Kleumen op hartverwarmende oranjefeesten PZC Linssen stort zich nu op de binnenstad Eddy Wally kraker op volksfeest Hulst zeeland vrijdag 1 mei 1998 b 1 Goes viert alternatief Koninginnedag-programma rond Steenen Brug Scheidend voorzitter kritiseert functioneren wijkbeheer Middelburg door Marten de Jongh GOES - De Snelle Beatrix heeft een prijs gewonnen. Het is haar tot racewagen omgebouwde skelter die bij de jury bijzonder in de sinaak valt. Het goede nieuws moet nog doordringen tot de gehelmde dreumes en haar compagnon. De bestuur der is moe en zit te duimen. Zij heeft meegereden in de Kapelse rondgang met versierde fietsen en karren. Eén van de vele acti viteiten tijdens Koninginnedag op de Bevelanden en Tholen. Een verrassend koninginne- f eest rondom de Steenen Brug in Goes, volksspelen in Yerseke, zeepkistenrace in Wolphaarts- dijk, de 'Van Alles Wat Show' in Oudelande, in elke stad of dorp valt wel iets te beleven. Kinde ren en volwassenen in Kortgene verzamelen zich 's ochtends bij de oude landbouwhaven voor een optocht. Aan de toeschou wers trekt een oranje stoet voor bij. Over de klinkers hobbelen onder meer een zeeschip en een vliegtuig. Ondertussen begint in de Hoofdstraat het stapelen van lege blikjes voor het ballengooi- en. Een onderdeel van de kin derspelen dat bijzonder in trek is. Ai snel vomt zich een rij ge kostumeerde deelnemers. Zor- ro, Pippie Langkous, Lucky Luke en Ruud Gidlit, ze kunnen allemaal even goed mikken. Enkele kilometers verderop in Geersdijk staan hardlopers te rillen voor de start van de Oran- jeloop. Waar blijft de zon nou? Het leek zo'n mooie dag te worden. De stemming is er niet minder om. „In ons dorp laat ie dereen zich zien op Koninginne dag", zegt een toeschouwer. „Zelfs de jongste is erbijVorige week geboren. Ik geloof dat het nummer 297 is." Een vrouw- blaast op een fluitje. Het sein voor de kinderen om hun bal lonnen los te laten. Het blaasin strument wordt gewisseld voor een klapperpistool. 'Pang', daar gaan de hardlopers. Hoofddeksel Een paar uur later in Goes wordt de koningin geëerd op een wijze zoals dat in geen jaren is gebeurd in de stad. Vanaf de ('s avonds fraai verlichte) televi sietoren laat gitarist Peter Wes- sel het Wilhelmus over Goes schallen, gevolgd door een scheurend Perfect Day. Wie nog snurkt, is klaarwakker. Rondom de Steenen Brug verzamelen zich kunstenaars, potsenbak kers, straatartiesten, muzikan ten en heel veel bezoekers. De vrijmarkt op de Oost wal, de bootjesmolen nabij de Voorstad, de exposities, het sluit allemaal mooi op elkaar aan. Soms is het even de pas inhouden om niet te struikelen over een verdwaalde stoepregel poëzie. Bijvoorbeeld: 'logica brengt je van a naar b, maar de verbeelding brengt je overal.' En mocht Beatrix nog op zoek zijn naar een nieuw hoofddeksel, in Goes kan zij te recht. De expositie in de Kope ren Tuin/Centrum De Veste laat zien dat veel creatievelingen ge hoor gaven aan het verzoek iets moois te maken voor de collectie Zeepkistenrace in Wolphaartsdijk. van hare majesteit. Misschien dat een hoed versierd met Zeeuwse schelpen iets vóórhaar is? Feest is het ook op het Stenge plein in Heinkenszand. Daar maken jonge Borselse artiesten hun debuut tijdens een play- backshow. De presentatrice heeft het er even moeilijk mee want haar jury is de hort op. „Marty, Rick, Ada, waar zijn jullie?", schalt haar oproep door de luidsprekers. „Een optreden zonder jury, dat kan natuurlijk niet." Tikje onzeker Gelukkig voor de 'Twee Hijgers' hun optreden gaat even later gewoon door. Een tikje onzeker brengen de kortegebroekte schooljochies het nummer 'Ik ben een gabber'. Over kale kop pen, pillen slikken en door de tent zweven gaat het. Het pu bliek heeft er best een applausje voor over. Tijd voor de volgende act. „Helaas", zegt de presenta trice. „Nu zouden er twee meis jes komen. Maar zij durven niet meer. Zoveel toeschouwers als er nu «taan, dat is wat teveel." Anderen grijpen wel de moed bij elkaar. Het is tenslotte maar één keer per jaar Koninginnedag. Oranjeklantjes in Wilhelminadorp. Zeskamp in Sint-Annaland. Kinderspelen in Kortgene. fotografie Willem Mieras Zeelandbrug twee nachten gestremd MIDDELBURG - De Zeeland- brug is in mei twee nachten ge stremd voor het verkeer. De provincie gaat als voorberei ding op de reconstructie van het wegdek drie proefvakken aan brengen over de volle lengte van de brug. Daarvoor is het nood zakelijk de verbinding van maandag 18 op dinsdag 19 mei en van dinsdag 19 op woensdag 20 mei af te sluiten. Ter voorbereiding op de recon structie van het wegdek van de Zeelandbrug worden over de volle lengte van de brug drie proefvakken met elk een eigen wegbelijning aangebracht.De reconstructieis voor volgend jaar voorzien. De stremming duurt van twaalf uur 's nachts tot vier uur 's mor gens. Het verkeer wordt op de toeleidende wegen en bij de Zeelandbrug verwezen naar de alternatieve route: de weg over de stormvloedkering in de Oos- terschelde. Alleen hulpdiensten zoals ambulances kunnen tij dens de stremming passeren. Bij ongunstige weersomstandighe den wordt het werk uitgesteld tot de nachten van maandag 25 op dinsdag 26 mei en van dins dag 26 op woensdag 27 mei. De tijden blijven gelijk. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld L. Fransen A.M. van der Jagt M.A. deJongh E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis R. Thannhauser(sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Jaap Goet- heer, voorzitter van de Wijktafel Noord in Middelburg, stopt er mee. Eind januari keerde hij te rug in de gemeenteraad voor GroenLinks. Hij vindt de com binatie raadslidmaatschap en voorzitter van de wijktafel niet meer te combineren. Beide functies kosten veel tijd. Goet- heer heeft zijn aftreden in een brief kenbaar gemaakt aan wet houder P. Bruinooge en aan de sectie Wijkbeheer van het Soci aal Kultureel Werk Middelburg. De eerstkomende vergadering van de wijktafel in juli zal hij al niet meer voorzitten. De Wijktafel Noord bespreekt de problemen in Nieuw-Mid- delburg, Centrum, Klarenbeek en Sint Laurens. In de praktijk, schrijft Goetheer in zijn brief, komt het erop neer dat het ge bied te groot is. De tafel moet oplossingen zien te vinden voor maar liefst 13.500 inwoners, bijna eenderde van het inwo nertal van de stad. „Dat blijkt in de praktijk steeds meer op pro blemen te stuitten. Sterker nog, het heeft nooit echt goed ge functioneerd." Volgens Goetheer is het een on mogelijke zaak om bewoners uit de verschillende wijken bij el kaar te brengen. Sint Laurens heeft van meet af aan duidelijk aangegeven niets te zien in de constructie. De wijk Klaren beek is volgens de vertrekkende voorzitter eveneens niet te be wegen om deel te nemen in de, overlegstructuur van de wijkta fel. Het Centrum is nog nooit door iemand vertegenwoordigd geweest. Teleurstelling In zijn afscheidsbrief stelt Goet heer dat hij ook teleurgesteld is in het college van B en W. Dat heeft tot nu toe nog steeds niet duidelijk kunnen maken welke kant het op wil met Wijkbeheer, wat ze eronder verstaat en hoe ze het wil uitvoeren. Goetheer schrijft dat hij de oorspronkelij ke doelstellingen (bewoners meer betrekken bij het wel en wee in de wijk) steeds meer ziet verwateren. „Zelfs in Nieuw- Middelburg - toch de wijk waar deze wijktafel is gestart - zie je dat de diverse partijen steeds meer van elkaar verwijderd ra ken, omdat het gemeenschap pelijke is verdwenen. Er ont breekt ook een wijkactieplan. Er wordt alleen maar gesproken over incidenten. Geconstateerd kan worden dat de kloof tussen wijk en gemeente in deze opzet groter is geworden." Volgens Goetheer is dat toe te schrijven aan het ontbreken van een dui delijke visie van het Middel burgse college van B en W. door Barend Pelgrim HULST - Het evenement Bertha Strikes Again is dit jaar aan zijn zesde editie toe. Bij de bekend making van het programma van dit 'volksfeest van Hulst', op 6 juni aanstaande, kreeg de stich ting Robbedoes (het goede doel van afgelopen editie) uit handen van het Bertha-bestuur een fi nanciële bijdrage ter ondersteu ning van de peuterspeelzaal. Vorig trok het spektakel zo'n 4.500 bezoekers. De organisatie van Bertha Stri kes Again streeft er volgens ei gen zeggen naar telkens één of meer artiesten van bedenkelijk niveau op de affiche te krijgen en is daar weer met verve in ge slaagd. De vier bestuursleden van Ber tha Strikes Again, Peter Bouw man, Manuel van Goethem, Ma rio de Bakker en Evert Verwer, beweren met Eddy Wally en Theo de King performers ge boekt te hebben die perfect i n de Bertha-filosofie passen- Eddy Wally als de Vlaamse clown der clowns en Theo de King, de Bra bantse superartiest, met een on geëvenaard repertoire van 284 nummer. Verder is er net als vo rig jaar een soundmix-show voor kinderen vanaf groep 4 en zorgen DJ Patrick Roelants eri. Eric Hemelaar voor muziek en lichtshow. Bovendien staan er nog een live-band en een Hul ster act gepland. De verkoop voor de Bertha-lo- terij is al begonnen. Het Bertha' Strikes Again-feest heeft plaats op zaterdag 6 juni op het Haven- fort in Hulst, begint om 18.00 uur en is gratis toegankelijk. door Marten de Jongh Onterecht vond de Goese wethouder C. R. M. M. Linssen het dat zijn CDA in Goes moest inleveren bij de ge meenteraadsverkiezingen. Een zetel verliezen terwijl hij en zijn partijgeno ten zo hard hadden gewerkt voor de ge meente. Hoe was het mogelijk. Tijdens de verkiezingsavond in maart toonde de wethouder zich uit het veld geslagen. „Zelfverzekerd ging ik de verkiezingen in. Ik kan niet anders dan teleurgesteld zijn." Als grootste partij mocht de PvdA als eerste graaien in de ruif met porte feuilles. Linssen moest zijn geliefde post ruimtelijke ordening afstaan. Maar hij kreeg er wat moois voor terug: de functie van binnenstadswethouder. Een geheel nieuwe portefeuille in Goes. Vanwaar die nieuwe portefeuille. Is dat een doekje voor het bloe den? „Nee, zo moet je dat beslist niet zien. Voor de verkiezingen heb ik al nage dacht over de mogelijkheid dat ik ruim telijke ordening zou kunnen kwijtra ken. Een portefeuille die ik graag had willen houden, dat geef ik in alle open heid toeMaar toen ik voelde aankomen dat het anders zou lopen, dacht ik bij mijzelf: op welke manier kan ik iets voor Goes betekenen. Ik moet iets doen waarbij ik lekker in m'n vel zit. De bin nenstad ligt dan heel erg voor de hand. Niet voor niets zet ik mij daarvoor al enkele tientallen jaren in. Ik kom zelf achter de toonbank vandaan." Hoe ging dat tijdens de college onderhandelingen. Zagen uw collega's van PvdA en WD het ivel zitten? „Alle opties zijn in alle openheid en col legialiteit besproken. Er is geen mo ment geweest dat iemand zei: ik claim of ik eis. Zo zit dit college niet in elkaar. Voor het functioneren van een binnen stadswethouder is het van essentieel belang dat de verhoudingen binnen B en W uitstekend zijn. We durven het aan met de nieuwe portefeuille, omdat we elkaar zo goed kennen. Was dat het niet geval, dan had ik er nog eens goed over nagedacht- Want de binnenstad raakt aan alle disciplines, of het nu gaat om economie, ruimtelijke oi'dening, wel zijn of wonen. Gaat het over bijvoor beeld de kwaliteit van de openbare ruimte dan heb je te maken met het wegdek, de gevels, de kwaliteit van de winkels, de architectuur, de milieu-as pecten en ga zo maar door. Alles hoort erbij, behalve openbare orde en veilig heid. Dat zijn de vaste taken van de burgemeester." Van wethouder mr. S. J. Heijning (WD) heeft u de portefeuille cul tuur overgenomen. Combineert dat goed met de binnenstad? CD A-wethouder Linssen: „Ik had die portefeuille ruimtelijke ordening graag willen houden." foto Willem Mieras „Die combinatie ligt voor de hand. Als was het maar omdat tachtig procent van onze monumenten in de binnenstad is te vinden. Ook een belangrijk deel van het culturele leven speelt zich daar af." Het Bekhof, de schouivburg, de parkeerproblemen in het cen trum. het autoluw maken van de Grote Markt, het zijn kwesties waaraan een Goese politicus makkelijk zijn vingers kan bran den. „Het is een flinke klus, dat geef ik toe. Maar ik ben ook heel blij dat ik mij daarvoor mag inzetten. Het is overigens niet zo dat ik alleen grote projecten na jaag. Integendeel juist. Het gaat mij om het algemeen welzijn. Het kleine is net zo belangrijk als het grote." Waar liggen de prioriteiten in het binnenstadsbeleid de komende jaren? „Diverse ontwikkelingen zijn belang rijk. Denk aan de parkeersituatie, Bek hof, schouwburg en de functieverrui ming van de Grote Markt. Daarnaast moeten we samen met ondernemend Goes het binnenstadsmanagement op pakken. Iets anders is de kwaliteit van de openbare ruimte. We moeten een goede combinatie zien te bereiken van een gezond economisch winkelcentrum met respect voorheden en verleden. De mooiste steden zijn altijd plaatsen waar je de warmte van het verleden voelt. Denk aan Leiden. Haarlem en Den Bosch. Geen enkele nieuwe stad kan daarmee concurreren. Goes heeft ook een rijke historie. We moeten heden en verleden koppelen zonder dat het botst en schreeuwt. Dat betekent overi gens niet dat we alles ouderwets moe ten nabouwen. Weloverwogen vernieu wing verdient ook een plaats." Wat ziet u als het grootste knel punt? „Het grootste knelpunt is zonder meer de verhouding tussen ons wensenlijstje en de moeilijke financiële positie van de gemeente. We hadden onze financiën aardig op orde. Maar door maatregelen uit Den Haag zitten we financieel ge zien weer in dezelfde positie als acht jaar geleden. Komt bij dat iedereen op de Bevelanden naar Goes kijkt. Begrij pelijk, daarvoor zijn we een centrumge meente. Maar het betekent wel dat 35.000 inwoners een stad overeind moeten zien te houden voor zo'n 110.000 mensen. Dat wringt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 35