Vroeg uit de veren voor vrijmarkt Terneuzen PZC zeeland vrijdag 1 mei 1998 z 1 1 PZC VVD droogt tranen over oppositierol Op de fiets langs de Cisterciënzerroute Eddy Wally kraker op volksfeest Hulst Zeeuws-Vlaanderen feest uitbundig op koude Koninginnedag Zeelandbrug twee nachten gestremd MIDDELBURG - De Zeeland- brug is in mei twee nachten ge stremd voor het verkeer. De provincie gaat als voorberei ding op de reconstructie van het wegdek drie proefvakken aan brengen over de volle lengte van de brug. Daarvoor is het nood zakelijk de verbinding van maandag 18 op dinsdag 19 mei en van dinsdag 19 op woensdag 20 mei af te sluiten. Ter voorbereiding op de recon structie van het wegdek van de Zeelandbrug worden over de volle lengte van de brug drie proefvakken met elk een eigen wegbelijning aangebracht.De reconstructie is voor volgend jaar voorzien. De stremming duurt van twaalf uur 's nachts tot vier uur 's mor gens. Het verkeer wordt op de toeleidende wegen en bij de Zeelandbrug verwezen naar de alternatieve route: de weg over de stormvloedkering in de Oos- terschelde. Alleen hulpdiensten zoals ambulances kunnen tij dens de stremming passeren. Bij ongunstige weersomstandighe den wordt het werk uitgesteld tot de nachten van maandag 25 op dinsdag 26 mei en van dins dag 26 op woensdag 27 mei. De tijden blijven gelijk. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115) 620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - Op het gemeentehuis van de gemeente Hontenisse is woensdagmiddag de fietsroute voor Oost- Zeeuws-Vlaanderen voor de Nationale Fietsdag van 9 mei gepresenteerd. Het traject heeft de naam Cis terciënzerroute meegekregen en voert de fietsers door Hulst, Schuddebeurs, Molenhoek, Lamswaarde, Kloosterzande, Hengstdijk en langs de Vogel via Ter Hole en Patrijzenhoek terug naar Hulst. De opstapplaatsen zijn café-restaurant het Ros Beijaert in Hulst en Hotel De Linde in Kloosterzande. Burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse memoreerde bij de presentatie dat de Cister ciënzerkloosterorde al zo'n dui zend jaar geleden neerstreek in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en werd toen prompt gecorrigeerd door de ontwerper van de route, Hulstenaar G. Sponselee, want negenhonderd jaar was wat meer in de richting. De fiets tocht zal deelnemers langs her kenningspunten voeren die het gevolg zijn van de eeuwenlange aanwezigheid van de monni ken. „De Cisterciënzer monnik is voor de oplettende kijker ove rigens terug te vinden in het Hontenisser gemeentewapen,' met de spade nog in de hand", zei Steenkamp. „Ze waren lei- dinggevend in de ontginning en bouw in Kloosterzande." De deelnemers aan de landelij ke fietsdag krijgen behalve een routebeschrijving en een kaart een bijlage met de geschiedenis van de Cisterciënzers. Deelna- me kost 5 gulden en de route is^ 32 kilometer lang. door Barend Pelgrim HULST - Het evenement Bertha Strikes Again is dit jaar aan zijn zesde editie toe. Bij de bekend making van het programma van dit 'volksfeest van Hulst', op 6 juni aanstaande, kreeg de stich ting Robbedoes (het goede doel van afgelopen editie) uit handen van het Bertha-bestuur een fi nanciële bijdrage ter ondersteu- Verenigingen musiceren op Markt in Hulst HULST - Het centrum van Hulst staat zondag 3 mei in het teken van de muziek. Vanaf 14.00 uur musiceren op de Grote Markt vijf gemeentelijke mu ziekverenigingen. De percussiegroep van de mu ziekvereniging Heikant bijt om 14.00 uur het spits af. Hierna speelt fanfare Nooit Gedacht uit Graauw. Om 15.00 uur klin ken de tonen van de Koninklijke Stedelijke Harmonie Hulst. Het jeugdorkest The Young Ones brengt eveneens een ruim drie kwartier durend repertoire ten gehore. Als laatste betreedt fan fare Weldoen door Vermaak uit Clinge het podium. Bij slecht weer vinden de optre dens plaats in de basiliek. ning van de peuterspeelzaal. Vorig trok het spektakel zo'n 4.500 bezoekers. De organisatie van Bertha Stri kes Again streeft er volgens ei gen zeggen naar telkens één of meer artiesten van bedenkelijk niveau op de affiche te krijgen en is daar weer met verve in ge slaagd. De vier bestuursleden van Ber- tha Strikes Again, Peter Bouw- man, Manuel van Goethem, Ma rio de Bakker en Evert Verwer. beweren met Eddy Wally en Theo de King performers ge boekt te hebben die perfect in de- Bertha-filosofie passen: Eddy Wally als de Vlaamse clown der - clowns en Theo de King, de Bra- bantse superartiest, met een on- geëvenaard repertoire van 284 nummer. Verder is er net als vo rig jaar een soundmix-show voor kinderen vanaf groep 4 en zorgen DJ Patrick Roelants en Eric Hemelaar voor muziek en lichtshow. Bovendien staan er nog een live-band en een Hul- ster act gepland. De lotenverkoop voor de Ber- tha-loterij, dit jaar een ballon- nenloterij, is reeds begonnen en kent een prijzenpot van 3.500 gulden. Het Bertha Strikes Again-feest heeft plaats op za terdag 6 juni op het Havenfort in Hulst, begint om 18.00 uur en is gratis toegankelijk. goed, meubels en snuisterijen. „Normaal gesproken begint de rommelmarkt om acht uur, maar het is elk jaar vroeger", legt de enthousiaste secretaris van de Evenementencommissie De Vliegende Hollander, A Au- gustinus, naast het grote podi um uit. „Wij waren hier met de organisatie al om kwart voor zes, maar toen was de Markt al vol, het wordt steeds vroeger en drukker.Het is al ver na twaal ven als het personeel van de vuilniswagen doelloos rond staat te kijken. De Waterloo- pleinmarkt hoort afgelopen te zijn, maar niet veel verkopers maken aanstalten hun handel tje in te pakken. Klanten ge noeg. „Als de Markt maar op tijd leeg is", zegt Augustinus hoopvol. „Het lijkt wel te gaan lukken voor half twee en dat is voldoende. Dan begint het mu zikale gedeelte." In Hoek staan de kinderen cen traal. Onder de molen op het plein voor het dorpshuis is de voltallige Hoekse jeugd bijeen. Bestuurslid Jaap de Bruin van de Stichting Evenementen geeft nog maar eens een slinger aan het rad van fortuin. De koper van lot nummer 303 gaat naar huis met een doos ice-tea glazen onder zijn arm. De volwassenen maken zich op voor de Wind- lustrally, een auto-puzzeltocht door de omgeving. In één van de kraampjes op het plein sneuve len weer wat flessen. Het gaat er bij dit onderdeel-flessengooien - dan ook om zoveel mogelijk schade aan te richten. „Er is ei genlijk de hele dag van alles te doen", schetst De Bruin. „Hier is het Vlaamse Kermis, op het sportveld zijn de scholen bezig met een soort zeskamp, op het podium treedt straks Night- train op en er is een motortoer tocht." Het ballonnen oplaten en de versierde fietsentocht zijn inmiddels achter de rug. Tafelvoetbal Op het plein bij gemeenschaps centrum De Schakel in Vogel waarde gaat het er iets heftiger aan toe. Negen ploegen bestrij den elkaar in een levend tafel voetbal. De aanmoedigers doen qua enthousiasme niet onder voor de deelnemers. De Bosse Zwoegers laten het helaas lelijk afweten bij het onderdeel voet bal en zullen hun hoop' moeten vestigen op het onderdeel 'Blij datikglij'. „Dit is de negentien de editie van onze activiteiten middag dus volgend jaar wordt heel bijzonder", denkt mede-or ganisator A van Dorst. „We zijn al begonnen met de voorberei- dingen voor waarschijnlijk een hele grote zeskamp; maar ik wil nog niet op de zaken vooruit lo pen. Laten we eerst maar eens hopen dat het dx'oog blijft voor de fietspuzzeltocht van van avond. Vorig jaar hadden we ze ventig deelnemers dus het jam mer zijn als men thuisbleef door het weer." Pannenkoeken In Hoofdplaat concentreren de activiteiten zich rond het dorps- huis. In de keuken kwijten vijf dames zich van de niet geringe taak de dorpsjeugd vol pannen koeken te stoppen. De leden van de plaatselijke Jeugdvereniging JEVEHO is druk doende een po dium in elkaar te steken, terwijl anderen zich vermaken zich met een potje sponsgooien: iemand vol in zijn gezicht werpen met een doox*weekte spons. Meester Willy Spinnewijn is de grote aiximator van de activitei ten. „We hadden het wel gezien met de traditionele rommel markt. Vanochtend hebben de schoolkinderen een puzzeltocht gehouden en in de middag wor den gezelschapsspelen gehou den: een werpspel met politici, elastiektrekken, eensleutelspel, originele dingen eigenlijk. We proberen Koninginnedag een beetje een originele invulling te geven; vanavond is er nog kin derdisco bij de Jeveho." Reünie In Spui betekent Koninginne dag een soort jaarlijkse reünie. Van heinde en vexre komen ge boren en getogen Spuienaars, familieleden en vrienden naar het dorp toe. „De gehechtheid aan Spui is groot. Het is een ge zellige dag, een aanleiding om samen te komen", weet pen ningmeester van de Belangen groep Spui, Annie Geers. De feestelijkheden vinden plaats op het voetbalterrein. „Hier is het kindvriendelijk, zonder doorgaand verkeer, zodat ieder een kan zijn gang gaan." Terwijl de kinderen ballen, springen, gooien en het rad van fortuin draait, genieten de vol wassenen van pint. De driejari- ge Anne Priem heeft dan al lang door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Met Koningin nedag hangen van heel Zeeuws- Vlaanderen de meeste vlaggen en wimpels ongetwijfeld in Zaamslag, maar de vroegste vo gels bevinden zich in Terneuzen. Al om half vijf 's ochtends waren de eerste handelaren op zoek ïxaar een strategisch plekje om hun handel uit te stallen. De Terneuzense Markt vormde het hart van de vieringen, maar tot ver langs de Axelsestraat kon den nieuwsgierigen en kopers terecht voor bijvoorbeeld oude elpees, blikken en dozen, speel Vrijmarkt in Terneuzen. Bungee-run in Vogelwaarde. de prijs voor de mooist versierde fiets in de wacht gesleept. „Wij zijn nog één van de weinigen met een oranjebal, maar ook hier wordt het minder en min der", meent Geers. „Het is ook niet zo dat er dan nog echt ge danst wordt en zo, want ieder een is toch behoorlijk moe na zo'n dag. We kunnen dan even lekker zitten en bijpraten. Een mooie afsluiting van de dag voor alle medewerkers en vrij willigers, want dat zijn er nogal wat." Kruiwagenparcours in Axel. fotografie Charles Strijd Gaaibollen in Spui. Liberaal Provoost: „Wegaaxx fel en correct oppositie voeren." foto Charles Strijd maart vier obstakels te verwijderen. Ik neem het CarienBolijn als verantwoor delijkportefeuillehouder politiek kwa lijk dat zij niet heeft willen toegeven aan dat verzoek. Dat betekent overi gens niet dat ik geen voorstander van Duurzaam Veilig ben. Dat wij met die motie kwamen, heeft zij op haar beurt ongetwijfeld ons kwalijk genomen, Dat gold ook voor de tweede motie die pleitte voor meer geld voor het groen- onderhoud. Die kwam er ook niet door. Wat schetste mijn verbazing toen in het verkiezingsprogramma van D T stond dat er meer geld voor groenon derhoud moet worden uitgetrokken? Over politiek consequent gedrag ge sproken... Het gekrakeel over de gym zaal in Zuidzande is nog zo'n voor beeld. Ik denk nog steeds dat het moge lijk was geweest een oplossing te be denken waarbij ook muziekvereniging Veronica tevreden was gesteld. Daar naast meenden ze zich een oordeel te moeten aamneten over de interne strubbelingen bij de WD. Maar dat staat hier los van. Vorige week heeft de WD de ver kiezingen geëvalueerd. Had de partij oud-wethouder. Adri Ro- sendaal niet aan de kant moeten zetten? ,D aar weet. ik niet en daar ga ik ook niet over. Dat is de keuze van de leden ge weest. Gezonde concurrentie en een beetje competitie onderling moet kun nen, Dat hoeft geen nadelige effecten op de uitslag te hebben. Maar het is vol gens mij wel zo dat veel kiezers zijn thxxisgebleven, omdat ze de keuze tus sen de twee kandidaten niet wilden ma ken. Landelijk is gebleken dat van de thuisblijvers 36 procent op de WD had gestemd, als zij wel was gaan stemmen. Ongetwijfeld zal dat hier ook een rol hebben gespeeld." Wat vindt u van het collegepro gramma zoals dat uit de bus is ge rold? „Ik vind het allemaal zeer magertjes. Driekwart van wat er in staat, is afkom stig uit het vorige programma." Dat moet u toch tevreden stem men? „Dan hadden ze dus best met de oude coalitie verder kunnen gaan. Vooral de financiële paragraaf is nietszeggend. Daarin staat alleen dat er gekeken moet worden naar fiscalisering van de par- keergelden en dat er met enige terug houdendheid met tariefsverhogingen moet wox-den omgegaan. Daar tegen over staat dat er met de grootst mogelij ke terughoudendheid naar uitbreiding en nieuwbouw van x-ecreatieve bedrij ven moet worden gekeken. Dat is nu de PvdA in optima forma. Aan de ene kant geld uitgeven en de deur openzetten voor tax-iefstijgingen en verdaging van de reserves, en daar waar het geld wordt verdiend, daar waar geld moet binnen- komen, de deur op slot gooien. Dat frappeert me. Recreatie is toch de kurk waar West- Zeeuws-Vlaanderen op dxdjft. Exx dat moeten we de komende jaren alleen maar benutten. Zeker gezien de zaken die op ons afkomen: de her-inrichting van de kust, de visserij en de landbouw die zwaar weer wachten, de haven en de riolering. Voor Oostburg breekt een cruciale tijd aan, een breekpunt in de geschiedenis. Het aantreden van de nieuwe burgemeester, aimabel en am bitieus, heeft er voor gezorgd dat er in een paar maanden meer dingen in gang zijn gezet dan in de afgelopen vier jaar. Dat is het oude college aan te rekenen. Dat is ook één van de redenen waarom de WD-leden mij tot fractievoorzitter- kozen. Natuurlijk had ik als wethouder graag mee willen duwen. Maar het le ven gaat verder. Die ene zetel die we hebben verloren, trek ik me persoonlijk meer aan." Hoe nu verder? De WD is inmid dels in de voetsporen van de PvdA getreden. Direct na de informa tiebijeenkomst in Cadzand over het asielzoekerscentrum lag er een brief van de WD op de mal, iets wat de PvdA in de vorige pe riode ook regelmatig deed. „Wat dat betreft heeft de PvdA zeker het goede voorbeeld gegeven. Ze heeft felle, maar op correcte wijze oppositie gevoerd. Dat willen wij ook. Ik heb geen zin om het beeld en de naam van de WD in het geding te brengen door overal te gen te zijn. Kwam de brief over het asielzoekerscentrum op hetzelfde mo ment als een uitspraak van Bolkestein over het asielbeleid? Dat is dan toeval lig geweest. Wij wilden alleen maar aangeven dat we het aantal van 350 asielzoeker-s op een bevolking van 800 in Cadzand veel te veel vinden." door Pascalle Cappetti Bij de installatie van de nieuwe Oost- burgse raad haalde WD'er Jolran Provoost fel uit naar de nieuwe coalitie van Dorpsbelangen Toefisme, PvdA en CDA Hij schuwde de termen kie zersbedrog, ondemocratisch handelen en gebrek aan openheid niet. Provoost wond zich op over het buitenspel zetten van zijn partij en de in zijn ogen opmer kelijke vrijage tussen PvdA en D T. Twee weken later voelt hij er weinig voor om de kritiek nog eens toe te lich ten. Hij heeft zijn hart kunnen luchten en wil nu constructief aan de slag. „Wat mij betreft is het zand erover." Heeft men het u kwalijk genomen dat u zo tekeer ging? Fractievoor zitter Liber Baarends van D T noemde u een slecht verliezer. „Nee, dat is me erg meegevallen. Men sen zeiden wel dat ze het niet van ons verwacht hadden. En ik heb nog niet eens het achterste van mijn tong laten zien. De reacties sterken mij in de op vatting dat de flirt tussen PvdA en D T al lang voor de verkiezingen is gebo ren." Blijkbaar waren meer mensen het niet eens met de gang van zaken. CDA-wethouder Rein Leentfaar en PvdA-wethouder Leen Wille kregen bij hun verkiezing zelfs blanco-stemmen uit de hoek van de coalitie? „Ja, daarover heb ik mij ook hooglijk verbaasd. Richting Wille kon ik het nog verklaren, omdat de fractie van D T altijd heeft geroepen: 'over ons lijk met de PvdA'. Maar de blanco stemmen voor Leentfaar vond ik onbegrijpelijk. Die man is politiek gezien absoluut een on beschreven blad. Het geeft te denken, Het getuigt van weinig vertrouwen voor het college. Als je zo aan een coali tie moet beginnen.Dat is toch niet een start waaruit blijkt: 'we gaan ervoor'." Denkt u dat de WD het al bij voorbaat had verbruid bij D &T? „Ik heb zelf het idee dat er een aantal zaken meespeelde. Ik heb me vorig jaar- kritisch uitgelaten over het project Duurzaam Veilig. Ik vond, en met mij velen, dat in de Grote Beer in Oostburg veel te veel drempels liggen. In een mo tie droegen wij het college op voor 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 51