Politie veel duurder onder dak 79,s Twee schepen aan de grond na bijna-aanvaring Atelierroute over papierknipkunst Verbouwing en nieuwbouw bureaus loopt op tot 75 miljoen Bedrijvencombinaties gaan wrakken in de Westerschelde ruimen mmt Steeds meer huurders kopen hun eigen huis fANTASTlCO Kinderpret op Oranjefeest Kortgene Advocaat niet gestraft voor uitlatingen over Wereld Natuur Fonds Gebruik windenergie nauwelijks gegroeid Drie gebieden in voor bestrijden verdroging zeeuwse almanak Communicatie PZC zeeland vrijdag 1 mei 1998 door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland moet het kostenplaatje voor verbouwing en nieuw bouw van bureaus her en der in de provincie drastisch bijstel len. Tegenvallers en nieuwe ont wikkelingen nopen tot het op trekken van het budget met 8,3 miljoen gulden. Daarmee komt het totaal van de investeringen op rond 75 miljoen gulden. De kostenstijging heeft geen gevol gen voor de dagelijkse dienst uitvoering; er kunnen speciale fondsen voor worden aange wend. De bouwactiviteiten op zes plaatsen in de provincie hebben door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Vijf combina ties van bergings- en sleepbe drijven zijn geselecteerd voor de eerste ronde van de wrakkenop- ruiming in de Westerschelde. In juli beginnen de werkzaamhe den. Het is de bedoeling in de eerste ronde acht kleine wrak ken en obstakels uit de bodem van de Westerschelde te verwij deren. De geselecteerde bedrijven die mogen inschrijven op het wrak- kenproject van Rijkswaterstaat Zeeland, komen uit Nederland, België en Duitsland. De twee Belgische combinaties zijn Scaldis/Dredging International en Herbosch Kiere/Union, de kandidaat uit Duitsland is Bug sier. Een Nederlandse gegadigde is (uiteraard) Van den Akker uit Vhssingen in nauwe samenwer king met Smit Tak. Opmerkelijk is dat ook Multraship uit Ter- neuzen zich in deze strijd heeft gemengd. Het onafhankelijke sleepvaartbedrijf maakt deel uit van de combinatie BMMP, met onder meer het baggerbe drijf Ballast Nedam. De aanbesteding van het werk vindt op 2 6 mei plaatsD e wrak ken en obstakels die vanaf juli vanwege de verdieping van de ■i van onze regioredactie RIJSWIJK - Steeds meer huur ders maken gebruik van de mo gelijkheid hun huis van de wo ningcorporatie te kopen. In 1997 gebeurde dat 16.500 keer, Dronken bromfietser aangehouden VLISSINGEN - De mare chaussee Vlissingen heeft in de nacht van woensdag op donderdag in de Bad huisstraat een 28-jarige bromfietser uit Vlissingen aangehouden. De man had ruim twee maal zo veel gedronken als toegestaan. Bij zijn aanhouding gaf hij een valse naam op. De brom fietser kreeg een dagvaar ding. Hij moet zich bin nenkort verantwoorden voor de rechter. Voor het opgeven van de valse naam kreeg de man even eens een proces-verbaal. Uit onderzöekbleek dat er ook nog enkele boetes openstonden. Omdat hij deze niet direct kon beta len, werd het rijbewijs van de man ingenomen. (Advertentie) Spe-c-hal voor on<£ c^c-tY\aak.ï c-c-n fantaS+iSC'h z-itfcnd Sandaaltje- on slippe-r. &ohoo\ \j\t^.ovoord in \ooy Leverbaar in do klcvren ftlavw-'Oiool-fbr'u^o-Z-wari. Po prjs Van doz-o Ivohfigo zomerschoen is normaal fl 1^9/" Nu do fAHTASTlCO pnjs van Van do Wovw, Vorsfstraat &oo$ te maken met aanpassingen die het Zeeuwse politiekorps moet ondergaan om efficiënter en slagvaardiger te opereren en meer blauw op straat te krijgen. Met de oplevering van een door meerdere gebruikersgroepen te benutten centrale vestiging tus sen Middelburg en Vlissingen zal in het jaar 2000 de bouw- stroom worden afgerond. Niet voorzien Sinds het regionaal college eind 1996 het startsein gaf tot de rea lisering van de nieuwe bureaus is de met de begeleiding van het omvangrijke project belaste stuurgroep geconfronteerd met zaken die in een eerder stacüum niet waren voorzien. Zo was er geen rekening mee gehouden dat omwonenden uit oogpunt van overlast bezwaar konden aantekenen tegen de plannen. De ontstane vertraging heeft geleid tot een noodzakelijke aanpassing van offertes aan een nieuw prijspeil. Daarmee is 3,6 miljoen gulden gemoeid. Daar naast moet 4,7 miljoen worden geïnvesteerd om in de pas te lo pen met landelijke verbeterin gen in de dienstverlening van de politie aan het publiek. Servicecentrum Net als andere regio's krijgt Zeeland een in de hoofdvesti gingbij Middelburg in te richten servicecentrum. Daarmee wordt een centraal provinciaal telefoonmeldpunt gecreëerd waar de burger in één keer het goede antwoord krijgt op vra gen waarvoor men nu nog teveel van het kastje naar de muur wordt gestuurd. Door die help deskfunctie op één plek te con centreren kan de politie-inzet op andere werkplekken worden verbeterd. Andere posten die het aanvan kelijke budget ruimschoots hebben doen overstijgen betref fen de effecten van duurzaam bouwen en aanpassingen aan milieu-eisen en kwaliteitsas pecten. Om in een later stadium niet voor nieuwe verrassingen te staan laat de korpsbeheerder nu een contra-expertise uitvoe ren op alle uitgangspunten en budgetten. Het regionaal college van Zeeuwse burgemeesters neemt op basis van de uitkomsten van het onderzoek in juni een besluit over de voortgang van de (her huisvesting. Tot dat moment gaat de politie Zeeland geen na dere verplichtingen aan. Hoewel armlastig, kan de poli tie de kosten van de tegenvallers dekken uit door de rijksover heid ter beschikking gestelde fondsen. De ophoging van het budget gaat niet ten koste van de normale exploitatie van het korps. Westerschelde worden geruimd, zijn relatief klein. Rijkswater staat Zeeland heeft hiervoor ge kozen om extra ervaring op te doen voor de grotere klussen die wachten. De te ruimen wrakken liggen op de rede van Vhssingen, in de Pas van Terneuzen, bij Hansweert en in het Nauw van Bath. Er zal op maximaal drie plaatsen tege lijkertij d worden gewerkt om de scheepvaart niet te veel te hin deren. Kof tjalk Het oudste te bergen wrak is de Nederlandse koftjalk Vrouwe Adriana die op 8 augustus 1885 is gezonken. Er zitten verder vijf motorbinnenvaartschepen bij: de Belgische Epsilon (in 1937 gezonken), de Meppen uit Duitsland (1954), de Cornelia uit Engeland (1962), de Pro Tempore uit Nederland (1962) en de Nederlandse Dinka (1965). Op de lijst staan voorts een ponton van 50 bij 25 meter en het wrak van een onbekend sleepbootje. In het kader van de wrakkenop- ruiming in de Westerschelde heeft Rijkswaterstaat al eerder een proefberging gedaan op het Engelse vrachtschip Fort Mai- sonneuve, dat eind 1944 voor de kust van Cadzand is vergaan. een kwart meer dan in 1996, zo blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De woningcorporaties verdie nen goed aan deze verkopen, ge middeld bedroeg de verkoop prijs 148.000. Daarmee haalden ze een boekwinst van 50.000 gulden per huis. Dit geld ge bruiken ze voor nieuwbouw of renovatie van bestaande wonin gen. De meeste huurwoningen zijn in de provincies Flevoland, Dren the, Friesland, Zeeland en Gro ningen verkocht. Dit zijn vol gens het CBS ook de provincies met de grootste structurele leeg stand. Want ondanks de verko pen en andere maatregelen zo als sloop neemt de structurele leegstand niet af. Begin dit jaar stond een op de driehonderd woningen langer dan drie maanden leeg, tien procent meer dan begin 1997. De meeste leegstaande huizen zijn te vin den in Flevoland en Groningen. In Zeeland is de leegstand in de afgelopen drie jaar gestegen van 2,5 procent naar 9,9 procent. Een van de oorzaken voor de leegstand is dat de huizen niet voldoen aan de wensen van de consument. Ook kan het zijn dat er in een bepaalde regio niet genoeg mensen wonen die be langstelling hebben voor de huurwoningen, aldus een woordvoerder van het CBS. ANP door Marten de Jongh KORTGENE - Maanden voor gespaard, weken naar uitgekeken: Koninginnedag 1998. Een enkel regenspatje daargelaten. verliepen de festiviteiten vlekkeloos op de Bevelanden en Tholen. Inwoners haalden alles uit de kast tijdens de optochten, het volksdansen, de verkleedpartijen en het stokvisknuppelen. En wat te denken van de vele kinderspelen, zoals hier in Kortge ne. Met pyjama feesten en lampionnenop- tochten werd 's avonds een punt gezet achter de feesten. Het is weer wachten tot volgend jaar. foto Willem Mieras GOES - De Nederlandse Vereni ging voor Papierknipkunst viert dit jaar haar derde lustrum met een zogenaamde atelierroute. Kriskras door Nederland, op tientallen plaatsen, worden scholen, huiskamers, musea en ateliers opengesteld, waar pa pierknipkunstenaars werk ten toonstellen en verkopen, en waar iedereen kennis kan ma ken met het ambacht. In Goes richten de Zeeuwse knipkunstenaars in het Am bachtencentrum van de Hol- landsche Hoeve gedurende de maand mei een ruimte in als ten toonstellingsruimte en atelier. Elke woensdag en zaterdag in mei is het atelier open en wor den van 13.00 tot 17.00 uur workshops gehouden. Iedereen kan het knipambacht komen le ren. Langer „De papierknipkunst bestaat natuurlijk al veel langer dan vijftien jaar", zegt mevrouw M. Geldof-Geerse uit Goes. „Kijk maar naar Jantje de Prenten- knipper, een beroemde Zeeuw die in de vorige eeuw al knip pend in zijn levensonderhoud voorzag. Jantjes werk hangt nu inde musea." Zo'n twintig jaar geleden werd de papierknipkunst nieuw le ven ingeblazen, vooral doortoe doen van verschillende vrou wenverenigingen, die het als hobby introduceerden. Overal in Nederland ontstonden zoge naamde knipkringen, clubjes vrouwen die samen knipten en ideeën, deskundigheid en mate riaal uitwisselden. Omdat de behoefte aan meer deskundig heid, traditionele patronen en specifieke materialen toenam, werd de Nederlandse Vereni ging voor Papierknipkunst op gericht. De vereniging geeft een blad uit: Knippers. Daarin ko men eeuwenoude traditionele knipstijlen aan de orde en wordt het werk van Nederlandse knip kunstenaars op de voet gevolgd. Eerste lessen Zelf stond mevrouw Geldof aan de wieg van een tiental knip kringen in heel Zeeland. „Als mensen belangstelling tonen wil ik graag de eerste lessen ge ven. Ik knip de eerste bijeen komsten altijd mee. maar als ze het een beetje kunnen, ga ik nog maar af en toe. Op het moment knip ik «bij drie knipkringen." De 78-jarige knipsterisdeenige in Zeeland die Pools knipwerk maakt. „Dat is met kleuren in verschillende lagen. Het is heel traditioneel, met voorgeschre ven patronen, maar ik verander er wel altijd wat aan. Dat maakt het persoonlijk. Je leert van dat knippen heel goed tekenen en ook de grafische indeling van een vlak krijg je goed onder de knie." Als voorbeeld toont me vrouw Geldof een in zwart ge knipte leesplank: aap, noot, mies in silhouet. Zonder de vereniging en zonder elkaar zouden de knipsters in Nederland nooit veel verder ko men. „Boeken zijn er haast niet te krijgen en patronen, bijvoor beeld van Chinees, Zwitsers, Deens of Pools knipwerk, moet je met een lantaarntje zoeken. Via de vereniging, die er altijd op uit is nieuwe en oude technie- door Peter Scherpenisse TERNEUZEN - Een Chinese bulkcarrier en een Baha- maanse supertanker zijn donderdagavond om acht uur bijna met elkaar in aan varing gekomen op de Wes terschelde vlakbij de haven van Walsoorden. Allebei de schepen liepen daarna aan de grond. De (richting Antwerpen) op varende Chinese Tong Hai (16473 ton) kreeg een black out waardoor het schip bak boord uitdraaide en vlak voorlangs de afvarende Four Seas (43494 ton) aan de grond liep tussen de boeien 56 en 58. De met gasolie gela den afvarende supertanker kon een aanvaring alleen voorkomen door hard bak boord te geven waardoor het schip eveneens aan de grond liep aan de andere kant van het vaarwater. De sleepvoet Lieven Gevaert van de Unie van Reddings- en Sleepdien sten uit Antwerpen die in de buurt was, kon snel vast ma ken aan de Four Seas en deze om kwart voor negen weer vlot trekken. De tanker kon daarop de reis van Antwer pen naar zee vervolgen. De Tong Hai die onderweg was van zee naar Antwerpen kwam door het afgaande tij muurvast te zitten. Het zag er gisteravond naar uit dat de bulkcarrier op zijn vroegst vanmorgen rond zes uur zou kunnen loskomen. De politie te water en sleepboten waren ter plaatse om de Chinees te assisteren. van onze regioredactie DEN HAAG - Advocaat mr. J. G. G. Wilgers uit Goes wordt niet disciplinair gestraft voor zijn bewering dat het Wereld Natuur Fonds (WNF) zich schuldig maakt aan misleiding en oplichting. De Raad van Dis cipline, het tuchtcollege voor advocaten, heeft een klacht te gen Wilgers ongegrond ver klaard. De klacht was ingediend door mr. E. Schute, deken van de Orde van Advocaten in het ar rondissement Middelburg. Volgens Wilgers verrijkt het WNF zich door de omvang van illegale handel in exotische die ren bewust schromelijk te over drijven. Hij noemt het WNF een 'machtsfactor van betekenis', juridisch jargon voor een crimi nele organisatie. Wilgers deed zijn uitspraken in januari, toen hij als stagiair werkte bij het kantoor van de Middelburgse advocaat mr. J. Wouters, waar hij inmiddels is ontslagen Volgens de Orde van Advocaten heeft Wilgers met zijn uitspra ken het vertrouwen in de advo catuur geschaad. De Raad van Discipline vindt echter dat de advocaat zich niet onnodig grie vend heeft uitgelaten, omdat hij meende gegronde redenen te hebben voor zijn uitspraken. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het opgestel de vermogen aan windenergie in Zeeland is vorig jaar nauwe lijks toegenomen. Door de plaatsing van één nieuwe turbi ne is het totaal opgestelde ver mogen met 600 kilowatt ge groeid tot 37 megawatt. De provincie brengt jaarlijks verslag uit aan het ministerie van VROM over de vorderingen. Het toenmalige provinciebe stuur en het Rijk zijn in 1991 overeengekomen dat Zeeland vóór het jaar 2000 planologi sche ruimte zou maken voor een vermogen aan windenergie van 250 megawatt. In de rapportage over 1997 schrijven Gedepu teerde Staten dat de groei van het vermogen stagneert omdat de provincie een nieuw wind- energiebeleid aan het bedenken is. Eind vorig jaar presenteerde de provincie een voorlopig plan voor twaalf grote windmolen parken om aan de voorwaarde uit de overeenkomst te voldoen. In afwachting van dit beleid hebben veel gemeenten in 1997 een terughoudende opstelling tegenover de inrichting van nieuwe windmolenparken aan genomen, aldus het college van Gedeputeerde Staten. Zeeland telt in totaal 127 windturbines. door Richard Hoving MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten hebben drie projecten voor de bestrijding van verdro ging aangemeld bij het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV). Voor het terugdringen van de verdroging in het duingebied Kop van Schouwen wil de pro vincie samen met het Delta Nutsbedrijven de waterwinning verbeteren. Hiertoe wordt het zwaartepunt van de winning naar het westen verplaatst, waardoor het meest kwetsbare deel van het gebied wordt ont zien. Putten die een grote in vloed hebben op het grondwa terpeil worden buiten werking gesteld. De totale kosten voor het project worden geraamd op 1,2 miljoen gulden. Op grond van een Rijksregeling zou de helft van dit bedrag voor reke ning van het ministerie van LNV komen. Voor de aanpak van de Canis- vlietse Kreek en de Molenkreek heeft de provincie samen met het waterschap De Drie Am bachten een plan ingediend dat onder meer voorziet in peilver- hoging en baggeren. De kosten voor verdrogingsbestrijding in de kreken bedragen ongeveer 375.000 gulden. M. Geldof-Geerse, als enige in Zeeland bezig met het traditionele Pools papierknipwerk. foto Willem Mieras ken te ontdekken, komen we op ideeën die we dan zelf weer ver der kunnen ontwikkelen. Zo blijft het ambacht levend." Winst Bij de organisatie van de ate- lierdagen in de Hollandsche Hoeve stuitte mevrouw Geldof ook op knipsters, zelfs in haar eigen buurt, die een beetje stil lagen omdat ze van materiaal en verdere ontwikkeling verstoken waren. -„Die knipten in hun dooie eentje en wisten niet dat er in de buurt veel meer knipsters actief waren. Dat is de eerste winst van zo'n atelierroute. Misschien krijgen we er we een heleboel nieuwe knipsters bij." De fax, goede lezer, dat is een mooie venvorvenheid. Na tuurlijk zijn er nadelen aan verbonden. Mensen dringen met op schrift gestelde bood schappen geheel ongevraagd binnen in de panden van an deren en er worden scheeps ladingen papier mee ver spild. Maar met de fax worden toch ook afstanden overbrugd en daar zijn wij zeer voor. Een enkele keer geven bood schappen aanleiding tot diepe overpeinzing. Zo ont vingen wij onlangs via de machine déze mededeling: „Lieve Harry, ik ben niet meer boos. Liesbeth." Het stukje waar de afzender had moeten staan, was he- laas onleesbaar En wij heten geen Harry. Liesbeth, ja die kennen we wel, maar bij ons I beste weten is die helemaal i nooit boos op ons geweest. We worden nu dus al dagen j beziggehouden door de vraag hoe het met die twee is. Zou Harry het al weten Wie hem keilt, kan hem wel licht op dit stukje attende ren. Misschien is het aardig het hem toe te faxen. door Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33