Ontgoocheling koehandel ECB Britse soldaten naar Kosovo Beschadigde Sorgdrager houdt de eer aan zichzelf \BÜDGETPRÏNT*Q CDA 4 WEKEN Ceremonie Four Freedoms swingt Marokkaans protest tegen politie 1 Ialvering ambtstermijn Duisenberg bij eurobank valt bij veel politici verkeerd Front National verliest zetel Isabel Allende VOOR 15,00 JA, ik wil: Geen vrije zondag meer? JÉ* W Groei Zeeland Airport op proef Samsonov te sterk voor Keen Rallysprint spektakel mÊm^mÊmÊÊnmÊmmmnÊÊÊm Noordelijke wind Wisselend bewolkt en overwegend droog, o Een matige en tijdelijk vrij krachtige noordelijke wind. Bij FOTO VERSCHOORE AL VANAF: I .^OTO VERSCHOORE Goes Vlissingen Middelburg Hulst Terneuzeu Zierikzee Eiten-lcur w. W. vyw w/, w, i 241e jaargang no. 105 maandag 4 mei 1998 osse nummers 1,75 I 3 |oor Paul Koopman en Peeperkorn BRUSSEL - Politici en be- leggers wachten met 'spanning af hoe de finan- a ciële markten vandaag 1 reageren op de politieke koehandel rond de voor dacht van Wim Duisen berg tot eerste president van de Europese Centrale Bank (ECB). De Nederlander kreeg zater- dagnacht na twaalf uur uiterst moeizaam onderhandelen tus- jen de Europese staatshoofden en regeringsleiders zekerheid c over zijn nieuwe baan, zij het dat hij moest beloven 'vrijwil- 0 lig' na vier jaar plaats te maken voor een Fransman. Europarlementariërs en de op positiepartijen in Den Haag be titelen deze politieke deal als 'volksverlakkerij' en vrezen voor een zwakkere euro. Pre- nier Kok daarentegen is 'zeer tevreden' over de voordracht, s Ook minister Zalm van Financi- <m verdedigt 'met graagte' het 1 akkoord. 5 Beide bewindslieden bena- tmkken dat Duisenberg (62) er zelf voor heeft gekozen vanwege zijn leeftijd de voorgeschreven termijn van acht jaar als ECB- president (tot 1 juli 2006) niet lelemaal uit te zitten. Bonds- kanselier Kohl deelt die mening f en ziet geen enkel probleem. Duisenberg is de beste man. Als we hem niet voor acht jaar krijgen, dan nemen we hem voor üer jaar", aldus Kohl. Feit is dat Frankrijk de kandidatuur van met een veto had getroffen als deze zou hebben 'i TOULON - Het extreem-recht- se Front National heelt zijn eni- ge parlementszetel verloren. i' Bij de verkiezingen in Toulon versloeg de socialistische kan didaat Casanova met 33 stem- men voorsprong de kandidaat van FN, Cendrine Le Chevallier. De verkiezingen werden uitge- schreven nadat haar man zijn zetel kwijtraakte omdat hij in 1997 meer geld in zijn verkie zingscampagne stak dan wette lijk is toegestaan. ANP (Advertentie) nieuw! Afrodite Geïllustreerd, gebonden, 352 blz., f39.50 door Cees van der Laan MAASTRICHT -Minister Sorg- drager van Justitie is niet be schikbaar voor een nieuwe ter mijn op Justitie. Dit verklaarde de bewindsvrouw zaterdag op een verkiezingsbijeenkomst van haar partij in Maastricht. D66-fractievoorzitter Thom de Graaf verklaarde 'respect' te hebben voor haar beslissing. Haar aankondiging niet be schikbaar te zijn voor een twee de termijn op Justitie, betekent ook het vertrek van Sorgdrager uit de Haagse politiek. Zij is geen kandidaat voor de Tweede Kamer. „Ik heb de afgelopen ja- vastgehouden aan de volledige termijn. De Tweede Kamer gaat mor rend akkoord met de 'halve' be noeming van Duisenberg. De oppositiepartij en CDA en SP ei sen nog cleze week een spoedde bat over het Europese compro mis. Teleurgesteld VVD-leider Bolkestein reageer de uiterst kritisch op de gang van zaken rond de benoeming van Duisenberg: „Ik vind het moeilijk te pruimen. Ik ben te leurgesteld." Volgens Bolke ren veel kunnen losmaken en ik denk dat het nu beter is dat er rust ontstaat op het departe ment en iemand anders minister wordt", zei Sorgdrager die eer der had gezegd wel in te zijn voor een tweede termijn. De kans op het voortzetten van haar ministerschap was niet gi'oot. D66 moet waarschijnlijk twee van de huidige vier minis tersposten inleveren. De partij houdt vast aan Economische Zaken (Wijers) en Volksgezond heid (Borst). Bovendien heeft Sorgdrager zich in de afgelopen vier jaar zeer impopulair ge maakt. De meest recente rel dateert van vorige week toen ze verklaarde stein is het compromis in strijd met het Verdrag van Maastricht, niet naar de letter maar wel naar de geest. Toch slikt hij de benoeming. „Het is niet meer te rug te draaien." D66 steunt het in Brussel be klonken compromis, maar de mocraat Van den Bos vindt wel dat 'Frankrijk het onbehoorlijk hard heeft gespeeld'. PvdA- fractievöorzitter Wallage rea geerde positiever. Hiermee is een solide start van de euro ver zekerd, meende hij. CDA-fractieleider De Hoop Scheffer vond dat Kok een zwa- dat ambtenaren op haar val wa ren uit geweest. Die uitlatingen brachten Sorgdrager in ernsti ge, politieke problemen. Pre mier Kok wilde na de verkiezin gen opheldering over haar uit spraken en de Tweede Kamer reageerde uiterst pinnig. Ook binnen haar eigen partij waren Sorgdrager's woorden slecht ge val 1 en. In een brief aan haar ambtenaren schrijft de minister dat ze met haar uitspraken vooral doelde op het begin van haar ministerschap en niet op de afgelopen twee jaar. De Kamer wilde Sorgdrager na de verkiezingen ter verant woordingroepen. GPD zie ook pagina 3 re politieke nederlaag had gele den, omdat hij aanvankelijk al leen akkoord zou gaan met een achtjarige benoeming. Het compromis is ongeloofwaardig en betekent een slechte start voor de euro, vond de lijsttrek ker van het CDA Samen met de SP wil het CDA een spoeddebat aanvragen. SP-leider Marijnis- sen wil dit nog voor de verkie zingen van 6 mei houden. Hij vindt dat de Europese leiders de benoemingstermijn van de bankpresident hebben ge schonden en tegen alle afsprar ken in, is al bekend wie de op volger wordt van Duisenberg. GroenLinks-leider Rosenmöl- ler stelt dat Duisenberg tot wis selspeler is gedegradeerd. Duisenberg wordt donderdag aan de tand gevoeld door het Europees parlement. De leider van de liberale fractie De Vries noemde gisteren het aangekon digde pre-pensioen van Duisen berg slecht voor diens geloof waardigheid en die van de ECB. Hij acht de halvering van de ter mijn in strijd met het Verdrag van Maastricht dat voorschrijft dat de ECB-baas voor acht jaar wordt verkozen. CDA-europarlementariër Peijs spreekt van 'volksverlakkerij' omdat Nederland steeds geha merd heeft op een benoeming van acht jaar. „Dit is een be roerd onderhandelingsresul taat", zegt Peijs. Metten van de Pvd A-euro fractie spreekt van een 'pijnlijke' gang van zaken. Hij vei-wacht overigens niet dat het Europees parlement een ne gatief advies over Duisenberg zal uitbrengen. „Dat tast het imago van de ECB alleen maar verder aan." GPD zie ook pagina 3: Commentaar en pagina 5 De zesde Rallysprint van Hulst was een waar spek takelstuk. In de Zeeuws- Vlaamse polders vertoon den de rally-rijders hun kunsten aan het publiek, dat ondanks het slechte weer in groten getale was opgekomen. Burgemees ter Antoine Kessen van Hulst was een van de deel- tigste plaats. van onze redactie buitenland LONDEN - Groot-Brittannië gaat honderden soldaten naar de grens met Kosovo sturen om te voorkomen dat het conflict tussen Serviërs en Albanezen zich verder over de Balkan ver spreidt. De troepen moeten deel uit maken van een internationa le eenheid die in Macedonië wordt gelegerd. Het ministerie van Defensie in Londen heeft 'in principe' ingestemd met de Britse inzet, aldus de Sunday Telegraph. De multinationale troepen macht moet eind deze zomer in het gebied zijn. Zij vervangt het huidige VN-contingent van 750 Amerikanen en Scandinaviërs, waarvan het mandaat deze zo mer afloopt. Het nieuwe contin gent zal groter en beter bewa- "pend zijn dan de blauwhelmen die er nu zitten en blijft zeker twee jaar in Macedonië. Behalve Groot-Brittannië leve ren ook de Verenigde Staten en andere landen militairen. Ne derland heeft zich bereid ver klaard troepen naar het gebied te zenden. De regering in Skopje is ge brand op internationale militai re steun, omdat het vreest dat het conflict in Kosovo naar Ma cedonië zal overslaan. Het land telt een Albanese minderheid die klaagt over discriminatie. Civiele experts Ook Albanië heeft de NAVO om troepen gevraagd, maar daar voelt de alliantie nog weinig voor. Wel stuurt ze groepen mili taire en civiele experts om de Albanezen te helpen hun grens met Kosovo te bewaken. In Kosovo waren er het hele weekend botsingen tussen->de Servische politie en de naar on afhankelijkheid strevende Al banezen. Vijf politiemensen raakten zwaargewond. In de nacht van vrijdag op zaterdag kwamen drie Albanezen om door Servische bombardemen ten in West-Kosovo in de plaats Vojnik. Volgens het Servische ministe rie van Binnenlandse Zaken be gonnen de schermutselingen met een aanval op een politiepa trouille bij Djakovica op vijf ki lometer van de Albanese grens. De patrouille was volgens de Belgradose zender B-92 onder deel van een groots opgezette speuractie naar gewapende Al banezen. Die actie werd ook be vestigd uit Albanese bron. B-92 zei dat de Albanezen ook op he likopters schoten die de gewon den moesten evacueren. Volgens een Servische politie man werd de aanval op de pa trouille uitgevoerd met gra naatwerpers en automatische wapens. Hij schreef de actie toe aan leden van het Bevrijdings leger van Kosovo. Die worden door de Servische autoriteiten als 'terroristen' beschouwd. RTR/AFP/DPA/ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC Gisteren was het zondag. Yoor velen een dag van rust, ontspanning, bezinning en ontmoeting. Nog wel. Het CDA wil die zondae houden. 12 Zeeland Airport werkt niet zonder slag of stoot mee aan ver plaatsing van 20.000 vliegbewegingen van Rotterdam Air- port naar Zeeland. Alleen les vliegtuigen die niet te veel herrie maken mogen er landen en opstijgen. De uitbreiding ge schiedt voorlopig voor een proefperiode van één jaar, zo is onlangs met Rotterdamse vliegscholen overeen gekomen. De laureaten swingen na de uitreiking, vlnr: Chris Cramer, Stéphane Hessêl, Chris Kielburger, een koorlid, Marv Robinson en Desmond Tutu. foto Jasper Juinen door Ben Jansen MIDDELBURG - De negende uitrei king van de Roosevelt Four Freedoms Awards, zaterdag in Middelburg, heeft een Zuid-Afrikaans tintje gekregen. Terwijl aartsbisschop Desmond Tutu, apartheidsbestrijder en verzoener, de onderscheiding voor Vrijheid van gods dienst kreeg omgehangen, traden onge veer vijftig zangers en zangeressen van het koor Culture in Another South-Af rica de Nieuwe Kerk binnen onder het zingen van een Zuid-Afrikaans strijd lied. Het optreden van het koor vormde een verrassend intermezzo tijdens de plechtigheid. Tutu verwelkomde het koor met een brede grijns en bewoog al spoedig mee op het ritme van het gezang. Na afloop van de ceremonie wachtte het koor koningin Beatrix, de vijf ont vangers van de Four Freedoms Awards en de andere genodigden op bij de in gang van het Rooseveld studiecentrum in het Abdijcomplex. Tutu had weinig aansporing nodig om het op een swin gen te zetten. Moeiteloos kreeg hij de andere gelauwerden mee. Mary Robinson (voormalig president van de Ierse Republiek en thans Hoge Commissaris voor de Mensenrechten bij de Verenigde Naties, Four Freedoms medaille), Chris Cramer (directeur van nieuwszender CNN, medaille voor Vrij heid van meningsuiting), Stéphane Hessel (oud-verzetsman en oud-diplo maat van Frankrijk en nog steeds actief bij vredesmissies in Afrika, medaille voor Vrijwaring van armoede) en de 15- jarige Craig Kielburger (oprichter van de organisatie Free the Children, me daille voor Vrijwaring van vrees) haak ten in en dansten met Tutu en het kool mee. zie ook pagina 12 Trinko Keen werd gisteren in de halve finales van het EK ta feltennis uitgeschakeld cloor Vladimir Samsonov: 21-19 20- 22 14-2118-21. De Wit-Russische nummer één van de wereld werd later kampioen door te winnen van Zoran Primorac. Ni Xia Lian legde beslag op de titel bij de vrouwen. De Luxem burgse van Chinese komaf loste de Duitse Nicole Struse, in de halve finale de bedwingster van Bettine O Vriesekoop (foto), af als Europees kampioene. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; eurotop: 5; bui tenland: 6; zeeland: 7,9 en 11; four freedoms awards: 12; sport: 13,14,15,16,17,19, 21 en 22 Marokkanen, sympathisanten en bewoners uit Amsterdam-West demonstreerden zaterdagmiddag drie uur lang tegen het harde politieoptreden eind april. foto Cor Mulder/ANP door Frangoise Ledeboer AMSTERDAM - Voor de honderden Marokkanen die zaterdag demonstreerden in het Amsterdamse stadsdeel Slotervaart/Overtoomse Veld is de oor zaak van de onrust onder Marokkaanse jongeren helder als glas. Alleen de politie draagt schuld, de gewraakte wijkagent Jerry Prins moet vertrekken en alles komt goed als de jongeren voortaan in ei gen buurthonken terechtkunnen. De tocht verliep vreedzaam, maar de emoties waren zo fel dat vol gende explosies een kwestie van tijd lijken. Aanleiding voor de ^demonstratie waren de rellen op 23 april, waarbij vier Marokkaanse jongeren werden aangehouden en vier agenten gewond raakten. Voorzitter A Menebhi van de Stedelijke Marok kaanse Raad benadrukte het belang van een voortgezette dialoog met de stedelijke autoritei ten De 'spreekstalmeester' stelde dat de jeugd recht heeft op minstens twee jongerencentra. De demonstranten gingen eerst naar het politie bureau aan de Meer en Vaart. De eigen ordedienst wist de heftige emoties in toom te houden door de groep zo snel mogelijk de terugtocht te laten aan vaarden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1