PvdA Verkiezingsdebat zonder vuur Massale viering Bevrijdingsdag Zweeftuin CDA sterk en sociaal intratuin Indonesische politie treedt hard op tegen betogingen in Medan M 4^ i11c STEM VANDAAG Kok en Bolkestein vallen elkaar niet af, De Hoop Scheffer muurbloempje Goedkope stroom •PvdA lijkt ïjop grote zege af te stevenen h» Ontslag kabinet MELIESTE Mager resultaat afslankrace EUROPAKKER 'Mooi Groen' is weer uit! EuropaTuin Pierre Mathieu bondscoach 27 t/m 31 Voor fa GR£EN LINKS Terug van weggeweest PZC Eerst regen Vanochtend regenachtig, vanmiddag droger maar nog wel veel bewolking. Maxima rond 14 graden, bij een zuidwestenwind. 241e jaargang no. 107 woensdag 6 mei 1998 losse nummers 1,75 uan onze parlementsredactie AMSTERDAM - Het was een verkiezingsdebat zon der vonken. Geen van de lijsttrekkers van de vijf grote partijen, die gister avond steeds in tweetallen met elkaar debatteerden, had nog een troef in de achterzak waar mee de kansen van de eigen dan wel de tegenstrevende partij een dramatische wending zouden kunnen nemen. Het was dan ook vooral een herhaling van zetten. Zoals dat al de hele verkiezings campagne het geval was, hing de wens van PvdA-leider Kok en zijn WD-collega Bolkestein desamenwerking tussen beider -jpartijen ook na vandaag in een nieuw kabinet voort te zetten, ook vrijwel voortdurend aan het as debat. Beide knikten bijna bij toerbeurt instemmend, toen D66-lijsttrekker Borst in het debat het spits afbeet tegen Ro- senmöller van Groenlinks over as het milieubeleid van het paarse ,6;{kabinet. Zoals dat later ook het ter (geval was, toen Borst het tegen rsi De Hoop Scheffer moest opne- 'Mmenover het veiligheidsbeleid. ter 63. Tot een rechtstreeks debat met ter de derde partij in de paarse coa litie hadden Kok noch Bolke- jstein zich laten verleiden. Zij /j. hadden in plaats van Borst de voorkeur aan respectievelijk a" ffiosenmöller en De Hoop Schef- ,n ifer gegeven om aan de voor avond van de verkiezingen het ugen profiel nog wat aan te scherpen. Vooral Rosenmöller toonde zich retig in het debat met zijn neest directe electorale concur- enten van de PvdA en D66. p'; door Hans van Soest ik= DEN HAAG - De Partij van de -H' Arbeid lijkt vandaag als grote Tdae .overwinnaar uit de Tvveede-Ka- eei|ierverkiezingen te komen. De 86: laatste opiniepeilingen van gis teravond voorspellen de partij fr.' 46 Kamerzetels, negen meer dan de de partij nu heeft. 3,7. !*;jQf Paars-2 mogelijk wordt, [Mihangt af van wat er vanavond ui! uit de stembus komt rollen. De strijd om de tweede plaats zal spannend worden. De twee be- jiij langrijkste opinieonderzoeken sg geven overigens nogal verschil- ende uitslagen. Het NIPO zet 'j. het CDA op twee met 34 zetels (evenveel als de partij er nu heeft). Dè VVD komt bij dit en- iriilfcuêtebureau uit op 33 (tegen 31 's Inu). [Volgens het bureau Interview [ligt de zetelverdeling na sluiting (van de stembussen vanavond heel anders. Volgens dit bureau wordt de WD de tweede partij fflet 35 zetels en behoudt het !CDA haar zetels niet, maar ver hezen de christen-.democraten <je ze er vijf en komt uit op 29. (Ondanks de strijd om de tweede jplaats, zullen vandaag de mees te ogen toch gericht zijn op de leinste regeringspartij D66. De 'emocraten blijven in de opi- iepeilingen op verlies staan en :ou uitkomen op 10 tot 12 zetels, lijsttrekker Borst van D66 leeft aangegeven dat bij een lergelijk groot verlies rege- rtgsdeelname aan een nieuw labinet uitgesloten of in ieder (eval heel moeilijk wordt, kn groot deel van het verlies 'an D66 wordt veroorzaakt loor de groei van GroenLinks. Jeze partij zal, als de peilingen lelijk krijgen, haar zetelaantal u ieder geval verdubbelen en lus op minstens tien Kamerze- -ls uitkomen. toewei de WD niet uitsluit dat «wil doorregeren met alleen de wdA zei PvdA-leider Kok gis- «ravond dat hij een eventueel Maken van D66 'heel jammer' !?u vinden. Hij hoopt dat de üezer de democraten niet te 'eel laat vallen. veel zal afhangen van wat de zo- lenoemde zwevende kiezer jandaag doet. Een op de vijf Ne- krianders had gisteravond na kijk nog steeds geen keuze ge laakt. GPD Toch slaagde ook hij er niet in om de vlam in de pan te laten slaan. Kok liet zijn aanval op het 'sociale tekort van paars' de ze keer betrekkelijk ontspannen over zich heenkomen. Voor CDA-lijsttrekker De Hoop Scheffer was er - net als de afge lopen weken - weinig eer te be halen. Kok en Bolkestein lieten zich in het debat geen moment door hem uit elkaar spelen. In tegendeel, eendrachtig bestre den zij hun christendemocrati sche rivaal die voor de komende jaren geen verdere lastenver lichting heeft beloofd, aldus Kok en Bolkestein bijna in koor, en daarom te weinig doet om de banengroei van de afgelopen kabinetsperiode te continueren. Maar ook toen Kok en Bolke stein aan het eind van de rit dan eindelijk met elkaar in debat gingen, bleef de climax uit. Het kostte Bolkestein zelfs de nodi ge moeite over zijn lippen te krijgen dat hij het met Kok on eens was over de wending die de benoeming van Duisenberg als president van de Europese Cen trale Bank dit weekeinde had genomen. Volgens een bliksemenquète van het bureau Inter/View in opdracht van NOVA heeft Kok het debat gewonnen. Tweede werd WD-voorman Bolke stein. CDA-leider De Hoop Scheffer eindigde op de laatste plaats. D66-partijleider Borst eindigde als derde en Rosenmöl ler van GroenLinks vierde. ANP Commentaar en sfeerverhaal op pagina 2 Een volgepakt Bellamypark tijdens het optreden van de Zeeuwse groep Blof op het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland heeft Bevrij dingsdag gisteren massaal gevierd. Op tal van plaatsen hadden manifestaties plaats, zoals in Vlissingen waar het pu bliek massaal op het Bevrijdingsfesti val afkwam. De organisatie schatte het aantal bezoekers op tussen de 50.000 en 70.000. Opmerkelijk was het bevrij dingsfestival in Assen. Voor het eerst na de oorlog was daar een lid van de Duitse regering aanwezig bij een informele bijeenkomst. Bevrijdingsdag startte officieel bij het Vredespaleis in Den Haag. de feestelij ke slotmanifestatie had gisteravond traditiegetrouw plaats in Amsterdam. Centraal stond vrijheid, grondrechten (150 jaar grondwet) en 50 jaar mensen rechten. In Wageningen defileerden honderden oud-strijders uit binnen- en buitenland voor prins Bernhard. In Assen woonde de Duitse staatssecre taris van Defensie, Simon, de opening van het bevrijdingsfestival bij. Hij was in Drenthe op uitnodiging van minister Voorhoeve van Defensie. Aan de komst van de staatssecretaris, die de verhin derde Duitse minister van Defensie Rühe verving, was vooraf weinig rucht baarheid gegeven. Simon beschouwde de uitnodiging als een blijk van vertrouwen tussen Duits land en Nederland. „De Nederlanders hebben de moed gehad Duitsland de hand te reiken. Het is daarom een bij zondere dag, een dag van waarheid, be zinning en van nieuwe kansen, zowel voor Nederland als voor Duitsland." Voorhoeve heeft de komst van Simon vooraf met het kabinet besproken. Bo vendien is er overleg geweest met het Comité 4 en 5 mei. Volgens de minister konden ook de veteranenorganisaties zich vinden in de opzet. De viex-ing van Bevrijdingsdag begon in Den Haag met het in gang zetten van een 'stemmengolf" Driehonderd zan gers en zangeressen hieven het speciaal gecomponeerde lied Stemmen voor Vrijheid aan, waarna Bill van Dijk dit overnam. De stemmengolf begon daar na aan een reis door Nederland, eindi gend op het concert op de Amstel in Amsterdam. De provincie Zuid-Hol land was dit jaar gastheer van het be vrijdingsfeest en koos als locatie het Vredespaleis. Volgend jaar staat 4 en 5 mei in het teken van „Vrijheid is ook voor de ander", zo heeft het comité meegedeeld. Daarbij krijgt de diversi teit in Nederland en de positie van vluchtelingen extra aandacht. Gast heer is dan Drenthe. De kerkdienst bij het begin van het be- DEN HAAG - Premier Kok heeft dinsdag het ontslag van alle ministers en staatssecreta rissen aangeboden aan de ko ningin. Het gaat om een formaliteit, die verband houdt met de Kamer verkiezingen die vandaag plaatshebben. ANP Advertentie GLASHANDEL JCwaÜteit 'ui g£aó.. GOES (Advertentie) Kant-en-klare hanging basket. Rijkelijk gevuld met éénjarige zomerbloeiers en/of groene bladplanten. De hele zomer door een bloeiend zweeftuintje. Van 29.95 voor Zaterdag a.s. een live optreden van het Phons Bakx Ensemble, met de unieke mondharp (13.30-16.00 u.) KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 "het groene warenhuis i Koopavond: donderdag en vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open. BAARN - Het was zo'n prachtig idee. Nederlanders met overge wicht zoeken sponsors die per kilo verloren gewicht geld op hoesten voor een goed doel. Im- ca Marina was er klaar voor en zelfs Emile Ratelband ontbloot te zijn gebit tijdens de start in februari. De andere iets te dikke Nederlanders keken echter niet op of om. Van de verwachte op brengst van één miljoen gulden kwam slechts 20.000 gulden binnen. De Nationale Afslankrace 1998, ten bate van de zwerfjongeren, heeft nu alleen een mager finan cieel resultaat in de boeken staan. De organiserende Sint Martinusstichting staat dan ook voor een raadsel. Wooi'dvoerder C. Schoor meldt teleurgesteld dat de schamele twintig ruggen niet eens voldoende zijn om „de gedane investeringen voor de landelijke solidariteitsactie te bekostigen." Volgens Schoor vooi'spelden al le vooronderzoeken een grotex-e animo onder zwaar Nederland. „Actiemoeheid en vooral waar het een directe aanslag op het persoonlijk welbevinden be treft, alsmede onvoldoende be wust zijn van het zwerfjonge- renprobleem én de sympathie daannee zijn wellicht als oorza ken te noemen", luidt de volzin waannee Schoor de mislukking analyseert. ANP (Advertentie) Nu bij EuropaTuin gratis het magazine 'Mooi Groen'. Boordevol sfeervolle foto's, handige tips en de laatste trends. Kom gauw want op is op! foto Ruben Oreel vrijdingsfeest in Wageningen moest worden aangepast na de haxdaanval van een Schotse oud-strijder. Hij ligt in ki-itieke toestand in het ziekenhuis. Prins Bernhard was één van de geno digden in de kerk. Hij was in 1945 in Wageningen aanwezig bij de onderte kening van de capitulatie in hotel De Wereld. Sindsdien is de 86-jarige prins vrijwel elk jaar bij de herdenking in de Geldei-se stad. De prins legde gisteren op het 5 Mei Plein naast hotel De Wereld een krans ter nagedachtenis van de gevallenen. De hei-denking trok tienduizenden be langstellenden. In Alkmaar stuurde de politie de Socia listische Partij weg van het bevrij dingsfeest in De HoutDe partij had een aanhangwagen vol promotiematei-iaal op een veld gezet. ANP zie ook pagina's 17 en 21 De kerncentrale in Borssele werkt aan een efficiënter onder- houdsprogramma met als doel de goedkoopste leverancier van elektriciteit in Nederland te worden. Lagere kosten en hogex-e productie zijn daarbij de sleutel- woorden. Pierx-e Mathieu (54) is benoemd tot bondscoach van het Ne- derlands vrouwenvolleybalteam. Hij is aangesteld tot en met de Olympische Spelen, die in 2000 in Sydney worden gehou den. Afgelopen weekeinde werd Mathieu met Nesselande kampioen (bij de mannen) van Nedei'land. Hij is gisteren aan gesteld door het bestuur van Top Volleybal Neder land (TVN). Mathieu volgt de in maart vertixxkken O Bert Goedkoop op. O T" O *4? Met de laatste vaste verbinding, die onder de Wester schelde, in aantocht, zouden de veren uit Zeeland kunnen verdwijnen. Maar dat gebeurt niet: er komen er, in de zomermaanden steeds meer bij. Verder inde bijlage buitengebied:* buitenre clames tieren welig in de Zeeuwse stedenstreektaaleen biologisch dynamische tuinderij in Ritthemtijdingen van d hof*de dichteres Johanna Kruit en het landschap, waarin ze thuiskomt* natuur journaal* fietsrubriekfotopuzzelse rie Rondom Zeeland: Numansdorp. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 8 uit: 11, 12, 13, 14 en 15; zeeland: 17,19, 21 en 24 buitengebied: 27, 28, 29, 30 en 31. van onze redactie buitenland JAKARTA - In Medan, in het noorden van Sumatra, kwam het gisteren tot felle botsingen tussen ordetroepen en betogers die protesteerden tegen de prijs verhoging van brandstof. Ook in Jakarta en andere steden gin gen duizenden studenten en ar beiders de straat op. waarbij zij president Soeharto de schuld gaven van de economische cri sis. Bij de rellen raakten 25 stu denten gewond toen de oproer politie rubberkogels afvuurde om betogers uiteen te drijven. In Medan stak een woedende menigte van naar schatting dui zend mensen een politiebureau, een winkelcentrum en enkele kleinere winkels in brand. Dit ondanks de massale aanwezig heid van' oproerpolitie, ver- sterkt met militairen en gepant serde voex-tuigen. De betogers in Medan gingen de straat op uit woede over prijs verhogingen die de regering in Jakarta wegens de ernstige eco nomische crisis moet doorvoe ren. Waarnemers houden reke ning met uitbreiding van de onrust, omdat de pi'ijsstijgingen van tussen de 25 en 71 procent voor benzine, elektriciteit en openbaar vervoer de bevolking hard treffen. Er zouden meer pi-ijsstijgingen volgen. Minister van Defensie en opper bevelhebber van de Indonesi sche strijdkrachten, generaal Wiranto, zei maandag dat het leger hard zal optreden tegen gewelddadige pi*otestacties, die volgens hem anarchistische trekjes vertonen. Hij wees daar bij met name naar de situatie in Medan. Desondanks werden dinsdag betogingen gehouden in Bandung, Yogyakarta en Su rabaya op Java. Bij de universi teit in Bandung werden vijf studenten gewond bij een schermutseling met de politie. Algemeen directeur Michel Camdessus van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) ver klaarde ongerust te zijn over de berichten dat in Indonesië en kele politieke activisten zijn verdwenen. „Schending van de mensem-echten is nooit te tole- reren en kan nooit goed zijn voor de economische vooruitgang." Half februari verdwenen onge veer vijftien activisten die kri tisch staan tegenover de rege ring; de meesten zijn inmiddels terecht. Slechts een van hen, Pius Lustrilanang, heeft aange geven dat zijn ontvoering het werk is van het leger. Hij zei te vens te zijn gemarteld en is na zijn verklaring naar Nederland gevlucht. Het Indonesische le ger heeft de beschuldigingen te gengesproken. RTR/AFP (Advertentie) Als u Kiest voor een eerlijke verdeling van werk en inkomen, Voor investeringen in gezondheidszorg en onderwijs. Voor beter openbaar vervoer. Dan kiest u niet voor meer van hetzelfde, maar juist voor de verandering. GroenLinks dus. (Advertentie) In Den Haag moeten ze er nog aan wennen. Het CDA doet weer volop mee. Met het goede antwoord. Samenleven doe je niet alleen. 713214 000002 WÊÊÊM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1