Bruinooge is kampioen bijbanen Saeftinge al 6000 jaar bewoond Voor een zwangere vrouw blijven de bruggen niet dicht Heel Terneuzen huurt in de buurt. Budget. zeeland Statenleden hebben gemiddeld vijf extra betrekkingen Scheidend voorzitter kritiseert functioneren wijkbeheer Middelburg Lintjesdragers bijeen op Noord-Beveland Schouwse kanoroute op termijn verlengd vrijdag 1 mei 1998 door Richard Hoving MIDDELBURG - De 47 leden van de Staten van Zeeland bekleden gemiddeld vijf neven functies per persoon. Gedepu teerde D. J. P. Bruinooge combi neert de meeste functies met zijn stalenlidmaatschap. Slechts drie statenleden vervul len naast hun betaalde baan geen andere functies in de sa menleving dan het lidmaat schap van Provinciale Staten. Een wijziging in de wet was voor de provincie aanleiding om de bezoldigde en onbezoldigde be trekkingen van statenleden (waaronder de gedeputeerden) alsmede die van de commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder nog eens op een rijtje te zetten. Volgens de wetswijzi ging mogen leden van Provinci ale Staten derden niet langer adviseren bij de aankoop van een onroerende zaak van de pro vincie. Op grond van artikel 11 van de Provinciewet ligt de lijst met nevenfuncties en -werk zaamheden ter inzage op het provinciehuis. Gedeputeerde Bruinooge (PvdA, financiën en economie) heeft vijftien nevenfuncties, waarvan er veertien onbetaald zijn. Alleen voor zijn werk als commissaris van de Koninklijke Schelde Groep wordt hij be taald. Verder is Bruinooge on bezoldigd voorzitter van haven schap Zeeland Seaports en lid van de Nationale Havenraad. Het bedrag dat Bruinooge van de KSG ontvangt, wordt in de kas van de provincie gestort. De commissaris van de koningin en de gedeputeerden zijn volgens de Provinciewet verplicht om vergoedingen voor nevenwerk zaamheden die ze uit hoofde van hun functie verrichten aan de provincie over te maken. S. P de Paauw (PvdA) en M. A Stoffels (Partij Stoffels) vervul len veertien functies buiten het statenlidmaatschap om. De Praise-band TERNEUZEN - De praise-band Promises van het Leger des Heils in Goes treedt zaterdag 2 mei op in Terneuzen. Het con cert in De Kandelaar van de evangelische gemeente aan de Van Cantfortstraat begint om 19.30 uur. Paauw is met name actief bin nen de gezondheidszorg. Stof fels richt zich op functies die een raakvlak hebben met het be drijfsleven. Hij is voorzitter van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel en voorzitter van de raad van. bestuur van Zuidgeest Uitzendbureau. De elf onbezoldigde functies die gedeputeerde L. Coppoolse (CDA, welzijn) bekleedt liggen nagenoeg allemaal in het ver lengde van zijn portefeuille. J. G. van Zwieten (WD, ruim telijke ordening) is onbetaald voorzitter van tien verschillen de commissies en stuurgroepen. De meeste statenleden vervul len nevenfuncties op bestuur lijk terrein. J. de Looff-de Wild (CDA) is bestuurslid van de Stichting het Zeeuws Land schap, voorzitter van de be heerscommissie van het, dorps huis De Vriendschap in Kats, lid van de raad van commissarissen van de woningbouwvereniging RWS in Goes en voorzitter van de Alzheimer Vereniging Zee land rond de Schelde. J. Suur- mond (WD) is penningmeester van de Stichting Sociale Voor zieningen Gehandicapten West- Zeeuws-Vlaanderen en waar nemend bewindvoerder van het Blankenfonds. Betaald Leden van de WD-fractie heb ben de meeste betaalde neven functies. H. J, van Geesbergen heeft vier deeltijdfuncties die worden betaald. Hij is secretaris van Zevibel, secretaris-pen ningmeester van de producen tenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur, voorzitter van de coöperatieve Producentenorganisatie West en secretaris van de Contingent- groep Delta-Zuid. W. Kolijn (SGP), M. Wiersma (Delta Anders) en J. J. van Oos ten (RPF/GPV) hebben afgezien van hun baan geen andere func ties naast het lidmaatschap van de Staten van Zeeland. Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder bekleedt uit hoofde van zijn functie acht nevenfuncties. Hieronder val len onder meer het voorzitter schap van het Zeeuws Tijd schrift en de Rooseveltstichting. Op persoonlijke titel heeft Van Gelder zitting in zeven bestu ren. In zes gevallen kijgt hij voor zijn bestuursfunctie betaald. Het schorrengebied van Saeftinge. foto Aero Lin Photo door Barend Pelgrim EMMADORP - Prehistoricus Hans Jon- gepier heeft zeer sterke vermoedens dat het gebied van de Saeftinge veel langer bewoond is dan tot nu toe vermoed werd. Deze week vond de zoveelste van een lan ge reeks speurtochten naar de geschiede nis van de Saeftinge plaats. Ruim drie jaar geleden, in januari 1995, werden op het randje van de Saeftinge, langs het Schel- dewater, een paar vuurstenen uit de klei gevist. Saeftingegidsen Richard Bleijen- berg en Jean Maebe, die de ontdekking de den, konden niet vermoeden dat dit het begin was van een jarenlange zoektocht naar het verleden. „We wisten op basis van vondsten bij voorgaande zoektochten al dat er bewo ning is geweest van een jagers/verzame laars gemeenschap rond het begin van de middensteentijd, ongeveer 8000 tot 9000 jaar geleden", vertelt Jongepier. „Jaren geleden had Richard Bleijenberg boven dien al een geslepen vuurstenen bijl ger vonden, die dateert uit het laatste deel van de steentijd, 3000 tot 2500 jaar voor Christus. Nu hebben we dingen gevonden die er op wijzen dat er ook in het midden van het mesolithicum (middensteentijd perk) mensen zaten in de Saeftinghe," al dus Jongepier. „Dit duidt op een continue, lange bewoning van misschien wel meer dan 6000 jaar en dat is nieuw." Laag getij De plek waar gezocht wordt, is een unieke stek om archeologie te bedrijven. Het stukje land is slecht drie tot vier keer per jaar te bereiken, omdat alleen dan het ge tij het land vrijgeeft en dan nog maar ge durende slechts anderhalf twee uur. „Dit jaar is het de derde en vermoedelijk laat ste keer. Alleen in het vroege voorjaar bij uitzonderlijk laag getij kunnen we aan de vindplaats bij het lichtbaken Marlemont raken", schetst de historicus. „Het voor deel is echter dat de plek vrij blijft van nieuwsgierigen en kwaadwillenden." Aan de excursie deden behalve Bleijen berg en Jongepier nog twee amateur archeologen mee. „Er zijn twee stuks kwartsiet gevonden, een steensoort uit Wommerson bij Tienen (B) en dat komt uit het midden-mesolithicum, ter-wijl vuur stenen in hoofdzaak uit het vroeg-mesoli- thicum komen en dat wijst ook op con stante bewoning." Bovendien leverde de zoektocht prehisto risch aardewerk op. Dit komt niet voor in de jagers-verzamelaarscultuur. Een an dere, niet onbelangrijke vondst, is die van houtskool. „Dat wijst op een prehisto risch haardvuur, maar wat interessanter is, geeft dit de mogelijkheid voor een kool stofdatering die vrij exact is." door Ab van derSluis MIDDELBURG - Jaap Goet- heer, voorzitter van de Wijktafel Noord in Middelburg, stopt er mee. Eind januari keerde hij te rug in de gemeenteraad voor GroenLinks. Hij vindt de com binatie raadslidmaatschap en voorzitter van de wijktafel niet meer te combineren. Beide functies kosten veel tijd. Goet- heer heeft zijn aftreden in een brief kenbaar gemaakt aan wet houder P. Bruinooge en aan de sectie Wijkbeheer van het Soci aal Kultureel Werk Middelburg. De eerstkomende vergadering van de wijktafel in juli zal hij al niet meer voorzitten. De Wijktafel Noord bespreekt de problemen in Nieuw-Mid- delburg, Centrum, Klarenbeek en Sint Laurens. In de praktijk, schrijft Goetheer in zijn brief, komt het erop neer dat het ge bied'te groot is. De tafel moet oplossingen zien te vinden voor maar liefst 13.500 inwoners, bijna eenderde van het inwo nertalvan de stad. „Dat blijkt in de praktijk steeds meer op pro blemen te stuitten. Sterker nog, het heeft nooit echt goed ge functioneerd." Volgens Goetheer is het een on mogelijke zaak om bewonex-s uit de verschillende wijken bij el kaar te brengen. Sint Laurens heeft van meet af aan duidelijk aangegeven niets te zien in de constructie. De wijk Klaren beek is volgens de vertrekkende voorzitter eveneens niet te be wegen om deel te nemen in de overlegstructuur van de wijkta fel. Het Centrum is nog nooit door iemand vertegenwoordigd geweest. Teleurstelling In zijn afscheidsbrief stelt Goet heer dat hij ook teleurgesteld is in het college van B en W. Dat heeft tot nu toe nog steeds niet duidelijk kunnen maken welke kant het op wil met Wijkbeheer, wat ze eronder verstaat en hoe ze het wil uitvoeren. Goetheer schrijft dat hij de oorspronkelij ke doelstellingen (bewoners meer betrekken bij het wel en wee in de wijk) steeds meer ziet verwateren. „Zelfs in Nieuw- Middelburg - toch de wijk waar deze wijktafel is gestart - zie je dat de diverse partijen steeds meer van elkaar verwijderd ra ken, omdat het gemeenschap pelijke is verdwenen. Er ont breekt ook een wijkactieplan. Er wordt alleen maar gesproken over incidenten. Geconstateerd kan worden dat de kloof tussen wijk en gemeente in deze opzet groter is geworden." Volgens Goetheer is dat toe te schrijven- aan het ontbreken van een dui delijke visie van het Middel burgse college van B en W. Steltkluut wil actie Hulst voor de gierzwaluw HULST - De vogelwerkgroep van Natuurbeschermingsver eniging De Steltkluut zou de ge meente Hulst graag een voor trekkersrol zien spelen bij de huisvesting van de gierzwaluw. De nieuwe wethouder van openbare werken, W. Kayser, signaleerde kort geleden voor zichtig dat het opknappen van de basiliek kansen biedt om voorzieningen te treffen voor gierzwaluwnesten. „Het is niet zo dat ik een uitzonderlijk vo gelkenner of -liefhebber ben, maar kort geleden las ik een heel stuk over gierzwaluwen en dat heeft mijn interesse gewekt", legt de wethouder uit. „Ik was zeer verbaasd dat de gierzwa luw een echte stadsvogel is. Daarna heb ik inderdaad eens iets laten vallen over de basi liek. Voor ik er erg in had is De Steltkluut daar op ingegaan." „De nestmogelijkheden voor gierzwaluwen lopen terug", legt voorzitter van De Steltkluut, A Paauwe, uit. „Wij zouden graag zien dat er bij nieuwbouw en re novatie van panden in de bin nenstad en in de omgeving van Hulst rekening gehouden zou worden met deze vogels. Wij proberen opdrachtgevers te in teresseren voor de mogelijkheid van het gebruik van gierzwa luwdakpannen. De Woonstich- ting Zeeuws-Vlaanderen is bij voorbeeld perfect op de hoogte en de meeste aannemers weten het ook." Stel tkluut-mede werker P. Hau- lez heeft wethouder Kayser een! dossier over de gierzwaluw be zorgd. Kayser denkt echter dat! het wat laat is om nu nog zwa luwnesten in te passen in de bij na gerestaureerde basiliek. Gedecoreerden zingen het Wilhelmus voor het gemeentehuis in Wissenkerke. foto Willem Mie ras door Marten de Jonqh WISSENKERKE - Op de koffie in Wissenkerke. Enkele tiental len Noord-Bevelandse gedeco reerden kwamen op koningin nedag voor een gezellig onderonsje bijeen in het ge meentehuis. Zij deden dat op uitnodiging van het gemeente bestuur dat van de tweejaarlijks te houden bijeenkomst graag een traditie wil maken. Voor zo'n initiatief wilden de geno digden best hun medailles op poetsen. Van oud-burgemeester tot ge dreven vakbondsman, ze waren er allemaal in Wissenkerke. Het gezelschap verzamelde zich buiten op het bordes. Op een sig naal van burgemeester M. L. Everaers begon de plaatselijke muziekvereniging aan xxitvoe- ringen van onder meer het Wil helmus en het Zeeuwse volks lied. De gasten mochten meezingen. Daarna was er een gezellig samenzijn in de raads zaal. „U hebt een bijzondere prestatie verricht voor de ge- Introductiedagen zweefvliegclub AXEL - De zweefvliegclub EZAC in Axel houdt dinsdag 5 mei op het Smitschorreterrein een introductiedag voor poten tiële nieuwe leden en andere be langstellenden. De bijeenkomst begint om 10.30 en bestaat uit een korte theoretische uiteen zetting, gevolgd door drie in- structievluchten. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden bij C. van Duex-en-den Hollan der aan de Inghelosenberge 72 in Sint Jansteen. Ook op 12 juni en 3 juli worden introductieda gen gehouden, maar dan in de namiddag en avond. meenschap van Noox-d-Beve- land", zei burgemeester Ever aers tijdens een kox-te toespx-aak. Vandaar dat wij u graag eens in de twee jaar willen uitnodigen. Daax-na was het tijd voor een hapje en een oranjebitter-. Fietsdriedaagse Sas van Gent SAS VAN GENT - Rond Sas van Gexxt wordt 5,6 en 7 mei de fiets driedaagse verreden. De start van de dagelijks onge veer 25 kilometer lange toer tocht is 5 en 6 mei tussen 18 en 18.45 uur vanaf café 't Schip pershuis. De laatste dag wordt gestaxt bij café Reseda. Een rou tekaart wordt bij inschrijving aan de meet uitgereikt. De orga nisatie is in handen van de Toer club Sas van Gent. Herdenking in Hulst HULST - De jaarlijkse doden herdenking op maandag 4 mei begint in Hulst om 18.30 uur in de centrale hal van het stads kantoor Tijdens een herden kingsplechtigheid woi'dt een krans gelegd bij de gedenkplaat der gevallenen en de gedenk plaat van de Poolse bevrijders. Leerlingen van de Hulster Sint Willibrordusschool verzorgen enige declamaties. Om 19.00 uur volgt een interkerkelijke dienst in de H. Willibrordusba- siliek. Na de dienst gaat men in stille tocht naar het monument der gevallenen aan de Glacis- weg. Hier volgt eveneens een herdenkingsplechtigheid met kranslegging en het spelen van de Last Post. door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil één van de twee kanoroutes die op westelijk Schouwen gerealiseerd worden, binnen enkele jaren verlengen tot aan de Prommelsluis bij 's Heerenkeet. B en W vragen of de Landinrichtingscom missie Schouwen-Oost daar mee bij de inrichting van oos telijk Schouwen rekening wil houden. Het project 'kanoroutes' is onderdeel van de regiovisie Schouwen-West en heeft grote uitstraling naar het ge bied Schouwen-Oost, aldus B en W. De routes beginnen bij Den Osse en lopen langs de bestaande waterloop in de lichting van de Delingsdijk en de Stoofweg. Het gemeentebestuur vraagt de Landinrichtingscommis sie Schouwen-Oost met na me bij de aanleg van nieuwe duikers rekening te houden met toekomstige kanoroutes. De nu geplande routes eindi gen abi*upt bij de duiker on der de Delingsdijk en de brug onder de Stoofweg omdat kano's daar niet verder kun nen. Dat moet in de toekomst anders, vindt de gemeente. Omdat het haar streven is misschien wel meer routes te verlengen of zelfs nieuwe aan te leggen, moeten nieuwe duikers 'kano-vriendelijk' zijn. 'Ook zouden overstap- vooi-zieningen moeten wor den aangelegd. Het tweede aandachtspunt waai' de gemeente bij de Landinrichtingscommissie op hamert, is de aanleg van rustpunten langs de kano- routes. Advertentie Vakantietijd, Budgct-cijd. Voorde lig en veilig huurt u een vakantie auto. Bij inlevering van 200 Air Miles de derde week voor de helft van de prijs, vanaf 75,-. Daarbij extra Vroegboek Voordeel: vóór 30 mei reserveren, 100 Bonus Miles. Vóór 15 juni. 50 Bonus Miles. Kom naar Budget als u van een onbe zorgde autovakantie wilt genieten. Budget Rent a Car Terneuzen Kom naar Budget voor het Extra Extra Couponboekje boordevol voordeel. Mr. F.J. Haarmanweg 55, 4538 AN Terneuzen Voor informatie tel: 0115 - 69 55 50 ma-vrij: 08.00 - 18.00 zat 09.00 - 12.00 Het zijn de extra's die van gewoon huren bij Budget iets bijzonders maken. Car and Truck Rental door Inge Heuff OUWERKERK - „Dit moet ei genlijk de leukste tijd van mijn zwangerschap zijn. Lekker be zig zijn met de baby-uitzet en met de inrichting van de kinder kamer. Maar ik heb het veel te druk met actievoeren. Al ga ik met mijn dikke buik niet de deu ren langs voor handtekeningen. Dat gaat mij te ver." Aaix het woord is Jenny Feytes, lid van de Actiegroep Zwangere Vrou wen. Deze actiegroep ageert sinds vorige week maandag te gen de sluiting van de kraamkli niek van het Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee. We hebben een mondelinge ad hesiebetuiging van minister Borst van Volksgezondheid ge kregen en ook het ministerie staat achter ons." Jenny Feytes is daar best tevx'eden mee, maar ondertussen blijft de kraamkli niek dicht. De hele gang van za ken bevalt haar helemaal niet. „Alleen al de wijze waarop wij te horen kx'egen dat de kraam kliniek dicht was gegaan; ge woon tussennexxs en lippen door tijdens de zwangex'schapsgym- nastiek. En alleen omdat i-adio Schouwen-Duiveland er voor een eex'ste reactie was." Verba zing en ergernis klinken nog in haar stem door. „Natuxxrlijkis ex- al maanden sprake van sluiting, maar van de huisartsen begre pen we dat het wel los zou lopen Niet dus." Prestige Voor Feytes en haar twintig ac tiegenoten is het een onzekere tijd. Ondanks dat de gezond heid en het verloop van de zwangerschap een thuisbeval- ling toelaten, zijn zij nu waar schijnlijk gedwongen naar het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes af te reizen. „Die moge lijkheid om thuis te bevallen, waar Nederland internationaal bekend om staat, wordt ons af genomen. En wat hebben we- nou met Goes? Moet ons kind zeggen dat het in Goes geboren is terwijl het daar verder niets te zoeken had. We hebben hier toch een prachtig ziekenhuis op het eiland?" Jenny Feytes heeft het idee dat de hele slxxiting van de kraamkliniek een prestige kwestie is en dat de opzet is dat er uiteindelijk meer ziekenhuis voorzieningen naar Goes moe ten. „Maar ik hoop dat het be stuur van het ziekenhuis niet zo arrogant is om alle signalen uit de Actiegroep en officiële in stanties te negeren." Een van de vrouwen van de Ac- tiegroep Zwangere Vrouwen is op Pinksteren uitgerekend. „Kun je je voor-stellen dat je in de Pinlcsterdrukte naar Goes moet rijden met de eerste wee- en? Als je pech hebt, staan de Zeelandbx'ug' en de brug bij de sluis van Kats open. Dan ben je wel even onderweg. Ik heb be- grepen dat bij een ongeluk de toestand van iemand vaak wel te stabilxsex-en is tot iemand in het ziekenhuis is. Maar we heb ben hier met oerkrachten te ma ken. Die houd je niet tegen.Het argument van het ziekenhuis bestuur dat de bxnxggen dicht gaan voor ambulances, gaat voor Feytes niet op: „Wij wor den geacht met eigen vervoer te komen en zijn dus niet herken baar-." Onzinnig De actievoerders hopen dat de geëigende instellingen zich sterk zullen maken voor het open houden van de kraamkli niek. Met de inspecteur van Volksgezondheid wordt bin nenkort overlegd, evenals met het ministerie van VROM. „Het blijft een onzekere tijd voor ons en dat neem ik het ziekenhuis- bestuur heel kwalijk. Hun argu ment om de kraamkliniek dicht te houden omdat ze de continuï teit niet kunnen waarborgen is onzinnig. Vroeger ging het goed met drie gynaecologen, dus waarom nu niet?" Jenny Feytes wil dat lxaar kind in Zierikzee geboren kan'worden: „We hebben hier toch een prachtig ziekenhixis op het eiland?" foto PieterHonhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 52