con: mandant zal worden, maar de die vacature extem wordt open gesteld. Aangezien door de be: de gemeenteraden zeer streng eisen zijn gesteld aan de ma» male investeringen, vragen vier Vlissingse fracties zich hoe de loonkosten voor de nieu we commandant worden g; dekt. Veel is er sinds het begin vane; plannen voor een stadsgeweste lijke brandweer al te doen ge weest over de verdeling van dl uitrukposten over Vlissingen e: Middelburg. De fracties wille: van Van der Doef weten of hel bestuur van de stadsgewestelij ke brandweer inderdaad heel besloten alle ambulances y| Vlissingen over te hevelen nas de nieuwe gezamenlijke huis vesting aan de Stromenwegt Middelburg. Benieuwd zijn i ook naar de gevolgen van besluit voor de aanrijtijden e de zorg voor de burgers va: Vlissingen. In verband met d zorg voor de burgers is een an dere vraag welk brandweeme terieel in de kazerne in de Va: Dishoeckstraat in Vlissinge: blijft. Het personeel van de Vlissings brandweer heeft vooral het af gelopen anderhalve jaar me grote regelmaat blijk gegeve van een grote ongerustheid over de toekomst van de brandweer zorg in Vlissingen en over dl voortgang van de vorming va: een stadsgewestelijk korps GroenLinks, AOV/Unie 55* RPCU en D66 vragen burge meester Van der Doef wat h van plan is te doen aan die or rusten wanneer hij daar iets aa' gaat doen. Eerste klus voor Ridder Nelli BRUINISSE - Nelli Cooma: verricht vanavond, vrij das haar eerste taak als Ridder ind Orde van Oranje Nassau. De inwoonster van Nieuwer kerk mag om 19.30 uur de ope ning verrichten van het ver bouwde en uitgebreide bedrij Ooms Installatie in Bruinisss Cooman, meervoudig - Neder lands, Europees en wereldkaro pioene op de 60 meter sprip (indoor), is vorige week in Zie rikzee geridderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 14