Geen oplossing voor wachtlijsten Danceparty tussen de paarden Meisjes redden invalide man (90) uit sloot Stoffels noemt Eveleens lafaard Bestelen baas bestraft Huizen lopen gevaar door bouwplan in risicozone Hansweert Politie wil gesjoemel met volmachten Sluis via enquête bewijzen In Hulst staan 170 mensen in de rij voor plaats in Blaauwe Hoeve Gewonde bij botsing Hulst GLASHANDEL "MOERSTEE" zeeuwse almanak Hoop door Marcel Modde TERNEUZEN - Dat je in Zeeuvvs-Vlaandcren gemiddeld genomen meer geduld moet hebben dan elders om in aan merking te komen voor een plaats in het verzorgings- of verpleeghuis, is bekend. Vooral De Blaauwe Hoeve in Hulst steekt er wat dat betreft in nega tieve zin bovenuit. Maar waar door dat nu precies komt en wat er aan zou kunnen worden ge daan, dat weet niemand. Ook niet met het kersverse onder zoeksrapport van het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur Scoop in de hand. „Wat dat aangaat, kunnen we voor alsnog weinig met dat resul taat", zegt adjunct-verpleeg huisdirecteur H. van Koolwijk van de Blaauwe Hoeve. Honderdzeventig mensen uit Hulst en omgeving blijven door de problematische situatie ver stoken van de hulp waar ze om hebben gevraagd. Zo'n 30 tot 35 van hen staan langere tijd inge schreven voor het verpleeghuis. De rest betreft wachtenden op een plek in de verzorgingsvleu gel van de Blaauwe Hoeve. Gemiddeld genomen duurt die beproeving maar liefst acht maanden, meer dan twee keer zo lang als elders in de provincie, maar nog altijd minder lang dan wat landelijk (ruim negen) gangbaar is. Voor de verpleeg- zorg geldt in het Hulsterse insti tuut een wachttijd van gemid deld drie maanden. Drie tot vier keer langer dan op Walchei'en of de Oosterschelderegio. Opvallend is dat de wachtlijst problematiek vooral in Oost- Zeeuws-Vlaanderen speelt, en dat al meerdere jaren. In de ka naalzone en de kuststreek kent men binnen de verpleeghuizen een 'normale' tendens. Binnen vier tot acht weken volgt plaat sing, geven de verantwoordelij ken van Ter Schorre (Terneu- zen) en De Stelle (Oostburg) aan. Anders is het bij de verzor gingshuizen, waar over het al gemeen genomen de tijdsduur tussen aanvraag en daadwerke lijke plaatsing nog steeds toe neemt, ervaart directeur H. Masclee van de Vereniging Pro testantse Ouderenzorg. Masclee is tevens dagelijks be stuurslid van het Zorg Overleg Zeeuws-Vlaanderen, een koe pelorganisatie waar alle zorgin stellingen uit de regio in zijn vertegenwoordigd. Hij wijt de ontstane problemen vooral aan de reductie van het totaal aantal toegekende plaatsen én de slui ting van verschillende bejaar denoorden in de streek. Daar naast zit ook de Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen aan het plafond, waardoor ouderen vol gens hem eerder inschrijven bij een verzorgingshuis. Bijkomende factor is, aldus Masclee, dat sinds januari vorig jaar de inkomenstoets is opge heven. Ouderen zijn niet langer verplicht hun spaarcenten op te maken alvorens ze mogen ver huizen naar een instelling en be talen nu een huurbedrag dat aan hun inkomen is gerelateerd. Zonder extra plaatsen wordt het probleem enkel groter, meent Masclee. Vergrijzing Hij voert ook de sterke vergrij zing van de bevolking op, maar daarin onderscheidt Zeeuws- Vlaanderen zich volgens de on derzoekers van Scoop nu net weer niet van overig Zeeland. Wat is er dan wel aan de hand? „Ik heb er werkelijk geen idee van", reageert Van Koolwijk. „Daarom hadden we - overigens alweer enkele jaren geleden - ook om dit onderzoek gevraagd. Wat wij zo graag willen weten is het waaróm dat mensen in deze streek meer dan ergens anders een beroep op ons doen. Heeft het te maken met het wegtrek ken van kinderen, gaten in de mantelzorg? Helaas zijn we daaromtrent nog niet veel wij zer geworden." De suggestie dat er mogelijk ten onrechte mensen op de wacht lijst staan, omwille van het al vast aangemeld zijn, spreekt de adjunct-directeur tegen. „Ie dereen heeft een indicatiestel ling en heeft de zorg écht nodig. Dus als Scoop dat bedoelt met de mededeling dat het verschil vooral een 'papieren' kwestie is, dan weet ik niet goed wat ik me daarbij moet voorstellen. Ster- door Aector Dooms TERNEUZEN - Een 36-jarige man uit Terneuzen is gisteren voor het bestelen van zijn werk gever door de Terneuzense poli tierechter mr. J. T. Begheyn con form de eis veroordeeld tot 180 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De Terneuzenaar had in 1996 in een half jaar tijd goederen met een totale waarde van 25.000 gulden bij zijn werkgever Nec- kerman BV weggenomen. De verdachte vertelde hiertoe te zijn gekomen vanwege een schuldenlast. Volgens hem was de diefstal hem opgedrongen door anderen. „Het begon alle maal met een televisie die ie mand kon gebruiken." Helers zagen er brood in en kochten de goederen op. De man werkte als heftruck chauffeur en kon daardoor de spullen gemakkelijk uit een loods halen. Toen zijn werkge ver er achter kwam werd de Ter neuzenaar meteen ontslagen. Behalve televisietoestellen nam de verdachte een hogedrukrei- niger, video-, stereo-, fax- en keukenapparatuur mee naar huis. De man heeft inmiddels een afbetalingsregeling getrof fen met Neckermann. door René Schrier HANSWEERT - Ongeveer 40 woningen in het nieuwe bouw plan voor de gedempte kanaal- arm in Hansweert liggen in een risicozone in verband met het vervoer van gevaarlijke stoffen per schip. Dat is behoorlijk wat meer dan het 'tiental woningen' dat het Reimerswaalse college van Burgemeester en Wethou ders noemt. Het dagelijks bestuur van het Bestuurlijk Overleg Wester- schelde adviseert de gemeente dan ook, gelet op de veiligheids risico's het nieuwplan in fasen uit te voeren, of anders het hele plan naar het noorden op te schuiven. Een andere mogelijk heid is wat meer woningen in de 'veilige zone' te bouwen, maar dat heeft nogal wat consequen ties voor de stedenbouwkundi ge kwaliteit van het plan. Het dagelijks bestuur stelt dat voor aan het Bestuurlijk Over leg Westerschelde als reactie op de bouwplannen van de ge meente Reimerswaal in Hans- weert. Het is het dagelijks be stuur overigens opgevallen dat er niets wordt opgemerkt over het groepsrisico waarmee in het plan rekening moet worden ge houden. Het zou een factor 100 liggen boven de maximale toegestane waarde. De gemeente Reimers waal meldt daar niets over. Swingfeest in Heikantse manege schot in de roos Alle teugels los op de dansvloer van Manege Heikant. door Barend Pelgrim HEIKANT - „Geen idee hoe we dit nog zouden kunnen overtreffen." Saskia Gij- sel, één van de krachten achter de Mega Dance Party, kijkt uit over de tot dans vloer getransformeerde vloer van de Ma nege Heikant. „Het lijkt me ook niet het geschikte moment om op vrijdagavond al vooruit te blikken. Als je voor het eerst iets dergelijks organiseert en het direct al zo'n succes dan kun je alleen hopen dat al les goed zal gaan." De party is er gekomen doordat Patrick Roelants van Partyverhuur Het Feest, de mensen van Rijvereniging Hulst en de le den van Muziekvereniging Heikant in el kaar de ideale partners vonden om een dergelijk evenement op touw te zetten. „We wilden het gelijk goed doen", ver klaart Gijsel. „Als je dan toch een hele in frastructuur opbouwt, dan maar een heel weekend, nietwaar?" De jeugd tot veertien jaar staat zich dan al in het zweet te gabberen, housen en hak ken. De late vrijdagavond en -nacht is voor de doelgroep 14-plus en de zaterdag avond en -nacht wordt het 'Yesterday Ne- foto Peter Nicolai ver Dies'-feest, voor de 25-plussers. „Zo bereiken we alle leeftijdsgroepen", meent Gijsel. De party is nu al een ongekend succes, want het feest van zaterdagavond is al ge heel uitverkocht, de 1750 kaartjes zijn al lemaal weg. „We zijn al heel veel gebeld, we konden zo nog 500 entreebewijzen kwijt. Het liep al zo hard dat we de vloer een stuk groter hebben gemaakt dan oor spronkelijk gepland was.De Yesterday- party wordt een retro-feest met muziek uit de jaren zeventig en tachtig, met onder meer oldtimers als décor. door Esme Soesman GOES - Ze zouden het zo weer doen, de twee Goese meiden Yvette Jaminon (10) en Ineke Rokven (11). Het tweetal schoot woensdag een negentigjarige invalide man te hulp die met zijn elektrische rolstoel in de sloot langs de Watervlietstraat in Goes was beland. „We waren helemaal in paniek, maar we konden die man toch niet laten liggen," luidt het nuchtere com mentaar van de hartsvriendin nen. De platgetrapte brandnetels bij de sloot herinneren nog aan het kleine drama dat zich woensdag afspeelde. De meiden liepen met de pony's Chantal en Hobie over de weg toen twee rolstoelrijders hen passeerden. „We zeiden hal lo. Die man maakte nog een grapje en zei: zullen we wisse len? Toen reed hij de berm in. Hij probeerde wel te sturen, maar dat lukte niet en zo kwam hij in de sloot terecht," vertellen Yvet te en Ineke naderhand. Met rol stoel en al kwam de man in het water te liggen. Hij raakte be klemd en zag geen kans zichzelf te bevrijden. Zijn - dove - rol stoelpartner merkte van alle consternatie niets en reed door. Voor de meiden zat er niets an ders op dan te helpen. Chauffeurs „Yvette ging met één voet in het water staan en probeerde zijn hoofd boven water te houden. Ik Yvette Jaminon (10, rechts) en Ineke Rokven (11): „We waren helemaal in paniek, maar we konden die man toch niet laten liggen." foto Willem Mieras hield Yvette weer vast en zo zijn we blijven staan. Die man was te zwaar om eruit te tillen," aldus Ineke. „Het water was niet diep, maar wel goor en ik zat met m'n handen in de brandnetels," vult Yvette haar vriendin aan. Een passerende vrachtwagenchauf feur kwam de dames te hulp en zag kans de man op het droge te trekken. Een tweede vrachtwa genchauffeur alarmeerde poli tie en ambulance en de man werd overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis. Zijn verwondingen vielen mee, waardoor hij dezelfde dag nog naar huis kon. Een pijnlijke knie was het enige dat hij over hield aan het ongeluk. „Ik ben ker nog. Onze verpleeghuisarts heeft aangegeven dat er zelfs al mensen zijn die zich niet eens meer aanmelden, omdat het toch geen zin zou hebben. Dus feitelijk is het probleem erger." Directeur J. Sanders van het in omvang vergelijkbare verpleeg huis De Stelle wijt de grote ver schillen tussen oost en west aan de andere 'cultuur en mentali teit'in de kuststreek. „De bewo ners van dit gebied melden zich over het algemeen vrij laat aan voor opname. Ik heb het idee dat wij hier vaker met crisissitua ties hebben te maken. Familie leden en buren zorgen langer voor elkaar, totdat het écht niet meer kan." doorConny van Gremberqhe SLUIS - Met een enquête onder 875 mensen in de gemeente Sluis-Aardenburg probeert de politie te achterhalen of er tij dens de laatste gemeenteraads verkiezingen is gesjoemeld met volmachten. Twee inwoners hadden daags na de verkie zingsdag een klacht ingediend bij de politie, omdat anderen namens de kieskaarthouders hadden gestemd zonder dat daarvoor volmachten waren af gegeven. De politie verzoekt de aange schreven inwoners het vragen formulier in te vullen en zo snel mogelijk te retourneren. Dat de politie pas acht weken na dato actie onderneemt, heeft volgens politiewoordvoerder J. van Mourick te maken met het feit dat de politie eerst moest uit zoeken wie zijn stem direct en wie zijn stem per volmacht heeft uitgebracht. „Dat betekent toch dat je enkele duizenden kies- kaarten moet gaan doornemen. Dat vergt behoorlijk wat admi nistratief werk en ja, ook het ge-' wone werk moet doorgaan. Dat betekent overigens niet dat we deze zaak niet serieus nemen. We hopen dan ook dat de 875 mensen die we nu benaderen snel hun antwoorden op de vra gen terugsturen, zodat we wat vaart kunnen zetten achter het vervolgonderzoek Toestemming De politie gaat met behulp van de vragen na of de 875 Sluisse- naren daadwerkelijk hun kies- kaart hebben ontvangen, of ze zelf hun stem hebben uitge bracht of dat een ander dat voor hen gedaan heeft en of, als dat het geval was, men zelf de vol macht heeft ondertekend. On der de vragen moet dan vervol gens de handtekening worden geplaatst, waarmee de politie verdere vergelijkingen kan doen. Voor de politie staat vast dat er in Sluis-Aardenburg bij de laat ste verkiezingen per volmacht is gestemd zonder dat de kies kaarthouders daar toestem ming voor hadden verleend. Nu dient onderzocht te worden of er ook sprake is geweest van het plegen van strafbare feiten. Van Mourick gaat, gelet op de admi nistratieve rompslomp, er van uit dat het vervolgonderzoek nog ettelijke weken in beslag zal nemen. Hulptransport naar Oekraïne TERNEUZEN - De Stichting Help Oekraïne uit Terneuzen vertrekt zondag 10 mei weer met een hulptransport naar de Oekraïne. Chauffeur Jaap Heij- boer rijdt een vrachtauto vol hulpgoederen, ter beschikking gesteld door het Breskense transportbedrijf Hans de Mees ter, naar Charkov. Verschillende sponsors hebben goederen be schikbaar gesteld voor de 1740 patiënten in psychiatrisch zie kenhuis nr 15 in Charkov. Aan boord zijn voedsel, kleding, schoenen, dekens, textiel, ledi kanten. bedden, nachtkastjes en speelgoed. Ook zijn er een over en twee warmhoudkasten bij. Uit verzorgingstehuis Ro- zenoord in Sluis zijn bedden en hulpgoederen, zoals een zuur stofapparaat, gekomen. (Advertentie) Veel buiten de provincie? In heel Nederland kunt u tegen lokaal telefoontarief internetten! Bel voor meer informatie met' ZEELANDNET de provider die meer doet! telefoon: 0113-377770 hem op gaan zoeken en heb hem een stenen beertje gebracht. Ik geloof niet dat hij nog wist wie ik was, maar ik kreeg wel vijf gulden van hem," zegt Yvette. Opgelucht Tijdens de reddingsactie moes ten de meiden de pony's noodge- wongen aan hun lot overlaten. Een derde vriendin, Elise, ont fermde zich over de dieren. Ho bie nam echter zijn kans waar en ging er vandoor. Ineke vond haar gelukkig - niet al te lange tijd later - terug. „We waren wel geschrokken, maar we zijn ook hardstikke opgelucht dat het goed is afgelopen." De twee meiden zijn veelvuldig in de omgeving van de Water vliet weg terug te vinden. Beiden zijn lid van de Stichting Pony club het Hummeltje waar zij de zorg van enkele dieren op zich nemen. „Sinds drie jaar zitten we op de ponyclub, daar hebben we elkaar leren kennen en we zijn meteen daarna al veel met elkaar omgegaan." Ineke, die in groep 7 van de Holtkampschool zit, en Yvette - groep 6 van de Zuidwesthoek- school - kregen na hun heldhaf tige actie veel positieve reacties te horen. „Er waren ook wat grote kinderen bij van de mid delbare school en iedereen zei oh, wat goed, echt goed," aldus Yvette. De heldendaad ligt hen wel. „We hebben toen wel even getwijfeld, maar volgende keer doen we het zo weer." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Boosaardig, miezerig, laf en destructief voor het Zeeuwse belang. Zo om schrijft het onafhankelijk sta tenlid M. A Stoffels de opstel ling van zijn PvdA-collega D. Eveleens. Die beschuldigde Stoffels van leugenachtigheid omdat hij on juiste opmerkingen maakte over de mogelijke vestiging van de Italiaanse rederij Grimaldi in Vlissingen-Oost. Eveleens lan ceerde zijn aanval afgelopen woensdag in de statencommis sie economie. In die vergadering ontkende Stoffels - die recent wegliep uit de CDA-fractie en zijn heil zoekt bij de Zeeuwse Volkspartij - leugens te hebben rondgestrooid. In een vrijdag uitgegeven lange verklaring blijft Stoffels ont kennen dat hij erop uit was het economisch beleid van de pro vincie, en in het bijzonder dat van PvdA-gedeputeerde D. Bruinooge, te kritiseren. Het enige waarop hij kritiek heeft is het te vroeg naar buiten brengen van gegadigden voor vestiging in Zeeland Seaports, teneinde geen valse verwachtingen te wekken. Volgens Stoffels heeft hij juist alle waardering voor het optreden van gedeputeerde Bruinooge. De aanval van Eveleens noemt de dissidente CDA-er schieten met losse flodders en 'zeer onge- bruikelijk en oncollegiaal'. Stoffels vermoedt dat er een vorm van angstige bezorgdheid en jaloezie bij Eveleens achter zit. Hij herinnert eraan in het Zeeuwse belang voortdurend met allerlei initiatieven te zijn gekomen en dat kan naar zijn mening van Eveleens niet ge zegd worden. HULST - Een 24-jarige scooter bestuurder uit Sint Jansteen is vrijdagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding in Hulst. De man is overgebracht naar zie kenhuis De Honte in Terneuzen. Een 26-jarige bestuurder uit het Belgische Deurne zag de scooter over het hoofd op de kruising Hontenissestraat met de Rijks weg. Dat gebeurt regelmatig op het kruispunt. Zowel de auto als de scooter werden zwaar be schadigd. (Advertentie) Levering en plaatsing van: Alle soorten glas Glazen meubelen Spiegels (vele kleuren) Zandstralen van glas Dubbel glas (HR) Zaterdagmiddag gesloten wuicvatit ,0 X OG# x zohwaiiio Kozijnrenovatie Eigen glasslijperij Eigen houtafdeling Nw. Kerkstraat 10a - Kapelle-Biezelinge 0113-34 16 88 - Fax 0113-34 40 62 Die twee zusjes uit Souburg hadden het hun ouders al vaak gevraagd: kon er toch niet nog eens een schattig lief klein broertje bij hen worden geboren. Of, als het niet an ders kon, eventueel een klein zusje. Maar de ouders hiel den de boot af. „Nee, dat kan niet meer, want onze zaadjes zijn op." Laatst kregen de zusjes weer hoop. Zouden ze dan toch nog. najaren van zeuren, hun 'zin krijgen? Pa had op tafel voor ma een briefje achtergelaten met de boodschap dat hij even een voordeelpak zaadjes was gaan kopen. Was dat even boffen. Voor het tuincentrum dan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 57