Schouwen trotseert kou op Koninginnedag Veerhoek gaat risico's niet uit de weg PZC Schouwse kanoroute op termijn verlengd tot aan Prommelsluis Eddy Wally kraker op volksfeest Hulst zeeland vrijdag 1 mei 1998 s 1 Burgemeester Asselbergs gedenkt ook zieke prinses Juliana Versierde wagen in Renesse. door Andries Molengraaf NIEUWERKERK - „Waar is de koningin nou, mam?", vraagt een meisje van een jaar of zes haar moeder. „De koningin is hier niet", antwoordt de vrouw. „Waar is ze dan wel?" De moeder kijkt bedenkelijk voor zich uit. De plaatsnamen Doesburg en Zut- phen, waar de vorstin deze dag op bezoek is, zullen het meisje niets zeggen en dus besluit ze haar aandacht af te leiden. „Straks ga je lekker spelletjes doen." En inderdaad. Nieuwerkerk staat even later bol van de spelletjes die zo typisch zijn voor een echte Koninginnedag. Maar voor het zover is, wordt voor de kerktoren het Wil helmus gezongen en vaart de Zilvervloot van Piet Hein het dorp binnen. De jongste jeugd, getooid met rood-wit- blauwe of oranje hoedjes, zingt uit volle borst mee. De a zak tijdens de straatspelletjes in Zonnemaire. wat minder jonge kinderen hebben hun haar - of enkele plukken daaruit - oranje ge verfd. Alsof het WK voetbal al is begonnen. Door de microfoon wenst wethouder G. J. van de Velde de vorstin namens het gemeen tebestuur- van Schouwen-Duiveland veel geluk met haar verjaardag, misschien wel in de hoop dat het lichte briesje, dat de wind stilte inmiddels heeft veivangen, haar woorden wellicht naar elders in Nederland zal transporteren. Juliana In Bruinisse doet burgemeester mr- J. J. P. M. Asselbergs even later precies hetzelfde. En hij zegt er nog iets bij. Hij denkt ook aan de moeder van Beatrix, prin ses Juliana, aan wie Nederland '30 april' als Koninginnedag te danken heeft. Juliana moet haar verjaardag in het ziekenhuis vie ren, omdat zij onlangs haar heup gebroken heeft. „Prinses Juliana", schalt Asselbergs door de microfoon voor verzorgingshuis In 't Opper, „we wensen u het allerbeste!" As selbergs, voor wie het de eerste keer is dat hij in Bruinisse Koninginnedag mag openen, is onder de indruk van het aantal mensen dat voor de aubade opdaagt. „Zoveel kinderen, zo druk als hier heb ik het nog nooit meege maakt. Maar ja, Bruis nou eenmaal een heel koningsgezind dorp", roept hij de mensen toe. Kort daarop mogen alle schoolkinderen hun oranje ballon loslaten. Asselbergs zegt te hopen dat ze pas in de Zwitserse Alpen weer zullen landen. Vervolgens barst ook in Brui nisse het gezang los, waarna de mensen ach ter de fanfare aan door het dorp trekken. Kinderspelletjes en de inmiddels traditio nele Brulympics zullen de dag verder vul len, om maar niet te spreken van diverse sportdemonstraties en een in verschillende horecagelegenheden te houden feestavond. Bruse nacht Over feesten gesproken. Bruinisse is tradi tiegetrouw ook de night before in touw ge weest om de viering van de verjaardag van de koningin op te luisteren. Heeft Den Haag zijn Koninginnenach, Bruinisse heeft de Bruse Nacht van Oranje. Tot in de kleine uurtjes moet men in het vissersdorp feest geviei-d hebben. Rondom het dorpshuis vlakbij In 't Opper getuigen talloze plastic bierbekertjes en blikjes immers van een vro lijk festijn, met diverse live-optredens. Nabij Bru, in Sirjansland, zijn de circa zes tig oldtimers van de Vereniging Historische Voertuigen Voome-Putten het hoogtepunt van de dag. Ook in 'Sir' staan kinderspelle tjes op het programma. Er is zelfs een rom melmarkt, maar de oude auto's, die tijdens hun intocht in het dorp enige hinder hebben ondervonden van de vele verkeersdrempels, trekken het meeste bekijks. De automobie len dateren uit de periode 1920-1955 en roe pen bij vooral oudere inwoners veel herken ning op. Eén van de pronkstukken is een Austin Seven, die nog met een typische 'Laurel Hardy-slinger' moet worden ge stald. Een andere blikvanger is zeker de groene pick-up Chevrolet, zo een die alleen in Amerika van de jaren vijftig voorkomt. Ook een stokoude Ford, met spaakwielen, trekt veel bekijks. Later op de dag zijn de oude auto's ook in Brouwershaven te zien, waar, voordat ze daar arriveren, demonstraties met politie- Leden van het Oranjecomité lopen voorop tijdens de rondgang van Oosterlands Fanfare. Oldtimershow in Sirjansland. honden de aandacht trekken. Eén van die demonstraties behelst de aanhouding van een overvaller die er op zijn fiets met de kas salade van een winkel vandoor gaat. Een politiehond wordt erop af gestuurd, trekt de man van zijn fiets en zorgt er zo voor dat hij kan worden ingerekend. Toespraak Overal op Schouwen-Duiveland wordt feest gevierd, ondanks het wat tegenvallen de weer. Muziek, fanfares, spelletjes, ver sierde fietsen, wedstrijden, zeskampen, de monstraties. Zelfs het gemeentebestuur heeft het niet allemaal kunnen bijhouden. De diverse wethouders en de burgemeester hebben zich in de vroege morgen van hot naar her moeten verplaatsen om overal op tijd de mensen toe te spreken en ook nog enigszins iets van de festiviteiten mee te ma ken. „Maar wel overal een andere toespraak hè", verzekert wethouder C. W. Veerhoek. Op de Solex naar het Oranjefeest in Zierikzee. fotografie Marijke Folkertsma Zeelandbrug twee nachten gestremd MIDDELBURG - De Zeeland- brug is in mei twee nachten ge stremd voor het verkeer. De provincie gaat als voorberei ding op de reconstructie van het wegdek drie proefvakken aan brengen over de volle lengte van de brug. Daarvoor is het nood zakelijk de verbinding van maandag 18 op dinsdag 19 mei en van dinsdag 19 op woensdag 20 mei af te sluiten. Ter voorbereiding op de recon structie van het wegdek van de Zeelandbrug worden over de volle lengte van de brug drie proefvakken met elk een eigen wegbelijning aangebracht.De reconstructie is voor volgend jaar voorzien. De stremming duurt van twaalf uur 's nachts tot vier uur 's mor gens. Het verkeer wordt op de toeleidende wegen en bij de Zeelandbi'ug verwezen naar de alternatieve route: de weg over de stormvloedkei-ing in de Oos- terschelde. Alleen hulpdiensten zoals ambulances kunnen tij dens de stremming passeren. Bij ongunstige weersomstandighe den wordt het werk uitgesteld tot de nachten van maandag 25 op dinsdag 26 mei en van dins dag 26 op woensdag 27 mei. De tij den blij ven geli j k REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454649 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam(chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Dé gemeente Schouwen-Duiveland wil één van de twee kanoroutes die op westelijk Schouwen gereali seerd worden, binnen enkele jaren verlengen tot aan de Prommelsluis bij 's Heerenkeet. Burgemeester en wethouders vragen of de Landinrichtings commissie Schouwen-Oost daarmee bij de inrichting van oostelijk Schouwen rekening wil houden. Het project 'kanoroutes' is on derdeel van de regiovisie Schouwen-West en heeft grote uitstraling naar het gebied Schouwen-Oost, aldus B en W. Het beginpunt van beide routes ligt bij Den Osse. .Van daaruit lo pen de twee kanoroutes langs de waterloop in de richting van de Delingsdijk en de Stoofweg. B en W: „Na drie jaar zal het ge bruik van de routes geëvalueerd worden om te bezien of één rou te verlengd kan worden tot de Prommelsluis," Lijnen Het gemeentebestuur vraagt de Landinrichtingscommissie Schouwen-Oost. die de lijnen uitzet voor de herinrichting van oostelijk Schouwen, met name bij de aanleg van nieuwe dui kers rekening te houden met toekomstige kanproutes. De nu geplande routes eindigen ab rupt bij de duiker onder de De-; lingsdijk en de brug onder de Stoofweg omdat kano's daai niet verder kunnen. Dat moet iet de toekomst anders, vindt de ge meente. Omdat het haar streven is misschien wel meer routes te verlengen of zelfs nieuwe aan te leggen, moeten nieuwe duikers 'kano-yriendelijk' zijn. Ook zouden overstapvoorzieningen moeten worden aangelegd. Rustpunten Het tweede aandachtspunt waar de gemeente bij de Land inrichtingscommissie op ha mert, is de aanleg van rustpun ten langs de kanoroutes. „Wij denken hierbij aan een plek waar mensen hun kano kunnen verlaten om aan land wat te gaan drinken of eten en waar bankjes en een picknicktafel staan." Omdat op langere ter mijn vanuit Den Osse ook een fietspad - in de richting van de Dammenweg - wordt aanger legd, zullen ook fietsers van dei- ze rustpunten kunnen profite ren, aldus de gemeente. B en W zeggen te streven naar één of twee rustpunten voor de zomer van 1999. zodat de ka- noërs er al gebruik van kunnen maken. Later zouden dan ook fietsers van de rustpunten moe ten kunnen genieten. De eerste kanoroute moet, zo is het stre ven, in september van dit jaar gereed zijn. door Barend Pelgrim HULST - Het evenement Bertha Strikes Again is dit jaar aan zijn zesde editie toe. Bij de bekend making van het programma van dit 'volksfeest van Hulst', op 6 juni aanstaande, kreeg de stich ting Robbedoes (het goede doel van afgelopen editie) uit handen van het Bertha-bestuur een fi nanciële bijdrage ter ondersteu ning van de peuterspeelzaal. Vorig trok het spektakel zo'n 4.500 bezoekers. De organisatie van Bertha Stri kes Again streeft er volgens ei gen zeggen naar telkens één of meer artiesten van bedenkelijk niveau op de affiche te krijgen en is daar weer met verve in ge- slaagd.De vier bestuursleden van Bertha Strikes Again bewe ren met Eddy Wally en Theo de King performers geboekt te hebben die perfect in de Bertha- filosofie passen: Eddy Wally als de Vlaamse clown der clowns en Theo de King, de Brabantse su perartiest, met een ongeëve naard repertoire van 284 numl. mers. Verder is er net als vorig jaar een soundmix-show voor kinderen vanaf groep 4 en zor gen DJ Patrick Roelants en Eric Hemelaar voor muziek en licht show. Bovendien staan er nog een live-band en een Hulster act gepland. Het Bertha Strikes Again-feest heeft plaats op zaterdag 6 juni op het Havenfort in Hulst, be gint om 18.00 uur en is gratis toegankelijk. door Herre Stegenga Als wethouder van Schouwen-Dui veland werd ir. C. W. Veerhoek met behoorlijk wat Tijken in de kasten' van de voormalige gemeenten geconfron teerd. Dat is inherent aan het herinde- lingsproces, vindt hij. „Lastige en moeilijke onderwerpen hebben de ge meenten soms laten liggen. Dat hebben wij in Westerschouwen ook gedaan. Op het gebied van het REO (ruimtelijk eco nomisch onderzoek) hebben we wat probleempjes gehad en met de Strand- nota ook. Dingen die niet helemaal wa ren uitgekristalliseerd. Geen grote za ken hoor." Na een persoonlijke 'politieke oriënta tie' waarbij hij zich aansloot bij de WD, trad Veerhoek vrij snel toe tot de raad van Westerschouwen. In 1987 was dat. Door het overlijden van WD-wet- houder A J. Deïst kwam er een plekje vrij. Bij de verkiezingen van 1990 werd hij wethouder, een functie die hij tot de herindelingsverkiezingen van novem ber '96 vervulde. Veerhoek stond hier bij tweede op de WD-lijst en werd sa men met G. van de Velde wethouder voor de liberalen. Hij heeft een zware portefeuille met onder meer ruimtelij ke ordening, economische zaken, werk gelegenheid, recreatie, toerisme en landbouw en het nieuwe gemeentehuis. Uit recente peilingen blijkt dat u met afstand de bekendste loet houder op Schouwen-Duiveland bent. Streelt dat uw ego? (denkt na) „Ik kick daar niet op. Het past een beetje bij de manier waarop ik politiek bedrijf. Als ik me als een grijze muis zou moeten gedragen, zou ik zeer snel iets anders zoeken. Ik ben ambiti eus, innovatief en ook wel creatief zeg gen ze. In het bedrijfsleven was ik dat ook aldie eigenschappen heb j e nu een maal. Dan kom je met nieuwe ideeën en die worden wel of niet goed ontvangen, maar ze halen wel de publiciteit. Ik ben geen wethouder die op de winkel past, ik ben iemand die vóór veranderingen is. Dat past ook bij mijn partij. Ik heb het gevoel dat de WD groter is gewor den, omdat ze is afgestapt van haar conservatieve karakter. Vroeger stond de WD bekend als een partij voor rijke mensen, tegenwoordig is het gewoon een grote volkspartij." Verder is het overduidelijk dat u de drukst bezette wethouder bent. Is dat geen teken dat de por tefeuilleverdeling scheefis? „De portefeuilles zijn verdeeld op basis van wat de wethouders willen. Het hangt er natuurlijk ook vanaf wat je er mee doet. Je kunt er ook conservatief mee omgaan. Kijk, een voorbeeld is de structuurvisie. Ik had dat ook niét kun nen doen. Niemand heeft het me gevraagd. Het is gewoon de manier waarop ik omga met mijn beleidsporte Wethouder Veerhoek: „Van de regiovisie was niets terecht gekomen, als we op safe hadden gespeeld." foto Pieter Honhoff feuilles. Voor burgers en ondernemers zo goed mogelijke omstandigheden scheppen. Tja, met zo'n plan roep je het werk over je af." Reiken uw ambities verder dan Schouwen-Duiveland? „Ik ben nog twee jaar statenlid geweest, maar clat was niet meer te combineren met mijn wethouderschapVeel te druk. Ook vond ik het niet correct om die twee functies te combineren. Wat mijn toe komst betreft, ik denk niet zover voor uit. Op dit moment heb ik daar geen beeld van. Wat ik over tien jaar doe? Eén ding is zeker, dit werk doe ik dan niet meer. Ik ben ambitieus en ik wil nieuwe dingen blijven doen. Maar wat, dat hangt natuurlijk ook niet altijd van jezelf af. Voor hetzelfde geld word ik weer ondernemer. Hoe zit het met uw plannen voor een Beiers eethuisje en een Ierse pub in Renesse? „Die zijn nog niet van de baan. Kijk, je moet oppassen dat je niet afhankelijk bent van de politiek. Je moet je niet zo veel aan het pluche hechten dat je niets anders meer kunt. Als je partij uitein delijk iemand anders wil, moet je zor gen dat je iets achter de hand hebt. Li beralen zorgen voor zichzelf. Maar, voor de duidelijkheid, daar wordt op dit moment niet aan gedacht. Ik heb me nu verhuurd aan de gemeente en daar zet ik mij volledig voor in." Houtekamer (fractievoorzitter SGP/GPV) waarschuwde on langs voor de subsidieregelingen waar de gemeente gebruik van maakt. Hij maakt zich hier zor gen over omdat er vaak een co-fi nanciering aan vastzit. „Ten eerste past dat bij de politieke vi sie van Houtekamer, zekerheden in bouwen. Daar is niks mis mee, begrijp me goed. Maar als je bepaalde dingen wilt realiseren, moet je risico's durven nemen. Neem nou de Regiovisie, dat is een uniek project. Als we daarbij op sa fe hadden gespeeld, was er niets van te recht gekomen. Dat geldt ook voor het mobiliteitscenario en het transferium. Grote plannen, waarvoor substantiële investeringen nodig zijn. Ik leg die risi co's trouwens ook voor aan de raad. Als je honderd procent zekerheid wilt, moetje het niet doen, maak ik ze duide lijk. Maar het geld dat op ons ligt te wachten, is dan weg." Wat is uw grootste blunder ge weest? „Blunders maak ik elke dag. Dat is in herent aan de politiek die ik bedrijf. Ik ben een wethouder die veranderingen wil aanbrengen en daar horen nou een maal risico's bij." Aan het eind van elke dag evalueer ik wat er goed en fout is gegaan. Zelfs na afloop van een vergadering evalueer ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43