IMF trouw Soeharto zweert het Serviërs woedend over boycot Bougainville op weg naar vrede Hervormers sterker in Russische regering buitenland Begroting Italië zonder averij naar parlement Nigeria laat 120 gevangenen vrij Algerijnse journalisten bedreigd Duits spooroverleg mislukt Afrikaanse staten werken samen British Aerospace in Saab Fonds beslist snel over hulp Wall Street flink omhoog Daewoo steekt miljard in Polen Aartsbisschop Guatemala met dood bedreigd Kampbeul Sakic in Argentinië vastgezet Ondergoedruzie smet op galaviering Israël Totaal Vernieuwd vrijdag 1 mei 1998 van onze redactie buitenland ROME - De commissies voor fi nanciën en begrotingszaken van de twee kamers van het Italiaanse parlement hebben gisteren hun fiat gegeven aan de meerjarenplannen van de regering-Prodi die zijn be doeld om de overheidsfinanci ën versneld op orde te brengen. De plannen moeten nu nog worden voorgelegd aan de Ka mer van Afgevaardigden en Senaat. Wanneer dat gebeurt, is nog niet duidelijk. Vooral mi nister Zalm van Financiën had aangedrongen op snelle parle mentaire behandeling van het extra pakket maatregelen, liefst nog voor de Europese top die dit weekeinde in Brussel wordt gehouden. Italië zal daar, na een positief advies van de Europese Commissie, hoogstwaarschijnlijk worden toegelaten tot de Economische en Monetaire Unie (EMU). De Italiaanse staatsschuld is echter twee keer zo hoog als de EMU-norm van 60 procent (van het bruto binnenlands product). Procü heeft goede voornemens. In het driejaren plan moet het begrotingstekort terug van 2,6 procent dit jaar naar 1 procent in 2001. Presi dent Wellink van De Neder- landsche Bank noemde dit tempo 'aan de magere kant'. Minister Zalm reageerde giste ren volgens zijn woordvoerder blij op de instemming van de Italiaanse parlementscommis sies. Daarmee is volgens hem voldaan aan de laatste voor waarde van de Nederlandse re gering aan de EMU-deelname van Italië. AFP/DPA zie ook pagina 2 LAGOS - De militaire regering van Nigeria heeft ruim 120 ge vangenen vrijgelaten, onder wie een aantal prominente jour nalisten. Dat meldden lokale kranten gisteren. „Het is een daad van grootmoedigheid van de regering dat zij de belofte van het staatshoofd generaal Abacha inlost", aldus een regeringsfunctionaris in een Nigeriaanse krant. Abacha kondigde vorig jaar op 17 november in een rede aan dat hij po litieke gevangenen die geen gevaar vormen voor de staatsvei ligheid, amnestie wil verlenen. RTR van onze redactie buitenland PRISTINA - De regerende Socialistische Partij van de Joegoslavische president Milosevic heeft gisteren woedend gerea geerd op de beslissing van de Contact groep voor Joegoslavië de buitenlandse banktegoeden van Joegoslavië en Servie te bevriezen. Milosevic' partij liet opnieuw weten dat er geen sprake kan zijn van buitenlandse be moeienis met de crisis in de provincie Kosovo, waar de Albanese meerderheids bevolking meer autonomie eist. Gisteren werd in dit gebied melding ge maakt van het doden van drie Serviërs door Albanezen. Een van hen was een po litieagent die omkwam bij een mortier aanval op een politiepost langs een door gangsweg van de provinciehoofdstad Pristina naar Prizren, die parallel loopt aan de grens met Albanië. In het westen van het gebied werden ver der de lichamen gevonden van twee Ser viërs die een week geleden zouden zijn ontvoerd door Albanese militanten, zo meldde het Servische perscentrum in Pristina. Als reactie daarop blokkeerde de Servi sche oproerpolitie de toegang van de be langrijkste universiteit in Pristina, waar door de Albanese studenten niet naar bin nen konden. AP ALGIERS - In de Algerijnse regio Bejaia is een vrachtwagen met kranten aangevallen en de lading in brand gestoken, zo heeft het Franstalige dagblad Liberie gisteren gemeld. De anonieme journalisten zeggen dat de bedreigingen afkom stig zijn van Hassen Hattab, een van de leiders van de Gewa pende Islamitische Groep (GIA) die van plan zou zijn het na tionale GIA-leiderschap van Antar Zouabri over te nemen. De Algerijnse president Liamine Zeroual heeft gezegd dat Al gerije goed in staat is een einde te maken aan de praktijken van de extremisten die de bevolking al jarenlang teisteren. .4P door Ronald Frisart JAKARTA - Indonesië voert stipt op tijd de economische hervormingen uit die het is overeengekomen met het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF). Het programma heeft de volle steun van president Soe- harto. Ook het kruidnagelmo nopolie van Soeharto's zoon Tommy bestaat niet meer. Dat heeft minister van Economie en Financiën Kartasasmita, giste ren bezworen. Ginandjars uitspraken komen enkele dagen voordat het IMF- bestuur in Washington bekijkt of Indonesië een nieuwe tranche van drie miljard dollar hulp krijgt. Het bestuur komt maan dag bijeen. Omdat Indonesië de hand lichtte met de hervormingen, schortte het IMF in maart de uitbetaling op. De IMF-verte genwoordiger in Indonesië, Prabhakar Narvekar, is opti mistisch dat het hulpgeld nu snel naar Jakarta wordt overge maakt, al wijst hij erop dat het IMF-bestuur zijn eigen afwe ging maakt. Het wantrouwen jegens Indone sië kreeg vorige week nieuw voedsel toen het weekblad Kon tan meldde dat het kruidnagel monopolie van Hutomo Mand ala Putra ('Tommy' Soeharto) nog recht overeind staat, hoewel het krachtens het IMF-akkoord moet zijn afgeschaft. Tommy's bedrijf PT Kembang Cenkeh Nasional zou de greep op de kruidnagelhandel handhaven door een afspraak met het Ac cijnsbureau. Minister van Handel en Indu strie Mohamad 'Bob' Hasan zei woensdag dat de regering deze zaak niet onderzoekt. De men sen die de beschuldigingen je gens Tommy hebben geuit, moe ten maar met bewijzen komen, aldus Hasan. Dat maakte geen goede indruk, temeer niet om dat Hasan zelf tegen de IMF-af- spraken in heeft geprobeerd zijn triplexkartel te handhaven. Pas na publiciteit gaf hij het op. Beurskoersen Minister Ginandjar bezwoer gisteren dat geen enkel lid van de Soeharto-familie meer bij een monopolie is betrokken. Toch daalden ook gisteren de beurskoersen in Jakarta, zij het minder hard dan gisteren. Han delaren bleven sceptisch over de Indonesische wil om te hervor men. Ginandjar liet gisteren weten dat binnenkort opnieuw verlies lijdende banken zullen worden gesloten. Ook zei hij dat in mei de prijzen voor elektriciteit en brandstof omhoog gaan. Staps gewijs schrapt de regering de subsidies hierop, omdat die een te groot beslag leggen op de be groting. Gevreesd wordt dat de ze maatregel kan leiden tot soci ale onrust. GPD FRANKFURT - Het loonoverleg tussen de Duitse spoorwegen en de vakbonden is na drie dagen op niets uitgelopen, ver klaarde de Deutsche Bahn AG gisteren. Het bedrijf heeft een bemiddelaar gewaagd schot te brengen in de onderhandelin gen over de salarissen van de 161.000 werknemers. Daarmee is op korte termijn de angel uit het conflict gehaald, want de bonden mogen nu niet staken. De spoorwegbond GdED zegt het bemiddelingsakkoord op. De verkeersbonden GDL en GDBA die vijf procent eisten, noemden het voorstel van de Bahn AG zeer mager omdat er geen procentuele loonstijgingen in zijn opgenomen. AP KAMPALA - Uganda, Congo en Burundi gaan samenwerken bij het beschermen van de grenzen tegen rebellen. Functionarissen van de ministeries van Defensie en Binnen landse Zaken en de inlichtingendiensten ondertekenden ak koorden voor de training van agenten en de terugkeer van vluchtelingen. De drie landen hebben een gemeenschappelijke grens en ge meenschappelijke problemen. Oost-Congo, waar Burundese, Ugandese en Rwandese rebellen zitten, is een constante bx-on van spanning in het Grote Merengebied. In het gebied woon den meer dan een miljoen Rwandese Hutu's die in 1994 hun land verheten omdat zij bang waren voor vergelding voor de Hutu-moorden op Tutsi's in Rwanda. AP LONDEN - British Aerospace neemt een belang van 35 pro cent in de Zweedse vliegtuigbouwer Saab. Het Britse concern betaalt daarvoor 3,5 miljard kroon 910 miljoen) in contan ten. De twee ondernemingen werken al jaren samen. British Aerospace koopt de aandelen van Investor, de investe ringsmaatschappij van het industriële imperium van de Zweedse familie Wallenberg. Die is nu nog volledig eigenaar van Saab. British Aerospace motiveerde de stap gisteren met de concentratie in de Europese vliegtuigbouw- en defensie industrie. Saab besloot vorig jaar december om halverwege 1999 te stoppen met de productie van passagiersvliegtuigen.Het con cern staat los van de gelijknamige fabrikant van personenau to's. Die is voor de helft eigendom van Investor en voor de an dere helft van het Amerikaanse concern General Motors. KRF/ANP De Servische oproerpolitie houdt Albanese studenten op afstand die de universiteit van Pristina binnen willen, foto Srdjan Llic/AP van onze redactie buitenland PORT MORESBY - Een tien jaar durende oorlog op het ei land Bougainville tussen een afscheidingsbeweging en de regering van Papoea-Nieuw- Guinea is gisteren officieel be ëindigd met het ondertekenen van een staakt-het-vuren. Stamhoofden, dorpsoudsten, politici, leiders van wouwen- groepen en andere actieve bur gers van Bougainville waren naar Arawa gekomen om de ondertekening van het histori sche verdrag bij te wonen. Het verdrag werd in januari geslo ten na wedesonderhandelin- gen in Nieuw-Zeeland. De opstand op Bougainville, het meest langdurige conflict in het Zuidzeegebied sinds de Tweede Wereldoorlog, heeft naar schatting 20.000 levens gekost en tussen de 40.000 en 200.000 inwoners van Bou gainville dakloos gemaakt. Het verdrag voorziet in de sta tionering van een 300 man tel lende multinationale vredes macht, waarvoor Australië de meeste manschappen zal leve ren. Voor Papoea-Nieuw-Guinea nam premier Bill Skate aan de plechtigheid deel. Nieuw-Zee land en Australië werden ver tegenwoordigd door hun mi nisters van Buitenlandse Za ken, Don McKinnon en Alexander Downer. VN-secre- taris-generaal Kofi Annan had zijn speciale gezant Francese Vendrell gestuurd. Vendrell staat tevens aan het hoofd van een technisch team dat de sta tionering van een VN-waarne- mersgroep op Bougainville moet voorbereiden. Het staakt-het-vuren wordt in juni worden gevolgd door overleg waarop de gevoelige kwestie van onafhankelijk heid voor het Zuidzee-eiland aan de orde zal komen. Het wantrouwen tussen de partijen blijft bestaan. De re gering van Papoea-Nieuw- Guinea heeft geweigerd haar troepen van het eiland te ver- Kinderen van guerrilla's van het Revolutionair Leger van Bougainville (BRA) kijken toe bij de offi ciële ondertekening van de wapenstilstand. foto Torsten Blackwood/EPA wij deren en de rebellen willen de wapens pas neerleggen als zij dat wel doet. De opstand brak in 1988 uit naar aanleiding van klachten van inwoners van Bougainville over vervuiling die werd ver oorzaakt door de kopermijn Panguna, een grotendeels Au stralische onderneming. Aan vankelijk lichtten de activitei ten van de opstandelingen zich tegen de mijn. Toen deze na een aantal sabotageaanslagen werd gesloten hep de opstand uit op een onafhankelijkheids oorlog tegen Papoea-Nieuw- Guinea. Het koperrijke Bougainville ligt 1.300 kilometer ten noord oosten van de hoofdstad van Papoea-Nieuw-Guinea, Port Moresby. AP NEYV YORK - De lage inflatie die de Amerikaanse economie in het eerste kwartaal van dit jaar beleefde, heeft gisteren de stem ming op Wall Street bepaald. Beleggers kochten op grote schaal aandelen. De Dow Jones-index sloot 111,85 punten hoger op 9063,37 Ook op Europese beurzen won nen flink. De Amerikaanse eco nomie is in het eerste kwartaal met 4,2 procent op Jaarbasis toegenomen, zo bleek gisteren. Maar de inflatie bleef tot 0,9 procent op jaarbasis beperkt. Dat stelde beleggers gerust. Een gematigde ontwikkeling van het prijspeil betekent dat de Amerikaanse centrale banken de rente niet hoeven te verho gen. KRF LUBLIN - De Zuid-Koreaanse autofabrikant Daewoo inves teert 450 miljoen dollar in de bouw van een fabriek in de Poolse stad Lublin. Het bedrij f wil in de nieuwe ves tiging lichte bedrijfswagens gaan bouwen. In 2000 moeten er 100.000 auto's van de band ko men. ANP van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische her vormers hebben hun controle op de regering versterkt. Dat blijkt uit de ministersbenoemingen die president Jeltsin en premier Kirijenko gisteren bekend maakten. Onder de twintig be windslieden die tot nu toe zijn aangesteld zijn slechts zeven nieuwe gezichten. De meeste posten gaan naar technocraten, ten koste van de conservatieven die de hervor mers in eerdere kabinetten nog in evenwicht hielden. (Advertentie) Jeltsin heeft gekozen voor een ploeg van veelal jonge experts uit de provincie, zoals Kirijenko zelf, die hij gemakkelijk onder de duim kan houden. ,,De nieu we regering is professioneel sterker maar politiek zwakker", aldus analyst Andrei Kor- toenov. De nieuwe regering is aanzien lijk afgeslankt. Het aantal vice- premiers is teruggebracht van negen naar drie en sommige posten, zoals die voorde betrek kingen met het GOS, zijn afge schaft. Kirijenko maakt uiter lijk dinsdag de laatste benoe mingen bekend. De voornaamste bewindslieden op economisch gebied keren te rug op hun post. Onder hen zijn de liberaal Jakov Oerinson (Economische Zaken), die goe de contacten onderhoudt met internationale financiële instel lingen, en Oleg Sysoejev (Socia le Zaken), die ook vice-premier blijft. Vice-premier Viktor Christenko krijgt de verantwoordelijkheid voor alle economische en finan ciële onderwerpen. Hij neemt daarmee de meeste bevoegdhe den van de vroegere eerste vice- premier Anatoü Tsjoebais over. De greep van de hervormers op de economie blijkt ook uit de be noeming van Tsjoebais tot voor zitter van het elektriciteitscon- Verkiezingskoorts? Bezoek onze verkiezings-site! HTTP//www.Zeelandnet. nl./verkiezingen/ van onze redactie buitenland GUATEMALA-STAD - De aartsbisschop van Guatemala, Prospero Penados del Barrio, heeft enkele doodsbedreigingen ontvangen. Vooral na de moord op zijn hulpbisschop is het aan tal anonieme dreigtelefoontjes sterk toegenomen, aldus de se cretaris van de aartsbisschop. Een onbekende man sloeg hulp bisschop Juan Gerardi Conede- ra zondagavond met een beton blok dood, twee dagen nadat de geestelijke een kritisch rapport had gepresenteerd over de schendingen van mensenrech ten tijdens de burgeroorlog in het land. De twee belangrijkste Guatemalaanse radiostations meldden donderdag dat de poli tie een verdachte heeft aange houden. Gerardi is woensdag in een crypte in de kathedraal van Guatemala-Stad begraven. Duizenden mensen, onder wie ruim 350 priesters en twintig bisschoppen, woonden de plechtigheid bij. De begrafenis- mis was rechtstreeks op de na tionale radio te volgen. Tijdens zijn preek schreeuwde bisschop Gerardo Flores 'Guatemala, nooit weer', toen hij de titel van het rapport van Gerardi noem de. Het publiek reageerde met een applaus dat negentig secon den duurde. Gerechtigheid De Rooms-Katholieke Kerk in Guatemala heeft aangekondigd door te gaan met de strijd voor sociale gerechtigheid in het land. De vermoorde Gerardi was hoofd van het mensenrech- tenkantoor van het aartsbisdom in de hoofdstad. Zijn rapport bevat 55.000 schendingen van de mensenrechten tijdens de burgeroorlog die 36 jaar heeft geduurd. Het Guatemalaanse leger is volgens Gerardi verant woordelijk voor 80 procent van de schendingen van mensen rechten. De Guatemalaanse president Alvaro Arzu heeft inmiddels een commissie in het leven geroepen die de moord op Gerardi gaat onderzoeken. Deskundigen uit de Verenigde Staten zullen de onderzoekers assisteren. AFP/RTR/EFE cern EES. Deze gigant, die drie kwart van de stroomvoorzie ning in Rusland verzorgt, is een van de grootste overgebleven staatsbedrijven van Rusland. Waarnemers zien Tsjoebais' be noeming als een tegenwicht voor zijn grootste rivaal, de magnaat Boris Berezovski, die woensdag is aangesteld als se cretaris van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten. Bij de regeringsformatie heeft Jeltsin geen concessies gedaan aan de oppositie. Oproepen van de communisten om een coali tieregering te vormen, sloeg hij in de wind. Een uitzondering is Oksana Dmitrejeva, afgevaar digde van de liberale oppositie partij Jabloko, die nieuwe mi nister van Arbeid. De communistische leider Zjoe- ganov wees de nieuwe regering af als een nieuwe versie van de vorige regering. Hij dreigde met 'een gecoördineerde actie van de massa's' tegen de regering. Gisteren lieten de communisten alvast weten dat ze de ratificatie van het Start-II ontwapenings verdrag in de Doema zullen blokkeren. RTR/AFP/ANP van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - De voorma lige Kroatische concentratie kampcommandant Dinko Sakic (76) is in Argentinië gear resteerd. Dit heeft minister van Binnenlandse Zaken Carlos Co- rach gisteren in Buenos Aires bekendgemaakt. Sakic was tijdens de Tweede Wereldoorlog commandant van het beruchte concentratiekamp Jasenovac, waar honderddui zenden doden zijn gevallen - Serviërs, joden, zigeuners en Kroaten die tegen het fascisti sche ustasj a-bewind waren. Kroatië heeft om zijn uitleve ring gevraagd om hem wegens misdaden tegen de menselijk heid te berechten. Sakic woont al sinds 1947 in het Latijns-Amerikaanse land en heeft de Argentijnse nationali teit. Hij verdween begin april, even nadat een televisiepro gramma zijn verleden uit de doeken had gedaan. Zijn familie heeft steeds gezegd dat hij niet gevlucht was, en dat hij zich zou melden zodra er een arrestatie bevel tegen hem was. Mocht het tot een proces komen, dan zal dat veel oude wonden openrijten en tot discussies lei den. De herinnering aan kam pen als Jasenovac maakt dat veel Serviërs nog steeds niet on der Kroatisch bestuur willen le ven. Bovendien is de vraag in hoe verre de Kroatische autoriteiten met de geschiedenis in het reine zijn gekomen en willen erken nen wat is geschied. De door de Kroatische regering gecontro leerde pers beweert nog altijd dat het dodental in Jasenovac niet hoger was dan 85.000. Het Simón Wiesenthal Centrum houdt het op een half miljoen slachtoffers. AFP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Een groep dan sers heeft gisteren op het laatste moment geweigerd op te treden op een gala ter gelegenheid van de viering van de vijftigste ver jaardag van Israël. Ultra-ortho doxe joden hadden gedreigd het ballet te verstoren omdat ze het onzedig vonden. De Bat-Sheva groep zou op het gala een dans uitvoeren waarbij de dansers in zwart gekleed zouden zijn, net als de ortho doxe joden. Daarna moesten de mannen en vrouwen zich uitkle den, tot ze alleen nog maar hun ondergoed aanhadden. Dat wekte de woede van de or thodoxen. Drie religieuze par tijen tekenden protest aan. Het hooggerechtshof verwierp een eis de voorstelling te verbieden. President Weizman moest tus senbeide komen om het conflict te sussen. De directeur van de groep, Ohad Naharim, ging er mee akkoord dat de dansers on der de zwarte kleding balletkos tuums zouden dragen. Veel joden zijn woedend over de pressie van de orthodoxen. Li berale groepen klagen over cen suur en oud-minister Aloni van Cultuur sprak over het einde van de Israëlische cultuur. De extreem-rechtse Tsomet- partij heeft zich achter de dan sers geschaard. Partijleider en minister Rafael Eitan van Landbouw dreigde met een re geringscrisis als het organisa tiecomité zou toegeven aan de orthodoxen. DPA/RTR (Advertentie) keuken showroom ZO, DE VERBOUWING EN INRICHTING VAN ONZE SHOWROOM ZIT EROP. NU STAAN ER WEER 22 SPIKSPLINTERNIEUWE BEAUTY'S OPGESTELD. Kom kijken BauwCenter Stanleyv/eg 2, Goes lel. 0113 - 24 66 00 Deuren Kanen Keukens Tegels Sanitair Aïïts voor bouw en interieur ZEELANDNET de provider die meer doet! telefoon: 0113-377770

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5