Duisenberg heeft beste papieren PZC Jacques Chirac onnavolgbaar in zijn geblunder Eerst meer banen, daarna pas boter bij de vis voor minima PZC Het wachten is nu op de werkgevers in ziekenhuissector feiten en meningen Trichet krijgt handen EU niet op elkaar 1 mei 1948 vrijdag 1 mei 1998 door Mare Peeperkorn Wim Duisenberg heeft ver uit de sterkste troeven in handen om zaterdag te worden voorgedragen als de eerste pre sident van de Europese Centra le Bank (ECB). De Nederlander wordt niet alleen unaniem ge steund door de voorzitters van de nationale banken, hij geniet ook het vertrouwen van nage noeg alle Europese regerings leiders onder wie de zwaarge wichten Kohl en Blair. De druk om dit weekeinde de ECB-baas aan te wijzen, is groot. „Het is een blamage als er geen besluit wordt genomen", aldus Euro pese diplomaten gisteren. De vrees bestaat dat beleggers op de financiële markten de Europese valuta massaal zul len ontvluchten als de strijd tussen Duisenberg en zijn Franse concurrent Trichet de komende dagen niet wordt be slecht. Dat zet de koersen van de nationale munten enorm onder druk. Ook schaadt een voortslepende politieke ruzie over het ECB-presidentschap het vertrouwen bij de burger in de onafhankelijkheid van de nieuwe bank. Blair De Britse regeringsleider Blair ontmoet vanavond premier Kok in Rotterdam op de 1-mei- viering van de PvdA Blair zal daar als tijdelijke voorzitter van de Europese Unie de ECB- kwestie bespreken. Vooralsnog heeft de bemiddelingspoging van de Britten geen resultaat gehad. Zowel Nederland als Frankrijk houden vast aan hun eigen voordracht en dreigen el- kaars kandidaten met een veto te treffen. Groot Brittannië zal 'zijn uiterste best doen' om een doorbraak te forceren. Bonds kanselier Kohl verklaarde eer der deze week al dat er zater dag een akkoord op tafel móét liggen. Ook Bundesbankpresi- dent Tietmeyer benadrukte de noodzaak daartoe. Behalve Frankrijk is er tot nog toe niemand die Trichet pu bliekelijk steunt. Ook de ge ruchten rond een compromis waarbij de termijn van de ECB-president (acht jaar) zou worden gesplitst, zijn inmid dels verstomd. Een dergelijke operatie waarbij Trichet vanaf 2002 het stokje van Duisenberg zou overnemen, wordt strijdig geacht met de verdragsteksten over de oprichting van de ECB. Het Europees Parlement ver wierp gisteren (donderdag) dit idee met kracht. Elf De kwestie-Duisenberg/Tri- chet domineert de speciale eu ro-top die dit weekeinde plaatsvindt in Brussel. Circa drieduizend journalisten staan klaar wanneer de Europese mi nisters van financiën van avond de aftrap geven met hun advies dat elf EU-landen vanaf 1 januari mee mogen doen met de euro. Naast Engeland, Denemarken en Zweden (die voorlopig niet willen) valt ook Griekenland uit de boot omdat dit land de overheidsfinanciën onvol doende op orde heeft. De keuze voor de elf is geen verrassing na de adviezen de Europese Com missie en het Europees Mone tair Instituut, de door Duisen berg geleide voorloper van de ECB. Ook het Europees Parle ment beveelt de elf aan. De laatste onrust over Italië is ver dwenen nu parlementaire commissies in Rome akkoord zijn met verdere bezuinigin gen. Speculatie Zaterdagochtend komt het Eu ropees Parlement bijeen om zich plechtig achter het advies van de ministers van financiën te scharen. Vervolgens is het de beurt aan de staats- en rege ringsleiders om de euro-landen officieel aan te wijzen. Om spe culatie te voorkomen, worden 's middag direct de onderlinge koersen vastgelegd van de elf valuta die straks opgaan in de nieuw eenheidsmunt. Daar door kan per 1 januari de koers van iedere valuta ten opzichte van de euro eenvoudig worden berekend. Het meest gevoelige discussie punt - de keuze van de ECB-di- rectie - nemen de Europese lei ders tijdens de lunch voor hun rekening. Naast de president moeten ook de vice-president (termijn van vier jaar) en de vier overige directieleden (vijf tot acht jaar) worden aangewe zen. Geen van de directieleden is voor een tweede termijn be noembaar. De grote landen (Duitsland, Italië, Frankrijk) eisen een vaste zetel op in de ECB-directie. Akkoord Als de regeringsleiders tot een politiek akkoord komen, zul len de ministers van Financiën dat zaterdagavond omzetten in een advies aan het Europees Parlement. Hoewel de parle mentariërs niets aan de voor dracht kunnen veranderen, hebben zij'wel twee dagen van hoorzittingen gepland met de beoogde kandidaten. Het defi nitieve ECB-besluit wordt eind mei of begin j uni genomen dooi de staats- en regeringsleiders van de elf euro-landen. Een politiek akkoord is voor Nederland alleen acceptabel als Duisenberg de ECB-presi dent wordt. Lukt dat niet - on danks andere aantrekkelijke functies voor Frankrijk als wisselgeld - dan ligt vanwege de uitgesproken veto's een dei- de kandidaat voor de hand. Vaak genoemd wordt de Finse centrale bankpresidente Hamalainen. Een dergelijk be sluit zal naar verwachting pas na 6 mei vallen, om het imago van premier Kok zo vlak voor de verkiezingen verder niet te beschadigen. De ECB moet per 1 juli van start gaan. De euro wordt een half jaar later giraal ingevoerd. De huidige munten en bankbil jetten verdwijnen vanaf 2002. GPD Als één van de laatste voorbereidingen op de bijeenkomst van de Europese Monetaire Unie wordt een vlag aan het kantoor van de Europese ministerraad bevestigd, foto Benoit Doppagne/Reuters door Cees van Zweeden Jacques Chirac had in 1995 de overwinningschampagne nog niet op, of hij trok het atoomzwaard al uit de schede. In Berlijn was zes jaar eerder de Muur gevallen, maar het eerste wat de nieuw gekozen Franse president deed, was de kern proeven hervatten. Het was voor velen, zelfs binnen Frankrijk, een onbegrijpelijke beslissing. In Europa begon een boycot van Franse wijnen, in het Verre Oosten moesten Franse toeristen zich uit lijfsbehoud voor Canadezen uitgeven. Chi rac had de reactie van de wereld buiten de muren van zijn paleis volledig onderschat. Dertig jaar Ruim eenhalf j aar later lanceer de de president, van daadkracht vervuld, een nieuw buitenlands offensief. Chirac kondigde aan dat Frankrijk na dertig jaar van isolationisme terugkeerde in de militaire schoot van de NAVO. Plet bondgenootschap juichte, totdat het de kleine lettertjes had gelezen. Chirac namelijk stelde één voorwaarde: het zuidelijk commando van de NAVO diende in handen te ko men van een Europeaan, bij voorkeur- eentje met een Frans paspoort. Een jaar lang werd nog onder handeld met Chirac, maar toen gaf de NAVO definitief op. Hoe iemand die dertig jaar eerder het schip had verlaten bij terug keer gelijk de post van kapitein kon opeisen, wilde er bij de rest van het bondgenootschap niet in. Clinton schreef Chirac een brief waarin hij zei dat hij het commando over de Amerikaan se Zesde vloot, gestationeerd in de Middellandse Zee, niet aan hem over deed. Chirac had zich opnieuw vergist in de reactie van de wereld. Alleen Eén fout maken is menselijk, twee fouten is bedenkelijk, drie fouten is structureel. De derde keer dat Chirac de werkelijk heid buiten zijn Elysée Paleis onderschatte, was toen hij Jean- Claude Trichet naar voren schoof als mogelijke president van de nieuwe Europese Cen trale Bank. Als Chirac dit weekeinde de kandidatuur van de Fransman verdedigt, zal hij alleen staan tegen de overige 10 landen die euro omhelzen. Die landen wil len Duisenberg. Lang voordat Frankrijk formeel de kandidatuur van Trichet stelde, had Chirac kunnen we ten hoe de andere leiders daar over dachten. Volgens een re cent boek over de monetaire eenwording, 'Le Roman de l'Euro' van Gabriel Milesi, moesten Chirac en Kohl in 1996 letterlijk uit elkaar worden ge trokken. De beide heren stonden elkaar in een wandelgang te Dublin in kroegtaai toe te spreken, de rood aangelopen koppen op enkele centimeters van elkaar, terwijl medewerkers verbijsterd toeke ken. Curatele Aanleiding was toen een snood plan van de Fransen om de Eu ropese Centrale Bank onder po litieke curatele te stellen. Kohl en vrijwel alle anderen wilden echter de absolute onafhanke lijkheid van de bank garande ren. Kohl wilde niet horen van een 'economische regering' die boven de bank moest komen te staan. Hij wilde evenmin tomen aan de duur van acht jaar waarvoor Duisenberg tot president van de bank moest worden benoemd. Ondanks de ruzie met Kohl in Dublin lanceerde Frankrijk even later gewoon Trichet. En hoewel inmiddels duidelijk is dat hij geheel alleen staat in zijn steun voor deze bankier, houdt Chirac hardnekkig vast aan diens kandidatuur. Zenuwachtig De financiële markten reageer den zenuwachtig op de moge lijkheid van een Frans veto over de benoeming van Duisenberg. De Bundesbank luidde gisteren de alarmklok, maar Chirac wei gerde te wijken. Vanuit Tokio liet hij woensdag weten dat Tri chet zijn man blijft. Of hij nu wel een overwinning weet te boeken, moet komende dagen op de Eurotop blijken. GPD door Hans Leber Het eerste principe-akkoord in de zorgsector, dat voor de thuiszorg, is binnen. Maar de er gernis over de opstelling van de werkgevers in het grootste seg ment binnen de zorgbranche (de ziekenhuizen) blijft. Die werk gevers, verzameld in de Neder landse Zorgfederatie (NZf), willen pas op 8 mei met de vak bonden om de tafel. De bonden zelf, en ook minister Borst van volksgezondheid, zagen die ge sprekken het liefst al afgelopen woensdag beginnen. Het excuus van de NZf wekt wrevel: vakanties, verblijf in het buitenland van onderhande laars en 'feestdagen die ook voor werkgevers gelden', zoals een woordvoerster het formu leerde. Daarbij werd fijntjes aangestipt dat minister Borst niet over het moment van on derhandelen gaat. Ondertussen wachten 370.000 actievoerende werknemers in de ziekenhuizen, verpleeghuizen, psychiatrische instellingen en de zwakzinni genzorg op de 'marktconforme', concurrerende CAO waar zij onbetwist recht op hebben: wat anderen krijgen, moet er onge veer ook in de zorg bij. Het akkoord in de thuiszorg, laat in de ochtend van Konin ginnedag bereikt, schept duide lijkheid voor 130.000 mensen. Zij krijgen er 3,5 procent loon bij en voor dit jaar een einde jaarsuitkering van een half pro cent. Maar nog belangrijker, en iedere verpleegkundige zal dat beamen, zijn de maatregelen om het. 'vak' aantrekkelijker te ma ken. Het dankbare maar zware werk bij de zieken thuis wordt omgeven met meer faciliteiten voor kinderopvang en bonussen van (maximaal) tien procent voor de banen die amper opge vuld kunnen worden. De werk druk wordt aangepakt en er komt een imago-campagne. De ze maatregelen zijn in de hele zorgsector nodig. Met het akkoord heeft de Lan delijke Vereniging voor de Thuiszorg voorkomen dat de vakbondsacties ook de huiska mers binnenkwamen van men sen die niet zonderzorg kunnen. Nu ook in de thuiszorg de 36- urige werkweek is ingevoerd, moet die branche vervolgens op zoek naar nieuw personeel. Voor de weggevallen uren per week, maar ook voor de aanpak van reeds bestaande tekorten. Het beeld van de laatste jaren, waarin het maar niet lukte vol doende thuiszorg voor hulpbe hoevenden aan te bieden en de werkers amper tijd hadden om hun taak naar behoren te ver richten, heeft de sector ge schaad. Spijkers NZf-Voorzitter Krol en de zij nen, die de laatste weken wan trouwen zaaiden in de richting van het kabinet en de vakbon den, zouden er goed aan doen ook spijkers met koppen te slaan. De bonden betichten hen van 'draaikonterij', het kabinet repte zelfs van maatschappelijk 'onverantwoord' gedrag. Dui delijk is inmiddels dat de NZf zonder inmenging van het kabi net de 'tent wil runnen'. Den Haag moet het schip met geld zonder voorwaarden aan de NZf-kade afmeren; een licht ri gide en onhaalbaar uitgangs punt omdat het collectieve gel den betreft. Te venvachten valt dat na de thuiszorg, ook de NZf en de Woonzorgfederatie (75.000 werkers in bejaardentehuizen) naar een eenjarige CAO zullen toewerken. Op die manier is het mogelijk om ooit een CAO voor de hele bedrijfstak af te spre ken. Misschien is dat een manier die kabinet, werkgevers en werknemers in staat stelt op meer beschaafde wijze afspra ken te maken voor de ruim 730.000 werknemers. Want ver pleegsters vinden het bepaald onprettig om steeds de straat op te moeten voor - op zich recht vaardige - CAO-eisen. Zij hel pen liever aan het bed, waar hun aanwezigheid dringend ge wenst is en hogelijk wordt ge waardeerd. De erkenning van een achter stand in de loonontwikkeling in de zorg kwam afgelopen woens dag nogmaals uit onverdachte hoek. Het was de minister zelf die erkende dat sinds de jaren tachtig de verhoudingen scheef zijn getrokken. Borst vindt dat die achterstand moet worden ingelopen, maar dat kan vol gens haar niet in één jaar. De bonden zien in die stelling van Borst, en waarschijnlijk te recht. perspectief voor de ko mende jaren. De wens van 4,5 procent loonsverhoging voor dit jaar kon met die opmerking van de minister wel eens dichtbij vervulling zijn gekomen. GPD door Harm Harkema Vier jaar geleden was er geen politieke aandacht voor armoede in het land. Alle aandacht werd opgeëist door de armoede van de rijksover heid zelf en de veel te hoge werkloosheid. De overheid gaf jaarlijks tientallen miljarden meer uit dan er binnen kwam en daardoor werd de toch al to renhoge staatsschuld almaar groter. „Werk, werk en nog eens werk", en miljarden be zuinigen, dat waren de motto's van paars. Duidelijk was ook dat de verzorgingsstaat nog niet voldoende was afgeslankt en dat er vooral veel zou moe ten gebeuren aan de organisa tie van de sociale zekerheid. Verder ging het mes in de kin derbijslag. De uitkeringen (in clusief AOW) werden voor 1995 niet gekoppeld aan de loonontwikkeling, de WW werd soberder, de Nabestaan denwet moest op de schop, AOW-toeslagen werden be perkt, de Bijstandswet zou meer gericht worden op het aan het werk krijgen van men sen. Nog afgezien van de krappe kas was er ook ideologisch geen animo meer voor een ver kleining van het verschil tus sen bijstand en lonen. Het net to verschil tussen moest juist worden vergroot om mensen te stimuleren aan het werk te gaan. Wel wist de PvdA in de onderhandelingen over het re geerakkoord nog 200 miljoen gulden te reserveren voor ver betering van de koopkracht van de echte minima. Wat. is er de afgelopen vier jaar gebeurd? Aanvankelijk niets. Terwijl aan de onderkant van de sa menleving menig bijstands moeder met de handen in het haar zat als de wasmachine het begaf, want geld voor een an dere had ze niet. In maart 1995 vond echter in Kopenhagen een conferentie van de Verenigde Naties plaats over armoede. Daar werd ge constateerd dat armoede ook in westerse landen een groei end probleem is en men besloot dat er maatregelen moesten worden genomen. Nederland verbond zich daaraan en in no vember 1995 presenteerde PvdA-minister Melkert de no- Ach, de politiek belooft zo véél". Het is de meest gehoor de uitspraak van het stemvolk voorafgaand aan de Tweede-Kamerverkiezingen. De burger heeft gelijk. In 1994 was dat zo, en nu in 199S weer. We blikken terug: maakten de partijen hun woorden waar en hoe kijken ze er nu tegen aan? Tot zes mei elke dag een heikel thema. Vandaag: armoede. Een deelnemer aan de manifestatie tegen extreme armoede vorig jaar in Den Haag. foto Raymond Rutting/ANP keringen nog bevriezen, deze keer hebben de christen-de mocraten een sociaal gezicht opgezet. Alle uitkeringen moeten meegroeien met de lo nen. Verder trekt het CDA 2,1 miljard uit voor inkomenson dersteuning van de lagere en middeninkomens, vooral in de subsidiesfeer. PvdA en D66 willen ook alle uitkeringen met de lonen laten meegroeien. Wanneer de eco nomische groei hoger uitvalt dan verwacht, wil de PvdA daar de lagere inkomens bij voorrang van laten profiteren. Verder pleiten beide partijen voor het voortzetten van speci fieke maatregelen voor de ar men. De PvdA trekt daar 1 mil jard voor uit, ten behoeve van onder andere de huursubsidie, vergoeding van studiekosten van kinderen van arme ouders en verdere verhoging van de budgetten voor de bijzondere bijstand en de gehandicapten voorzieningen. D66 is ondui delijk over het bedrag. De WD trekt in zijn verkie zingsprogramma geen extra geld uit voor de armen. De AOW dient op voorhand aan de lonen te worden gekoppeld en dat is het dan. Op de huur subsidie kan volgens de libera len nog wel 250 miljoen wor den gekort. GPD ta 'De andere kant van Neder land'. Omdat de economie inmiddels behoorlijk was aangetrokken kon Melkert meteen boter bij de vis leveren. Het kabinet be sloot er de rest van de kabi netsperiode 600 miljoen gul den voor uit te trekken. Arme bejaarden kregen extra belas tingaftrek, er kwam geld voor dak- en thuislozen, de huur subsidie werd verhoogd Opvallend detail: gemeenten bleken hun budget voor de bij zondere bijstand bij lange na niet op te krijgen. De regels waren te beperkend maar bovendien hielden veel sociale diensten de boot af om dat aan toekenning veel extra werk vast zat. Dat moest dus ook anders. Verder liet de roos kleurige economie toe dat van af 1996 de uitkeringen' weer meegroeiden met de lonen. Bijna een jaar na de kabinets maatregelen deed bisschop Muskens nog" een duit in het zakje. Hij zei dat een arme als de nood aan de man is een brood mag 'stelen. Vanaf dat moment stond het armoede probleem pas echt op de agen da. In het voorjaar van 1997 wist Melkert er in het kabinet nog eens een half miljard voor uit het vuur te slepen, via de bijstand te besteden aan groe pen en individuen in moeilijk heden. Van een algemene ver hoging van de uitkering moest hij niets hebben: het verschil tussen werken en een uitkering wordt dan te klein, waardoor minder mensen aan de slag gaan. Wat nu? Wilde het CDA vier jaar gele den de AOW en alle andere uit- Spaak in conflict De Belgische premier Spaak is in conflict geraakt met zijn ei gen socialistische Kamerfrac tie over de zogeheten onder wijskwestie. Spaak zou van plan zijn het ontslag van zijn regering aan te bieden als de socialisten het onderwijspro7 gramma niet in zijn geheel aanvaarden. Toename uienteelt De zachte winter en het mooie voorjaar spelen de Zeeuwse boeren in de kaart. De werk zaamheden zijn op tijd uitge voerd en de verwachtingen zijn gunstig. Opvallend is de sterke toename van de uien- teelt, mede dankzij de gunsti ge uienprijs. Ook de verbouw van aardappelen is toegeno men. Het areaal suikerbieten en wintertarwe bleef gelijk. Défilé met regen Regen teisterde het défilé op paleis Soestdijlc ter gelegen heid van de 39ste verjaardag van prinses Juliana. Deson danks werd het bordes snel be dolven onder de bloemen. Het koninklijk gezelschap sloeg de vele mensen vanachter de gro te paleisvensters gade. Eerste steen vismijn In Veere is de eerste steen ge legd van de nieuwe vismijn en negen woningwetwoningen. Naast de Campveerse Toren verrichtte burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael de plechtigheid. Uitgever: W. F dePagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380AAVIïssingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel, (0113) 273000 Fax (0113)273010 ïerneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75, per jaar 366,50; franco per posl 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr3754316 t.n v PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm. minimumprijs per advertentie 27.60: ingezonden mededelingen 2.5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7_ meer (excl. 17.5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2