Thuiszorg sluit nieuwe CAO af Onze Top 10 r Moraal is... RPF Sorgdrager probeert fout glad te strijken PZC Op de top van Nedlloyd Schiphol wil via ticket sparen voor offshorevliegveld o Rel over aanwezigheid Duitse ex-officier bij dodenherdenking binnenland Lonen gaan begin juli met 3,5 procent omhoog Margriet moet getuigen in zaak-Oltmans MRSA-bacterie in Leiderdorp Auto in haven Urk: één dode Muisarm velt croupiers Brand in leeggelopen zwavelvat Drugsverdachte overlijdt O 1.69 9.98 2.89 9.90 1.49 1.49 1.99 2.29 3.89 5.45 vrijdag 1 mei 1998 van onze redactie binnenland UTRECHT - De 130.000 werknemersin de thuiszorg hebben een nieuwe CAO. Na een nacht onderhandelen spraken bonden en werkgevers gistermorgen af dat de lonen op 1 juli 3,5 procent om hoog gaan. Ook komt er een eenmalige eindejaarsuitkering van een half pro cent. De toeslagen voor werken op onregel matige uren in de vroege ochtend en la te avond gaan 5 procent omhoog. Kerst- en oudejaarsavond worden voortaan uitbetaald volgens de hogere feestdagentoeslag. De werkweek gaat van 37 naar 36 uur. Het budget voor kinderopvang wordt verdubbeld. Door de vele parttimers in de sector is er 'schreeuwend' behoefte aan deze voorziening. Partijen starten een gezamenlijk onderzoek naar de problemen rond werkdruk, het ziekte verzuim en arbeidsomstandigheden. Vakbond CFO noemt akkoord verde digbaar. „Dit is een marktconform re sultaat. De werkgevers in de zieken huizen kunnen hier niet onder gaan zit ten. De diverse sectoren in de zorg con curreren ook met elkaar." Hij vindt het niet raar dat de werkweek wordt ver kort, terwijl de werkdruk een probleem is. „We hebben afgesproken dat door het korter werken de werkdruk niet omhoog mag." De AbvaKabo vindt het positief dat de werkgevers hun verantwoordelijkheid hebben genomen. „Dit is een signaal voor de CAO ziekenhuizen", aldus een woordvoerder. Werkgeversonderhandelaar Clevers van de Landelijke Vereniging voor thuiszorg (LVT) zal bij een volgend ka binet aankloppen voor meer geld. Als dat er niet komt gaat deze CAO volgens hem ten koste van de zorg. „Omdat de loonsverhoging pas halverwege dit jaar ingaat, kunnen wij het dit jaar red den. Over de stucturele doorwerking van de kosten moeten wij met het nieu we kabinet afspraken maken. Ook aan pak van werkdruk en scholing die no dig zijn om de arbeidsmarktproblemen aan te pakken, kosten geld. NU'91 Regio Zeeland legt het akkoord binnenkort met een positief advies aan de leden voor. Volgende week beginnen de eerste onderhandelingen voor de CAO in de ziekenhuizen. ANP zie ook pagina 15 DEN HAAG - Prinses Margriet moet toch voor de rechter getui gen in het proces van journalist Willem Oltmans tegen de Staat. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dit gisteren bevestigd. Het gerechtshof in Den Haag vex-nietigde een eerder vonnis van de ï-echtbank, dat bepaalde dat de piinses niet hoeft te ge tuigen. Oltmans próbeeit met behulp van getuigenverklarin gen aan te tonen dat de overheid hem in zijn loopbaan voortdu rend heeft tegengewerkt. Hij eist een schadevergoeding van 2,8 miljoen gulden. Pxrinses Margriet zou ophelde ring moeten verschaffen over opmerkingen die zij zou hebben gemaakt tijdens een bezoek aan Canada. De opmerking waar het om gaat luidt: 'Waarom was het dat wij niet van Oltmans mochten houden?' Oltmans wil van de prinses horen wat de ach tergrond van die opmerking is geweest. De rechtbank vond dat wanneer leden van het koninklijk huis taken in het openbaar belang vervullen, zoals bij vertegen woordiging in het buitenland, daaxvoor ministeriële verant woordelijkheid bestaat. In dat geval is er sprake van onschend baarheid, aldus de rechtbank. Het hof heeft dat ooi'deel in ho ger beroep vernietigd. Een na dere motivering is niet bekend gemaakt. Wanneer de zitting dient is nog niet bekend. De getuigenver klaring zal in elk geval achter gesloten deuren plaatsvinden, aldus de RVD. ANP van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Schiphol laat momenteel doorrekenen of het op alle tickets voor vluchten vanaf Schiphol een heffing van een paar tientjes kan leggen. Die heffing moet geld opleve ren om de bouw van een lucht haven in zee te financieren zonder dat daar veel over heidsgeld voor nodig is. De ticketheffing is een van de mogelijkheden die de luchtha ven laat doorrekenen door de National Westminster Bank. De bank bekijkt ook de op brengst van privatisering en de interesse van private beleg gers. Schiphol verwacht dat de studie eind mei af is. „Start- en landingsbanen op zee, verbonden met de termi nal op Schiphol hebben onze vooi'keur. Het kabinet houdt dat ook als optie open, vandaar dat wij financieringsmogelijk heden laten onderzoeken", al dus een woordvoexxler van de luchthaven. Overstappen Het ministerie van Verkeer en Waterstaat vindt het 'een goe de zaak' dat andere paxtijen naar aanvullende financiering zoeken. „Het is het bestuderen waard. Een heffing op tickets raakt echter niet de passagiers die op Schiphol overstappen en ook niet de vrachtvluchten. Een verhoging van de lan dingsrechten kan daarom ook een mogelijkheid zijn. Dat le vert een eerlijker verdeling op", aldus een woordvoerdex-. Het ministerie van Vex-keer en Schiphol heeft nog niet alle ef fecten op een.rij. Een te hoge Op Schiphol wordt al jaren gewex-kt aan uitbreiding. heffing kan de concurrentie- postie van luchtvaartmaat schappijen schaden, omdat passagiers dan goedkoper via een andex-e luchthaven kunnen vliegen. Een heffing voor nieuwbouw is niet uniek, stelt de Schiphol-woordvoerder. In Griekenland en Brazilië wordt zo ook een nieuwe luchthaven gefinancierd. Ook het Londen- se Heathrow zou op genoemde wijze kapitaal vei'zamelen. De prijs die de luchthaven boven op tickets legt, is bedoeld voor foto Marcel Antonisse/ANP uitbreiding van het complex. Transavia ziet niets in een hef fing, omdat het de concui'ren- tiepositie schaadt. KLM heeft geen commentaax'. ANP LEIDERDORP - Het St. Elisabeth-ziekenhuis in Leidei-doip heeft drie afdelingen gesloten, na ontdekking van de besmet telijke MRSA-bacterie. Bij twee patiënten en een vex-pleeg- kundige is de besmetting vastgesteld. De bactex-ie kan de situ atie van zieke mensen verslechtei-en en is lastig te bestrijden. De twee patiënten zijn in quarantaine, de vexpleegkundige is thuis. Het ziekenhuis test meer dan honderd patiënten en tientallen artsen en vei-pleegkundigen op besmetting. De besmetting met de MRSA-bactei-ie (meticillineresiste staphylococcus aureus) is waarschijnlijk veroorzaakt door een patiënt die uit een buitenlands ziekenhuis kwam. ANP URK - Een 20-jarige Ui-ker is gistermiddag om het leven ge komen, nadat hij samen met twee andere personen met een wagen in het water van de werkhaven op Ux'k was gereden. Het slachtoffer was samen met een andere inzittende door voorbijgangers uit het water gehaald. Reanimatie was nood zakelijk. Het duo werd naar het ziekerxhuis in Emmeloox-d ge bracht. Kort na aankomst overleed de 20-jax'ige man. De der de inzittende had op eigen houtje de wal weten te bereiken, De politie stelt een onderzoek in naar de precieze oorzaak. Veimoedelijk is de auto te hard achteruit gereden en over de kaderand geschoven. Ook kijkt de politie of de inzittenden onder invloed van alcohol waren. Het vuurwerk dat ter ere van Koninginnedag op Urk is niet doorgegaan. ANP HOOFDDORP - Holland Casino onderzoekt of het werk ach ter de speeltafels moet worden aangepast om te voorkomen dat de croupiers last krijgen van RSI. Op basis van ervaiingen in het Scheveningse en Rotterdamse filiaal vennoedt het be- drij f dat een kleine 10 procent van de 3400 wex-knemers klach ten heeft die op de ziekte kunnen duiden. RSI, repetitive strain injury, ook wel muisax-m genoemd, wordt veroorzaakt doordat werknemex-s langdurig dezelfde beweging moeten maken. In de Scheveningse vestiging kam pen momenteel achttien van de 200 wex-knemers met klachten die er op lijken. ANP ROTTERDAM - In de zwavelopslagtank die deze week bij het bedrijf Procor Sulphur Services in de Botlek bijna helemaal leegliep, brak gistel-ochtend brand uit. Volgens een woord voerder van de politie is de situatie niet gevaarlijk. De brand weer houdt de tank met waterstralen nat. Bedrijven in de om geving werken gewoon door; maar zijn uit voorzorg door poli tie en brandweer gewaarschuwd. De opslagtank wordt nu door de brandweer helemaal afge dicht. Daarna zal er stoom in het vat worden gespoten. Zo hoopt de brandweer de brand te doven. Dat kan overigens wel enige tijd duren, aldus de woordvoerders. Het vat was door een scheux-ing helemaal leeggelopen. In de opslagtank zat 9000 ton vloeibare zwavel. Bij een tempex-a- tuur van 140 graden blijft dat vloeibaar en het begon dan ook omrxiddellijk te stollen toen het eruit liep. ANP VENLO - Een 36-jax-ige man uit Steyl is in Venlo gestikt in en kele bolletjes verdovende 'middelen, kort nadat hij was geax'- resteerd. Eerste hulp en reanimatie door een ambulanceteam mochten niet meer baten voor de Limbux-ger. De politie had hem aangehouden op verdenking van handel in verdovende middelen. De man zakte kort na de arrestatie in elkaar. Sectie heeft de doodsoorzaak uitgewezen. Ondex-zoek door de rijksrecherche maakte duidelijk dat de politie bij de axrestatie geen geweld heeft gebruikt. ANP door Peter de Kneqt DEN HAAG - Minister Sorg drager van Justitie heeft afgelo pen woensdag door middel van elektronische peptalk per com puter (een 'e-mail') tevergeefs geprobeerd haar positie tegen over haar tienduizenden amb tenaren te redden. In het bericht aan haar mede- werkers ontkende Sox-gdrager ten stelligste dat zij haar ambte naren zou wantrouwen, zoals de media eerder deze week hadden gemeld naar aanleiding van een maandag gehouden radio-in- teiview. Daarin maakte zij on der meer melding van een 'draad' die voor haar was ge spannen met de bedoeling haar onderuit te laten gaan. (Advertentie) Aanbiedingen voor Bonus kaarthouders Bloemkool, per stuk 2.99 Hamlappen, kilo mm 1798 Bonus voordeel 8.00 Jambon d'Andennes, 100 gram m&s> 3.89 Bonus voordeel 1.00 Ctl Zaanlander zacht mild 48+, kilo ®®o 13.50 Bonus voordeel 3.60 Mora pistolets, ham/cheese, saté of pizza, zak 80 gram 1.89 Bonus voordeel 0.40 Verkade biscuits, nlzza, knappertjes, langetjes of maria biskwle, per pak 1.89 Bonus voordeel 0.40 m Croky chips, Bolognese, naturel of paprika, zak 300 gram 2.69 Bonus voordeel 0.70 Brabants vloerbrood, o.a. wit en bruin, heel 3.29 Bonus voordeel 1.00 Lotus comfort plus toiletpapier, O pak 6 rollen 5.89 mrm Bonus voordeel 2.00 Non filtrée wijnen, rood of wit: Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Chardonnay of Sauvignon Blanc, fles 0.75 liter 6.95 Bonus voordeel 1.50 I r Toen Sox-gdragei- echter haar boodschap met de vredestich tende tekst had verstuurd, ver scheen een gesprek met haar in NRC Handelsblad waarin zij opnieuw - en ditmaal forser dan op de radio - de vloer aanveegde met de loyaliteit van haar amb- tenax-enappai-aat. Eigen fouten In de intern verstuurde e-mail ontkent Sorgdrager dat zij denkt dat men haar de afgelo pen jaren een hak heeft gezet en dat de ambtenaren haar 'bewust in de problemen hebben ge bracht' door onvolledige infor- matie aan haar te verstrekken. 'Ik denk dat dat voor 99.9% niet het geval is. Onvolledige infor matieverstrekking had niet tot doel de minister op het verkeer de been te zetten, maar was wel het gevolg van onvoldoende alertheid of de neiging eigen fouten niet openlijk toe te ge- Sorgdrager poogt in haar pep talk aan de ambtenaren nog een keer de handen van haar men sen op elkaar te krijgen: 'Dat laatste is juist waar we aan wer ken: een open organisatie waar in fouten - die altijd worden ge maakt in het werk - worden erkend en besproken opdat we ervan leren. Niet om met een be schuldigende vinger te wijzen en 'maatregelen' te nemen. Hoe wel dat laatste in een enkel ge val wel moet gebeuren. Op een eerlijke maniei*.' GPD 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 2 mei as. In de AH Supermarkten met een cijfercode of Ontruiming perrons na lek in tankwagon AMERSFOORT - De poli tie heeft gistermiddag alle perrons van het NS-sta- tion in Amersfoort korte tijd ontruimd en afgeslo ten in verband met een lekkende tankwagon. Als gevolg daarvan was er een tijdje geen treinverkeer mogelijk van en naar Utrecht. In de tankwagon zat kool- waterstof, een brandbare vloeistof. De wagon is weggesleept naar een an der, rustig deel van het station, waar het lek werd gedicht. ANP Na uren klimmen bereikten de gevell en de top van het complex. foto Cees Kuyper/GPD ROTTERDAM - In ruim vijf uur tijd is het gisteren twee klimmers gelukt het 85 meter hoge Nedlloyd-gebouw bij de Willemsbrug in Rotterdam te bedwingen. Na hun poging zijn ze uitgebreid verhoord door de politie. Het is onbe kend of ze voor de illegale ac tie een boete krijgen. De twee met Vikinghelmen uitgedoste figuren op de hoge steile wand deden even den ken aan die flauwe sketches van de vroegere Bx-itse komiek Benny Hill. DanzagjeHill zo genaamd zwaar ploeterend een muur 'optijgeren', maar als hij na het drinken zijn be ker neerzette, bleef die staan en ontdekte de kijker dat de camera bij een gx-ondscène ge woon een kwartslag was ge draaid. Maar voor Jan van der Meulen was het menens. Vooral toen hij in het begin plotseling een paar meter viel, tot ontzetting van de kennissen en voorbij ganger die de bizaxve poging gadesloegen. Dankzij de vei ligheidshaken bleven de ge volgen van de val beperkt. Al na enkele minuten kx-eeg Jan zijn branie terug. Samen met Joost Bomhof wil de Jan het architectonisch fraaie gebouw aan de rivier bedwingen. Voor Bomhof markeerde de stunt een jubi leum. Al jarenlang gaat hij al lerlei bekende gebouwen op of af. Hij bedwong ondermeerde PTT-toren, de Euromast, de Van Brienenoordbrug en een kraan van het Nationale Ne derlanden-gebouw. In 1985 richtte Van der Meulen de klimschool Crack op. Pas na een uurtje kreeg de be waking van het Nedlloydge- bouw de ongenode gasten in het vizier. De bewakers scha kelden de politie in, maar die moest nog een poos wachten om de alpinisten op hun ge- dx-ag te kunnen aanspreken. Pas na vijfeneenhalf uur klimmen bex-eikten de gevel toeristen de top, waarna het 'abseilen' kon beginnen. Hun volgende uitdaging is een steile wand van duizend me ter in de Verenigde Staten. En in Rottex'dam prijkt de Eras- musbnig hoog op het verlang lijstje. Van der Meulen zegt liever niet warxneer dat zal ge beuren, om geen slapende honden wakker te maken. GPD van onze redactie binnenland BRUNSSUM - De gemeente Brunssum trekt waarschijnlijk de uitnodiging in aan de omstre den Duitser graf J. von Moltke om maandag de dodenherden king in die plaats bij te wonen. De 77-jarige gepensioneerde Duitse marine-officier verte genwoordigt volgens de werk groep tegen Fascisme en Racis me in Heerlen een organisatie waarin diverse clubs van oud- SS'ers zijn opgegaan. Ook zou Von Moltke als redac teur zijn verbonden aan het blad 'Soldat und Volk' en zodoende medeplichtig zijn aan racisti sche en fascistische uitlatingen. Von Moltke noemt het blad ech ter niet extreem rechts. Volgens burgemeester F. Jacobs van Brunssum kloppen de be schuldigingen niet. „Maar het wordt nu wel verschrikkelijk moeilijk om de uitnodiging te handhaven. Het gaat op 4 mei om een herdenking van Neder landse gevallenen. Die kun je niet belasten met de aanwezig heid van een Duitser die zo in het nieuws komt." Graf Hans-Joachim von Moltke heeft er zelf weinig moeite mee als hij op 4 mei niet samen met Nedeiiandse en Belgische oud militairen een krans mag komen leggen op het ooxdogskerkhof in Bx-unssum. „Er zijn altijd men sen die hun bedenkingen heb ben tegen Duitse soldaten. Dat zijn we al vijftig jaar gewend. Als ik niet welkom ben, blijf ik toch gewoon thixis?" Von Moltke zat tijdens de Twee de Wereldoorlog bij de Duitse marine. Als zeekadet was hij ge legerd op een mijnenveger in Oostende en in Vlissingen. „We hadden goede relaties met de bevolking. We speelden een pot je voetbal, deelden chocola uit. Ik ben wel eens terug geweest en de ontvangst was hartelijk." Aan het einde van de oorlog was Von Moltke opgeklommen tot luitenant-ter-zee. Hij moest op de Oostzee scheepskonvooien met Duitse vluchtelingen be schermen. Toen de geallieerden Duitsland op de knieën hadden, maakte Von Moltke de overstap naar de German News Agency, de voorloper van het nationale persbureau DPA. In 1951 trad hij in dienst als persvooxdichter van de regering in Bonn. Dat het blad 'Soldat im Volk' waar hij aan meewerkt een i-echts-extremistische uitgave zou zijn. vindt Von Moltke on zin. „Waar begint rechts-extre- misme? Ik heb 36 jaar lang voor de Duitse regering gewerkt en ik heb me altijd tegen het rechts extremisme verzet." GPD (Advertentie) 15 miljoen mensen die winkelen, kijken en... kopen! Producten moeten opvallen. Fatsoen of moraal telt niet meer in de réclame. Niks is meer heilig en kwetsen heb je maar te pikken. Leen van Dijke De RPF wil een strengere reclame code. Het gaat om de keus tussen fatsoen en straattereur! kArirt voor Partijbureau RPF Postbus 302 8070 AH Nunspeet tel: 0341 - 256 744

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3