Volop plaats voor vee aan boord Kapelle eert Annie M. G. Schmidt PZC Toerbeurt schippers in de binnenvaart verdwijnt al dit jaar Magazine als opwarmertje voor vijfde Kunstschouw zeeland vrijdag 8 mei 1998 12 Rederij Vroon uit Breskens kan in nieuwe aanwinst 2500 koeien vervoeren ondernemend zeeland in detail 'Fototaart' bij Clingse bakker kunst cultuur Festival met expositie, scholierenwedstrijd en liedjesavond door Harmen van der Werf BRESKENS - Iets voor twee uur donderdagmiddag komt de Shorthorn Express de handels haven van Breskens invaren, geassisteerd door twee sleep boten. De jongste aanwinst van rederij Vroon uit Breskens is binnen. Voor even. Zaterdag vindt de doop van het schip plaats. Zaterdagnacht vertrekt het veetransportschip naar Richmond in de Verenigde Staten, waar het 20 mei wordt geladen voor de maiden trip naar Alexandrië in Egypte. Vroon, met 72 schepen één van de grootste rederijen van Ne derland. laat er geen gras over groeien. Schepen moeten varen. Anders brengen ze geen geld op. De Shorthorn Express is de laatste en de grootste uit een se rie van drie nieuwe veeschepen die Vroon bij scheepswerf Van Diepen in het Groningse Wa terhuizen liet bouwen. Kosten: circa dertig miljoen gulden. Aantal De eerste, de Bison Express uit 1995, kan 1750 stuks vee ver voeren. Het iets grotere zuster schip Devon Express van juni 1997 2150 stuks. En de Short horn Express heeft plaats voor 2500 dieren. „Wij zullen er vooral koeien mee gaan, ver voeren", vertelt Vroon-fleet- manager F. van Dongen, „en soms paarden, kamelen of la ma's. Geen schapen. Dat loont niet. Een dek is hier 2,10 meter hoog. Dat zijn bijna twee scha- pendekken." Grootste Vroon is de grootste ter wereld in veetransport. Veertien schepen telt de vloot die vaart onder de naam Live stock Express. Vroon heeft, vóór de nieuwbouw, eerst een paar veetransportschepen la ten slopen om overname door 'louche zeecowboys' te voorko men. Van Dongen: „Vooral in de Middellandse Zee kom je die tegen, die 'zeecowboys'. Ze doen maar wat met dieren. Ze kunnen dat ook, omdat er geen Europese regelgeving is voor veetransport over zee. Geluk kig wordt daar in de Europese Unie nu aan gewerkt. Wij doen mee als adviseur." Motto Het motto van Vroon over vee transport is: 'Een dier is op on ze schepen beter af dan een passagier op vele andere'. „Ons streven is het vee zo diervrien delijk mogelijk te vervoeren", aldus Van Dongen. „De mensen die we in dienst hebben, stellen daar ook een eer in. En strenge regels helpen ons de standaard hoog te houden." Australië is het grote voor beeld. Vroon vervoert veel vee uit Australië naar het Midden- Oosten. De bijna 117 meter lange Shorthorn Express is ge bouwd naar Australische ei sen. Het land is streng. „Te recht", vindt Van Dongen. „Als een schip leeg terugkomt uit Midden-Oosten, moet het brandschoon zijn. En laat geen strootje op de gangway liggen. Je kunt de haven uit." De rubriek Onderne mend. Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. "vfe Het nieuwste veetransportschip van rederij Vroon, de Shorthorn Express, voor de haven van Bres kens. foto Charles Strijd Een taart met de voorpagina van de PZC op bevrijdingsdag 5 mei. foto Charles Strijd door Conny van Gremberqhe CLINGE - Veel bakkers in gro tere plaatsen scoren er al een poosje mee bij geboortes, kin derverjaardagen, promoties of zakenjubilea. Taarten met haarscherpe afbeeldingen van de boreling, het feestvarken of het jubilerende bedrijf. Afbeel dingen van eetbare inkt wel te verstaan, afgedrukt op ouwel (snoeppapier). Ook bij J. van Meijel, Echte Bakker in Clinge, kunnen de klanten nu taarten bestellen met een eigen foto erop. Van Meijel kon tot voor kort niet aan 'eetbare inkt' komen, maar smacht er nu naar zijn klanten blij te maken met eetbare foto taarten. De feesttaarten geven, vindt bakker Van Meijel, 'net wat meerwaarde aan het vak manschap'. Na inlevering van een scherpe foto of tekening kunnen mensen 2 dagen latei- de bestelde taart(en) afhalen. De Taxicentrale Middelburg en haar zusterbedrijven Taxi Blanker en Rayontax Walche ren krijgen vandaag, vrijdag 8 mei, in de Middelburgse schouwburg het ISO-9002- certificaat uitgereikt. Ze zijn de eerste Zeeuwse taxibedrij ven die een dergelijk blijk van kwaliteitsborging ontvangen. ISO is de verzamelnaam voor een aantal kwaliteitssysteem- nonnen, opgesteld door de In ternational Organisation for Standardisation (ISO). De nor men zijn bedoeld om beter grip te krijgen op de kwaliteit van een organisatie. Het certificaat wordt om 15.30 uur overhan digd door burgemeester Spahr van der Hoek. Het schildersbedrijf Schults Schilders sponsort de muziek vereniging Kunst en Eer in Zie- rikzee. Morgen, zaterdag 9 mei, om 14.30 uur overhandigt een van de directeuren van Schults T-shirts aan het leerlingenor kest van Kunst en Eer waarop zowel de naam van Schults als die van Kunst en Eer is afge beeld. Tijdens concerten kunnen nu, naast de harmonie en drum band, ook de pupillen van Kunst en Eer 'uniform' voor het voetlicht treden. De overhan diging geschiedt tijdens de open repetitie in het gebouw van Kunst en Eer, Kaersema- kerstraat 32 in Zierikzee. De bouwmarkt Doeland in Burgh-Haamstede mag zich Ondernemer en Bouwmarkt van het Jaar noemen. De be drijfsleiding - de familie Lem- som - nam de ondei-scheiding onlangs uit handen van oud- Ajacied Sjaak Swart in ont vangst in de Amstei'dam Arena. Het bedrijf werd uitver koren uit 120 Doeland-vesti- gingen in het hele land. Doeland Burgh-Haamstede scoorde hoog op het gebied van onder meer uitstraling, rende ment en inbreng van de onder nemer (bedrijfsleiding en per soneel). door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Minister A Jor- ritsma (Verkeer en Waterstaat) vervroegt de liberalisatie van de binnenvaart. Ze schaft de toer beurt Noord-Zuid en de toer beurten binnenlands per 30 no vember van dit jaar af. Voor de ongeveer dertig mede werkers aan de toerbeurten wordt een sociaal verantwoorde oplossing gezocht. Er waren al goede afspraken met het personeel gemaakt om dat bekend was dat de beurzen op een bepaald moment zouden verdwijnen, aldus Jorritsma in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de Europese richtlijnen hoeft de binnenvaart pas per 1 januari 2000 geliberaliseerd te zijn. Het Deelorgaan Binnen vaart pleitte er bij Jorritsma Open dag over transport en logistiek in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM - Trans port en logistiek staan zaterdag centraal tijdens een open dag op het Markiezaat College in Ber gen op Zoom. De scholengemeenschap voor beroepsonderwijs zet de infor- matiebeurs op touw in samen werking met het regionale be drijfsleven en de Vakopleiding Transport en Logistiek. Bezoekers kunnen enkele be drijven bezoeken, zelf bezig zijn met logistiek, met een heftruck rijden of mee op pad gaan met een vrachtwagenchauffeur. Ui teraard is informatie over de branche en opleidingsmogelijk heden rijkelijk voorradig. De open dag is in eerste instantie bedoeld voor leerlingen in het VBO en Mavo. Logistiek, de schakel tussen producent en af nemer, is een groeiende markt, die echter een tekort kent aan geschoolde arbeidskrachten. Om die reden wil het Markie zaat College om de branches en de beroepsmogelijkheden onder de aandacht te brengen van Zeeuwse en West-Brabantse jongeren. echter herhaaldelijk voor de toerbeurten eerder vrij te geven. Volgens de binnenschippers het beter de handel helemaal vrij te geven, omdat bepaalde regelingen concurrentieversto. rend werken. Grenzen Jorritsma beaamt dit. Zo zijne bepaalde grenzen gesteld aan het tonnagevervoer en het pe- riodevervoer. Een vervoerder of verlader dit boven die grenzen komt, is vrij gesteld van beursplichten. Z: die dat niet kunnen, zijn gebon den aan het tarievenregime va: de beurs. Een meerderheid van de Tweed- Kamer vond begin april dat Jor ritsma het beursvervoer maar helemaal vrij moest geven alsdf branche dat zelf zo graag had. Het kabinet wilde aanvankelijk de marktwerking in stappen in voeren, zoals in Europees ver band is afgesproken. Overleg met België en Frankrijk, waai de deelnemers aan de Toerbeurt Noord-Zuid op vai-en, leerde Jorritsma vorige maand dat de-' ze landen geen onoverkomelijke bezwaren hadden tegen ver snelde liberalisatie in Neder land. België België verzocht Nederland te overwegen de afschaffing too: geleidelijk in te voeren. Andes moest de Belgische minister va: Verkeer en Waterstaat schien een nieuw besluit neme over versnelde liberalisatie var de binnenvaart in zijn land. Er werd echter niet gevraagd het niet eerder dan 1 januari 2000u doen, aldus Jorritsma. Frankrijk liet weten dat ver vroegde marktwerking in Ne derland niet veel uitmaakt. Voor Franse schippers is de Belgische markt veel belangrijker dan de Nederlandse. Opgericht De Toerb.eurt Noord-Zuid is in 1975 door schippers in Temeu- zen opgericht om de vervoers markt naar België en Frankrijk te ordenen. Via het vrachtverdeelsysteerr krijgt iedere binnenschipper op zijn beurt een vracht tegen ee minimumtarief. Daaraan komt na nu 23 jaar een einde. L. J. van Gastel en N. J. Ginjaar van de Stichting Renesse kregen het eerste exemplaar van de Kunst schouw-magazine. Naast hen wethouder P. W.Berrevoets-Ringelberg. fotoPieterHonhofi door Ernstjan Rozendaal KAPELLE - Bijna drie jaar na haar dood is de geest van Annie M. G. Schmidt nog springle vend. Directeur R. A M. van Tilborg van de Openbare Bi bliotheek in Kapelle - Schmidts geboorteplaats - merkt dat da gelijks. „Een onderwijzer uit Middelburg bezwoer me on langs dat op elke basisschool het werk van Annie M. G. Schmidt nog steeds vaste prik is. En wij moeten om de zoveel tijd haar boeken vervangen omdat ze vol strekt kapot zijn gelezen." Het ligt dan ook voor de hand dat een Annie M. G. Schmidt Festi val op flink wat belangstelling van het publiek kan rekenen. Voor cle eerste keer organiseert de bibliotheek in Kapelle een dergelijk evenement, samen met de Culturele Commissie van de gemeente, de Bruna Boekhan del en het koor De Suzen en de Guzen. De aanleiding was ei genlijk de plaatsing van het beeld van Dikkertje Dap, vijf jaar geleden in aanwezigheid van de schrijfster, op het toe gangspad naar de openbare bi bliotheek. „We wilden het eerste lustrum daarvan niet ongemerkt voorbij laten gaan", verklaart Van Til borg. „We plaatsten een oproep en een van de reacties kwam van De Suzen en de Guzen. Zij wil den een avond organiseren met liedjes van Annie M. G. Schmidt. Wij zagen iets in een tentoonstelling. Door die initia tieven te koppelen is het een fes tival geworden. We zijn eind april met de tentoonstelling be gonnen en sluiten het geheel eind mei af in zaal De Vroone. Want 20 mei was de verjaardag van Annie M. G. Schmidt, een tweede aanleiding om zo'n fes tival in het voorjaar te houden." Wedstrijd Om het geheel compleet te ma ken is een wedstrijd georgani seerd voor de scholen in Bieze- linge, Kapelle, Schore en Wemeldinge. De onderbouw kan een plaat inkleuren die de Groningse kunstenares Chris- tien Sturm maakte aan de hand van het gedicht 'Pimmetje Dim- metje Dee'. De middenbouw knutselt iets over de belevenis sen van een van Schmidts be kendste helden: Pluk van de Petteflet. De kinderen uit de bo venbouw worden uitgedaagd een verhaal of gedicht te maken over de 'wereldberoemde giraf fe'. Tijdens de festivalavond op 29 mei worden de winnaars bekend gemaakt. Bij die gelegenheid zingt het koor De Suzen en de Guzen liedjes van de beroemde kinderschrijfster en voeren zij ook haar musical Een fluitje van een cent op. Pluk van de Pette flet - gespeeld door Hendriek Herselman uit Kapelle - zal voorlezen uit werk waarin hij zelf figureert. Miniaturen Op het ogenblik is in de Openba re Bibliotheek in Kapelle een kleine tentoonstelling te zien met in waterverf en kleurpot lood gemaakte miniaturen van Christien Sturm (Vlaardingen, 1949). Zij heeft zich laten inspi reren door een aantal - voor zo ver dat mogelijk is - minder be kende gedichten van Annie M. G. Schmidt, zoals bijvoor beeld 'Rosalind en de vogel Bis- bisbis'. Van Tilborg: Annie M. G. Schmidt beschikte over een enorm beeldend vermogen. Dat blijkt uit al haar gedichten. Ze zijn dan ook bij uitstek ge schikt als onderwerp voor een beeldend kunstenaar." Schmidt overleed op 21 mei 1995, een dag na haar vieren tachtigste verjaardag, maar haar werk is nog onverminderd populair. „Alle bibliotheken hebben veel van haar boeken", zegt Van Tilborg. „Ze wordt door kinderen gelezen, maar ook door ouders die nog eens op herhaling gaan. En wat te den ken van VOF De Kunst, die een nieuwe uitvoering maakt van Dikkei-tje Dap, of Herman van Veen en het AVRO Kinderkoor, die haar liedjes op het repertoire nemen? Dat zijn toch niet de minste namen." Wilhelmus De bibliotheekdirecteur durft zonder aarzelen de stelling aan dat Schmidt de belangrijkste kinderboeken- en kinderlied jesschrijfster is van deze eeuw. ,Er schiet mij geen naam te bin nen van een andere schrijver met zoveel impact op het dage lijks leven. Mamix van Sint Aldegonde misschien, de waar schijnlijke auteur van het Wil helmus. Hoewel, wie kent nog de tekst van het volkslied? Vaak wordt dat toch ingevuld met la- lala. Maar de eerste regels van 'Dikkertje Dap' komen er bij ie dereen vlot uit." Als het aan Van Tilborg ligt, krijgt het eerste Annie M. G. Schmidt Festival een vervolg. „Als organisatoren hebben we afgesproken de activiteiten te evalueren. De bedoeling daar van moge duidelijk zijn. Het lijkt me aardig als hiermee wordt doorgegaan, in welke vorm dan ook. Een keer in de vijf jaar lijkt me wat weinig, maar het hangt een beetje af van het succes van deze eerste editie of het jaarlijks kan. In ieder geval zijn de scholen hartstikke en thousiast. Aan het aantal werk stukken dat we krijgen naar aanleiding van de prijsvraag kunnen we mooi kijken hoe breed dit initiatief gedragen wordt." De expositie in de Openbare Biblio theek van Kapelle is te zien op ma en do van 14-17 uur, dien vri van 14-20 uur enivo van 10-12 en 14-17 uur. De liedjesavond in De Vroone begint vrijdag 29 mei om 19 uur. door Peter van den Belt RENESSE - De Kunstschouw Westerschouwen wordt ieder jaar groter in omvang, het bijbe horende magazine ieder jaar fraaier. Donderdag werd in Re- nesse het Kunstschouw Magazi ne voor het eerste lustrum ge presenteerd. Kunstminnaars hebben er met belangstelling naar uitgekeken, want het com plete programma van het cultu rele evenement is erin te vinden. De Kunstschouw Westerschou wen wordt gehouden van 13 tot en met 21 juni. In zes kernen in het westelijk deel van Schou- wen-Duiveland zijn op dertig locaties werken te zien van evenzoveel kunstenaars. Die zijn afkomstig uit heel Neder land en het aanbod omvat schil derijen, beelden en muziek. De onderwerpen zijn zeer gevari eerd. J. Beijsens, voorzitter van de or ganiserende stichting, overhan digde gisteren in de VW-uit- winkel het eerste exemplaar van het magazine aan N. J. Gin jaar en L. J. van Gastel, beiden afgevaardigden van de Stich ting Renesse. Die stichting is met een bijdrage van tiendui zend gulden een grote geld schieter van de Kunstschouw. De gemeente Schouwen-Duive- land is met vijftienduizend gul den de andere gulle gever. In zijn toespraak sprak Beijsens de hoop uit dat de geldstroom ook de komende jaren gehand haafd blijft, want hij is soms 'een beetje bang' dat de subsi diekraan dichtgedraaid wordt. Beijsens wees verder op de steeds groeiende belangstelling voor de Kunstschouw. „Vorig jaar telden we 5500 bezoekers. Dit jaar hopen we op zesdui zend." De meest bijzondere tentoon stelling wordt verzorgd door kunstenaars van Galerie Lijn 3 uit Den Haag. In hotel Bom in Haamstede is een expositie te zien met het varken als middel punt. De kunstenaars willen zo laten zien dat dit dier voor meer geschikt is dan consumptie en niet voornamelijk geassocieerd moet worden met varkenspest. Ada Breedveld beeldt het var ken uit als knuffeldier. Edith Brinkman heeft jarenlang een varken als huisdier gehad. De dynamiek van het dier probeert zij tot uitdrukking te brengen in haar beelden. Ook anderen to nen door middel van diverse kunstuitingen hun liefde voor het varken. Door de komst van tjalk/atelier Daniëlle, van Daniëlle Orelio, kan dit jaar ook Burghsluis bij de Kunstschouw worden be trokken: de tjalk ligt tijdens het evenement in de haven van Burghsluis. Orelio maakt beel den in brons en schilderijen. Het kunstenaarscafé, dat tij dens de Kunstschouw vier keer wordt gehouden, moet het ont moetingscentrum voor de kunstminnaars worden. Zij kunnen afwisselend in Burgh- Haamstede en Renesse terecht voor een drankje en het Kunst schouw Menu. De hele kunstroute is dit jaar weer per fiets af te leggen. De speciale busdienst is echter ver dwenen. Daar maakte volgens de organisatie vrijwel niemand gebruik van. De fietsroute (der tig kilometer) is in meerden etappes te overbruggen. In he: magazine is de hele omgang op genomen. Officieel tintje De Kunstschouw Award, vorii jaar als een geintje ontstaar. krijgt dit jaar een officieel tint je. Een onafhankelijk jury, be staande uit leerlingen van df RSG Professor Zeeman uit Zie rikzee, maakt uit een aantal ge nomineerden een keuze vooi deze aanmoedigingsprijs. He: bijbehorende bronzen beeld is bestemd voor een jonge kunste naar. De award wordt uitgereikt op vrijdag 19 juni in hotel-res taurant De Zeeuwse Stromen is Renesse. De organiserendf stichting hoopt op deze maniei de jongeren meer bij kunst te be trekken. Presentatie demo FluVoPi TERNEUZEN - De Terneuzens band FluVoPi presenteert mor gen, zaterdag, in de plaatselijk' jazztempel Porgy Bess zijc eerste democassette. Het optre den begint om 21.00 uur. De akoestische formatie bestaat sinds 1993 en kenmerkt ziet door een eigenzinnige stijl vo. jazzy, pop-, folic- en klassiek' invloeden. Het sextet heeft eer eigen repertoire opgebouwd. In 1994 wonnen de Ternëuzena- ren de Zeeuwse voorronde var de landelijke Kunstbende-wed strijd. Een jaar later sleepten z' ook de hoofdprijs in de wacht. Miniatuur van Christien Sturm, geïnspireerd op het gedicht 'Rosalind en de vogel Bisbisbis' van Annie M. G. Schmidt. foto Willem Mieras Annie M. G. Schmidt leest voor tijdens de opening van de openbare bibliotheek in Vlissingen in 1986. archieffoto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12