Marilène aan de klompendans lease PZC Koninklijke familie heeft nog drukke weken voor de boeg Tom Poes en het Kukel Toonder Studio's varia vrijdag 1 mei 1998 Veel theater, muziek en zang op Koninginnedag in Doesburg en Zutphen het weer SÈ» m, MKOOPS recept JannvvanderLee puzzel Zon vrijdag onder 21.07 zaterdag hé- op 6.15 Maan vrijdag onder 1.33 zaterdag op 11.31 een echte prins natuurlijk, voorraad genoeg. Prins Johan Friso, Beatrix' tweede zoon en voor het eerst sinds drie jaar weer van de partijmoest uiteinde lijk de wekkende kus toedienen. Zijn broers Willem-Alexander en Constan- tijn traden verder wat meer op de voor grond. Vooral Constantijn bleef her haaldelijk achter om te praten met publiek en zelfs met mensen op de foto te gaan. Dvvergvarken Ook prins Claus bleef nogal eens ste ken, niet alleen bij mensen, maar in Zutphen ook bij het dwergyarken Knorre. Het halfjaar oude huisdier van Anna van de Berg uit Groot Dochteren kreeg zelfs een appel uit koninklijke handen. Iedereen had duidelijk naar het bezoek uitgekeken. Sommigen hadden zich getooid met qpblaasbare Oranjekro- nen van plastic - een nieuwtje -, ande ren met kroont j es van goudkleurig kar ton. De dame die met Oranjehelm en Oranjeboa de kerk van Doesburg be trad, viel daar misschien wel een beetje op, maar ze haalde ook mooi een hand van prins Willem-Alexander en prins Claus binnen. En dat kan niet iedereen zeggen. Het publiek in Doesburg en Zutphen was heel enthousiast maar bleef be leefd, al permitteerde men zich wel een paar grapjes. Café De Korenbeurs 1660 had een enorme schildering op de pui van koningin Beatrix in vol ornaat aan de bar, zeggende: 'Toe Jan, mag ik nog zo'n gehaktballetje?' En in Doesburg konden ze het niet laten een verwijzing te maken naar Emily Bremers, de vaste vriendin van prins Willem-Alexander. Er stond al een stoel voor haar klaar, met op de rugleuning de tekst 'Sterkte Emily, en tot gauw.ANP Een enthousiaste Marilène met prins Maurils. foto Paul Vreeker/ANP Toekomstige prinses krijgt nieuwe roos Marilène van den Broek, de aanslaande bruid van prins Maurits, viel gis teren de eer te beurt de eerste Queensday-roos (Koninginnedag-roos) in ontvangst te nemen. Deze splinternieuwe zalm-oranje roos zat verwerkt in het boeketje dat haar door Roeline Alsem op de IJsselkade in Zutphen werd aangeboden. De Zutphense bloemist Johan Damhuisdie met zijn mensen ook de boeket ten voor Margriet en Beatrix maakte, heeft de Queensday-roos aangeleverd gekregen uit de 'eerste snede' van een Westlandse kweker, die dezeroos heeft ontwikkeld. In totaal kwamen vierhonderd van de nieuwe Queensday-ro- zen naar Zutphen. Ze werden ook verwerkt in de bloemversiering bij het bordes van het gemeentehuis. GPD Zeeland: Bewolkt, maar vrij zacht Vandaag is er af en toe zon en het Door: Koen Manders wordt zachter dan gisteren. Later vanmiddag kan er wel een bui vallen. Morgen wordt het aan zee frisser, want de wind draait naar noordwest, maar is niet sterk. Van af zondag wordt het overal frisser omdat de noordenwind wat ster ker wordt. Er blijft bovendien vrij veel bewolking. Koninginnedag viel wat zon en temperatuur betreft tegen. In de ochtend was het grijs en een beetje nevelig. In de middag werd het wel iets beter. Overigens was April zeer nat en ook erg somber. Een lagedrukge bied ten oosten van ons bepaalt het weer zowel vandaag als mor gen. Meteen noordenwind komt vrij veel bewolking en frisse lucht naar onze omgeving. Zondag trekt het lagedrukgebied weg, terwijl een hogedrukgebied op de oceaan dichterbij komt. In West-Bra bant gaat de temperatuur dan ook iets omlaag. Vanochtend komen al enkele opklaringen. De temperatuur start met een graad of 10. De noordenwind stelt niets voor. Vanmiddag is er af en toe zon. Het wordt 15 graden aan zee en maximaal 20 graden in West- Brabant. Dat is echter teveel t voor de atmosfeer en er zal Vrij warm dan ook een enkele onweers- !l#9 bui ontstaan. De noorden- nnrj^ j g I wind neemt iets toe en wordt "Jïö°''£ÉfeL NÓ 3 matig. Vanavond valt ook plaatselijk een bui. Vannacht is het droog en zakt het kwik "10° naar 10 graden. Morgen zijn g-, er enkele opklaringen, maar *9 Ü9-?-! in de middag valt een bui. JÜi Het wordt wat minder warm. ;"rt6°lLgü. vooral aan zee is dat duidelijk merkbaar. Zondag kan ook NO 3 [TapÉ nog wel een bui vallen, maar |TËFE daarna lijkt het toch mees- UMimumteraisraRiarvoarvsndaeg - ?"T~ tentijdS droog te blijven. De Minimumtemperatuur voor de komende ns'cht. middagtemperatuur ligt ie- Xb"moS™dag°°uei nes dere dag rond 14 graden. Vooruitzichten zondag maandag dinsdag Nautisch bericht De wind komt uit het noorden, met een kracht van 4 Beaufort. Het zicht is matig tot goed. De temperatuur van het kustwater is 10 graden. De kans op onweer is 25% en de kans op mist 5%. Waterstanden uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 06.09 237 18.38 204 00.15 213 12.38 202 Terneuzen 06.31 262 18.58 229 00.46 224 13.06 210 Bath 07.32 306 20.02 271 01.51 248 14.07 236 Roompot Buiten 06.05 179 18.40 147 00.00 158 12.30 147 Zierikzee 07.55 168 20.20 143 01.40 155 14.05 146 Stellendam Buiten 01.00 168 01.00 100 06.30 095 Wemeldinge 07.55 192 20.20 166 01.35 170 14.05 161 Philipsdam West 08.25 177 20.45 152 01.30 164 14.00 155 ZATERDAG Hoog water Laag water 2 MEI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 07.08 213 19.36 177 01.02 203 13.26 181 Terneuzen 07.26 237 19.56 202 01.30 212 13.50 189 Bath 08.26 279 20.51 241 02.32 237 14.51 216 Roompot Buiten 07.00 161 19.35 126 01.00 156 13.30 135 Zierikzee 08.45 159 21.05 130 02.25 158 14.50 139 Stellendam Buiten 01.00 131 01.00 148 01.00 102 07.20 091 Wemeldinge 08.45 181 21.10 150 02.25 172 14.55 153 Philipsdam West 09.05 168 21.20 139 02.20 166 14.45 147 Een omvangrijk lagedrukgebied ligt boven het westen van Europa. Hogedrukgebieden liggen aan weerszijden ervan. Eentje legt van af de Azoren een loper via de noordwestelijke Britse eilanden naar het westen van Scandinavië. Een ander hoog ligt boven Rusland en de Zwarte Zee. Op de Britse eilanden is het veelal prima weer met zonnige perioden. Er staat wel een stevige noordenwind, die de temperatuur tussen 10 en 15 graden houdt. In het oosten van Engeland is het echter regenachtig. In Scandinavië heersen grote verschillen. In Noorwegen vallen buien, maar in Finland is het droog en schijnt de zon flink. De temperatuur ligt tussen 5 graden in het Hoge Noorden en iets boven de 20 in het zuiden. In Frankrijk is het wisselvallig. Vooral in het noorden valt regen bij temperatu ren rond 15 graden. In het zuiden is het beter met aardig wat zon. Flink wat zon en een enkele warmteonweersbui is te verwachten in grote delen van Duitsland en Polen, waar het 21 graden wordt. Op de Balkan is het nog iets warmer en vooral in het zuiden droog met aardig wat zon. In het noorden komen daar enkele onweersbuien voor. In Griekenland en Turkije is het grotendeels droog met vrij veel zon. Op het Iberisch schiereiland is het onbestendig met voor al in het noordwesten en oosten regen en onweer. Maatwerk voor èlk merk De Kronkels 9a Bunschoten EEQ2987620 Prins is bijna klaar voor het koningsschap Prins Willem-Alexander ge niet het vertrouwen van de Nederlandse bevolking. Bijna alle Nederlanders (91,5 procent) vinden dat hij koning moet wor den. De helft (48,8 procent) vindt dat Emily Bremers de juis te vrouw is voor hem. Dat blijkt uit een enquête van SBS6. Op de vraag of de kroon prins klaar is voor het konings schap antwoordde 32,8 procent van de geënquêteerden dat hij daar over vijf jaar klaar voor is. 14,3 procent zat er boven en 39,7 procent er onder. Vrouwen ge ven hem meer tijd dan mannen, gemiddeld respectievelijk 3,8 jaar en 4.6 jaar en vrouwen vin den vaker dan mannen dat Wil lem-Alexander een gezin moet stichten voordat hij het ko ningsschap aanvaardt (respec tievelijk 34 en 19 procent). ANP 4882-„Wat zegt u?", riep heer Bommel uit, komen er nog meer dro- nen?" „Ja", zei de luidspreker, „maar die dalen niet. Ze komen alleen kij ken hoe de toestand is. Wanneer ik in deze tank een knop indruk we ten ze, dat hier geen kukel meer te halen is en dan ontbinden ze de plaats met kwintenstralers." „Poeh!", riep Tom Poes. „Maar dan worden je waarnemers en je woordvoerders ook ontbonden." „O, nee", herhaalde de basstem, „die bescherm ik met de eerste straal uit mijn tank. Trouwens, er zou niet veel aan die ventjes verlo ren zijn. Ze zijn niet nuttig, evenmin als jullie." „Niet n-nuttig?", stamelde heer Ollie verblekend. „Ik? H-hoe be doelt u dat?" „Ik bedoel, dat jullie verpapte welvaartslevensvormen zijn", legde de droon geduldig uit. „Schadelijk voor het droonkukel. Als ik hier een kwintenstraler in de buurt had gehad zou ik jullie al lang weg gemaakt hebben. Dit gepraat is weinig vermakelijk en dat namaak- waarnemertje met het gestolen tasje verveelt mij." Heer Bommel's linkeroog begon nerveus te trekken en hij draaide met witte knokkels aan zijn houweel. Maar voordat zijn zelfbeheer sing hem in de steek had kunnen laten klonk er een tevreden gegrom uit de luidspreker. „Daar zijn deze droonfiguren!", sprak ook professor Prlwytzkofsky boven de grond. Hij staarde oplettend naar de lichtverschijnselen die zich flitsend door het luchtruim bewogen en boven het moeras bleven hangen. „Praw", prevelde hij. „Zonder uwe verklaring hadde ik deze feno menen voor wederballonnen aangezien. Het is schande, dat ik niet verder studeren kan, maar nu komt het einde. Beste dank en der goede nacht, woordvoerder." Scholspiesjes met Italiaanse boter 4 personen Deze Italiaanse boter smaakt heel fris bij de gepocheerde scholrolletjes. Maak de boter bij voorkeur ruim van te voren, zodat de smaken goed in kunnen trekken. U zult naar alle waar schijnlijkheid niet alle boter bij de vis gebruiken, het restje laat zich ideaal invriezen. 125 gram boter 1 grote citroen 1 flinke teen knoflook zout, peper 2 volle eetlepels gehakte peterselie ca. 6 scholfilets 1 visbouillontablet Laat de boter op kamertemperatuur koken. Boen de citroen met een zachte borstel onder de stro mende kraan af. Droog de citroen en rasp de schil. Pers de citroen uit en zeef het citroensap eventueel. Meng de zachte boter met de rasp en het sap. Pel de teen knoflook en pers deze boven de boter uit. Kruid met peper en zout en meng dooreen. Roer als laatste de peterselie door de boter. Schep de zachte boter op een vel plastic of alu miniumfolie en rol dit op. Leg het rolletje in de koelkast om op te stijven. Spoel de visfilets onder de stromende kraan af en dep ze droog. Snijd elke filet in de lengte in twee of drie repen. Rijg de repen 'zigzaggend' elk op een satéprikker. Breng ongeveer 5 dl water aan de kook en ver brokkel hierboven het bouillontablet. Kruid de stokjes met peper en zout en pocheer (zachtjes koken) in twee porties de stokjes in ongeveer 5 minuten. Serveer de spiesjes met de in plakjes gesneden boter. van onze redactie binnenland De koninklijke familie wacht na alle festiviteiten rond Koninginnedag een drukke maand mei. Dat begint met de verplichtingen op 4 en 5 mei. Voor koningin Beatrix zelf staat daarna alles in het teken van de formatie van een nieuw kabinet. En de 29-ste is het weer feest als de eerste van de jongste genera tie Oranjes, prins Maurits, in Apeldoorn in het huwelijk treedt met Marilène van den Broek. De koningin gaat een dag na de verkiezingen van 6 mei al aan de slag met de formatie van een nieuw kabinet. Het staatshoofd hoort dan haar adviseurs en de lijsttrekkers van alle politieke partijen die zetels in de Tweede Kamer hebben weten te be machtigen. Daarna is het aan haar een informateur of forma teur te benoemen. Prins Bernhard treedt woens dag 6 mei even op de voorgrond als hij op Paleis Soestdijk een schilderij met zijn beeltenis aan de Stichting Amref Flying Doc tors overhandigt. De Vliegende Advertentie Dokters mogen het laten veilen. De opbrengst van het schilderij is bestemd voor de bouw van een medisch opleidingscentrum in Afrika. In 1989 vloog de prins als vrijwilliger voor de hulpor ganisatie in Kenia. Ook prins Willem-Alexander heeft zich voor de organisatie ingezet. Prins Willem-Alexander neemt in toenemende mate namens Nederland de honneurs waar tijdens officiële plechtigheden. Zo is hij-op vrijdag 15 mei in het Duitse Munster aanwezig bij de herdenking van 350 jaar Vrede van Münster (het einde van de Tachtigjarige Oorlog), waar de bakermat werd gelegd voor de huidige Staat der Nederlanden. Koningin Beatrix en prins Claus brengen op vrijdag 29 mei ter gelegenheid van de Nederland se dag een bezoek aan de we reldtentoonstelling Expo '98 in Lissabon. Het thema van Expo '98 is 'Oceanen, een erfgoed voor de toekomst'. De koningin en prins kunnen dus niet in Apeldoorn aanwezig zijn bij de huwelijksplechtig heid van neef Maurits en Mari lène van den Broek. Ambtenaar van de burgerlijke stand is ove rigens Apeldoorns burgemees ter H.J.E. Bruins Slot, die nog maar kort geleden koningin Beatrix in zijn stad mocht ont vangen voor de viering van haar zestigste verjaardag. GPD Doorloper HORIZONTAAL: 1. Frisdrank, nogmaals; 2. Ierland, kolken; 3. bederven, familielid; 4. aanspo ring, jongensnaam, voorgerecht; 5. indruk; 6. automerk, beryllium; 7. hij, electrisch geladen deeltje, bot; 8. Egyptische koningin; 9. administratieve troepen, generalestaf, leerrede; 10. oor logsgod, wilde haver, IJsland (op auto's); 11. dragen, leeftijd (Eng.); 12. gewas, persoonlijk vnw., muzieknoot, erfelijkheidsdrager; 13. achterdochtig. VERTICAAL: 1. Getuigschrift, hectare; 2. liefdesgod, bloem, plaats in Duitsland; 3. meisjes naam, peuterig klein; 4. tussen, bloem, geslepen; 5. inkeping, persbureau, roofdier; 6. ooit, de oudere, adellijke titel, voorzetsel; 7. breekbaar, een beetje, verdieping; 8. boom, ooievaar, ka rakteristiek; 9. snelle hap, lidwoord, bijl, slot. Oplossing donderdag Schip, roos, kwaad, braaf, flat, mo rel, poot, snoep, paar, sloop, brink, bloot, spar, boos. Het citaat is van Jonathan Swift: "Klachten zijn de grootste schat ting die de hemel ontvangt". gio. In Doesburg speelde de muziektheater- school Maskerette MMBWBBj een sprookje dat ein- 1 a 'IHHUil digde met een sla pende 'prinses', die Inwoners van Doesburg kijken toe terwijl koningin Beatrix in de richting van de binnenstad loopt. wakker gekust foto Toussaint Kluiters/ANP moest worden. Door denin een klompendans. Marilène deed met verve mee, mét Maurits, over een dikke maand haar wettige echtgenoot. „Heel bijzonder", noemde Marilène la ter de viering van Koninginnedag in Doesburg en Zutpen. Ze had zich van- tevoren geen voorstelling gemaakt, maar ze vond het een spontane en en- thousiaste boel. Honderd mediamen sen hadden zich voor deze viering aan gemeld, onder wie vertegenwoordigers van de Franse en zelfs de Argentijnse televisie. De inwoners van Doesburg en Zutphen wilden de koninklijke familie echter vooral zélf zien, al was het maar voor even. In Doesburg stonden er twee uur voor aankomst van het gezelschap al tientallen mensen langs de route, in Zutphen stond het tijdens het bezoek van de Oranjes op enkele plaatsen zelfs meer dan tien rijen dik. Mistig Dat de zon zich niet liet zien - het was aanvankelijk zo mis tig dat koningin Beatrix van haar he li koptervlucht afzag en met de auto rich ting oosten ging - leek niemand wat uit te maken. Oud-Hollandse spelletjes of activi teiten die daarvoor moeten doorgaan, waren er dit jaar nauwelijks. Behalve de genoemde klom pendans natuurlijk, maar die was min of meer functioneel omdat die samen met uitheemse cul turele uitingen de multiculturele sa menleving uitbeeld de. Vorig jaar ontstond er een discussie of de traditionele viering van Koninginnedag niet wat al te laag drempelig was ge worden. Doesburg en Zutphen trak teerden de hoge gas ten in elk geval op theater, muziek, dans, zang en beel dende kunst door amateurs uit de re- door Barenda Gruterink Marilène van den Broek is door haar verloving met prins Maurits toe getreden tot de koninklijke familie en dat zal ze weten ook. De nieuwe Oran jeaanwinst was donderdag nog geen half uur in Doesburg of ze zat al mid- j Lal O* lichte sneeuw Z°nn'9 4,0, matige sneeuw zware sneeuw lichte regen 57V hagel matige regen zware regen Isobaar Europa: Wisselvallig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4