OM wil verhoren in Suriname CDA IMF verstrekt weer kredieten aan Indonesië Nederland herdenkt oorlogsdoden 4 WEKEN Net benoemde chef Zwitserse garde vermoord BrunelSunergy op laatste plaats VOOR 15,00 JA, ik wil: Samenleven doe je niet alleen Ratten zijn lachebekjes Gedwongen rust in Deense tankstations Onderzoek naar betrokkenheid Bouterse bij internationale drugshandel Beurzen vast na rel om Duisenberg Liever praten dan meppen Zeeuwse disco's prijzen zich gelukkig dat het geweld tegen hun portiers tot nu toe binnen de perken blijft. Uitwassen zo als recent in Rotterdam, waar twee uitsmijters onder vuur werden genomen, komen in Zeeland nog niet voor. De strategie van de disco's bestaat uit goede controle A en tactisch optreden: liever praten dan meppen. De achtste etappe van de Whitbread zeilrace om de wereld is in gang gezet. Het Amerikaanse zeiljacht Chessie Racing heeft daarbij de leiding genomen. Het Nederlandse jacht BrunelSunergy met schipper Roy Heiner ligt A ""l op de achtste, tevens laatste, plek. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financien en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17. KOPENHAGEN - Pompbediendes bij Kopenhagen genieten werkeloos van het mooie weer nu de stakingen het tankstation hebben drooggelegd. In heel Denemarken krijgen steeds meer inwoners te maken met schaarste aan allerlei artikelen nu de acties de tweede week ingaan. foto Keld Navntoft/AP Pagina 5: Deense winkels raken leeg van onze redactie binnenland Koningin Beatrix en prins Claus tijdens de Dodenherdenking op de Dam. foto Phil Nijhuis/GPD AMSTERDAM - Op veel plaat sen in Nederland zijn gisteren de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Konin gin Beatrix en Prins Claus leg den een krans bij het gerestau reerde Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam. Na deze plechtigheid volgde twee minu ten stilte. Op de Waalsdorpervlakte in de Haagse duinen kwamen enkele duizenden mensen bijeen voor een stille tocht langs het sobere monument met de vier houten kruisen. In de duinen fusilleer den de Duitsers tijdens de oor log 253 mensen, onder wie veel verzetsstrijders. In Nijmegen legde een vertegen woordigster van samenwerken de grensoverschrijdende vre- desgroeperingen als eerste Duitse tijdens de Dodenherden king een krans. Zij deed dat sa men met een Nederlandse jood, die eveneens lid is van de poli tieke en kerkelijke vredesorga nisaties in de regio Nijmegen. In Amsterdam waren het ko ninklijk paar en prins Willem- Alexander ook aanwezig bij de herdenkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk. De schrijver Adriaan van Dis hield daar zijn voordracht 'Een deken van her innering'. Leo Vroman las zijn gedicht 'De laatste wereldvre de' voor. Van Dis stelde in zijn toespraak dat de 'tijd van troostende my thes en clichés' voorbij is en er een gedegen onderzoek moet komen. „Het gaat niet om het gelijk van nu, maar om het achterhalen van de ware histo rische toedracht", zo merkte hij op. „Misschien kunnen we nu helderder denken en meer af stand nemen, om het verleden in al zijn nuances te ontleden, hoe veel schijnzekerheden ons daar mee ook worden ontnomen, hoe pijnlijk zo'n operatie ook is. Dat is een opdracht aan onze gene ratie." Burgemeester Patijn van Am sterdam zei tijdens zijn toe spraak op de Dam dat de herin nering aan de oorlog nog steeds levend is. „Het verleden is niet voorbij, het is steeds bij ons. Het gedenken verbindt het verleden met de toekomst. Het herschept het heden, ontrukt het aan de vergetelheid en schept hoop voor de toekomst." Het défilé op de Dam eindigde met een her denkingsconcert in de Beurs vanBerlage. In Nijmegen bepleitte prof. dr. J Bosmans, bestuurslid van het Stedelijk 4 en 5 Mei Comité dat de jaarlijkse herdenking ont daan moet worden van nationa listische sentimenten. „De Duitse bevolking is net als wij in 1945 bevrijd van het zelfde kwaad. Herdenken is meer dan omzien in machteloze woede." Bosmans zei trots te zijn op de voortrekkersrol die Nijmegen als grensstad speelt in het grens overschrijdend herdenken van de Tweede Wereldoorlog. „Nij megen is samen met Arnhem en Rotterdam het zwaarst getrof fen. Meer dan tweeduizend bur gerslachtoffers zijn te betreu ren. Het is onze plicht jegens de slachtoffers om de democrati sche samenleving goed te on derhouden met iedereen die daarvoor borg staat, aan beide zijden van de grens." ANP zie ook pagina 11 van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) hervat de kredietverstrekking aan Indonesië. Het IMF-bestuur zette gisteren het licht op groen. Een eerste portie van een mil jard dollar 2 miljard) wordt in juni overgemaakt. IMF-directeur Michel Camdes sus zinspeelde er eerder op de dag vanuit Singapore al op dat de geldkraan weer zou worden opengezet. Het IMF mobiliseer de vorig jaar een steunoperatie van ruim 40 miljard dollar voor Indonesië, dat na de val van de roepiakoers in de zomer in een diepe financiële crisis belandde. Het bewind-Soeharto kwam echter zijn toezeggingen tot ra dicale hervormingen als tegen prestatie tot twee keer toe niet na. Na moeizame onderhande lingen kwam begin april een derde, aangescherpt akkoord tot stand. Het fiat van het IMF zal andere donoren over de srieep trekken, is de verwachting. Als Indonesië zijn best blijft doen, zal het in juni en juli twee tranches van elk een miljard dollar overge maakt krijgen. Rellen Zeker veertig mensen liepen gisteren verwondingen op bij botsingen tussen studenten en de politie in verscheidene stre ken in Indonesië. Voorzover be kend is één student naar een zie kenhuis gebracht na botsingen tussen meer dan 1.500 studen ten van drie staatsuniversitei ten en ordetroepen bij de lera renopleiding in Medan in het noorden van Sumatra. Dertig mensen moesten naar het ziekenhuis in Palu, de grootste stad van Sulawesi, na botsingen waarbij duizenden studenten waren betrokken die naar het plaatselijke parlement wilden optrekken. Dit meldde het offi ciële persbureau Antara. In Yogyakarta op Java raakten zeker negen studenten gewond, zo verklaarden studenten en ad vocaten. KRF/RTR/AFP/ANP zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC (Advertentie) Vier jaar lag de nadruk op het individu. Vier jaar telde vooral het geld. Het is tijd om weer eens aan elkaar te denken. door Peter de Knegt DEN HAAG - Een onder zoekscommissie onder lei ding van rechter-commis- saris mr. I. de Vries wil in juni afreizen naar Surina me om tientallen getuigen te horen over de vermeen de betrokkenheid bij in ternationale drugshandel van 'adviseur van staat' Desi Bouterse. Onder de getuigen, die de zoge noemde rogatoire commissie wil horen, bevinden zich de Su rinaamse president Wijden- bosch en Bouterse zelf .Het zou gaan om circa vijftig getuigen. Het Openbaar Ministerie (OM) ril komend najaar de drugs zaak tegen Bouterse voor de rechter brengen. Deze voornemens zijn bevestigd door goed ingevoerde justitie kringen. Persofficier L. Horstink wil de missie naar Su riname bevestigen noch ont kennen. „We plannen zoveel op Justitie. Ik kan niet bevestigen of en wanneer we gaan. Dat doen we pas als de dingen zeker zijn. Dan komen we er zelf mee naar buiten. Het OM is in deze zaak niet alleen afhankelijk van verdachten en advocaten, maar ook van ministers hier en in Su riname en van internationale verdragen." De advocaat van Bouterse, mr. A Moszkowicz, liet eerder we ten dat Suriname niet zou gaan dwarsliggen als een onder zoekscommissie zijn cliënt in Paramaribo wil ondervragen. De Surinaamse minister van justitie zou hem per brief heb ben laten weten dat de rechter commissaris welkom is. BOWLING GREEN - Ratten kunnen lachen, dat is niets nieuws voor wetenschap pers. Maar dat ze wel van een lolletje houden en schateren van het lachen als ze gekie teld worden, is nu voor het eerst aangetoond. De Amerikaanse weten schapper Jaak Panksepp van de Universiteit van Bowling Green in Ohio besloot op een dag ratten te gaan kietelen. Een student suggereerde met speciale meetapparatuur, die hoge klanken opvangt, na te gaan wat voor geluiden de ratten produceerden als ze gekieteld werden. Panksepp: „het klonk als een school plein". De ratten leken groot plezier te hebben en bedank ten naderhand met een speels bijtje in de hand. Panksepp realiseert zich dat veel mensen hem zullen uit lachen om het experiment. Maar dat deert hem niet. Als psycholoog-bioloog doet hij onderzoek naar de biologi sche herkomst van plezier en met dit experimentje heeft hij in ieder geval aangetoond dat ratten en mensen qua lol meer gemeen hebben dan ge dacht werd. AP van onze redactie buitenland VATICAANSTAD - De net be noemde commandant van de Zwitserse Garde, Alois Ester- mann, is vermoord. Een woord voerder van het Vaticaan beves tigde dinsdagochtend dat het lijk van Estermann, zijn vrouw, en een ander lid van de Garde, Cedric Tornay, gisteren zijn ge vonden in een appartement in het Vaticaan. Allen waren dood geschoten. Volgens woordvoerder Navaro- Walls lijkt het erop dat Tornay (23) Estermann en diens echtge note heeft vermoord, waarna hij zichzelf van het leven beroofde. Het moordwapen is onder het lijk van Tornay aangetroffen. Artsen in het kleine kerkstaatje zullen later op de dag lijkschou wing verrichten. De Paus is op de hoogte ge bracht van het voorval. Het is voor zover bekend het eerst in mensenheugenis dat iemand op gewelddadige wijze aan zijn eind komt in het Vaticaan. Paus Johannes Paulus II had Es termann (43) net maandag be noemd tot commandant van de Garde, de bewakingsdienst van de kerkvorst. Kolonel Ester mann die tot gisteren interim commandant van de Garde was, maakte op 13 mei 1981 naam door zich tijdens een aanslag op de paus voor de kerkleider te werpen. De Turk Mehmet Ali Agca loste toen op het Sint Pie tersplein van dichtbij enkele schoten op de paus. De uit Luzern afkomstige Es termann was de 31e comman dant van de Zwitserse Garde sinds de oprichting op 21 janua ri 1506. De eervolle, maar finan cieel weinig aantrekkelijke post was sinds november vorig jaar vacant. De chef van het elite korps verdient jaarlijks 40.000 Zwitserse frank 60.000). De honderd gardisten zouden morgen de 492e verjaardag van hun korps vieren. Wie helle baardier wil worden, moet rooms-katholiek, Zwitser, on gehuwd en tussen de 19 en 30 jaar zijn. In het algemeen zijn de gardisten twee jaar in dienst. De commandant moet traditie getrouw van adel zij nMaar vol gens het Italiaanse dagblad Corriere della Sera voldeed het slachtoffer niet aan die eis. Es termann werd in 1980 benoemd tot kapitein van de Zwitsere Garde. Daarvoor was hij onder meer officier in het Zwitserse le ger. RTR/AFP/DPA Opklarend Vanochtend lichte regen, vanmiddag opklaringen. Matige west tot zuidwestwind, maximumtemperatuur rond 13 graden. li pagina 11 De rel rond de benoeming van Wim Duisenberg tot eerste president van de Europese Centrale Bank heeft op de beurzen geen paniek veroorzaakt. De stemming was in onder meer Amsterdam en Frankfurt (foto) zelfs vast te noe- J~ men. Toch is de vrees van Justitie dat toestemming voor een spoedig vertrek naar Suriname uitblijft niet denkbeeldig. De officiële verzoeken zijn nog niet ver stuurd en de verhoudingen tus sen Suriname en Nederland zijn al lange tijd ernstig vertroebeld. Sinds voormalig procureur-ge neraal Docters van Leeuwen vorig jaar bekend maakte Bou terse dit jaar voor de rechter te willen slepen en bekend werd dat Nederland een internatio naal opsporingsbevel tegen hem had uitgevaardigd, probeert de Surinaamse regering op alle mogelijke manieren de straf zaak tegen hun adviseur van staat van tafel te krijgen. Mediahype Bovendien vreest Justitie voor een mediahype rond de reis naar Suriname. Vorig jaar trokken in het kielzog van advocaat M. Moszkowicz hordes journalis ten mee naar Suriname en werd de verdediger van Bouterse door de Surinaamse regering tot 'redder van de natie' gebombar deerd. De komst van de onder zoekscommissie met in haar kielzog advocaten en journalis ten veroorzaakt zo mogelijk een nog groter mediacircus en zal de strafzaak geen goed doen, zo vreest Justitie. Mocht de reis van rechter-com- missaris I. de Vries en de zaaks officier E. Harderwijk doorgang vinden, dan gaat de strafzaak tegen Bouterse een beslissende fase in. In justitiekringen ver wacht men het gerechtelijk vooronderzoek tegen Bouterse snel na de getuigenverhoren in Suriname af te kunnen ronden en Bouterse een dagvaarding te kunnen sturen. De strafzaak kan dan in het najaar voor de rechter komen. GPD Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1