Fusie woningcorporaties nodig Als die Zalm nog eens zo'n grap heeft... PZC PZC Binnenbad dicht voor onderhoud FNV bond opent ledenservicepunt in Middelburg zeeland 13 Gedeputeerde Van Zwieten bepleit snel samengaan Walcherse organisaties Actiedag voor verwaarloosd kindertehuis Zilveren anjer voor Zeeuw Zeeuwse kippeninvasie Toiletten voor Walcherse kust Transferium gaat weer open Krattendieven aangehouden vrijdag 8 mei 1998 jnorMaurits Sep VEERE - De vijf woningcorpo raties op Walcheren moeten fu seren-. De ontwikkelingen op de woningmarkt en de veranderde relatie met de gemeentelijke, provinciale en landelijke over heden dwingen de corporaties tot nauwe samenwerking en uiteindelijk fusie. Dat verklaarde de Zeeuwse ge deputeerde van volkshuisves ting J. G. van Zwieten donder dagmiddag op een symposium in Veere. Het symposium, over de toekomst van met name klei ne woningbouwverenigingen, vond plaats naar aanleiding van net 50-jarig bestaan van de Wo ningstichting Walcheren. Ook de Veerse burgemeester A C. de Bruijn pleitte voor een samen gaan van de Woningstichting Walcheren met Woongoed Brommer in beslag genomen MIDDELBURG - Nabij het po litiebureau Achter de Houttui nen in Middelburg is woensdag nacht de brommer van een 17- jarige Middelburger in beslag genomen. De brommer van de jongen was onverzekerd. Hij gaf bovendien aan dat hij niet van plan was om zijn brom mer opnieuw te verzekeren. Hij zou daarvoor niet genoeg geld hebben. Toen de jongen weiger- om verder te lopen heeft de politie zijn voertuig in beslag genomen. Tegen de Middelbur ger is proces-verbaal opge maakt. Hij krijgt zijn brommer pas terug als hij het voertuig op nieuw verzekerd. VLISSINGEN Hondenschool - De Martin Gaus Hondenschool in Vlissingen houdt zondag 13 mei op het ter reinvan Sweanenburgh Recrea tie aan de Zwanenburgseweg open dag. Gaus zelf geeft op de ze dag twee lezingen. Border Collies laten zien hoe zij scha pen drijven. Er zijn ook activi teiten waaraan hondenbezitters mét hun hond kunnen deelne men. Kinderen kunnen zich la ten schminken en meedoen aan Ideurwedstrijd. De dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Op initiatief de Hervormd-Gerefor- tóeerde Jeugd Bond (HGJB) wordt zaterdag 16 mei in de Ontmoetingskerk in de Middel burgse Stromenwijk een actie dag gehouden waarvan de op brengst bestemd is voor een kindertehuis in Ethiopië. Het evenement duurt van 14.00 tot 1.30 uur. Ér zijn allerlei activiteiten, zo- een rommelmarkt, een kap per, ponyrijden en spelletjes. Daarnaast wordt van alles ver kocht, variërend van planten tot oliebollen en vis. Ook in de rest van Nederland worden die dag op veel plaatsen activiteiten op touw gezet voor het tehuis. De Hervormde Kerk inMiddelburg wilde graag mee werken aan het project van de HGJB. Ongeveer honderd vrij willigers helpen mee. Het tehuis waarvoor het geld bestemd is, werd jarenlang ver waarloosd door de leiding. Op zoek naar een diaconaal project, stuitte de HGJB via Dorkas Hulp Internationaal op de pro blemen in de jeugdinstelling, waar 170 kinderen verblijven. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M.J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R.Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Middelburg, Woningbouwver eniging Amemuiden, Basco Stichting Woningbeheer en de Vereniging tot Verbetering van Volkshuisvesting Vlissingen (VW). De Zeeuwse woningmarkt ken merkt zich volgens Van Zwieten door een afname van de groei van het aantal huishoudens. Tegelijkertijd constateert de ge deputeerde dat er jaarlijks in Zeeland tussen de vier- en ze venhonderd woningen meer worden gebouwd dan er nodig zijn. Dat heeft leegstand en ver loedering van woonwijken tot gevolg. Verder voldoet de be staande woningvoorraad niet meer aan de kwaliteitseisen. Een huis kopen is aantrekkelij ker geworden dan een huis huren. Vooral duurdere huur huizen zijn financieel onaan trekkelijk geworden, aldus Van Zwieten. „Het woningbouwbeleid moet meer gericht zijn op beheer en herstructurering van de be staande woningvoorraad en slechts in beperkte mate op uit- breidingsnieuwbouw. Een uit breidingsprogramma kan maar ten dele tegemoet komen aan de vraag van de consument, die steeds meer aandacht heeft voor ruimtelijke, architectonische en milieukwaliteiten. Daarom moet de bestaande woningvoor raad worden aangepast. Een dergelijk herstructureringsbe- leid vergt wel samenhang en sa menwerking." Niet blij De organisator van het sympo sium was niet erg blij met het pleidooi van Van Zwieten voor een snelle fusie. „Het bestuur is tegen zo'n fusie. Zoiets kan bo vendien niet van het ene op het andere jaar, dat heeft meer tijd nodig", repliceerde voorzitter I. Ovaa van de Woningstichting Walcheren. Volgens Van Zwieten heeft het bestuur die tijd helemaal niet. ,D e vraag is niet waar willen we naartoe, maar waar gaat het naartoe. Deze ontwikkeling wordt geleid door de markt en niet door hoe een bestuur hier over denkt. Het tempo van de marktontwikkelingen is de eni ge maatstaf voor het tempo waarin een fusie gaat plaatsvin den. Mij n opvatting is dat u geen jaren de tijd meer heeft." Om weer aan de eisen te voldoen moet het binnenbad van het Middelburgse zwembad Poelendaele op diverse punten worden aange past. foto Dirk-Jan Gjeltema door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Zwemmend Middelburg zal het de zomer maanden moeten doen zonder binnenbad. Op 15 juni gaat het overdekte zwembad Poe lendaele zes weken dicht in verband met onderhouds werkzaamheden. Die periode kunnen zwemmers nog wel ge bruik maken van het ver warmde buitenbad. Om aan de hedendaagse eisen te voldoen moet het sterk verouderde zwembad op enkele punten worden aangepast. Voor de re novatie van het tegelwerk, de trappen en de bassinranden heeft de gemeenteraad in fe bruari drie ton uitgetrokken. Het meest ingrijpende karwei is volgens A W. A Verclaas- donk, hoofd van de afdeling sociale zaken van de gemeente Middelburg, de aanpassing van de randen van het zwem bad. Alle tegels moeten eruit. De nieuwe rand moet in ver band met de afwatering schui ner aflopen. Nu is de rand vrij vlak en kan er een plas water blijven liggen waarover de ge bruikers zouden kunnen uit glijden. Poelendaele voldoet al jaren niet meer aan de Wet Hygiëne en Veiligheid Zwemgelegen- heden. Onverwacht komen de onderhoudswerkzaamheden dan ook niet. Er is al een aantal jaren geld gereserveerd voor de aanpassingen. Er was wel even onduidelijkheid over de vraag of alle maatregelen no dig waren. Dit omdat er moge lijk op korte termijn een be sluit kon vallen over het nieuw te bouwen stadsgewestelijke zwembad. Maar de werkzaamheden nog langer uitstellen was niet ver antwoord. Bovendien hadden Gedeputeerde Staten Middel burg vorig jaar al gemaand om maatregelen te treffen. „Het zwembad moet aan alle eisen voldoen", verklaart wethou der P. H. A Brakman. „Binnen nu en een paar maanden hoop ik een plan te kunnen presen teren. Daar kunnen we niet op wachten. Want zelfs al is er een besluit genomen, dan kan het nog geruime tijd duren voor dat het nieuwe zwembad is ge realiseerd." In het najaar van 1996 werd op initiatief van de colleges van B en W van Middelburg en Vlis singen een onderzoek opgezet naar de haalbaarheid van een stadsgewestelijk zwembad. Eerder pogingen van Middel burg om een gemeentelijk zwembad te bouwen aan de Voorborch mislukten omdat de gemeente procedurele fou ten had gemaakt. Op het moment dat een nieuw zwembad in gebruik wordt ge nomen, sluit Poelendaele haar deuren. Het is de bedoeling dat dan jongerencentrum Mid- gard, dat nu nog tijdelijk in De Schakel is gehuisvest, hier een vast onderkomen krijgt. door Maurits Sep Burgers zien hem graag komen, maar veel gemeenten kunnen het woord alleen al niet meer horen: de Zalmsnip. Dit mooie gebaar van lastenverlichting van de regering (in de persoon van mi nister van financiën Gerrit Zalm, VVD) heeft in enkele gemeenten al tot felle discussies geleid over hoe dit douceur tje van honderd gulden moet worden uitgekeerd en aan wie. Ook in Middel burg staat de Zalmsnip ter discussie. Het Middelburgse college van B en W houdt zich strikt aan de 'letter van de regeling'. De Zalmsnip wordt verre kend met de omroerend-zaakbelasting (ozb). Aangezien bewoners van bejaar denhuizen geen ozb betalen, gaat de snip aan hun neus voorbij. De fractie van AOV/Unie 55+ noemde dat eerder deze week 'merkwaardig' en eist dat ie dereen - dus ook de ouderen in bejaar denhuizen - van de lastenverlichting profiteert. CD A-wethouder Piet Bruin - ooge van financiën vindt dat weer merkwaardig: „Voor mensen die geen ozb hebben betaald was die snip ook niet bedoeld." Vindt u het zelf ook niet een beetje oneerlijk om niet alle Middelbur gers een lastenverlichting te ge ven? Dat was toch de bedoeling van Zalm Wat nee? „Dat was niet de bedoeling van Zalm. Het Rijk heeft de gemeenten de afgelo pen jaren behoorlijk afgeknepen. De milieu-eisen zijn strenger geworden, waardoor de afvalstoffenheffing en het rioolrecht duurder zijn geworden. Bo vendien is de geldkraan naar de ge meenten verder dichtgedraaid, waar door de tarieven voor de onroerend- zaakbelasting zijn gestegen. Zalm heeft erkend dat de gemeenten daar door in problemen zijn gekomen. Dat is winst. Verder heeft het kabinet gezegd dat de mensen voor wie de lasten zijn gestegen honderd gulden terugkrijgen. Dus de belastingplichtigen krijgen geld terug. Dat dat vlak voor de verkiezin gen is gekomen, beschouwen we maal ais een toevalligheid." Het college wil die snip verreke nen via de oiiroerend-zaakbelas- ting. En u zegt heel formeel: wie geen ozb heeft betaald, krijgt die honderd gidden ook niet. „Wij voeren de regeling naar de letter uit. De lastenverlichting moest worden uitgekeerd via bijvoorbeeld de ozb. Dat stellen we de raad dus ook voor. Wie geen belasting heeft betaald, voor die mensen was die honderd gulden ook niet bedoeld. Dat er landelijk een draai aan is gegeven om alle burgers wat te geven, is iets anders. De Zalmsnip was Piet Bruinoogc: „Het college wil principieel zijn en alleen de belastingplichtigen die snip geven." foto Ruben Oreel oorspronkelijk niet bedoeld als een al gemene lastenverlichting." Anderen hebben dat er van ge maakt. „Ja. In de loop van de tijd heeft het ka binet besloten de gemeenten dan ook maar te verzoeken iedereen die hon derd gulden te geven. Maar dat is een verzoek. Het is aan de gemeenten zelf om te besluiten dat wel of niet te doen." Heeft de gemeente Middelburg geld gekregen voor alleen de be lastingplichtigen of voor alle huishoudens? „Wij hebben geld gekregen op basis van het aantal woonruimten in Middel burg. Die verdeling sluit niet helemaal aan op het aantal belastingplichtigen dat ozb betaalt. Mensen die in een be jaardenhuis wonen of in de bajes zitten, tellen bij de systematiek van het Rijk ook mee, maar die mensen betalen geen ozb." U hebt dus meer geld gekregen dan u nodig hebt- voor alleen de belastingplichtigen. Waarom geeft u de anderen, zoals de bewo ners van bejaardenhuizen, dan niet ook die honderd gulden? Dat zou een mooi gebaar zijn. „Zeker, dat zou mooi zijn. Maar de vraag is: hoe was de regeling bedoeld? Als douceurtje voor iedereen, of als een lastenverlaging voor belastingplichti gen?" Het kabinet heeft u uiteindelijk toch verzocht iedereen wat te ge ven? „En da's nou net het onaardige van het kabinet. Onder politieke druk van het parlement wordt ons dat verzocht. Maar het kabinet zegt er ook bij dat wij zelf maar moeten uitzoeken hoe we dat regelen." „Kijk, het college wil principieel zijn en alleen de belastingplichtigen die snip geven. Het probleem is: als we ook de anderen dat geld geven, hoe doen we dat dan? Die uitvoeringsvraag is een veelkoppig monster. De Zalmsnip moest worden verrekend via de ozb, de afvalstoffenheffing of het rioolrecht. We zouden een aparte regeling moeten maken voor de mensen die die belasting niet betalen. De gemeente wordt dan met een hoop problemen opgezadeld. Als Zalm nog eens met zo'n leuke grap komt, laat hij die dan ook zelf maar uit voeren." Er zijn gemeenten die hebben be sloten ivel ieder huishouden te la ten delen in dit voordeeltje. Voor hen geldt het probleem van de uit voering toch ook? „De uitvoeringsproblematiek is een af geleide. De problemen bij de uitvoering van een regeling mogen nooit reden zij n iets dan maar niet te doen. Dat is bij ons ook niet het geval. De reden om het te doen zoals wij het voorstellen, is een in houdelijke. Óns uitgangspunt is een principiële benadering: een erkenning van de zware lastendruk door het Rijk en de gemeenten en het besluit lasten verlichting toe te kennen aan de belas tingbetalers. Ik zou het niet consequent vinden ook anderen iets te geven. Dan zou het een te hoog Sinterklaasgehalte krijgen." Hebt u wel even op het punt ge staan om tóch alle Middelburgse huishoudens een Zalmsnip te ge ven? „Het kabinet zwalkt in deze. Dat geeft allerlei mensen de gelegenheid erop te schieten. Laat ik iets fatsoenlijks ver zinnen voor opportunisme. Uhm... Ja: retorische kreten slaken zonder de con sequenties voor de uitvoering in beeld te hebben." De raad moet nog over uw voor stel praten. Wat als hij anders be slist? „De raad is de baas, dus dan gebeurt dat. Maar ik zal ervoor pleiten dat niet te doen. Omdat het niet consequent is." DEN HAAG - Prins Bemhard reikt donderdag 25 juni in het koninklijk paleis in Amsterdam een Zilveren Anjer uit aan Middelburger drs. A Vos. Vos krijgt de onderscheiding voor zijn inspanningen voor de restauratie van de synagoge van Middelburg. Vos zorgde dat de ruïne op de monumentenlijst kwam en wierf fondsen voor de restauratie ervan. Mede dankzij zijn inzet kan de synagoge weer worden gebruikt voor erediensten, sociale activiteiten voor de joden en culturele evenementen voor een breder pu bliek. Vos ijvert nu voor het herstel van de Portugees-Israëli tische begraafplaats in Middelburg. Zilveren Anjers worden sinds 1950 toegekend aan mensen die zich vrijwillig hebben ingezet voor cultuur of natuurbehoud in Nederland, de Nederlandse Antillen of Aruba. Het Prins Bernhard Fonds is het fonds voor cultuur en natuurbehoud. Behalve Vos krijgen nog vier anderen de onderscheiding uit gereikt. DEN HAAG - Demissionair minister J. van Aartsen (Land bouw) overlegt met pluimveehouders en de veevoederindu strie om een eventuele kippeninvasie in Zeeland te voorko men. Hij geeft de sector wel zelf de kans om ongebreidelde groei te gen te gaan. In Zeeland neemt hij nu zelf geen maatregelen. Er zijn volgens hem niet zo veel bouwvergunningen voor kippen- stallen afgegeven. Op korte termijn zal de Zeeuwse pluimvee stapel daarom niet stei'k groeien, laat hij GroenLinks Kamer lid M. Vos weten. Zij vreesde een kippeninvasie in Zeeland. Volgens de Zeeuwse Milieufederatie vragen veevoederfabri kanten aan Zeeuwse akkerbouwers om op grote schaal pluimvee te houden. Evenals Vos vindt Van Aartsen een fikse groei van het aantal kippen in Zeeland ongewenst. Zeeland is een schoon gebied, er is geen mestoverschot en dat wil Van Aartsen graag zo hou den. KOUDEKERKE - Op negen parkeerterreinen langs de Wal cherse kust komen toiletten. Waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Veere willen met deze extra voorzieningen de kwaliteit van de parkeerterreinen oppeppen. De toiletten worden geplaatst bij wijze van proef. Ze blijven het hele sei zoen staan, van 7 mei tot 1 oktober. Het gebruik is gratis. De parkeerterreinen waar de we's komen, bevinden zich aan de Galgeweg. Strandweg en Verlengde Dishoekseweg bij Koudekerke, de Valkenissewegbij Biggekerke, de Randduin- weg en Duinweg bij Oostkapelle, de J. Tooropstraat in Dom burg en Oranjezon en de Fort den Haakweg bij Vrouwenpol der. RENESSE - Het recreatietransferium in Renesse gaat weer open. De megaparkeerplaats waar automobilisten gratis hun auto kwijt kunnen om - eveneens gratis - met bus, elektrokar of paardentram naar de stranden, de campings of het dorp te gaan, is vanaf zaterdag 16 mei weer in bedrijf. Als gevolg van de opening veranderen de busroutes in Renes se. Alle bussen rijden vanaf volgende week weer via het trans ferium. De belangrijkste wijziging ten opzichte van het suc cesvolle beginjaar 1997 is dat het aantal transportlijnen is teruggebi'acht van vijf naar vier, om overlappingen te voorko men. Ook de bewegwijzering is verbeterd, zodat toeristen die Re- nesse voor het eerst aandoen het transferium ook weten te vinden. Het transferium, dat in het leven is geroepen om de verkeersdrukte in en om Renesse te geleiden en in te dammen, telt 900 parkeerplaatsen. Het is dagelijks van 10.00 tot 19.30 uur in bedrijf en sluit pas weer op 14 september. door Michelle Middendorp MIDDELBURG - FNV Bondge noten in Goes opent maandag 11 mei in zalencentrum Het Zui derbaken in Middelburg een le denservicepunt. Met de opening van het servicepunt hoopt de' FNV dichter bij haar leden te gaan staan. Zij gaat elke maan dagavond, tussen zeven en acht uur, de vragen van haar leden over arbeidskwesties en sociale verzekeringen beantwoorden. Volgens Pieter Hazelager, coör dinator van het leden service punt, is door de jaren heen de vraag naar informatie fors toe genomen. „Deze vragen gaan voornamelijk over de rechten van werknemers, het steeds in gewikkelder wordende sociale zekerheidsstelsel en ontslag kwesties. Door een ledenservi cepunt op te richten willen wij onze leden zogenaamde 'eerste lijns hulp' bieden. Daarmee wordt bedoeld dat ter plekke geïnformeerd wordt en, mocht het nodig zijn, naar een oplos sing kan worden gezocht." De FNV biedt haar leden hulp op drie niveaus: eerstelijns, tweede-, en derdelijns hulp. Bij tweedelijns hulp wordt het re giokantoor in Goes ingescha keld. Dat gebeurt bijvoorbeeld als contact met een werkgever moet worden gezocht. Is er juri dische ondersteuning nodig dan wordt doorverwezen naar een jurist en dat heet derdelijns hulp. Vrijwilligers Het ledenservicepunt wordt door vrijwilligers bezet. Zij hebben een zware training moe ten volgen. „Tijdens de winter maanden moesten zij vijftien avonden naar school en daarna hebben zij een examen moeten afleggen. Hiermee willen wij onze leden de hoogst mogelijke kwaliteit garanderen", zegt Ha zelager. In Temeuzen bestaat al sinds enige tijd een ledenservicepunt. Daar komen op de wekelijkse bijeenkomst drie of vier leden informatie vragen. De rest van de vragen komt voornamelijk bij de telefoonwacht van FNV Bondgenoten binnen. „Bij de te lefoonwacht komen nu nog veel vragen binnen die straks in de eerstelijns hulp behandeld kun nen worden. De telefoonwacht is zeven dagen per week in de avonduren bereikbaar. Voor veel mensen is dit ook een oplos sing. Toch willen we een derde ledenservicepunt openen. Na Middelburg is Zierikzee aan de beurt. Wellicht zal dan het aan tal telefoontjes naar de tele foonwacht verminderen" Voorlopig zijn de ledenservice punten in Temeuzen en Middel burg een avond in de week een uur open. Uiteindelijk wil FNV Bondgenoten naar drie dagde len per week toe. „Omdat nu nog veel mensen gebruik maken van de wachttelefoon zal het waar schijnlijk nog wel even duren voordat het zover is", verwacht Hazelager. Op maandag 11 mei om 19.00 uur houdt het ledenservicepunt in Middelburg een open huis. MIDDELBURG - Twee jonge Middelburgers van zestien en twintig jaar zijn woensdag nacht op de Oude Vlissingseweg in Middelburg aangehouden omdat zij zes lege kratten bier bij zich hadden. Over de herkomst van de krat ten kon het duo kon de politie geen logische verklaring geven. Later bleek dat zij de kratten hadden gestolen van een slijter in de binnenstad. Bij de drank verkoper stonden nog een paar kratten klaar die zij later wilden ophalen. Het was het tweetal te doen om het statiegeld op de kratten. Tegen de mannen is proces-verbaal opgemaakt. matóe\a9et

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13