m 11W1CI Kiezer geeft Paars ruim baan I i A Schipper Accountants .Bluej afer I Goes slaagt in digitale herkansing 4 WEKEN itr Nederlandse stemgerechtigden keren CDA en D66 massaal de rug toe Zware bewaking voor Dutroux pi a ia f us Verkiezingen Zie Mitsubishi. 1.735 - Nog 3 dagen 75 cent Geen missie naar Duitsland 19 Inter wint UEFA-Cup 29 mÊmm RDM koopt en splitst Wilton, KSG afzijdig bij concentratie werven VOOR 15,00 JA, ik wil: 17° Zachter Vanochtend nog bewolkt en een enkel buitje, maar vanmiddag droog en enkele opklaringen. Maxima rond 17 graden. 241e jaargang no. 108 donderdag 7 mei 1998 losse nummers 1,75 ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS 60 JAAR STERK IN FINANCIËLE DIENSTVERLENING. Hoor Harm Harkema pEN HAAG - PvdA en VVD zijn gisteravond als grote winnaars van de Tweede-Kamerverkiezin gen uit de bus gekomen. Nadat vannacht alle stem men waren geteld kwam de PvdA uit op een winst van acht zetels, terwijl de VVD zeven extra zetels in de wacht sleepte. In Zee land scoorden de grote partijen minder dan in de rest van het land. De PvdA blij ft de grootste partij met waarschijnlijk 45 zetels, de WD wordt met 38 zetels groter dan ooit tevoren. Grootste ver liezers zijn D66 en in mindere mate het CDA D66 keldert van 24 naar 14 zetels, het CDA be leeft een dieptepunt in zijn ge schiedenis en houdt waar schijnlijk 29 zetels over, vijf minder dan nu. PvdA-leider Kok zei dat de kie zer vertrouwen heeft getoond in het huidige paarse kabinet van PvdA, VVD en D66. Samen boekten zij een winst van vijf ze tels. Volgens Kok moet dan nu ook geprobeerd worden een tweede paarse kabinet te forme ren. Ook WD-lijsttrekker Bol- kedtein het zich in die zin uit. Maar D66-leidster Borst zei dat haar partij na het forse verlies eerst goed moet nadenken of zij weer wil regeren. Lage opkomst Met een opkomst van 73,2 pro cent van de kiezers werd een dieptepunt bereikt. Het vorige dateert van 1994 toen nog 78,7% van de kiezers stemde. Behalve bij PvdA en WD werd ook bij GroenLinks en de Socia listische Partij feest gevierd. GroenLinks won naar het leek zes zetels en komt in de Kamer terug met waarschijnlijk 11 ze tels, de SP gaat vooruit van twee naar vijf. De Ouderenpartijen, in 1994 nog goed voor zeven ze tels zijn weggevaagd, evenals de Centrumdemocraten (nu nog drie zetels). De drie kleine confessionele partijen SGP, GPV en RPF kre- uitslag Tweede-Kamerverkiezingen Tweede-Kamerzetels 1994 Tweede-Kamerzetels 1998 33, 2.3.2 2 2 GPV Pagina 2: - commentaar; Pagina 11: - kijkje in Zeeuwse stem bureaus; Pagina 12: - zo stemde Zeeland; Pagina 13: - reacties Zeeuwse Kamerleden; Pagina 14: - zo stemde Nederland, Pagina 15: - met Paars de volgende eeuw in, - reacties; Pagina 17: - troefkaart Wim Kok betaalt uit, - waarnemers snuffelen rond. (Advertentie) la#*? De Mitsubishi Carisma Royal Class Extra op de Carisma Royal Class: 2 airbags vóór 2 side airbags 0 airconditioning elektrisch bedienbare en verwarmbare buitenspiegels. De Carisma Royal Class is er al v.a. 37.490.-. Leaseprijs v.a. 875.- per maand (excl. BTW. 48 mnd/20.000 km). A Prijs inct. BPM/DTW. excL verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Hoofddorp. Wijzigingen voorbehouden. Met 3 jaar Mulligaranlic/inler-Euroservice. MITSUBISHI Imp MMSN B V.. (023) 55 55 222. Mitsubishi Dealer Lease. 1070) 51 51 151. MOTORS Advertentie K J"^*l gen 8 zetels, een winst van één. De SGP won haar derde zetel te rug, die zij vier jaar geleden ver loor. PvdA-leider Kok sprak in Am sterdam voor een uitgelaten achterban. Hij wees erop dat de PvdA nu sterker de onderhan delingen over een nieuw kabi net in kan gaan. Maar hij stelde de beoogde coalitiepartner VVD ook gerust door te zeggen dat de PvdA verantwoordelijk moet blijven en niet naast zijn schoe nen moet gaan lopen. Het is voor Kok de eerste keer dat hij ver kiezingen wint. Beide voor gaande Kamerverkiezingen moest ,de PvdA zetels inleveren. WD-leider Bolkestein had het over een 'historische overwin ning' van de VVD. „Nog nooit heeft de WD zoveel zetels in de wacht gesleept." Bolkestein wees erop dat het paarse beleid is beloond. D66-hjsttrekker Borst zei: „We hebben verloren, maar we zijn niet weg. En dus gaan we ook niet weg." Ze zei nog niet te we ten of D66 bereid zal zijn deel te nemen in een nieuwe coalitie met PvdA en WD. „We zullen de tijd moeten nemen om daar over na te denken. Als we dat doen zal het op een andere ma nier moeten gebeuren. Want we zijn de afgelopen vier jaar te weinig herkenbaar geweest", aldus Borst. CDA-leider De Hoop Scheffer probeerde zijn verlies manmoe dig te dragen. „Een grote teleur stelling. We hebben een goede campagne gevoerd, in harmo nie. Maar we hebben blijkbaar onze boodschap onvoldoende over kunnen brengen." De Hoop Scheffer zei geen per soonlijke consequenties te trek ken uit dit voor het CDA slecht ste resultaat ooit. „Ik zie dit niet als een persoonlijke nederlaag." GroenLinks-leider Rosenmöl- ler was bhj en opgelucht over de forse groei van zijn partij. „Dit is een doorbraak." Rosenmöller wees erop dat de progressieve partijen PvdA, D66, Groen Links en SP nu samen goed zijn voor min of meer een Kamer meerderheid. Nu de PvdA de meeste winst heeft geboekt en de grootste partij is gebleven, ligt het voor de hand dat koningin nog deze week een PvdA-informateur of formateur (Kok) zal benoemen. Het is vrij zeker dat dan eerst cle mogelijkheden van een nieuw Paars kabinet worden onder zocht. De verkiezingsuitslag maakt ook een WD/PvdA-kabinet mogelijk. Een CDA/PvdA-ka- binet is onmogelijk. Deze com binatie kreeg geen meerderheid van de stemmen achter zich. GPD doorMieke van der Jagt GOES - Het heeft wat strubbe lingen gekost, maar uiteinde lijk is ook Goes dan toch toegetreden tot het digitale tijdperk. Het stemmen met de computer verliep woensdag vlot. Dat was bij de raadsverkiezin gen in maart wel anders. Rijen mopperende kiesgerechtigden moesten toen wachten om hun actieve kiesrecht te doen gel den. Er waren te weinig computers, de apparaten waren te lang zaam, bijna niemand snapte het meteen en bij het tellen bleek er iets mis met een paar machines. Het gevolg was dat pas rond middernacht een voorlopige uitslag bekend was, dat de gemeenteraad se rieus overwoog de potloden weer in te voeren en dat er proefverkiezingen aan te pas moesten komen om de appara tuur opnieuw uit te testen. Verbeteringen Met een verbeterd program ma, meer computers en allerlei extra veiligheidssluizen voor de telling ging Goes opnieuw de verkiezingen in. Deze keer kwam de gemeente beter be slagen ten ijs. In elk stemdis- trict zat van acht tot acht een voorlichter om kiezers al op voorhand uit te leggen hoe je op het scherm moest stemmen. Op drukke stembureau's was een extra computer neergezet, zodat de bemanning moest worden uitgebreid tot vier man, met de voorlichter erbij vijf. Voor de voorlichters was de dag langer en saaier dan bij de raadsverkiezingen, toen ze er in allerijl bijgeroepen werden om de kiezers wegwijs te ma ken. Wyanda Schop had toen haar handen vol maar loopt nu soms een kwartier aan een stuk met het kartonnen uitleg bord te wapperen. „Het is zo Aanschouwend onderwijs in het uitbrengen van een stem in Goes. rustig. Je zou bang worden dat de mensen na de nare ervarin gen van vorige keer, het stem men maar overslaan." Maar de voorzitter van het stembu reau, C. F. Möhlmann, rekent uit dat om half twee al eender de van de kiesgerechtigden is komen stemmen en dat is hele maal niet slecht. Helpende hand Een oudere dame, boodschap pentas en paraplu, zorgt dat de voorlichtster wat te doen krijgt. „Vorige keer heeft ze me ook geholpen. Ik heb staar en ik zie het allemaal niet zo best. Heb ik ook met papier en pot lood. hoor." Ze geeft er niet om als de helpende hand ook ogen heeft en niet anders kan dan zien op wiezestemt. „Alsjehet zelf niet zien kan, moet je blij zijn als iemand het voor je wil doen. Je kunt toch moeilijk je stem ongebruikt laten. Niet iedereen is zo soepel. Een andere dame verkeert in de veronderstelling dat ze mag kiezen tussen het potlood en de computer. Maar dat is niet zo. Met de vriendelijke uitleg is ze niet tevreden en stelt bits vast dat geregistreerd wordt wat ze stemt. Toch brengt ze haar stem uit en nog redelijk vlot ook. Herstel Voor het overige zijn er nau welijks wanklanken te horen. Er moet in de Goese stembu reaus nogal eens op 'herstel' foto Willem Mieras worden gedrukt want bij de minste of geringste aanraking van het scherm, gaat de com puter ervan uit dat je gekozen hebt. Dan verschijnt er een verkeerde naam op het scherm en moet de handeling opnieuw worden uitgevoerd. Maar ver uit de meeste kiezers snappen wel dat je pas op akkoord moet drukken als alles precies naar wens op het scherm is geko men. Voor de tweede maal ging Goes digitaal en deze keer ging het wel goed. Ook bij het stemmen tellen in het stadskantoor. Binnen een uur kon Goes de uitslagen naar de centrale stemmentellers in Den Haag doorgeven. De rode potloden zijn nu echt verleden tijd. Honderden rijkswachters sloten gisteren Neufchateau af van de buitenwereld om te voorkomen dat er iets mis zou gaan tij dens de reconstructie van de ontsnapping van Mare Dutroux. Volgens Belgische kranten slaagde de van kinder moorden verdachte Belg er kortgeleden opnieuw bij - na in de benen te nemen. ^3 Er gaat toch maar geen Zeeuwse delegatie naar Duitsland om de Oosterburen uit te leggen wat er tegen wildkamperen is. Het Nederlands Bureau voor Toerisme raadde de autori tei ten en de recreatiesector een dergelijke missie ten zeer ste af. Het zou alleen maar averechtse effecten ople- Inter Milan heeft voor de derde maal in de clubhis torie de UEFA-beker ge wonnen. De ploeg van Aron Winter versloeg in Parijs in de finale een an dere Italiaanse club: La- zio Roma met 3-0. Zamo- rano, Zanetti en Ronaldo scoo den voor Inter. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; verkiezingen: 11,12,13,14,15 en 17; zeeland: 19, 21, 23 en 25; sport: 29, 30 en 31 ter wellicht nog bij aanhaken." Overigens verklaarde hij niet de details te kennen van de over eenkomst tussen WF en RDM, zodat hem nog onduidelijk is in hoeverre het Oranje-scenario nog tot de mogelijkheden be hoort. Van den Heuvel: „De be kendmaking van Wilton-Fijen- oord en RDM toont in elk geval aan dat de concentratie in de Nederlandse scheepsbouw doorgaat." GPD zie ook pagina 7 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 van onze redactie economie VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep (KSG) blijft - in elk geval voorlopig - buiten een nieuwe concentratie van scheepswerven in Zuidwest- Nederland. De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM), eigendom van Joep van den Nieuwenhuv- zen, koopt de Wilton-Fijenoord Holding (WF), zo is gisteren be kendgemaakt. Het Schiedamse gedeelte van de WF-werven- groep wordt weer doorverkocht aan scheepsbouwer Yssel-Vliet Combinatie (YVC) in Capelle aan den IJssel. De ongeveer dui zend betrokken personeelsle den en ondernemingsraden zijn over de plannen ingelicht. Er vallen geen ontslagen. De Wilton-Fijenoord Holding omvat de reparatiewei-ven Wil ton-Fijenoord in Schiedam (280 medewerkers), Verolme Botlek, Verolme Heusden en het kleine re Vervako. Na de verkoop komen de nieuw- bouwhal, het reparatiedok en de machinefabriek van Wilton- Fijenoord in Schiedam in han den van YVC (450 werknemers). Het bedrijf kan dan in Schie dam schepen bouwen en repare ren. RDM-eigenaar Van den Nieuwenhuyzen betaalt voor WF Holding het symbolische bedrag van een gulden, maar neemt tegelijkertijd een schul denlast van veertig miljoen gul den over. WF Holding is in de rode cijfers gekomen door verliezen bij de bouw van twee grote bagger schepen voor Boskalis op de werf van Verolme Heusden. Met de overeenkomst kan YVC in Capelle aan den IJssel, die ook vestigingen heeft in Ridder kerk-Bolnes en Groot-Ammers, de sprong 'over de bruggen' naar Schiedam maken. Daar door krijgt het de zo gewenste open verbinding naar zee. In de nabije toekomst zal YVC de ter reinen in Kralingseveer en Bol nes verlaten. Voor de werf in Groot-Ammers heeft de trans actie geen gevolgen. Bestuursvoorzitter R. C. van den Heuvel van de Schelde Groep heeft er nimmer een ge heim van gemaakt dat hij voor stander is van samenwerking met andere werven. „Ik sluit niet uit dat De Schelde daar als nog aan mee kan doen. Je kunt de overname van Wilton-Fijen oord door de RDM zien als een eerste stap. Wij kunnen daar la- m/v Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002 foto Marcel Antonisse/ANP Hectische taferelen bij binnenkomst van PvdA-leider Wim Kok in Paradiso Amsterdam. En nog 7,5 maand vele andere unieke jubileum-aanbiedingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1